Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  NGA AGIM METBALA

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:18

  AGIM METBALA

  U lind mė 1953 nė Rahovec. Shkollėn fillore dhe atė tė mesme- gjimnazin, drejtimin e
  pėgjithshėm, i kreu nė vendlindje, studioi dhe u diplomua nė Fakultetin Juridik nė Universitetin e
  Kosovės, mė 1976. Aty i vazhdoi edhe studimet pasuniversitare.
  Tė dashur lexues, qė nė fillim i jap vetes tė drejtė ta falėnderoj autorin, i cili qė vitin e kaluar ma
  dėrgoi si dhuratė pėrmbledhjen me vjersha “Kohė qirinjsh”. Mbase, kur dikush mė dhuron diēka
  nga krijimatria e tij, unė e konsideroj dhuratėn mė tė madhe, sepse me kėtė ai mė ka dhuruar njė
  pjesė tė shpirtit tė tij.

  Tė faleminderit mik, Agim

  Nė vazhdim lexoni kritikėn pėr veprėn, ndėrsa poshtė saj keni librin tė tėrė.
  Libėr mbi tė vdekurit e gjallė dhe tė gjallėt e vdekur Agim Metbala, krijues, aforist, dashamirės i
  letėrsisė pėr fėmijė dhe i asaj pėr tė rritur, kryeredaktor i revistės letrare pėr fėmijė “Filizat”
  dhe i revistės letrare pėr tė rritur “Jehonė anadrinie”, del para lexuesit me librin mė tė ri me poezi
  “Guximi fle”, tė parin qė u dedikohet lexuesve tė rritur.
  Shumėkush tashmė e di se Agim Metbala ėshtė njė gjykatės me profesion, nga njėra anė, dhe njė
  adhurues e krijues, nga ana tjetėr – dy skaje qė nė ambientin tonė nuk ėshtė gjithaq lehtė qė tė
  mishėrohen nė njė person. Ėshtė sė tepėrmi shėmbėllyese kjo shpėrputhje me atė ndėrmjet realitetit
  me tė cilin ndeshet autori dhe shpresat e tij. Libri mund tė merret si rezultat i kėtij rrugėtimi jo fort
  tė lehtė nga njėri skaj nė tjetrin.
  Pėrmbledhja poetike “Guximi fle” ėshtė konceptuar nė katėr cikle: “Kohė qirinjsh”, “Kėngė e gjallė”,
  “Pėrkushtime” dhe “Lot e shpresė”; ndėrsa atyre u prin njė kushtim pėr Ukshin Hotin, nė tė cilin lexuesi
  do tė mund ta gjejė, nė trajtė epigrami, moton e autorit qė si mbėshtetje ka huazuar fjalėt e intelektualit
  dhe atdhetarit tonė tė madh. Guximi i Ukshin Hotit ėshtė ai qė reflekton konceptin e pėrballjes sė vėshtirė
  me realitetin edhe kur ai ėshtė tepėr i vrazhdė, tepėr kėrcėnues...
  Ky guxim pėrbėn frymėzimin edhe pėr autorin e kėtij libri.
  Pėrgjithėsisht krijimet e Agim Metbalės shquhen pėr njė unitet krijues, nė rend tė parė ky ėshtė njė njėsim
  ideor e tematik, dhe kryesisht ato dominohen nga nota tė njė pakėnaqėsie tė brendshme tė autorit, e cila
  herė-herė pėrkufizohet edhe me protestėn. Ai nuk e gjen atė qė dėshironte ta shihte nė Kosovėn e sotme,
  andaj shpėrthen me njė gjuhė tė qartė:

  “Nė Kosovė
  Ēdo gjė ėshtė e brishtė
  E ftohtė, akull, akullnajė”

  Megjithėse nuk ngurron qė t’i thotė kaq hapur gjėrat dhe jo vetėm nė kėto vargje, autori nuk bie nė
  pesimizėm tė skajshėm dhe dėshpėrim, ngase ka njė aleate tė madhe nė kėtė rrugė – ka shpresėn
  pėr ndryshimet:
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:34

  "Derisa tė lind shpirti
  Ai do t’i shkrijė tė gjithė ajsbergėt
  Nė bebėzat e syve do ta mbjellė dashurinė
  Tė kėrkuar nė kėto mote..."

