Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:53

  BUZĖ DRINIT TĖ BARDHĖ

  Nė flladin e mbrėmjes
  Tė pranverės sė hershme
  Buzė lumit Drinit tė Bardhė
  Zjarrin e zjarrtė shpirtėror
  Nga buzė tua e kam shuar

  Nėpėr damarėt e gjakut
  Thitha flakėn e ndezur
  Nga e cila digjem edhe sot
  Buzė lumit Drinit tė Bardhė
  Shpirti mu tretė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:54

  BORA E PAPRITUR

  Nė ditėt e marsit
  Nga bora e papritur
  Tė ėshtė mbuluar dritarja
  Nė tė cilėn gjendet
  Saksi e harruar

  Nė pranverėn e hershme
  Lulja nė te jam unė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:54

  MENDIMET

  Mendimet dhe ėndrrat
  Nuk mund t’i ndali
  As shpresat
  Nuk mund t’i ndėrpresė

  Njeriu jeton
  Lundron
  Nė ėndrrat
  Nė shpresat
  E kėsaj bote
  Botė e cila
  Pa dashuri
  Kuptimin sos


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:54

  XIXĖLLONJA

  Nė brendinė e tunelit
  Shoh njė xixėllonjė
  Tek zbardhte terrin
  Tė shndrisė nė terrin
  Mė zift se nata

  Nėpėr te vrapoj
  Qė tė shoh atė mrekulli
  Tė shpresės sė jetės

  Vallė si u ndezė
  Kjo xixėllonjė
  Nė kėtė errėsirė
  Kujt i shkėlqen ajo
  Si kortezh nate me pishtarė
  Jep dritė dhe shkėlqim

  Tunelit tė errėt i afrohem
  Por vėrej se ajo ngadalė
  Shuhet, venitet
  Nė terrin e tunelit tė pafund
  Pėrsėri errėsirė

  Ku
  Ec me sy tė hapur
  Por asgjė nuk shoh
  Ashtu ec pa kontroll
  Kėrkoj tė largohem
  Nga kjo errėsirė
  Dhe qetėsia e varrit
  E cila mbretėron aty

  Mbeta me sy tė hapur
  Kėshtu nė terr

  Jo nuk kam frik mė nga terri
  Se aty linda
  Jetoj nė terr
  Dhe e tėrė jeta
  Mė ėshtė vetėm terr


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:54

  VAJI I JETIMIT

  Vajin e jetimit e njoh mirė
  Gjėmimin e tij nė gjumė
  Kur fle e ndiej
  Nė gjoksin dhe nė shpirtin tim
  Se ende i tillė jam


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:56

  SOMNOBOLIZMI

  Kaluan gjashtė vite tė pasluftės
  Ne me rreze hėne ecim bashkėrisht
  Nėpėr tehun e shpatės Somnoball

  Nuk mund tė zgjohemi
  Gjumi na ka marr nė thellėsinė e tij

  Ashtu grindemi mes vete
  Nuk shohim shandanin e artė
  Nė ngjyrė vjollce
  Qė ndriēon vetėm pėr ne

  Kur tė zgjohemi do ta kuptojmė
  Se gjendemi diku thellė nė humnerė
  Apo nė faqe tė Kosovės se Re


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:56

  BOTĖ E MJEGULLUAR

  Engjėjt nė krahėt e tyre mė bartin
  Shoh njė botė tė mjegulluar
  Nga e cila asgjė nuk shihet
  Dendėsia e saj i ngulfat njerėzit
  Tė cilėt edhe ashtu shpirt nuk kanė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:57

  SYTĖ E TU BOJĖ QIELLI

  Ah, moj xhan

  Edhe nė ėndėrr ēdo natė

  I shoh sytė e tu
  bojė qielli

  E shpirti mė digjet
  Si zjarr xhehenemi ...

  Mbi kraharorin tėnd
  Mė bartin dallgėt
  e jetės

  Aty ku lind dhe perėndon dielli
  Ēdo ditė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:59

  VDEKJA ECĖN NĖ HESHTJE E QETĖSI

  Me gjuhėn e heshtjes
  Vdekja pėrjetėsisht na flet
  E ne fare nuk e kuptojmė...

  Pa dallim ngjyre e gjinie
  Njėsoj me vete merr shpirtra
  Tė zinj e tė bardhė...

  Shpirtzinj i merr nė dhimbje e mundime
  Dhe i vendosė nėn pemėn e Zakumit
  E shoqėri u bėjnė djajtė me brirė...

