Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Gjergj Fishta - Anzat e parnasit.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Gjergj Fishta - Anzat e parnasit. Empty Gjergj Fishta - Anzat e parnasit.

  Mesazh nga Administratori Sat 14 Apr 2012, 10:58

  Gjergj Fishta - Anzat e parnasit.

  (Pjesa e I.)

  Ti me gjasė, Nakdo Monici (1) ,
  S’din si hecė n’ketė jetė “cicmici”.
  Qysh se ty mund t’a hajė palla
  Se po kape m’breg me prralla:

  Due me thanė, tue vu mbi letra,
  Se ē’ka, ndodhė nder kohė tė vjetra,
  Kinse t’njohė fara e Shqyptarvet
  Si pat kenė besa e tė Parvet!

  Eh! zotni, t’ngjatėt Zoti jetėn!
  Pa shikjoe’i herė kuletėn,
  E ajo ty ka me t’kallxue
  Se shka t’zit ti kė fitue

  Me njatė t’bukren Histori,
  Qi ke shkrue pėrmbi Shqypni:
  Asė, idhnim pa fe nevoje,
  E ndo’i borxh edhė n’shtypshkroje?...

  Sod n’Shqypni, more lum miku,
  Histori asht metelikuj
  Pse per tjeter, per ketė besė,
  Veē se i qet ti zavall kresė,

  Veē se i lan ti kryet gomarit,
  Tu u mundue per fis t’Shqyptarit,
  Paj Shqyptarėt, si jem’tue pa,
  Sod me sod s’janė tue pasė nga

  Me u hutue rne shkrime t’ona,
  T’cillat s’pjellin napoljona,
  As nuk bahen, besa, shkallė
  Per me u njitė ku bahet pallė:

  Punė qi lypėn sod nder nė,
  Per me u rrekun per atdhė,
  Ktu, zotni, t’ngjatėt Zoti jetėn!
  Per pa e luejtė pak gja kuleten,

  S’ēilet shtek as bahet kangė,
  Pse e kanė xanė Shqyptarėt atė kangė:
  Haja qenit — pija qenit,
  Edhe bjer karaduzenit!...

  Prandej sod letrarėt e shkretė
  Poshtė — n’fund t’unve — i lanė pėshtetė,
  Me’i grusht miza nė kuletė,
  E, hae i keq, kurrkush s’i pvetė

  As per osh! — as per balosh!
  Kush pat kenun si Allighieri?
  E pra n’shekull, thonė, i mjeri
  E pat punėn rrokopujė,

  Tu’u rropatun nper dhė t’hujė
  Me Divinen Komedi
  Si Per Curri npėr Mal t’Zi:
  Jo ma na qi i shkojm per nget

  Sa prej Vraket der n’Shkorret!...
  E ma teper jem’Shqyptarė,
  Qi, per t' urtė e per letrarė,
  Kurr n’Shqypni s’mund t’ēojm kandarė.

  Po e sheh vetė, Zotni, se kokrra
  Nuk mund t’lidhim veē me dokrra (2) ;
  Se me shkrie — e sterhollime
  S’mund t’i a mbushim menden kujė,

  Veē kot qesim petlla n’ujė...
  Po, a thue e din, mor t’u ngjatėt jeta!
  Persė libra edhe gazeta,
  E pse istore — e kangė arbnore

  Sod me sod nder zogj t’Shqyptarit
  S’janė tue pasun kurrfarė zarit?
  N’mos e dijsh, due me t’kallxue,
  Per n’paē ngae ti me m’ndigjue.

  Zoti i lum per njerzit mbarė,
  Tue xanė fill m’baben e parė
  E der m’t’mbramin — rend e rend,
  Veē treqind derhema mend

  Se ma teper s’u pat da.
  Me kaq mend, tash, more vlla,
  A mund t’mbushen sa e sa koka
  Qi per randė, ndoshta, i ka toka?

  Besa, jo; pse edh’asht ndo’i koke
  S’cillės s’t’i dalin as gjashtė okė,
  Jo se ma treqind derhėm
  Qi janė dhanė per njerzit xhem (3) ,

  Shka po u del nji pjesė e vogel,
  Qi s’mbaston me mbushė nji gogell!...
  Prandej gjindja edhe si t’plaken
  Disi golle e kanė rradaken,

  Si me thanė, po e thom’per gjasė,
  Si me thanė nji kungull hasė.
  Per ketė punė, po e sheh ti vetė,
  Se, sa njerz jemi n’ketė jetė,

  N’hatlla t’truvet te kaptina
  Ka’i drrasė mėngut t’gjith e kina:
  Due me thanė, kem’zi urtije,
  Pse e kem’t’gjith ka’i rrem marrije.

