Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:06

  Enertin Dheskali – Te dua nga larg…


  I hapa kanatat e zemrės kėtė mbrėmje
  Dhe prita tė mė vinte njė lajm nga ty,
  Mė erdhi nga larg zėri yt nėpėr endje,
  Kristale lotėsh mė vendosi mbi sy.


  Je e vetmja qė kam nė kėtė botė tė fėlliqur,
  Gjysmėshpirt i trupit tė lodhur nga dhimbja,
  Je puthja – trėndafil pėr buzėn e rreshkur
  Qė mė mungon nė kėtė burg vetmie.


  Mė shaj, e nėse s’mė beson, copėtoma zemrėn
  Qė tashmė gjysėm ka mbetur, pa jetė,
  Unė nėn psherėtima tentoj ta mbys dhimbjen,
  Tė dua – tė them nėn lotė qė nga larg…


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:07

  Lasgush Poradeci – Mergim...


  U nis burimi zemerak
  Prej shkembit te ronitur,
  Dhe shkoj i paster si zambak
  E dyke peshperitur.

  Ahere jargavan `i ri
  Q `e pa me shpirt te gjore,
  Nje dege t `ulur siper ti
  Ja zgjati si nje dore…

  Ahere dega qe veshtroj
  Ndaj shkembeve si thyhet,
  E drodhi lulen e renkoj
  Dhe ja veniti kryet…

  Dh ` ahere luleja q `u tund,
  E ndoqi larg se koti,
  Pa qe prej deges mun ne fund,
  Pikoj si pike loti…-

  Ish dora qe me perqafon,
  Ish kryet e anuar,
  Ish lot ` i vashes qe pikon
  Pas trimit qe pat shkuar.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:08

  Suzana Kuqi – Mendimin pėt ty atdhe...

  Mendimin tim ngre ne qiell
  e mbi te ve zemren time
  e mbi to kaleroj une
  e vij te te shoh
  moj e bukura ime…


  Kaloj detin me nje fryme
  qendroj nje ēast ne bregun tend
  pastaj mendimit i jap krahe
  qytetin tim te pershendes nga lart


  Pastaj me tej jane ca kodra
  me peme qe kane filluar te lulezojne
  eshte mars e bukura ime
  lulet kane nisur te kundermojne


  Nuk jam vetem,
  endrra plot kam perreth
  ngrihen nga ēatite e shtepive
  te bukura jane endrra rinie
  mbushur poezi dashurie
  endrra malli per bij qe jane larg
  endrra grash per burrat merguar
  endrra femije qe kerkojne babane…


  Papritmas dy kodra rrafshuar
  dhembje tmerr endrra keputur
  papritmas krahet me thyhen
  dhimbja keput endrren time


  Si nje zog i plagosur
  poshte gremisem
  qaj renkoj, gjak kam perreth
  barut i djegur , por lufte nuk eshte
  shtepi te rrezuara por nuk qe termet…


  Nje dore e bute ngre me kujdes
  endrren time serish lart ne qiell
  ēohu, thote, ēohu bija ime
  nuk kam vdekur
  jane ēaste dhimbjeje
  …jane ēaste hidhnie…


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:09

  Shefqet Dibrani - ZJARRET DHE MĖRGIMTARĖT

  Zjarret brambullojnė tė trishta,
  Madhėshtore natėn.
  Zjarrėshuesit janė nė kundėrvėnie tė shpeshta.


  Zjarret e luftės dogjėn njerinė...
  Nė kohė paqeje tė djegurit i gjejmė nė piedestale.
  Revolucionet rrėzojnė malet,kurse fushat i bėjnė varre.


  Zjarri i dashurisė djeg shpirtin rinor,
  Netėt shkurtohen, dritat shuhen vonė.
  Ndjenjat ndizen, kur buzėt prekin gjinjtė diellorė.


  Zjarret e poetėve hovin nė letėr,
  Ato tė muziktarėve nė instrumentin e vjetėr
  Piktorėt ravijėzojnė ngjyrat e jetės patjetėr.


  Ah, sa trishtuese zjarret qė digjen e kallen
  Nga brenda e pėrbrenda qenies mėrgimtare
  Ata bėhen tym e shkrumb, se jan pa vatra fare.


