Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:06


  Z.B.


  Buzmramja u dridhte nder afshet e mbrame
  te diellit perndimuer
  me kuqlim e tisa purpuer,
  me kaltrina te kullueta ne qielle e ne sy tand.
  ku nė fund u pasqyronte njė dashni e lume
  si vegimet e fatbardhsis ne lima,
  mbi te cilin terthuer fluturon njė pellumb
  dhe gezime te pamatna gugon pa pra.
  Zojushe, q'at buzmramje
  unė andrroj me andje
  dhe me njė dashni te pastėr
  ata dy sy tuej te kalter,
  qe m'u falne lete
  me njė shikim diskret.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:07


  Ndeshja  O grue, qe te ndesha ne ditn e fatkobit tem,
  kur prirja njellte e syt shikojshin zi
  e ndjejshe veten se dhe unė jam fli
  te njė ndjesi si ti.

  O grue, q'u ndeshme ditne e fatkobit tonė
  zemėr pėr zemėr edhe ball pėr ball
  e ndjesite n'u shprehen me mall
  me njė vall':sahall...

  Dhe kėshtu ne rrugė te madhe e shitme zemren tonė,
  njerzve qe vetėm njė te perqeshun dhanė pėr te
  e shkuen te kenaqun e tu' u gezue pse
  pane mfshehsinat intime te kėsaj jetesės sone.

  E na, dhe njė dhimbe te sinqertė tue ndije,
  vuejshim me zemėr te ndrydhun si dy fėmijė
  te humbun nder vise te hueja naten, vonė,
  o grue, q'u ndeshme ne ditn e fatkobit tonė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:07


  Njė nate  Grue a hyjneshe, e mbeshtjellun n'errsi te nates,
  zbriti nga sfera te panjoftuna nder odat e mia
  dhe u shtrue njė fllad, njė e kandshme ndjesi,
  njė heshtje parathanse zemren don te ma perpije,
  vetėm qe ora kėndon kėngėn e thjeshtė te nates
  -jo -jo! dhe diku larg dėgjohen tingujt e kanges
  Grue a hyjneshe m'erdhi nga gjin' i errsines...
  Qe! frymėn ia ndjej dhe zemren qe rreh prej fellsines.
  Buzet e njoma te saj,
  Syt e zez e te mdhaj
  me hamnoni vijash te bindshme
  premtojne njė dashni te hijshme
  (ashtu dhe akordi i heshtjes
  frytin e ambel te marrveshtjes).
  Dhe njemend! At nate vallzuen ndjesit e jona
  me njė valle defryese, pa marrun fryme...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:08


  Mbas Tryezes


  Kėshtu ne te rinjve na kalon nata:
  Prane tryezes meremer-falso, me gote te plotė a boshe,
  me kujdes tė madh ndejun (si e lyp dans-edukata),
  te ngrehun, te ngrime, te stolisun
  e ftyrash te qindisun
  me puder, karmin... jo? por me pėrshtypje te mirė
  qe na e sjell zojusha e bukur dhe me hirė
  tu' na buzqeshe ambel, buzesh te kuqe si gjaku,
  nsa gjit' i majen, dridhen ftyra kuqet, zbehet...
  e ne secilin prej nesh nė fund ka njė shprese kendedhet
  dhe na shtrengon laku...
  Qashtu ndeje, tu' e vrejtun, ĆƒĘ’§ojme biseda tė ndryshme
  serioze, t'urta, por ma shpesh te dyshueshme,
  me gjuhe te bukur, te zgjedhun, mbi ngjarje te ra flasim
  e prej njė deshires pa mshire te gjithė pelsasim.
  Ngushllim! se zonjusha na i din mirė hallet,
  prandej aq me andje, bukur, kercen vallet.
  Tonet muzikore derdhen, rrkaj derdhen,
  lemojne ata qe ne valle sjellen, ne hare sjellen,
  lemojne tryezen, gotat, veshjet tona, ndjenjat
  e fantazis sone, i hapen ylber velat...
  Por befas, te njejones se panjoftun tingllimi,
  se cilės ėshtė te hyu i bukuris trillimi,
  krahnoret n'i perkdheli dhe n'i piskoi zemrat,
  gjatė korrizit te thenet zbresin fill te themr;
  Qashtu vuejme, defrejme...
  Jeten adhurojme,
  nsa drita shkelqejne
  zojushen shikojme
  dhe n'andrrim vallzojme...
  Rishtas, me plot dashje, vallet ndiqen, ndiqen
  Vash e djalė pėrputhen
  mbrend dy zemra digjen,
  por me u puthe nuk puthen!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:08


