Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 24 Jun 2010, 23:30

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...


  Te nderuar anetar dhe vizitor te kesaj faqeje, kam nderin dhe kenaqesine qe te hap kete teme, enkas per vargjet e mallit, te shkruara nga poetja mergimtare, Myvela Dervishaj...

  Ju uroj lexim te kendshem...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 24 Jun 2010, 23:32

  NE FEMIJET TE MERGUAR I LUTEMI NENAVE
  TE NA FLASIN KURDOHER PER VENDIN TONE, SHQIPERINE !


  Myvela Dervishaj - JAM SHQIPTAR


  Jam shqiptar ,
  sa
  burrerore kjo fjale.
  Sa krenar jam
  per kete emer te
  rrall.
  Nje dite pyeta mamin !
  Pse moj mami erdhet
  ketu?
  Pse iket nga Shqiperia?
  Ne femijet tuaj ,
  ketu
  do te mbetemi?
  Pse moj mami
  nuk eshte e bukur
  Shqiperia?
  Mami
  te lutem me degjon?
  Mami ,ulu mos bej
  sikur
  pastron edhe
  une femija jot,
  kete mendoj.
  Mami
  ulur ne divan krusur
  ne mendime te thella ikur
  ne
  sy nuk mund te me shoh
  e foht ,e njomur ne shi.
  Mami
  mori forcen e
  krenarise,
  fshin lotet e nxehte
  prush,
  me morri pran buze dridhur,
  me ledhatoj me
  kenge shqip.
  Vargjet e kenges ishin zjarr,
  Shqiperi
  si ikem dhe te lam,
  t'i ke kaluar furtuna e stuhi
  e
  pamposhtur ne shekuj.
  Fusha ,ara, livadhe,
  pyje me
  freski
  pa mbarim Shqiperi,
  male te larta
  ku
  shqiponjat aty rin.
  Te dua Shqiperi
  dhe gurin tend
  me te vogel,
  dua token tende
  te ngrohte me kripe,
  dua
  zogjte qe kendojne ,
  i kendojne Shqiperise.
  Kjo
  eshte kenge malli
  biri im ,e kendoj
  ne mbremje der
  ne agim.
  Biri i mamit ,pergjigje
  kam zor te, te
  jap,
  mos me ler mua ne faj,
  mendova per lumturine
  e
  femijes tim.
  Mos me qorto biri im,
  Shqiperine e dua
  sa jeta,
  te premtoj se shpesh
  do shkojme pran
  atdheut ton
  te shohesh nga afer bukurite.
  Dhe kjo
  toke qe ty po te rrit
  eshte per ty atdhe i dyte!.


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 24 Jun 2010, 23:33

  Myvela Dervishaj - KTHIMI


  Nji
  trast dhe morra
  nga atdheu im,
  asgja tjeter.
  Kalun
  vite,
  kjo trast
  mbeti
  nje kupe lodi.
  Kthimi
  m' pret
  pran dheut
  dhe tjetersimi.


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 24 Jun 2010, 23:35

  Myvela Dervishaj - SHKODRES TIME


  Nji kange po knoj
  per
  Shkodren teme.
  I knoj natyres,
  rrugicave .
  Malli
  ma shume
  m'shtohet.
  lodi po m'lodh
  ashte
  tha.
  Kush kthehet
  asaj Shkodre
  me e
  pershendet,
  nji dite
  te guri i rinise
  me
  u kthy.
  Vajza nuk t'haron
  ka shume mall
  kanget
  tuja
  me t'i knu..


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 24 Jun 2010, 23:37

  Myvela Dervishaj - PER KOSOVEN


  Tan Kosova sot ka feste
  me
  flamuj te kuq ashte vesh.
  Po ndihet zani i pleqnise,
  i
  rinise dhe i fmise,
  deshmoret me i nderu
  me tufa
  lule me i mblu.
  Te erdhi koha moj Kosove
  me u gzu
  dhe t'i n'Evrope.
  Per sakrificen qe bat
  fitut
  shperblim te madh.
  Dhe sot je si nusja me vello
  nen
  flamurin kuq e zi.


  NE SHEKUJ E GZOFSH
  PAVARESINE KOSOVE!
  BREZ PAS BREZI U TRASHIGOFTE!
  KETE
  PAVARESI TE SHUMEPRITUR
  PER TE GJITHE SHQIPTARET KUDO NE
  BOTE.
  U DERDH GJAKU I DESHMOREVE,
  U DESH LUFTA E
  TRIMAVE TE U. C .K-s,
  U DESH PERKRAHJA E MADHE
  E
  AMERIKES GJIGANDE.


