Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:13

  Syt' e tu Vetėtimtarėt

  Syt'e tu, vetėtimtarėt, i mbulon pluhur i zi.
  Syt'e tu vetėtimtarėt ndezin yj mi vala detesh.
  Me vėshtrim tė perėnduar, kaq hirplotė ti mė mbetesh
  Si t'i fshesh qipall'e rėndė tė paēmuarat stoli.

  Kur i pash'oh! Nė nat'helmi, hėn'e largė-ish derdhur n'ar.
  Kur i pashė nė nat'helmi, ar i derdhur m'u bėj zija:
  M'u bė gas ndaj fėrfėllonte vgjeri-i shenjt' hijen e tija:
  Mi shtrat fletė sapo shtruar...na shij qjelli zilitar...

  Syt'e tu- enigm' e kohės; syt' e tu-ēudi pa ēmim;
  Syt'e tu- ēkėlqim gazmuar i skėterrės dhemshurishte.
  Kish durim yll' i zhuritur, yll me zjarr durimi kishte,
  Qė krijoj kaq dritė djelli, qė mbaroj kaq dėshėrim.

  Syt'e tu vetėtimtarėt, sillen qark gjerakorisht.
  Syt'e tu vetėtimtarėt ėndėrojne-aq tė qetuar.
  Ndaj shtron hijen vgjeri-i shentė kur i putha-i llaftaruar,
  Syt'e tu vetėtimtarėt buzėqeshnė dhemshurisht.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:14

  Kur tė mė jesh e Zemėruar

  Ti m`u rrėfeve pėr sėpari shkrepėtimtare nė stoli,
  Un` ėndėrrova se nė zemėr po mė valon njė mall i ri.
  O, ē'ka qė m`u venit qipalla me kaq tė ngjethur tė pafaj?
  Haj!shkretėtirė-e-zemrės`s`ime! Dhe haj! e zeza jetė,haj!

  Posi njė yll i perėnduar mė pate humbur gjith mė larg...
  Nga malli yt i thura fjalėt gjith sėrė-sėrė-e-varg-e-varg;
  E ēdo mendim e pata tretur vetėm n`ėrgjėnd e nė flori,
  O,vashė-e lotit tė zhuritur qė vetėtin nėr syt` e mi.-

  Prej largėsisė sė pa anė kalon durimi mot-me-mot...
  Pas kaqe kohė dhemshurije,ndaj vėndi-i lum as eja sot!
  Nė gjirin t`ėnd tė llaftaruar m`a lerė mėndjen t`a humbas,
  Tė ndjej si zemra mė gatohet plot me dėshir` e plot me gas.

  Ti buzėqesh-mė-zilitare,e mė ēkėlqe si vetėtim,
  E mė vėshtro me sy pėllumbi drejt mun nė fund tė shpirtit t`im;
  Se gazi-i-kthjellt` i lumtėrisė, qė ēel si lulja nė mėngjes,
  Si lule-e pastėr do mė mbijė nė krahruar mun nė mes:

  Kur tė mė jesh e zemėruar, mė shpirt tė vrarė-e varfnjak,
  N`e mbajē nė zemėr zembėratėn, prej helmit t`ėnd s`do heq aspak;
  S`do psherėti n`e lėnc tė vdesė,a nė `m`a thėnc,nė mos m`a thėnc:
  Mjafton njė mvrejtje-e buzės s`ate,qė tė mė bėsh tė prishem menc.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:14

  Gjarpėrushja

  Haj tė mirremi pėr dore,
  Nep-ma zemrėn qė ma more,
  Gjarpėrushe pikėlore

  M'u vrapo q'andej matanė,
  mė qėndro nė zemėr pranė,
  M'i vėshtro sa lot mė lanė.

  Tė fjalonemi ngadalė,
  tė pushtonemi pa fjalė,
  Plot me afsh e duf tė valė.

