Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:22

  Ne kete teme do te lexoni dhe po ashtu mundeni edhe te postoni
  vetem poezi nga poeti lirik Xheladin Hamza.

  Lexim te kendshem.


  Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė Mon 11 Jun 2012, 23:28, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:23

  PLAGĖ TĖ SHPIRTIT

  Derisa plagė tė shpirtit
  I arnoj me arna tė kėputura
  Nga lėkura ime e tharė
  Net tė frikshme
  Nė qiell
  Agu i mėngjesit i merr...

  Pėlhurė e mėndafshtė
  E qėndisur me ndėrgjegje
  Tė pastėr a tė vrarė
  Ėshtė njė paravan
  Mes ėndrrės dhe tė vėrtetės...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:23

  ĖNDRRAT E JETĖS

  Nė heshtje i vetmuar
  Ngushėllimet mė zhduken
  Pleqėria nė errėsirė mbyllet
  Ku humbi qetėsia?

  Kujtimet mė torturojnė
  Pa mėshirė, pa dashuri
  Me dhembje mė ik
  Edhe kjo pleqėri...

  Ėndrrat e jetės u derdhėn
  Mbi valė tė Drinit tė Bardhė
  Dhe me gurgullimin e tyre
  Treten dhe zhduken pėrjetėsisht...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:23

  MA SJELLĖ ESENCĖN E DIELLIT

  Shikimin e hodha nė ardhmėri
  U ngritė mbi maje tė ylberit
  E puthi ngrohtė dhe mbeti aty
  E unė mbeta nė shpresė pėr sytė e mi...

  Dhe sot kur dėnesa mė dėrmoji
  E pamėshirshėm shpirtin ma theu
  Nė mijėra copėza mė tė imta se atomi
  Tė lutem mos shkel mė mbi mua
  Si mbi njė lule tė kėputur e tė venitur...

  Edhe njėherė kthe kokėn kah unė
  Derisa akoma frymoj me frymė tė rėndė
  Dhe shiko nė sytė e mi tė verbėr
  Si rrokullisen e vdesin lot veē pėr ty...

  Ma sjellė esencėn e diellit
  Tė ma ngrohė shpirtin e ngrirė
  Si tė njė varfanjaku tė braktisur
  E orkideja le tė ēelė edhe njėherė
  Sall pėr mua e pėr ty...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:24

  FJALĖT LINDĖN TĖ ĒELIKTA

  Guximi dhe trimėria
  Ka kohė qė kanė rėnė nė gjumė
  Ėndrra tė pakėndshme i pėrqafuan
  Nė heshtje...

  Shkuma mbi Ibrin qanė
  Me zėrin e njė fėmiu tė vogėl
  Tė mbetur jetim
  Pėrzihem me britmėn e njė qyteti plak
  Qė e pa se drita e dellit pėr te u fsheh
  Koha aty u ndalė pėr pushim
  E nata rėnkon mbi brigjet e tij...

  Nga malli e nostalgjia pėr fluturim
  Shqiponja dykrerėshe vrullshėm u zgjua
  Lindėn fjalė tė ēelikta nė vete
  Nuk ka ndarje tė Kosovės asnjė pėllėmbė!

  Nga horizonti i nėntė i nėntokės
  U gdhendėn shkronja tė arta
  Edhe mbi shkėmbinjtė
  Tė Mitrovicės, Zveēanit, Zubin Potokut
  E tė Leposaviqit
  PAVARĖSIA E KOSOVĖS!

  28. 02. 2008.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:24

  MĖ FALĖ QĖ U KTHEVA

  Mė falė qė u ktheva
  Shtigjeve tė vjetra
  Me shpirtin e thyer
  E aty s’tė gjeta
  Ty kurrė mė....

