Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Kozeta Zylo...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:30

  Pėrshėndetje tė gjithėve:
  Nė kėtė temė do tė njiheni disi me disa
  presj poezive t[ poetes Kozeta Zylo,
  njekohėsishtė mundeni edhe tė postoni
  edhe tė tjera poezi tė kėsaj poeteje tė
  cilat nuk gjenden kėtu...

  Lexim tė kėndshėm...

  Sinqerishtė pėr ju:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:31


  KOZETA DHE LYPSARI...


  Ne autobus prane meje,
  U ul nje lypsar,
  Nga aroma e ndjeva,
  Nga zhapat e lėkurės se tharė.

  Kunterbimi I eres po me terbonte,
  U ngrita paksa te nderroja vendin,
  Por ne moment ndryshova mendimin,
  Dhe me te fillova bisedimin.

  Doja t’I beja moral per ndryshim,
  Por shpejt me pyet si e ke emrin?
  KOZETA, I them me nxitim,
  Furishem pergjigjet, ne gjysme ēmendine.

  Te lutem I them, mos m’u afro prane,
  Do te jap une buke dhe dollar,
  Jo.o.o.o.! Nuk dua $, veē ndjeje emrin tend,
  Simboli I mjerimit per cdo lypsar!

  E ngrire qendroj prane syve blu,
  Nje drite mė rrezelliti mendimi I tij,
  E pyes, pse je katandisur keshtu?
  Me thote: I mbetur jetim qysh ne femijeri.

  Shkollen e mbarova, por I pafat,
  Ne depresion rashe nga burgu I jetes,
  Kozeten e Hygoit e kam pare disa here,
  Melhem per mua dhe per ēdo te mjere.

  E ftova per dreke ne shtepi,
  I urituri hante dhe s’kishe te ngopur,
  E vesha me rroba, nga koka tek maje e thoit,
  Qe te mos vuante mė, si Kozeta e Hygoit!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:31


  MONUMENTI I LOTIT...

  Sa lot eshte derdhur,
  Per ty nenokja ime Shqiperi!
  Neqoftese do te kishim mundesi per t’I mbledhur
  Me siguri do te krijohej nje oqean i tere,
  Ndoshta oqeani me i madh kohor,
  Ne gjithe rruzullin tokesor.
  Eshte lot i brezave, qe pushtuesit pane me sy,
  Eshte lot I vashave, per te dashurit,
  Qe u arratisen nga aty,
  Eshte lot i pleqve,
  Per femijet qe i lane ne vetmi,
  Eshte lot i bijes,
  Qe s’u ndodh prane ne vdekjen e nenes,
  Eshte lot i femijes,
  Qe rritet pa pare baba me sy.
  Jane varret e prinderve,
  Qe u mbuluan pa nje grusht dhe te burrit,
  Eshte lot im qe ēan palcen e gurit.
  E si kale I hazdisur, vrapoj neper shekuj,
  Per te qemtuar brengat te qendisur ne shpirtra,
  Qe pena ime bashke me skulptorin,
  Te ngrene madherishem, monumentin e lotit.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:32

  VALBONA, BIJA IME...

  Gjethi sapo ka dale,
  Si gur diamandi shndrin vesa,
  Ngadale piklon deri tek rrenjet,
  E etjen ma shuan pa kuptuar,
  Si tek burimi i Valbones ne mal.
  E une prej dore me Valbonen,
  Loz me ujin pllac e plluc,
  Duke puthur emrin e bijes sime,
  Qe nuk eshte me udhetim imagjinar,
  Por nje vizion ngjyrash i dritares time.
  Une kridhesha e tera ne valet e pastra,
  E shpesh i thoshja sime bije,
  Emrin e bukur qe ke Valbona,
  Shume prej personazheve i le ne hije.
  Ky emer i magjishem ne shpirtin tim ka hyre,
  Me xhigelit e si note ne pentagram tingellon,
  I mbeshtjelle me vellon blu Valbone,
  Dehem dhe mallengjyer shpirtin me pershkon.
  Vals dua te vallezoj me ty engjelli im,
  Mbi lendinen e gjelber prane Valbones,
  Le t’ja kaloj dhe valsit famoz te Danubit,
  Me sterkalat e ujit kristal te Tropojes.
  Pasqyra e ujit si feniks shfafqet,
  Kudo ne rrugen tende te shkollimit,
  diplomat e tua si mozaik, arberie,
  Formojne kuroren e arsimimit.
  Oh, c’me shetit fantazia lumit te paster,
  ku si mendafsh duken guret e vegjel,
  Ato gure t’i kishja ketu ne New York,
  Do shqyeja veshjen me dru, te shtepise sime,
  E me emrin VALBONA do skalisja porten time.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:33

  SHIJA E DASHURISĖ...

