Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+4
Anxhela-2008
shaban cakolli
Desperado
Gurabardhesi
8 posters

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 02:47

  Pershendetje te nderuar anetare te ketij forumi.

  Ne kete teme do te keni mundesine qe te lexoni apo edhe te postoni
  vetem tekste kengesh popullore shqiptare...

  Ju uroj te kaloni caste te kendshme nen shoqerine e kesaj teme.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 02:52

  Vellezerit Zena - Spaske pas nje pike meshire.

  S'paske pase nje piiiike meshireeee,
  qysh mesova une ksi soj,
  xhanin jamon,
  qysh mesova une ksisooooj.

  S'pres prej teje,
  fat te mire,
  veē me foool o nji heeeer me goje,
  xhanin jamon
  veē me foool o nji heeeer me goje

  Paske pasun zemren hekur,
  shume durove mori xhan,
  xhanin jamaaan,
  shume durove more xhanan.

  Jam betu se nuk du tjeter,
  trandafil o po n'Elbasan,
  xhanin jamaaaan,
  trandafil o po n'Elbasan.

  Kur me tha se m'u zemru xhanani,
  shume me mire o t'me kishit vra,
  xhanin jamaaaan,
  shume ma mire o t'me kishit vra.

  sikur me m'qit o prej Elbasanit
  une sa here kom kte te shkrete sevda
  xhanin jamaaaan,
  une sa here kom kte te shkrete sevda

  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume, aman
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume aman

  Te kam thene nje here sa veta,
  se po vjen pranvera,
  do te dalim me shetitun,
  si per hera tjera.

  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete, amon
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 02:56

  Parashqevi Simaku - Maraku.

  Kur kalon rruges me naze
  si lule zambak
  Ndalu pak e hidhma synin
  se kam zane marak.

  Kur kalon ti rruges time
  e me pershendet,
  M'i fal jetes kaq gezime,
  je dashnia vete.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  Dashunine qe kam per ty
  nuk e ndrroj per keta dy sy

  Une e di c'fare ke ne zemer
  ma thone ata sy.
  Lule je, lule ke emrin,
  lumi une per ty.

  kur kalon ti rruges sime
  e me pershendet,
  M'i fal jetes kaq gezime,
  je dashnia vete.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  Dashunine qe kam per ty
  nuk e ndrroj per keta dy sy.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  Dashunine qe kam per ty
  nuk e ndrroj per keta dy sy.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 03:03

  Parashqevi Simaku - Kumrija.


  E knon kumrija lal saba m'saba,
  E knon kumrija lal saba m'saba.
  E na erdh vakti shpirto per me u nda,
  E na erdh vakti shpirto per me u nda,

  Jarinanane e duje lalen eee,
  Jarinanane e duje lalen eee.

  Knooo miiii qyyyyqeeeee, s
  e po vjeeeen behaaaa-ijaaaariii,
  se vjen gocaaaa tuj u rriiiiite,
  Une po qaj syzezen oooo qe m'kaa laaaaaaaaaane,

  Po qaj note e po qaj diteeeeee, eeee dite

  O kno kumrija lal saba m'saba
  O kno kumrija lal saba m'saba
  e na erdh vakti shpirto per me u nda
  e na erdh vakti shpirto per me u nda

  Jarananne e duje lalen eeee
  Jarananne e duje lalen eeee

  E knon kumrija e lal dite e perdite
  E knon kumrija e lal dite e perdite
  se shtati i goces, lale vjen tuj u rrite
  se shtati i goces, lale vjen tuj u rrite

  Jarananne e duje lalen eeee
  Jarananne e duje lalen eeee
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 03:05


  Irma Libohova - Kafe, llafe


  Hajde zemer, bashke te rrime,
  nje kafe, te dy ta pime..
  e ti themi, hallet tona..

  Hajde zemer, bashke te rrime,
  nje kafe, te dy ta pime,
  ti moj kafe, vle miliona..

  Bota hallin tim e di..
  lug,
  pirunj sa kom ne shpi..
  Perreth teje, moj kafe
  hallet e botes, i qajme ne..


  Refreni
  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..

  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..

  Me sheqer,pa sheqer
  jepni kafe,boni nder
  Me sheqer, pa sheqer,
  dhe dy kafe, s“bojn qeder..

  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..

  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 03:08


  Eli Fara - Mora ēiftene dola pėr gjah


  Mora ēiftene dola pėr gjah
  jaman shoko more jaman aman,
  e ēiftene more me gjithė zagar.
  jaman shoko more jaman aman,

  E pashė dy more te bukura,
  jaman shoko more jaman aman.
  E cila te pėlqen mor djalė,
  jaman shoko more jaman aman.

  Po ajo me e bukura,
  jaman shoko more jaman aman.
  Po ajo belkeputura,
  jaman shoko more jaman aman.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Wed 05 Mar 2008, 03:12


  Bujar Qamili - Mos u largo.


  Mos u largo, mos u largo
  se s`te kam harruar
  Edhe pse je ti larg mejet
  prapė me ke munduar.

  Mos u largo, mos u largo
  se s`te kam harruar
  Edhe pse je ti larg mejet
  prapė me ke munduar.

  Nate e gjatė mu s`mė merr gjumi
  endrrat me mundojne
  T'kishe pase rreth moj i lumi
  dhimbjen bashke ta ndajme

  Rri i lodhur ne mendime
  dėshiroj me t`pa
  Gjithmonė je pranė zemrės time
  qysh do mund me u nda

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė

  Nuk ke zemėr, nuk ke zemėr
  te ndahesh nga unė
  Pse kaq shumė e mundon veten
  pse nuk fle ne gjume

  Nuk ke zemėr, nuk ke zemėr
  te ndahesh nga unė
  Pse kaq shumė e mundon veten
  pse nuk fle ne gjume

  Dashunia ashtu ėshtė
  rrallė kush e kupton
  T'len pa shpirt e t`len pa jetė
  zemren ta helmon

  Sa e amel aq e hidhet
  dashunia e shkrete
  Ndaj pa ty s`dua t`jetoj
  ēfarė qenka kjo jetė

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė.
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Desperado Mon 10 Mar 2008, 06:10

  Urime per kete teme kaq te bukur Gurabardhesi.