  Hidhet e perhidhet


  Hidhet e perhidhet ne shtregullen e fatit
  djalosh' i Arbenis.
  Hidhet e perhidhet ne pemdim mbrapa malit
  me hovin e rinis
  zogu i liris!
  Ne shtregullen e fatit, nder kėto fluturime
  ma shpejt i rreh zemra edhe merr drithtime
  se qiellat e hueja premtojne gezime t'ambla
  nėpėr shkalla te hueja, nėn te ngjyrta llamba
  premtojne hyjnizimin ne vallen e defrimit;
  femen-mashkull rrokun si dy vete qe mbyten
  kin pėr te mbramen here qindenje here puthen
  e mbrenda krahnorit gati te pelsase zemra,
  nsa majet e kepucve shkarravisin germa
  te tanė naten e lume deri ne te lem t'agimit.
  Pėr njenin ky gezim, pėr tjetrin gezim tjetėr...
  ndoshta vllime librash, atom ose kompas
  fund' i fundit shkundet ai djalosh i vjetėr
  nga melankolia fillon te vueje pa masė.
  Dh' atėherė nalmadhnia e tij mbret Dyshimi
  futet ne zemėr, ne tru, ne jetėn e te riut
  mfshehtas fillon lojen tinzake, si krymbi
  ne thalbin e molles... e syni i te riut
  merr hijen e vendit, hijen e njė murit
  mbrapa te cilit rrahin zemrat e makinat
  m'i krijue jetė te tjetėr, njeriun e gurit...
  ... po, njė ringjallje mbi te vjetra kalbsinat.
  Syn' i te riut muer hijen e atij murit.
  Hidhet e perhidhet
  zogu i liris,
  por dhe bjen ku lidhet djalosh' i Arbenis.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:09


  Malli rinuer


  Valet muzikore fluturojne nga perndimi
  shkrepen e pertrihen
  pėr muret e dhomes seme,
  edhe mandej dridhen
  mbrenda ne zemren teme
  dhe zgjojne ndijesina qe mblue ka hini.
  Ndijesite e mia me valet muzikore
  shkembejne puthje te nxehta
  posi dy dashnore
  e pa mshire shegjeta
  me ther ne krahnor
  edhe mė merr malli pėr jetė ma gazmore.
  Malli rinuer pėr jetė ma shkumbuese
  flen pa fat ne mue,
  njė tingull pemdimi
  ėshtė ngushllim pėr mue
  kur me mshtjell mashtrimi
  me melankoline e vet aq trishtuese.
  Tingujt miqedashes, qe ne dhomen teme
  me falin rytmin
  e njė dansit te largėt,
  me kujtojnė perqafimin
  e ciftave te shkathet
  qe sjellen hirshem nėpėr drrasa te gedhenme.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:10


  Njė nate pa gjume


  Pak drite! Pak drite! Pak drite, o shok, o vlla.
  Tė lutem, pak drite ne ket nate kur shpirti vuen,
  kur te dhemb e s'di c'te dhemb, e syni gjum nuk ka,
  urren nuk din c'urren, don e s'din se c'don.
  Pak drite! 0 burrė! 0 hero' ngado qe tė jesh. ....
  Burre qe shkatrron edhe qe nderton sėrish!
  Pak drite vetėm, te lutem, mshire tė kesh,
  se do cmendem ne ket nate pa gjume dhe pa pishe.
  Oh! ta kisha pishen te madhe edhe te ndezun!
  Me flaken e pishes ne qiellin e ksaj nate
  ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burre i tretun
  Do ta shifsha vallen tande ne maje te njė shpate.
  Por pishe nuk kam e vetėm janė burrat, shoket...
  Dergjem n'errsin pa gjume dhe pa drite...
  Askush s'me ndigjon, cirren kot me kot...
  Hesht more, hesht! por qėndro, o shpirt.
  Gjeli kėndon dhe thotė se ėshtė afėr drita
  Gjel, rren a s'rren? cila ėshtė fjala e jote?
  Kur ti kėndon thonė se ėshtė afėr drita...
  Por un s'besoj sonte ne fjalėt e ksaj botė.
  Hiqmuni qafe, mendimet
  O jastek ty te rroki, te perqafoj si shpetimin,
  me fal atė qe due: gjumin dhe andr'min
  e dy buzve qe peshperisin ngushllimin.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:11


  Frymezim i pafat


  Frymzim' i em i pafat,
  qe vjen e me djeg mu ne gji,
  pėr ke po mė flet? pėr ke te shkruej?
  pėrse po me ban qe kaq te vuej?
  pse vjen e me djeg mu ne gji,
  frymzim' i em i pafat?

  Pėr te gjoret? pėr ata qe nuk kanė drite?
  O frymzim' i em i ngrate,
  mjaft me plage qe s'kan sherim,
  leni te dergjen ne mjerim,
  Njerzit s'duen ma trishtim,
  botės s'ia kande atė kange te thate,
  thot se mjell njė fare te idhte.

  Far' e idhte... far' e idhe...
  O njerz te bime nga far' e ambel!
  Frige tė mos keni, pse njė kange
  mund t'ju theri ne ndjesi,
  t'ju kujtojnė zemren ne gji
  ne ndėrgjegje dhe njė dange...
  por ju t'ju baje edhe ma zi.