  Buzėqeshja tėnde si petalet e mėngjesit shndrit,
  Sapo sheh sytė e mbushur me jetė,
  Ngacmuar nga shikimet vjedhurazi pėrherė,
  Si vezullim ndjenjash nė rrahje pulsesh troket.

  Puthja lozonjare si shkėndija, me xixa pėrhapet,
  Nė flakėn e nxehtė tė dashurisė,
  Butėsisht prekin mollėzat e njoma,
  Parfumosur me afshin e rinisė.

  Puthja e rrėmbyer shpuzohet mė shumė,
  Sythe lėshon nė degėt e trupit tim,
  Kapilarėt e gjakut qarkullojnė si lumė,
  E etshėm thith, pa ndrojtje dashurinė.

  Bashkimi I buzėve si pikturė nudo,
  Jep tinguj tė brendshėm nėn zė,
  Lėshon ofshama nė akustikėn brenda,
  Nė lumturinė e valsit, oh, c’shije tė lė!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:34


  MĖSUESVE TĖ GJIMNAZIT “ĒAJUPI”
  DHE “1 QERSHORI”...

  Qiellin me pikeēuditese e mekova,
  E si lot margaritar rrezohen mbi mua,
  Eshte lemimi i mallit per shoqet,
  Per ato mesuese, qe sa shume i dua.

  Sa here diskutonim bashke, ne shkolle a kudo qe ishim,
  E butesine e fjaleve mbi supe i kam,
  Varur si menge, simbol dashurie,
  Ngjizur ne shpirt, mjalte mencurie.

  Edhe pse vitet, Ajzberg po behen,
  Une s’pyes, mallin jua var juve ne mengen tjeter,
  Se dashuria jone ka qene e perbashket,
  Nje Titanik, i pambytur, histori e vjeter.

  Kujtimet si nektar i mbledh nje nga nje,
  Shperndare ne fotografi, e ne ditare mesuesi,
  Dhembshurine e madhe qe kam per ju,
  I tjerr me kujdes, me dhimbjen e nje shkruesi.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:35

  POLENA E PUTHJES...

  Puthjet e embla jane si flutura,
  Qe fluturojne magjishem, ne hapesiren e zemres,
  Ndezin gjakun, shtojne ritmin e jetes,
  E etshem thithin burimin e veses.

  Jam ngjizur e tera, brenda teje
  Dy zemrat rrahin si nje e vetme,
  Nuk lekunden nga stentet, muzgjet,
  Levizja kryhet si deshire e perjetshme.

  Ne prush le te digjet puthja, qershi,
  Ne llaven e zjarrte te dashurise,
  Une nuk do te jetoja dot pa te,
  Do te ishja si kali gerdalle, ngordhur qe i ri.

  Kjo ndodh ne syte e dashuruar,
  Kur ti flocka puthjesh me lė ne buze,
  E une ashtu e marrosur,
  E vjedh floēken dhe e stampos ne gushe.

  Tani si nje engjell me vjen puthja,
  Kur shpirtrat bashkohen ne nje,
  Shigjeta e shikimeve eshte tretur e tėra,
  Dashuria perhapet si polenė ne tė.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:35


  HISTORIA E KAFSHUAR...

  Atdheu im,
  Pse mundohen "Ata"
  T'i varrosin mekatet,
  Gjerat e kobshme katran,
  Mjere shamizezat nena,
  Qe mbi mollezat e fishkura,
  Kalon currili i lotit,
  Per djemte e tyre qe vane.
  A do te gjendet nje dite,
  E verteta e brishte e historise,
  Qe gjeneratat mos te konfuzohen,
  Dhe une mos te behem xhind,
  Qe me thonje shtrigash,
  Zhgarravinat e historise t'i gris!
  Ndoshta do te duhet pune,
  Qe dheun mos ta germoje Kau i Zi,
  E qe studentet e mi,
  Mos te shkojne me hamall neper Evrope.
  Por me forcen e Atdheut,
  Dhe krenarine e te pareve,
  Te ndalojme vrasesit gjakftohte,
  Qe Shqiperia mos te jete me,
  E kafshuar si ne vitet 1912-te,
  Por e bashkuar me te gjitha trevat,
  Me Kosoven legjendare dhe Camerine e masakruar.
  E ne zemrat tona prush, e verteta te dihet,
  Jo me refren i kobshem,
  Clirimi eshte ne 28?!
  Clirimi eshte ne 29?!
  Por per pikat kyce te historise,
  Le te veshim gunen e bashkimit,
  Dhe ne mos te vuajme me
  Nga kafshuesit HistoSTRUCE te cvirgjerimit!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:36


  KLODIANA, ĖNGJĖLLI IM...