  Me atė vetull-vetulluar,
  Me atė shtatin-gjarpėruar,
  Me ato kraha-fluturuar

  Vetullo,moj vetullushe!
  Gjarpėro,moj gjarpėrushe!
  Fluturo,moj fluturushe!.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:15

  Kur nė Flakė

  Kur nė flakė tė qiririt zė mendonem net-pėr-net
  Dh'e ndjej shpirtin e kulluar nėpėr dritėn qė mė tret
  Prej skėterrės se pa matė mė del bot' e ėndėrruar,
  vetėm ti, o im-e dashur net-pėr-net mė rri larguar

  Po ēdo ėndėrr qė mė shfaqet prej skėterrės sė pafund
  ēdo mendim i llaftaruar qė mė dhemb e mė pėrtund,
  Duke rėnė prej sė lartash posi pikė zemėrate
  T'i pėrshkohet pėr-sė-thelli bukuris' sė qenies sate.

  T'i pėrshkohet mes-pėr-mesi dlirėsis' sė shpirit tėnd,
  Ta merr pamjen e fytyrės, bėhet shkronjėz e kuvend.
  Ai del prej shkretėtire ment' e mi tė m'i stolisė
  E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjisė,

  Ndrin i kthjellėt e i pastėr si pasqyrėz' e njė kroj
  Pa nėm fytyrėn tėnde ta vėshtroj... nuk ta vėshtroj...

  O! fytyr' e vjershėruar qė mė mbush me dėshėrime!
  Q'i fal gaz pėrjetėsie dashuris' sė zemrės sime!
  Qė mė bėn kur ment' e mia regėtijnė varg e varg
  Tė tė ndjej aq fare pranė, tė mė jesh aq shumė larg...


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:16

  VALLJA E LULEVE

  Vijne vashat valle-valle
  Gushe-e gji-stolisura
  Nje pellumb, nje sysorkadhe
  Sec vjen m`e mbollisura.

  C`m`i ka hije shtat` i hedhur,
  Hije kraharuari,
  Pa fillon me ze te dredhur
  Motra se kenduari :

  Ju qe niseni per lule,
  Shoqe, moj, te mijeza,
  Merr-me-ni as edhe mua
  Ner pyje-e korijeza;

  Pritni, moj te vi dhe une
  Maleve, lendinave,
  Ndaj shkelqen pa te perdhune
  Filli-i trendelinave;


  Ne mos dica te bej tufe,
  Shoqe, ju degjo-me-ni:
  Beni, moj, nje tog me lule
  Dhe ner to mbulo-me-ni;

  Ne ju pyecin per mua:
  C`u be flokbanusheja?
  Thoni, se me nje perrua
  E zu gjarperusheja:

  Thoni, se ndaj nje burimi
  Me-te pate fluturen:
  Thoni, sec e zuri trimi
  Ate bel-keputuren.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:19

  MALLI

  Syri-i bukur qe t'u mvrenjt -
  Syri yt qe me lendon
  Do me lere-a von a shpejt,
  Do me lere-a shpejt a von.

  Sapo shpirti m'u delir -
  Shpirti im i nxire krejt -
  Do me lere me pahir
  Syri-i bukur qe t'u mvrenjt.

  E do mbetem pernjemend
  Varfanjak si mbret pa fron:
  Mbreteresha qe me ēmend
  Do me lere-a shpejt a von.

  Do me lere-a von a shpejt,
  Do me lere-a shpejt a von,
  Syri i bukur qe t'u mvrenjt -
  Syri yt qe me lendon.

  Do me lere...A! po si -
  Qofte-ahere-ose tani -
  Do te qaj aq dashuri
  Qe te humb me mall te ti?


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:19

  Maja e celur

  Luelt lulezuan
  me te pare djelle
  kushedi c'duruan
  qe kur jane mbjelle

  qe kur u perzyen
  me rere a me uje,
  dhe u lag'n e u lyen
  pa buje e rremuje

  Pa ze psheretimi
  ze e vaj te kote
  i ngurroj thellimi
  nene dhen e ftohte

  Edhe balt' e ndotur
  edhe llum i ndyre
  i patne perlotur
  me ngjyre e menxyre

  Ato piperonin
  me nje sulm te qete
  dhe mbinin e shkonin
  qe perposh perpjete

  qe nga erresira
  brenda ne dhe thelle
  ndillnin krejt te dlira
  driten edhe qielle