  Oh, zjarre qė prore digjen kur mbi tokė errėsirė bie,
  Zjarre qė zemrat pėrvėlojnė mėrgimeve,
  Flakėt ndezin mallin e atdheu tė agimeve...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:10

  Gėzim Ajgeraj – Etje pėr fjalėn Nėnė…

  Kur mė pushton
  malli yt
  Ngrohtėsia e mungesės sate
  mė djeg
  Largėsia bėhet etje
  pėr thirrjen
  Nėnė...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:11

  Agim GJAKOVA - EMIGRANT

  Tėrė natėn gjer n’tė gdhirė
  ē’po tė ik mendim i lirė
  sypėrgjumur shpresėkatran
  gropėzat thellė e mendjen varė
  ndiz e shuaj po atė cigar
  emigrant!

  Je njeri pa shtėpi pa strehė
  je njeri pa miq pa shokė
  je njeri pa gaz pa lot
  kėmbėt nuk tė zėnė dhé
  dhe n’varrezė s’ka vend vakant
  emigrant!

  Ku nuk futesh e ku s’tė shtinė
  ku s’tė nxjerrin e ku s’tė fshijnė
  herė me letėr me teserė
  tė pėrcjellin derė pėr derė
  Francė, Turqi apo Dojēland
  emigrant!

  Dhe ti ecėn troket gurėve
  kokėn varė e mendjen varė
  kėmbėt zvarrė e zemrėn vrarė
  nėpėr dimėr nėpėr acar
  hapen fjalė dhe poterė
  ku tė shajnė ku vjellin vrer
  ca tė matin ca s’tė flasin
  rojet prapa t’i kėrcasin
  dhe e ruajnė hijen tėnde
  nėpėr shtete nėpėr vende
  natė e ditė e ditė e natė
  emigrant!

  Dhe kur zhurmat pak fashiten
  nė klube dritat pėrpėliten
  prapė nė heshtje tė shikojnė
  dhe ty veshėt tė ushtojnė
  si trumbetė e si xhezband
  s’tė merr gjumi tė hapet balli
  kėqyr nė hapėsirė e psherėtin
  pėr Kosovėn ty tė merr malli
  emigrant!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:12

  LORI XHAFERI - EMIGRANTĖT  Me ēantė mbi shpinė t’mbushur me mallė,

  rrėzė supash rripat e saj fort t’shtrėnguar,

  t’rrezikuar frikshėm endeni nėpėr vargmale,

  nėpėr dhėmbė fatziun fajtor duke mallkuar.  Shikimi i nėnės si shqiponjė pas j’u ndjek,

  klithma vajzash mbetur ikona nėpėr pragje,

  njė dashuri e braktisur shpirtin tuaj e djeg,

  lot’ qė mundin burrėrinė e shkasin mbi faqe.  Motra zemėrngrira presin nė ankth zhytur,

  veten mallkojnė qė nėna s’i bėri dot djalė!

  Vėllezėr kėrthinj prej trishtimit t’mbytur,

  dhimbje e pamatė qė gjunjėzon dhe djallė.  Mėrgim mėkatar, mijėra varre bosh ke lėnė ti,

  nėna kobėzeza, qė s’kan’ njė gur ku tė qajnė,

  vejusha t’pafata ngado mbjellur si tulipan’ t’ zi,

  fėmij’ qė prindėrit nė prehėr dot s’i mbajnė.  Emigrant, fjalė mizore qė s’di te falėsh kurr’,

  dete lotėsh mbush e mallin kudo ti e mbjell,

  zemra nėnash me gozhdė mbėrthen pėr mur,

  pėrcaktor njerzish qė tonelata dhimbjesh sjell...!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Wed 14 Jul 2010, 00:13

  Nehat Jahiu - TE PRET MALLI QE NA TRETI...

  Po therret e pisket bjeshka,
  te pret pranvera e vjeshta,
  te kerkon dielli e hena,
  ne krye te shkallve loton nena...

  Po therret e pisket deti,
  te pret malli qe na treti,
  te kerkon fusha e mali,
  ne breg te detit mbeti djali.

  Po therret e pisket shtepia,
  te pret peng dashuria,
  te kerkon guri e druri,
  ngrire ka shqipja tek flamuri...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:51

  Blerim Kasneci - E KALUARA JONĖ

  E kaluara jonė njė kujtim i tretur nė vite
  E kaluara jonė, njė shtegėtim, njė ikje
  Gjithė mall jemi nė pritje
  Pėr dashurinė e Atdheut
  tė tretur nė vite.

