Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:12


  STOP VDEKJES


  Jeta nė imagjinatė dhe fantazi
  varet nė grimca pluhuri
  buzėt qė e prekin
  vdesin sė bashku me kuptimin e jetės
  humbasin ēdo dhunti tė Zotit
  pse merr drogė, vėlla
  ē`kėnaqėsi tė sjellė
  ai puhur plot iluzion
  ik nga rruga e vdekjes
  mos tė tė joshė thirrja e saj
  ik, vėlla, ik
  ik nga pluhuri i vdekjes!
  Stop dhunės
  Stop (vetė) vrasjes!  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:13


  ANTIKA


  Ti je njė thesar
  I zbuluar thellė nė ne.

  Tė kėrkuan nė ēdo ishull
  piratėt barbarė
  vetėm nė ishullin e zemrės sonė
  nuk arritėn tė hynė dot.

  Aty tė zbuluam
  aty do tė tė ruajmė.

  Ti na tregove kush ishim
  ti tregon kush jemi.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:13


  PLISI


  Gjyshėrit dhe stėrgjyshėrit
  na e lanė trashėgim
  luftuan pėr tė
  si pėr emrin e tyre
  si pėr tokėn e tyre
  e bartėn nė zemėr e nė kokė
  brez pas brezi
  pėr t`na e sjellė njė borxh
  pėr tė shkuar tė qetė
  nė banesėn e tyre tė fundit.

  Po ne
  ē`po bėjmė ne
  kush na e vodhi plisin
  kush na i zhveshi kokat
  ē`po u lėmė breznive?!...  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:14


  KUFIRI I DHEMBJES


  Kujt iu kujtua kjo marri
  kush e ndau vėllain me vėlla
  kush e ndau fėmijėn prej nėnes
  kush e ndau zemrėn prej zemrės
  kush e ndau qiellin pėrgjysmė.

  Ishin kohė vetėtimash
  ato qė thyen qafėn
  kur kufiri i dhembjes
  kalonte trup zemrave tona
  dhe gjithēka ndante mė dysh
  edhe dashuritė
  edhe zemrat
  edhe njerzit.

  Kam shpresė
  koha do t`i pastrojė
  edhe kėto mbeturina
  gjithēka do tė bashkohet
  njerėzit
  dashuritė
  zemrat.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:14


  VITE TĖ PAHARRUARA


  Shumė u vranė aso kohe
  mbetėn shumė jetimė
  kudo nė Kosovė
  brohoritej pėr lirinė
  vdisej pėr lirinė
  i madh e i vogėl
  sytė i kishte liri
  dėshirėn e kishte liri
  jetėn e kishte liri
  dashurinė e kishte Kosovė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:14


  METVEGJA IME KRENARE


  Kush ta prishi atė ėndėrr tė bukur
  kush ta vrau zogun e gėzimit
  ty qė aq krenare ishte
  sė bashku me motrėn dhe vėllanė tėnd
  Preshevėn dhe Bujanocin.

  Ju prapė jeni bashkė dhe nuk ndaheni kurrė
  sepse ju lidhin penjtė e dashurisė dardane
  dhe gjithherė Metvegjė do tė jesh aty
  tokė shqiptare dhe shumė bujare
  nuk tė thyen torturat, vuajtjet, egėrsirat
  pėrherė qėndėrove Iliriane
  si njė tokė shqiptare
  den baba den mburrje dardane
  Metvegja ime krenare.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:15


  ZGJOHU RINI


  Zgjohu rini
  vepro, marsho
  hovin mos e ndal
  forca ėshtė te ti.

  Ti je mė e madhja
  je mė e zjarrta
  je kėngė qė nuk ndalet
  je zjarr qė nuk shuhet.

  Ti kombit i jep hov
  jetės i jep gjallėri
  mos rri e heshtur
  zgjohu, zgjohu rini!


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:15


  YLL I PAVDEKĖSHĖM

  ( Gjon Llukės )

  Yll i pavdekėshėm pėrparimtar
  panda jote nuk u ndal asnjėherė
  me ty gjithnjė jemi krenar
  kurrė s`pushove prore e deshe bashkimin
  e dese dhe e bashkove rininė
  nė qėllime tė mėdha kombėtare
  pėr ta shpjerė drejt shtigjeve pėrparimtare.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:15


  SHQIPE E KRESHTAVE TONA

  (Ibrahim Fajzullahut)

  Je nė zerat tona
  Nuk tė harrojmė
  Vepra jote-drita jonė.

  Ishte i palodhur, atdhetar
  shqipe e kreshtave tona
  zė I popullit mbarė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:16


  ZJARRI I GJUHĖS

  (Arsimtarit tim Bajram Saliut)

  Me ty nė klasė
  vinin edhe Naimi e Migjeni

  Ti na flisje pėr ta
  pėr bukuritė e nytarės shqiptare
  dhe pėr tollumbat e Lulit
  qė i krahasoje me opingat e mia.

  Nė ditėt e errėta
  na ndriēonte qiriri i Naimit.

  Krenar e ndjenja veten,
  i dashuri mėsues,
  pėr ngrohtėsinė e gjuhėn sate
  pėr madhėrinė e gjuhės sonė.

  Tani qė jetoj nė kėtė ishull dimri
  ngrohem nė zjarrin e asaj gjuhe.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:16


  ROBĖRIA BĖRI VETĖVRASJE


  Tragjedia vazhdon tė luhet
  aktorėt janė nė skenėn e lirisė.

  Pushtuesit thyen qafėn
  shumė ushtarė lanė nė llogore

  Nuk mbahet, jo, Peonia Iliriane
  ky gadishull dardan.

  Nė aktin e dytė
  robėria bėri vetėvrasje.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:16


  PĖRSHPĖRITJE


  Flas vetė me vete
  pėrshpėris ca shkronja tė ėmbėla
  K tingėllon shumė bukur
  sikurse shkronja O
  me shkronjėn S ka shumė qytet
  ashtu si me shkronjėn e bukur O
  kurse emrin im me shkronjėn V
  sikur Atdheu qė filloi me shkronjėn A.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:16

  ARVANITASJA IME

  Mendon se tė kam harruar
  e nuk mendoj fare pėr ty
  mendon se nuk lotoj pėr ty arvanitase
  je imja edhe pse na ndanė
  nė zemėr dhe shpirt tė mbaj
  sepse edhe atje kam hisen time tė tokės
  dhe askush nuk mund tė ma marrė
  imja je sė bashku me tokėn ku jeton.

  Arvanitase, mos mė harro as ti
  jemi njė trup, njė shpirt kemi
  Do tė jemi pranė njėri-tjetrit
  si vėlla me motėr
  kemi njė gjak, njė gjuhė, njė emėr
  qė na bashkojnė si njė trup
  e njėjta nėnė na mėsoi tė flasim
  na ushqeu tė dyve me tė njėjtin gji.

  Mos mė harro kurrė
  arvanitasja ime e pėrlotur
  oha do tė shėrojė plagė
  Kosova do tė vijė edhe atje
  dhe ne do tė jemi bashkė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Pictur10
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 28 Oct 2007, 00:17

  Poezinė e Valton Jakupit,e kam lexuar diku,nė mos gabofsha nė revistėn"Doruntina",dhe mė kanė pėlqyar,tani kur e lexoj edhe kėtu mė frymon dhe e pėrgėzoj pėr kėto poezi tė bukura.

  Sponsored content

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 3 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 16 Jul 2020, 13:03