  Me ato tekste na ringjalle nostalgjine me te bukur per kengen popollore shqiptare...

  Edhe njehere urime dhe shpresoj qe te vendosesh edhe tekste te tjera te ketilla.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 22 Mar 2008, 06:38

  Gurabardhesi,keni sjellur ketu nje thesar te qmuar te kultures sone,ne u kenaqem kur i mesuam keto kenge kaq te bukura,ju sigurisht do te vazhdoni me tej me kete begati.
  Anxhela-2008
  Anxhela-2008
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 98
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Shqiperi
  Pikėt : 129
  Vlersuar : 11
  Data e Regjistrimit : 12/05/2008
  Humor : Shume

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Anxhela-2008 Mon 12 May 2008, 09:09

  Urime dhe komplimentet e mija Gurabardhesi per keto tekste kengesh popullore...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Fri 30 May 2008, 12:13

  Ju faleminderit per komplimentet tuaja te ngrohta...

  Kalofshi mire te gjithe...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Fri 30 May 2008, 12:14

  Vaēe Zela - Rrisim jetėn tonė

  Rrjedhin o mengjeset,
  rrjedhin si ujevara,
  ja keshtu mes njerezve,
  jeta jone hedh hapat

  Hyj dhe une mes tyre,
  shtoj nje fjale, nje kenge,
  eshte kjo kenge e jetes,
  per ty Shqiperi,
  per ty Shqiperi moj nane

  Refren
  Me merr ne krahet e tua,
  si merr femijen nena,
  qe ballin te ma puthi,
  edhe dielli edhe hena.

  Une marr nga drita jote,
  ti merr nga zemra ime,
  dhe dore per dore rendim,
  e shtrenjta jeta ime.

  Rrjedhin o buzembremjet,
  rrjedhin kalterojne,
  ne nje kend te globit,
  rritim jeten tone

  Hyj dhe une mes tyre,
  shtoj nje fjale, nje kenge,
  eshte kjo kenge per jeten,
  per ty Shqiperi,
  per ty Shqiperi moj nane
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Fri 30 May 2008, 12:22

  Merita Halili - Lule t'bukra ka Tirona

  Lule t'bukra ka Tirona
  na i mush rrugėt plot me ere,
  moj ezmere, moj ku t'ka lala
  merrja konges dhe njė herė,
  mos mė rri i deshperu
  e jam e jotja, prap te du.

  Rreth e qark baēes ju solla
  pėr me t'pa moj bukuri,
  nji tuf lule moj pėr ty mblodha
  si kujtim pėr dashuri,
  mos mė rri i deshperu
  jam e jotia, prap te du.

  Trandafil moj te vjen era
  ti na mbush me dashuri,
  unė ty moj te pelqeva
  ditė e nate mendoj pėr ty,
  mos mė rri i deshperu
  jam e jotia, prap te du.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Fri 30 May 2008, 12:23

  Vaēe Zela - Shqipėri o nėna ime


  Rrjedhin o mengjeset,
  rrjedhin si ujevara,
  ja kėshtu mes njerėzve,
  jeta jonė edhe hapat

  Hyj dhe unė mes tyre,
  shtoj njė fjale, njė kėngė,
  ėshtė kjo kėngė e jetės,
  pėr ty Shqipėri,
  pėr ty Shqipėri moj nane

  Me merr ne krahet e tua,
  si merr femijen nėna,
  qe ballin te ma puthi,
  edhe dielli edhe hena.

  Unė marr nga drita jote,
  ti merr nga zemra ime,
  dhe dorė pėr dorė rendim,
  e shtrenjta jeta ime.

  Rrjedhin o buzembremjet,
  rrjedhin kalterojne,
  ne njė kend te globit,
  rritim jetėn tonė

  Hyj dhe unė mes tyre,
  shtoj njė fjale, njė kėngė,
  ėshtė kjo kėngė pėr jetėn,
  pėr ty Shqipėri,
  pėr ty Shqipėri moj nane
  Rruga me fllade kujtimesh
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi Fri 30 May 2008, 12:27

  Bujar Qamili - Maraku i shkrete

  Kur kalon rrugėn me naze si lule zambak
  nalu pak e hidhma synin se kam zane marak
  kur kalon rrugės time e me pershendet,
  m'i fal jetės kaq gezime, je dashnia vete.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy


  Unė e di ēfarė ke ne zemėr ma thonė ata sy.
  Lule je, lule ke emrin, lumi unė pėr ty
  kur kalon ti rrugės sime e me pershendet,
  mi fal jetės kaq gezime, je dashnia vete

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy


  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga AlbGirl Mon 20 Oct 2008, 09:49

  Bujar Qamili - Ē'po kendon bilibili moj

  Cpo kendon bilbili moj
  O ne dege te manit
  O ne dege te manit
  Ai kendon per mue moj
  Sdo tia dij asnjanit
  Sdo tia dij asnjanit

  Kno bilbil ti fushave
  Bashke me kengen e vashave
  Qe kendojne lendinave
  Prane trendelinave

  Kno bilbil ti fushave
  Bashke me kengen e vashave
  Qe kendojne lendinave
  Prane trendelinave


  cpo kendon bilbili moj
  O ne dege te molles
  O ne dege te molles
  Ai kendon per mue moj
  Sdo tia dij asnjanes
  Sdo tia dij asnjanes

  Kno bilbil ti fushave
  Bashke me kengen e vashave
  Qe kendojne lendinave
  Prane trendelinave

  Kno bilbil ti fushave
  Bashke me kengen e vashave
  Qe kendojne lendinave
  Prane trendelinave

  Kno bilbil ti fushave
  Bashke me kengen e vashave
  Qe kendojne lendinave
  Prane trendelinave
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga AlbGirl Mon 20 Oct 2008, 09:50

  Bujar Qamili - Ah pranvera...

