Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  poezi nga Dibran Demaku

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:42

  Dibran Demaku


  Dibran Demaku u lind me 18 Prill 1956 ne fshatin Abri e Epėrme te Drenasit. Shkollimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes,ndėrkaq te mesmin dhe ate universitar ne Prishtine. Mbaroi studimet ne Degėn e letėrsisė dhe te gjuhės shqipe ne Fakultetin e Filolologjisė te Universitetit te Prishtinės. Pas studimeve shtate vite me radhe punoi gazetar ne Programin pėr fėmije te Radiotelevizionit te Prishtinės. Qe nga viti 1993 jeton ne Gjermani. Me shkrime filloi te merret qe nga bankat e shkollės se mesme. Shkruan poezi e proze pėr te rritur e pėr fėmije. Deri me tash i ka botuar dy pėrmbledhje me poezi pėr fėmije: 1. Vogėlushe dhe shtatore
  2. Rrėfimet e kalasė se vjetėr


  gjeografia e klases sime
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:43

  (Babait)


  Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
  njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

  Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
  kishte vetėm njė dashuri
  pėr te gjithė:diell-liri.

  Ne te dy luftėrat botėrore
  ishte luftėtar i lirisė
  mbronte gjeografinė e atdheut.

  Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
  ne jetėn e vet te vogėl
  ne shpirt ujiste nderin.

  Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
  ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:44

  EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
  (Vėllait tim Behramit i rene
  pėr liri ne luftėn e fundit)


  Si babai ynė dikur
  Ti u bere,vėlla,Flamur.

  Me armikun dhemb per dhemb
  vertikal,gjithmone ne kembe.

  Vecse ca plumba te zi
  te pershkuan bri per bri

  Per kete vend,per kete Toke
  ti e le,vella,nje koke.

  Per kete Toke,per nje liri
  Emei yt-ne perjetesi.

  Neper vite,neper shekuj
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:44

  KOHE E LIGE DHE LEHONE

  Ne dhome zagushi
  Emri yt-drite ne Tempuj.


  poci ta djeg ballin
  perjashta furtune
  kohe e lige dhe lehone

  Sonte mos del nkorzo
  mos fol asnje fjale
  fjalet i bart era
  kohe e lige dhe lehone

  Sa e gjate kjo nate
  femija pyet prindin:
  -Babi kur agon?!
  kohe e lige dhe lehone
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:45

  PYLLI


  Ne perralle
  nje pyll i rralle

  Ia prene deget
  mugulloi

  Ia prene trupin
  prap buloi

  Ia prene rrenjet
  prap rrenje vuri

  Pyll i dendur
  me rrenje ne guri

  Neper shekuj
  Shtize flamuri.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:45

  RADISHEVES
  (Vendlindjes se Shote Galices)

  Radisheve
  u shtange
  apo u krenove
  ate nate
  kur e percolle Shoten
  per ne cete
  e duhej ta dregoje
  nuse.

  Ate nate
  nuk u kupezua kenga e cikave
  kur ne vend te duvakut te nuserise
  ne koke i vure plisin e bardhe
  kur ne vend te dhuratave per dasmoret
  i dhurove pushken.

  Radisheve,
  a te dogji flaka e luftes
  ty,qe e linde Shoten
  dhe ua dhurove maleve per liri
  apo te ngrohu
  zeri tingellues i Shotes
  ne netet e gjata te dimrit.

  Radisheve,
  ku e ke varrin
  e bijes tende kreshnike
  vale u frikesove
  apo nuk pate vend
  nder varre?!

  Radisheve,
  Cili jemi me krenar
  per kete Heroine
  ti qe e linde Shoten
  dhe ua dhurove maleve
  per liri
  apo une qe rritem
  me kengen e saj
  ne gji.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:46

  DRENICĖ

  Desha te te takoj ne enderr
  e te takova ne legjende
  Ahmet Delia mprehte
  Sopaten
  se armiq kishte shume
  Azem Bejta
  me Daden Shote
  buzeqeshnin para shkolle
  ne Prekaz
  e flisnin
  me Tahir Mehen
  e me Shaban Polluzhen
  Fehmi Lladrovci
  bashke me Xheven
  thrnin vargje
  per ardhmerine
  Legjenda me automatik
  i rrezonte nje nga nje
  ushtaret e armikut
  e kendonte...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:47

  KORBAT


  Korbat nuk kendojne
  kenge per Trimat
  e nese kendojne
  a vlejne kenget e tyre?
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:47

  KU TA GJEJ BLERIMIN


  Syte nuk mbyllen e kapaket i rendon gjumi
  endrrat kallen flake bregut te nje lumi

  Shpresat mbeten peng ne fillim te nje pranvere
  lulet ne bulim mos i keput Ylbere

  Ku ta gjej blerimin qe ma vodhi vjeshta
  si ta mund pikellimin vashe me keta rrjeshta.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:48

  rrjeshta.
  KATER STINE PA TY


  Koha perbirohet ngadale neper stine
  agimet pranvarore lindin dashuri
  Trendelina ime rritur ne kodrine
  endrrat sec mi vodhe dhe ike me to
  rendin tash kujtimet neper trotoare

  sonte enderroj nje takim te ri
  ti do te vijsh e lehte si lule flutur pranvere
  ishull lumturie-zemer e gezuar
  ne ditet e bardha qe do te vijne pasketaj
  enderr mengjesi e gjakut te zgjuar

  Prangat le te keputen ne nje dashuri
  agimet le te kallen ne shikimin tend
  trandu det i gjer per nje pabesi
  yll mengjesi ne zemer do lind perseri.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 02 Nov 2008, 04:48

  SERVILI


  I thane se je i menēur
  e ai beri urti
  tha: Jam me i menēuri ne bote
  e qeshi si fėmije.

  I thane se je trim
  e ai beri trimėri
  vrau dy miza
  e plagosi njė Mi.

  I thane se je budalla
  e quajtėn:Gomar
  pėr dėshirėn tuaj tha:
  mund te ha dhe bar.

  Ter jetėn servil
  tere jetėn kokulėt
  i duruar si gomar
  i urte si njė pule.

  I thane cnuk i thane
  ter jetėn e shanė
  gjersa ndėrroi jete
  servili i shkrete.

  Sponsored content

  poezi nga Dibran Demaku Empty Re: poezi nga Dibran Demaku

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 09 Aug 2020, 10:26