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:22

  per femije]

  Atdheu
  im.
  Shpesh
  her
  mendoj
  sa te
  duan
  prinderit

  e mi.
  Shpesh
  her
  shikoj
  lot malli
  nga
  prinderit
  e mi,
  Shpesh

  her
  kam
  degjuar
  historite,
  bujarine
  dhe
  bukurine
  per
  Shqiperine.
  Shpesh
  her
  degjoj
  jemi
  Shqiptar
  dhe do te
  vdesim
  shqiptar.
  Prinderit

  e mi,
  jeni
  dashuria
  qe nuk
  fshihen
  nga syte.
  Gezimin
  qe une
  jetoj
  ma japin
  perkedhelite.
  Me jepni
  dashuri per
  atdheun

  tim,
  me jepni
  miresi
  te
  shjikoj
  token
  ku ju
  u lindet,
  me jepni
  emocione
  per te
  bukuren
  Shqiperi,
  me
  jepni
  zemer
  te theras
  fort!
  Edhe une
  do te
  mbetem
  shqiptar
  si
  ju.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:30

  Ju falenderoj per mesazhin tuaj.!
  Ky nuk eshte vetem mesazh po me shume se kaq ,kjo eshte nje ure lidhese qe lidh shpirtin tim me atdheun.
  Tani ndjehem me e frymezuar, kam shume emocione per bashkekombasit e mi dhe atdheun tim.
  jeni te mrekullueshem

  me respekt
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:45  Te globi i
  gjithesise

  -Doja te merrja lule
  dhe me dore t'i ujdise,
  ketu
  perball meje
  te globi i gjithesise.

  -Doja t'i rreshtoja
  me
  te bukuren
  per Shqiperine
  qe t'i merrja ere ,eren e vendit tim.

  -Doja
  lulet
  sipas koloreve t'i ndaja,
  shume e veshtire eshte
  te
  gjitha te bukura jane.

  Pran meje edhe femije kam
  ata i
  rradhiten me rradhe,
  te kuqen te paren
  jeshilen dhe ngjyren blu.

  -U
  mbush Shqiperia
  plot gjelberim,
  lulen e kuqe ne mes
  qe
  valvitej si flamur ne qiellin blu.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Spacer  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:46

  FRY MOJ STUHI

  Fry
  moj stuhi
  shpernda flok debore,
  ne rrugice jam
  mbledhur
  kruspoll.
  T'i vazhdo stuhi !

  Fry moj stuhi
  mbulo endrat ,
  mbulo
  zemren
  me flok debore.
  T'i vazhdo stuhi.

  Fry moj stuhi
  m'i
  fshi lotet e nxehte,
  ngriji si ves ne qiell
  rrugen e gjejne ,
  per
  ne Shqiperi.

  Ndalu stuhi
  te shikoj diellin ne qiell
  te me
  ngroh,
  te me japi force
  nje kenge malli te kendoj
  Shqiperise ja
  kushtoj

  Flladi pranveror
  m'i kthe lotet
  nga kopshtet me
  lule ,
  kane marre arome
  Shqiperie.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:49

  DUA TE SHOH
  SHQIPERINE

  -Dua te shoh
  fushat e blerta,
  pemet ne lulezim,
  grurin
  kur
  e lekund era
  femijet me
  mollza te kuqe
  qe lozin
  gjithe
  gezim.

  -Dua te shoh
  fluturat qe qendrojne
  neper lule,
  delet
  dhe qingjat
  ne lendine,
  detet dhe lumenjte,
  malet dhe
  ujevarat,
  kanarinat dhe bylbylat.

  -Dua te shoh
  diellin ne
  agim
  kur pershendet
  vendin tim.
  Edhe perendimin
  duke e
  kthyer
  ne ngjyre te arte
  nga jugu
  der ne veri.

  keto
  deshira
  ne zemer
  i kam per
  SHQIPERINE!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:56

