Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Vargje nga Robert Berns.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:32

  Pershendetje.
  Ne kete teme do te keni rastin qe te lexoni poezi te ndryshme
  nga poeti Robert Berns.

  Shpresoj qe vergjet e tij tju pelqejne aq shume sa me pelqejne edhe mua.
  Lexim te kendshem.


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:32


  Dashuria



  Si trendafil cel dashuria
  Ne mes te kopshtit tim
  Dhe si nje kenge bukuria
  S’me ndahet ne udhetim

  Kjo bukuri mbi gjitha mbetet
  Asgje mbi dhe s’e tund
  Me mua ecen gjersa detet
  Te thahen gjer ne fund

  Nuk thahen detet zemra ime
  Graniti nuk firon
  Nuk ndalet rera ne udhetime
  Se rera vec vrapon…

  Mbec me shendet per ty ngre gotten
  Mos u merzit o shpirt!
  Sikur te bredh me kembe boten
  Te gjej, por vetem prit.


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:32


  Puthja



  Gjurme e njohjes se sivjetshme
  Dhe premtim me fshehtesi,-
  Puthja – lulebore e hershme,
  Bore e bardhe e pasterti;

  Nje lekundje: desha, s’deshe!
  Miqesi e njome e re
  Prej pellumbi, pellumbeshe,
  Gazi i pare e plot hare;

  Mall i ndarjes se trishtuar
  Dhe dyshimi: “po me pas”?
  S’e gjej fjalen e bekuar
  Qe mendimin larg ta ngas!


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:33


  Lumturia ime



  Ju dua , te vegjel dhe ju te medhenj!
  Sikur te me derdhen te ligjte perrenj,
  U thyej dhe qafen , i coj mu ne djall
  Me goten perpara, me kengen me mall!

  Shpesh vuaj dhe dhembet kercas domosdo,
  Po jeta eshte lufte dhe une jam hero;
  Ndaj jam i shkujdesur, pa pare ne xhep,
  As mbreti te drejtat s’m’i merr e s’m’i jep

  Me shtyp zgjedhe e skamjes nga viti ne vit,
  Por mbremjes me miqte une vitin e ndrit;
  Kur mbrrijme qellimin dhe gazi na djeg,
  Perse t’i kujtojme ca ferra ne shteg?

  C’te merrem me fatin, me kalin germuq?
  Pa hiqmu nga syte, i poshtri thuthuq!
  Kur brenga dhe gazi trokasin ne xham,
  U them: “Mire se vini, nje sofer e kam”!


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:33


  Tek une, i dashur, mund te vish...



  -Oborri naten pa njeri
  Vec muzg e s'ka gje fare
  E dashur, valle a mund te vij
  Nga muri ne dritare?

  -Vertet, te falemnderit, shpirt
  E shoh, s'e ke me hile
  Por afer meje mund te vish
  Permes Gjendjes Civile!...


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:33


  Nje trendafile e kuqe, e trembur


  Ah, dashuria ime eshte si nje trendafile e kuqe, e trembur,
  qe e re ka celur ne Qershor,
  Ah, dashuria ime eshte si melodia
  qe kur luhet, me embelsi ritmon.

  Sa e hijeshme je, moj bukuroshja ime,
  aq thelle kam rene ne dashuri me ty,
  e do te t’dua perhere, e dashur,
  derisa detet te jene thare per uje.

  Derisa detet te jane thare per uje, e dashur,
  dhe shkembinjte me diellin te jene shkrire
  Une do te dua serisht e dashur,
  Derisa rerat e jetes te rrijne shtrire.

  Dhe lamtumire, dashuria ime e vetme,
  Lamtumire tani, vetem per pak,
  Dhe do te vij perseri, e dashur,
  Dhe sikur te jem dhjet' mije milje larg.


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:34


  Mbishkrim nė njė libėr me vjersha


  Nė vite dashuria nuk u plak
  Dhe zemra nuk e treti zėrin tėnd
  Prano njė pėrshėndetje qė nga larg
  Njė miqėsi qė s’njeh as kohė as vend.

  Kėtė kujtim tė thjeshtė kur ta kesh
  Mė sill nė mend e pakėz psherėti
  Pėr ēka na lodh njė ditė e mbushur zheg
  Apo dhe njė oqean plot ftohtėsi.


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:34


  Para ndarjes



  Po shkoj,Eliza ne mergim,
  se vendi nuk me mban,
  dhe fatin tend,dhe fatin tim,
  i ndan nje oqean.


  E rende ndarja sa nje mal,
  nje mal qe nuk ka shok!
  Po s'ndahen zemrat mbushur mall,
  kur jane shkrire tok!


  Ne vendin tim e lumtur mbeē,
  thesari im,thesar!
  Me vjen nje ze nga larg ne vesh
  ti s'kthehesh o qyqar!


  Shtrengimi i dores sate vjen,
  me mua ne udhetim,
  trokitja e zemres sime ngel
  me ty ne vendin tim!


