Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:02

  MOS HARRO

  Kur tė ndjesh hapa tė shpeshtė
  qė lėkundin tokėn vetė,
  mos kujto se hijet vdesin,
  do tė vi dhe nė s“mė pret,
  ...se pėr fjalė dhe pėr besė
  kohė mė parė ėshtė mbajtur burri,
  ja qė kohėt kanė ndryshuar,
  kur qan gruaja, zbutet guri!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:02

  BURIMI I JETĖS

  O emri im, o foshnjė e rritur,
  ē“kuptim do kishte pleqėria,
  nėse do vdisnim pa u njohur,
  qeshur pa shkak siē qesh fėmija,
  nėse do ziheshim pa e ditur,
  e do pajtoheshim pa u puthur
  udhėt do shkelnim tė kujdesur,
  kur pa kuptuar do ishim humbur!
  ...O emri im, o foshnjė e rritur!
  As gjatesia nuk ka kuptim,
  Kur endesh jetės etje-pashuar,
  veē dashuria mbetet burim!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:03

  MALLI

  Malli shfaqet nė ēdo notė,
  qė ajri me tė tijin ritėm
  nis e luan ditėve tė tua...
  vėrtetė marrim frymė,
  por ndryshe i zvarrit
  malli minutat,
  e nesermja ėshtė vonė,
  e djeshmja,
  “na ishte njėherė” tė quan.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:03

  LOTĖT

  Lotėt o njerėz paskan lėkurė gruaje
  Dhe nėse fustan ndonjėherė s“kanė veshur,
  Buzėve ndėrtojnė ēerdhe tė kristalta
  Kur mjekrės rrėshkasin mbyten frymė-heshtur!

  ...Mretėrojnė njė ditė fronit pa ju ulur,
  Shpirtra skllavėrojnė dhe pa u zvarritur,
  Prekje gruaje kanė, ndaj edhe tė joshin,
  Nė dėgjofsh rrufe, lotė diku kanė zbritur.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:03

  TRENDAFILI I HESHTUR

  Njėherė kisha nė duar njė trėndafil
  me aromė dhe joshje ėndėrimi,
  e ndėrsa kuqėsinė po i shijoja
  padukshėm mė shpoi njė gjėmb,
  u ēudita kur nga pėrkėdhelitė,
  mė erdhi njė pėrgjigje qė dhėmb,
  e lash tutje diku, duke i thėnė vetes
  kujdes tjetėrherė nga prekjet,
  ndodh tė lėndohesh ashtu pakuptuar,
  si nga bukuritė, ashtu dhe nga heshtjet.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:05

  LINDJA IME

  Dikur linda dhe unė...
  mėngjes qershori nė Tiranė,
  mes qindra dhimbjesh tė tjera,
  e qarje foshnjesh nė ēdo anė.

  Pas njė nate tė gjatė
  kėrkova jetėn tė shoh,
  ajrin dhe ėndrrėn t“i prek,
  tė ndieja diellin si ngroh.

  Dikur linda dhe unė...
  falė zotit qė mė krijoi,
  sy tė lodhur prej pritjes,
  qarja prej foshnje i qetėsoi.

  Ne jemi veē turma tė dukshme
  ardhur nė paradoksalen jetė,
  ku njėrės anė lindjet qajnė
  dhe tjetrės vdekjet vetė.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:05

  OAZI YT

  Pranė teje vetė dielli
  ndihet shkopsitur,
  ndaj nxehtėsia
  ndryshe pėrshkon,
  ndėrkohė qė Saharaja
  tė ulet ndėr buzė,
  oazin e fundit
  tek unė kėrkon.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:05

  IMAZH VARGJESH

  Duke tė parė ty,
  qindra vargje
  mėndjes m“u sollėn.
  I largova tė trishtuarat tutje,
  por pėrsėri qindra mbetėn
  ato qė para vesės
  mėngjezet mi ndollėn,

  Po aq u prehėn
  dhe gjatė mbrėmjeve
  prej territ aspak turbulluar.
  E ē “kuptim do kishin
  vargjet pa imazhet,
  kur tė gjalla mbesin
  tė gjitha ē“kam shkruar.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:05

  SONTE

  Sonte bie shi,
  dhe mua mė lagen mendimet.
  Nėse do kėrkoja tė pushonte
  s'do ish“ e veēantė kjo mbrėmje.
  Pa shiun, mbase mėndja
  tek ti s'do mė shkonte.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:06

  NDONJĖHERĖ

  Bota tė duket e vogėl,
  sa mundesh ta mbash nė duar,
  ėndrra tė duket pa vlerė
  sa mundesh ta shohesh dhe zgjuar,
  dita tė duket sekondė
  dhe orėve vlera i“u humb,
  ndonjėherė tė pamundurėn kėrkon,
  por s“mundesh ta gjesh askund.