  Vitet shpejt kalojne engjelli im,
  E ti perhere me dukesh e vogel,
  Une loz e qesh me ty si nje femije,
  Me kurore lule delesh, mbledhur ne nje koder.

  Ne cdo hap te kam ndjekur,
  Si cdo nene bijte e vet,
  Shperblimin me vell medafshi,
  Ma ke dhene ne cdo moment.

  Mes yjesh te shndritshem ne qiell,
  Emrin KLODIANA, si meteor rrezova,
  Pagezuar nga babi yt, emer i tokes nene,
  Me arome Ilirie, ne gjoks e shtrengova.

  Puthe, puthe dhe kllapoje te teren,
  Vargun e nenes sa here ta lexosh,
  Si nje qerpik te lagur shpesh do ta kesh,
  Ne kaltersine e vegjelise, kur te enderrosh.

  Kupen e endrrave, duket ma ke mbushur,
  E si pikture Rembrandti I var ne mur,
  Pershendetem ne mengjes, e sapongritur,
  Duke me dhene vezullim, hijeshi e nur.

  Vazhdo te arten rruge, pa u ndalur,
  Duke kundruar kudo Arberine,
  Skalite emrin tend si mozaik te bukur,
  Ne librin e dijes, KLODIANA engjelli im!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:37


  ĒUDITEM ME VETEN!...

  Cuditem me veten qe nuk ndryshova,
  Edhe pse mbi prush eca zbathur,
  Mendimet shpesh me zjarr i komentova,
  Nen qiellin mavi, me kreshta zbardhur.

  Prushi me digjte dhe me piqte kembet,
  Une ecje me pika gjaku mbi toke,
  Balta e zhuritur ma mbyllte plagen,
  Dhe rrathet e Dantes formonte mbi koke.

  Zoti do te gjykoje se ku do te me coje,
  Shpirtin qe s’me ndryshoi, kurre ndonjehere,
  Do te zgjedhi Parajsen apo Ferrin e Dantes,
  Apo do te me lere ne sherbim per te tjere?

  Shpesh, disa njerez nga goja ma kane xhvatur,
  Buken e gatuar nga dora ime,
  Te mesuar perhere me qyle dhe hile,
  Si Iagot e Shekspirit, qe plagosin zemren time.

  Cudi kur shoh disa te tjere,
  Me vraga dhe brenga duke biseduar,
  Pozojne sipas rastit, eshke pa ndjere,
  Krenare per veten qe s’kam ndryshuar.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:38


  NJĖ PUHIZĖ E LEHTĖ NĖ SHPIRTIN TIM...

  Kur pranvera vjen me cicėrrima,
  Une e tėra, bėhem si zog,
  Si nuse e bukur, ndjehem papritur,
  Kur mbi mėndafshin tim ndjej puthjen e ngrohtė.

  Njė gjethe shumėngjyrėshe papritur preku,
  Gjoksin tim te zjarrtė, pėrzier me puthjen,
  U mrekullova magjishėm, nga butėsia e saj,
  Si pafundėsi kėnaqėsie, bashkuar me lutjen.

  E tėrė gjithėsia, sythet ēeli,
  E bashkė me mėndafshin tim, fėshfėrin,
  Hiret e mia, papritur fshehu,
  Me njė puhize te lehtė pėrkėdhel shpirtin tim.

  Petale lulesh vallėzojnė brenda,
  Nga ritmet e zemrės, harbuar ne dashuri,
  Ērregullimi i gjakut shpėrndahet nė vena,
  E buzėt lulėkuqe, ēlirojnė, puthje freski.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:38


  MOLLA E MIGJENIT...

  Nxorra nga sunduku, endrren e hershme,
  Fshehur ne shpirt, strukur si kotele,
  Te ikja larg, larg per te kafshuar,
  Vargjet e Migjenit, mollen e ndaluar.

  Ja erdhi dhe koha, qe si shtrengate me hodhi,
  Ne nje bote te panjohur, hapin ndalova,
  Kurreshtjen shpejt, nga dega rrezova,
  Mollen e ndaluar, qe asgje s’ shijova.

