Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:07

  Guri Sylaj - Gurbeti

  Si flete qe bie ngadal
  pa zhurme
  i ndrydhe kujtimet.
  Po shpirti nuk duron
  behet murlan
  behet stuhi
  qohet e vjen
  c'mallet ne preherin e lokes
  e zemren - ah zemren
  e mbush freski.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:07

  Agron Bytyci - MALLE

  Diqka ne zemer fort me shtrengon
  Pa pra me dhembje kohen e qendisi
  Vetmia e akullt mishin ma kaplon
  Ne vitrinen luksoze myket plisi

  Djerset e pergjakura ujitin token
  Duke u rritur lulet e harreses
  Ditet e gjata ne balle krijojne rrudha
  Dashuria false mbush zbrazetin e jetes

  Diqka ne zemer foret me shtrengon
  Eshte malli qe s'me le te pushoj
  Hija ime e trazuar zbret ne atdhe
  Dhe si i qmendur neper kujtime vrapoj.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:07

  Ylli S. Hoxhaj - Pesha e mallit


  Jam udhėtar i rrallė me avione
  dhe kam emocione:
  Shkoj larg, nė Veri:
  ( kohė emigracioni... )
  Kaq vjet pa u parė
  Me fėmijėt e mi.

  Kontrollet e rrepta nė aeroporte
  Matin mbipeshat.
  (s’lejojnė mbi njezatat.( 20 kg))
  Kontrollorė tė akullt:
  Nuk e kanė bagazhet e mia superpeshėn sot.
  Kurrėsesi.
  Kontrolli juaj ėshtė i kotė:
  Kėtė peshė malli
  Askush s’ma peshon?!
  Ndoshta,
  po tė matej
  do tė ishte qindra ton,
  e, nuk mund ta mbartte dot
  asnjė avion.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:08

  Besar Shkėmbi - Kose e ndryshkur ne tavan  Odes qe dikur priste miqe e dashamire

  I vjen era myk  Abetares ne raftin e tejisurr

  Iu kane zverdhur fletet  Oborrin e ka mbluar bari

  Kosa eshte ndryshkur ne tavan  Mexhen nuk ka kush ta krasite

  Sopata ka mmbetur e ngulur ne cungun e kalbur  Kaluan rembedhjete pranvera

  Varret breg rruge pa u perterit me nje grushte dhe

  Shati ka mbetur ne vjet te ares  Fshateret kane hequr emrin tim

  Nga lista e rendit te vades n ' katund

  Ara e madhe eshte bere djerrine  Te dere e oborrit askush nuk therret

  Askush nuk troket  Oxhaku nuk tymon

  Eshte myllur dere e konakut


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:09

  Albana Melyshi (LIFSCHIN) - Nenokja  Eh moj e embela nenokja ime,
  ke lidhur duart e rri menduar
  veshtrimin hedhur pertej dritares,
  e di c'mendon, e di se c'bluan


  Debore e bardhe ne gracke te zuri
  qekurse ke ardhur, e me s'tu nda,
  c'debore renka ketu, moj bije
  Po ketu tek ju qenka hata!?!


  Mbeskat cicerojne ne telefon
  Na mori malli o nena, ku je?
  Ti ditet me gishtrinj u numeron
  Ja erdhi nena o shpirt atje.


  Ditet e kthimit numeroj edhe une,
  si do me ikesh kaq shpejt keshtu?
  Kaq pak do rrish o nene me mua,
  pangopur me le nga "xhanet" e tua


  Koken ne preher me merr si atehere,
  Djal i nenes - ty te ka nena trime,
  per ty jam e qete, me ty u cmalla,
  Ne Tirane me presin Xhulia, Ana..


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:09

  Perparim Hysi - Kur vijnė letra

  Kur vijnė letra nga Shqipėria,
  Ke parė ti?Unė pėrtėrihem
  Mė largohet,tak,mėrzia
  Nė mera tė tjera shtrihem.

  Zė "kullos" unė hergjele
  Siē kullosja njėherė vaktit
  Dhe ēuditet kush mė sheh:
  Nur,or nur, i ka rėnė plakut...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:10

  Arqile Gjata – Vendi im  Ishull shpėrndar nėpėr ujė,

  njė i bukur, vendi im.

