Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:47

  Pak Menēuri

  Mjaftoi nje doze e vogel "ēoroditje"
  U ngrit ne gjak,ne qiell adrenalina.
  E mori droga emrin pershperitje.
  Efekti?Me i shpejtė se vetėtima.

  Paraja na u be motori i jetes.
  Dhe jeta humbi kuptimin e vet.
  Nga njera ane eksitim paraje.
  Nga ana tjeter,gjaku derdhet det.

  Por menēurine djajte e eksituar.
  E mblodhen dhe e futen ne havan.
  E shtypen,si kanell edhe si hudher.
  Pastaj te mbyllur ne kuti e lane.

  E vafra menēuri,nga dhimja e dermuar.
  Prape plane ben, te shtjelloj ēoroditjen.
  Mes flakes,eksituse te djajve te terbuar.
  Mes klithmave,sharjeve dhe bertitjeve.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:48

  Ėshtė ēudi kur je femėr

  Mua tani me vjen per te qare.Me duket sikur
  shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
  Dot nuk duroj,
  ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
  kundrejt njeri-tjetrit.
  Kangur me foshnjen ne xhep
  duket figura ime se largu
  ketu ne bregdet.
  Me vjen per te qare.Jam bere barre.
  Me siguri molusqet e buta tani
  levizin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem
  kane marre
  Eshte cudi kur je femer...
  E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
  e shkaterron!
  Kur si perbindesh shkriferon germadhat
  e mohimit...
  Pastaj, kur pastaj, e lehte dhe e trandur,
  me syte e medhenj plot hije
  pret nje vazhdim, nje lindje femije
  buze detit ku i vjen per te qare, per te qare,
  ngaqe se si eshte, eshte me barre.
  Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
  hapin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem kane marre...


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:48

  Ēmendina me portė hapur

  Po ikni, po na lini,
  duke menduar; "Pėrgjithmonė",
  Nga ky dhe qe ishte juaji, joni,
  qe eshte cmendina jone.
  Cmendina jone e dashur, mallengjyese
  me kafkat shqyese.

  O te cmendurit e mi te shtrenjte,
  sa ju dua,
  megjithese kurre s'ju flas,
  megjithese kurre s'me flisni
  dhe dot s'ju duroj
  dhe dot s'me duroni.
  Por ky eshte rit:
  ne nuk e shohim ne sy njeri-tjetrin
  per pa urryer,
  dhe ky eshte shkak
  per t'u dashur gjer ne cmendim,
  duke buzeqeshur ekzaltisht,
  ndersa ne faqe
  lotet na rjedhin,
  lotet.

  Bashkevuajtes te mi
  qe ikni mergueshem,
  te cmendines sone unikale,
  me sy te fiksuar
  pas nje ideje te vetme,
  oh, vetem pas nje ideje te vetme,
  qe askurre s'u pa, s'u gjend askund
  dhe s'di ndonjehere ne ka per t'u gjetur.

  Shperndahuni, ikni, tretuni.
  Vend me vend shtet me shtet...
  Oh, cfare piskame pisket
  nga cmendina jone
  ne oren e vone te perendimit,
  kur malli e merr per bijte ne Perendim...

  C'trishtim!
  Mure te rrjepur..Mure qe gjithmone
  kufizojne horizontin
  per te lene nje qiell pa fund persiper.

  Aty pas mesnate denesjet mbarojne,
  dikush me vete po flet:
  Sidoqofte shqiptarit,
  kudo qe te ndodhet,
  i mjafton marrezia e vet...


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:49

  Ti do tė heshtėsh

  Ti do te heshtesh gjate ate dite,
  ndoshta per fare ate nate,
  kur te mos jete
  mbi sferen e humbur te tokes,
  figura ime krenare
  me syte e fuqishem si shpeze
  qe vec lirise i perkasin,
  qe ti ti i deshe aq shume.
  Ti do te heshtesh djale,
  ti do te heshtesh,burre,
  ti do te heshtesh,shpirt,
  kur te mos jem me une.
  Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
  do te heshte.
  Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
  Ajo heshtje e madhe,
  ajo heshtje e mungeses,
  ajo heshtje e kthimit tend,
  ne nje,ne nje,ne nje.
  Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
  dhe prape njesuar,
  po kurre bir vetmie.