  Shpirtbardhė i merr me lehtėsi
  Tė pėrcjellur me muzikėn hyjnore tė semas
  E tė mbėshtjellur me aromė lulesh
  Tė kėputura nga kopshti i Edenit...

  Lindja dhe vdekja shkruhen
  Me shkronja tė arta e tė zeza
  Nga vet dora e tė Madhit Zot...

  E mes tyre krijojnė harkun
  E fillimit dhe mbarimit jetėsor...

  E vdekja ecėn gjithmonė
  Nė heshtje e qetėsi...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:59

  ZHVESHI LĖKURĖN TIME

  Shpirti mbushet e zbrazet
  Me vepra tė bardha e tė zeza
  Tė shkruara nga tė dy engjėjt
  Tė krahut tė djathtė e tė majtė...

  Nė ēdo falje tė xhumasė
  Zhveshi lėkurėn time
  Dhe bėhem shpirt
  I mbytur nė frikė...

  Bėrtas deri nė kupė tė qiellit
  Edhe banorėt e xhenetit
  E tė xhehenemit
  Vajin tim mallėngjyeshėm
  Le ta dėgjojnė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:59

  FLAKĖ E DRAGONJĖVE

  Mbi kėtė tokė tė bekuar
  Sėrish kudra e vjetėr shkeli
  Dhe polli kėlysh tė verbėr...

  Pela plakė zėshėm hingėllon
  Nė tė katėr anėt e botės
  Sikur humb virgjėrinė
  Qė se kishte kurrė...

  Dragonjtė flakėn s’harxhojnė dot
  Nė zhdukjen e kuēedrave
  Nėpėr kėshtjella tė vjetra...

  Tani me gjuhė nė trup
  Lėpijnė plagė tė hapura...

  28. 04. 2008.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:00

  TRĖNDAFILA TĖ ZI

  Nė kėtė pranverė
  Nė Fushė-Arrėz
  Ēelėn pesėmbėdhjetė
  Trėndafila tė zi.

  Nė ēdo mėngjes
  Petalet e tyre i mbulon vesa
  Qė krijohet nga sytė
  E pesėmbėdhjetė vashave tė bukura
  E tė shndėrruara nė engjėjt

  Presin tė veshura
  Me kurora tė bardha
  Martesėn e tyre.

  Tėrė natėn si zana mali
  Kujdesen pėr trėndafila tė zi
  Me agun e parė tė mėngjesit
  Zhduken.

  Nė muzgun e mbrėmjes
  Me rreze tė para tė hėnės
  Paraqiten pėrsėri
  Me kurora tė bardha
  E me lot nė sy.

  23. 05. 2005.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:00

  BILBIL MA FAL ZĖRIN TĖND

  Bilbil
  Pash tė Madhin Zot
  Ma fal zėrin tėnd
  Rėrėn e Saharės
  Me lot dhembjeje ta lagi

  Ulėrimėn e ujqėrve
  Ta zhduki pėrgjithmonė
  Njė ditė tė vetme
  Dua qė zėri im tė ndihej
  Andej kah lind dhe perėndon dielli


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:01

  TY VOGĖLUSHJA IME

  Kur tė bėhem vetėm kėnga
  E erėrave tė shkretėtirės
  Dhe bėhem vetėm pluhuri i saj
  Dhe njė pikė nė kohėn oqeanike
  Edhe atėherė do tė tė kujtoj
  Veē ty vogėlushja ime...

  Mi fale vetėm dy ditė lumturie
  Njėrėn pėr kohėn e tanishme
  Tjetrėn pėr botėn nė amshim
  Qė tė dyja pėr shpirtin tim
  Janė pėrjetėsi e tė gjitha kohėrave
  Vogėlushja ime...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:01

  JETA MĖ IKU OR MIK

  Nė mesnatėn e qetė sytė e mi
  Tė zhytura nė kafkėn time
  Si dy detėra tė ndara njėri nga tjetri
  Veēmas pėrkėdhelin fytyrėn tėnde
  ..................e shpirti mė gjėmon or mik!

  Nga jashtė dėgjohen tingujt e gjetheve
  Qė dikur nė pranverėn e hershme
  Ishin tė njoma si jeta ime fėmijėrore
  E tani tek shkėputen nga degėt e jetės
  Qė do tė kalben nė tokė pėrgjithmonė...