  Drejt tij gjithēka fluturuese

  kėrkėllinė vajtueshėm virgjėrinė.  * * *

  Vendi im, jugė e shi.

  Qielli prerė nga vetėtimat

  era dhunshėm loz.

  Pėr gjatė ditės,

  gri e i qulltė qielli, ajri e toka.  * * *

  Mbrėmjeve

  vendi pikėllimė ngjyrash

  si mendim nė fluturim

  shpend tė gjalla firuar nga uria.  * * *

  Nėpėr rrugė tė shkara

  me mushka e xhipa drejt tokave tė vjetra.

  Nėpėr det,

  njeriu luan monologun e shishes

  veshur me gjethe greke a romake.  * * *

  I lajthitur

  nėpėr sheshet e fshat-qyteteve

  vendi im pėrtyp i verbėr,

  ato ēka i kanė mbetur nga torba e gjyshėrve,

  me dėshirė t’i vėr zjarrin pranverės vyshkur nėpėr pyje.

  Ku fėmijė topbore heqin vallen

  e Lek Dukagjinit.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:10

  Janaq Pani - MBESE MOJ, ME IKE LARG


  Mbese moj, me ike larg
  Shtate dete ke kaluar,
  Gjyshi yt dhe pse u plak

  As ne enderr nuk kish shkuar.

  Ai vend i larget, mbese
  Ngjan parajse tokesore,
  Por ti skalit ne kujtese

  Cdo kujtim qe ketu more.

  Thone:"Ai vend i larget
  Zoti vete e ka uruar,
  Eshte si melhem per plaget
  Ngjan me "Token e Premtuar".

  Atje jeta eshte e lumtur
  Nga e jona njeqind fish,
  Sa te duash endu flutur
  Po nuk gjen as nene, as gjysh.

  Gjyssh e nena, te ngujuar
  Brenda qerthullit te fatit
  Plaken duke desheruar
  Pak nektar nga mjalti i mjaltit.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:11

  Besiana Avdyli - Pergjigje nje miku

  Faleminderit
  ngrohtesi gjeta ne germa
  Perkujdesjen prinderore
  qe larg e kam
  me mungon shume
  Kengen e shpreses
  me cdo note te harruar
  kurajon qe flinte prej kohesh tek une
  I kam shkruar shperthimeve dashurore
  kaltersive marramendese
  mengjeseve portokalli
  Po cti bej vetvetes
  kur Besianen nuk gjen
  e perpelitet ne agoni ?
  Pyes dhe buzeqeshja
  shperthen ne buze
  Faqet prush si ne gabim
  Me kujtohet imeili yt
  (dhe filloj lule te kepuse
  mes barerave te hidhur
  ne kopeshtin tim)
  Moshes i dhashe krahe shqiponje
  Ngarkova mbi te lirine
  ndjenjat, mallin, gjithe ca munda
  tash jam mbi vargje ne fluturim
  Nje shkendije lind mes gjelberimit
  ne perkedhelje te nje qerpiku
  Shoh te ardhmen me tjeter sy
  fale fjaleve thesar te nje miku


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:12

  Lediana Kapaj - Nene

  Me admirim shikoja fytyren e nje engjelli,
  bukuri e shenjte qe mbaje emrin "Nene",
  ne prehrin tend drejt syve,mahnitur te shikoja,
  dhe drita i pershkonte sikur te ishin Hene....

  E vogel eren tende sa afer e kam ndjere,
  sa puthje te dhuroja,pa ty isha e mjere,
  floket te perkedhelja dhe nuk te ndahesha kurre,
  i vogel para teje dhe kur u bera "Burre"....

  Nje jete me ty moj nene,po s'mund te ēmallem dot,
  ty perendeshe hyjnore sa prane te ndej dhe sot,
  ska fjale qe te pershkruaj ate qe ndjej ne zemer,
  ēdo ēast te ekzistences do ma pushtoj ky emer...