  Do te heshtesh,
  ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
  ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
  qe m'u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
  do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
  Do te kthehesh ne nje burre si mijera
  (kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)

  Do te heshtesh. Do te ēohesh. Do te ikesh qe andej,
  krahthyer drejt gojes se argaterise do t'ikesh
  duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
  (Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
  Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
  dhe ketu historia jone do te mbaroje
  historia jone e padegjuar
  qe e pergjonin yjet e pikuar
  e qe kapnim me dore nen cati.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:49

  Fikje

  Ti kaltėrim ke qenė dikur. U erre.
  Nuk e kupton ēfarė do tė thotė kjo?
  Kujto se si vėrsulej rrezja ime
  shigjetė drejt qiellit tėnd.
  - Kujto.
  Kėnaqėsi e sigurisė tė erri.
  Tani shpotit tė tjerėt, duarxhep.

  Po buzagazin aq krenar tė paqes
  pėrse fytyra jote mė s’e jep?

  Si paralajm nė ato mbrėmje prilli
  me heshtje plumbi ma prisje ēdo fjalė.
  Ti kaltėrim, ti egoist i kaltėr,
  m'u fike nė duar ngadalė.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:50

  Klithma ime


  Une do te vdes,
  me kot lutesh te zgohem nen kete hark te kuq te perendimit
  ku pisha digjen,
  e kote t'i ngjallesh akrepat e muget te ndjenjes ne kete ore.
  Sepse kam rene,kam rene prej kohesh,
  E madhe,me zhurme,e vrare kam rene,
  me nje plage te kuqe qe e shihja vetem une.
  Oh,me zhurme,me shume zhurme kam rene,
  e pakallur kam rene,
  mbi kete toke kam rene.

  Dhe askush s'e pa ku ra ulerima ime,
  askush s'e degjoi,
  askush nuk e di ku endet tani ajo,
  ku ulurin ulurima ime.
  Te kam prane rini e fresket,
  tendencioze,plot muskuj.
  E shoh doren tende te zgjatur permbi trupin tim,
  doren tende te forte,doren tende te lutur,
  dhe buzet e tua shpirtndjellese i prek e i degjoj me zemer.
  Por..une kam rene,une po shuhem ngadale,
  nen peshen e trupit tim qe po ftohet
  te gjakut itm qe po ngrin ne deje,
  nders klithma ime shtegeton e jeh,
  dhe vetem per te behem merak une,
  ndersa vdes.
  Ju a e degjoni?


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:52

  Nocione te shkreta

  Nocione te shkreta,
  Ne vetmi hapesire prej jush te perbere
  Kaloj inerci bashke me ju
  Ne hapesiren time te perbere prej meje
  Si ne nje qytet ku sapo kane ikur te gjithe
  ………………………pergjithmone
  me nje ndjenje absolute moskthimi
  (gje e cila, e di, nuk mund te ngjase.)

  Nocione te shkreta,
  …te mbetura hava, jashte cdo lidhjeje
  …nga shkaku i mjere dhe madheshtor
  …qe une nuk ndjej me.

  Shqise shqise
  Shqise, o viktima ime e pare,
  Prape u hape, prape po thith, e pastruar
  Rikthehesh ne jete
  Truri si nje djall te perdor
  I yshtur per krim te pakapshem nga ligji
  Shqise, o viktima ime e shenjte
  Keshtu dhe sonte
  E kthjellet
  (o zot, sa e bukur je, kur e kthjellet je)
  terheq e thith por s’permbushesh
  asgje s’te pergjigjet, asgje s’te perket
  dhe ty e dashur, prape te duhet te japesh
  por sonte, as per t’i dhene kush s’te prźt
  askush s’te do, o shqisa ime
  dhe truri, ky djall magjik
  tani po qan.
  Dhe sa gjynah qe eshte
  Kur qan nje djall!