  Do ta lus unė Perėndinė
  qė mos ta prishė ty bukurinė....

  Ma mirė ish mos t'ishim pa
  m'ka lindė dashnija n'ty
  Ma mirė ish mos t'ishim pa
  m'ka lindė dashnija n'ty

  Me tė shkretin fukara
  si t'ja baj hiē s'e di
  Me tė shkretin fukara
  si t'ja baj hiē s'e di

  (refren)
  Ah Pranvera Pranvera
  Zoti moj tė bekoftė
  Ah Pranvera Pranvera
  Emni yt mos t'u harroftė

  Do ta lus unė Perėndinė
  mos ta prishė bukurinė
  Do ta lus unė Perėndinė
  mos ta prishė bukurinė

  Gėrshetin moj me tallaz
  sa shumė arshikė ke plasė
  Gėrshetin moj me tallaz
  sa shumė arshikė ke plasė

  (refreni)

  Ban rahmet me gjetė arshikė
  mos luj me dashnorė t'vėrtetė
  Ban rahmet me gjetė arshikė
  mos luj me dashnorė t'vėrtetė

  Pse banojkam nė kafaz
  me zemėr tė kam dashtė
  Pse banojkam nė kafaz
  me zemėr tė kam dashtė
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga shpirti_omel Sat 15 Nov 2008, 23:44

  Pershendetje te gjitheve pa perjshtim, per keto tekste kengesh popullore kaq te bukura qe keni sjelle ne forum.

  Ju jam mirenjohes te gjitheve dhe ju uroj gjithe te mirat ne jete.
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga SyKaltra Tue 23 Dec 2008, 03:19

  Cupeze, beqare moj

  C'mu verdhe o moj mu bere ftua
  Cupeze beqare moj
  Se shtive o moj merak per mua
  Cupeze beqare moj...

  E hiq merakun e hajde me mua
  Cupeze beqare moj
  E te kam dashur edhe prap te dua
  Cupeze beqare moj...

  Kur me shkonje ti moj n'ato varre
  Cupeze beqare moj
  Me fustanin o moj zvarre zvarre
  Cupeze beqare moj...

  E te vdekurit o moj se c'i ngjalle
  Cupeze beqare moj
  E te gjallet o moj ci vdiqe fare
  Cupeze beqare moj

  Ti moj shqerkeza o moj manare
  Cupeze beqare moj
  Pse na dole ti moj genjeshtare
  Cupeze beqare moj

  E si na the o moj s'martohem fare
  Cupeze beqare moj
  E do ti rri o moj babait beqare
  Cupeze beqare moj....
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga SyKaltra Tue 23 Dec 2008, 03:21

  Feste e madhe Ramazanit

  Fest’ e madhe e Ramazanit
  Mirė se erdhe nė kėtė vend.
  Ta gėzojmė tė gjithė Bajramin!
  T'bėjmė adetin siē e kem’.

  Ref:
  Agjėnim, agjėnim je i lashtė
  Pėr shpirtin tim.
  Agjėnim, agjėnim, hiq mėkatet
  Shpirtit tim!

  Kush beson moj Perėndinė,
  Kush beson tė madhin Zot,
  Besimtarė kudo qė jeni
  Agjėnimi i lehtė ju qoftė!
  Tridhjetė ditė tė Ramazanit,
  Kėto i dijnė pleq e tė rinj.
  E kush ka faje dhe gjynahe
  Le tė falet nė xhami!

  Ref:
  Agjėnim, agjėnim je i lashtė
  Pėr shpirtin tim.
  Agjėnim, agjėnim, hiq mėkatet
  Shpirtit tim!

  Agjėnim, agjėnim je i lashtė
  Pėr shpirtin tim.
  Agjėnim, agjėnim, hiq mėkatet
  Shpirtit tim!
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga SyKaltra Tue 23 Dec 2008, 03:25

  Bajram Spahia - Ēil at zemėr, plot kujtime

  Dilu pra mos rri e mbyllun
  Gjithshka ne zemer ti mban ndrydhun
  Haj-haj hajde lule,
  haj-haj beja lule

  Dhe mbas tejet jam i lidhun
  Jete te re une gjej ne ty-je
  Haj-haj hajde lule,
  haj-haj beja lule

  Ref:
  Ēile at’ zemer plot kujtime
  Ēile pra moj lulja ime
  Haj-haj hajde lule,
  haj-haj beja lule

  Ēilu pra me embelsie
  Se me ty jam lidh ne dashnie
  Haj-haj hajde lule,
  haj-haj beja lule

  Ref: 2x
  Ēile at’ zemer plot kujtime
  Ēile pra moj lulja ime
  Haj-haj hajde lule,
  haj-haj beja lule

  Ēile at’ zemer plot kujtime
  Ēile pra moj lulja ime
  Haj-haj hajde lule,
  haj-haj beja lule
  Armando09
  Armando09
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 23
  Mosha : 35
  Pikėt : 69
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 12/03/2009

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Armando09 Mon 22 Mar 2010, 08:58

  Vellezerit Zena - S'paske pas nje pike meshire

  S'paske pase nje piiiike meshireeee,
  qysh mesova une ksi soj,
  xhanin jamon,
  qysh mesova une ksisooooj.

  S'pres prej teje,
  fat te mire,
  veē me foool o nji heeeer me goje,
  xhanin jamon
  veē me foool o nji heeeer me goje

  Paske pasun zemren hekur,
  shume durove mori xhan,
  xhanin jamaaan,
  shume durove more xhanan.