  Sa me rend' i mbante
  rrenj' e balt' e nxire
  dhe i terhiqte e s'i ndante
  per ne fundesire

  dhe sa m'i padukur
  edhe sa m'i zjarrte
  ishte sulm i bukur
  per ne qiejt e larte

  aq me lire e fshehur
  dhe aq me me ngadale
  rritnin papandehur
  sulmin e pandale

  Dhe ja, ndizet era
  mbi barishte e bime
  Ja! Qesh parevera
  neper ngasherime

  Ja! sa lul' e qete
  celi gjine e saje
  permbi dege e flete
  atje lart ne maje


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:20

  SHPIRTIT

  Te lus, o Lajmes i qielluar!
  O Frym' e Zotit, vete Zot!
  Me hirin t'end te pashteruar
  Qe ka mburim perjetesije,
  Hirplot, o Shpirt, ner gaze Ti-je.
  Dhe ner mjerime je hirplot!

  Ti botes s'one-i prure lajmin
  E nj'enderimi te pafaj:
  Per mallin t'end me te pastajmin
  Ti kuvendon qe permbi bote,
  Dhe ne gezim i bije lote,
  I bije gas ne zi te saj.

  Kur del mi male yll'i dites
  e shuhet nata prapa ti,
  Ti me veshtrimin vetetites
  Ckelqen ne fund te zemres s'ime
  Dh'i ben prej kenges se nje grime
  Nje te perjetshme- harmoni.

  E kur pat humbur jet' e dherit,
  Kur syr' i lodhur m'u pergjum,
  Ne shkendijim te kandilerit
  M'i cfaq ylberin e nje rruaze...-
  Fatlum, o Shpirt, ti j ner gaze,
  Dhe ner mjerime je fatlum!

  Sot hapa syte qe-me-nate
  E po kendoj si kurrekush:
  drejt lartesise se pamate
  Ah. meshiro te ngjite- i cmuar
  Prej gjirit t'im te perveluar
  Fjalim'i mallit t'im mjerush.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:20

  Syt' e lumtur

  Ishe vogeloshe...isha mituri...
  Kur me dole mbudhe, ti moj lumja ti!

  Vinte perendimi me te vagelluar
  Pa m'i shtire tines ata syt' e shkruar.

  Ata syt' e shkruar, syte moj te fjetur,
  Shtate vjet me-radhe t'i kam pershendetur.
  Kur me pe se pari, more-e m'u largove,
  Kur me pe se dyti, more-e m'u afrove,
  Kur me pe se treti, more-e me pushtove,
  Te putha ne gushe, ti m'u turperove,
  Papo ule kryet e shkove vajtove.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:20

  Je ulur fort

  Kujtimi im qe me s'me jep te qete,
  Kujtimi im q' u llaftaris pas teje,
  Ne qetesi esht' isker prej rrufeje,
  Ne cas llaftare zjarr e flake vete.

  Ckelqen si prush kur sketerrohen rete,
  Kur mall' i dhembshur ze bucet ndaj meje.
  Kuptimin t'im o! ndjeje-ahere, ndjeje,
  Se n'ate hof m'a ndrin ah! zemr' e shkrete.

  Kaq mot-me-mot shkendijat m'j-u shperndane
  Gjith permi kulm te bimes me se gjate...
  M'j-u pereluan gjith me tjeter ane...-

  Je ulur fort, po syt' e mi te pane:
  Plot me stoli kjo lul' e zemres s'ate!
  Si kopsht i mbushur plot me jargavane.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:21

  Dora jote ledhatare

  Dora jote ledhataja, esht' e zbete si qiri.
  Dora jote ledhatarja leshon driten e debores.
  Kur t'a ndjeu magjine-e paster qe te shtrydheshe prej dores,
  Shpirti im i frymezuar regetiu ne llaftari.

  Se me lende magjistare u pat bere tul' i saj;
  Tul'i saj u pat gatuar me vaj ere-e brume dylli;
  I dha hena pak te ndezur, pluhur t'arte-i fali ylli,
  E keshtu m'u duk hirplote- haj! o dor'e vashes, haj!

  Ne veshtrim te dores s'ate c'pat, o! balli qe m'u vdar?
  C'pat qepall' e perlotur q'i ra pika tatepjete?-
  Dor'e bryllt' e vashes s'ime, dor'e paqme, dor' e zbete,
  Vetetiu me prush magjije e me beri mendimtar.