  ...........Sonte edhe mė shumė
  Gjethe tė lodhura puthin tokėn
  Ėndrrat pėrshpejtojnė hapat
  Tė mos mbesin hije e kaluar
  Se e gjithė jeta me ta mė iku
  .....................dhe mua or mik!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:01

  OR XHANI IM

  Yjet qė mė sė shumti shkėlqejnė
  I ngjajnė syve tu tė zjarrtė
  Qė pandėrprerė mė pėrcjellin
  Or xhani im

  Era mė mėsoji
  Si pėshpėritet emri yt
  Edhe atėherė kur nė ėndėrr jam
  Or xhani im

  Dielli mė pėrdhelė e ledhaton
  Lehtazi ama bash si dora jote
  Dikur nė shatėrvanin e rinisė
  Or xhani im


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:02

  M’BESO PASHA TĖ MADHIN ZOT

  Kėmbėzbathur pamėshirshėm
  Shkele mbi shpirtin tim tė virgjėr
  Dhe nė mua mbetėn vragė
  Qė hapėn njė jetė dėnese...

  Dėshirova nė ėndrrat e mia
  Sytė e tu tė jenė shkėlqim
  Rreze dielli sall pėr mua
  Pasha tė Madhin Zot!

  Me shpirtin tė bezdisur
  Ta fala buzėqeshjen
  Mė tė pastėr se qielli
  Pasha tė Madhin Zot!

  Vdekjes nuk ia kam frikė, jo
  Rrugėtoj me tė dorė pėr dore
  Ēdo ditė e natė deri nė amshim
  M’beso pasha tė Madhin Zot!

  Njė mėngjes nė vjeshtėn e vonė
  Do tė udhėtoj dhe unė drejt perėndimit
  S’bashku me shumė shpirtra tjerė
  M’BESO PASHA TĖ MADHIN ZOT!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:03

  ME SHPIRT TĖ QETĖ

  Mė le tė tė shikoj
  Me sy tė tjerė
  Se tė mi u verbuan
  Qerpikėt mu mbyllėn
  Pėrjetėsisht....

  Mbi gjoksin tėnd
  Nėn tingujt e rrahjeve
  Tė zemrės sate
  Qė i ngjajnė gurgullimės
  Tė lumit nė ikje...

  Me shpirt tė qetė
  Bash aty
  Mbi gjoksin tėnd
  Dua tė vdes!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:03

  VDEKJE

  Heshtje...
  Qetėsi e rėndė
  Vdekje!

  Dielli ngadalė ik
  Ngjyrat e jetės zbehen
  Muzgu lehtas tokėn puth
  Dhe toka hesht...

  Nėn hapat e rėndė
  Tė vdekjes
  Gjethet vajtojnė
  Pa lot...

  Shpirti i shoqėruar me engjėjt
  Trupin e vet tė mbėshtjellė
  Me qefinė tė bardhė si bora
  Shikon...

  Heshtje...
  Qetėsi e rėndė
  Vdekje!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:03

  O JU MIQTĖ E MI

  Ejani sonte
  Kur mė sė shumti
  Nevojė pėr ju kam
  O ju miqtė e mi...

  Natė e rėnd, shumė e rėnd
  Shtrati mė ėshtė bėrė
  Mė i fortė se ēdo shkėmb mali...

  Rrymė nuk ka
  KEK- u e ndal orar e pa orar
  E nė errėsirė i lėnduar
  Nė vetmi gjėmoj...

  Nėpėr qiellin e hapur
  Vetėtima shėtit si zonjė e rėnd
  Dhe vizaton harta gjeografike
  Dhe pentagrame sipas dėshirės sė saj
  E murmurima shpirtin ma dridh...

  Nuk mė mbeti mė
  As gjak
  As lot
  As djersė...

  Tė gjitha dhembjet i mblodha nė njė vend
  I mbėshtolla nė mindilin e lagur
  Dhe i pėrziej me qelbėsirėn
  Nga mushkėritė e mi tė kalbur
  Nga kaverna e lodhur...

  Ku keni humbur
  Ku keni tretur
  Ejani ta festojmė kėtė PAVARĖSI
  Nė kėtė tokė HYJNORE
  O ju miqtė e mi...