  Jam betu se nuk du tjeter,
  trandafil o po n'Elbasan,
  xhanin jamaaaan,
  trandafil o po n'Elbasan.

  Kur me tha se m'u zemru xhanani,
  shume me mire o t'me kishit vra,
  xhanin jamaaaan,
  shume ma mire o t'me kishit vra.

  sikur me m'qit o prej Elbasanit
  une sa here kom kte te shkrete sevda
  xhanin jamaaaan,
  une sa here kom kte te shkrete sevda

  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume, aman
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume aman

  Te kam thene nje here sa veta,
  se po vjen pranvera,
  do te dalim me shetitun,
  si per hera tjera.

  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete, amon
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 22 Mar 2011, 05:05

  ????????? ?????????? ??????

  GRUPI ILEGAL I ONDSH “BALLI KOMBĖTAR”

  NĖ TUGJEC, MĖ 1954

  Porosia

  Pyesin nxėnėsit e Tugjecit –

  Ku ėshtė varri i Ali Pecit?

  Pyesin burrat e ndėrgjegjes –

  Ku ėshtė varri i Emrush Bejtės ?

  Pyesin kodrat , pyesin malet –

  Ku ėshtė varri i Shaban Shalės ?

  Pyesin malet e Gollakut –

  Ku ėshtė varri i Selim Buzakut ?

  Ta mbajė mend , pra mirė Tugjeci ,

  Kush qe mėsuesi Ali Peci !

  Ta mbajė mend gjithmonė e drejta ,

  Kush qe mėsuesi Emrush Bejta !

  Ta mbajnė mend lisa e male –

  Kush qe mėsuesi Shaban Shala !

  Ta mbajė mend i gjithė Gollaku -

  Se kush qe Selim Buzaku !

  Mos harro, o fshat Tugjec –

  Atė grup t’ parė tė ONDSH-es !

  Mos harro atė celulė t’ parė –

  Ku u formua “Balli Kombėtarė”!

  Ardhja e mėsuesve nė Tugjec

  N’ atė Malėsi tė Kamenicės ,

  Erdh njė djalė prej Mitrovicės .

  Erdh nga Zhazha – Ali Peci ,

  Mėsues i dashur n’ shkollė t’ Tugjecit .

  Bashkė me mėsuesin e Mitrovicės,

  Pėr t’ pėrhapė rreze tė dritės ,

  Erdhi mėsues me shkronja t’ shqipes –

  Emrush Bejta i Pėrlepnicės .

  Nė Tugjec, n’ Malėsi t’ Gollakut –

  Erdhi mėsues njė djalė prej Llapit .

  Shaban Shala prej Letancit –

  Prind i dytė ishte pėr nxėnėsit .

  Selim Hasan Poroshtica –

  I gatshėm pėr sakrifica .

  Ishte bujk pa njė ditė shkollė,

  Por largpamės e mendjehollė .

  Burrė i lindur prej Tugjecit ,

  Nuk i ndahej Ali Pecit ,

  Shaban Shalės e Emrush Bejtės ,

  Tė gjithė ishin n’ rrugė tė drejtės !

  Formimi i grupit ilegal

  N’ muajin Nėntor, pesėdhjetė e katėr,

  Kėta tre mėsues qė kishin hatėr,

  Lidhen besė dhe ideal –

  Formuan grupin ilegal !

  Me program e nismė tė mbarė –

  Formuan grup t’ “Ballit Kombėtarė”!

  Ishte degė e ONDSH-es,

  Me seli n’ fshatin Tugjec .

  Grupi kishte shifrėn me zė:

  SH. SH. SH. F. K. Z!

  Nė mes veti korrespondojnė –

  N’ skaj tė letrės , shifrėn shėnojnė .

  Me kėtė shifėr n’ rend tė parė,

  Ish Shlirimi i Shtetit Shqiptarė ,

  Nėn Flamurin Kuq e Zi ,

  Qė t’ valojė mbi shqiptari !

  Pėr kėtė grup qė e formuan ,

  Pėr Atdhe, gjithė ēka punuan ,

  UDB-ja serbe i hetuan

  Dhe tė gjithė i arrestuan .

  N’ burg t’ Gjilanit t’ gjithė i ēuan ,

  N’ aktakuzė rėnd i ngarkuan ,

  Dhe gjykim organizuan ,

  Me burg t’ rėnd t’ gjithė i dėnuan .

  Tanė kėtė grup tė arrestuar ,

  Aktakuza i kish ngarkuar –

  Qė nga viti Pesėdhjetė e dy ,

  Mbajnė takime sy me sy ...

  Qysh se dolėn n’ atė Malėsi ,

  Pėr t’ punuar si mėsues tė ri,

  Nėpėr fshatra , n’ ato male –

  Formuan grupe ilegale !

  Ali Peci – Boletini

  Ali Peci – mėsues i emėruar ,

  Nacionalist i pėrbetuar ,

  Shkollė Normale kishte mbaruar ,

  N’ shkollat shqipe pėr t’ punuar .

  Kish familje patriotike,

  Pėr Kosovėn heroike ,

  Qė kish mbet nėn kėmbė t’ Serbisė –

  N’ federatė t’ Jugosllavisė !

  Xhemajl Pecin e kėsaj ane ,

  E vranė forcat partizane !

  Ai nuk deshi okupim ,

  Djalė Aliu i mbet jetim !

  Atdhetari i kalitur ,

  Sypatrembur , mendjendritur ,

  Me kulturė ishte i ngritur,

  Me arsim i pėrgatitur .

  Por udbashėt rehat se linin ,

  Hap pas hapi e pėrcillnin ,

  Si nė shkollė , si nė vendlindje

  Si ndėr shokė, si ndėr familje !...

  Emrush Bejta e Shaban Shala,

  Pėr armiq ishin si hala !

