Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:53

  Pershendetje...

  Ne vijim do te keni mundesine qe te lexoni nje sere poezishe nga poeti Valton Jakupi...

  Poezite jane shkeputur nga vepra e tij " Kufiri i Dhembjes"...


  Sinqerishte:
  Saimiri...


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon 24 Sep 2007, 12:57, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:54


  LETĖRNJOFTIM PA FOTOGRAFI


  Tė gjithė mė akuzojnė
  pėr fotografin time qė mungonė
  nė letėrnjoftimin tim.

  Iku-u thashė atyre
  sepse nuk donte tė rrinte kėtu
  e mundonte diēka, diēka e madhe
  iku sepse nuk e kuptonte ghuhėn
  ēfarė shkruante pėr tė
  kushė ishte, pse ishte ku…
  prej nga vinte….

  Kot mė akuzoni mua
  ėshtė njėsoj sikur t`i akuzoni dallėndyshet
  qė ikin nga dimri i ftohtė.

  Do tė shihni
  keni pėr t`u mbytur
  nė pellgun e pendimit
  kur letėrnjoftimit tim
  do t`i kthehet fotografia.

  Unė shpresoj-po ju ?...


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:54


  MĖRGIMTARI


  Natė i ėshtė bėrė jeta larg Atdheut
  I vuajtur, i rraskapitur
  nė sofrėn e mallit ndan bukėn e pikėllimit
  pa familje, pa prindėr, pa atdhe
  deri kurė do tė hajė vetėveten
  sytė e tij dy burime tė shterrura
  lumė i dhembjes gurgullon damarėve tė tij
  dhe prapė i fortė qėndėron


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:54


  RRETH BOSHTIT TĖ DILEMĖS


  Ku gjendem
  ku jam
  nė cilin cep tė globit
  kush mė plaēkiti
  gjithė ē`ka pata:
  buzėqeshjen
  dashurinė
  lumturinė ?...

  Sillem rreth boshtit tė dilemės
  dhe s`e gjej dot fajtorin
  kush?... Kushė ėshtė ai
  qė ma katandisi nė kėtė fundpusi
  koha, unė vetė apo nėna
  qė nuk e llogariti mirė kohėn e lindjes…


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:55


  VENDOSMĖRI


  Jetoj nė mėrgim
  nė kėtė vendė tė huaj
  jetoj si njė zog shtegtar
  gjithmonė shqiptar
  i kėtillė gjithherė do t`mbes
  shqiptar kam lindur
  I kėtill do tė vdes.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:55


  IDENTITETI


  Pėrpėrlitem nė kėtė botė plotė njerėz
  tė cilėt vazhdimisht vrapojnė
  sa andej sa kėtej
  unė sillem e sillem mes tyre
  dhe nuk di se kush jam dhe ēka bėj
  gjurmoj veprat e mia
  e askund gjurmė nuk gjej
  sepse idetė e mia janė e peshė s`kanė
  dhe fare nuk mund tė dal nga kjo vorbullė
  qė vazhdimisht sillet
  rreth bostit tė identitetit tim.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:56


  KTHEHUNI


  Vendlindja ju prźt
  si foleja zogun shtegtar
  kthehuni tė gjithė
  kudo qė jeni mėrgimtar

  Ju presin nėnat
  tek pragu i shtėpis
  askund s`ka vend mė tė mirė
  se toka e Arbėrisė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:56


  NĖNA


  Mė rriti n`kraharorin e saj
  kurrė ankimin s`ia dėgjova
  mė ushqeu me bukėn e mundimeve
  me dashurinė e saj u rrita, u shkollova

  Koha rrodhi rrugės sė vet
  u trand qielli-u bė tėrmet
  valė tė rrėmbyeshme mė morėn
  mė hodhėn kėtu nė kurbet.