  Cikli i krijimeve “Pėrkushtime” shpalos galerinė e personaliteteve tė rėndėsishme pėr
  autorin, ndėr tė cilat spikatin figurat e dėshmorėve tė atdheut. Ndjenja e adhurimit
  pėr ta nuk shpėrfaqet vetėm si borxh ndaj dėshmorėve, por edhe si masė e vlerėsimit
  tė etnisė, nė tė djeshmen, nė tė sotmen dhe tė nė nesėrmen e saj.
  Adem Jashari dhe dėshmorė tė tjerė rahovecjanė tė luftės sė fundit pėrbėjnė masėn
  e kėsaj atdhedashurie tė konceptuar nė vargjet e autorit.

  Nė rast se pėr tematikėn qė e ndeshim nė librin “Guximi fle” nuk mund tė thuhet se ėshtė
  e re kundruall librave tė shumtė me poezi qė botohen sot, ky libėr tė veēantėn mė tė
  madhe e ka nė reagimin e subjektit lirik, nė mjetet e tij shprehėse, sidomos nė gjuhėn me
  tė cilėn i shkruan ato.
  Autori nuk ėshtė dhėnė shumė pas gdhendjes sė fjalėve, pas pėrsosjes sė vargut e tė formave
  poetike, ngase ai preokupohet nga njė pėrbėrės tjetėr - nga ideja e poezive tė tij, nga
  domethėnia, e cila paradoksalisht e pėrbėn edhe pikėn nisėse edhe cakun e tij. Duke qenė
  kėshtu e lidhur ngushtėsisht pėr realitetin pėrmbledhja e Agim Metbalės mund tė merret edhe si
  njė dėshmi artistike “pėr tė vdekurit e gjallė - dhe tė gjallėt e vdekur” tė kėtij nėnqielli.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:34

  Agim Metbala

  KOHĖ QIRINJSH

  Cikli: KOHA NĖ PESHORE  UKSHIN HOTIT


  ...” Zoti gjyqtar,
  - Jam i vetdijshėm pėr veprėn time,
  por fatin e robit nuk e nėnshkruaj!”...
  U. H.

  Shtegtove shtigjeve tė xhunglės
  Atje ku nuk guxon tė shkelė kėmbė e tjetrit
  Ndėr sheshe shqiptove fjalėt

  Qė shumėkujt atėherė i mbetėn nė fyt
  Si kafshatė e madhe

  Nė letėr tė bardhė shkrove ditirambe
  Pėr tė vdekurit e gjallė
  Dhe tė gjallėt e vdekur
  I ke pėshtyrė me kohė nė fytyrė
  Pėr sė gjalli u ndave dy herė nga jeta
  Duke i hapur tri kaverna nė mushkėri
  Pėr lindjen e re...
  Dhe tash
  Universi yt mbetet pėrjetėsisht nė kėto troje...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:35

  KOHĖ QIRINJSH

  Nė Kosovė
  Motet ndėrrohen
  Nėn ritmikė agregatėsh
  Ftohtė, akull, akullnajė
  Dhe nė shpirt tė secilit
  Mbin nga njė ajsberg...
  Nė Kosovė
  Nata edhe dita
  Ndėrrohen nė vėrtitje krismash
  Duke bartur stafetėn stereotipe
  Me porosi tė stėrpėrsėritura...
  Nė Kosovė
  Ēdo gjė ėshtė e brishtė
  E ftohtė, akull, akullnajė
  Derisa tė lindė shpirti
  Ai do t’i shkrijė tė gjithė ajsbergėt
  Nė bebėzat e syve do ta mbjellė dashurinė
  Tė kėrkuar nė kėto mote...

  18.03.2003
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:35

  FJALA MĖ MBETI NĖ FYT

  Desha tė flas
  Fjala mė mbeti nė fyt
  Janė ngopur tė gjithė me fjalėt tona...
  Desha tė shkruaj
  Pėr ēfarė tė shkruaj
  Para meje kishin shkruar pėr ēdo gjė
  Era i mori shkrimet e tyre...
  Desha tė protestoj
  Pėr shumėēka
  Para meje kishin protestuar pėr gjithēka
  Ato i varrosėn nė sarkofag...
  Desha tė ēmendem
  Nuk mė lanė
  Mė thanė: ka shumė tė ēmendur...
  Dhe shtuan:
  - Sė pari kuptohet vetja
  Atėherė i mirret era
  Flladit tė pranverės...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:35

  KOHA E KRISUR  Nė kėto kohėra tė rėnda si plumbi
  Trurin e kam konservuar mirė
  Pakkujt i duhet truri
  Veshin e kam mbushur me pambuk
  Pėr ta shpėtuar timpanin
  Ndėrsa sytė i kam mbyllur
  Dhe i kam futur nė kuti
  Pėr tė mos parė fėlliqėsirat...
  Do tė pres ditė mė tė mira
  Pėr tė jetuar dhe pėr tė vdekur...


