Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:53

  RRUGĖ QĖ SHKELEN

  Kjo rrugė ende mė do,
  dhe pse ēdo ditė e kam shkelur...

  Sa rrugė tė tilla ka nė botė,
  qė tė pafjala kanė ngelur...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:53

  SHPIRT I RI

  Ēdo mur i dhomės,
  ka varur njė pasqyrė,
  ku veten sheh ēdo ditė...

  Por tė rinohesh,
  nuk vlejnė pasqyrat,
  qė s“depėrtojnė nė shpirt...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:54

  Xhelozi vjeshte

  Unė prisja vjeshtėn ndryshe pėr tu ndierė,
  Nėn fėshfėrimė tė flija pak lėkundur,
  Si nėpėr ėndėrr vėrdallė tė vija
  Dhe tė pėrgjoja, heshtur pa u dukur...

  Mė mori malli tė ndihem xheloze,
  Ndaj prisja vjeshtėn, ndryshe pėr tu ndierė,
  S“mė bie mendja pėr detin e fjetur,
  Pėr ngjyrėn e bronxtė, qė mora nė verė...

  Unė prisja vjeshtėn tė shtrihesha mbi gjethe,
  Aty-kėtu tė verdhesha dhe unė,
  Nuk thonė kot kur ndihesh xheloze,
  Je dashuruar mbase mė shumė...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:54

  Shira te ēmendur

  E kush tė tha
  qė ēmenduritė,
  pėr tė paligjshmen
  botė krijohen,
  pėr atė, qė asnjėrės
  gjuhė si pėrket,
  e mes tė nxirash re jeton,
  heshtet,
  edhe kur flet ...

  E kush tė tha
  tė mbyllurat valixhe
  me vete t“i marrėsh,
  ashtu si unė...
  sa drynė-humbur
  paska kjo botė,
  qė ēmendur s“janė,
  por jetėn,
  quajnė punė...

  Ndaj mos mė thuaj
  qė s“tė pėlqen,
  dhe ty si unė
  e ēmendura botė,
  tė heshturit rrufekrisur
  le tė jemi,
  shirave pėrmbytės fjetur,
  qė dėshmitarė
  ēmendurie i kemi...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:55

  NDONJĖHERĖ...

  Bota mė duket e vogėl,
  Sa mundem t“a mbaj nė duar.
  Ėndrra mė duket pa vlerė,
  Sa mundem t“a shoh dhe zgjuar.

  Dita mė duket sekondė,
  Dhe orėve vlera i“u humb,
  Ndonjėherė kėrkoj tė pamundurėn,
  Por s“mundem t“a gjej kund.

  Ndonjėherė, bota duket e vogėl
  Dhe ti ecėn brenda saj.
  Unė botėn mbaj nė duar,
  Heshtur ndihem pa faj.

  Ndonjėherė, por vetėm ndonjėherė,
  Arrij tė mbaj botėn nė duar.
  E vėrteta ėshtė krejt ndryshe,
  Unė thjesht kam imagjinuar.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:55

  GĖNJESHTRA

  Kush thotė kurrė s“ka gėnjyer,
  gėnjen!
  Kush pyet ē“ėshtė gėnjeshtra,
  gėnjen!
  Kush thotė gėnjeshtėr s“ka dėgjuar,
  gėnjen!
  Kush thotė gėnjeshtrėn ē“e dua,
  gėnjen!
  Derisa nė njė botė tė gėnjeshtėrt,
  rron,
  Dhe tė vėrtetėn brenda gėnjeshtrės,
  gjen.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:55

  Ne stolin e vjeshtes

  Nėse njė ditė do ndihesh ftohtė,
  Qilim i vjeshtės tė jetė zbuluar,
  Gjithēka pėrreth tė ndihet zhveshur,
  Aty do jem, s“tė kam harruar.

  Do marr me vete stolin e drunjtė,
  Aty-kėtu me gėrma gdhendur
  Ca data puthjesh zhgarravitur,
  Nuk skuqem mė, pėr ti pėrmendur.