  NENE.....Me ler pak qe te ulem,te ndjej prape gjirin tend,
  femije dua te kthehem,dua te njejtin vend,
  sa fjale kam per te thene,sa shume kam per te dhene,
  qortome si dikur....Nuk ēmallem dot moj NENE!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:13

  Abaz Gjoni - NDARJE

  ( Larg prinderve)

  Nene e babe kisha
  Edhe sot i kam
  Prane tyre isha
  Po tani nuk jam

  Ata rrine presin
  Te kthehem nje dite
  Ashtu sic pret prindi
  Femijen e tij

  Te shkalla e portes
  Presin te malluar
  Ndonje leter djali
  Mos u ka derguar

  I veshtrojne zogjte
  Lart qe fluturojne
  Duan qe tu flasin
  Por nnuk guxojne

  Kane frike se lajmi
  Mos eshte i helmuar
  Ndaj ashtu pa ndier
  Rrine te pikelluar

  O kurbet i shkrete
  Ti shpirtrat i nxive
  Ne skemi dy jete
  Pse gjakun na ngrive

  Cfare qe kjo menxyre
  C'qe kjo llahtari
  Njerezit nuk mblidhen
  Bashke ne shtepi

  Kush i ndau njerezit
  Vellane me vellane
  Kush i hoqi trute
  Qe moren dynjane

  E moren dynjane
  S'dine ku te vene
  S'njohin njeri tjetrin
  Te harruar mbene

  Ah, o shpirt i lodhur
  O shpirt i munduar
  Kush ta ben dermanin
  Plaget do sheruar
  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:29

  Gėzim Ajgeraj – Sot po ta nis mallin…

  Pėr sonte
  po ta nis mallin


  Nuk mė ka mbetur
  asgjė pranė
  pos etjes pėr dorėn tėnde
  mbi ballin tim
  dhe zjarrmisė
  qė pėrvėlon


  Oh,
  ē'zjarrmi kam sonte
  Nėnė...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:30

  Perparim Hysi - Mbi oqean

  Mjegulla e ka mbuluar tė tėrė oqeanin
  Dhe unė shikoj si kuturu
  Kaq tė madh e paska sot jorganun
  Sa humbi oqeani kėshtu?!

  Ndaj dhe pres qė mjegulla tė davaritet
  Qė sytė t'i hedh mbi oqean
  Se kėtu,mezi i shtyj vitet
  Dua qė me sytė shikoj tejmatan.

  Se tejmatan mė ėshtė Shqipėria
  Mė griu,mė griu mua malli pėr tė
  Largohu mjegull nga gjithėsia
  Se nuk pres,nuk pres dot mė.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:31

