Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:41

  G R A F I T E T

  ( p o e m ė )

  ...nga tė gjitha veset e mia

  dashnorėt mbeten “dobėsia”

  ndoshta mrekullia ime !...

  G r e s a

  Ku jeni ju ish dashnorėt e mi

  ju qė mė puthėt, qė mė deshėt

  ju mė tė mirėt e shpirtit tim, mė

  tė ėmblit, tė dashurit e asaj kohe

  ju , qė u futėt aq thellė nė mua

  Nė kėtė qytet me shumė ngjyra

  pėr herė tė parė jam pėrqafuar

  puthur jam me djemtė mė tė mirė

  kam pėrjetuar tė “magjishmen”

  ende pa i mbushur tė 16- tat

  Nė akuarelin e ėndrrave tė mia

  Astriti ishte “pellazgu” i vėrtetė

  mė “bandilli” nė moshėn time

  me vasha ishte i dashur e skofiar

  e djemtė ankoheshin s“i tekanjoz!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:42

  Nė shpirtin e prushtė tė vashave

  “pellazgu” ishte gjysmė perandor

  me atė unė e ndieja puthjen bukur

  se ai ishte “kalorės” i shkėlqyer

  dashuria me atė nuk kishte kufij!...

  Nė moshėn time isha mė e bukura

  mashkujt mė quanin tė “virgjėr”

  nė punė dashurie s“ma kalonte kush

  isha me ves, i doja shumė djemtė

  Kuptohet ata qė i pėlqente zemra;

  Nė kėtė qytet tė bukur K“hajamėsh

  aroma e ftoit mė ka dehur pėrherė

  dashnorėt e Tiranės e tė Prishtinės

  janė dashnorė vėrtet tė ēmendur

  por, as tė tjerėt s“ janė pa sheqer  Nė kėtė natė ku unė ndodhem

  dua njėrin nga ish dashnorėt, atė mė

  tė dehurin, tė trishtin, mė tė uriturin

  atė qė ma shtjerr kupėn sonte

  atė qė mė bėn tė harrohem e tėra!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:42

  Gra tė mira tė dashnorėve tė mi

  gra tė bukura, tė dashura,familjare

  mė falni pėr kėtė ”sulm” tė vonė

  unė sonte kėrkoj njėrin nga ata

  qė etjen e mbushin me e t j e !...

  Gra tė mira tė dashnorėve tė mi

  mos u zemroni, mos merrni inat

  se edhe ju dikur ishit dashnore tė

  njėri-tjetrit, por, pėr arsye tė mira

  gruaja pėrherė ėshtė e virgjėr...

  Nė kėtė natė ku unė ndodhem

  e gjeta njėrin nga ish dashnorėt

  qenka i dehur, gjysmė i stresuar

  asokohe atė e quanim, Akuarel

  sepse ai aso kohe merrej me art!

  Dėgjojeni si ( f l e t ) Akuareli;

  “zonjė e ėndrrės dhe e puthjes

  ujėz e praruar, ma jep buzėn pak

  ta prek , ta puth , ta kafshoj,

  se kjo natėjetė ka njė kuptim!..
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:43

  E di qė ora ka vajtur vonė

  dhe aroma e ftoit mė nxit

  se kjo ( n a t ė j e t ė ) e imja

  mė bėn tė dashuroj me fund

  Akuarel, i thosha unė mikut

  nėse e do “biblėn” mė puth!

  E dashur, l e x o m a shpirtin

  lexoma puthjen , pėrqafimin

  ishin fjalėt e Akuarelit

  pėrpara se tė ndodhė kjo natė

  unė do jem ai K“hajami yt

  ...s“ka mė e shenjtė se puthja

  s“ka mė i shenjtė se pėrqafimi

  kjo zhveshje n“ kėtė mesnatė

  m“u nė mes tė kryeqytetit

  i jep gjak tė puthurave

  dhe kuptim takimit tonė

  Akuarel, Ardi ishte i fejuari im

  me atė unė isha shumė intime

  e doja, mė donte; ishte i ėmbėl

  por gojėt e kėqia na ndanė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:43

  Fjala e ligė ėshtė s“i rrufeja

  ajo lind nga barku i sė keqes

  dhe pėr rrethanat e asaj kohe

  ato fjalė ishin tė mjaftueshme

  pėr ta prishur fejesėn tonė;

  Akuarel, kėtė ēast mjaftohemi

  e puthura gojėn s“ ma lėndon

  shpirt shtrėngoje Gresėn, duaje

  puthe Gresėn , puthe, kafshoje

  nė dashuri fillimet mė pėlqejnė;  Nė ēastet e mia tė erotikės

  E bukura ėshtė te e ndjeshmja

  tek metafizika e shtrėngimit

  tek morali, nė ēastin e dhėnė

  tek tė fshehtat shpėrthyese

  Hyr nė mishin tim, hyr thellė

  dhe mos kėrko asgjė pėrtej

  kėtė moral ka Gresa, pėrqafom

  duaje “biblėn” time , puthe

  ti je kalorsi im , marsho!...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:44

  Asgjė e bukur s“ mė ka humbur

  puthja e pėrqafimi mė bėjnė mirė

  burrat me push unė i pėlqej

  kur janė tė etur, kur kanė uri

  thjesht mė bėjnė tė dashurohem

  Nė librin e dashnorėve tė qytetit

  qyteti ynė ėshtė plot me grafite

  por aty mungojnė shumė emra

  apo Bashkia e qytetit i ka fshirė

  pėr ndonjė ( plotėsim ) shtesė!

  Pėr kėtė “ punishte ” tė lashtė

  pak ėshtė shkruar, pak ėshtė folur

  kėto grafite mbi faqet e mureve

  janė njė “libėr” me plotė tė meta

  qė Gresėn shumė e zemėrojnė!

  Unė s“ di a ka fjetur ky qytet

  apo mendja m“ ka ngecur diku

  ky qytet di tė flasė argo, tė qeshė

  a k t i n e puthjeve dhe flirtin

  me muzikė tė oheve i kam bėrė!...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 14 Jun 2009, 23:44

  E di qė ora ka shkuar vonė

  dhe s“ di tashti ēfarė tė bėj

  unė kėtė natė e parandieja,

  si njė rishfaqje tė sė bukurės

  se kjo kohė ka tjetėr emėr

  d a s h u r i a nė shtėpi ose

  nėpėr vaska me ujė, jo rrallė

  mė bėn tė mėrzitem shumė!..

  Prishtinė, Tiranė, 1993-1994

  Sponsored content


  kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci Empty Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 02:51