  Nėse njė ditė do ndihesh ftohtė,
  Kur vera tradhėtisht ėshtė fshehur,
  Me stolin tonė do vi me vete,
  Pas ngjyrash vjeshte do jem dehur...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:56

  TJETĖR - NJERI

  Me sa shoh,
  S“qenkam mė kush isha,
  E tėra kam ndryshuar.
  Dua, kė s“do doja
  Dhe ushqehem,
  Me ē“nuk kisha provuar...

  Tė ka qėlluar
  Dhe ty ndonjėherė,
  Qė veten mos ta njohėsh,
  E tjetėr-njeri shndėrrohesh,
  Dhe pse jo gjithmonė,
  Tjetrin mund ta shohėsh...?!

  Ndonjėherė, as ti se di,
  Qė je shndėrruar...tjetėr-njeri!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:56

  Shtegetim pulebardhe

  Largohem pėr tė mos u kthyer mė,
  Ndaj iki tutje, fluturoj,
  Nė pulėbardhė etur bregut shndėrrohem,
  Duke dashur tė lėnit pas t“i harroj...
  Por tė harrosh s“mjafton gjithmonė,
  Drejt qiellit tė kaltėr njė fluturim,
  Dhe pse pulėbardhė shndėrruar jam,
  Ka dhe shtegtime me drejtim kthim...
  Drejtuar qiellit ti vazhdon sheh,
  Me tėndin shpirt ndjek shtegėtimin,
  Kur lartėsive nė pikė shndėrrohet,
  Oh sa i largėt tė duket kthimi.
  Larg fluturoj, pa frikė largohem,
  Sepse e ndiej qė ēdo shtegtim,
  Sado i largėt nė vetvete,
  Do mė riktheje pranė detit tim.
  Dhe pėr ēudi vazhdoj e ngjitem,
  Aspak s“kėrkoj tė shoh nga pas,
  E mjerė do mbetej ēdo pulbardhė,
  Tė huajat brigje po tė trokasė...
  Ndaj ngjitem lart, ndaj fluturoj,
  Nė pupėl reje jam shndėrruar,
  Nėse ky qiell mbi det s“do flinte,
  I imi mall do ish“ harruar...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:56

  DY

  Dy,
  fillimi i gjithēkaje,
  Dy,
  pėrbejnė njė tė plotė,
  Dy,
  arrijnė ku njė s“mundet,
  Dy,
  pinė dhe nga njė gotė.
  Dy,
  krijojnė njė histori,
  Dy,
  pėrbėjnė nje ekstrem,
  Dy,
  zgjidhin njė fjalėkryq,
  Dy,
  shndėrrohen nė problem.[/b][/b][/b]


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:57

  KORĒA

  Dashuria s“ka qenė "njė",
  Por prej kohėrash vetė i dytė,
  Ndaj nuk dua veē Tiranėn,
  Por dhe Korēėn kam si sytė.

  Degėzat e pemės sime,
  Tutje gjer nė Korēė vanė,
  Sythet tek ime mė
  Dhe rrėnjėt nė Tiranė.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:57

  28 NĖNTOR, I DHE NGJYRĖ ATDHEUT

  Afron ditė e madhe,
  ėndėrr shqipėtare,
  nuk sheh kund nė botė,
  shqiponjė dykrenare,
  askund s“mund tė gjesh,
  flamur qėndisur gjak,
  ndaj nuk zbehet ngjyra,
  ndizet bėhet flakė...

  Afron ditė e madhe,
  bij“ tė Skėnderbeut,
  "28 Nėntor",
  i dhe ngjyrė Atdheut,
  ngjyrose njė komb,
  kuq e zi valėvitur,
  nė ballkon tė Vlorės,
  pavarsia zbritur...

  Afron ditė e madhe,
  shqiptarizmi zgjuar,
  mė shumė se ngahera,
  ndihemi bashkuar,
  kishim qindra vite
  kėshtu pa u ndjerė,
  si shtėpi e madhe,
  me tė njejtėn derė...