  Raimonda Moisiu - Hidhe Vallen Nėnėzo....!  Sa tė shėndrisin sytė,
  Nėnokja ime!
  Si e kėrcen kėtė valle,
  shtruar - shtruar.
  Si njė lundėrtare zemėrbutė,
  Qė mbledh rrjetat,
  Ti thėrret me duar nipin, stėrnipin, djalin, mua!
  Sa tė don stėrnipi, moj zemėra ime,
  Qė mė mungon kaq shumė tej oqeanit!
  Ja njė sekret, moj nėnė:
  Unė e vė harakatin tonė tė bukur,
  cdo mbrėmje,
  Tė flerė me fotografinė tėnde!
  Nipin tim, stėrnipin tėnd !
  ėshtė mė i bukuri i botės,
  Dhe kur ma puthin zonjushat,
  U thotė nė gjuhėn tėnde,
  Se ėshtė shqiptar i kulluar.
  Mė beso, pėr kokėn tėnde!
  Kur mua mė merr malli shumė pėr atdheun,
  Vėshtroj me ngulm fotografinė tėnde tė nusėrisė,
  Ajo!
  Rri vetėm te koka e stėrnipit tėnd!
  Je kaq e bukur, shumė e bukur, pafundėsisht e bukur,
  Nuk i kishe kėto rrudha qė ke tani,
  Po…. e di qė mė pėlqejnė shumė kėto rrudhat e tua?
  E di pse?
  Ja....
  Ti ...
  Sapo qesh!
  Rrudhat mėrgojnė… ikin laaaaaarg ...
  Aq larg...
  Sa ti bėhesh e bukur,
  Si ai jargavani i shtėpisė sonė
  Ai moj,
  Qė celė i pari,ngjyrė tė bardhė apo lila,
  Kur lulet e tjera ndruajnė, tė celin!
  Nėnė!
  Tė lutem vėshtro njė cast nga qielli,
  Mendo cfar tė duash,
  Por asgjė qė ka lidhje me dhomėn,
  Mendo gjithcka tjetėr,
  Qė lidhet me qiell, me det, me ajėr, me eternitet!
  Sepse
  Unė dua tė kundroj strehėn e qerpikėve tė tu,
  Atje ,ku ndrijnė sytė tėnd,
  Mė tė bukurit, mė tė kaltėrit
  Si deti e si qielli!
  Kur isha ende vajzė.... poshtė atyre qerpikėve,
  Unė shihja se si bėje dashuri me babanė!
  Hidh valle nėnėzo,
  Shpejto - shpejto,
  Hidhe si njė lundėrtare,
  Qė po niset plot hare nėpėr parajsėn e detit.
  Hidhe vallen nėnoke,
  Nuk i shikon sytė e tėrė botės qė,
  po gėzon si e cmėndur?
  Po yjet lart?
  Po po ndrijnė si nė asnjė natė ,moj nėnė,
  Po ndrijnė sikur tė ishin,
  Sy tė burrave tė rėnė nė dashuri me ty,
  Kurse ti....
  U hedh nga njė vėshtrim tė dhėmbshur,
  Dhe ikėn te krevati i babait....
  Hidh vallen nėnoke!
  Dhe mos mė pyet pėrse ,
  Kur tė gjithė kėndojnė e hidhen,
  Mua mė janė mbushur sytė me lotė.
  Po unė jam e lumtur, moj nėnėzo,
  Po lotėt mė rrjedhin e nuk i ndal dot,
  Po kur tė mė ikėsh ti...??!
  Kush do tė mė qortojė nė telefon?
  Kush do tė qajė pėr mua nė telefon?
  Kush...Kush...do i kėndojė ninullėn nipit?
  Brėnda njė nate!
  Kur tė mė ikėsh ti...
  Kush do tė mė pėrkėdhelė flokėt?
  Kush do tė mė qortojė tė mos rri,
  gjysėm e cveshur nėpėr dhomė?
  Se mos vijė dikush?
  Ti kėshtu bėn gjithmonė,
  Megjithėse u bėra gjyshe dhe unė, nėnokja ime e bukur!
  Po sot, pėrse nuk mė qorton pėr asgjė?
  Qortomė!
  ….Mua mė ngjan vetja vajzė shtėpie kur mė qorton…,
  Nėnokja ime
  Kur tė mė ikėsh ti
  Mua do tė mė ikė edhe vėndi ku mė linde,
  Vėndlindja ime,
  Ai vėnd i bukur me emrin tėnd
  Mėmėdhe!!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:31

  Mehmet Bislimi - Kthehu

  Kur ktheheshin ne atdhe
  Burrat
  Nga burgu internimi
  Nga rrugė e mėrgimit
  Burrat

  Ti nuk e di peshėn e kthimit
  Kot po shkruaj

  Ti nuk ke vrarė qetėsinė
  Pranė oxhakut
  Me blozėn e jetės nxirė
  Me blozėn e robit je pajtuar
  Ndarje as kthim s’ke provuar
  Prandaj kot po shkruaj
  Me ndjenjėn time ngrysur
  Po grindem kot