  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:36

  FENIKSI KOSOVAR FORUMI  Kėtu si duket edhe dialektika
  Ėshtė dehur deri nė delirium
  Dhe pėrditė nė kėtė kaos urban
  Lindin pikėpyetjet
  Nė kėtė kaos urban tė shfrenuar
  Vėshtirė se do tė mund tė vetėpėrmbahet
  Rolet janė ndėrruar nė mote –
  Timonėt i kanė marrė nė duar idiotėt
  Tė paktė janė ata tė tjerėt
  E Kosova zė nė thua me shekuj...
  Si duket kėtu po perėndon
  Apo po lind diē e re
  Diēka si Feniksi i ri kosovar
  Kam frikė, kam frikė...
  (kėlyshėt e parė hidhen nė lumė)...

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:36

  ECJET  Ka ecje:
  HORIZONTALE
  dhe
  V
  E
  R
  T
  I
  K
  A
  L
  E
  Dhe nga ecja ēfarė bėhet
  Lindin pastaj njė mijė e njė epitete
  Apo vetėm njė
  NJERI...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:37

  IKJA  Monstrumi IKJE
  Me eskavatorė
  Shemb kalatė e guximit
  Dhe nė ēdo zemėr mbjell
  Fidanėt e frikės
  Qė lindin frutet e dhembjes
  Dhe krijojnė lumenjtė e vdekjes
  Pastaj nė mėnyrė tė paartikuluar
  Katandisen nė detet e panjohura...
  Ikja lind nga droja
  E frikės dhe forcės
  Tė ikurit
  Me gravitacion tė humbur
  Sillen si pa kokė
  Me shpresė tė mbėshtjellė
  Nė shaminė tetėpalėshe
  Duke ngrehur kėmbėt zhag
  Metropoleve tė botės...
  Ikjet ēdoherė mė trembin
  I trembin edhe fėmijėt nė djep.

  16.02.2003
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:37

  MOS I MBYLLNI SHTIGJET forumi  Mos e mbyllni, hapeni shtegun
  Do tė shihni se sa shtegtarė ka
  Qė do t’i krijojnė shtigjet e reja
  Pėr t’i lėnė n’harresė labirintet e trishtimit
  Mos e mbyllni, hapeni portėn
  Do tė hapen pastaj tė gjitha dyert
  Frikėn do ta mund guximi
  Guximi do t’i mbushė sheshet me gėzime
  Dhe frikėn t’ia lėmė peng historisė
  Mos e mbyllni, hapeni zemrėn
  Pastaj do tė hapen tė gjitha zemrat
  Zemra ka shumė sirtarė
  Dhe nė ballė tė fėmijės
  Do tė lind ardhmėria

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:38

  S’E PREFEROJ ECJEN E BRESHKĖS  Breshkėn e adhuroj se ka mburojė
  E fare s’e preferoj ecjen e saj
  Pse po modelohet lėvizja e saj nėpėr mote?
  Nė ecjen tonė duhet modeluar maratonėn
  Pėr tė zėnė njė karrige nė Strasbur
  Atėherė do tė prehen tė gjithė eshtrat
  Do tė pushojnė tė gjithė shpirtėrat
  Qė si mbyllin sytė gropė
  E me dashuri ia falėn jetėn kėsaj toke...
  20.02.2003

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:38

  YLBERI PUTH BLERIMIN  Sot guximin e ka kapur paraliza
  Dhe aty-kėtu ecėn me paterica
  Qė i jep pamje tragjikomike...
  Sot urtėsia ėshtė varur nė majė tė lisit
  Atė e kapi era me krahė tė vet
  Duke e hedhur nė qiell tė imagjinuar
  Budallenjt organizojnė vallet e natės...
  Sot nė ēdo rrugė dhe udhėkryq
  Janė rreshtuar pikėpyetjet
  Dhe karavanėt e pyetjeve pa pėrgjigje...
  Nesėr do tė lindė Ditė e re
  Me kuptim, presje, pikėpresje
  Duke pėrfunduar me njė pikėēuditėse
  Do tė rreshtohen guximi, dija, urtėsia
  Shesheve do tė mbijnė aguliēet
  Ylberi do ta puthė blerimin nė ballė...
  28.02.2003
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:38

