Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Ali Podrimja...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:38

  Ali Podrimja - Je si shpirti im

  E pakufi je
  si shpirti im,e pakufi-

  e unė pash e m`pash
  mundohem tė tė bi,

  nė grykė tė shkėmbit
  t`gurrėzohem,

  nė pishnaje tė malit
  tė bėhem syri yt...

  E pakufi je,e pakufi
  si ime frymė.


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:39

  Ali Podrimja - Nė udhėtim

  Nė buzė tua
  sa herė vdiqa
  prej mallit-

  ti u betove
  nė kokė time
  dhe zot tjetėr s`njohe...

  Nxora sy
  maje kodre
  kur zė mė lėshove

  e nė udhėtim
  tė zbulova oj-
  herė t`urtė,herė t`sertė.


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:39

  Ali Podrimja - Dua tė jem

  Nganjėherė dua tė jem lumė-
  tė rrjedh nėpėr damarėt e tu,

  gemb ėndrre dua tė jem nganjėherė-
  dita e nata jonė tė pushojnė n`mua,

  nganjėherė dua tė jem ti oj-
  heshtjet e shirat e kohėrave t`i ndiej,

  dua tė jem atje nganjėherė-
  ujėrat e tua deri n`pikė t`i pi.


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:40

  Ali Podrimja - Unė do tė dua

  Po tė rrėzohet
  edhe i mbrami i Kullės gur-
  unė do tė dua.

  Po tė shuhet
  edhe i mbrami i Vatrės zjarr-
  unė do tė dua.

  Nė fushė tė mejdanit
  po tė mbesė
  edhe i fundit i Trollit burrė-

  unė do tė dua...


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:41

  Ali Podrimja - Nata

  E lehtė dhe e butė
  si hapi im
  ėshtė nata nė ty.

  E dashur dhe e vrullshme
  si kraharori i gruas
  ėshtė nata nė ty.

  E qetė dhe e frikshme
  si shikimi i vajzės sė dashuruar
  ėshtė nata nė ty.


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:42

  Ali Podrimja - Metafora e Jetės Sime

  nėse s'flas
  jeta ime s'ka qetėsi

  fjala ime bėhu Unė

  heshtja tė tė mos shtypė
  nė gurė
  rnulliri

  nėse s'flas
  jeta ime s'ka qetėsi

  fjala ime bėhu Unė

  plaga ime
  le tė marrė
  frymė thellė


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:43

  Ali Podrimja - Shtat Lėshon njė Lulėkuq

  heshtja ime ėshtė mė e vjetėr
  se unė e mė e fortė
  se vdekja ime

  ajo ėshtė pamundėsia ime

  heshtja kur fle
  numėroj yjet
  luaj me hije luaj me thika

  e njė fushė tė bardhė
  shtat lėshon
  njė lulkuq

  se heshtja ime
  ka peshėn e gurit tė mallkuar
  dhe gjuhėn e njeriut tė gozhduar nė shkėmb


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:44

  Ali Podrimja - Ankthi

  Toka ime digjet, toka ime e dashur,
  balli im i ngrysur,
  pishė...

  Caqet e tua herėt t'i kam pėrbirė me hijet e mia,
  Kosovė, pėrrallė e lashtė!
  Herėt m'i ke lidhur kėmbė e duart me skamje,
  vuajtje e vdekje...

  Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė

  e ngrirė n'ajėr?
  Nipave ē'tu them pėr kėngėn time tė vdekjes?
  - Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetra do t'mė
  kish mbirė!

  Toka ime digjet
  nė ēdo pėllėmbė tė trupit tim - toka e mallkuar..


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 26 Mar 2014, 02:45

  Ali Podrimja - Bukuria

  Zgjata dorėn nė livadh lulen me kėputė
  “Mos - fqiu im i dashur mė bėrtiti-
  -do tė vyshket!

  Qita hapin, kalin e bardhė me mbėrri-
  -vashėn e ėndėrruar kaherė.
  “Mos! - pėrsėri m’u gjegj fqiu.
  Unė qava me mall edhe atėherė.

  Hodha dorėn nė gjithėsi me pikėllim-
  Ēel e mshel sytė dritė m’u bė.
  “I lumi ti!” - dikush mė bėrtiti nė pėrqafim
  e kurrgjė tjetėr s’pashė as ndjeva.

  Sot e atė ditė, kudo e kėrkoj fqiun tim tė mirė.


  ________________________________
  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Ali Podrimja... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 05 Jun 2020, 12:51