Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:33

  Kjo ėshtė tema qė i dedikohet poezive te poetes Mimoza Ahmeti.

  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:34

  Balade per Halil Gashin

  Halil Gashi o nje djale i rie
  Beqir Ages po i thrret zotnie
  A po me jep nji toke cifcie
  N’Vucitern jo nuk mujn po rrije
  Ujt e nxeht e kojshijt e kqije
  Dit per dit o ndavi me shkije
  Ne ma dhansh ti mue o motren Hajrie
  Hajde zgjidhe o ne dymbedhjet shpije
  S’po ta lypi o per miqesie
  Sajze se i ka o dy syte e zije
  Nje drit jete o me te po rrije
  Halil Gashi asht pushtue
  Pushk me vedi s’i ka qellue
  Beqir aga q’i aj zotnie
  E ka lyp motren Hajrie
  Sajze i ka dy syte e zie (2x)
  Kur ateher Halili mori atllien
  Fluturim o ka ra o ne carshie

  Kafe t’madhe djali o ka hye
  Beqir aga o aty o po rie
  Qitna kafet o bre kafexhie
  Beqir ages besa qitja dye

  Kane pi kafe kane pi rakie
  Krah per krah kane dal n’carshie
  Halil Gashi ra n’atllie
  Nje per vete nje per Hajrie

  T’kjofte o per hajer o motra Hajrie
  Tek i ka o dyzet merzie


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:35

  Gjithēkaja ime

  Vaje te kaltra per ty me leshojne floket
  dhe goja s'eshte vec nje pasqyre e krisur
  prej dhimbjesh te dala nga mishi me shkulje
  prej asaj qe te kam pushtuar kurre per mos te te leshuar.

  O dendesi bari e gjelber e kraherorit tend
  o drure te eger aromeleshues te kembeve te tua,
  o krahe qe vetem krahe dhe vetem krahe leshoni,
  o ti,qafe e bute dhe e forte njeheresh
  O ti gjithcka,gjithckaja ime,
  gjithckaja e nates sime,e dites sime,
  ti,gjithcka
  O rruzull i erret ,o rruzull i verber,o rruzull shkaterrues
  i sedres sate te kafshuar.
  Te gjitha ju,gjithcka te ti.
  Vete ti:
  Qendro,me veshtro,
  mos me vdis ne duar
  Nje toke nje here e gjetur
  kurre me s'eshte harruar!


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:37

  Ishte njė rrugė

  Ishte nje rruge ku vazhdimisht kaloje,
  ti,e dashur,
  ti,e bukur,
  ti,ekstravagantja ime,
  e te tjereve,ekstravagante,
  e share,e poshteruar,e komplimentuar,
  si historia e nje pikture te cmuar.

  Dhe s'dije as vete perse
  te iknin floket ne liri,
  ndersa kembet te shkelnin ne morg
  te dashurive kufomoide,
  qe gjithsesi paten mani
  t'i ekzaminonin gojet e qytetit.

  Tani nuk je,
  tani nuk ecen me ne rrugen qe nemitet,
  as hapi yt,
  as trupi yt i madh,
  as goja jote me mpiksje
  neverie dhe pakenaqesie.

  Aty eshte rruga,aty,
  dhe morgu yt i shperbere...
  Kufomat e te dashurave te flakura
  neper bordurat e plakura.
  Tani andej kur kaloj
  mungesen e madhe te orbites sate ndjej,
  dhe jap pershendetje skematikisht
  me ftohtesine e nje kartoni
  te cilin e respektojne per ty.

  Per ty,e dashur,
  per ty,e share,
  per ty,e poshteruar,
  si historia e piktures
  me te cmuar.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:38

  Armiku im.

  Armiku im,
  shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
  shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket
  armiku im.
  E c'do te ish jeta ime pa ty
  dhe jeta jote pa mua?
  Askush s'mund ta dije
  (kur kushtezimi mbaron
  qenia zhduket)
  Armik.Armiku im!
  Prej teje rash ne gjume dhe perftim
  te asja qe kerkoja,
  prej teje gjelberoi lenda ime, u zgjua
  dhe u perendua,
  kur vrasja shpirtat mbertheu.
  Oh, ne te vertete ti je dashuria
  dhe jo urrejtja ime,
  armiku im.