  Iku ajo kohė
  Ti kthehu nė heshtje
  Hije e zezė
  Pa zhurmė
  Kthehu sot


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:33

  Gjergj Lacuku - Shkoder Loces  Hej, Shkoder loce, n' amshim
  po t'kendoj me zemer t'vrame.
  Kėtu, i tretun ne mergim,
  kujtoj diten qe u ndame.
  N'dhena t'hueja ku un' ndodhem
  as ne gjume nuk kam qetėsi,
  tue u rrejt' se do gėzoj boten,
  do la' mbrapa nje grusht hi.
  E nder andrra fluturim,
  me zogj t'qiellit tue bisedue:
  "Kur t'shkoni n'qytetin tim
  Nanės e babės t'falna me i cue."
  Kur te shndrisin rrezja e par'
  mu ne zemer te Evropes,
  Ti Rozafe per ne mos kjaj
  Mbi altar t'Zojes Shkodres.
  Shkoder loce,nane e dashtun,
  kur t'na vij e fundit mbramje
  per bijt' e tue n'bote perhapun
  nji vend rueje te Fusha e Rrmajve.
  Aty dona n' ameshim
  eshtnat tona me pushue,
  kur t'vij Prilli me gjelberim
  dikush ka per t'na kujtue ...
  E pra sot neper botė,
  bijt' e tuej kudo qe jena
  t' i lutna t'madhit Zot:
  Shkoder locen gjithmone ta kena.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:34

  Leke Gjoka - Nė mėrgim takoj Shqipninė

  Larg ku varfėrinė kam vrarė
  shoh Shqipninė kėtė zanė tė bardhė !
  Dhe ngadalė nis t'kuvendoj
  n'udhė t'mėrgimit e takoj !
  Heej Shqipni moj nanė baroti
  ktheje kokėn t'flasim pak
  turivaruna retė prej soti
  kanė me ikun prej teje larg!
  Qesh nanėmadhja, psherėtin
  dhe me dorė flokėve iu jep
  ah more birė, kėtu n'mėrgim
  ajri n'fyt se si mė djeg !...
  Ah moj nanė mos u pshterit
  ti veē bijtė ke ardhė me pa
  prapė n'shtėpinė tane ke me ikė
  herė t'u qesh e here t'u kja !...
  Eh more birėe! - prapė m'kthehet nana
  unė po kthehem me retė nė qiell
  s'kam nevojė pėr vizė, a gjana
  e prapė tek bijtė kam me erdhė!...
  T'lutem nanė mos ik dhe pak
  se unė mallin du me vra
  ikėn nana se n'shpi bijtė kanė ba shamatė
  e shumė dasina janė t'u ba !...
  (nė qiell retė filluan me kja !...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:34

  Fadil Shyti - LARG SHQIPĖRISĖ


  Ftohtėsia nordike,
  M“i mpiu muskujt dhe kockat!
  Largėsia nga Shqipėria,
  Si darė xhelati,
  Po ma shtėrngon zemrėn!
  Sa malet tona ma rėndon shpirtin!...
  Por, Vigan Mėrgimtari, pėrballon stuhitė;
  Natėn vonė kėndon:
  Kujtimet pėr Shqipėrinė mė rinojnė!
  Do vijnė ditėveret e vizitave:
  Pėr qetėsinė e shpirtit!
  Pėr lehtėsinė e zemrės!
  Zogjtė e shqiponjave!
  Hapėsirat e Atdheut kėrkojnė!...
  trazim i natės sė thellė...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:35

  Dilaver Asani - Kthimi ne vendlindje

  Por ja edhe sot
  sikur
  s`e kuptuam
  te kaluaren
  e harrojme
  te pa haruaren
  Se nuk sigurohet
  jete
  duke shkuar ne kurbet
  e harrojne gjuhen e vet
  Sa nuk eshte
  vone
  para se te vdes
  nje gryke te memedheut
  permbi varr t`i qes
  le
  te filloje pranvera
  bari le te rritet
  ne vend te therrave
  lule le te
  mbine
  le t`i gezoje lulishtja
  t`rinjte ne vend qe rine
  dore per
  dore
  drejt prigresit,
  drejt perparimit
  qe t`i japim fund
  mjerimit
  plages me te rende
  te njerezimit
  rruges pa
  fund
  mergimit


