Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Agim Spahiu (poezi)

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:51


  Autoportret  Herė-herė mė grafullon gjoksi si tambli nė flakė,
  jam shend e verė, plot hove njerėzore, i pashėm,
  i freskėt e i gjallė,
  i pastėr e i larė si natyra pas shiut,
  i tejdukshėm si qelqe e zbrazėt.
  Gjithkush ma lexon shpirtin nė bebėz tė syrit
  e viti mė duket njė ditė…

  Herė-herė shkretem krejt,
  pres
  regėtimė e fundit tė heshtė,
  jam si pylli dimėror,
  i ftohtė e pa ndjenja,
  bosh,
  e dita mė duket njė vit…
  Nga ēasti nė ēast pres tė mė ēojnė nė varrezė.
  Pse s’mė ēojnė?!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:51


  Ketu


  Kėtu dielli rrezon pėr mua dhe bora boron pėr mua,
  nė gjakun tim shkrirė janė tė gjitha viset e tua,
  rroj nė male fisnike me ujėra jetėdhėnėse nė gji,
  nė pėrqafimin e lumenjve tė mi: njėri i Bardhė,
  tjerti i Zi.
  Kėtu jam, gjithnjė, mbi Gjalicė e Pikėllimė,
  i mbushur me kujtime,
  kėtu lėndohet e gazmohet zemra ime.
  Nuk mund tė rroj ku s’kam ē’tė kujtoj.
  Kėtu jam i idhėt pelin, i ėmbėl si misri i ri,
  kėtu jam plot shėndet,
  kam shumė punė pėr tė bėrė dhe s’kam ngč tė vdes…
  Kėtu dhe vetėm kėtu jam guri me rrėnjė,
  i rėndė nė vend tė vet,
  ēdokund tjetėr rrumbullohem, troshitem e harrohem,
  vetėm kėtu thepohem…
  Kėtu jam zjarr qė djeg, dorė e bardhė qė pėrkėdhel,
  fjalė mjaltė qė mrekullon, vuajtje qė s’harron…
  Brenda meje pėrkunden djepe, shtrihen varre pa harrim,
  digjen e rilinden malet e visit tim.
  <> mė thonė djepet e varret, drurėt e gurėt,
  <> Shekspiri ėshtė luajtur dhjetėfish,
  ta dish,
  nė familje, buzė kufijsh
  dhe brenda gjoksit tė njeriut!
  Jam kėtu pėrqafuar me diellin,
  dragua pėr tė mos harruar asgjėnė,
  mbrojtės, rojtar nderi i fytyrės sime qė s’e ēbėnė…
  Kėtu me tokėn pėrjetėsisht jam i dashuruar,
  si fėmijėn e puth, e mbaj, e kthej me duar.
  Rris pemėt, shtrydh gurin e ujin tė mė japin mė tepėr
  dhe unė gjithēka u jap: nė ēdo gjė pjesėtoj veten.
  Me armiqtė thikė mė thikė jam kėtu, sy pėr sy,
  i dashuruar me tė dashurit e mi.
  Kėtu dhe vetėm kėtu jam puthja, mallkimi, ėndėrra
  dhe zgjimi,
  dashuri nė udhėt e tua,
  ku bora dhe dielli rrezojnė pėr mua…


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:52


  Them te verteta ne kete rrafsh verior


  Them vdekjen e territ e ēeljen e agut, them gazin
  e dhimbshėm, zgjimin e hershėm, mundin e gjoksit them,
  tė duarve e shpatullave, mundin e mendjes dhe krejt
  trupin, harenė e pėrditshme, dėnesat e pikėllimin,
  them lotin e syrit e lotin e shpirtit
  dhe gjumin e vonė nė kėtė Rrafsh Verior.
  Them krejt njeriun me gjėmime e vezullime
  e ta besoj ty, Letėr e bardhė - Perėndia ime.
  Para teje falem ēdo orė tė ditės e tė natės,
  t’i besoj fitoret e plagėt, tė vdekurit e tė gjallėt.
  Pėr ta rilindem, shkrihem e digjem e prapė prej tyre rritem.
  Letėr e bardhė ku derdh fjalė shpirt,
  letėr e bardhė ku derdh dritėhijet e njeriut.
  Kur vij te ti rėnduar me tė vėrteta tė thjeshta,
  siē vjen njeriu nga lindja a vdekja,
  rėnduar nga loti a e qeshura,
  jam krejt i bardhė se dua tė mbetem gjallė
  kėshtu siē jam.
  Asgjė s’i fsheh vetes e tė tjerėve, them ēka shoh
  e prek rreth e rreth, pranė meje e larg meje.
  Vlimin tuaj e timin them,
  asgjė qė s’ėshtė juaja dhe imja.
  Them tė vėrtetat e ėmbla e tė idhėta: lakuriqe,
  mjafton qė secili pjesėn e vet tė ketė brenda tyre…
  … Dhe ē’ėshtė juaja tė jetė imja dhe ē’ėshtė imja
  tė jetė e tė gjithėve.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:52