  Pikerisht ato qe ne shvleftesuam
  ndersa rruges ecim
  qe asnjehere s'i ditem,
  turmat,
  qe inerte derdhen
  dhe fryme marrin
  me injorim lane pasoje
  mbi shpirtin tend
  mbi shpirtin tim.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:39

  Mama dhe bijtė.

  Gjithmonė e mė rallė tė shoh,
  gjithmonė e mė tepėr
  ēuditem
  si dola nga barku yt dhe ti je ime bijė.
  Sepse je e vogel, mama, e pafajshme
  dhe lotėt i ke tė brishtė e tė rinj.

  Ti qe u plake dhe qan si foshnjė
  kur duhet tė gėzohesh
  e qė pikellimi tė ndjek si urith
  pikėrisht kur liria hap njė shteg.
  Po ti je e vogel, mama, e
  pafajshme...

  O zot, ē'deshi njė njeri si ti
  nė kėtė botė tė sprovuar...
  Ti akoma s'ke mėsuar tė gėnjesh,
  e shtrenjtė dhe duart i ke si dy
  bonbone tė vogla, tė emblat duar, tė sheqerta
  nga lotet e tu.

  Mireserdhe mama!
  Ja shtėpia, filaxhani i kafeėe dhe miresjellja ime
  tė serviret me kujdes, sofostike ėshtė, megjithatė
  nė modė...

  Ēoje kokėn, pėrse qan?
  Bijtė e tu janė rritur tashmė-
  bisha sfiduese, s'i ndjek dot rreziku;
  ty tė duan
  misheredhimbsur, mama,
  nuk tė harrojnė,
  mė mirė vdesin,
  Ke dhe ti nė zemrėn e tyre njė dritare,
  njė oval gezimi, drite e shprese,
  sepse tė tutė ishin naivet,
  si kuaj lufte, me sytė e mėdhenj
  ushqyer me ujera kroi.

  I deshe fort, mama, siė dite i deshe,
  i mallkove fort, mama, sa munde i mallkove,
  me zėrin qė e kishe si varg rruazash mbi gur...

  Dikur...e mban mėnd, mama?
  Nė shtėpi kėndoje,
  ishe e re, e bukur
  tani e kuptoj.
  Perėndimi vdiste i lumtur pėr atė lloj kėnge,
  dhe syri yt i lumtur pėr ate lloj kėnge,
  dhe jeta ishte organike, mama:
  luanin kalamajtė,
  naivėt qė ti i rite me delir horizonti...

  Ja ku i ke pėrballė, tė rrahur me jetė e me sprovė,
  fėlligeshtia i ka vrarė, por gjakun nuk ua ka sterpikur.

  Janė tė virgjėr, mama, tė pėrdalet e tu,
  janė tė virgjėr,
  lakuriq tė pambrojtur, me gjithēka tė fituar me
  dhėmbė.

  Mos i shaj, mama, se bėn faj. Mos i truaj.
  Tė kanė dashur, mama, tė kanė dashur.
  I duaj. (Kurrė prindi nuk mund tė
  mbėrrije dashurinė e fėmijes.)

  Kthehu, ecė nė vete, mama,
  mos qaj mė.
  Janė tė fundit vjetė tė tutė, nė
  kėtė fėmijėri tė dytė
  mund tė ngrohė pak dielli,
  po t'i terėsh sytė.
  Fshiji lotėt, mama, jemi dėrmuar,
  tė buzeqeshesh pak, kjo ėshtė bukė pėr ne.

  O femija im i dėshpėruar,
  mėkati mė i madh i perėndisė mbi dhe.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:39

  Qėndro i fortė Mik!

  Ajo qe ishte kaq e bukur
  Ne nje moment...
  Edhe mund te behet e trishtuar.
  Ajo qe ishte kaq e embel
  Edhe mund te jete hidheruare...
  Kurajo mik!Qendro i forte si mal
  Dhe do te shohesh,
  Dikush te pret me mall...


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:40

  Nje Mall...

  Muzike,dhe piata .
  Ne salle vene e vine.
  Kamariere me bluza te bardha
  Levizin ne ēdo tavoline.

