Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:36

  Ne kete teme, do te mundeni te lexoni vetem poezi te poetes Alma Papamihali,
  gjithsesi jeni te lutur qe te sillni edhe ju ndonje poezi te sajen ne vazhdim.

  Lexim te kendshem...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:39

  Alma Papamihali

  Alma Papamihali ka lindur ne Qershor te vitit 1974, ne Tirane.
  Arti i te shkruarit ne pergjithesi dhe poezia ne vecanti, ka qene
  nje talent i spikatur tek ajo qe ne moshe te vogel.
  Prezantohet per te paren here perpara lexuesit shqiptar,
  me nje permbledhje me 100 poezi lirike, nen titullin "Nen tingujt e nates",
  ne te cilin spikatin poezi me nje tematike te larmishme dhe ndjeshmeri
  filozofike, ku nder te tjera dallojne tema e dashurise, nostalgjise, mallit
  per vendlindjen etj.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:41

  EMIGRANTI

  Diku veē nė tavolinėn
  Me mbulesė tė bardhė shtruar,
  Birrė tė huaj ke pėrpara
  Dhe njė pamje tė menduar.

  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė qoshe tė lokalit,
  Shokun tėnd se ke pėrballė
  Pi vetmuar ti prej hallit.

  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė lagje tė panjohur,
  Gjithēka ėshtė akull e ftohtė
  Vetėm birra ėshtė e ngrohur.

  Diku veē nė tavolinėn,
  Qė tė bėn ty shoqėri
  Gotėn s“di ku t“a trokasėsh,
  Tavolina s“ėshtė njeri.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:41

  Larg Vendit

  Dimėr paska qenė vėrtetė
  Dhe kur verė kam kujtuar,
  Dimėr paska qenė vėrtetė
  Thjesht se paskam kuptuar.

  Se kam ndjerė kohėn tė qeshė
  Lėkura s'mu ngroh njėherė,
  S'paskam parė diell me sy,
  Dimėr paska bėrė nė verė.

  Sa e doja ngrohtėsinė
  Sidomos kur kisha ftohtė,
  Sa doja tė ishte verė,
  Gjer nė palcė tė ndieja ngrohtė.

  Dimėr paska qenė vėrtetė
  Veten thonė se gėnjen dot,
  Ja qė ndodh dhe e kundėrta
  Nė njė verė shpresova kot.

  Ikja, ecja dhe vrapoja,
  Vazhdimisht kėrkoja verė,
  Dimėr paska qenė ēdo stinė
  Si s'u binda menjėherė.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:42

  Nėnė

  Ēdo tė thotė nėnė vallė?
  Tė duash me zemėr jo me fjalė.

  Ēdo tė thotė nėnė tė jesh?
  Nė mbrėmje e fundit tė biesh tė flesh.

  Ēdo tė thotė nėnė tė quhesh?
  Asnjė lodhjeje mos i druhesh.

  Ēdo tė thotė nėnė tė thėrrasin?
  Lumturinė e botės ndėr duar tė zgjasin.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:42

  LERMĖ

  Mos i fshih duart e lodhura,
  lėrmė t“i ushqej me pėrkėdhelinė
  qė kam gatuar sonte.

  Mos i fshih sytė e pėrgjumur,
  eja t“i ushqej me dritėn
  qė kjo natė kėrkonte.

  Gosti nė njė mbrėmje tė zjarrtė,
  urė nė ditėn e shumėpritur,
  tryezė e njė natė tė njomė
  lumė, derdhur buzės sė uritur.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:43

  PUTHJA E NATES

  Por kur tė largohem unė,
  ti nuk do tė jesh mė flakė e ndezur,
  thjesht do tė sillen ca yje vėrdallė,
  ... por tė pafjalė pothuajse tė heshtur,
  e unė me kokėn pas do mbetem
  ashtu duke parė, si shuhet njė natė,
  por ti qėnke ndryshe, fare ndryshe,
  pėrjetėsi, quajtur e gjatė.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:43

  NDONJĖHERĖ

  Bota tė duket e vogėl,
  sa mundesh ta mbash nė duar,
  ėndrra tė duket pa vlerė
  sa mundesh ta shohesh dhe zgjuar,
  dita tė duket sekondė
  dhe orėve vlera i“u humb,
  ndonjėherė tė pamundurėn kėrkon,
  por s“mundesh ta gjesh askund.