  Dora jote qe me dhimbset, dora jote qe me cik;
  Dora jote qe me shtrihet siper temblave gjumashe;
  Dora jote: zemra jote qe t'u nda me pese fashe...
  Dh'u be dore te me ndali ndaj dyshoj se mos ik...


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:21

  Pamja

  Sot u pame-e sot u ndame
  Dhe nuk thame njeze fjale;
  Kur u ndame vame-e qame,
  Qame shpejt ca lot me vale.

  Edhe shpejt kur me te dale,
  Vame-u pame-e shume thame,
  Thame fjale, fjale, fjale,
  Pastaj kurre me s'u ndame.

  Nuk u ndame-e vete thame:
  C'keto fjale? c'keto lote?
  C'ky vajtim q'u vrame-e rame
  Shkrumb e pluhur nene bote?

  Ah kur rame, kur u dhembme,
  Ndritej dhembja drite-e arte...
  Kur u dhembme, kur u shembme,
  Shkrepej yll ne qjell te larte...

  Yll e drite bukurija,
  Qjell i larte perendija,
  C'vjen e shkon e vjen si hija,
  Plas e s'plas kjo dashurija.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:21

  Prandaj.

  Se te desha vete,
  Dhe t'u nqasa vete,
  Dhe te putha vete-
  Prandaj.

  Dhe te humba large,
  Dhe te ndoqa large,
  Dhe te gjeta large-
  Prandaj.

  Se te desha prpae,
  Dhe t'u nqasa prape,
  Dhe te putha prape-
  Prandaj.

  Dhe te humba vashe,
  Dhe te ndoqa vashe,
  Dhe s'te gjeta vashe-
  Prandaj.

  Se te gjeta grua,
  Dhe te desha grua,
  Dhe te putha grua-
  Prnadaj.

  Dhe s'me flet perhera,
  Dhe s'me nqas perhera,
  Dhe me plas perhera-
  Prandaj.

  O, prandaj te dua,
  Prandaj vashe-e grua,
  Fshehtesi per mua-
  Prandaj.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:22

  Durimi

  Tashi me gas, tashi me lot,
  Tashi dhe nj'here,
  Duro durimin si per-mot
  E si perher.

  Mendo mendimin zemerak,
  Ndaj vjen te sjelle
  Sa leu e zjeu e shfreu me gjak
  Ne zemer felle;

  Sa pati shkrire aq embelsi
  Dyke kenduar,
  E vaj e zi e shkrumb e hi
  Te pambaruar;

  Dyke perflakur plot me gas,
  Plot afsh te ndritur,
  Nje mall te math qe me vjen pas,
  Kujtim-zhuritur;

  Vjen ku perplaset permi dhé,
  Ner ulerime,
  e greminuar si rrufe,
  Kjo jeta ime;

  Ku mban shtergaten me sa mund,
  Dhe kesaj radhe,
  E hapur krejt, gjer mu ne fund,
  Ah plag'e madhe;

  Fund e gjehene e ang i zi,
  Jete pas jete,
  Yll-dashuri! Hon-lemeri
  Qe mbaj me vete!

  Edhe mendoj mendim me lot,
  Me pervelime,
  Duroj durim te mbushur plot
  Me zemren t'ime.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:22

  Vdekja e Nositit

  Me zjarr ju flas... me zjarr
  Ne gjirin tim kam hapur varr...
  Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

  Un' ik liqerit zemerak
  Fatlum dh' i paster si zembak,
  Po zemra ime kullon gjak:

  Se vijne-urtuar zogjte-e mi,
  Dh'u jap ushqim me dashuri -
  Nje dashuri per llaftari:

  Pa nis ah! Gjirin ta godas...
  Dh'e hap ah! gjirin per nje cas...
  Dh'i nginj ah! zogjte- e vdes me gas!...

  Ahere - helmohet e bucet
  Pas mallit tim liqer-i shkret,
  E rrit tallazin posi det.

  Ay e tund , ay e shkund,
  Ay e hap sa me te mund,
  Gjer mun ne gjit,gjer mu ne fund.

  E shpirtin dyke ma percjelle
  Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle...
  Ky gjir'i em qe te pat pjelle...

