Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:00

  Ne kete teme do te mundeni te lexoni disa poezi te poetit Hil Mosi.

  Lexim te kendshem...

  Ky postim eshte edituar nga Bordi Drejtues...
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:01


  Dashunia

  Ēa zemren teme keshtu sot pesh'ka ēuemun?
  Pse sot qetsi nuk kan' kto mendt e mia?
  Ēmos kurr pse ma e re po m' ngjan djelmia
  E zemra her' asht n'gzim e herė e hutueshme?


  Po e dij mjaft mirė, se jam tue provuemun:
  Nė zemė teme ndrye asht dashunia,
  E n' mende teme siellet fantazia,
  Tue m, lan n' dyshim e nga nji her' tė gzuemun.

  Un' kaq tė flakt' s'e pata kurr kujtuemun!
  E dijshe t'vogel krejt sikur shkėndija,
  Qė veē nji ēast flakron, sė shpejti prap m,u shuemun.

  Po tash po e ndiej, se po ma njeh fuqia,
  qi n' trupin tem gjithnji vjen tue u ndrruemun,
  P' e dij se ē' asht ajo: ash 'bukuria."
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:01


  Malli im
  Erė e malit fryn ngadalė
  Pėrmbi fushė plot me bar,
  Mue malli porsi valė
  Ma mbush zemrėn plot me zjarm.


  Erė e malit fryn e qetė
  Si nė lindje e perėndim;
  Breg, lėndinė shohin jetė,
  Zogjtė ēmallen me kėndim.

  Mė ha malli pėr natyrė,
  Lisa, plepa nė largim,
  Malli i nanės si pasqyrė,
  Ma zgjat jetėn, m'ep gjallnim.
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:02


  Nė dyshim

  Jam n'dyshim, jo se po vdesim
  Pa dit kush a jena gjall',
  Por se dru qė n'botė na mbesim
  Krejt si peshku qė rri n'zall.


  Jam n'dyshim se shqyptarizmi
  Ma pėrpara s'ka me shku,
  Se po shifet fanatizmi,
  Si shqyptart' i ka qorru.

  Jam n'dyshim tuj pa do krena
  Kah na bajn' qė mbas t'i shkojmė,
  E tė tynve qole t'jena,
  E pėr dam t'atdheut t'punojmė.
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:02


  Kosova ne lufte


  Ah, Shypni, mos thuj mbarova,
  Se djelmt tu edhe jan' gjall'!
  N'kamb asht ēu e rrebt Kosova
  E ban luftėn ball pėr ball.

  Ish nji vjet' ndėr ma tė vshtira,
  Me nji mij nandqind e dhjetė,
  Kur Kosov' mbloj egėrsira,
  Pėr me shbi ēdo bim' mbi dhetė.

  Ish, por sa e nis njathera
  Bota mbar' pėr m'u gjallsu
  Kur me knaqje vjen prandvera
  T'gjith natyren m'e lulzu.

  Ah, ehu! Do sheje t'kqia
  Jan kah vin' prej ans mbi Le!
  N'vent t'prendvers qė pret Shqypnia,
  Bje mbi tė nj' e rrebt rrufe.

  Prej Azis' tek jan kah lshohen
  Me tėrbim tė madh barbart,
  Pėr me vra, me pre kta ēohen,
  Me turpnu pėr jet Shqyptart.

  E n'Prishtin' atje pik' s'parit
  Krisi topi me duhi,
  Atje gjaku i shqyptarit
  Ra nė tok' me bi pėrsri.
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:03


  Guxim

  Ti ke pas' pa do koh' edhe ma t'vshtira,
  Ti ke pas' hjek, ma shum' mjerim,
  Prandej qindro burrnisht sikur pėrpara
  E mos u tremb, por ki guxim!


  Shum' dallgė t'rrepta ti i pate hjekun,
  Qė ty t'u turrshin me rrėmbim,
  E pra mbasi der sot trimnisht qindrove,
  Ti mos u tremb, por ki guxim!

  Sado e rrept' qė mundet t'jet' duhia,
  Mos u frigso, por banu trim!
  Do t'bahesh prap i fort sikur pėrpara,
  Por mos u tremb, e ki guxim!
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:04


  Ngrehu

  Thon' pėr ty qė ke mbarumun
  E gjallsi ti ma nuk ke;
  Thon' pėr ty qė je poshtnumun
  O atdhe!


  Jan kah thon' se t'vdiq trimnia,
  Qysh se t'ra ajo rrufe;
  Thon' se ty t'u prish djelmnia,
  O atdhe!

  Thon' se je nji komb i lanun,
  Ma i poshtri ti sot je;
  E ēka s'jan' pėr ty tuj thanun,
  O atdhe!

  Cdo qė bota do tė flasin,
  Mbushu plot shpres' tė re!
  Ty asgja nuk do t'humbasin,
  O atdhe!

  Shkundi t'rrebtat arm' mizore
  E pėr luft' thirrna ne!
  Botės diftoj' qė s'je me kore,
  O atdhe!