  Pėr aktivitete ilegale ,

  Ishin t’ njohur ndėr kėto male .

  Ali Peci i Boletinit ,

  Ishte bir i Xhemajl trimit .

  Qysh si nxėnės nė rrugė t’ pėrpjekjes,

  Iu ra n’ sy organeve t’ ndjekjes !

  Ali Peci , ai sy trim ,

  E urrente atė regjim!

  Atė regjim okupator,

  Qė sundon shqiptarėt me zor !

  Pėr Shqipėri e pėr bashkim,

  Ai , zgjeronte bashkėpunim

  Me forcat pėrparimtare –

  Gjithandej trojeve shqiptare .

  Angazhohej si shkollar ,

  Pėr njė shtet t’ mirėfilltė shqiptarė !

  Pėr njė shtet shqiptar unik ,

  Me sistem demokratik !

  N’ angazhimet ilegale ,

  Kishte forca intelektuale,

  Qė luftonin kundėr robėrisė –

  Pėr shtet-bėrjen e Shqipėrisė !

  Posa shkollėn kishte mbarua –

  Mėsues n’ Tugjec ishte emėrua .

  Kėtė ide kishte gjakuar –

  Nxėnės shqiptarė pėr t’ arsimuar !

  N’ fshatra t’ varfra tė Malėsisė –

  T’ pėrhapė dritė tė diturisė !

  Ėndrra e tij qė kishte n’ jetė –

  Kėtu u bė realitet !

  Nėpėr oda tė Gollakut –

  Ulej mėsuesi n’ ballė t’ oxhakut,

  Ndiente hallet e burrėrisė ,

  Vuajtjet, skamjet e pakėnaqėsisė !...

  Shtypjet, ndjekjet e mizorisė ,

  Nga regjimi i Serbisė –

  Pėrmbi burrat e Malėsisė ,

  Qė janė peng i padrejtėsisė !

  Shaban Shala i Letancit

  Fati deshi , n’ kėtė shkollė tė trevės –

  Erdhi njė mėsues prej Podujevės !

  Nė Tugjec, n’ Malėsi t’ Gollakut –

  Erdhi mėsues njė djalė prej Llapit!

  Shaban Shala, prej Letancit –

  E gėzoi shkollėn, i gėzoi nxanėsit !

  Drejt Gollakut kah Kamenica –

  Emrush Bejta , nga Pėrlepnica !

  Erdhi n’ Tugjec , mėsues i ri –

  T’ pėrhapė dritė e dituri !

  Me burrėri e maturi –

  Gėzoi respekt e dashuri !

  Gjykimi i grupit ilegal tė Tugjecit

  Nė Gjilan, Grupi u gjykonte ,

  Shaban Shala, n’ gjykatė mungonte ,

  Nga torturat qė i kanė ushtrua

  Dhe nga dhuna qė e kanė mundua !

  Qė kur ishte n’ hetuesi –

  Pėr t’ pranua fajėsinė e tij !

  Barbarisht duke e torturua –

  Shokėt e vet pėr t’i tregua !

  Por, Shabani qėndroi nė vend –

  As njė shok pa e pėrmend !

  Nga torturat e kishin ēmendė –

  N’ burg t’ Gjilanit s’i mbeti vend!

  N’ Beograd , kėtė djalė tė ri ,

  Nė spital e kishin shtri ,

  Me u shėrua n’ neuropsikiatri ,

  Pėr t’ vazhduar gjykim ndaj tij !

  T’ gjithė kėta djem janė akuzua

  Pėr kėtė Grup qė e kanė formua –

  T’ rrėzojnė pushtet t’ Jugosllavisė,

  Kosovėn t’ ia bashkojnė Shqipėrisė !

  Dhe ky Grup me kėto veprime,

  Kishte marrė disa qėndrime ,

  Qė ishin shumė me rėndėsi –

  T’ anėtarėsojnė anėtarė tė ri!

  Nėpėr fshatra nė kėto male ,

  T’ formojnė grupe ilegale,

  Sa ma shumė tė kontaktojnė ,

  Idealet t’i jetėsojnė !

  Nėpėr fshatra t’ mbarė Kosovės –

  Kah fluturojnė zogjtė e shqiponjės ,

  Pėr kontakt – detyrė tė parė ,

  Para vetit kishin marrė ...

  Sa mė parė, kėta veprimtarė ,

  T’ takojnė kreun e “Ballit Kombėtarė”,

  Qė vepronte n’ Itali –

  Pėr tė marrė mėsime prej tij !

  Mbledhjet e grupit ilegal nė tren

  Ilegalėt e Tugjecit ,

  Nėpėr dhoma t’ njeri – tjetrit,

  Pėr t’iu ikė organeve t’ ndjekjes –

  Ndėrrojnė taktikėn e vend – pjekjes !

  Ndėrruan dhoma , ndėrruan terren ,

  Njė takim caktuan nė tren ,

  N’ relacion Kaēanik – Shkup ,

  Pėr t’iu ra punėve ma trup !

  Atė mbledhje e mbajtėn me besė ,

  Mė 3 Prill , Pesėdhjetė e Pesė .

  Pos vendimeve konstruktive ,

  Caktuan emra konspirative .

  Ali Peci , si rreze dielli –

  Pseudonimin e mori :”Ylli”!

  Emrush Bejta , mė pak foli –

  Pseudonimin mori :”Sokoli”!

  Shaban Shala – bajrak ndėr oda ,

  Pseudonimin e kishte :”Soda”!

  Pėr shėrbim t’ korrespodencės ,

  Do ta shkruanin n’ qosh tė letrės :

  SH. SH. SH. F. K. Z.

  Do bėjmė luftėn pleq e t’ ri –

  Pėr Shlirim t’ Shtetit Shqiptar ,

  Nėn Flamurin Kuq e Zi !