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:35

  Diana Seitaj - KAM MALL PĖR TY

  Prej vitesh larguar
  kėrkoj tė di pėr ty
  Dhe pyeta njė zė qė erdhi prej andej.
  I ftohtė ai mė
  tha, "atje ishte tmerr"!
  Nuk dua ta besoj, e fyer s'di pėrse,
  Por ēfarė po
  ndodh me mua, pėrse kjo ndjesi?!
  Mos dua tė mbjell lotė atje ku janė
  tharė?!
  Mos dua tė shfajėsojė njė botė tė marrė?!
  Po ē'ėshtė kėshtu me
  mua, pėrse kjo ndjesi?!
  Sa larg dhe po aq pranė tek ti
  Ėshtė malli pėr
  ty..., Shqipėri!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:36

  Danel Cana - VAJTIMI I NĖNĖS

  Mbi njė shkėmb tė zbardhėllyer
  kishte dalė plak’ e shkretė.
  Me duart tė kryqėzuara,
  tret shikimin thell nė detė..!

  Ah moj zemėr si duronė..!
  Si duronė moj e shkretė..?
  Mė mirė plaēė pėr gjithmonė,
  se sa heq ato qė heq.

  Ē’qe kėshtu kjo jeta jonė?
  Kush e priste kėtė ditė?
  U hap pėrsėri kurbeti,
  na mori bijat dhe bijtė.

  Mbeti toka si e djegur!
  I ka rėn flak e pa parė!
  Mbenė njerzit qyqyndrakė!
  Ėshtė bėrė pėllėmb e varr!

  Nga ta zė e drithėruar!
  Nuk do rrojė sa kam rruar.
  Tė mos shihja ēfar kam parė.
  Ca tė vdekur, ca tė gjallė!

  Djal e nuse ē’mi ke bėrė?
  Det i thellė edhe i gjėrė.
  Ē'omi, mos m'i mbaj nė gji!
  Det i madh...det i zi.

  Nga ti hedh sytė mė parė?
  Keq nė detė.., e keq nė malė!
  Dhe nė malet e Greqisė
  mbenė bijt e Shqipėrisė.

  U pėrmbyēi more male.
  More male tė rėnduar.
  Sa kanė mbetur? Sa kanė ikur?
  Vallė, i kini numuruar?

  Dhe ata qė kan arritur
  Pėr atė bukė tė shkretuar!
  Si t'i gjejnė nėnat e shkreta?
  Kur dhe emrat kanė ndėrruar!

  Si ta lėm vėndin tė shkretė?
  Tė humbasim mall e gjėnė?
  Tė mohojmė gjuhėn tonė?
  Tė mohojmė se kemi qėnė?

  Se nė botė ka pak miqė.
  Ka tė mirė, e ka tė liqė!
  Ka disa qė duartrokasin
  kur ne njėri-tjetrin vrasim.

  Ka dhe ca qė na nderojnė.
  Kėrkojnė tė na ndihmojnė.
  Po.., sa do tė mbaj i huaj?
  Po s’punuat nė vėndin tuaj?

  Pra dhe mikun mbaje mik.
  Dhe mos e bėj pėr tė lik!
  Por tė ligut... tregoj vėndė,
  mos i beso vėndin tėndė!

  K’tė qė them, e them nga derti !
  Syt e nėnės mbenė nga deti !
  Zėmėr e nėnės mir e di,
  se do kthehi nė shtėpi.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:38

  Dalan Luzaj - Vėllezėrit

  Vėllezėrit larg, nė mes humnerė.
  Pa asnje urė, asnjė sinjal.
  Urrejtja shfryne mbi ta paprerė.
  Nė mes, pėr ndarje rri njė mal.
  T’u ca njė venė, rrodhi njė gjak.
  Pakėsoi gjaku tek ai.
  Vėllai gjakun pyet nga larg,
  Nga cila zemėr rrodhe ti?