  Salla e madhe lluksoze
  leviz e me sillet verdall
  Ne goden e ftohte te birres
  Rrufis,dhimshem heshtur nje mall.

  Verdalle qeshin dhe hane
  Me duken si trupa pa jete
  te larget,sterlarget me jane
  E huaj po ndihem dhe vete.

  Jashte restorant "Kapriēos
  Pret Merēedesi E 2000.
  Ne goten e ftohte te birres.
  Un dhemjen time po pi.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:40

  Ne do te jesh i lire.

  Je lindur Kanerine?
  Kujdes,te pret kafazi
  Ta qash me lot lirine,
  Te plasesh nga marazi.

  Lutju te lindesh sorre
  Ta dish, eshte me rehat
  Askush s,te vjen verdalle
  Askush s'te ka inat

  Por ja qe je pallua
  Meso te ndeshesh mire.
  E kam provuar vete
  Ne do te jesh i lire


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:41

  Ne ekstazen e nje poezie
  Zeri yt,me deperton ne vena.
  Me ngroh zemren,ne ēdo belbezim.
  Etshem permes botes ireale,
  Rokje..tinguj..Ku je shpirti im?
  Ne nje enderr ishim perqafuar,
  Ne ekstazen e nje poezie..
  Si dy blete thithnim te shternguare
  Me te emblin nektar dashurie.
  Zeri yt me sjell pafundesine...
  Shkrihet me pasionin e pafund.
  Endren ēudiberse ,poezine.
  Bota ireale e perkund.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:41

  Shpirti i ėmbėl

  E kane bere me fjale
  Hena edhe dielli,
  Te na prishin lidhjen,
  Me komand nga qielli.

  Kur te flesh ti gjume
  Une te jem e zgjuar
  Ti te jesh ne ender
  Une e dashuruar.

  Por ti prap ne ender
  Fort me Perqafon,
  Shpirti yt i embel,
  Zgjuar, te mendon


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:42

  Mbase Zoti

  Nuk i njohem Kishat dhe Xhamite
  Ne,brezi i viteve gjashtedhjete.
  Fshehur i permendnim perendite
  Ererat peshperisnin:-"te pafete"

  Tufanet pastaj,na hodhen tutje.
  Ne trokitem nder shtepite e zotit.
  Shpresehumbur thurem nga nje lutje.
  Ndihme i kerkuam ,me te fortit....

  Mbase zoti do t'na doje me shume
  Meqe.... s'na ndihmoi qe ne fillim
  Ne qe nuk i derdhem lotet lume....
  Por sakrifikuam gjithe rinine.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:42

  Fluturoj e lire

  Nuk me besohet...ēudi...
  Ne piken e nisjes
  Ndodhem perseri.
  Njesoj...mendon dhe...ai.

  Nuk e kane thene me kot
  Por une besova endren
  Tani qe po derdh lot
  Nuk degjoj dot as kengen..

  Nuk i shkeputa prangat
  Per tu burgosut me ndryshe.
  Fluturoj e lire .
  Si nje dallandyshe.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:42

  Krye Endrra

  Nusja e bukur, veshur ne argjend.
  Melankolike, si hena e zbehte.
  Vallzonte,ndiqte valsin ritmikisht.
  Gelltiste lotet,dhimbjen e vertete.

  Kjo dite.. kryeendrra qe kish thurur.
  Martesa qe tere jeten kish menduar.
  Si dasem-funeral e kish muziken
  Me magji shtrigash,krevatin mbuluar.

  Dekada shkuan,nusja e zhgenjyer...
  E shpirtkeputur per endrren e vjedhur.
  Kur vjen Tetori,i rrjedhin dy lote.
  Ajka e lotve,neper vite mbledhur.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:43

  Si Shpirt...

  Deshira:
  Ku je i dashur, ē'ben tani?
  Une erdha tek ty perseri.
  Flirti:
  Ti iken dhe perseri vjen,
  me te mre se une s'gjen!
  Deshira:
  Akoma s'te kam pare,
  akoma s'me ke puthur.
  Ne gjoks s'me ke mare,
  ne shpirt s'te kam futur.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:43

  Si Bleta

  Si bleta qe kerkon nektar,
  Dhe ti i dashur shtegeton.
  Mbledh me te emblat fjale zemre,
  me perkedhelje me mbulon.