  Puna e tyre nė terren –

  Po pėrcillej vend me vend !

  Ali Pecit , i propozohet –

  Nga ky vend qė tė largohet !

  Duke e ditur se ishte hetua –

  Dy herė Aliu, kishte tentua

  Nga Kosova pėr t’u largua ,

  Por shumė shpejt ishte hetua!

  Pėr kėtė plan qė ėshtė hartua –

  Sigurimi e kishte zbulua !

  Aliu , mirė e kishte ditur –

  Kishte heqė dorė pėr tė ikur !

  Herėn e parė kishte tentuar –

  Pėr Shqipėri pėr t’ emigruar!

  Por shumė shpejt ishte hetuar

  Dhe kjo ikje i ka dėshtuar.

  N’ muajin Korrik, Pesėdhjetė e Katėr ,

  Iu bashkua njė shok me hatėr –

  Selim Poroshtica – Selim Buzaku ,

  Burrė malėsie nga Gollaku .

  Lidhen besė e burrėri –

  Qė tė ikin n’ Austri !

  Sigurimi i kishte hetua

  Dhe kjo ikje ju ka dėshtua !

  N’ kėtė celulė – grup ilegal ,

  Ishte lidhė nė ideal ,

  T’ pėrballonte sakrifica –

  Selim Hasan Poroshtica !

  Muhaxhir n’ Tugjec t’ Gollakut –

  Merr mbiemrin e Buzakut !

  Pa pikė shkolle, ky bujk fshatar –

  Iu bashkua “Ballit Kombėtarė”!

  Anėtarėsimi i Selim Buzukit –

  Ndihmė tė madhe i jepte grupit!

  Roli i tij , n’ kėtė grup ballist –

  Kishte dobi tė shumėfishtė !...

  Me librezė, ishte komunist –

  Me zemėr ishte ballist !

  Nė komunė – ndėr shumė malėsorė ,

  Ishte n’ Kėshillin Popullorė !

  Informatat nga pushteti ,

  Nga komuna e komiteti ,

  Qė i lėshonin komunistėt –

  Ai i sillte pėr ballistėt !


  Kur dėnimi ju shqiptohet ,

  Gjykatėsi serb , ju drejtohet :

  “Ngrihu n’ kėmbė tė akuzuar,

  N’ emėr t’ popullit jeni t’ dėnuar!...

  -N’ emėr t’ popullit dhe tė shtetit ,

  Ju dėnon Gjykata e Rrethit !

  Pėr dėnimin meritor –

  Ju , tė gjithė jeni fajtor !”

  Emrush Bejta reagon:

  “N’ cilin popull po mendon?

  N’ emėr t’ popullit qė bėnė krime –

  Mbi shqiptarė , shpallni dėnime ?!

  N’ emėr t’ popullit, n’ emėr t’ shtetit –

  Po ia bėni qejfin vetit ?!

  T’ cilit shtet, more i marrė –

  Qė bėnė krime mbi shqiptarė ?!”

  Atdhetari Shaban Shala

  Shaban Shala, ai atdhetar ,

  Mėsues n’ Tugjec, sa kishte ardhė,

  Me biografi patriotike ,

  Me pėrvojė pedagogjike ...

  Qysh nė vitin Dyzet e nėntė ,

  Njė betim e kishte dhėnė –

  Hyni n’ radhė tė ONDSH-esė,

  Veprimtar qė kishte besė .

  Nė Letanc , n’ atė fshat tė lindjes ,

  S’iu nda librit, s’iu nda dijes !

  Nė kėrkim pėr diturinė –

  Kreu Normalen nė Prishtinė .

  Qysh i ri kishte filluar –

  Mėsues, me nxėnės pėr tė punuar!

  Krahas punės me fėmijė –

  Ai , punonte pėr liri !

  Pėr liri e pėr ēlirim,

  Se shqiptarėt ishin n’ mjerim!

  Ai e ndjente rėnd robėrinė –

  Mbi Kosovėn e shqiptarinė !

  Punonte me dashuri –

  Pėr t’ pėrhapur dituri!

  Mėsonte nxėnėsit ta duan Atdheun,

  Shqipėrinė e Skėnderbeun !

  Pėr t’ plotėsuar kėtė aspiratė –

  Para kishte njė rrugė tė gjatė !

  Rrugė tė gjatė pėrplot mundim,

  Qė Kosova t’ ketė ēlirim !

  T’ del nga thundrat e Serbisė –

  T’i bashkohej Shqipėrisė !

  T’ jetojmė bashkė n’ njė tokė unike,

  N’ pavarėsi demokratike !

  Pėr t’ arritur kėtė qėllim,

  Kishte marrė pėr obligim –

  Ta qoi n’ fund kėtė amanet,

  Qė e gjakuan tė parėt e vet !

  Si anėtar i ONDSH-esė,

  Pėr atdhe kishte lidhė besė –

  Qė t’ luftojė pa kursim ,

  Pa i vėnė jetės as njė ēmim !

  Aktivitetet e atdhetarit –

  I ranė n’ sy UDB-es t’ barbarit!

  S’ kish qetėsi , as s’ bėnte gjumė,

  Se udbashėt i ranė nė gjurmė !

  Korba-zinjtė, porsi kasapi,

  Po e pėrcillnin hap pas hapi !

  E pėrgjonin rend me rend,

  Nuk i linin askund ndo i vend !

  Kėshtu , Shabani me shoqėrinė –

  Pėrgatiti arratinė ,

  T’ le Kosovė e dashuri

  Dhe t’ ia mėsyj pėr Austri !

  Nė shoqėri me Nuhi Gashin,

  N’ arrati rrugėn e marrshin !

  Shaban Zhieqi, Ibrahim Demolli –

  Hap me hap UDB-ja i pėrcolli!


  N’ Slloveni , nė Maribor –

  Iu ra n’ gjurmė Sigurimi Shtetėror!