  Me zjarr ju flas...
  Me zjarr...


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:23

  TI PO VJEN QĖ PREJ SĖ LARGU

  Ti po vjen qė prej sė largu magji-plotė e dal-ngadal.
  Ti po vjen qė prej sė largu dyke shkitur mbi lendina.
  Nėnė thėmbėrzat e tua pėrgėzohet trendelina,
  Shtrihet luleja mitare e zembakut qe t' u fal.

  E si shkon me hap te matur, mė pushton njė dhėmshuri:
  Do tė tretem tė kullohem nė kalim tė kėmbes s' ate,
  T' i pushtoi i llaftaruar ato hapėza mėkate
  Ndaj kalon mbi tufė lulesh madhėrisht si yll i ri.

  Dhe tė qaj me mall tė rėndė poshtė teje pa pushim,
  Poshtė fillit tė poleskės ku do shkeli kamba jote.
  Tė tė shtroj nga dhėmbja ime njė cudi prej pikash lote,
  Njė pluhurė tė pėrvajshme vetėm dhėmbj' e dėshirim.

  Tė m' a shkelish hije- letė ! tė m' a shkelish mes pėr mes !
  Tė tė shoh si mė lekundesh me sy fjetur e fatuar,
  Brėnda lotėve tė mija tė tė shoh tė pasqyruar,
  E pastaj le tė venitem, le tė hesht e le tė vdes.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:23

  Mitrush Kutelit


  ...Pa m’i prit edhe Mitrush Kutelit

  ...Pa m’i prit edhe kėtonė,
  Iskėra tė zemrės s’onė.
  Prit-m’i shok n’ato mėrgime
  Fjalėzat me regėtime,
  Nga buēim’i zemrės s’ime.
  Zemra im buēim-shkretė
  Zjen e bren e s’gjen tė qetė,
  Plaset e pėrplaset vetė,
  Vdes pėrkohė-e lind pėrjetė.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:24

  Me yu nje mall.

  Mė zu njė mall dhe sot,
  E s`mund t`a shuaj.
  Ri vasha largė-o Zot,
  Qė kaq po vuaj.

  Kalojnė kot mė kot
  Muaj me muaj.
  S`vjen vasha sot as mot,
  Pa heq e vuaj.

  Nuk vjen,e mė s`di dot
  C`ti them t`i shkruaj!
  Ah!mėndja po mė lot
  Qė s`plas e vuaj!

  Nė vėndin t`im o Zot,
  Jam vetė-i huaj.
  M`a sill ti vashėn sot,
  Qė kaq po vuaj.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:24

  C'DĖGJOJ ME SY TŹ TREMBUR

  C'dėgjoj me sy tė trembur fytyra qė m'u prish?
  Njė kėng' e llaftaruar po vjen prej lartėsish!-
  Ah! zėri yt qė zbriti prej botės sė pa anė,
  po heth posi me ruaza nė qelq tė njė kambane...

  Kėndimi yt,o vashė,tashi pikoj pėrdhe.
  T'a ndjej si dhemshurohet mė njė magji tė re.
  E t'j-a kuptoj dėshirėn ndaj po valon nė mua,
  ndaj po mė gjen ah! zemra dhe malli qė m'u shtua.

  Tashi tė ra kėndimi,po fare nuk t'u vdar.
  Un' e dėgjova tinės e mbeta mendimtar.
  Mė foli goja jote me ngashėrim tė letė
  Qė shpirt` i pėrvėluar m'u droth posi njė fletė.

  Tashi po humb sėfshehta ushtim' e zėrit t'ėnd.
  Tashi t'u shua fare dhe mė s'mė vjen ndėrmėnd.
  Haj! mėndja ime-e ndjellė prej zėrit qė tė vate
  U bė nga-dale kėngė...dh'u shojt pas kėngės s'ate.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:24