  Unė jam e kaluara e trishtuar
  E kaluara gjithė mundim.
  Rritur nė rrugė pa emėr
  Nė dhe tė huaj nė mėrgim

  Unė jam fėmija shtegėtar
  qė kurrė se shijova fėmjėrinė
  Sa shumė jam i malluar
  Pėr vendlindjen pėr shtėpin

  Unė jam fėmija shtegėtar
  Qė u rrita nė mėrgim.
  Sa shumė i malluar
  Pėr vendlindjen pėr shtėpin


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:52

  Nuri Plaku - DHERAT E VENDLINDJES

  Dherat e vendlindjes sime
  Janė krejt ndryshe
  Rrihen nga shirat e bėhen
  Baltė dallandyshe.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:54

  Agron Sela - VENDLINDJES

  S’do tė vij kėtė verė
  Tė pijmė kafe bashkė.
  Biletėn e aeroplanit
  E treta nė poezi,
  Tė tė pėrqaf ty.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:54

  Bujar Salihu – Mergimi…  Mė zhvarrosin
  Ose e zhvarros vetvetėn
  Pėr t’u varrosur
  Nė njė varr tjetėr.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:56

  Ēerkin Bytyēi – Mall...

  unė jam nė perėndim
  miku im
  udhėt pėr hise na ranė

  s`mė ngroh diell
  s`mė ngushėllon fjalė e mirė
  mė djeg malli

  tė gjitha i kam
  asgjė s`kam

  njė trastė dhe grushtin me dhe
  pa vendin ku rritur jam
  pa aromėn e lulepjeshkės
  pa kalaveshėt e qershisė

  mė mungon
  edhe La Bajrami i Xhelės
  Vėrrini


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:57

  Gėzim Ajgeraj – Nėnė, mė fal pėr lotėt e tua…  Nėnė
  si tė ta fshij lotin
  Unė rob i udhėve
  Largėsia nė mes
  u bė lot nė shami
  E di
  Po si t’ia bėj
  me udhėt
  Unė zog i arratisur?...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:58

  Perparim Hysi - Po mė thanė

  Po mė thanė: - Ē'peng tė ka mbetur, more zoti Pėrparim?
  Shumė pengje mė kanė mbetur, veē atje, nė vėndin tim
  Pengu i parė: dua tė kthehem mu aty, ku mė ka rėnė koka
  Se kam mall, aq kam mall; mallin tim nuk e nxė bota!

  Mandej vijnė pengje tė tjera (ku mbarohen ato pengje?!)
  Pėr ca dimra, pėr ca vera qė kam shkuar si zog nė leqe
  Natyrisht, qė nuk plotėsohen; qė tė gjitha? S'ka se si?
  Nga kėto "pengje" po hollohem; ia thėrres si me oi...


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 15 Jul 2010, 23:59

  Raimonda Moisiu – Nėnė, kjo mrekulli e njerėzimit

  Me tė parin avion po vij,
  nėna ime
  qielli s'mi fsheh tė tuat lėngime,
  Ankthin e pritjes..!.
  Harrova nė zbritje pėrshendetjet.
  S"i ndjeva njė cast
  gjelbėrimin pėrqark
  Bagazhet, lodhjen,pritėsit
  sfondin e tjetėrsuar.
  Si flutur pranvere renda
  drejt flokėbardhės sė dashur
  me ata sy tė mjegulluar.
  Dale Polic, kėtu jam
  S'e sheh c'dallgė po mė plasin
  Vij nga larg
  Dėgjoi pak dhe zogjtė gugasin!
  Pjesė e dhimbjes tėnde jam
  nėna ime,
  Dielli s'mi fsheh tė tuat vlime
  Lotėt e mbrritjes...!
  Tė gjithė kanė shkuar,
  Pėrtej oqeanesh,gardhesh,klonesh
  disa kaltėrsinė hyjnore prekur,
  vetėm Ti ngrys mbrėmjet e gdhihesh
  nė tė vjetrėn strehėz.
  Ti dhe arka me pelenat e mia
  nė qoshkė tė dhomės
  tė zverdhura vitesh.
  Ndėr sytė e tu det blu
  nėna ime
  u rrita si njė degėz mimoze
  si njė valėz shkume
  e su besoja pėrpjekjeve magjiplotė
  Mbrėmjeve nėn tingujt serenatash,
  Brishtėsisė time vajzėrore i flisje
  -Kujdes,mos u beso djemve ,shumė!
  Erdha polic,erdha tashi
  Sot vėndi im ka tjetėr ngjyrė
  Vij nga larg
  Kjo portė s'ka celės pėr tė hyrė!
  Pjesė e dhimbjes tėnde jam
  nėna ime,
  Malli s'na i vesit puthjet, lotėt
  kohėn e rritjes