  ĒASTE DELIRIUMI studenti  Nga afėr shikoj
  Procesin e transformimit evolutiv
  Tė plisit tė bardhė
  Me katalizatorė tė shumėfishtė
  Mė dhemb secili muskul
  Mė dhemb secili ind
  Mė dhemb secila qelizė...
  Klithi deri nė kupė tė qiellit
  Kurrkush nuk mė dėgjon
  I kanė prishur ēekanėt e veshėve
  Klithi ēmendurisht
  Kurrkush nuk mė shikon
  I kanė vėnė mėkėmbėzėn thjerėzės sė syrit
  Klithi nė delirium
  Kurrkush nuk mė ndjek
  Tė gjithė i kanė shndėrruar kėmbėt nė roushle
  Duke vrapuar kah Perėndimi
  Dhe duke humbur kohė pas thembrave...
  Perėndimi njė ditė do tė kthehet kah Lindja
  Tė gjithė ata do tė jenė tė pafuqishėm
  Pėr pelegrinazh...
  28.02.2003
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:39

  KOMEDI forumi  Fjalėn nuk e frenova
  Nėpėr motet plot rrebeshe
  Dhe tėrmete tė fuqishme
  Kur vėrshonte llava nga vullkanet
  Dhe thembrat preknin majėn e kresė
  Sot mė thonė do Sanēo Panēa
  Ta lė fjalėn pėrgjysmė
  Komedi stereotipe
  E njė moti pa vlerė...


  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:39

  PA THONJ  Shumica nėpėr mote
  Pjesėn e madhe tė thonjve
  I hanė pėr hiēgjė
  Duke u ngjitur pėr luspat e kuēedrės
  Pjesėn e mbetur i hėngrėn
  Duke u grithur mes vete
  Ēmendurisht...
  Dhe tash kur thonjtė u duhen
  Pėr tė mbrojtur veten
  Mbetėn pa ta...


  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:39

  DO TĖ BĖRTAS, DO TĖ PLAS

  Do tė bėrtas derisa tė plas
  Nuk dua tė lejoj qė nė ēastin e lindjes
  Shpresa tė na gjejė fjetur...

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:40

  E KĖRKOJ VETEN forumi  Dje e dija kush isha
  I rreshtuar si luledielli
  Me fytyrė tė kthyer kah dielli
  Nė pritje tė lindjes tė frutit
  Nga mishi dhe gjaku ynė...
  Sot e kėrkoj veten
  Nė kėtė vorbull tė shfrenuar
  Ikje marramendėse me njė kėmbė
  Qiellit qė nuk i dihet fundi
  Dhe me njė kėmbė nė zjarr
  Qė nuk ka tė sosur djegia
  Bėrtas me fund tė barkut
  Si kafsha e plagosur pėr vdekje:
  - Kurrė nuk do tė rreshtohem mbrapsht
  Edhe nėse gjatė jetės
  Vdes edhe njė mijė e njė herė...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:40

  LĖKUNDJA E NDĖRGJEGJES  Shpallen edhe tenderė
  Brutalisht thyhen shpresat
  Qė na e sollėn enkas nga larg
  Nė fjalorin e gjuhės shqipe
  Lėkundet me themel ndėrgjegjja
  Humb pafundėsisht fjala
  Djersa poshtėrohet deri nė avullim...
  20.08.2003

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:40

  KOHA NĖ PESHORE  Mos shkel rrėmbyeshėm
  Kujdes hapin si ta hedhėsh
  Mos shkel vetvetėn
  Se koha e sotme ėshtė nė peshore miligramike
  Nesėr kanė pėr tė tė ēmendur britmat...
  Mos i mbyll sytė para dritės
  Hapi bebėzat dhe shikoje tė vėrtetėn
  Se koha e sotme ėshtė nė peshore miligramike
  Nesėr do tė tė ha terri i zi...
  Mate fjalėn me mikrona
  Shkronjėn mos e shkruaj nė letėr tė ndotur
  Nesėr do tė tė shkurtohet gjuha
  Shkronjat do tė mbeten
  Nė reliefin e lėkurės sate...
  Kujdes
  Koha ėshtė nė peshore miligramike...