  I besoj bisedės kur tė gjithė heshtin
  E ti, mė falė pėr mendimin e fshehur
  Dhe nė fjalė qė s’ti shqiptova kurrė
  E cila mė iku me dritėn e ditės sė harxhuar ...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:24

  PĖR TY

  Ēdo natė
  Pranė dritares sė hapur
  Hidhem nė mendime
  Pėr ty loēka ime

  Shumė tė dua
  Ti kėtė nuk e di
  Guxim s’pata tė tė them

  Me lot nė sy
  Emri yt
  Mbi buzė tė mia fle

  Tė thėrras me zė
  Kur i tėrė qyteti
  Nė gjumė ėshtė

  Dėgjohet jehona e tij
  Ti nuk mė dėgjon, jo
  Jam shumė larg

  Mezi pres takimin tonė
  Tė tė them sa shumė tė dua
  Sa shumė vuaj pėr ty

  Nė ėndėrr tė kam ēdo natė
  Nė mėngjes kur zgjohem
  Pėrsėri shoh
  Pranė nuk tė kam, eh...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:25

  TERRI I BALLKANIT

  Mbi qytetin tim tė bukur
  Mbretėron terr i rėndė
  Terri i Ballkanit...

  Shikoj tėrė qytetin si nė ėndėrr
  Tek valvitej nė terrin e errėt
  Dėshiroj me duart e mia
  Ta pėrkdhel e shtrėngoj...

  Shpirti mė ėshtė shndėrruar
  Nė copėza xhevahiri
  Tė shkėputura nga errėsira e kaluar
  Qė reflektohen nė jetėn time...

  Nė kėtė qytet tė shurdhėr e tė verbėr
  Flokė mu zbardhėn
  Veshtė dėgjimin e humbėn
  Sytė nga lot mu verbuan...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:25

  JETA IME

  Mbi b allin tim tė rraskapitur
  Si mbi njė urė qė lidhė dy botėra
  Vallėzojnė rrudhat e pleqėrisė
  E sytė mė janė qielli blu
  Ku flenė ėndrra e jetės pa mbarim...

  Shpirtin nuk e trazoj me lojėn
  Djersa e njelmėt mbi ballin tim
  Rrjedhė nėpėr rrudhat
  Si lumi i tėrbuar jashtė shtratit...

  Ēdo pikė djerse nė luginat e shfaqur
  Mbi ballin tim merr formė tė kristaltė
  Ndritė njė jetė qė ekzistonte dikur
  Ushqen njė dashuri qė s shuhet dot
  Zbukurojnė sytė e tu bojė qielli xhani im
  Kujton njė pranverė qė s harrohet kurrė
  Fton hėnėn nė mesnatė qė jep bukuri

  Mi lexoni rrudhat e ballit
  Dhe djersėn e kristalte mbi te
  Do ta lexoni e gjithė jetėn time!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:26

  PRES RITAKIMIN MĖ TĖ BUKUR

  I zėnė si merimanga nė rrjetėn e saj
  Mbi ballin tim lexohen mendimet e mia
  Nė vrapim tek ikin diku larg pa kufi...

  Tė gjitha vitet tė pesėdhjetė e gjashtė
  I kam renditur si lojėrat e jetės
  Nė ėndrrat mė tė bukura qė i kisha...

  I vetmuar vetėm ty tė pres me besim
  Nė heshtje ti fali bebėzat e syve tė mi
  Tė shijosh botėn e vėrtetė tė ēudirave
  Tė shpirtit tim tė plagosur sall pėr ty!

  Me shpresė tė pasosur kurrė
  Pres ritakimit mė tė bukur
  Kur engjėjt tek unė do tė tė sjellin
  Tė mbėshtjellur me vello tė bardhė
  ..................bash, ama bash si dikur!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:27

  UNĖ E TI

  Unė e ti
  Dy krijesa tė kundėrta
  Unė zjarr i fikur nė sarkofag
  E ti ajsbergu i zhytur nė det...

  Mbi mua dhe mbi ty
  Njėsoj rresh shiu i butė
  Si tė ishin lot nga sytė e mi
  E vizėllima e tij magjeps njerėzit
  Si tė ishin zogjtė nė parajsėn e humbur
  Sa interesant ėshtė tė jesh i gjallė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:27

  NĖNĖS SIME

  Nė ėndrrėn e natės qė iku pa kthim
  Ti nėna ime, mendimet mi pėrkėdhele
  I bėre tė mėndafshtė
  Si flladi i verės nė mbrėmje...

  Kujtimet pėr Ty
  Zbritėn qerpikėve tė mi
  Tė larė me lot...

  Mbi varrin tėnd u pėrkula
  E hapa portėn e zemrės sė djegur
  Ajo u gjunjėzua totalisht

  Elhamin zėshėm ta kėndova
  Shpirti mė dridhej si nė ankth
  E fjala mė mbeti nė fytin e tharė...