  Prore e kujtoj tek prgu i shtėpisė
  ia kujtoj lotėt qė i shkonin rrėke
  mallkuar qoftė ajo ditė e kobshme
  qė hyri nė mes-na ndau ne.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:56


  JETA STUDENTORE


  Kohė e bukur e jetės sime
  kohė konviktesh rinore
  kohė qė kurrė s`harrohet
  ajo-jeta studentore

  Kaloi ajo kohė
  u tret si dielli n`perendim
  kanė ngelur vetėm kujtimet
  qė m`vrasin kėtu n`mėrgim.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:58


  KURBETI


  Jetė pa jetė
  pa kuptim, pa emėr
  i nėnēmuar, pa zemėr.

  Buka s`ėshtė si buka
  as uji si ujė
  e rėndė ėshtė jeta
  nė dhe tė huaj.

  Mbrėmjet vijnė tė zymta
  malli shperthen vullkan
  gjumi merr arratinė syri lotin s`e mban.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:58


  GLOBI


  E shikoj globin
  veten nė tė e kėkoj
  gjendem diku nė tokė
  apo nė ujrat e fatit
  diku notoj!

  E rrotulloj globin
  rreth boshtit tė tij
  uji vėrshon botėn
  valet zgjohen peshė
  fare s`kanė qetėsi.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:58


  KUSH JAM ?!...


  Kėtu jamė njė askush
  digjem
  si njė urnė nė prush.

  Vetėm njė vendlindje
  jeta ka kuptim
  kthehet emri im.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 12:59


  ĖNDRRA


  Lexoj roman
  shkruan roman romantik
  nuk e kuptoj fjalėn romancė
  Ndez cigaren dhe mendoj kėtė fjalė
  ē`ėshtė romanca
  a e njoh unė romancėn?....
  Dhoma ėshtė e errėsuar
  Vetėm qiriu i vogėl
  e cigarja ime bėjnė dritė
  aspak nuk ngjet nė romancė
  kėtė e thotė fytyra ime e vrarė
  si qielli para shiut
  dhe vrushkujt e gjakut
  qė rrėmbyeshėm rrahin brigjet
  e zemrės sime
  nė kėtė natė
  qė romancės
  ia ka zėnė vendin
  njė ėndėrr e kahershme
  dhe pyetja ime:
  kur do tė bėhet realitet ?....


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:00


  EVROPA


  Evropa derė e hapur
  derė e mbyllur
  hynė e dalin njerėz
  nga tė gjitha vendet
  kėrkojnė azil jete
  tė drejtėn pėr tė jetuar.

  Kėtu kanė ardhur
  shumė bashkatdhetarė tė mi
  nuk kėrkojnė shumė:
  pak bukė, pak ujė, pak ajėr
  dhe pak liri
  secili dėshiron tė jetojė si njeri
  aspak mė shumė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:00


  (VETĖ) MASHTRIM


  Dikush e mashtron dikė
  dikush gėnjehet prej dikujt

  Unė e mashtroj veten
  veten e gėnjej unė.

  Po, jeta nė kėtė ishull mėrgimi
  ėshtė njė (vetė)mashtri.
  ē`PO NDODH?....

  As vetė nuk e kuptoj ē`po ndodh
  Mė tėrheq diē e nuk e kuptoj ēka
  Ndoshta forca e gravitetit tė vendlindjes
  mė thotė Isak Njutni
  shpirtin nuk ma lanė dot tė qetė
  po-i tillė dotė jem
  derisa kėtu kam mbet.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:00


  ORA E PRITJES


  A thua do ta pres atė orė
  kur do tė cingėrrojė!

  Ka vite nė kėtė ishull
  unė e Robinson Kruzo
  presim anijen e shpresės.

  Po, ajo njė ditė do tė cingėrrojė
  me apo pa mua
  ditėn qė u pėrshėndeta me nėnėn
  e kurdisa nė verand tė shpresės.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:01


  KĖTU


  Ka ditė
  po s`ka diell.

  Nata e dita
  kanė njė emėr.

  Tė gjithė qė jetonė kėtu
  banojnė nė shtėpinė e natės.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:01

  PA IDENTITET

  Kur kam lindur
  ku jetoj
  ku punoj
  larg vendlindjes
  nė vendin e quajtur mėrgim.