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:40

  Shefqet Dibrani - STUDIO MĖRGIMTARI

  Kanata me dyer tė ēara
  Dhoma e ndryrė me dhembje eksodi
  Malli pėrcėllon e zėri i kėngės tretet ndėr dhėmbė
  Kujtimi mbetet peng mbi supe pa zbarkuar
  Nga plasat e derės hyjnė
  rrezet qė puthin pėrditshmėrinė


  Rri nė mur njė kartolinė me peizazhe atdheu
  Copėza gazetash mbi tavolinėn e bukės
  Varur rrobat e trupit nė ndryshkun e viteve
  Kundėrmojnė djersėn e dhembjes sikurse enėt e palara
  Qė presin duart me kakusha ushqimin e ri ta gatuajnė


  Radioja prej sė cilės vijnė halle tė mėmėdheu e
  kėngė dashurie
  Kujtimet rikthehen andej nga nisi mėrgimi
  Copėza psherėtimash mbulojnė vetminė e telekosur
  Mėrgimtari ngrys ditėt e gjata e netėt pa gjumė
  Nė studion e tij plaket pa dashje edhe heshtja


  Studioja e mbuluar me shtatė palė vetmi
  Me tė vetmin ndryshim dhembja pėrtėrihet nė atė mesė
  Pėr tė mos mbetur i vetmuar e shoqėron mėrzia
  Qetėsinė ia prish vetėm njė flutur kur nė dritare bie
  Duke i kujtuar dashurinė nė njė kohė rinie.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:42

  Llamadeo Dukagjini – O Nėna ime...


  Ti mėrzitur rrin pėr mua, e di aq mirė,
  mėngjesve mė kėrkon diku kėndej, ku kam gdhirė!
  Nė mbrėmje mė pret atje tek rruga e madhe…
  Gjer sa sytė ti lodhė e thella errėsirė…!


  Ti shkon gjithnjė nėpėr qiellin pa fund
  Dhe lutjet pėr mua jo nuk i ndalon!
  Ah e dashur Nėna ime, po ti mos u merzit aq shumė,
  Se dielli ėshte aq i madh, dhe mua falas o nėnė po mė ndriēon!


  E di se ti dėgjon e sheh ēdo gjė se ēfarė ndodhė me mua…
  Por tė them diēka moj Nėnė, diēka qė kėndej me ne aq luan…:
  Dikush mė don aq shumė…, por`ah` dikush aq mė urren…!
  Ndaj urrejtjes unė zė e qesh, e pėr atė qė mė don, aq shumė vuaj!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Jul 2010, 23:43

  Gėzim Ajgeraj- ATĖDHEU IM PREJ HIRI

  Mėmėdhe nė zjarr i varrosur

  Sa po digjem larg mė ke

  Nė trup e shpirt i sakatosur

  Vetėm nė fjalė pranė mė ke

  Nėpėr ėndrra i dėrrmuar

  Nėpėr mall i pėrvėluar

  Nė dėshira i lulėzuar

  Nė dritė tė syrit i pėrlotuar

  Oh sa thershėm rrjedh ky tren

  Gjėmė tė madhe me vete bie

  Drejt humnerės qiellit tė zi

  M`i hap plagėt njė nga njė

  Po sa thershėm e merrė plagėn

  Po sa etshėm e bėnė gjamėn

  Sa tė ėmbėl dashurinė

  Sa tė ngrohtė afėrsinė

  Krahėve tė hapur i mėrguar

  Nė krahėror i mishėruar

  Nė dėshira i kėrkuar

  Nėpėr mall i shkrumuar

  Qiellit tė nxirė m`i nxjerr dhėmbėt

  Mos o zot mos jam nė ėndėrr

  Ėshtė mesjetė apo nė zgjėndėrr

  A fundėshekulli po e bėn gjėmėn

  Mureve tė kafkės mė ngatrrojnė shekujt

  Njėrit skaj ngjitet mesjeta

  Nė njė tjetėr nis liria

  Ėshtė ngatėrruar historia

  Po tė dua me kurorė

  Do tė mė kesh pėr jetė dasmor

  Po mė djeg veq njė dėshirė

  Tė tė shoh nėn qiell tė lirė

  Kam njė plagė rėndė po mė djeg

  Njė grusht dhe e mbaj nė xhep

  E njė tjetėr shumė tė rėndė

  Qiellit tėnd nėn ato gjėmė

  Nėpėr mote e trazuar

  Nėpėr shekuj e dėrmuar

  Nė dekada e pėrvėluar

  Asjėherė kurrė e ēliruar


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 3 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 02:19