  11. 02. 2008.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:04

  FLUTURA DHE QIRIRI

  Pas ditės sė lodhur
  Nė muzgun e mbrėmjes
  Qerpikėt mu mbyllėn vet

  Nė kllapinė e parė tė natės

  Nė ėndėrr e para mė erdhe ti

  Je shndėrruar nė fluturėn e bukur
  Qė fluturon rreth dritės sė qiririt
  Tė ndezur enkas pėr ty

  Gjatė fluturimit u ndeshe me te
  Dhe u dogje nė flakėn e tij

  U dėgjua njė ofshamė
  Nga e cila u zgjova

  Nėpėr rreze tė hėnės
  Nė errėsirėn e natės
  Nė shandanin e artė
  Qėndronte qiriri i fikur.

  07. 04. 2005.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:05

  MBI GJOKSIN TĖND

  Emri yt gėrryhet
  Nėpėr damarėt
  E shpirtit tim

  I strukur
  Nėn hijen
  E sė kaluarės qė e mbulon

  Shtriji duart kah unė
  Tė pėrqafohemi
  Me afsh e me mall

  Tamam aty nė horizontin
  Ku nė tė njėjtėn kohė
  Takohet e puthitet ditėnata

  Ėndrra e rinisė sonė
  Aty mbi re tė arta
  Syhapur fle

  Bilbili kėngėn e tij mė tė bukur
  Aty e shndėrron nė vaj
  Mbi gjoksin tėnd si dikur
  Edhe njėherė me lot dua tė qaj


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:05

  TIM MIKUT QEMAJL CENĖS

  Njė mbrėmje tė nxehtė korriku
  Kur vapa kishte mbuluar qytetin
  Dola pėr tė ngrėnė njė akullore
  Ta freskoj shpirtin i cili mė digjej flakė

  Mes grumbullit tė njerėzve
  Me fytyra tė panjohura
  Takova shpirtin tim tė vdekur
  Tek endej mes njerėzve tė gjallė

  Nga dhembja qė kisha
  Desha tė bėrtas deri nė kupė tė qiellit
  Zėri nė fyt mu ngulfat
  Vetėm klitha me njė ofshamė tė qetė

  Lotėt nga dy liqe nėn ballin tim
  Nėpėr faqe u rrokullisėn vetė
  Buzėt vetė filluan dridhjen e tyre
  Njoha vetėn dhe shpirtin tim tė vdekur

  Ti, o miku im i fėmijėrisė
  Me vdekjen qė herret tė rrėmbeu
  More fėmijėrinė dhe rininė time
  Me ty vdiq njė pjesė e jetės sime

  Oh, sa nevojė kam pėr tė biseduar me ty
  Shpirti mu lidhė si nė nyjėn e Gordit
  Ula kokėn nė mesin e fytyrave tė panjohura
  I lodhur u ktheva tė pushoj nė shtratin tim

  07. 07. 2006.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:07

  MENDIME TĖ GABUARA

  Zėshėm dhembjet vajtojnė
  Mbi sarkofagun e qytetit tim
  Dikur aq tė bukur...

  Me dhėmbė tė ēelikta
  Ndėrgjegjja mi kafshon
  Mendime tė gabuara...

  Sytė e mi nė heshtje
  Kėtė imazh vėshtrojnė
  .............. dhe vajtojnė!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:09

  ATA

  Ata veshė na i shurdhuan
  Tė mos dėgjojmė klithmat
  E njerėzve qė i prenė si qengja

  Ata sytė e ballit na i verbuan
  Tė mos shohim kurrė
  Shkėlqimin e diellit

  Lotėt tė mos kenė nga tė pikojnė
  Nė vend tyre gjaku pikon
  Lumi nė gjak u shndėrrua
  Britma e njerėzve
  Shushurimėn ngulfat

  Ata fjalėn nė fyt na prenė
  Me hanxharė tė ndryshkur
  Tė lėnė nga viti 1912

  Ata ma therėn gjyshin Ibrahim
  Nė vitin 1912-tėn
  Nė moshėn 26 vjeēare
  Nėnėn jetime pesėjavėshe ma lanė

  Ata ma vranė nipin Halit
  Nė vitin 1998-tėn
  Nė moshėn 26 vjeēare

  Motrėn me vuajtje shpirtėrore
  Me ėndrra tė paqarta deri nė vdekje
  Pėr tė birin sugar ma lanė

  Ata
  Dogjėn shtėpi dhe fėmijė nė te
  Dogjėn shpirtrat dhe zemrat tona
  Tokė e djegur sa e ėmbėl je
  Tė dua


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 01:18