  Kėtu s`kam gjuhė
  s`kam traditė as kulturė
  a thua ēfarė jamė kėtu
  kėtu qė jam njė hiē?!


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:01

  KATASTROFĖ  Mė vret mellėngjimi
  kohėn nuk e kuptoj
  dita nuk sillet akrepave tė orės
  gramatika e jetės nė grevė urie
  mbiemrat i MADH dhe i VOGĖL
  nuk lakohen nėpėr rasa
  nuk e njohin as gjiinė
  as toka nuk sillet rreth boshtit tė vet
  Nil Amstrongu e ka humbur orjentimin
  nė Rrugėn Qumshtore.
  Katastrofė…


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:02


  MĖ I FORTĖ SE GURI


  Qėndėroj vertikalisht
  kurrė s`ma bėri kush me gisht
  mėrgimtar mė thonė
  nė tokė tė huaj
  ashtu si guri i Atdheut
  as fjala ime s`mund tė luajė
  liti kurrė nk mė tradhtoi
  njė lumė malli vėrshon
  e kurrė nuk mė ligėshtoi
  shpesh ia them kėngės
  njeeriu mė i forte se guri
  kėshtu kanė thėnė
  (dhe paskan pasur tė drejtė)
  e ka burri
  njė jetė e tėrė nė Perendim
  bie e zgjohem me vendin tim.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:02


  VEPRA E PAPĖRFUNDUAR


  Vepra qė kisha filluar
  ngeli e papėrunduar

  Tė gjithė metaforat
  mė vijnė tė njėjta
  si ditėt nė mėrgim

  E torturoj veten
  duke kėrkuar njė varg
  qė s`i ngjan tjetrit

  i marrė jamė
  ēfarė mund tė gjesh nė shkretėtirė
  pėrveē rėrės!


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:02


  MOS U FRIKĖSONI


  Kur tė kthehem
  mos u frikėsoni prej meje
  edhe pse s`i ngjaj vetvetes.

  I ēmendur nuk jam
  vetėm pak i ngjaj atij.

  Kur mė shihni nė skenė
  duke luajtur Makbethin
  mos u frikėsoni
  as prej Makbethit
  nuk u frikėsua askush.

  Gjithė jetėn
  do a kaloj nė skenė
  edhe pse s`i ngjaj vetėvetes.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:03


  QĖNDĖRO, NĖNĖ !

  Bredhi e nuk e di kah shkoj
  nuk e di pse shkoj
  nisem prej hiēit
  shkoj tek hiēi
  edhe vetė kėtu jam njė hiē.

  Prapė qėnderoj
  nuk jepem
  pres e pres e pres
  atė dritė tė ėndėrruar
  nė fund tė tunelit.

  Qėndro edhe ti, nėnė
  dashuria do tė triunfojė
  mbi kėtė rrjetė merimange.

  Unė e dielli do tė vijmė
  me dritėn e agimit.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:03


  PSE U TRETE ?


  Koha ikėn
  ti u trete pa lėnė gjurmė.

  Pse? kur? ku?

  ndoshta m`u hakmerre
  fill pas largimit tim
  gjendesh nė ndonjeė metropol.

  Eja, mike
  kudoqofsh
  bukėne hidhur tė kurbetit
  ta ndajmė sė bashku
  nė sofrėn e dashurisė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:03

  UNĖ E VETMIA


  Nė dhomė unė dhe vetmia
  mendimet ndizen
  ne flakėn e qirinjve ngjyra-ngjyra
  defilojnė kolona tė pashkėputura
  babai, nėna
  shkolla, klasa, nxėnėsit
  mėsuesi qė e patėm pranguar nė klasė.

  Njė ngulēimė mė kap pėr fyti
  kėrkojė ndihmė
  nė dritaren qė e hapi
  mes yjeve shoh portretin e saj
  dhe pikėlat qė binin
  mbi flokėt e mėndafshta
  atė ditė tetori me shi.

  Nė dhomė qetėsi
  unė e kjtimet
  vrasin vetminė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Pictur10

  Sponsored content

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 02:16