  Ndonjėherė, te duket bota e vogėl,
  me veten ecur brenda saj,
  nė duar botėn kur mban
  i heshtur, ndihesh pafaj.
  Ndonjėherė, por vetėm ndonjėherė
  arrin tė mbash njė botė nė duar,
  e vėrteta fare ndryshe mbetet,
  ti thjesht vetėm ke imagjinuar.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:43

  DĖSHIRA TĖ ZBATHURA

  Mė pėlqen tė largohem,
  sa tė quhet qė kam shkuar,
  endur rrugėve tė mbetem
  thjesht tė jem e harruar,
  bregut zbathur tė shėtis,
  tė ndihem njėherė vetmuar,
  tė vuaj netėve pėr ty
  tė zgjohem dashuruar.
  Mė pėlqen tė largohem,
  si valė rikthyer pėrseri,
  shtyrė nga njė tjetėr ėndėrr,
  qė kurrė s'mė la tė vija tek ti.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:44

  IMAZH VARGJESH

  Duke tė parė ty,
  qindra vargje
  mėndjes m“u sollėn.
  I largova tė trishtuarat tutje,
  por pėrsėri qindra mbetėn
  ato qė para vesės
  mėngjezet mi ndollėn,

  Po aq u prehėn
  dhe gjatė mbrėmjeve
  prej territ aspak turbulluar.
  E ē “kuptim do kishin
  vargjet pa imazhet,
  kur tė gjalla mbesin
  tė gjitha ē“kam shkruar.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:44

  PĖR FLAMUR, SHQIPTARI S“FAL

  Heej, heeeej!
  Ku ka kėmbė qė mbi ty shtrihet,
  Fjalė tė mprehtė, qė tė godasė,
  ...Vdes ēdo gojė pa tė sharė ende,
  A guxoftė “poshtė tė thėrrasė”.

  Kush rrėfen dot para gjakut,
  Zemrės, rrahjet kush ja ndal,
  Mos provo t“ja marrėsh qiellit,
  Pėr flamur, shqiptari s“fal!

  Kushdo qofsh ore i mjerė,
  Ngado ardhsh, apo zvarritesh
  Vetėkryqėzohu me zinxhirė,
  I pavlerė, ēfarėdo tė hiqesh!

  Kush guxon mė lart se ti,
  Krahė shqiponje nė ēdo jetė,
  Shqiptari tė qofshim falė
  Nė flamur - bekimi vetė!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:45

  DASHURIA IME

  Ti je magjia ime, mrekullia vetė;
  je ēaji qė mė ngroh me avull-duart e tua
  sa herė kam nevojė, sa herė mund tė dua;
  ...je vargu i fundit stinės qė pres me deshirė
  pa pasur rėndesi se cila, sepse ēdo stinė
  merr aromėn e fjalėve, jargavan erėmirė,
  je qetėsia qė lus vetmisė sime,
  unaza qė dua gjithė jetėn tė mbaj,
  shtrati shndėrruar nė kuti tė vogėl,
  por qė nxė fjalėt e dashurisė
  nga fjalorėt e gjithė botės,
  gjuha qė mundemi ta flasim veē bashkė,
  loti qė mban mallin e paprovua,
  ėndrra qė shihet pa tė zėnė gjumė,
  llamba qė ndriēon me fjalė e flakė,
  zjarri qė nuk djeg por shkruan,
  fryma qė vesh njė pėrrallė kur merr jetė,
  deti qė freskon edhe kur s“lag,
  kripa qė i provoj shijen e vėrtetė...