  Afron ditė e madhe,
  fluturo shqiponjė,
  mbi malet shqiptare,
  mbi Kosovėn tonė,
  krahėt shtrive qiellit,
  u ndieve ēliruar,
  tė pavdekshėm jemi,
  veē kėshtu bashkuar!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:58

  BESOMĖ

  Nė u ftohshin
  pėshpėrimat e fjalėve,
  ndonjėherė,
  e ritme pulsi mos ndihesh mė...
  Diku,
  diēka do tė ketė ndodhur,
  dhe nėse nuk duket,
  a s“ndihet zė...


  E kur lėndinave,
  flutura mos duken,
  e ngjyra krahėsh,
  mos vjedhim pėr tonat netė...
  Diku,
  diēka do tė ketė ndodhur,
  ndaj as une s“do jem,
  e ti do ndihesh vetė...


  Por kur tutje,
  nė ndonjė qoshėzė,
  do shohėsh tė tharė,
  njė pikė lot...
  Vėrtetė,
  diēka do tė ketė ndodhur...
  Besomė ti,
  dhe nėse s“tė dukem si zot


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:58

  GURĖT

  Nuk linda tė flas pėr tė kaluarėn time,
  Sepse pa lindur ende isha atėherė...
  Pėr tė parėn herė verės putha ajrin,
  Dhe pse ndokush pergjigjet
  Pėr mė tė bukurėn stinė, pranverė.
  S“mund tė flas pėr tė shkuarat vargje,
  Qė si endacake mė shpunė nėpėr botė...
  E kaluara vazhdon ujė-ndenjur tė mbetet,
  Dhe pse ndokush me mburrje,
  Si trashėgimi jete mund ta thotė.
  S“mund tė qesh me shakatė e shkuara,
  Dhe pse kraharorin si velat e times anije,
  Peshė ma ngritėn nėpėr det...
  Tė qeshėsh me ē“ėshtė thėnė mė parė,
  Gajasje quhet me ē“ke thėnė ti vetė.
  Por mund tė dua gurėt e ēdo rruge,
  Sado tė vjetėr apo pluhurosur
  Tė kenė qėnė mė parė...
  Vetė gurėt kohra mund tė gdhėndin,
  Tė flasin pėr ē“ėshtė bėrė, qeshur, apo qarė.
  Ndaj nė m“u ultė duarve ndonjė gur,
  S“do tė thotė qė diēka pashpirt,
  Ashtu gjysėm-vdekur mė ka mbetur...
  Jo! E ardhmja ndryshe ka nisur tė trokasė,
  Gurėt ndėr duar, zjarr i njė dėshmie tė patretur!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:58

  Gezuar!!!

  Ti mundesh yje mbi fytyrė tė qėndisėsh
  Dhe nėse s“ke prekur qiell mė parė,
  Tė jesh i qelqtė, pa pasur frikė nga thyerja,
  Tė duash, mė shumė se ē“tė kanė dashur,
  Dhe nėse zemra ndonjėherė tė ėshtė vrarė...

  Ti mundesh tė ndalesh pėr njė moment
  Dhe nėse fati endacak tė ka pagėzuar,
  Por tėnden gjuhė, kudoqofsh mund ta flasėsh,
  E zemra nga kraharori tė vėrshėllejė,
  Kur tė ndjesh qė jeta s“tė ka harruar...

  Ti mund tė dashurohesh me tėnden tokė
  Dhe pse ta prekėsh duhet tė pish detra tė tėrė,
  Ti flasėsh zotit tė paktėn njė herė
  Dhe do kuptosh qė e tija dorė,
  S“ėshtė aspak kėshtjellė nė rėrė...

  E nė fjetsh ndonjėherė aq gjatė
  Sa te duket njė vit tė tėrė tė kesh fjetur,
  Do bindesh qė e kaluar veē zėnkat janė,
  Por kurrė dashuritė, as tė errėtat
  S“mund tė quhen imazh i vdekur...

  Dhe pas njė zgjimi tė ngrohtė edhe pse borė,
  Qė nėpėr jetėra stinėsh ėshtė rrotulluar,
  Lėre njė vit tė lindė nga krahėt e tu,
  Sa bukur tė marrėsh frymė mes milionash,
  Qė nė tė njėjtėn kohė urohen: Gėzuar!