  HARTA E SHQIPERISĖ NĖ XHAMIN E DJERĖSITUR

  Duke qenė tė angazhuar me pėrditshmėrinė, tė shtunave na gjenden si njė dhuratė pėr t’u ēmallur me miq e dashamirė. Pėr ne qė jemi nė kurbet, ditėve tė vikendit mundohemi t’ua japim atmosferėn e pėrjejtimit atdhedashės.
  Kjo e shtune ishte si njė dhuratė nga natyra. E kthjellėt, e freskėt dhe frymėzuese.
  Bashkėshorti mė propozoi kafenė e mėngjezit ta pinim te kafja e shqipetarėve - siē e quanin tė gjithė.
  U pajtova edhe unė edhe djali. U nisem. Aty tė gjithė shkojnė si nė shtėpinė e tyre dhe, biseda bėhet rendshėm, me larmi mendimesh. Dikush tregon pėr punėn, dikush pėr sportin por kur bisedohet pėr politikėn, tė them tė drejtėn nuk mė pėlqen se fillon nxehja e gjakėrave.
  Si nė Shqipėri edhe kėtu, ka mendime te kundėrta pėrsa u pėrket bindjeve politike,por kemi dhe anėn tjetėr shumė pozitive pėr shembull nė raste festash shkojmė tė gjithė, mblidhemi sė bashku dhe i kujtojmė me nostalgji. Nė kėto data me zemėr e shpirt jemi nė atdheun tonė tė dashur.
  Njė javė mė parė, ne shqiptarėt, presim kremten e 28 Nėntorit – Ditės sė Flamurit. Edhe sot dikush e hapi bisedėn:
  - I keni siguruar biletat pėr programin qendror tė kremtimit tė 28 Nėntorit?- pyeti njeri nga pushuesit e mėngjesit.
  Shumė nga tė pranaishmit vetėm rrudhėn krahėt se nuk kishin siguruar biletat.
  -Unė me familjen time do tė shkojmė… Me siguri, do tė shkojmė. –tha i vendosur bashkeshorti pa u ngritur nga vendi.
  Te gjithė ishin kuriozė dhe muhabeti vazhdoi.
  Biseda u nxe ashtu siē u nxe edhe lokali nga tė pranishmit. Xhamat u avulluan dhe dukeshin si tė mbuluar me perde tė ujėta.
  Njė fėmi u ngrit dhe filloi tė zhgaraviste te dritarja. Unė po e shikoja me kėnaqėsi pėr fantazinė qė shprehte duke bėrė figura nė forma tė ndryshme nė avullin e xhamave. Edhe mua mė shkoi nė mendje ta shoqėroja atė fėmi. U ngrita dhe u drejtova te dritarja qė kishte mė shumė hapėsirė tė mbuluar me avull.
  Nisa tė bėj nė xham hartėn e Shqipėrisė. Isha pak e frikėsuar se do mė shkonte mundi kot mbasi nuk do pėrdorja as lapsin, as panelin. Vazhdova me kujdes skicėn e hartės deri sa ajo mori formėn e duhur. Nė kėtė moment ndjeva lėvizje karigesh dhe mendime qė shpreheshin me zė tė ulėt.
  Bashkėatdhetarėt filluan te entuziazmoheshin dhe nuk i hiqnin sytė deri sa unė ta mbaroja. Si skicė harta nuk dukej e plot dhe vazhdova tė vendos pikat e qyteteve.
  Dikush foli:
  -Fillo nga Tirana!
  Tjetri me nostalgji:
  -Vėje shenjėn e Fierit!
  -Shiko aty pranė fare ėshtė Berati.
  -Mos e harro Shkodrėn e Ndre Mjedės!
  -Vlorėn - qytetin e flamurit!...
  Unė u entuziazmova dhe u emocionova. Thash vetėmeveti: Kėtu qenka njė Shqipėri nė miniaturė. Tė gjithė lanė bisedat pėr partitė. Flamuri dhe Vlora na bashkoi. Na bėri kokė mė kokė “rreth flamurit tė pėrbashkuar”… gati sa nuk ia nisa tė kėndoja hymnin tonė tė krenarisė.
  Dėshira ime ishte e madhe qė harta tė dukej sa mė e bukur ,sa mė e plot dhe i kėrkova pronarit tė lokalit, i cili ishte shqiptar, pipėza qė ne i pėrdorim pėr tė pirė pijet freskuese. Pipėzat erdhėn nė moment me ngjyra te ndryshme. Mua m’u dukėn tė pėrshtatshme ato ngjyra.