  Por ktu vetė s’po due me u djerrė,
  Hollė e gjatė tue dashtė m’e tjerrė
  Sa marri qi ban gjithkush;
  Veē seicilli t’vejė m’rabush

  Punėt e veta, e ka me pa
  Se, perzėt, fort i a kam gja.
  Paj me kenė na bash mirė n’krye,
  S’kjem tue pa seri me sye

  Ke na shkojn punėt kambė e krye...
  Bre, e’ma zi kjen punėt tue shkue,
  Pse kto mend vijn tu’u pakue,
  Kah vijn krenat tuj u shtue;

  Por Njaj i lum, qi prej Empirit
  Sheh e njeh tanė punėt e nierit,
  Aj mend-lehtit t’bijt e Adamit
  Me i ndihmue desht n’ketė rod skamit,

  Prande’i thotė nji ditė Shen Nkollitt:
  “Tue kundrue un prej ktij trollit
  Si hecė puna e rruzullimit
  Po baj; seri prej njerzimit

  Ke s’u bini nji herė n’kokė
  Se ata vllazen janė mbi toke,
  E se s’asht fort punė e lmut
  Shoqi shoqit m’i a xjerrė trut,

  Un kujtoj, s’asht tjeter send
  Qi s’u xehet vendi vend,
  Veē pse u dava vetė pak mend.
  Prandej ulu tash mbi dhe,

  E me mend ngarko’i gale:
  Del tue shitė kush t’duen me ble.
  Por ketė fjalė po t’tham ma t’mbramen:
  Kė me shitė sa i biri t’amėn,

  Pse bajn mendt — ma shum se dhent.”
  I Shėn Nkolli, kjoftė levdue!
  S’ndej atbotė tuj u hutue;
  Por ngarkoi nji barkė me mend,

  Edhė duel aj per gjith vend,
  Per gjith vend e per gjith fise.
  Tue shitė mend e tue shitė shise,
  Shiti i lumi mend sa shiti,

  N’e mbramt udha n’Sh’Njin e qiti.
  Por sa i uli n’det spirancet,
  Qe’i barkė tjeter vjen prej Francet:
  Kisht’dalė Djalli me’i gale

  Me shitė shkarpa neper dhe.
  U dha zani n’Shqyptari
  Se dy barkė n’atė Sh’Njin kanė hi:
  Njana mbushė me shkarpa t’vjetra,

  Me mend t’holla mbushun tjetra.
  Ran Shqyptarėt, at-herė, n’kuvend,
  E tue folun rend-e-rend (4) ,
  E pleqnuen se per ketė vend

  Duhen shkarpa e jo mend.
  E prandej kta bane toben,
  E ma tepėr vune gjoben
  Per me u la me desh e qe,

  Mend Shen Nkollit mos me i ble.
  Mandej ēuen n’Sh’Njin ke djalli:
  Per m’e pvete sa i bate malli.
  Edhe Djalli — dreq i vjetėr,

  Qi tue dashtė nuk ishte tjeter
  Veē m’e lanė atė mall n’Shqypni,
  U a la shkarpat veresi
  Per me dajtė por ma bujar,

  S’desht atė ditė me u dhanė pazar,
  As s’desht vade me ju da,
  Veē se u tha se kisht me u la
  Gja — ē’do gja, kushdi se kur

  Tue lanė mbrapa ka’i kusur.
  Kshtu u tha Djalit, e atje ma vonė,
  Mbathne shkarpat babat t’onė.
  E s’banė keq, jo, per Tynzonė;

  Pse pat thanė nji plak pa dhambė:
  Kush s’ka mend do t’ketė kambė,
  A e din tash, o lum zotnija,
  Pse s’kanė zari kangėt e mija

  Me sa t’ka ty Historija?
  Paj Shqyptarėt, t’thaēė, kanė ba be
  Mend e shise mos me ble...
  Pra, zotni, a e din shka ban?