  Ndonjėherė, te duket bota e vogėl,
  me veten ecur brenda saj,
  nė duar botėn kur mban
  i heshtur, ndihesh pafaj.
  Ndonjėherė, por vetėm ndonjėherė
  arrin tė mbash njė botė nė duar,
  e vėrteta fare ndryshe mbetet,
  ti thjesht vetėm ke imagjinuar.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:06

  DĖSHIRA TĖ ZBATHURA

  Mė pėlqen tė largohem,
  sa tė quhet qė kam shkuar,
  endur rrugėve tė mbetem
  thjesht tė jem e harruar,
  bregut zbathur tė shėtis,
  tė ndihem njėherė vetmuar,
  tė vuaj netėve pėr ty
  tė zgjohem dashuruar.
  Mė pėlqen tė largohem,
  si valė rikthyer pėrseri,
  shtyrė nga njė tjetėr ėndėrr,
  qė kurrė s'mė la tė vija tek ti.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:06

  STINA E PESTĖ

  Nuk rreshte sė kėrkuari
  ndaj stinėn e pestė krijove,
  s“u lodhe sė ecuri
  ... me hapa heshtjen sfidove,
  ja zhveshe rrobat vjeshtės
  pranvera puthje nisi tė pikojė,
  dimrit i dhe lamtumirėn,
  vera tė drithėrojė.

  Nuk rreshte sė dashuri
  ndaj stinėn e pestė krijove,
  atė tė dashurisė,
  katėr tė tjerat sfidove,
  krijove tė bukurėn e vitit,
  tė ndihesha si nė pėrrallė,
  ndaj stinėt kur ndėrrohen,
  tė pestėn pres me mall!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:06

  PUTHJA E NATES

  Por kur tė largohem unė,
  ti nuk do tė jesh mė flakė e ndezur,
  thjesht do tė sillen ca yje vėrdallė,
  ... por tė pafjalė pothuajse tė heshtur,
  e unė me kokėn pas do mbetem
  ashtu duke parė, si shuhet njė natė,
  por ti qėnke ndryshe, fare ndryshe,
  pėrjetėsi, quajtur e gjatė.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:07

  STOLI I VJESHTĖS

  Nėse njė ditė do ndihesh ftohtė,
  qilim i vjeshtės tė jetė zbuluar,
  gjithēka pėrreth tė ndihet zhveshur
  aty do jem, s“tė kam harruar.

  Do marr me vete stolin e drunjtė,
  aty-kėtu me gėrma gdhendur
  ca data puthjesh zhgarravitur,
  nuk skuqem mė, pėr t“i pėrmendur.

  Nėse njė ditė do ndihesh ftohtė,
  kur vera tradhėtisht ėshtė fshehur,
  me stolin tonė do vi me vete
  pas ngjyrash vjeshte do jem dehur.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:13

  NĖSE S“KE FJETUR

  Mbi liqenin e mbrėmjes,
  shelgjet panė nė pasqyrė
  si hėna u zgjua...

  Nėse ende s“ke fjetur,
  fute hėnėn brenda,
  bashkė me tė dhe mua...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:14

  KUAJT

  Kurrė s“ia qava hallin
  kalorėsit pėr kėmbėt,
  qė i vareshin.
  Netėve ulėriva,
  me kuajt nė stallė.

  Mė dhimbej,
  kurrizi i tyre i dalė...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:14

  KUJDES

  Nėse njė degė kėput
  mos pyet mė pas,
  pema si quhet...

  Para se dikė tė lėndosh,
  mundohu tė dish,
  ēfarė duhet...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:15

  ZJARRI I DASHURISE

  Sonte do t“i lemė zjarret ndezur
  dhe ēdo i braktisur
  tė pėrfshihet nga flakėt,
  pse duhet t“ja falim frymėn zbrazėtirės,
  kur shpesh vetė netėt
  vuajnė nga ndriēimi i pakėt.