  Ri me shėndet

  Qė sot, njė vėnd i huaj mė ka thėrritur pas:
  Vėnite, motėr, buzėn, e mos e bėj mė gas.
  Nga bot' e lumtėrisė vėshtro nėr syt' e mi
  Me shpirt tė zembėruar e plot me dhėmshuri.
  O, pse kaq ėndr' e bukur mė s'lumtėrovi dot!
  Pėrse m'a njom qipallėn kjo valle pikash lot!
  Tani shėnden' e fundit kam dashur tė t'a fal-
  Posi njė perėndeshė afro-m'u dal-nga-dal,
  Me flokė pėrmi supe, me robe gjer pėrdhe,
  Do tė pushtoj nėr krahė me njė magji tė re,
  T'a dish sesa 'sht'i valė ky mall qė po mė tret,
  Sesa m'u pate dhemshur t'a dish me tė vėrtet.
  As eja! eja! eja! nė zjarr te gjirit t'im!
  Vrapo si fill rrufeje!ckėlqe si vetėtim!
  M'a ndrit me njė tė parė fytyrėn qė m'u mvrejt:
  Mė shih me sy pėllumbi nė zemėr drejt-per-drejt.
  Te rite-e zemrės s'ime , greminė pa kufi:
  Si do t'i mbushnje anėt vec ti, ah! vetėm ti:
  Sesi do tė mė ritej, nėr kohė paskėtaj,
  Njė yll pėrjetėsije drejt qė nga fund' i saj!...-

  Qė sot mjerim' i vjetėr nė shpirt m'u pėrtėri,
  Po m'a zembron tė pritmen njė fat shumė m'i zi,
  Dhe ah! e desha veten prej teje t'a kem plot!
  Kjo dashurija jonė do ndriti me tė kot?
  Vrapo me hap tė letė e mos u ndal aspak,
  T'a nisim dyke pshuar mėrgimin zemėrak,
  Tė qajmė shoqi shoqin sė bashku qė tė dy,
  Tė puthemi nė flakė, nė ball' edhe nė sy:
  Sa dhėmb mėrgim' i largė qė do na lerė pas
  Mė pranė njėritjatrit tė dehemi nė gas...
  E sa tė jemi dehur nė gas e lumtėri,
  Mė hidhur tė na dhėmbi largimi jon i zi...
  Sepse ky malli jonė mė s'pati shėmbėllim,
  Se na 'shte vaj njė kengė, dhe kėnga nj'ėndėrim,
  Pa cmallje, pa tė sosur, pa nojmė kurrėkund,
  Sic ish , sic do te jetė - njė dashuri pa fund.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:25

  KUR NUK NDIHESH FARE MIRE

  Kur nuk ndjehesh fare mire,
  (Sepse shpirtin e ke plot),
  Ze kendon ne vetesire
  Pa te derdhen pika lot.

  Pika lot, si pika dylli,
  Oe te derdhen aqe shpesh,
  Kush qepallat nuk i mbylli...
  Nuku mund t'i marre vesh :

  Kujt s'ju dha t'i rrahe mente,
  Ne shtepi kush nuk u mbyll,
  Me nje hov kur shpirt'j shenjte
  Ndrin e digjet posi yll -

  Nuku mund t'a dije fare,
  As qe do te ndjeje dot
  C'pruri kenga mendimtare
  Me cdo varg prej pikash lot.

  Kush te tall me verb te kote,
  Nuku mund t'i ndjeje gjiri
  C'Drit' e bardhe djeg ne bote
  Me cdo pike prej qiriri.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:25

  Kur ne flake

  Kur ne flake te qiririt ze mendonem net-per-net
  Dh'e ndjej shpirtin e kulluar neper driten qe me tret
  Prej sketerres se pa mate me del bot' e enderruar,
  vetem ti, o im-e dashur net-per-net me rri larguar

  Po cdo enderr qe me shfaqet prej sketerres se pafund
  Cdo mendim i llaftaruar qe me dhemb e me pertund,
  Duke rene prej se lartash posi pike zemerate
  T'i pershkohet per-se-felli bukuris' se qenies sate.

  T'i pershkohet mes-per-mesi dliresis' se shpirit tend,
  Ta merr pamjen e fytyres, behet shkronjez e kuvend.
  Ai del prej shkretetire ment' e mi te m'i stolise
  E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjise,
  Ndrin i kthiellt e i paster si pasqyrez' e nje kroj
  Pa ner te fytyren tende ta veshtroj... nuk ta veshtroj...