  Kshtu ndėr kombe tjera njehu,
  Tunde botėn mbar' nė dhe!
  N'luft' me djelmt' e tu ti ngrehu,
  O atdhe!
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:04


  Kanga e tė vorfnit

  Prind nuk kam,
  I vorfėn jam
  E rroben kam tė vjetėr,
  Me buk' e krypė,
  Qė rri tue lypė,
  Kaloj prej ditės m'nji tjetėr.


  Nuk kam shtėpi,
  As se ku rri:
  Ndėr rruga un' kam mbetun!
  Pothuej gjith' herė,
  Se nėn nji derė
  Un' natėn shkoj me fjetun.

  Gjith' bota lot
  E kush s'ma thot'
  Nji fjalė qė me m'gushlluemun.
  Njerzi pse m'qeshė,
  Pa buk' e veshė,
  Qė kurr nuk jam i gzuemun?!
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:05


  Luftarit

  Atje n’at vend tė lamun
  Me gjak t’Arbnorit t’dlirė;
  Atje nji djalė āsht vramun
  Atje mbet nji Ilirė.

  Atje n’at vend barbari
  E njofti mirė djelmnķn;
  Atje rrėfei Shqiptari
  Sį shtrźjt e blén lirķn.

  Atje Shqypja luftovi
  Trimnisht me zogjt e vet;
  Atje nji zā ushtovi:
  "Nė zjarm, se nji na mbet!"

  Ai vend nuk do t’harrohet
  I gjall’ do t’jét pėr né;
  Mbas tashit do t’emnohet:
  "Nji ēerdhe e Shqipes s’ré".
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:06


  Mall

  Vend i dashtun , ku un'leva,
  Sa sa her' me mall t'kujtoj!
  Kurr si sot dashtni nuk ndjeva,
  Shum' Shypni, un' ty t'dishroj!


  Shpesh kujtimet m'shkojn' te shpia,
  Ku me mall e shkush fmininė,
  Zemrėn krejt ma grin dashtnia
  E prej mallit mrend po zin.

  Ah, at' votėr kur kujtova,
  Ku qark saj un' jam rrethu...
  Dy tri pika lot i lshova,
  Ktu n'kėt vend ku jam mėrgu.

  Kur ma thell' jam shty n'mendime
  E mjerimin kam kujtu...
  Ikne, ikne ē'pata gzime,
  Zemra faret m'u coptu!
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:06


  Mbramja 1 Nanduer


  Pushojti ulėrima edhe vaji,
  Qi ditėn t’vjetrat vorre patėn mblue!
  N’qetsķ t’mjerushme ra tek ka Ermaji
  Mbī zall veē ndihet Kiri tue ushtue.

  Qe hyjt e hāna m’qiell tek lamparisin
  E fushėn mbarė e mblojnė m’nji dritė tė zbét,
  Do drita t’ndezme mbi shum vorre ndrisin...
  Mbi tufa lulesh, rrxue me krye pėr dhét.

  Vorrtari, i cili s’njef ē’āsht friga e mnera
  Tek shkon mbi vorre dritat tue i shue,
  E si mbaron, kėthen... po fryn m’turr era,

  E gjetht i bān nga nji e nji m’u rrxue...
  E kukuvajca mbi qinar, e mjera...
  Pėrpiqet vajin si pėr m’e mbarue!...
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 43
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Paula prej Tue 24 Feb 2009, 00:07


  Sheges se kopshtit

  Pak vjet, o shegė, qi t’mbolla
  E ti je rritė e shkue!...
  Em bir me duerėt e njoma
  M’ndihmoj pleh n’rrājė tue lshue...


  E m’thote: «O atė, kur t’rritet,
  As kjo do t’ jét pėr mue?»
  «Po bir—un j’u pergjegja—
  pėr ty jam tue e vu!»

  T’shiqoj, o shegė, e ngrihem,
  Kah t’shof me fryte plot!
  E kah mā teper rritesh,
  Mā e madhe ti ē’do mot,
  Mā shum pėr mbrenda digjem
  E syt mė mbushen m’lot!

  Ti helmin t’m’a kuptojshe,
  Moj shega e njomė e e ré...
  Ti ndofta s’do t’m’shiqojshe
  Kaq gaz edhe haré,
  Por ftyren do t’a mvrojshe,
  Do t’m’kqyrshe shum mā zbét,

  Se aj, qi ty t’plehnojti,
  Qi ty aq fort t’gjallnojti,
  Moj shegė, sot kalbet m’dhét!
  Memedheu
  Memedheu
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 40
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 26/03/2011

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Memedheu prej Sat 26 Mar 2011, 10:27

  Poezia u rishikua dhe modifikua nge Bordi Drejtues i Forumit...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Mar 2011, 22:52

  Ky mesazh eshte modifikuar nga Bordi Drejtues i forumit...


  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Thu 31 Mar 2011, 01:34, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Pictur10
  Memedheu
  Memedheu
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 40
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 26/03/2011

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Memedheu prej Wed 30 Mar 2011, 04:16

  Postimi eshte modifikuar nga Bordi Drejtues...

  Sponsored content

  Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij Empty Re: Hil Mosi - Ja disa nga poezite e tij

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 27 May 2020, 23:35