  Je gishti qė drejtohet vetėm tek ti,
  Emri qė ta kam ngjitur unė,
  Unė qė s“rri dot pa veten,
  O imja dashuri,
  Je vetja qė aq shumė duhet,
  edhe nėse s“thuhet!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:45

  MOS HARRO

  Kur tė ndjesh hapa tė shpeshtė
  qė lėkundin tokėn vetė,
  mos kujto se hijet vdesin,
  do tė vi dhe nė s“mė pret,
  ...se pėr fjalė dhe pėr besė
  kohė mė parė ėshtė mbajtur burri,
  ja qė kohėt kanė ndryshuar,
  kur qan gruaja, zbutet guri!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:45

  Koha Ime

  Sė fundi kuptova,
  qė s“ėshtė e thėnė
  tė dashurosh sytė,
  apo buzėqeshjen...

  Ka dhe tė tillė
  njerėz nė botė,
  qė dashurojnė kohėn,
  mė shumė se prekjen...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:46

  Stina e peste

  Nuk rreshte sė kėrkuari,
  Ndaj stinėn e pestė krijove,
  S’u lodhe sė ecuri,
  Me hapa heshtjen sfidove.

  Ia zhveshe rrobat vjeshtės,
  Pranvera puthje nisi tė pikojė,
  Dimrit i dhe lamtumirėn,
  Vera tė drithėrojė.

  Nuk rreshte sė ecuri
  Stinėn e pestė krijove,
  Atė tė dashurisė,
  Katėr tė tjerat sfidove.

  Krijove tė pestėn e vitit,
  Tė ndihesha si nė pėrrallė,
  Ndaj stinėt kur ndėrrohen,
  Tė pestėn pres me mall.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:47

  AROME GRUAJE

  Ti mrekullohesh pa t“u afruar,
  E tėra bindesh dhe pa tė prekur,
  Hėnė e paduar qėnka ēdo grua
  Dhe kur pa zė, shtratit e etur.
  Pėr krahė ke ujra qė tė rrėmbejnė,
  Pėr sy imazhe, qė ėndrra zhveshin,
  Nė dhimbjen tėnde, nuk gjen veē lot,
  Por dhe dėshira, qė s“dinė tė heshtin.
  Ndaj lumturohem tė jem si ti,
  E puthur ditėve, netėsh uritur,
  E trėndafiltė, aromės tėnde,
  Pafund dėshirės pėr t“u vaditur.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:47

  BUZĖQESH

  Nė jetė do njohėsh miq
  qė hiqen tė tillė,
  e tė dytėt pėrgjigjen
  pasi kanė dėgjuar tė tjerė,
  do takosh dhe ide nga tė tuat
  kokave tė botės,
  por ti mos u vrenjt,
  kur dielli tė ngroh
  me tjetėr vlerė!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:48

  Ti Grua

  Me mire pasqyres mos u shih
  kur dites ndonjehere
  te mbushen syte me lot
  ti grua...
  qe shpesh
  i thua 'jo' meshires
  dhe perflet me vete
  mbylljen e nje dite te kote


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:49

  ĖNDRRAT

  Nėse ėndrrat nuk do tė ekzistonin
  Jeta do kthehej nė pėrvėlim,
  Etja e saj pashuar do mbetej
  ...Pa ėndrrėn njė jete quhet trishtim.

  Nėse me fjalė s“mund tė zgjidhet
  Nyja e mpleksur pa dėshirė,
  Do i rikthehesha ėndrrės
  Atje je vėrtetė njeri i lirė!

  Ėndėrr dhe jetė!
  Sinonime tė etjes sė pashuar,
  Nėse njė ditė do shuhej etja,
  Dije qė nga kjo jetė ke shkuar.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:49