  Ti mundesh tė urosh kaq thjeshtė - Gėzuar!!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:58

  Valė pritėse

  Kur ti nuk je,
  Tė nesėrmen e pres njė ditė mė parė,
  Tė sotmen, harresės ia dhuroj,
  E djeshmja duket mėngjez i marrė...
  Dhe nėse vėshtrimin ma vjedhin retė,
  Qiellit dy vėnde bosh i duken,
  Ndodh qė njeriu dy-herėsh ndihet,
  Nėse dy shpirtra veē nė njė struken.


  Kur ti nuk je,
  E qeshura tė vjetrin parfum kundėrmon,
  Cdo ecje kalimtarėsh bezdis dhe rrugėt,
  Nė tė zbrazurėn mbrėmje ku veē shi, shijon...
  Por nėse qepallat shndėrrohen nė varkė,
  Qė ashtu uritur lundrojnė nėpėr det,
  Vetė shkėmbinjtė pėrulen dhe shijojnė si valė,
  S“je gjithmonė i humbur kur ti nis e pret!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:59

  TI SHKO NĖ TJETĖR PORTĖ

  O ditėpaku dimėr
  Rri ende i pazgjuar,
  Ēe pate kėtė borė
  Qė trupit ma ke shtruar,
  Pa ik nė tjetėr portė
  Ku s“ndihet zjarr e natė,
  Unė endem ngjyrash vjeshte,
  Ēdo stinė qėndron mė gjatė...


  O ditėpaku dimėr
  Ēe bardhė e mirė tė zbriti,
  Kjo borė e sapoardhur
  S“ besoj mua mė priti...
  Pa ik nė tjetėr portė
  Ku flenė dhe ftohtė kanė,
  Vetė zemrat janė oxhaqe
  Kur kėngėt mbrėmje janė...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:59

  TI IMJA DĖSHIRĖ

  Oh ti, ti imja dėshirė,
  anije pėrmbytur nė det humnere
  pa lėshuar ende rrėnjė nėn tokė...
  Udhėn e sipėrfaqes munde tė prekėsh
  dhe tė uriturės hėnė t“i ngjitesh,
  duke u mbajtur tė miave flokė...

  Oh ti, ti imja dėshirė,
  ndriēuar jo si dėshirė e kujtdo
  qė kur humbet, tė zotnė me vete merr!
  Pse qėnke kaq ndryshe
  saqė dhe heshtjen nė vullkan pagėzon
  dhe oaz dashurie, lindke nė terr...

  Oh ti, ti imja dėshirė,
  me erė vjeshte parfumosur
  dhe shijen e sė fundit kafshatė...
  Kėputmė sa herė t“i friksohesh tharjes,
  e nėn ujitje, gjelbėr-ndezur shndėrromė
  dhe nėse mund tė ketė lindur natė...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 10:59

  ENIGMĖ KTHIMI

  Jemi shumė, sa shumė jemi ne,

  Fėmijė dyvendesh lindje-perėnduar,

  Si tė huaj, njėrės anė pėrcjellė,
  
E nė tjetrėn, mysafirė pritur

  Dhe pse mė parė (kurrė) s“ishim harruar...  Qindra duar zgjatur sportelesh,
  
Shpesh fundosur kur indentifikohen,

  Mė shumė largohemi se vijmė,

  Jetė qė pas ndėrprerjesh ecin,

  Por qė pa nisur ende, mbarohen...  Ēdo centimetri gjendemi ne,

  Tė ashtuquajturit "binjakė perėndimi",

  Vėrtetė nuk veshim tė njėjtat ngjyra,

  Por skenar ėndrrash tė njė autori jemi,

  Pėrfunduar, me enigmėn e njė kthimi...  Jemi shume...
  (sa shume jemi ne)

  Qė dy herė mė shpejt,
  Vdesim nga tė tjerė.


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:00

  E MAGJISHMJA BOTĖ

  Nėse do doje
  tė magjishmen botė ta njihje,
  e kotė me njė frymė
  t“i viheshe erės nga pas...
  pa thuamė,
  ē“ėshtė mė e ndritshme
  nga tė sajat fjalė,
  dhe nėse rrallė, fare rrallė,
  pėr tė tingulltin ishull
  mesdetit krijuar,
  do preferonte tė flasė...