  Hidhi librat mbi tavan,
  Edhe rri mandej pėshtetė
  Me duer kryq, me sy pėrpjetė,
  Tue njehė miza — pėrmbi Ipiza;

  Pse m’a thotė porsi shum kujė,
  Ka me t’hecė kunglli mbi ujė,
  Ka me t’vu ty barku peta,
  Kanė me t’ba t’gjith t’u ngjatėt jeta!

  E ti, i lmuet si nji mermer,
  Tuj u shkarrafendė m’minder,
  — Kurr me punė, gjithmonė pa nga —
  Gjyqin shokve ke m’u a da.

  Sa me istore e Skanderbeg.,
  Per ketė besė, s’ke me u kapė m’breg,
  As kurr ty s’ka me t’hecė zari:
  Ka me t’mbetė nen bark samari;

  Pse nder nė kjo kohė ka ardhė,
  Qi nji e zezė me u thirrė e bardhė:
  N’emen t’vet sendet s’duen qujtė
  Per n’don qyqja mos me t’mujtė

  E me t’fry era n’kuletė,
  Por me t’shkue tymi pėrpjetė
  Edhė fyellit me i ra pshtetė.
  Po, por shka, letrarve t’ngratė

  U a ka lanė lija zanatė
  Me i thirrė sendet t’gjitha me emen,
  Mashkllin, mashkull — femnėn, femėn:
  E prandej kanė shatin n’ujė

  E u shkon puna rrokopujė.
  Por, pse vetė due t’mirėn, t’ande,
  E ma tepėr pse m’a kande
  Qi t’t’nderojė Roma e Stamolla,

  Po t’i ēoj do kshille. t’holla
  Qi Tartufi (5) i ka pasė shkrue,
  Per me dijtė si me jetue,
  Per me dijtė si me vozitė

  Nper tallaze t’shekllit t’ndritė,
  Per n’do shndosh me dalun n’va
  E n’do n’mjaltė spata me t’ra.


  (1) Nakdomonici; Dom Ndoc Nikaj
  (2) (Dokrra thirren kah Shqypnija. Dija, Kanga e Historija...)
  (3) Ka’i fjalė turqė ban lazem.
  (4) Shka nder nė nuk mbahet mend.
  (5) Molliere ka shkrue nji Komedi mbi Tartufin.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Gjergj Fishta - Anzat e parnasit. Empty Re: Gjergj Fishta - Anzat e parnasit.

  Mesazh nga Administratori Sat 14 Apr 2012, 11:09

  (Pjesa II)


  Tartufi plak, kryetul e bark-sandall,
  Nji ftyrė-fudull, sy-xhizhė si gjeraēina,
  Dhelpen per vedi e ndryshej krejt batall;
  Qi pa shum mund e dije, me dredhina,

  Porsi hardall i gjatė mbi lule tjera,
  Tue kenė vetė hith, u rrit mbi shokė stervina:
  T’cillit, kur vodh, i u duk e vogėl dera,
  E kur n’ketė jetė atij i a leverdisi

  Krishtin si Juda e shiti disa hera,
  Pa pasė nevojė mandej m’u vjerrė te lisi:
  Tue dashtė limuet m’e shkue mbi shekull jeten,
  Kto kshille t’bukra rresht e rresht ujdisi,
  T’cillat me Kempis njitė mbas dekės ia gjetėn;

  O i biri i Adamit,
  A do me gzue
  Sa t’jesh mbi shekull
  Ti tue jetue?

  Ti ke me mbajtun
  Gjithmonė ketė rregull:
  Erzin e shpirtin
  Do t’losish shrregull.

  Do t’shesish vllazent,
  Do t’mohojsh fisin,
  Sa herė qi n’shekull
  T’a leverdisin.

  Gjithmonė perkulu
  Kah t’bjen ma mirė:
  Perse t’a marrish
  Veten me t’vshtirė?

  Prandej ti rueju
  Se thue t’vėrtetė,
  N’daē t’xet m’e pasun
  Gjithmonė kuleten.

  Mundon me, u dukun
  Gjithmonė shka s’je:
  Ma mirė se duka
  S’asht gja m’ketė dhe,

  T’nanddhetenandtat
  Ti n’terr n’daē bani,
  Por para shekllit
  Mos t’dale zani,

  Prandej kurr qafen
  Mos e drejto,
  Gjithmonė germuqas
  Pak gja ti shkoj:

  Pse kshtu i pervujtun
  Ti kė me u dukun,
  E t’mdhejt nen sjetull
  Ty kanė me t’strukun,

  Kurr sy per sy
  Mos kqyr ti njerin.
  Pse ndryshej t’zemres
  T’a kndojn tefterin.