  Dua dhe une ashtu si ty,
  Fjalet e zemres ti dhuroj,
  Por,ah qe dhe ne dashuri,
  Nuk mund te shprehemi njesoj.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:44

  Gjumi me ka braktisur

  Gjumi me ka braktisur
  Mendoj e mendoj pa pushuar
  Ndjej rrahjet e forta te zemres
  Dhe shiun qe S'ka te pushuar.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:44

  Binjak i shpirtit

  Binjak shpirtit tim
  Sa gjate te kam pritur
  Tani qe te takova
  U ktheva per te ikur


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:44

  Ne qoftese...

  Neqoftese me do,me prit
  Tre male,kam per te kaluar
  Ne fund do te mberij tek tu
  Te rrijme perjetesisht perqafuar.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:45

  Ankth per miqte ne New York

  New York,11 Shtator.
  Qytet ne tym dhe flake.
  Gure qe fluturojne ne qiell
  Tmer,dhimje e gjak.

  Bota kelthet e tronditur,
  Radiua televzioni s'pushon,
  Te pafuqshem jemi ,te topitur.
  Tmeri i goditjeve..vazhdon.

  Me dhimje dhe ankth po jetoj.
  Te gjithe, jane vellelezerit tane,
  Dua me shpirt ti ndihmoj
  Nuk di si tu gjendem me prane.

  Me zemren qe rreh e shqetesuar
  Mendoj,pertej oqeanit miqte e mi
  Telefonoj,telefonoj pa pushuar...
  Nuk mar pergjigje,Ku jane tani??


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:45

  I dobeti dhe i forti

  Kush eshte i dobeti edhe i forti?
  E pyeti mbesa gjyshin e manduar.
  -I fort eshte ,kush ka dashuri per njerzit.
  Dhe pse per vehte kurre s'ka reaguar.

  I dobeti eshte kush meret me intriga.
  Kush kalon kohen me sulme meskine.
  I forti mbase lote ka me shume.
  Ne vepra veē,ka force sublime.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:46

  Dikushi

  Gjyshi im nga babai kish banuar ne fshat
  Ishte kryeplak
  dhe ishte dikushi.
  Gjyshja ime nga mamaje
  gatuante mire si per mbret
  dhe ishte dikushi.
  gjyshi im nga mamaja
  e kaloi jeten ne burg
  dhe ishte dikushi.
  komshia ime
  e mban shtepine paster si pasqyre
  dhe eshte dikushi.
  dikushi
  na ishte nje dite president
  dhe tani eshte askushi


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:46

  Jeta eshte e gjate

  Jeta nuk eshte e shkurter por e gjate.
  E jetuan gjyshrit dhe stergjyshrit tane
  Punuan, vuajten luftuan,dhe nuk u qane.

  Jeta eshte e gjate,prandj duhet te mbjellim
  Qe te kene ē'te korin niprit dhe sterniprit tane
  qe te kene ē'te vjelin


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:46

  Lamtumire

  Lamtumire,po shkoj.
  Dhe pas po ju le.
  Dua tju haroj.
  Mos te kthehem me.
  U ndodha papritur.
  Ku lypsej nje dore.
  Ku qante femija.
  Mbi token me bore.
  Tani s'duhem me.
  Po them lamtumire.
  Dhe prap mirupafshim .
  Me njerez te mire.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 03 Oct 2007, 23:47

  Gjinkalla

  Nė vapėn e Gushtit Gjinkalla kėndon,
  Pup-pup lart e poshtė kėdo shqetėson..
  Shkon tek milingona e bėn nje kritikė,
  Dhe kur s'merr pėrgjigje thotė je e ligė.
  Milingona e shkretė ngre kokėn pėrpjetė
  Dhe pėr herė tė parė gjinkallės i fletė:
  Pusho moj gjinkallė! Mjaftė mė ke gjykuarė,
  Le ta dėnojė Botėn kush e ka krijuarė.
  Unė edhe pėr ty jam duke punuarė.


  ________________________________
  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Mimoza Ahmeti. Empty Re: Poezi nga Mimoza Ahmeti.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 05 Jun 2020, 12:48