  Mbi mollėzat e faqeve
  M’u rrokullisėn lot dhembjeje
  Ranė mbi varrin tėnd
  Me lule mbuluar
  Ku ti rehatshėm fle, nėna ime!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:29

  MOS I ZGJATĖ DUART

  Mos i zgjatė duart
  Drejtė qiellit tė hapur
  Kah i Madhi Zot
  Se tė pista janė

  Drita nė urėn e shumėpritur
  Mbi tė cilėn shpirti nė ankth kalon
  Me frymėn e uritur tė tij
  Do tė mbetet mbi te gjithmonė

  Mos i fshij sytė
  Kur kthen kokėn pas
  Se janė tė pėrgjumura
  Nuk e shohin urėn
  Qė mbi te kalon

  Ngritė kokėn lartė shiko qiellin
  Ushqeje shpirtin me rreze drite
  Qė kjo natė vetėm pėr ty lėshon...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:29

  JETA KOHĖ E TRAZUAR

  Ajo qė dhembje s’ka – s’ėshtė jetė
  Ajo qė s’kalon – s’ėshtė lumturi
  Pėr shumicėn e njerėzve jeta ėshtė si kohė e trazuar:
  Ndalen dhe presin qė tė kalojė...

  Rrugėtojmė nėpėr botė qė ta gjejmė ate qė na nevojitet,
  Kur kthehemi nė shtėpi – aty pleqėrinė tė buzėqeshur
  Me rrudhat tė mbuluara me djersė jete e pėrqafojmė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:30

  UDHĖTAR I AMSHIMIT

  Jeta fiket...
  E ndrydhur mes ėndrrave tė prishura
  Aty ku lindja vdekjen duar hapur pret

  Herė herė e kėndshme
  Herė gėnjeshtare e herė mashtruese
  Vetėm vdekja ėshtė e prekshme

  Frikė e pa frikė
  Do t’takohemi sy me sy
  S’do tė pėshtyjmė njė njeri tjetrin
  Do tė pėrqafohemi me afsh e dashuri

  Butėsisht si fėmijė do ta kapi pėr dore
  Allahut nė sexhde i bij para tij
  Dhe nuk qohem mė kurrė
  Se jam udhėtar i amshimit...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:30

  O PĖLLUMB I BARDHĖ

  Pse e ndale kėngėn ti
  O pėllumb i bardhė
  Kokėn lartė, hapi krahėt
  Se pranvera na ka ardhė...

  Pse mė shikon mallėngjyeshėm ti
  Nga sytė e tua lotėt dua t’i fshijė
  Nuk tė lejoj qė pėr dashuri
  Tė vuajmė e tė qajmė unė e ti...

  Ka njė muaj qė tė shikoj ty
  Po aq kohė as zėrin s’ta kam ndi
  E ke ulur kokėn poshtė
  Dhe shikon kah dheu i zi...

  Hapi krahėt o pėllumb i bardhė
  Dhe thuaje kėngės nga zemra ti
  Le ta dėgjojnė ata pėr tė cilat
  E shkrova unė e e kėndon ti...

  Tė shikoj o pėllumb i bardhė
  Sa zėrin e ėmbėl ke ti
  Sa krahė tė bukura ke ti
  Sa bukur fluturon drejtė qiellit ti...

  Nė qiell gjatė fluturimit
  Gjeje njė tjetėr dashuri
  E unė me vuajtjet e mia
  Do tė mbes nė vetmi...

  23. 01. 2005.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:30

  NĖ HESHTJE BUZĖQESHA

  Me fjalė tė huazuara
  Nga demonėt
  Mbi ndershmėrinė tėnde
  U pėrbeve nė tokė e qiej...

  Ta shikova fytyrėn
  Tė bojatisur me ngjyrė
  ...................tė vdekjes...

  Shpirti i satanės
  S’tė linte tė qetė
  As nė vdekje tė vdesėsh
  Si vdes ēdo njeri i ndershėm...

  E unė,
  Nė heshtje buzėqesha!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:31

  DY BRIGJET E JETĖS

  Qerpikėt e syve tė mi
  Me peshė tė rėnd
  Sa toka
  Hapen si dyert e kohės

  Shikoj shpirtin tim
  Tek vrapon mbi urrėn
  Qė lidhė dy brigje tė jetės
  Atė tė ferrit dhe parajsės

  Dėgjoj zhurmėn e zemrės
  Copėtohet nė njėmijė copė
  .............................nga frika
  Ku do ta gjejė shpėtimin e saj?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:31

  MEDITIMI

  Mendime tė brishta
  Mė ndrydhin
  Mė frikėsojnė...