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:41

  NUK DUA TĖ MBETEM APATRIT  Nuk dua prapė tė mbetem apatrit
  Nėse ka nevojė do t’i pres tė gjitha venat
  Dhe le tė shkojė gjaku im rrėke rrugėve
  Deri nė pikėn e fundit
  Mbase dymbėdhjetė lėkura m’u kanė rjepur nga shpina
  Duke kėrkuar hartėn e re gjeografike...
  Nuk dua prapė tė mbetem apatrit
  Duke u pėrcjellė brezave stafetėn me pikėpyetje
  Dhe vullnet tė padeshifruar
  Nėse ka nevojė do tė dal nė Sheshin Skėnderbe
  Pėr ta reinkarnuar Jan Pallahun
  Sepse krejt ēka pata dhashė
  Duke kėrkuar hartėn e re gjeografike...
  04.03.2003

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:41

  PAMJE  Pamja qė na shpaloset sot
  Ėshtė deri nė fund ironike
  Ēdo figurė nė panoramė
  Nė mėnyrė milimetrike ėshtė e pėrllogaritur
  Tė na bindė nė kėtė realitet tė rrejshėm...
  Harrojnė se thjerrėzat tona janė imune
  Motet na i falėn reflekset e kushtėzuara
  Pėr tė mbijetuar vertikalisht...  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:41

  DERI KUR  Deri kur mė nė ecje do tė bėjmė zigzage
  Pėr t’u pėlqyer atyre qė na i imponojnė ato?
  Deri kur mė do t’i pėrsėrisim fjalėt
  Refrenėt qė na i shkruajnė tė tjerėt?
  Deri kur do ta shkurtojmė gjuhėn
  Me kutin e porositur nga tė tjerėt?
  Deri kur do tė ulemi nė tavolinėn e gjelbėrt
  Me materiale tė servuara si njė supė?
  Nėse kėshtu ecim vetėm edhe sot
  Pėrfundimisht do tė arrijmė nė Ferrin e Dantes.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:42

  MONSTRUMĖT ME
  BATERI NĖ ZEMĖR  Kahdo qė sillem
  Shtangem si mumi
  Tė gjitha qė i ndėrtuam
  Me eshtrat e kurrizit
  Dhe nga gjaku e mishi ynė
  Janė bėrė tė akulltė si ajsbergėt
  Edhe mė tė ftohtė se kufomat
  Togjet e hijenave
  Dhe ēakejt e ēartur
  I hanė pa ndjenja
  Tė gjitha qė ndėrtuam
  Me eshtrat e kurrizit
  Dhe nga gjaku e mishi ynė...
  Ata duan ta sundojnė nė kėtė planet
  Monstrumėt me bateri nė zemėr...

  08.03.2003

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:42

  TRAGJIKOMIKE  Situata komike
  Mė kanė rrethuar
  Nė vend se tė qeshi – qaj
  Kafshoj ditėn fort
  Dielli zihet...
  Rreshtave nuk u shihet fundi
  Nė qendrat sociale
  Trupa pa kokė
  Tė paartikuluar rreshtohen
  Para ambasadave
  Lukthi s’ma pėrbin
  Kėtė pamje komike
  Kafshoj natėn, dhėmbėt mė thyhen
  Nga dhembja hėna fshihet pas reve...
  Mė ēmend ecja horizontale
  Nėpėr metropolet evropiane
  Me gėzimin e paluar dymbėdhjetėfish
  Nė xhep tė vogėl
  Kafshoj me dhėmbė mishin tim
  Pėr tė mos qarė...
  12.03.2003

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 06:42

  TRURIN DO TA SHKEL
  ME KĖMBĖ  Mė parė do t’i shkul flokėt
  Me gjilpėrė do t’i nxjerr sytė e ballit
  Me havan do ta pres copa-copa gjuhėn
  Zemrės do t’i bėj harakiri
  E trurin do ta shkel me kėmbė
  Edhe nėse mbetem pa asnjė gjymtyrė
  Mu si njė cung
  Sesa t’i bashkangjitem
  Valles sė hijeve tė natės...
  19.03.2003

  Sponsored content

  NGA AGIM METBALA Empty Re: NGA AGIM METBALA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 02 Mar 2021, 00:52