  NJE JETE QAN DHE QESH

  Dihet qė njė foshnjė (0)me tė qara lind,
  Dhe nė lumturoftė dy vetė si prind,
  Kalojnė dhjetė (10) vite, fėmi ėshtė bėrė,
  ...Fillon ndihet ndryshe, i dashur me tė tėrė,
  Pa bėhet njėzetė (20), ndihet mė i zgjuari,
  Sipas tij me prindėr, jeton i duruari,
  Tridhjeta (30) tė martuar duhet ta ketė gjetur,
  Ndryshe opinioni e quan “tė mbetur”,
  Kur shkallėt i ngjit dhe arrin dyzeė (40),
  Bota nis lėkundet dhe mos rėntė tėrmet,
  Vitet do t“i ulė, tė paktėn nja pesė,
  Me mburrje rrėfen tė mbarėn martesė,
  Kur e kap pesėdhjetėn (50), por ndihet i ri,
  Komplimentet shtohen, e kanė dhe zili,
  Por qėllimi ėshtė t“i mbushėsh gjashtėdhjetė (60)
  Mos kesh parė sėmundje apo ndjerė siklet,
  E nė vafsh shtatėdhjetė (70) do mbledhėsh gjithė fisin,
  Pėrvjetor i rrallė, ndaj vijnė “tė dorovisin”*
  Se si dihet jetės, tetėdhjeta (80) ėshtė fat,
  Por nė i arrifsh, quhesh "jetėgjatė",
  Ehh tek nėntėdhjeta (90), njer“zia shkon rrallė,
  Por nė i arrifsh, do mbetesh nė fjalė,
  Nis i lutesh zotit, pse njėqind (100) mos shkosh,
  S“qenka tepėr kurrė, njė shekull tė jetosh!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:52

  MONOLOGU I DHOMES

  Gjithēka e pashpirt nė pamje tė pare, arrin tė flasė.
  Pėrgjigjet, sa herė pyes...
  dhe shoqėron, sa herė ndihem vetėm,
  edhe pse mė ndodh ta kėrkoj vetminė,
  pikėrisht atėherė kur e kam.
  Dhoma ime, ėshtė pjesė e muzės sime.
  Vetėm dikush qė tė njeh mire,
  arrin tė pėrgjigjet,
  ndaj dhe nuk ėshtė mė e pashpirt...!
  Dhoma ime!
  Ti m“a ke njohur te qeshuren, por edhe lotin…
  Ajri yt ngushtohet,
  sa herė qė mund tė tingėllojnė nota trishtimi.
  Por dhe vetė dritaret nuk luajnė asnjė rol,
  kur ai mbushet nga dielli i njė dite tė re...
  aq sa mė duket ka ditė, qė dielli lind vetėm pėr mua.
  Kjo ėshtė magjia e jetės,
  qė pikėnisjen e merr nga gjithēka
  qė prek dhe sheh,
  duke e shpirtėzuar sipas mėnyrės tėnde...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:52

  PUTHJA

  Ti mė pyet ē“ėshtė njė puthje,
  S“quhet dimėr patrokitur,
  Ē“iknė, ē“vanė, as i duam,
  Diellin prite dhe pa zbritur,
  ...Nė s“ėshtė ndezur, shuar kurrė,
  Puthja ngjyrė, ndryshon me shije,
  Se ē“farė ėshtė, as mos pyet,
  E provojmė, pemės nėn hije.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:52

  Dua natyren time.

  Dua tė hedh
  nė varg natyrėn,
  e qiellit,
  vrenjtėsinė t“ja humbas,
  ajrin,
  me parfum ta lyej,
  pastaj,
  fuqishėm tė thėrras.
  Tė thėrras,
  sa zėri t“mė ngjiret,
  e ngadalė,
  e tėra tė shterem...
  natyrės dua
  tė shtrihem,
  aromės sė saj,
  tė endem...
  Tė qesh sot,
  me natyrėn dua,
  tė vetmen,
  qė mė rilind mua...
  po ku ta gjej
  tė bukurin vend,
  ndaj mbeta,
  poete e dėshtuar...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:52

  Beson ti...?

  Beson ti,
  nė jetėn pas vdekjes,
  mė pyete dikur...
  Pėrgjigje nuk dija,
  ndaj vetėm tė pash ēuditur...

  Beson ti,
  qė ekziston dikush lart,
  qė mendon pėr tė gjithė ne?
  Nuk e di. Besoj kur tė shoh,
  tė prek dhe ndjej qė ti je...

  Beson ti,
  qė tė jesh i lumtur,
  tė dashurosh duhet?
  (U pėrgjigja)
  Dashuria me tė dytin emėr,
  lumturi quhet...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:53

  NĖ AJĖR

  Kėmbėve tė zbathuara,
  U veshėm kėpucė,
  Pėr tė vazhduar,
  Kėrcimin...
  Por pėr ēudi
  Nuk prekėm nė tokė,
  Bashkė shijuam
  Fluturimin.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 01:22