  Le t“ ja vemė flakėn vjeshtės
  dhe gjethet qė gjithēka kanė mbuluar
  do zhvishen nga vapa njė e nga njė,
  mos u tremb nga lakuriqėsia e kuqtė,
  zjarri nuk djeg gjithmonė
  thjesht, vesh dashurinė me zė!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:16

  DASHURIA IME

  Ti je magjia ime, mrekullia vetė;
  je ēaji qė mė ngroh me avull-duart e tua
  sa herė kam nevojė, sa herė mund tė dua;
  je vargu i fundit stinės qė pres me deshirė
  pa pasur rėndesi se cila, sepse ēdo stinė
  merr aromėn e fjalėve, jargavan erėmirė,
  je qetėsia qė lus vetmisė sime,
  unaza qė dua gjithė jetėn tė mbaj,
  shtrati shndėrruar nė kuti tė vogėl,
  por qė nxė fjalėt e dashurisė
  nga fjalorėt e gjithė botės,
  gjuha qė mundemi ta flasim veē bashkė,
  loti qė mban mallin e paprovua,
  ėndrra qė shihet pa tė zėnė gjumė,
  llamba qė ndriēon me fjalė e flakė,
  zjarri qė nuk djeg por shkruan,
  fryma qė vesh njė pėrrallė kur merr jetė,
  deti qė freskon edhe kur s“lag,
  kripa qė i provoj shijen e vėrtetė...
  Je gishti qė drejtohet vetėm tek ti,
  Emri qė ta kam ngjitur unė,
  Unė qė s“rri dot pa veten,
  O imja dashuri,
  Je vetja qė aq shumė duhet,
  edhe nėse s“thuhet!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:16

  Dashuria - ē“ėshtė...!?

  Ti zhdukėsh kujtesės ajrin e ndenjur,
  Tu japėsh duarve shije tė kripur,
  Tė pėshpėrisėsh dhe kur nė gjumė,
  Tė bekosh ujė pa qėnė djersitur.
  Tė jesh malluar pėr veē dy fjalė,
  Ta derdhėsh veten secilės ngjyrė,
  Ta ndiesh botėn krijuar paqtė,
  Tė mos dyshosh pėr gjurmė nėn gurė.
  Tė lindėsh pa qarė a prindėr pranė,
  Tė fluturosh dhe zėnė nė rrjetė,
  Ta veshėsh dimrin puthjesh tė gjelbra,
  Tė vetėflijohesh pa lutur jetė!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:16

  STATUJA

  Tė ēmėndur e quajtėn
  asaj dite me shi,
  kur nė park ju afrua
  njė statuje pėr ta puthur,
  ndėrkohė qė mendoi
  njeriu shndėrrohet dhe i gurtė,
  derisa ta shkrijnė
  e t“i rikthejnė,
  tė kaluarėn e humbur!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:17

  BUZĖQESH

  Nė jetė do njohėsh miq
  qė hiqen tė tillė,
  e tė dytėt pėrgjigjen
  pasi kanė dėgjuar tė tjerė,
  do takosh dhe ide nga tė tuat
  kokave tė botės,
  por ti mos u vrenjt,
  kur dielli tė ngroh
  me tjetėr vlerė!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:18

  SIMFONI SHIU

  Pika shiu trokasin lehtė,
  ėmbėl tingėllon njė melodi,
  tek i shoh rrėzuar prej qiellit,
  tingellojne si njė simfoni.
  Simfoninė qė luan natyra,
  jo gjithkush mund ta dėgjojė,
  duhet pakėz fantazi,
  tė sajėn magji ta kuptojė...

  Sonte bie shi,
  dhe mua mė lagen mendimet,
  nėse do kėrkoja tė pushonte
  S'do ish“ e vecantė kjo mbrėmje,
  pa shiun, mėndja tek ti
  mbase s'do mė shkonte.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:45

  MEGJITHATĖ, JETOJMĖ

  Njė natė pa gjumė,
  lind njė ditė tė vdekur...
  megjithatė jetojmė
  dhe ditėn pa e prekur..


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:45

  MORALI

  Mbeta njė njeri
  i moralshėm nė jetė,
  pėrderisa s“jetova,
  ashtu siē desha vetė...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 00:29