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:35


  Lamtumire



  E dashur, leri oret e ndarjes te pikojne vetmine mbi ne,
  le te numerojme castet e humbura te vetem
  dhe shpirtrat le ta kuptojne nese gjeten
  tek njeri-tjetri ndonjehere strehe...

  ...Pra, le te endet dhimbja ne shpirtrat tane egoist,
  le te thyhet amalgami i fundit qe na bashkon !
  Ti mos qesh kur te me shohesh duke qare si femije
  sepse dashuria e patrembur burrerine e rrezon !

  Lamtumire...lamtumire e dashur
  tani pas po shkoj te numeroj oret e lumtura bashke,
  po shkoj te numeroj puthjet e permalluara
  kohen time askush nuk do ta vras !

  Vec ca puthje do vjedh per buzet e deshperuara
  ...Sigurisht ti ne nje zjarr tjeter je duke u ngrohur
  ne nje zjarr perkedhelish qe trupin ta ftoh
  por gjithsesi une te fal, te fal kur ti mizorisht vetveten lendon

  Heshtja le ti thyeje dyert e harrimit
  qe kujtimet me ty mos ti harroj asnjehere...
  Me uisky le te dehem ta pi vetmin e gjate
  Te cirrem, te uleras, te mallkoj.....Lamtumire prape...


  ________________________________
  Vargje nga Robert Berns. ILoveYouAnimRvText
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:45

  Per nje kokebosh

  Te drejte Zotit une i jap
  Per punet e medha
  Po kur ndertoi kete dollap
  Pse brenda bosh e la?
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:46

  Duke vizituar nje ēiflik te pasur...

  Ky lordi neve na rrefen
  Nder kulla pasurine
  Njeh grate eunuku ne harem,
  Por s'njeh kenaqesine.
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:46

  Afaristit te pashpirt

  Ketu po prehet Xhoni qetesisht
  S'do mend qe vetem trupi, nje kokalle...
  Por flitet, se as gjalle s'kishte shpirt,
  Me kohe i kishte dale...
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:47

  Mbishkrim mbi varrin e pushtit te fshatit

  Vajtoni burra kaq te rralle
  Ketu tek guri i murrme
  Ky fqinji sa ishte gjalle
  Ju ka ndihmuar shume.

  Shkollaret hiē mos paēin frike
  Nga varri ne lulishte
  Ai qe prehet nen qerpiēe
  I ati tyre ishte!....
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:47

  Xhonit....

  Kusare e horra, bij te kurverise
  Lirine e shajne e flene siper glases,
  Po kur gjeniu armik i del lirise,
  Ai pa tjeter behet vetevrases...
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:48

  Per unazen e arte...

  Perse kur fejohen ne kisha te rinjte
  Ne unazat e arta i fusin gishterinjte?
  Me pyeti kurioze nje mike.

  Mos mbetesha buf mes bisedes
  Ia ktheva mikeshes nazike
  Ah, ka dashuria mjaft force elektrike
  Dhe ari sherben si teli percjelles..
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:48

  Nje te njohuri, qe kthente shpinen kur takonte poetin...

  Kur piqemi, pse skuqesh mik i vjeter?
  E di se je nje buf me brire e horr,
  Ti dha keto merita ndonje tjeter,
  Ti s'je fajtor!...
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:49

  Mbishkrim nė njė libėr me vjersha

  Nė vite dashuria nuk u plak
  Dhe zemra nuk e treti zėrin tėnd
  Prano njė pėrshėndetje qė nga larg
  Njė miqėsi qė s’njeh as kohė as vend

  Kėtė kujtim tė thjeshtė kur ta kesh
  Mė sill nė mend e pakėz psherėti
  Pėr ēka na lodh njė ditė e mbushur zheg
  Apo dhe njė oqean plot ftohtėsi

  perktheu Dritero Agolli
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:49

  Mbishkrim nė Altarin e Pavarsisė

  Kush ėshtė i ndershėm i pavarur
  Nė luftė i madh, nė zjarr argasur
  Kush del njėlloj pėrpara kombit
  Pronari vetė e robi i robit
  Kush njė gjykatės ka nė jetė
  Ndėrgjegjen, nderin e vėrtetė
  Kush gjen nė drejtėsinė forcėn,-
  Atij, altar, t’ia hapėsh portėn

  perkthyer nga Dritero Agolli
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:50

  Erdhi e shkoi birra

  Erdhi e shkoi kjo birra e mire
  Per birren e mire kepucet shita lire
  Peng i lashe matrapazit corapet ti mbaj
  Birra e mire me jep kuraje

  Te terhiqnin plugun pata gjashte buaj
  Punonin token e s’me lane te vuaj
  Nje nga nje i shita ashtu pa vaj
  Birra e mire me jep kuraje

  Birra e mire me ka varferuar
  Sa me sherbetoren jam shoqeruar
  Per birren e mire ndeshkimin e mbaj
  Birra e mire me jep kuraje

  Erdhi e shkoi kjo birra e mire
  Per birren e mire kepucet shita lire
  Peng lashe matrapazit corapet ti mbaj
  Birra e mire me jep kuraje.
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:50

  TI ME KE BRAKTISUR XHENI

  Ti me ke braktisur Xheni,
  ti me ke braktisur.
  Pergjithmone braktisur Xheni
  pergjithmone braktisur.