  -Zonjė pije kafenė se u ftoh fare! –dėgjova zėrin e njė gruaje qė mė kujtonte se isha duke pirė kafe.
  Pa e shikuar se cila ishte ajo e piva me nxitim qė tė mos e kisha mendjen tek ajo.
  I ndava pipėzat nė copa tė vogla dhe fillova t'i vendos nėpėr pikat e qyteteve. Harta po merrte pamje tė bukur, ashtu si e kemi nė tė vėrtetė.
  Lindi nevoja edhe pėr njė pipėz tė kuqe. Edhe kjo ngjyrė erdhi nė moment. por kėtė e preva mė tė madhe pėr sė gjati pėr ta vendosur te qyteti Ismail Qemalit – te Vlora historike.
  -Te gjithe te pranishmit filluan te duartrokasin ,mua mė qeshėn sytė nga gėzimi por qeshja e syve tė mi ishte e shoqėruar me lotė gėzimi.
  Nuk u pėrlota vetėm unė, por tė gjitha bashkeatdhetarėt se nė fund tė fundit kemi njė ideal pėr atė vend ku u lindėm.
  U ktheva te karrikja ime dhe shikoja hartėn me nostalgji. Mendoja gjurmėt e fėmijėrisė, qė mė ngatėrroheshin tė ndodhura apo tė sajuara. Shikoja fytyra njerėzish tė njohur e tė panjohur qė lėviznin. Me kujtoheshin stinėt, qytetet, rrugėt por si dritė-hije. Mendoja kafenetė nė Shqipėri tė cilat nuk kanė pėrse tė bėjnė kėto imazhe malli. Syte m’u fiksuan te Tirana, ku me dukej sikur mė dilinin para sysh vajza dhe tre fėmijėt e saj duke m’u hedhur nė krahėt e mi duke mė pėrqafuar. Shikoja Shqipėrinė e zbukuruar, me dukej sikur lulet, zogjtė, malet dhe fushat mė pėrshėndesnin.
  Nuk dėgjoja mė zėrin e asnjėrit qė ishin pėrreth meje. As tė bashkėshortit tim qė mė lėkundi pėr t’u kthyer nė qenien time ku isha
  Vetėm atėherė ndjeva ikjen time larg nė atdheut tim.
  -Mami… kthehu!... - mė foli djali, mjaft u ngashėreve !...
  -T'mė kishit lėnė edhe pak se po shmallesha duke parė.
  Kur u pėrmenda pash tavolinat e mbushura me pije freskuese, me ėmbelsira dhe ēokolata.
  U mrekullova nga kjo hare qė kishte pushtuar lokalin e kafenesė. Fytyrat tona morėn pamjen e gėzueshme dhe tė qetė. Ndėrkohė pronari i lokalit drejtohet pėr te tavolina jonė me njė goxha tabaka nė dorė, tė them pa egzagjerim siē themi ne, mbushur me maje dhe me thotė!..
  -Kjo tabaka ėshtė pėr ty ,i ke nga tė gjithė ne !....
  U mallėngjeva pėr kėtė vlerėsim dhe nuk mė mbeti gjė tjetėr veēse, u ngrita dhe iu drejtova bashkombasve tė mi:
  -Ju falėnderoj ngrohtėsisht !..Nuk kam pėr ta haruar kurrė kėtė ditė tė bukur malli tė mbushur me nostalgji.
  Mbas meje u ngrit nje grua qe e kisha pranė tavolinės duke me thėnė:
  - Na e ktheve ditėn e sotme nė njė ditė feste …tė nderuar vėllezėr! – vazhdoi ajo - Mbas njė jave tė gjithė ne presim festėn e dytė, festen e 28 Nėntorit nė njė lokal me tė madh, me tė gjithė shqiptarėt nė Filadelfia ,me kėngė, hare dhe vallėzim.
  Duke u kthyer pėr nė shtėpi bashkėshorti bashkėshorti mė tha:
  -Kėtė ditė tė bukur feste, spontane e mallėngjyse pėr tė gjithė nuk kemi pėr ta harruar.
  -E dashura nėnė!...Kėto ėmbėlsira e ēokolata qė nė i kemi nė dorė vėrtetė i meriton .
  Nuk fola asnjė fjalė se nuk mė linin emocionet vetėm ashtu nė heshtje vazhdova rrugėn duke lėshuar pika loti nėpėr tė.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 07 Jul 2010, 12:58