  Dal neper nate


  Dal nėpėr natė me fyell tė gjatė nė brez,
  atė yll tė largėt lyp nėpėr terr
  njė fjalė t’i them
  e nėntė male nė mes, medet, nėntė male nė mes
  E dhentė s’po tuten e mallet po s’po ulen… Po qe:
  balli me dukat m’i bėn dritė shtegut t’udhės.
  Medet, i mjeri unė,
  kot mundohem ta fsheh dridhjen e buzės!
  Tufėzat hanėza-hanėza m’i ka ējerrė thėllėnza,
  meraku ka pikur mbi xhamadanbojėgjaktin,
  shlyer e ka krejt, mjeri unė me det!
  Mbi tirqit e bardhė ofshamat e mallit
  (t’i kallėzon dukat i ballit)
  kurrkund nuk m’u ndanė qysh ditėn e parė,
  pesė gishtat e dorės pėranash lanė zi
  kur u ndamė tė dy…
  Pėrmidis tė gjoksit m’u ka bė njė gropė,
  medet,
  nuk e mbushin tokė as shokė, medet!
  Meraku pėr ty mė hollon pėrorė
  e nėntė male nė mes, medet, nėntė male nė mes!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:53


  LIRISE  Te enderrova deri ne cakun e endrres
  dhe u ktheva serish te te enderroj me mire,

  te dashurova deri ne cakun e dashurise
  dhe u ktheva serish te te dashuroj me shume,

  te kendova deri ne tharjen e qiellzes
  e kenga m'u lodh ne gryke, po s'u keput kurre...

  Ta dhashe veten, nje mije here ta dhashe,
  nje mije here kam lindur per ty...

  Me fort s'besoj te te kete dashur njeri,
  LIRI


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:53


  Une, i zakonshmi yt  Shpesh shpėrthej e dal prej gjoksit tim si Drini
  nė vjeshtė,
  shpesh, sa shpesh!
  Ki durim! Jam nė mrekullinė e krijimit.
  Nga shtegtim’ i vrullshėm shpejt do kthej
  te i zakonshmi yt i drojtur. Ki durim!
  Asgjė e ligė s’del prej gjoksit tim. Ki durim
  dhe besim,
  edhe pse je e lodhur mė ofro fisnikėri e mirėsi
  (Pak, oh sa pak!)
  Dhe shih: kur tė jem qetėsuar njė mal do tė jap…
  Dora jote mbi ballė,
  njė pėrkėdhelje dridhėse, e dashura ime,
  njė shėtitje dashamirėse e gishtėrinjve
  mbi vullkanin tim nė shpėrthim,
  njė fjalė e mirė… Heshtje, heshtje e menēur.
  Dhe shih,
  nga ēasti solemn i krijimit do tė kthejė
  i mrekulluar e i ēliruar dhjetėfish,
  i drojturi, i treturi, i zakonshmi yt.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:53


  DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET  E dashura ime i harroi fjalet
  si te mos ishin kurre...
  U dashurua me heshtjen.

  Nje molle e kuqe-gjak si faqja jote
  midis shpatullave me ra,-
  asnje plumb s'ka me m'dhimbte me shume
  ne vdeksha pa te pare...

  Sa here mollet te piqen si kesaj dite
  hidhi kokrrat udhes nga shkova,
  dhe une do te ndiej dhimbje ku shitove,
  e miro.

  Ne u martofsh, molle mos paste kund ne bote!...