  Dua tė dali e tė iki
  Tė largohem tėrėsisht
  Nga lėkura ime...

  Do mbetem i vetmuar
  Nė vetmi, vetmi
  Vetėm me vetėn time...

  I shtrydhur nga nata
  Nė mėngjesin e heshtur
  Lexoj thellėsinė qiellore!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:31

  FRIKA DHE VDEKJA

  Vdekja sytė e ballit lehtas mi mbyll
  Dhe pėr tė fundit herė me afsh i puthė
  E ballin tė djersitur butėsisht pėrkėdhelė

  Me shikim tė fėrguar sytė tė futur nė gropėza
  Mbesin dėshmitarė tė fundit qė shohin engjėjt
  Tek marrin shpirtin mbi krah tė tyre tė pastėr

  Tė gjitha ėndrrat tė tubuara nė njė vend
  Nė heshtje si qirinjtė treten e fiken pėrjetėsisht

  Loti mbetet ilaē shpirti mbi buzėn e tharė
  Frika ēuditėrisht nė ikje mbetet e vetmuar


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:32

  MĖ JOSH FLAKĖ E ZBEHTĖ

  Nė qetėsinė e mesnatės
  Kur njerėzit nė gjumė tė qetė flejnė
  Dhe ėndėrrojnė ėndrrat e veta nė qetėsi
  Mua mė josh flakė e zbehtė
  E njė qiriri nė fikje...

  Me vete mi rrėmben kujtimet
  Te deponuara nga fėmiria ime
  Nė njė thes tė paarnuar tė varfėrisė...

  Si fletė mbi degė tė thyera
  Era nė horizonte
  Mendimet mi luhatė...

  Me agun e parė tė mėngjesit
  Nė thellėsinė e shpellės sė demonėve
  Vdesin pėrjetėsisht shpirtrat
  E djajve tė vėrtetė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:33

  TĖ NGREMĖ DOLLINĖ
  (Dedikuar bashkeshortes me rastin e ditelindjes)

  Edhe pėr ditėlindjen tėnde
  Ma dhurove dashurinė
  Tė thellė gjerė nė qiell
  Ku u ngjitėm nė shkėlqim drite
  Tė ngremė dollinė

  U bėra aromė trėndafili
  E nėpėr damarėt e trupit tėnd
  Shpirti im tė lundroj
  Pa kufi...

  Dhe me ngadalė
  Shkrihem nė te
  Pėrjetėsisht porsi njė meteor
  Se kjo ėshtė dashuri hyjnore!

  13. 10. 2009.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:33

  ME SHPIRT TĖ QETĖ

  Mė le tė tė shikoj
  Me sy tė tjerė
  Se tė mi u verbuan
  Qerpikėt mu mbyllėn
  Pėrjetėsisht....

  Mbi gjoksin tėnd
  Nėn tingujt e rrahjeve
  Tė zemrės sate
  Qė i ngjajnė gurgullimės
  Tė lumit nė ikje...

  Me shpirt tė qetė
  Bash aty
  Mbi gjoksin tėnd
  Dua tė vdes!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:33

  DĖNESA

  Sonte dėnesa
  Pamėshirshėm fytin ma shtrėngon
  Kėngėt nė gabzherr mi ngulfat
  Si lė qetė tė marrin udhė
  Shpirtin shtatė pash
  Thellė e burgosė
  Gjėmimi mė dėrmon
  Lot mė janė shterė
  Nė heshtje vajtoj...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Jun 2012, 23:33

  NJĖ GOTĖ ME UJĖ

  Njė gotė me ujė
  Ma jep or miku im
  Ta shuaj etjen
  E jetės nė ikje
  T’i lagi buzė tė qara
  E vdekjen ta arnoj me tė...

  Tek gabzherri ulur
  Vdekja e bardhė
  Durueshėm pret
  Shpirti tė del...

  Njė gotė ujė
  Sall edhe njė pikė ujė
  Bėnė rahmet
  Se s’bėnė mėkat
  Or miku im!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:03