  Frymzim' i em i pafat!
  Shporru ktej! Nuk te due!
  S'i due hovet tueja te nalta,
  as fluturimet... Neper balta...
  te ditve tona te shklas un tue
  rroke me njerzit qe rrok nata.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:13


  Vetmija  Me plak merzitja
  qe vetmia me sjell;
  perbuzja, urrejtja
  te gjith sendet m'i mbeshtjell
  qe kam shumė anmiq
  te liq
  ne kėto sende pa shpirt,
  Nuk flasin.
  As sy s'kanė.
  Po mue me bahet
  se aty janė
  vetėm qe te me plasin
  zemren.
  Se paku, te me shajne:
  I mallkuem!
  Se paku, te anė tallin:
  I uruem!
  Se paku, te me kendojne:
  I yni zot!
  Ose te me thonė:
  Jeton kot!
  Tė flasin, te flasin se fjale due
  ne ket vetmi me ndigjue.
  Ose te me tregojnė historinė
  e tyne, autobiografine:
  ndoshta ty do gjej gjasim
  me jetėn time pa tingllim
  qe ne vetmi po e kaloj
  dhe s'po dij a rroj e s'rroj.
  Sendet heshtin. sa te pameshire!
  Me bajne dhe mue te hesht me pahire,
  pse goje s'kanė
  dhe nuk flasin,
  aty janė
  vetėm te me plasin
  zemren teme qe po vuen
  dhe ne merzi vetveten truen.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:13


  Shkendija


  Nga zjarrmi i votres u shkeput njė shkendi
  dhe nėpėr oxhak, u versul ne liri,
  nėpėr mes t'errsines
  muer udhėn e qielles
  dhe ne mes hyjve te nates
  zu vendin e Hanes.
  Ndrit shkendi e gjallė ne qiell plot me hyjė,
  ndrit shpirti i ri, lidhe me t'arta nyje
  nyjet e dashnis,
  dashni e feminis
  pėr te mjeruemet ne botė
  qe vuejne, derdhin lote.

  Sa bukur shkendija xhixhillon n'errsine,
  vallzon bashke me hyjė dhe andrron lumnine...
  e poshtė votra fiket,
  pranė saj zemra liget,
  zemra e njė plaku,
  i cili del te praku

  dh'e ngreh shkopin ne hyjė shkendin pėr me gjete,
  rebelin, qe votren e shtepise e la te shkrete...

  O ti femi i ri!
  E zjarrta shkendi!
  Pse votren e le?
  Me thuaj, pse? Pse?

  E shkendija, hyjet, te tanė qiella arbnore
  ne nett e argjenta, tė reja - posi hark kunore
  zbret mbi shtėpia tona...
  e na gzohna, gzohna...
  dhe puthim agimin...
  - qashtu rrfejme gezimin.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:14

  Rezignata

  Na shprehun te ngushlluem gjetme ne vaj...
  Mjerimet i morme ne paje
  me jete... se kjo bote mbare
  nder gji t'Univerzumit asht nje varre,
  ku qenia e denueme shkrrahet rrshane
  me vullnet te ndrydhun ne grusht te nje vigani.
  -- Nje sy i stolisun me lot te kulluet se dhimbes se thelle
  ndrit nga skaji i mjerimit,
  e kaihere nje refleks i nje mendimit te hjedhte
  veton rreth rruzullimit
  shfrimin me gjete mnis se vet te mnerte...
  Por kreu varet, syn'i trishtuem, mbyllet
  e nga qerpiku nje lot i kjart' shtyhet
  rrokulliste nga ftyra, bie ne toke e thrrimet,
  e nder thrrimet e vogla te lotit ka nje njeri lindet.
  Secili prej tyne n'udhe te fatit te vet niset
  me shprese ne ngadhnim ma te vogel, pershkon
  te gjitha viset
  kah rruget jane te shtrueme me ferra e rreth
  te cilave shifen
  vorret te shpelame me lote e te marret qe zgerdhihen.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:14

  Shpirt i ri

  Shqiponje me krahe te thyem! Vall, shpirti i plagosun!
  Shpirt! aht i kulluet! dhimbe gjoksi te brengosun!
  Vall, shpirti i therun... fli e nje lterit te ri,
  vaj' i nje skamnori, te vllaut qe heq zi.

  Shqiponje me krah te thyem! Vall, shpirt i molisun!
  Qendro! Qendro krenar! mu si nje zot i stolisun
  me diell t'arte ne ball, me qiella t'azurta ne sy...
  Qendro! si vaj skamnori -- ende ka fryme ne ty.

  O shpirt! Pellumb i gjore! Lajm i idealit te ri...
  Zhgule shegjeten nga vetja, e rishtas, me dhimsuni
  flutro mbi valet e jetes e fjale ngushllimi peshprit,
  shero plaget skamnoreve e shpresen ne jete ua rrit.

  Por hesht, shpirt'i goditun, fellte hesht ne pikllim,
  i dhimset vetja shpirtit...o vall, se c'idhnim!
  Shikon boten skamnore, plagen shikon me sy
  e lote xhevahiri derdh...o vall, u fik nje hy!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori Sat 29 Sep 2007, 22:15

  Rima e tretun

  Jeta i kaloi si nje gote shampanje.

  Nett i coi ner shtreten mbi gji te grave,
  te cilat e deshten fort a ma fort per pare
  sesa per kafshimin e tij te dhambve.

  Dhe syparja ra...
  Protagonisti vdiq...

  Sponsored content


  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla) - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 03:39