  Ti me lot do t'i qash se here t'i shikosh,
  une dhimbje do ndiej sa here ti prek, pse ta fsheh

  Dhe ne diell te dyte s'te harroj, e miro!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:54


  Prek trupin e njeriut


  Dua tė prek trupin e njeriut, tė lehtin, tė lirin,
  gazplotin e jetėdhėnėsin trup, tė marr e tė jap
  dritė, guxim e menēuri… Puthmė! Ē’ėshtė kėshtu me ty?!
  E ndien veten tė lodhur e tė plakur nga njė mendim nator,
  qė mbjell harresė e vetmi… Dhe trembesh si fėmijė.
  Ē’rėndėsi ka mosha?! Puthmė! Ē’ėshtė kėshtu me ty?!
  Prek trupin e njeriut, tė lehtin, tė lirin,
  gazplotin e jetėdhėnėsin trup, merr e jep dritė,
  guxim e menēuri!
  Vetėm prekja e njeriut ėshtė kundėr shurdhimit,
  harresės, vetmisė, vetėm prekja e njeriut.
  Shėtiti mollėzat e gishtave mbi supe, krahė, ballė,
  vetulla e sy, futi gishtat nė shkurren e flokėve dhe dėgjo
  si kėndojnė zogjtė e dashurisė nė buzė… Nesėr
  agu do ta largojė kėtė mendim nator, mė beso,
  nesėr do tė jetė shuar krejt…
  Do ta ndiesh veten tė freskėt, tė lehtė,
  do ta zgjedhėsh fustanin luleshumė, buzėkuqin e ndezur,
  do tė krihesh me kujdes,
  do ta shtosh buzėqeshjen… Nesėr,
  e mrekullueshme do tė jesh nesėr!
  Si mėngjes mesprilli verior, si vajzė e dashuruar
  do tė ndihesh nesėr, mė beso,
  nesėr kur tė prekė dita-jetė qė sapo ka filluar…
  Puthmė! Prek trupin e njeriut, marr e jap pafundėsi,
  mbushur plot e pėrplot shpresė e dashuri.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:54


  Qaj, zogu im qaj!...


  Mos qaj, zogu im mos qaj!
  Kjo ėshtė veē njė tymnajė… Nė dhomėn tonė
  kėnga do tė nisė prapė
  e prej cicėrimės sate do tė plasin lule tė vockla
  nė ajėr
  e nė sendet rreth e qark,
  me jalėza tė kaltra do tė mbushet dhoma…
  Kjo ėshtė veē njė tymnajė kalimtare, njė tymnajė
  bredharake,
  zėre se s’i hapėm dyer e dritare
  dhe loton krejt pa shkak tė vėrtetė,
  loton duke qeshur…
  Hajt, pra, lotojmė duke qeshur (!)
  … Po njė pikė lot s’e nxirrja dot. Isha djalosh
  pa asnjė dhimbje nė gjoks.
  Veē sot e asaj dite mė thahet fytyra pėr ty,
  e gjora ime… E krrejt papritur
  mė kap njė mall i dhimbshėm dhe qaj
  dhe qaj krejt papritur… Qaj, zogu im, qaj!
  Ka kohė s’ka qarė askush pėr mua… Ka kohė!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:55


  NENES  Te numeroj thinjat e tua
  do me duheshin gjithe ditet e mia,

  te mat dashurine tende,
  do me duhej gjithe dashuria e botes,

  te ndiej si ti per mua, lumturi,
  do me duhej te rritja vete femije.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:55


  Xixellonja
  S’kishim asgjė tė na falte gaz e prehje atė natė
  tė errėt martesore
  dhe nuk e di ē’mund tė mbanim mend
  tė mos ish ardhja e njė xixėllonje…
  Pranė njėri-tjetrit, mbi krevatin e vjetėr dhe
  larg,
  (Sa larg!)
  Pėrballė nesh jona ish edhe njė arkėz e vogėl
  me copėza fashete pėr mentesha.
  E gjora! Sikur vinte nga lufta!
  Nė luftė tė re hynte-prapavijė besnike -
  ku ruhej buka.
  … As fjalė s’kishim. Jona ish edhe heshtja:
  njė heshtje e gjatė dhe e egėr na errte e na errte.
  Dhe zor ta hiqnim qafe asaj nate
  tė mos vinte xixėllonja,
  qė digjej e digjej pėr ne tė dy,
  nė buzėt e tua, nė sytė e mi.
  Ishim kaq tė lodhur, kaq tė shqetėsuar…
  E s’e trazuam.
  E s’u gėzuam.
  S’kishim asgjė tė na falte gaz e prehje atė natė
  tė errėt martesore.
  Dhe nuk e di ē’mund tė mbanim mend
  tė mos ish ardhja e asaj xixėllonje…


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:55


  GURET E TOKES SIME  Gure qe pine uje,
  gure qe pine gjak
  me buzet tona.