  Molla e kuqe, krimbosur ishte brenda,
  Kishte kohe qe priste dhe me nuk duronte,
  Kalbesira e viteve i zbehte kurreshtjen,
  Nga qullosja e saj, dhembi se kafshonte.

  Me vargun e Migjenit ngrire ne buze,
  E uritur vazhdoja te kerkoja,
  Neper kopshte, zyra mondane qendrova,
  Por mollen e ndaluar kurre se shijova.

  Buza e ngrire si shege u ca,
  Me rruaza te kuqe shkruajten ne gushe,
  Mollen e ndaluar qe se shijove ketu,
  Eshte ne dheun tend, mbjellur ne cdo fushe.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:39


  ĒAMĖRIA...

  Klithin zerat nga nentoka,
  C'ben keshtu o Evrope plake,
  Jemi camet te masakruarit,
  Po kullojme akoma gjak!

  Plumbi i Zerves ende sillet,
  Ne pretendimet e Vorio Epirit,
  Mbeshtetur nga kali i Trojes,
  Si ne dramat e Shekspirit.

  Digjet zemra e Ēamerise,
  Per t'u kthyer ne token meme,
  Tymi dhe flaka e 44-s,
  Kane thinjur Hagen qe ne rrenje.

  Dhe sa, do te heshtin kancelarite memece,
  Perballe kerkeses se Ēamerise,
  Do te futen ne kurthin e pabesise greke,
  Apo do t'u njihet e drejta e pronesise?

  Bubulina ka nxjerre gjoksin,
  T'u mekoje me qumeshtin cam,
  Te zgjoje sythin e Lirise,
  Ku deshmoret per te rane.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:40

  ANITA BITRIT...

  Kjo vdekja e zeze,
  Muret i cane,
  Lotet rrjedhin vale,
  Per gjeneratat radhe.

  C’dhimbje na solle sot,
  Me melodite e kenges,
  Engjell Sibora,
  Le pergjysme endrren e nenes.

  Tmerruar nga lajmi rrugen mora,
  Kalova me drita te kuqe, vetetime
  Ne cep te rruges frymen ndalova,
  Me rrodhen lotet kur pashe shtepine.

  Zemra s’me pushonte aspak,
  Me vehte klithja e mjera e mjera!
  Ndenja gjate, por porta s’u hap
  Ndeza qiririn dhe e vura tek dera.

  Vitet do te ikin dhe shpejt do te kalojne,
  Loti I mergimtarit do te ngelet ne dere,
  Orkestra “Alba” shpesh do te ekzekutoje,
  Kenget e tua ne tastiere.

  More helmin ne zemer, ike larg, Anita!
  Ndoshta te gjeje qetesine,
  Le ne zemrat e njerezve kengen,
  Dhe me zerin tend pavdekesine.

  I paharruar qofte kujtimi I tyre!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:41


  HEU, KOSOVĖ...


  Ma blove shpirtin, nen mokrrat e Evropes,
  Kur copetohej trupi si me hanxhare,
  Therrte gjoksi, nga rrjedha e plages,
  Ku vendosej fati nga kasape te marre.

  Me lere te endem e lire,
  E te vije aty, ne token time,
  Dhe pastaj te perulem ne gjunje,
  Pa ushtare me tyta, rreth zemres sime.

  Qe syte e mi, mos te hedhin lot,
  Si shelgje lotues per te renet,
  Por loti im le te kthehet ne kokrriza,
  Ku te godas si bresher, ata qe skermitin dhembet.

  Dua te thyej hekurat qe te rrethojne,
  E te futem ne shpirtin tend gjigand,
  Le te mbushem andej me frymen tende,
  E te ringjall fizikisht heronjte,qe per ty jeten dhane.

  Heu Kosove!
  Me dramen tende ne shpine,
  Ecje, luftoje dhe asgje s’te ndalte,
  U desh fundi i nje shekulli,
  Qe lufta tende, shkeputjen nga Serbia te shpallte.

  Pavaresia tende e afert,
  Nuk eshte me imazh hyjnor,
  Ne te jane murrosur shpirtrat,
  Qe premtimi i dhene te jete burreror.

  E nese ju gjykates boterore,
  Rivrisni shpirtrat e murosur,
  Trupat e shenjta te tyre,
  Do ta kthejne ne legjende, lirine e burgosur...


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 29 Nov 2007, 00:42


  KULLAT BINJAKE...

  Terrori ma kaploi shpirtin,
  M’u fut ne trup, si hekur i nxehte,
  Ku ne kullat digjeshin njerezit,
  Nga avionet, zjarr, futur fshehte.