  O! fytyr' e vjersheruar qe me mbush me desherime!
  Q'i fal gaz perjetesie dashuris' se zemres sime!
  Qe me ben kur ment' e mia regetijne varg e varg
  Te te ndjej aq fare prane, te me jesh aq shume larg...


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:25

  U PATME NISUR

  U patme nisur un' e ti:
  Un' hijemvrejturi-ne-zi,
  Ti flokendritura-flori

  Dhe ikm'! e ikme perseri,
  Large - e me -large n'arrati,
  Prane - e me prane - e gji-per-gji.

  Dhe me nje vend nje bukuri,
  Dhe me nje ēas nje shenjteri,
  Na zu nje mall, nje dashuri.

  S'ish dashuri, po fshehtesi
  S'ish fshehtesi, po llaftari
  S'ish llaftari, po ēmenduri


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:26

  Te rite e viteve te mi

  Te rite e viteve te mi,
  M'a fryri fati zall me zall:
  Sesi ckelqenje ne stoli
  Kur me pat zen' i pari mall!

  Te ndrinin floket posi ar
  T'u derdhur supes tatepjet,
  E te veshtronja zilitar
  Ne sy te felle posi det.

  E shtat' i shkundur-hije-plot
  Aq bukuri pa shembellim:
  Aq dhembshuri ky mall i kot,
  O pellumbesh' e shpirtit t'im!-

  Te rite-e viteve te mi
  M'a fryri fati zall me zall:
  Ti perendove ne stoli
  Sa me pat zen' i pari mall.

  Qe sot i endravete varg
  M'u mbyll ne gji si nene varr
  Dh'u nisa per ne vend te larg
  T'u djegur pas si yll me zjarr.

  Po nga mergimi zemerak
  Te pres me mardhje te me vish,
  Te me rrefehesh si zembak
  Ner mije lule dhembshurish:

  Ner mije shpese nje pellumb
  Q'i mbene shoket aqe pas...
  E zin' e jetes do t'a humb,
  E buzen do t'a bej me gas.-

  ...Tashi ah! djelli vate-e shkoj
  I perveluar permi dhe
  Nga zemr e tija fluturoj
  Nje reze-e bukur neper re.

  Ner zemerime ku po qaj
  Vjen lajm i ri plot embelsi,
  Pa me mbush n'emerin e saj
  Me drit' e me perjetesi.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Administratori Mon 16 Apr 2012, 10:26

  Kroj i Fshatit t'one

  Kroj i fshait t'one uje i kulluar,
  C'na mburon nga pylli dyke mermeruar.

  Vene mbushin uje vashat an'-e-mbane,
  Cipezen me hoje lidhur me-nj'-ane;

  Cipezen e bardhe,cipezene kuqe,
  Gushen si zembaku,buzen si burbuqe.

  E si mbushin uje, bubu! c'm'ju ka hije
  Ndaj kethehen prape me hap nuserije:
  Ndezur yll'i ballit si yll shenterije.

  Kroj i fshatit t'one, ngjyre-'rgjendi-i-lyer,
  Qe nga rrez'e pyllit c'na mburon rrembyer.

  Vene pijne uje trimat an'-e-mbane
  Takijen me lule permbi sy me-nj'-ane.

  Takijen e dlire, takijen e nxire,
  Buzen me te qeshur...me te psheretire...

  Mbrenave kur uji mermeron nga-dale,
  Vjen t'i thote trimi vashes nj'a dy fjale:

  Vashezene bujare qe po vij me krua
  Sec e pershendeta,sec m'u turperua
  Papo ula kryet e shkova si grua.

  Kroj i fshatit t'one,tete sylynjare,
  Ne tete krahina qenka kroj i pare;

  Qenke nje ne bote,s'paskerke te dyte,
  C'na sheroka plaget,c'na sheroka syte.-

  Kroj i fshatit t'one,n'ate pyll me flete,
  Derdhet aq i eger,derdhet aq i qete,
  Posi mall'i zemres mun ne gji te shkrete:

  Derdhet aq i eger,derdhet aq i qete,
  Posi mall'i vashes,qe djeg me te fshete,
  Posi mall'i trimit,qe bucet perpjet,
  Obobe!si malli,qe nuk vdes perjete.


  ________________________________
  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Lasgush Poradeci. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:57