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:53

  Pa Titull

  Ishte njė vogėlush si drita
  me sytė si nata
  i gjithi yll.

  Qėndroi pėrpara humnerave tė mia,
  i befasuar klithi:
  Zonjė, ju po rrėzoheni!

  E di, i pėshpėriti vėshtrimi im,
  dhe me krahėt e mi e pėshtolla
  puthjen e tij tė qumėsht si seksi i tij-
  aq mund tė mė dhuronte tė mė shpėtonte.


  Gjithė ditėn fekondonte lule
  dhe nė mbrėmje, kur e pickonin yjet
  vraponte, thėrriste:
  Zonjė! Ju po vdisni, ju po gremiseni!
  dhe prapė njė puthje qumėsht.


  Ishim tė dėrmuar tė dy:
  puthjet me gjarpėrinj qė patėm premtuar
  dhe pėrqafimet me ujqėr
  nuk mundėm t‚i bėjmė.


  Dhamė ca puthje me bolla lėnguese
  qė pas njė dite bėheshin shėruese.
  Shpejtėsinė e plumbit ndjeja pėrballė humnerės
  dhe shvoshkjen e pakapshme nga gėzhoja...


  Shko vogėlushi im, mos ma shto vetminė
  me pėrpėlitjen tėnde pėr tė mė shpėtuar,
  Shiko si i lėpijnė buzėt e kulloshtra, tė dobėtit,
  duke na lakmuar...


  Unė e di: do tė qash me lotė zemre pėr mua
  dhe do ta pėrdorėsh seksin tėnd si kamė
  pėr t‚ua ngulur nė bark
  atyre qė pėrqeshin pėrpėlitjen.


  Dhe nė gremisjen time do tė shoh si nė ėndėrr
  pjalmimin e luleve.
  Dhe do tė jem per ty mė e Bukura e Parajsės
  sikurse isha dhe mė e bukura e ferrit


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:54

  Dlirium.

  I thyer,
  i errėt,
  i vrertė,
  qėndroj, dritėlėshoj,
  mjaltė rrjedh nga vrujet e mia.

  I thyer nė pikėn mė tė dobėt,
  tė tė mbeturit vetėm,
  qė askujt s'i sjell dėm,
  por mua mė mbaron
  prej dhimbjesh
  qė kullojnė ėmbėlsi
  gjaku tė shtypur
  nė vetmi.

  Oh, gjeniale ėshtė kjo gjendje,
  kur ndėrsa kuptoj qė gjithshka kam humbur,
  lumturinė e pafundme ndjej,
  tė qenies sime
  qė e kam nė dorė,
  atė s'mund tė ma dhurojė
  asnjė lavdi, kurorė.

  Lavdi...ē'ėshtė kjo fialė?
  Nga mbėrriti tek unė,
  si ka dalė?
  Shpikje!
  (Me siguri
  ndoniė ambicion i dobėt.
  i panatyrė)


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Pictur10
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Odeta prej Sat 08 Mar 2008, 23:11

  LETER MAMKES...