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:01

  Mehmet Bislimi - Atdheut tim

  Mė zuri kėnga nė faj
  Kėngė a vajė

  Me gurė po bisedoi
  Gurėt nė gjoks rėndojnė
  Larg vatrės
  Alban biri im
  Prehje s’ka
  Larg tokės sate hallemadhe
  Nė pėrmallim

  Kėngė a vajė
  Kėnga mė zuri nė faj
  Atdhe


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:03

  Mustafe Xhemajli - Nė shtėpinė e refugjatėve  Plepit tė gjatė nė oborrin e vendlindjes

  Po m'i kėrcėnohet sėpata e babait!  Endėrra ime s'ėshtė nė kėtė budrum

  Me lagėshti dhe dritare tė vogla

  Sa shumė po e shohė Fushėn e Bardhė

  Para shtėpisė sime dhe plepin e gjatė nė oborr.  Babai im po hamendet mėngjes e mbrėmje qė ta pres nė rrėnjė

  Se i kam humbur nga sytė, nga oborri, nga rruga

  Dhe po mė numron tė vdekur,

  Mė keq se tė vrarė nga plumbi i pushkės.  Plepit tė gjatė nė oborrin e vendlindjes

  Po m'i kėrcėnohet sėpata e babait!


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:03

  Vaid Hyzodi – Gushti i Emigranteve  S’e di pse heziton Presidenti i Republikės,
  Pėrse nuk shpallet nė gazetat zyrtare,
  Akoma gushtin s’e paskan caktuar
  Muajin e Ēmalljes Kombėtare?

  Ndonėse nė porte vijnė mė shumė tragete,
  Aeroporti-mė shumė emigrantė,
  Nė pikat e kufirit nuk ka ndėrprerje…
  E prapė gushti nuk shpallet i veēantė.

  Vijnė nga gjithė bota me ēantat e mallit.
  Kollare,kostum kanė bėrė kujdes tė veshin.
  Mos t’u duket lodhja, rrudhat mos t’u duken,
  Por mallin, ah mallin, nuk dinė si ta fshehin.

  Pėr tė vegjėlit - ,njė lodėr, veshje, ēokollata,
  Pėr tė rriturit- kuleta pak e fryrė pas njė viti.
  Njė vit nuk ėshtė pak , krijon deficite
  Pėr dhimbjen ,pėr mallin qė tė mban shpirti.

  Dikush do tė ngejė varrin e babait.
  Njė tjetėr s’erdhi dot nė fejesėn e motrės.
  Ah dhe ēatia pikonte nga malli…
  Dhe ata punonin ēative tė botės.

  Dikush…o hallet s’kanė tė sosur
  Dhe malli mbi halle-oh, ē’barrė e madhe!
  Si vallė akoma nuk qenka vendosur
  Gushti-muaj i Ēmalljes sė Emigrantėve?


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:04

  Gjekė Marinaj - SHKODRĖS

  Mos i mbyll dritaret e kėsaj mbrėmje,
  Ndjenjat e mia nė qiellin tėnd vetėtojnė;
  Si zogj tė hutuar qė shtegtojnė plot dhembje
  “Shkodėr!”, “Shkodėr!”, cicėrojnė.

  Sonte mos i ndiz qirinjtė e darkės,
  Durimin e Rozafės nė sofėr mos e sjell,
  Mallit qė kam pėr ty m`i mjaftojnė flakėt
  Qė hėnėn e qytetėruar ta veshin me diell.

  Kėtė muzg, shqyej e bėri krahė perdet e teatrit
  Le tė dukesh midis tyre si njė shpend.
  Migjeni qė s’po e kapėrdin dot kafshatėn...
  Nė poezinė time fshin djersėt e portretit tėnd.

