Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Vehap Kola

  behar kaceli
  behar kaceli
  Gurabardhs
  Gurabardhs

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 31
  Mosha : 39
  Vendndodhja : tirane
  Profesioni : teolog
  Pikėt : 280
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 14/02/2008
  Humor : po

  Poezi nga Vehap Kola Empty Poezi nga Vehap Kola

  Mesazh nga behar kaceli prej Sun 17 Feb 2008, 03:35
  PĖR VETE


  Nė qofsha qelq i hedhur

  Mos mė thyej

  Se vetė do shkelėsh

  Mbi copėzat

  Grimcat e mia

  Dhe do lėndohesh

  Nė qofsha letėr e lexuar

  Mos mė digj

  Se tymi im

  Do tė tė japė erė

  Flaka ime do tė tė pėrcėllojė

  Dhe hiri im

  Do tė tė nxijė

  Nė qofsha shtėpi e braktisur

  Mos mė ndryj

  Se ti, do mbetesh jashtė

  Nė qofsha dru i shtrembėr

  Sė paku, hije bėj

  Mos mė shkul nga rrėnjėt

  Se ty, dielli do tė tė rreshkė
  MAJAVE


  Rrufetė bien majave

  Djegin lisat mė tė lartė

  Dhe kryeshkėmbinjtė

  Fshikullojnė

  Plumbat

  Synojnė ballin

  Ballin e rreh

  Stuhia, shiu, breshėri

  Dėbora, mbi flokė, zė

  Rėndon mbi kokė

  Udhėtari, pushon mbi gur

  Nė fole tė brishta

  Banon dallėndyshja

  Merimanga, nė njė rrjetė,

  Edhe mė tė dobėt

  Ēatitė mė tė larta

  ngrihen mbi mure tė forta

  Tė fortit, i besohet barra mė e rėndė

  Trimit, fronti mė i frikshėm

  Tė mirit, mė e liga

  I vihet ballė

  Kush mundet,

  Si velat,

  T’i qėndrojė stuhisė

  Qė bregu

  Ta gėzojė

  Kush guxon, ballin

  Me erėn, me shiun, me breshėrin

  Ta ndeshė

  Qė dielli

  Tė shndrisė si mbi ar

  Mbi ballė

  Dhe kraharorin

  Mos e ēaj, nga dhimbja

  Qė ta gjesh sėrish

  Tė humburin
  PASQYRĖ


  Lehtė hidhen hapat

  Kur mbi vezė ecet

  Dhe nė qofsh kalė i ēmendur

  Kėnga jote nuk e zgjon tė fjeturin

  Tė paqshmin nuk e vret

  Plumbi yt, as britma

  As flladin nuk e nget

  Furtuna as tufani

  Shiu nuk trazon liqenin e fjetur

  Fishkėllimėn tėnde

  Mallėngjyese

  Tė ngadaltė

  Tė shtrirė

  Vetėm i dashuruari pas teje

  Mund t’a dėgjojė

  Dhe sado gjerė tė udhėtosh

  Udhės tėnde do tė shkelėsh

  Tė mirit, udhėn, nuk mund t’ia ngushtosh
  TĖ ISHA


  Tė isha i sigurtė

  Si zhgarravitja

  Nga sytė e vėmendjet

  I lirė

  Pa pyetje, pa kureshtje

  Pa intervista

  Tė kaloja pranė njerėzve

  Tė isha i justifikuar

  Si memeci

  Tė kėndoja kėngėt

  Pa mė gjykuar

  Tė kisha ngjyrėn

  E gjėrave

  Pranė tė cilave jam

  E tė mos i bie nė sy

  Askujt

  Ashtu, i qetė

  Si nė mesnatėn e errėt

  Kur s’sheh as hundėn tėnde

  Ashtu tė marr frymė

  Edhe nė mė vrafshin

  Si milingonjėn

  Nga pakujdesia

  Nuk do i bėhem barrė

  Askujt

  MBILL TRĖNDAFILA


  Mbill trėndafila!

  Dhe nė mos mbėrritsh

  T’u ndjesh aromėn

  Se tė tjerėt

  Do tė ndjejnė aromėn tėnde

  Nė gjinjtė e tyre

  Nė qofshin armiq

  Do tė tmerrohen

  Nė qofshin tė dashur

  Do tė gjejnė gjurmėt e tua

  Dhe do tė qajnė me mall

  Si mbi varrin tėnd

  Dhe do t’i ndjekin

  Tė tė gjejnė

  Nė krye tė udhės

  Lėsho dritė!

  Dhe nė paē frikė

  Se nuk ndriēon dot veten

  Se tė tjerėt

  Do ta shohin dritėn tėnde

  Nė qofshin armiq

  Do tė verbohen

  Si urithėt

  Nė qofshin tė dashur

  Do tė hapin sytė

  Do tė gjejnė udhėn

  Tė vijnė drejt teje

  Se trėndafili

  Mbin nė gjurmėn tėnde

  Djersitur nga mundi yt

  Dhe drita

  Buron nga zemra jote

  Dhe rrezja

  Ėshtė udha qė tė ēon

  Nė zemėr

   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 02:56