  Kur kuptuan se po vėrehen –

  E vendosėn qė tė kthehen !

  N’ Podujevė, por sa kanė mbėrri –

  Ju vėrsulėn korbat e zi!

  Nė muajin gusht , pesėdhjetė e dy ,

  I arrestuan nė burg tė zi !

  Pasi n’ burg i arrestuan –

  Mizorisht i torturuan ,

  Kėta anėtar tė ONDSH-esė ,

  Me mundime n’ mbiqėndresė !

  Pas kėtyre arrestimeve –

  Fillojnė gjurmėt e hulumtimeve ,

  ONDSH-en qė ta fashitin ,

  N’ krye me Sabit Kapitin !

  N’ grup t’ Sabitit , porsi vala –

  Arrestohet Shaban Shala !

  Pas dhjetė muaj mundim t’ pa skajshėm-

  U lirua si i pa fajshėm !

  Pas lirimit, kurrė s’u ndalshin ,

  Bashkė me mikun Nuhi Gashin!

  Si dy shokė tė idealit –

  Vazhdojnė punėn e ilegalit !

  Duke i bindur burrat e malėsisė,

  Se rruga qė shpie drejt lirisė ,

  Pėr ēlirimin tonė kombėtarė –

  Ėshtė angazhimi n’ “Ballin Kombėtarė”!

  Aktiviteti i Shaban trimit –

  Iu ra n’ sy organeve t’ sigurimit!

  Qė s’ pushonte ditėn, natėn –

  Pėr ta bindur popullatėn !

  Po sa shkoi mėsues n’ Tugjec –

  Formoi grupin e ONDSH-es,

  Bashkė me mėsuesin Ali Pecin,

  Emrush Bejtėn, Selim Tugjecin!...  Veprimtaria e tij atdhetare ,

  Pėr atdhe nuk ndalej fare !

  Kishte anėtarė dhe shumė tė tjerė,

  Kurrė prej gojės nuk i ka nxjerrė !

  Arrestimi i Shaban Shalės

  N’ pesėdhjetė e gjashtėn , nė Gjilan,

  Kriminelet kanė bėrė plan ,

  T’ arrestohet mėsuesi Shaban –

  Veprimtari pėr vatan !

  Shaban Shalėn e arrestojnė

  Dhe torturat ia vazhdojnė –

  Me metodat ma mizore

  Dhe mundimet ma ēnjerėzore !

  Kurrė torturat pa ia ndalė –

  Derisa e banė pėr spital !

  Pėr spital neuropsikiatrik –

  Duke e rrahur shufra e kamxhik !

  E bėnė t’ paaftė pėr gjykim –

  N’ Beograd e ēuan n’ shėrim!

  Po sa mjekėt e shėruan –

  Katėr vjet burg e dėnuan !

  Po sa burgun e pėrfundoi –

  Aktivitetin prapė vazhdoi !

  Angazhimi i patriotit –

  Vazhdon n’ rrugė tė Kastriotit !

  N’ angazhim t’ ēėshtjes atdhetare –

  I pa epur , s’ pushonte fare !

  Zemra e tij n’ trimėri pėrsoset –

  Prapė zbulohet, prapė burgoset !

  Nė bisedat e Shabanit ,

  Bashkė me shokėt e idealit –

  I vetėdijshėm , ai pohonte

  Pėr pasojat qė mund t’i pėsonte !
  Nga pėrndjekėsit dhe sigurimi –

  Mund ta priste likuidimi !

  Nga udbashėt mund tė vritej,

  Por, aspak pėr jetė s’ mėrzitej !

  Pėr atdheun qė po robėrohej –

  Ishte i gatshėm tė flijohej !

  Bota mbarė qė ta kuptojnė ,

  Se shqiptarėt – robėri s’ durojnė !

  Parandjenja pėr vetėflijim –

  Doli e saktė n’ parashikim !

  Nė vitin gjashtėdhjetė e dy –

  Prapė pushtetit i bie nė sy !

  Por , Shabani nuk frikėsohet ,

  Idealit s’i largohet ...

  Bashkė me tetėmbėdhjetė shokė t’ vet –

  Arrestohet nga ai pushtet!

  Dy vjet burg , prapė e dėnojnė

  Dhe torturat ia vazhdojnė!...

  Dita – ditės po afrohej ,

  Qė nga burgu tė lirohej !

  Njė natė dimri plot acar –

  Nata e fundit – njėzet janar,

  T’ nesėrmen pritej pėr t’u lirua ,

  Prapė torturat ia kanė vazhdua !

  Mizorisht e torturuan –

  Pėr gjithmonė jetėn ia shuan,

  Qė t’ mos shoh ma diell , as dritė ,

  As familjen kur t’ vjen me e pritė !

  T’ nesėrmen , herėt nė agim ,

  Familjarėt u ēuan me gėzim –

  Para burgut kishin shkua

  Me e pritė djalin me u lirua !

  Sa me gėzim e pritnin djalin ,

  Udbashėt para ju dalin :

  “Kthehuni pas, mos pritni kot,

  Se Shabani nuk del dot !...


  -Shaban Shala, ka vdekė mbrėmė,

  E ka rrokė njė sėmundje e rėndė !

  Kthehuni n’ shpi , more tė shkretė,

  Se Shabani, ka ndėrrua jetė !”

  Gjilan, mė 28.01.2010. Demir KRASNIQI

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 22 Mar 2011, 05:06

  Parodi humoristiko-satirike:

  PĖR INATI

  Pasha Zotin, moj tezja Qefser-e ,

  Edhe n’ mbetshim na gjithmonė nė terr-e,

  Pėr inati , o , t’ bacit Sefer-e –

  Nuk e la , unė , pa e ble nji kerr-e!