  Edhe nje her ju falenderoj per pritjen time !

  Ju uroj nga zemra shendet dhe suksese!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Thu 08 Jul 2010, 03:17

  NJE TUFE ME LULE ROZE

  Nje tufe lule roze ne doren tende
  t'i
  bashkosh duart,tufe e madhe.
  Merr flak ngjyra roze,ndryshon kolori
  shetisin
  neper duar ,perseri ngjyre roz.

  Per c'do mengjes duart i ujit
  tufa
  me lule shetit ne hapesire.
  Duart e tjera rine ne mendime
  i duket
  jeta e kot,pa shprese.

  Ne hapesire ndihet ere lulesh
  malet
  presin te mbushen me arome.
  Te gjitha lulet presin per tu cel
  ndoshta
  ngjyre vjollce,apo te verdhe.

  Shume kolora dita pret
  te
  sundojne lulet dhe vetem ato.
  Dhe ne nate te gjejne qetesi
  lulet
  dhe vetem lulet.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 10 Jul 2010, 11:39

  LINDJA E MENGJEZIT


  Lindja e mengjezit e shplodheshme
  nje
  luge mjalt me arome pishe.
  Rrezet e verdha te ndriteshme
  te
  mahnisin, te kenaqin syte.

  Lindja e mengjezit qiellor
  mbeshtjell
  c'do jete ne toke,
  pambarim dhe lulet me rradhe
  ne tere
  gjithesine si karvan.

  Lindja e mengjezit e hijeshme
  hije
  midis rrezesh dhe henes,
  yjet levizin ne qiellin kthjellor gri,
  malet
  shtrijne krahet te pushtojne bukurine.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 11 Jul 2010, 00:08

  Pershendetje e nderuar Myvela dhe urime per poezite e fundit e te bukura qe paskeni sjelle ne forum.

  Ju falenderoj thelle nga zemra per keto vargje kaq te embla, dhe kaq domethenese qe po najepni mundesine te lexojme me shume kenaqesi.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 11 Jul 2010, 02:25

  Saimir, jeni shume mikeprites dhe dashamires i artit,do te thot keni zemer te madhe. Ju falenderoj shume.

  me shume respekt myvela
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 11 Jul 2010, 10:10

  myvela dervishaj shkruajti:Saimir, jeni shume mikeprites dhe dashamires i artit,do te thot keni zemer te madhe. Ju falenderoj shume.

  me shume respekt myvela

  Faleminderit shume per fjalet e tua te embla dhe shume miqesore, por me te vertete qe e meritoje nje kompliment te tille me vargjet qe une lexova me lart.
  Gjithsesi eshte shume e vertete qe jam shume dashamires i artit.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 18 Jul 2010, 08:50

  MUNGESE DERI NE SHPIRT

  U largova nga Shqiperia ime,
  ika shume larg , ne Amerike.
  Me mungon c'do gje.
  Me mungojne njerezit e mi,
  me mungon dhe vetja ime,
  me mungon trendafili me arome,
  me mungon c'do lule,
  me mungon ajri i vendit tim,
  me mungon oksigjeni i c'do pylli,
  me mungojne shpendet,
  me mungon edhe dallandyshja
  e pranveres
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 18 Jul 2010, 10:34

  Pershendetje dhe urime per poezine e fundit Myvela, e cila eshte nje poezi me te vertete shume kuptimplote per diken qe ka braktisur vendlindjen, dhe jeton ne toke te huaj ashtu sikurse edhe vete ti.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 19 Jul 2010, 01:56

  Saimir ju faleminderit se me qendroni pran per gjendjen time te malluar,duke e provuar dhe vet largrsine nga atdheu.
  Percdoher shkruaj me lot ne sy , vargjet dalin nga shpirti dhe jane shkruajtur ne zemren time.

  te uroj miqesisht
  myvela
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 19 Jul 2010, 02:17

  myvela dervishaj shkruajti:Saimir ju faleminderit se me qendroni pran per gjendjen time te malluar,duke e provuar dhe vet largrsine nga atdheu.
  Percdoher shkruaj me lot ne sy , vargjet dalin nga shpirti dhe jane shkruajtur ne zemren time.

  te uroj miqesisht
  myvela

  Pershendetje edhe njehere Myvela.
  Jam me se i bindur ne vetvete, se cdo fjale qe rreshtoni na varg-poezi, ju del e paster dhe me plot mall prej shpirtit, pasi e kuptoj shume paster dhe qarte, se cdo te thote te jetosh larg vendlindjes ne toke te huaj, ku ste njeh anjeri.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 19 Jul 2010, 05:08
  TEJ SPERKATAVE TE UJIT
  SHIKOJ FALMURIN TIM

  Ulur pran
  shatervanit
  enderoja.
  Sperkatat
  e ujit
  me binin ne flok
  si kuptoja.
  Nga reflekset
  e
  ngjyrave
  tej sperkatave
  shikoja ngjyre
  te kuqe dhe
  te
  zeze,
  Shikoja flamurin
  tim .
  Ishte i njome
  ndoshta dhe nga
  sperkatat
  e
  shatervanit,
  apo te loteve
  te mi!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 21 Jul 2010, 12:11

  NE KERKIM TE GURIT TE CMUAR


  Ka dite nje vajze shume e
  shqetesuar!
  Mendonte c'eshte guri i cmuar?
  Mendoj, por gje nuk zbuloj
  eshte
  vetem pese vjece,nuk kupton!