  Kurr mos ban llafe
  Kur t’jeshė n’shoqni:
  Ma e zezė asht llafja
  Se nji turpni.

  Ma e zezė, po, asht llafja
  Qi asht thanė pa sherr,
  Se nji turpni
  E kryeme n’terr,

  Hodum do t’dukesh
  Perpara shekllit,
  Sepse ti msheftas
  T’bajsh punėt e mrekllit.

  Kqyr se t’rren mendja
  Me thanė ndo’i fjalė,
  Qi t’perkasė fisin
  Prej kah ke dalė.

  Kush don me shkue
  Limuet mbi tokė
  Aj s’do t’ket vllazen,
  As fis, as shokė.

  Me t’pvetė ndokushi
  Se ē’fisi je,
  Thuej, fis e atme
  Na s’kem’mbi dhė...

  N’daē p’rherė me t’shkue
  Kunglli mbi ujė,
  Gjithmonė do t’flasish
  Ti n’gjuhė tė hu’jė.

  Si shtupė ti mrrudhu
  Perpa ra t ’mdhejve t,
  Dridhu si qeni
  Nen cirka t’heivet,

  T’u rrish perpara
  Me turi dashit,
  N’t’u kandėt ty shkopi
  I koēobashit...

  Sa herė t’i ndeshish
  Ban me u puthė kamen,
  Prrallave t’tyne
  Pėrgjegju: Amen!

  Me lavd tymyti
  Kryq e terthuer,
  Pse tash t’qet tymi
  T’pjekmen dikuer...

  Mundon sa t’mundesh
  Me hupė ti veten,
  N’daē t’xet m’e pasun
  Gjithmonė kuletėn,

  Prandej mos t’lodhesh
  Me u zbe nder kndime,
  Persė ty dija
  T’pertrin ankime.

  Mjaft asht per ty
  Qi t’dijsh me kndue,
  Edhė ndo’i letėr
  Si do m’e shkrue;

  Pse per ma tepėr
  Nuk asht nevoja:
  Ma fort se mendja
  Do t’lodhet goja...

  Ku duerėt me i njoun
  Ti munde t’dyja,
  Ani se t’rrije
  Mbas shpinės arsyja.

  Per Zot e mbreten
  Mos ban shum fjalė
  Pse, m’beso mue,
  Mirė ka me t’dalė.

  Hyj’t ndezia qirin,
  O i biri i Adamit,
  Ndezia edhė djellit
  Nji tjeter vjamit...

  Me kto msime sado t’vokrra
  Nuk jam rrėjtė me fjalė e dokrra,
  Porsi rrėhet pula n’kokrra;
  Por kam ngranė, e por kam pi,

  Kam ndeje pshtetun si zotni,
  Tu’u da gjygjin shok vet t’mi,
  Tue mbajtė ketė rregull
  Un hypa m’shrregull

  (Po thom, per vedi)
  E jam tue kndue
  Pa fe kujdesit,
  Edhė e kam shkue

  Si duhet jetėn,
  E xet kam pasun
  Gjithmonė kuletėn,
  E pa u perplasun

  Un n’baft kam hasun,
  E dij fort mirė,
  Kjo jetė a’e vshtirė;
  A’i det i mnershem

  Me guma plot;
  Por mbrendė veē mbytet
  Njaj qi s’din not,
  Qi hyllin arit

  S’ndjekė t’leverdis,
  Por kqyrė ma s’parit
  Punėt e njerzis,
  E jo t’dobis.