  Pasha nanėn, moj halla Dinore ,

  Dhe mos paēim , na , bukė nji kafshore ,

  Pėr inati , o , t’ atij Haliti –

  Do ta blej nji antenė sateliti !

  Pasha babėn, o, axha Sokol-e,

  Pėr inati , o, t’ bacit Tomor –e,

  Do ta shes , o, unė nji copė oborr-e –

  Do t’ hapė firmė e do t’ bahėm Drejtor-e!

  Pasha kish-e, o, pasha xhami-e ,

  Pėr inati t’ disa shokėve t’ mi-e,

  Do ta formoj, unė , nji parti-e –

  Do t’ iu rri, unė, kolegėve karshi-e !

  Pasha besėn , o zotėri Skėnder-e ,

  Pėr inati , o, t’ agės Xhefer-e ,

  Nuk e la , unė , pa u ba lider-e –

  Kundėrshtarėve me ua ba ndo ‘i sherr-e!

  Pasha bacin , moj dada Xhejlane ,

  Do t’ hamė bukė , na, veē me patilxhan-e ,

  Pėr inati , o, t’ inxhes Sadet-e –

  Nuk e la sivjet pa shkue n’ det-e !

  Pasha syt-e, o efa Murat-e,

  Pėr inati , o, t’ imit kunat-e ,

  Do t’ i shes , unė, krejt ēka kam dukat-e –

  Do ta ēojmė shtėpinė nė katėr kat-e !

  Pasha fėmijėt , oh, more Tafil-e,

  Edhe n’u djegshim , na, porsi fitil-e ,

  Pėr inati , o, t’agės Halil-e -

  Nuk e lamė, na, pa shkue azil-e !

  Pasha Kuranin, o, more Isak-e,

  Edhe n’mė mbetshin , o, fėmijėt cullak-e,

  Pėr inati , o, t’ mixhės Rezak-e –

  Nuk e la pa shkua n’ haxhillak –e !

  Pasha djalin, o, moj dada Zel-e,

  Edhe mos mbet-e , o, n’ oborr nji gjel-e,

  Pėr inati , o , t’ dajės Vesel-e –

  Do ta bajmė , na , dasmėn nė hotel-e !

  Pasha besėn , o, more Qamil-e ,

  Edhe mos mbet-e n’ xhep as nji mindil-e ,

  Pėr inati t’ kumbarės Ēail-e –

  Do ta blejė nji telefon mobil-e !

  Pasha bukėn, o baci Xhevdet-e ,

  Edhe n’u fikshim , o, me themel krejt-e ,

  Pėr inati , o, t’ mixhės Bexhet-e –

  Nuk e la pa u lidhė me internet-e !

  *****

  Teksti, muzika dhe interpretimi:Demir KRASNIQI

  Gjilan, mė 03.09.1994.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 22 Mar 2011, 05:07

  OSE VDEKJE - OSE LIRI!

  Jem njė popull – trung ilir ,

  Jem njė trup n’ katėr gjymtyrė .

  Krahu i majtė - ėshtė kosovari ,

  Krahu i djathtė – Gucia e Tivari .

  Kėmba e majtė , ngjitet n’ Kosovė ,

  N’ Manastir, Shkup , Kumanovė...

  Kėmba e djathtė, n’ mbarė Ēamėrinė –

  N’ Artė , Prevezė, Florinė , Janinė...

  N’ kraharor t’ majtė – shkėmbinj ēeliku ,

  N’ kraharor t’ djathtė – Adriatiku .

  Ka kurrizin me xehe plot ,

  Gjoksin mbushė flori , barot...

  Ky trup - ėshtė Shqipėria nėnė ,

  Zemra e saj, quhet Tiranė .

  Shkodėr, Durrės, Elbasan ,

  Korēė , Vlorė deri n’ Sazan...

  Qė nga jugu e nė veri –

  Ėshtė njė komb – njė Shqipėri .

  Qė nga lindja e n’ perėndim –

  Jem njė komb me njė qėndrim !

  S’ durojmė t’ huajt me na sundua ,

  Me terror me na copėtua !

  Do t’ luftojmė pleq e tė ri –

  Ose vdekje – ose liri !

  Nė Ballkan – ku ka shqiptarė ,

  S’do t’ jetojmė mė tė pėrēarė !

  Nuk ka shtet, as s’ ka fuqi –

  Nė mes nesh qė venė kufi !

  Mbarė Pollogu , Pellagonia –

  Sytė i kanė kah Shqipėria !

  Se Kosova e Ilirida

  Janė mė t’ pasura se Florida !

  S’ durojnė Dibra e Kėrēova :

  “Evski”, “Ovski”, “Eva”, “Ova”!

  S’ durojnė Sharri e Qyqavica :

  “Iēa”, “Viēa” dhe “Oviēa”,

  “Mahmutiēa”, e “Kallabiēa”!...

  S’ durojnė Arta e Larisa :

  “Pangallosa” e “Isis- isa”!

  Jem shqiptarė, po na e ka ėndja –

  T’ flasim shqip, si na mėsoi nėna !

  Shtatė milionė ushtarė shqiptarė –

  Ju bėjnė ballė armiqve mbarė !

  Pėr t’i mbrojtur trojet etnike –

  Zhvillojnė luftėra heroike !

  Nėpėr shekuj flakė jem kallė –

  Vėllai me vėlla, njėherė me u ēmallė !

  Moj Evropė , mos luaj lojė hileje –

  T’ gjithė shqiptarėt i ke n’ familje !

  Duam t’ jem njė shtet unik ,

  S’ mund t’ na ndajė kurrė njė armik !

  Pėr pa u nda deti nga zalli –

  Kurrė nuk ndahen shqiptarėt pėr sė gjalli !

  Demir KRASNIQI

  Nga libri “Gjakon Kosova”- Gjilan, mė 1998, faqe 16.

  Sponsored content


  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare... Empty Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 05:00