  Mungesa mbetet njė mesnatė me yje tė vrarė,
  Kur kėtu ėshtė natė, ditė ėshtė tek ti,
  Ti shtrydh ndjenjat e unė ndjehem i tharė
  Por madhėshtia jote mė njomėson pėrsėri.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:05

  Gjergj Lacuku - Nata e ikjes

  Mora rrugen e largimit
  Ne nji natė qe binte shi,
  Me zgjidh prangat e mjerimit
  Qe duer-kambe mi kishte nxi.


  Tue kalue telat me gjemba
  Edhe andrrat paten frike.
  Nder kėto tela vete vdekja
  Bante roje nate e dite.


  Ne mesjeten komuniste
  Per ne lulet s'kishin erė.
  E ne heshtje zemra thėrriste
  -Per pak drite ne ket' sketerrė.


  Per mue ikja s'ishte kange
  Qe te kėndohej nder gėzime,
  Por ajo mbeti plage
  qe me djeg e me jep dhimbje.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:06

  Kolec Trabioni - TEK NENA  Ja ku erdha, nėna ime. Erdha
  Por dora mė dridhet e zilia nuk bie
  tek porta
  ndaj rri nė prag si kėrcu i harruar
  i sjellė nga larg, nga lumi i mallit
  qė uturon nėpėr dhera tė huaj
  e tundon zemren e mėrgimtarit.
  Erdha pėr tė ndarė dhėmbjen me ty
  pėr tė bashkuar lotėt
  qė rrodhėn larg njėri-tjetrit
  kaq vjet.

  Tani s'na ndajnė kufijt e shteteve
  veē kjo portė druri, e vjetėr...

  S'kam fuqi ta shtyj
  s'kam fuqi ta hap
  prandaj te lutem, hapma nėna ime
  merrmė nė krahė se ngriva
  nga era, shiu e acari i huaj
  qė edhe kėtu me ndjek pas si hije!

  Qaj unė
  qan ti nėna ime
  e lotėt mblidhen kruspull nė futen e zezė
  nga tmerri se unė, mėkatari i shpirtit
  neser do tė marr udhėt prap nga kjo portė.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 16 Jul 2010, 00:07

  Xhuli Babatinca - Klithmat e shpirtit tim

  Naten
  kur gjithshka te kete heshtur
  dhe hena si nuse e turpshme
  syrin e saj te kristalte te kete nxjerre
  do degjoni ca klithma:
  Mos u trembni,
  jane klithmat e shpirtit tim,
  klithmat e nje gruaje
  qe paqe e rehati ne dhe' te huaj nuk po gjen.


  Naten
  kur mesnata mbi koke shamine e zeze te kete vene
  dhe hena nuserimin e saj te kete bere
  do degjoni ca klithma:
  Mos u trembni,
  jane klithmat e shpirtit tim,
  klithmat e nje shpirti te copetuar
  qe perhapen neper eter.


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:05

  Ēerkin Bytyēi – Njė tokė tjetėr...  dikur

  jo shumė larg

  u tretėn  me xhepat e mbushur

  dėshira  tashti si tė verbuar

  s’e vėrejnė varfėrinė

  e varfėrisė sehir i bėjnė  para ėndrrave tė rinisė

  tė degdisur  tashti ėndėrrojnė

  njė tokė tjetėr

  atė tė harruarėn

  e viteve  kthimi pret diku

  pranė gurit

  dhe tjetėrsimi


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 27 Jul 2010, 04:05

  Gėzim Ajgeraj – Ata po vonojnė  Ē 'pėrvėluam kokė udhė motgjata

  Grykėn e gjėrė ja qepėm trastės

  Na rjepi pėr sė gjalli plakėmadhja

  Kokėbardhė i ēelėm kokės lulevjeshta

  Mė afėr harrimit gurin e afruam

  Pėrshpejtuam rrjedhėn e lumit tė jetės

  Tani kumti i ikjes po vonon harrimit

  Udhėve tė gjata me dhembje e pikėllim

  Pas atyre shtatėdhjet e shtatė bjeshkėve

  Pret votėrshkreta e bėrė blozė e hi

  S'e mbaruam ende gujėn e mėrgimit

  Digjet pritja avull ardhjes sė vonimit

  Bardhėsitė e ardhura presin padurimit

  Liri e Kosovės dritė m'i bėn kėndimit


  ________________________________
  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... - Faqe 2 Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 02:40