  Un sod u plaka;
  Por kurr nafaka
  Der m’ditė tė sodit
  Mue nuk m’ka lanun,

  Edhė kam pasun
  Gjithmonė me ngranun:
  Jam majė si njala
  E, si kam dashtun,

  M’ka hecun fjala:
  Jam kenė i drashtun,
  Sepse i padashtun.
  Persė kam dijtun

  N’shekull me vijtun,
  E nuk kam ndėjun,
  Tue rrue kot voe,
  Erzin e shpirtin

  Tue i vu n’oroe;
  Por, tue luejtė shrregull
  Krahas me djallė,
  U vuna m’rregull

  E sod jam gjallė
  Tue bamun palle.
  Pse, pra, t’pves ty,
  Tue pasė mendt n’kry,

  Pa pune t’a marrish
  Veten me t’keq?
  Lumnija e erzi
  S’janė gja hae dreq;

  Erzi e lumnija
  (Ndiej, se t’verteta
  Janė fjalė e mija),
  Ku s’lot kuleta,

  Janė dy f jalė t’shkreta.
  Sa njerz t’permendun
  Janė kalamendun
  Prej us e skamit

  E kanė mbarue
  Pa pasė as vorrin
  M’e salikue?
  Por vetė, — kqyr seri! —

  Qe pa shum dije,
  Shndosh si skyferi,
  Jam ndejė nen hije,
  Tue ngranė me shije.

  Njeri me letėr,
  (Asht shkrolė e vjetėr),
  Kurr m’breg s’mund t’kapet:
  Shekllin e njof!

  T’a dijsh, sot njerzit
  I kanė trut n’zgrof,
  Kush din sot ēarkun
  Ma t’mirė m’e ngrehun

  Per me zgja barkun,
  Aj ka me u njehun
  Per mende-prehun.
  Kur barku koder

  T’kersase loder,
  At-herė punėt t’gjitha
  Hecin per fille,
  E per nė sheklli

  Qet drandofille;
  At-herė asht vlla
  Seicilli niri:
  Mollė e pa-da

  A’i keqi e i miri
  E dreqi e i biri.
  Vllazen na jemi,
  At-herė, pse i kemi

  T’tanė nanat gra,
  Per kshtu jem’, po,
  Lazer — e vllazer,
  Per ndryshej, jo;

  Per ndryshej moter
  E vlla njimendit
  Mos mbaj kend n’voter,
  N’dashtė t’jet i vendit.

  N’dashtė i Kelmendit.
  Prandej sa t’jesh
  Nder mend t’a kesh,
  Se asht barku n’shekull

  E fis e erz,
  Atme e liri,
  E Zot per njerz;
  E se, pa fjalė,

  Njeti n’u daresh,
  Ti ke me dalė
  (Si e dij prej s’parėsh)
  Sė dy gomarėsh.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Gjergj Fishta - Anzat e parnasit. Empty Re: Gjergj Fishta - Anzat e parnasit.

  Mesazh nga Administratori Sat 14 Apr 2012, 11:16

  (Pjesa III)

  A e din tash, Nakdo Monici,
  Se si hecė n’ketė jetė “cicmici”:
  Se me kangė e pendė e letra
  E me istore — prralla t’vjetra,

  Veē se e mbajm na shatin n’ujė
  Per t’zezė t’onė e jo t’tjerkujė?...
  S’duhet, jo, sod mendja e hollė
  Per me u ndie n’Romė e n’Stambollė

  Por se duhet veleti,
  Pak burrni — me shum dredhi;
  Me e mbajtė gjuhėn ngrit nder dhambė,
  E me i zgjatun veshėt nji pllambė

  Per me ndie se kah fryn era...
  Me vozitė andej m’at-hera,
  Oh! po besa, e kam pa qeshė.
  N’Shqyptari sod duhen veshė,

  Sa, krejt veshė, tham, do t’jet niri,
  Per me u kapė ku e shtyn dishiri.
  Duhen veshė, e s’duhet tjeter,
  (M’ndigjo mue, pse asht fjalė e vjetėr).

  Duhen veshėt me u matė me meter,
  E atbotė s’ke nevojė per leter
  Pse ty puna t’hecė per fille
  E t’qet shkjopa drandofille...

  — Jo, ma m’thue, se duhet dija,
  Pse sod n’terr ka ngelė Shqypnija
  E pse gjuha, sado vona,
  Kisht’me hupė pa shkrime t’ona. —

  Pse Shqypnija asht n’erresi,
  Ku po t’dhemb, more zotni?
  Mu, asht per t’ba ma lum e lum!
  Me kenė n’terr edhė ma shum;

  Perse n’terr shum e shum herė
  Gjuehen pare pa tefterė,
  Edhe n’terr ma se nji niri,
  T’parin vend ka xanė pa hiri

  Ka pasė thanė edhe’i krye-repėt:
  Verė e dimen kualt e shkepėt
  Gjejn kullosė nė dhe tė verbė.
  Pra, zotni, nder mend asht shterbė

  Kushdo sod, a plak a i ri
  Don m’u ba kandil n’Shqypni;
  Pse, qe besa, aj tjeter s’ban,
  Veē se kot rreh ujė n’havan...