  Gure qe thithin ajer,
  gure qe dashurojne
  me zemrat tona.

  Kam te drejte
  t'ju puth gjer ne vdekje
  gure te tokes sime.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:56


  Dhe femijet rriten
  Mė e shtrenjtė se buka, mė e pashme se lulja
  ishe pėr mua,
  (Sa zor e kam t’i marr nėpėr duar, t’i hap
  fletėt e viteve qė shkuan!)
  U miqėsova me librat dhe heshtjen,
  tė isha i ditur, i menēur,
  fitova krenarinė tėnde me pak pėrhėnie,
  ecjen dhe pėrshėndetjen…
  Dhe vrapoja tė shihja, tė thosha njė fjalė,
  (Ora nuk plakej pa tė parė!)
  Edhe pantallonat i mbaja nė ngjyrėn qė tė pėlqente
  pėr njė vėshtrim, pėr njė buzėqeshje…
  Tash qė na shtohen thinjat e grindjet
  dhe fėmijėt rriten,-mendjen atje e mbaj.
  Tė lutem, mos mė bėj tė qaj!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:56


  VJEN NJE MOSHE  Vjen nje moshe ngadale, pa kuptuar,
  te ve doren miqesisht mbi shpatulla,
  atehere kujtohesh se dicka ke humbur
  e per nje cast te pushton keqardhja.

  Pastaj qesh dhe shkon doren ne floke
  pahun e borte te shkundesh shpejt e shpejt,
  atehere kupton se ka ardhur kjo moshe
  nga gjerat qe ke krijuar ne jete.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:56


  Para teje  … Jam i vogėl, sapo kam nisur tė nxjerr tinguj,
  tė qesh, tė zgjas faqen pėr puthje te tė mėdhenjtė.
  S’di ē’ėshtė ajri, uji, zjarri, e prek e digjem. Qaj
  e prapė drejt teje nisem… Tetėmbėdhjetė jam,
  i dashuruar nė krehrin e pasqyrėn,
  gjithė vetulla, sy e forma tė derdhura shtati,
  pėrqafuar me dėshirėn, mė e hishmja nė botė - fytyra,
  kėngėtar i madh qė di vetėm kėngė me emrin tėnd,
  djalosh i zjarrtė, qengj i butė, tė gjithė ma shohin
  dashurinė, s’kam aspak frikė: e shpall para tė gjithėve
  mrekullinė qė ndodhi nė mua, i magjeps rrugėt, pemėt.
  gurėt, prej tyre magjepsem, i marr para me frymė.
  Pesėdhjetė. Njėqind. Njėmijė vjeē qenkam, mė lulojnė
  lulet e bardha mbi krye, dhjetė herė qenkam kthyer
  pėr ty nė botėn e tė gjallėve pa pyetur pėr fyerje
  dhe sharje… E prapė digjem e sillem nė moshėn
  e shpirtit: njė dhe tetėmbėdhjetė, njė dhe tetėmbėdhjetė.
  O, ē’paske qenė ti, moj dashuria ime!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:57

  Trupi im i paqete  Trupi im hollak
  i lartė nė ujėrat e Drinit tė Bardhė
  e Drinit tė Zi,
  i dridhur nga erėrat e Kukėsit tim,
  i ligur nga vėshtrime me pėrēmim,
  i ngrohur nė vatra fshatare,
  nė stane me barinj,
  i rropatur nė male dhe hone,
  i mrekulluar me fusha pjellore,
  i shituar nga rrufetė
  edhe nė mot tė kthjellėt,
  i ndjekur nga qentė,
  i kafshuar nga qentė,
  i papushuar as nė zheg,
  i dėrrmuar nga fjalė e rėndė e shokut filan,
  i shqetėsuar nga sehirxhinjtė,
  i poshtėruar nga delinxhinjtė,
  i fyer edhe nga kushėrinjtė,
  i dėnuar nga thashetheme,
  i pėrgojuar kafeneve,
  i miqėsuar me rrjedhėn e lumenjėve,
  i dashuruar me heshtjen e pemėve,
  i rraskapitur me rendje,
  i tronditur nga dashja e mosdashja,
  i troshitur nga nata,
  i lagur nga shirat, njė mijė herė i lagur,
  i zbardhur nga borė e tetorit
  e gjer tek e marsit,
  i etur pėr dijet,
  i tretur nga dridhjet,
  i trembur nga hijet,
  i pėrqeshur nga banaliteti -
  trupi im,
  i paqeti,
  i rrėzuar pėrdhč,
  i ngritur me force tė re,
  i mbushur gaz e vaj,
  i rritur me shpresėn pa skaj,
  i rinuar nga dora miqėsore,
  i burrėruar nga heshtja e menēur,
  i rrezuar prej fjalės sė mirė,
  i ēliruar prej mendimit tė lirė,
  i mahnitur nga kėnga,
  i lumturuar nga ėndrra,
  i ofruar nga dashuri tė reja,
  ēelur nė njerėz e dhera…
  …trupi im i paqetė.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:57