  Me ke tallur shume djale
  Mendjen ma ke prishur...
  Thoshe"gjer ne varr" me fjale Xheni,
  Po me ke braktisur.

  Bashke ne me s'do jemi Xheni
  Bashke ne me s'do jemi !
  Asnjehere ne jete Xheni,
  Bashke ne me s'do jemi !

  Vrap ju mortje me rrembeni
  dhe te fle perjete...
  shpejt ju engjej me merrni
  ti mbyll syte e shkrete,
  Xheni ti mbyll syte e shkrete...
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:51

  Findlej

  Po kush ne xham keshtu troket
  sdo mend qe jam Findlej
  Shtepia fle dhe ska lezet,
  Nuk fle-i tha Findlej.

  Po si guxon ketej te vish
  Guxoj-i tha Findlej ,
  Ki mendjen punen mos e prish
  e prish - i tha Findlej .

  Deriēken hapur po ta kesh
  Ta kem - i tha Findlej ,
  Pa gjume naten do me lesh
  Pa gjume - i tha Finlej .

  Sikur te gdhihem tok me ty
  Me mua - i tha Findlej
  Ky shteg ta ben serish me sy
  Ma ben - i thA Findlej .

  E cdo punoj me ty qyqar
  Puno - i tha Findlej
  Ta mbyllesh gojen gjer ne varr
  Tamam - i tha Findlej .
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:52

  Kenge ....



  Kallami fletet duke tundur
  Mes lumit e shkoi jeten;
  Dhe mua vitet me te lumtur
  Mes vajzave me mbeten.

  Telashet tona vene e vine,
  Me halle mbushen kupat,
  Por disa ēaste lumturine
  Mes nesh e sjellin ēupat.

  Lavdia, smira, pasuria
  Na turbullojne epshet,
  Por dhe t'i kesh, te vjen merzia
  Dhe lumturia tretet.

  Ta kisha mbremjen pak te lire,
  Nje perqafim te prisja,
  Andrallen, jeten e veshtire,
  Ne djall do ta degdisja!

  Dhe gjyqi le te me denonte
  Me sharje e vargonj,
  I thosha: vajzat shume i donte
  Dhe plaku Solomon!

  E beri zoti seksin mashkull
  Kur ende s'kishte shkolle,
  Se zoti shkollen s'e kish dashur,
  Ndaj s'ishte mendjeholle.

  Pastaj mesimet zoti ndoqi
  Mes librave i strukur,
  U lodh dhe koken e perpoqi
  Dhe doli seksi i bukur!...


  Perkthyer nga Dritero Agolli.
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:52

  NE THEKER

  Ne dericke duke ardhur
  Fushes anes ledhit,
  Xheni lagur, Xheni mardhur
  Mbremjes permes thekrit.

  Ishte ftohur keq shejtanka,
  Dridhej si purteke
  Rrudhur, njomur krejt fustanka
  Humbur si nje shqerke.

  Xhenin lereni te qete
  Mos i flisni Xhenit!
  Xheni veten e di vete,
  Ē'i bini legenit?

  Nese njeri fton nje tjeter
  Pse me llafe meresh?
  Nese ti pergjon ne theker,
  Ē'fitim mund te nxjerresh?!

  Thashethemet pse na duhen,
  Kush u puth ne thekrat?
  Pse na hane e pse na kruhen
  Vetullat dhe mjekrat?!..
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:52

  Kėngė pėr njė grua grindavece

  Kam grua qė s'mė ledhaton,
  Mė ējerr si grifshė e prapė!
  Kush gruas frerin ia lėshon,
  Ajo ia hip nė qafė!

  Kėrkova paqe e prehje e gaz,
  Po mosa tatėpjetėn,
  Ma ktheu gėzimin nė maraz
  Dhe lėmsh ma bėri jetėn!

  Skėterrė e bėri shpirtin tim:
  Tortura ditė e natė!
  Nė botėn tjetėr si shpėrblim
  E marr njė dekoratė!
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:54

  Shėnim mbi njė kartmonedhė

  Mallkuar qofsh, kartė e zhubrosur,
  Mė ke dėrrmuar, handakosur,
  Nga vajzė e dashur mė ke ndarė,
  te dehur mė ke hequr zvarrė,
  Sic e ke hequr ēdo te ndershėm
  Nė robėri, mundim tė tmerrshėm!

  Kam parė epshin e xhelatit,
  Qė djersė e frymė i merr tė varfrit.
  Kėtė tė poshtėr dora ime
  E bėnte hi, e bėnte thėrrime,
  Por ti, moj letėr e zhubrosur,
  I jep pushtetin e pasosur,

  Ndaj unė i gjori vendin tim
  E lė dhe nisem nė mėrgim!...

  Sponsored content

  Vargje nga Robert Berns. Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 11 May 2021, 11:18