  Te parku i lodrave luante me shoqet

  dhe filloj te pyeste me rradhe.
  A e dini c'eshte eshte guri i cmuar?
  U
  habiten shoqet dhe njera-tjetren pan!

  Vajza beri fjale me
  moshataren e saje.
  Ishte italiane vajza capkene ,
  kur degjoj
  vajzat te flisnin shqip
  filloj dhe i percmoj ,gjuhen nxorri.

  Vajzes
  shqiptare i,u kujtua fjala e mamit
  Dikur ajo i kishte thene ;
  Gjuha
  jone shqipe eshte aq e bukur,
  eshte gur i rrende i cmuar.

  I
  ,u drejtua shoqes italiane me inat,
  T'i nuk e di, gjuha ime shqipe
  eshte
  e bukur ,gure i cmuar.

  Capkenja italiane qeshi dhe
  i tha:
  Gjuha shqipe eshte gure i cmuar?
  Gjuha italiane eshte e
  bukur.

  Per kete e vogla vajza shqiptare
  pyeti mamin c'eshte
  guri i cmuar?
  Guri i cmuar shpirti i mamit eshte djamant,
  eshte si
  kjo unaze qe ndricon,

  Mami ,gjuha jone eshte e bukur
  si kjo
  unaza jote qe ndricon?
  Po me e bukur se guri djamant,
  me e bukur
  se c'do gur.

  Eshte e rende gjuha jone?
  E rende ne pesh por e
  lehte si lule,
  me e bukur se c'do gjuhe
  kaluar c'do guri qe
  ndricon.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 21 Jul 2010, 12:21

  NE KERKIM TE GURIT TE CMUAR


  Ka dite nje vajze shume e
  shqetesuar!
  Mendonte c'eshte guri i cmuar?
  Mendoj, por gje nuk zbuloj
  eshte
  vetem pese vjece,nuk kupton!

  Te parku i lodrave luante me shoqet

  dhe filloj te pyeste me rradhe.
  A e dini c'eshte guri i cmuar?
  U
  habiten shoqet dhe njera-tjetren pan!

  Vajza beri fjale me
  moshataren e saje.
  Ishte italiane vajza capkene ,
  kur degjoj
  vajzat te flisnin shqip
  filloj dhe i percmoj ,gjuhen nxorri.

  Vajzes
  shqiptare i,u kujtua fjala e mamit
  dikur ajo i kishte thene ;
  Gjuha
  jone shqipe eshte aq e bukur,
  eshte gur i rrende i cmuar.

  I
  ,u drejtua shoqes italiane me inat,
  T'i nuk e di ,gjuha ime shqipe
  eshte
  e bukur ,gur i cmuar.

  Capkenja italiane qeshi dhe
  i tha:
  Gjuha shqipe eshte gur i cmuar?
  Gjuha italiane eshte e
  bukur.

  Per kete e vogla vajza shqiptare
  pyeti mamin c'eshte
  guri i cmuar?
  Guri i cmuar shpirti i mamit, eshte djamant,
  eshte si
  kjo unaze qe ndricon,

  Mami ,gjuha jone eshte e bukur
  si kjo
  unaza jote qe ndricon?
  Po me e bukur se guri djamant,
  me e bukur
  se c'do gur.

  Eshte e rende gjuha jone?
  E rende ne peshe por e
  lehte si lule,
  me e bukur se c'do gjuhe
  kaluar c'do guri qe
  ndricon.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Fri 23 Jul 2010, 13:20

  FLLUCKE NE SY

  Nje fllucke shtrydha syve
  rrodhi reke mbi faqe,
  rrodhi deri ne buzet kripe
  rekeja e ftot u tha
  mbeta zheg.
  Ca fllucka shtrydha syve
  rrodhi reke ,lot malli
  lulet me rreze dielli
  te kuqe, te verdha, dhe blu
  hipur isha mbi hark ylberi
  zemren lendoja me heshtje
  per nje pike te vogel ne glob,
  per te madhen Shqiperi.
  Me prit si zog me krah ,
  me lot mos me njom ,me tha!

  Sponsored content

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 07:57