Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Bardhyl Londo

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:11

  Ne kete teme do te mund te lexoni disa nga
  poezite e poetit Bardhyl Londo.

  Lexim te kendshem...  BILANC

  Fitimtaret-
  fitimtare.
  Te mundurit-
  te mundur ne perjetesi.
  Ne qofte keshtu
  mos na ardhsh kurre demokraci !


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:12


  LETER POPULLIT TIM

  Populli im, buken e mengjesit nen sqetull,
  nje cigare tymzeze,
  sy rrathenxire nga pagjumesia.
  Ku po shkon kete fundshekull?
  Hapat e tu-. simfoni e nente bethoviane,
  mengjesi. dileme hamletiane,
  mesdita-. plak urt, femije rebel,
  ne c'enderr hyn, valle naten,
  nga c'enderr ne mengjes, valle del?
  Ti, i pasigurti si nje syth marsi,
  Ti, i sigurti si deti,
  me i urte se vete Buda,
  Me martir se Krishti,
  Me profet se Muhamedi.
  Lerme te t'i puth syte
  serish
  S
  E
  R
  I
  SH
  Syte, ah, syte,
  fole dhembjesh,
  arene tragjikomedish.
  T putha dhe putha gjithe pellumbat,
  Te qafova dhe qafova gjlthe detet.
  Ku po shkon, i bukuri im, kete fundshekull?
  Kudo shkofsh me merr me vete.
  Me merr ashtu thjesht,
  pa karrige, pa veture.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:13


  REQUIEM

  Pasi i hengren te gjitha banketet
  Pasi i shijun te gjitha presidiumet,
  Pasi i moren te gjitha cmimet, te gjithe titujt,
  Pasi i bene te gjitha udhetimet jashte shtetit,
  Befas nje mengjes folen krejt ndryshe:
  Ate qe kemi puthur, ta peshtyjme tani.

  Dhe zgjaten duart prape drejt banketeve, cmimeve,
  titujve, udhetimeve...
  Rituali i ripertypjes filloi ne remaxhor:
  pertyppeshty, peshtypertyp...

  Zoti te ruajt, demokraci!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:14


  Atdheu eshte dhimbje

  Atdheu s'eshte sa sedilja e makines tende,
  sa karrigia e zyres,
  sa dhoma komode

  A me degjon,
  ti qe me flamur te ri u gdhive ne mengjes,
  per ta ndryshuar, ndoshta, prape ne mbremje?

  Atdheu s'eshte loje kalamajsh.
  Atedheu eshte dhimbje.
  O Zot,
  Dhembje!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:20


  REMINACION

  Ku po shkon keshtu fundshekull i cuditshem?
  Lindjeperendim, Perdndilindje. Perendolind. Lindperendo.
  iluzione qe vyshken, iluzione qe lindin per t'u vyshkur
  Iluzionet?
  R-e-m-i-n-a-c-i-o-n.
  Si po vdes keshtu fundshekull i krisur?
  Vdes apo vdekjen sfidon?
  Me c'rekuiem te Bahut ta percjellim murinn e Berlinit?
  Rekuiemet?
  Re
  mi
  nacion.

  Si po ndahesh keshtu fundshekull tragjikomilk?

  A duhet te besojme vertet se ulliri, gjelberon)
  Mbi harten e Evropes si mbi nje tabele shahu
  ekzaltime demokracish
  Shah. Mat. Shahmat. Matshah,
  Remi
  nacion.

  Si po perfundon keshtu fundshekull Hamlet.?
  Evropa u hap "Rilindja" u mbyll,
  Largime ushtrish- Palestina gjakon.
  Portat e Brandeburgut, Qafeprush, KSBE, emigrant kllapi
  Rripi I Gazes
  segregacion
  Fundshekull
  shtetbashkues
  Fundshekull
  re
  mi(njsh)
  nacion
  alshovinistesh.

  Re - mi - - na - ci - on

  Eja dalim nje fotografl, fundshekulli im.
  Me degen e ullirit- Me thiiken qe gjakon.
  Ke a s'ke zemer t,. fundshekull'i im?
  Fundshekull
  Pa
  R-e-m-i-n-a-c-i-o-n.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:20


  Demokratet Populiste

  Fryjne ererat. Perjet kane fryre keshtu.
  Ku mbaron valle muzika? Ku fillon zhurma?
  Ne kryqezim te koherave, nje pikepyetje e madhe
  pergjon e
  ngaterruar
  ku mbaron populli, ku fillon turma?

  Ja, dolen populistet demokrate,
  dallge ku perzihet uji dhe shkuma.
  Populli rri serioz, i heshtur, i matur,
  Shakara pa kripe mbllacit turma

  Dhe nisin tiradat, nisin zhargonet,
  burokracia eshte si lopa, demokracia si vetura.
  Populli ul koken poshte i skuqur nga turpi,
  "I madh", "i madh", cirret turma.

  Fryjne erera. Mirefryfshi erera!
  Kush ka veshe e dallon muziken nga zhurma.
  Koha ime, beju sa me pare popull,
  larg, koha ime, larg nga turma.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:22


  DITEN QE U FORMUA PARTIA DEMOKRATIKE


  Mbaruan duartokritjet
  thirrjet entuziaste,
  u ulen krahet me "V"-te e gishterinjve ne ere.

  Pastaj filloi shiu,
  si per te na kujtuar se kepucet na fusnin uje,
  e lata e druve duhej prere...


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Sponsored content

  Poezi nga Bardhyl Londo Empty Re: Poezi nga Bardhyl Londo

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 16 Jul 2020, 10:40