  Ti e di si duhet vdekur
  Ti e di si duhet vdekur tė jetojė plisi i bardhė e
  gjaku i valė,
  tambli nė sisė e fara nė arė,
  ti e di si duhet vdekur, vėllai im i heshtur, vullkan
  i ndezur, vėllai im i tretur, i pabuzėqeshur,
  i fyer e i poshtėruar,
  vėllai im i panėnshtruar…
  Ka kaq shtatore nė udhė e sheshe, bij-hyjni jetojnė
  nė ty
  ata si farėn nė arė kryet lanė nė kohėn tonė prej
  gjaku dhe ėndrre.
  Ti e di si duhet vdekur, vėllai im i heshtur -
  vullkan i ndezur-ti e di si duhet vdekur…


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 00:59


  Eshte koha te duhemi  Ali Podrimjes (letėr e padėrguar)

  Mirė qofsh, vėlla i madh i fjalėve tė gjalla
  fluturuese
  pėr te njeriu,
  shpirtkalluri i fjalėve tė bardha si bora e virgjėr
  e Pikėllimės!
  Mirė jemi tė gjithė!
  Dje gjithė ditėn e lume peshkova Drinin e Bardhė
  e Drinin e Zi,
  s’e di qysh m’u dha e u ēmalla,
  fola e fola me Gjalicėn si me ty…
  Nė darkė, sa hapa derėn e shtėpisė, djali m’u derdh
  nė grykė
  e fort iu ēel gjahut tė mbarė:
  - Tė lumtė, babė, tha. Sonte kemi miq!
  Mbrėmė kisha mik Lumin, o i lumi vėlla,
  se Lumi veē yti nuk mund tė jetė ma.
  Aiiiiiih, Ali Podrimja, lot e gaz tė madh kemi pasė,
  qejf e mėrzi deri nė tavan kemi ba!...
  Darkuam ngjala tė Drinit tė Bardhė e krap tė Drinit
  tė Zi,
  dhanė e morėn pėrralla me Arbėrin gjer nė mesnatė,
  sa u pakėn e befas Lumi erdh e m’u nxi si moti
  pėr shi,
  u mrrol, e fol, o gur… I ziu unė, thashė,
  miku m’u ftoh, m’u prek!
  Dhashė e mora me tė mirė e fjalė e besė
  ia qita nė pėllėmbė tė dorės
  e pashė se besė mė zu e sekretin e ka folur:
  E kish djegur flaka e mallit pėr ty, Ali, vėlla.
  Atėbotė u shprangova, u lehtova. I zoti isha ta mbushja
  me ty,
  vrik nė kėmbė e librin tėnd nė duart e Lumit
  e lėshova; Ty e ēmalljen si krejt botėn.
  E gjithė natėn e lume pa gjumė kemi ndejtė,
  o i lumi vėlla,
  me shpirtin tėnd nė duar, pėr besė… Lexo unė
  e lexo Zana ime qė fort i ngjante me Fitore Podrimjen.
  E Lumi prek me gishta fjalėt
  si buzėt, si gojėn tėnde tė paheshtur.
  Sa te njėri e te tjetri i zgjatnin krahėt -
  lastarė tė rinjė-Lumi yt e Arbėri im.
  Dhe asnjė minute heshtje nuk deshėn. E as unė
  nuk e di qenė njė a dy, hynė te njėri-tjetri -

  LUMARBERI -
  E dhimbja mes nesh nuk matej mė me centimetėr
  a metėr,
  me hapėsirė dhimbja matej… Pa anė e cak -
  Planet.
  Aiiiiiih, Ali Podrimja, lot e gaz tė madh kemi pasė,
  qejf e mėrzi deri nė tavan kemi ba!...


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!

  Sponsored content

  Agim Spahiu (poezi) Empty Re: Agim Spahiu (poezi)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 16 Jul 2020, 10:43