  E i a lanė t’gjith n’tallagan.
  Mbasandej per gjuhė shqyptare
  S’ke pse e ban, jo, kryet matare;
  Pse Shqyptarve, asht tue m’u ba,

  S’u vien gjuha tjeter gja,
  Veē me pshtjellė e me ngatrrue,
  Per shoshojn veē me shprrallue,
  Punėt e mbara me i shkatrrue:

  Sa per kta edhe’i gjuhė magjype
  Na hin n’punė sa gjuha shqype...
  Posė ksajė fjale, kem’pasė ndi’,
  Kur kem’kenun n’shkollė si fmi,

  Kem’pasė ndie se asht gjuhė barbare
  Njikjo gjuha e jonė shqyptare.
  Pra le t’hupė kjo gjuha e jonė
  N’dashtė sivjet a n’dashtė ma vonė,

  Pse kjo asht shkalla e qytetnis
  Prej kah rrjedhė drita e Shqypnis...
  E, medjė, kso drite s’re
  Mjaft tue shndritė asht sod mbi ne:

  Kshtu, po e xam, s’asht drite e vogel
  Qi jo veē se fmi krye-gogel.
  Qi jo veē se kalamaj
  Por magjypė edhė hamaj

  Nepėr shkolla — e nepėr ksolla
  Sod na flasin n’gjuhė tė hujė,
  Si asht dishiri i s’dij se kujė.
  Per ketė punė mujm me shpresue

  Se per s’mbarit jem’tue shkue;
  Pse, si shqypja t’jet harrue,
  (Si do mjeshtra e pa’n spjegue),

  Ka me u hapun atbotė Feja,
  Kanė me bijtė lulzime t’reja
  Kanė me u shtuemun fise e... t’dheta,
  E per mjeshtra, — eh, u u ngjatė jeta! —

  Kanė me ēilė bibaj e pata
  Edhė n’mjaltė ka m’u ra spata...
  Qe, pra, ty s’t’bin kurrnji sherr
  Pse Shqypnija t’jese n’terr,

  E pse vendin gjuhės shqype
  N’dashtė t’i a xajė nji gjuhė magjype.
  Pra, gajret! mos merr n’qafė veten,
  Mos e shkyej ma fort kuleten

  Tuj u rrekė per t’mirė t’Shqypnis.
  Shporru gjuhės e Historis;
  Shko mbas hyllit t’leverdis,
  Per n’daē shndosh m’u kapun m’breg.
  Sa me istore e Skanderbeg

  Po t’kallzoj, ke me mbetė n’zalle,
  Tue vajtue vehten per t’gjallė
  Qe edhe vetė per udhė sod t’vuna
  N’do me t’hecė per s’mbarit puna.

  Pra: n’kje send qi nuk m’ndigjove
  Per ketė besė vrik u pendove!
  Un e dij, se ti m’at’anė
  Tue m’qestisun ke me m’thanė:

  — Pade’i herė se ē’ke fitue
  Me kto kshille qi m’ke ēue:
  A veē t’duket nji farė fallit
  Pse, si hut ndeje m’atė breg zallit,

  Je ma e mbramja birė kavallit? —
  Eh! kadalė, — moj zemer valė,
  Pse vjen moti per kadalė,
  Njado kunguj qi n’ditė t’sodit
  I sheh nalt, sado t’jen rodit,

  M’beso mue se per nji ditė
  M’ato maje ata s’janė njitė;
  Por janė dashtė do javė e mujė
  Per me i kcye m’qafė tjetėrkujė —

  Per m’u njitun ata grreēa
  M’maje t’lisave ’iqindvjeēa,
  Kshtu edhe na, kadalė-kadalė
  Si ata kunguj kem’me dalė

  Vrik m’ndo’i maje, e atbotė shih seri
  Se si ndrron me’i herė tefteri.
  Pra, ndigjo kto kshille t’mbara
  E m’mbajė mik porsi pėrpara.


  Fund.

  Sponsored content


  Gjergj Fishta - Anzat e parnasit. Empty Re: Gjergj Fishta - Anzat e parnasit.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 22 Apr 2024, 23:51