  Mamka,
  mos ta lexoj kete leter tjeterkush vec teje,
  jo se sekrete, por ende nuk jam e forte plotesisht
  per t'i mundur keto qe po te them:
  Tirana eshte fare e zakonte.
  me ngushtesine e shtepive te uleta,
  me udhet e lodhura te dimrit,
  me nje pesembedhjetekatesh ne qender
  ngritur si utopia ime,
  me roje te perforcuara ne udhekryqe
  ambasadash,
  me police-cukapike qershori te zbehur.
  Dic parandjej, mamka!
  Kurre steti nuk ka qene kaq perballe njeriut,
  kurre tradhetia e burrave nuk ka qene me ne mode,
  kurre gjume me te rende nuk kane fjetur netet
  dhe grate me te humbura, me te zbrazuar.
  Po te them e dashur, rreziku po me fton duke qeshur
  me gojen pa dhembe te nje dashurie kafshuese
  me carje ne karakter,
  qe eshte nje pjese e qarjes shoqerore,
  po me ofrohen detyra, miq e te njohur te shumte,
  te gjithe te larte nga emrat, por te ulet
  nga tensioni i jetes,
  perpiqen te me ngrene duke u kapur pas meje,
  po me rrezojne ende pa u gritur.
  E dashur, degjome pa shqetesim,
  une do t'i grij, do t'i grij po te them,
  ne vargjet e mia.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 04:01

  Qe ti je gomar kjo eshte dicka qe duket


  Fytyre e bukur dikur,tani stigmatike,
  ne gjurmet e tua gjej vrasjen qe te kane bere,
  ne grate qe i humbe,qe i braktise,a shpetuan duke ikur prej teje,
  per mbetur gjalle diku
  ne lemoshe ndjenje.
  Fytyre e bukur dhe sot,me gjithe prishjen,dyshimin,
  dekompozimin,
  trup qe zvarrisesh e birresh ne toke te mallkuar.
  Mase vigane dhe e deshperuar njekohesisht.
  Nje vath ne vesh-dic ja nxit kotesise kuptimin.
  Cdo dite humb dicka nga cilesia e yllit,
  vdiresh ne rere.
  Cdo nate fiton dicka nga pamortesia e vdekjes.
  Oh,tani qe po shuhesh,ndersa vazhdon akoma te shuhesh
  vervit ne ajer tentakula te tmerrshme vetmie te shthurur
  me lak fshikullues kap,terheq e shtrengon,
  roberon
  me buzet sterile,trupin e pandjeshem.
  Shepsh kam rene ne gjurmet e bjerrrjes sate,shfrimit
  menyres se terthorte te shfaqjes,helmimit,
  fshehjes,sofizmit,lekundjes,se paqenes,
  asaj paqendrueshmerie qe nuk ngre dot baze.
  Ndjenja luksoze,ne esence shkaterruese,
  gerryejne si macet gjire grash te lena.
  Rrugehumbur i bukur qe vazhdon te humbesh,
  qe di te sillesh por qe etika s'ta permush dot shpirtin.
  Jam jotja,me ke,gjithmone me ke pasur,
  mbeshtetje,fryme,shteg ne rruge pa krye,
  Por ti s'e kupton,ngaqe je gomar,
  dhe ky eshte shkaku
  qe une te dua tmerresisht.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 04:02

  Vdekja

  O qetesi e gjithfuqishme eternale,
  nga ti une dola me perpjekje,
  te ti per tu kthyer.
  Vec me i mundimshem qenka kthimi...
  Isha foshnje atehere,
  tani jam njeri.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 04:02

  Armiku im

  Armiku im,
  shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
  shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket,
  armiku im.
  E c'do te ish jeta ime pa ty
  dhe e jotja pa mua?
  Askush s'mund ta dije.
  (kur kushtezime mbaron
  qenia zhduket)
  Armik.Armiku im.
  Prej teje rash ne gjurme dhe perfitim
  te asaj qe kerkoja,
  prej teje gjalleroji jeta ime, u zgjua,
  u perbetua,
  dhe ngashereu,
  kur vrasja shpirtat ngertheu.
  oh, ne te vertete ti je dashuria
  dhe urrejtja ime,
  armiku im.
  Pikerisht ato,
  qe ne zhvleftesuam
  ndersa rruges ecem,
  qe asnjeher s'i ditem,
  s'i llogaritem,
  TURMAT,
  qe inerte derdhen
  dhe fryme marrin
  me injorim,
  lane pasoje
  mbi shpirtin tend
  mbi shpirtin tim.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText

  Sponsored content

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 16 Jul 2020, 10:37