  Oh ti, e vetmuara vashė,
  qė me tėndet duar
  shortin e dashurisė sė qiellit
  me detin hodhe,
  dhe nėse s“pati kurrė
  njė tė tretė...
  tėndes botė
  dhe i braktisuri i fundit
  lotė-tharėn prehje do gjente,
  ndaj mos lejo
  tė tė kėmbejnė nė jetė!


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:00

  AJRI IM

  O natė qė pėrkulesh ngadalė,
  E shtrihesh si shelg mbi liqen,
  Patjetėr ēfarė doje tregove
  Ndaj ikėn e pas mė nuk vjen...

  Nė shtrat ashtu mbledhur kruspull,
  Tė mbeturat orė shfleton,
  Vetė ajri nė "tė dashur" shndėrrohet,
  Ndaj ėndrra mė ndryshe shijon...

  Dhe nata pėrkulet ngadalė
  E s“do tė tregojė mė se ē“di,
  Me ngjyra tė ēelura ėshtė veshur,
  Se vetė dashuria s“mban zi...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:00

  MREKULLI

  

Perla mblodha ajrit tė mėngjeseve,

  U bėra krijuese e njė mrekullie,

  Lumja unė qė mbaja nė duar,

  Trupin ėngjėll tė njė fėmije...   Mes dhimbjesh nuk lind,
  Njė fėmijė prej nėnės, 

  Njė nėnė, bashkė me fėmijėn lind,
  
Bulzash lumturie vaditet njė ėndėrr,
  
Dhe jeta nis udhė, kur ti bėhesh prind...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:00

  SKENARI I JETĖS

  Nėse dashuria,
  
pėrgjigjia e gjithēkaje,
  
do ishte,

  skenarėve tė saj,
  
do gjendeshin pranga,
  
qė fare ndryshe shijojnė,

  burgosje tė dėshiruara,

  e vuajtje tė ėmbla,

  qė gjithė jetės,

  do doje tė vazhdojnė...   Por ja qė jetės,

  tė tjera role 
u ndanė, 

  pėrveēse atyre,
  
Romeo dhe Zhulietė...

  Ironi, stres, vetmi,
  
intrigash pėrzierė,

  hyjnorja dashuri shijuar,

  e veten kėrko,

  cilit gatim i pėrket...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:01

  GJITHĒKA JETON

  Nuk thahen fjalėt nė gjuhėn e lagėsht, 

  Dhe nėse nga etja, njė buzė ėshtė tharė,
  
Nuk ēahen rrugėt nga hapa tė rėndė,
  
Dhe nėse lėvizin, mijėra kalimtarė. 

  Nuk thyhet koha, as nuk paloset,
  
Si njė kujtim nė xhep harruar.
  
Asgjė nuk thyhet dhe plasaritet 

  Nėse rreh puls i dashuruar...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 27 Feb 2012, 11:01

  PAQE QIEDLLI

  Mjaft folėm pėr dashuritė,
  pėr ato qė ndonjėherė,
  me ēmimin sakrificė,
  puthen...
  si tė pėrjetshme hiqen,
  (dhe kur me krahė janė)
  por shpesh si flutura,
  qosheve tė mureve
  struken...


  Mjaft folėm pėr drekat
  e darkat e djeshme,
  qė ia kalojnė dhe atyre,
  qė mė mirė se ne
  rrojnė...
  ē“ ndryshim fundja do ketė,
  kur njė ditė,
  tė gjithė do heshtim,
  tė frymojmė...


  Mjaft folėm pėr arsyet,
  dhe trishtimet,
  ē“na u desh, e ēdo na duhet,
  diteve mė pas...
  Eja shtrihemi njėherė,
  drejtuar qiellit,
  e jeta ndryshe do qeshė,
  kur paqja me ne,
  do dijė tė flasė...


  ________________________________
  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poetja: Alma Papamihali. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja: Alma Papamihali.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 00:53