  Nga ballkoni im cdo dite u shikoja,
  Miss Bota, qendronit vite me radhe,
  Ne cdo konkurs, ju kishit fituar,
  Si nuse te bukura, mbi kal te bardhe.


  U trondit bota, per te madhen hata,
  Zinxhiri i vuajtjeve, do te ngrere kala,
  Do te perhapet, terrori si nje murtaje,
  Te mjeret njerez qe do t’i haje.

  Tymi djegesire me shponte hundet,
  Me bllokonte frymemarrjen, mushkerite,
  Bashkohet me dhimbjen, per njerezit brenda,
  Qe rane ne gracke ne te zezen dite.

  Nga dritarja brenda, fjoll i zi futet,
  Ne vend te diellit rrezearte,
  Cajne lajmet, nderpritet puna,
  Hedhje njerezish, varr, nga maje e larte.

  U vra njeriu, LIRIA, u vra bota,
  Filluan qeverite te villnin vrer,
  Ec e jaket e mundimshme, te zgjidhnin, lėmshin,
  Nga djallet e verdhe, qe mbollen aq tmerr.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:47

  BUZĖMJALTA DASHURI

  Buzė mjalta dashuri,
  E dehur mbeta puthjeve tė tua,
  Si njė lule mė vesit agut tėnd,
  E aromėn pėrhap lėndinave tė zjarrta,
  Nektarin e dashurisė pimė valėve tė trupit,
  E nė ishujt e pashkelur,
  Bėhemi Zot pėr atė vend!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:49

  PEMA BESNIKE

  Gjurmėt e puthjes pema jone i ka ruajtur
  Te freskėta, tė pastra, fshehur nėn rrėnjė
  Thonė se kjo pemė ka shekuj qė ndodhet
  Si dashuria jonė, lisi i pangrėnė.

  Tė gjitha gjethet, tinguj fėshfėrime lėshonin
  Marroseshin dhe ato nga dashuria jonė
  Bashkohej bilbili me zėrin e tij,
  I dehur i teri nga puthja aromė.

  Cdo vit tek pema, nėn zbehtėsinė e hėnės
  Rreth trungut loznim syllambyzi pėrherė
  Sekretet na i ruante me romancėn tonė
  Si blerim dashurie, kthyer nė pranverė.

  Njė furtunė e madhe pemėn e rrėzoi
  Rrėzoi gjithcka…dru e shtėpia
  Po rrėnjėn me sekretin, dot s’e shkuli
  Priste puthjen tonė, nėntė vjet nga uria.


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:49

  Mbėshtillmė me frymėn tėnde!

  Mbėshtillmė i dashuri im, mbėshtillmė,
  Me frymėn tėnde nė natėn me hėnė,
  Si dikur.
  Kur portėn me qemer e linim hapur,
  Pėr tė ardhur xixėllonjat!
  Nuk e di seē m’u trazuan kujtimet sonte,
  Ndoshta nga zėri i shiut,
  Qė si njė iso e lehtė labe,
  Mė vjen ėmbėlsisht nė shpirtin tim!
  Nė kėtė mugėtirė vere,
  Zgjas dorėn tek dritarja,
  Dhe hap paksa kanatėn e saj,
  Ca pikla tė virgjėra shiu,
  Lagin petalet e trėndafilta,
  Qė si akuarel i lėvizshėm,
  Vallėzojnė brenda saj!
  Zgjohu i dashuri im zgjohu,
  Eja pushtomė me frymėn tėnde,
  Unė sėrish jam mes ėndrrash,
  E nė vegimet e erotizmit,
  Mė ēmende!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:49

  Nė lėndinat e prillit

  Nė lėndinat e prillit,
  Lule sapoēelurat,
  M’i morėn mend,
  Ėndrrat e mia tė ylberta,
  Fėrgėlloheshin,
  Nė zjarrminė e trupit tėnd!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:50

  Cipa e shpirtit

  Mė prekin cipėn e shpirtit tė ėmblat fjalė,
  Dhe timbri i zėrit mė vjen butėsisht tani,
  Dridhet zemra ime nėpėr fantazi,
  Pėr puthjen e zjarrtė mbetur tek ti!

  Unė po shkoj tė fle nėn kupėn e qiellit,
  Dhe yjet do mė lajnė me lotin e florinjtė,
  Do tė gdhihem me mėngjesin e artė tė diellit,
  Njė ylber me ėndrra mbi shtrat do jenė shtrirė!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:50

  Puthjen qė mė dhe mbrėmė

  Puthjen qė mė dhe mbrėmė,
  Me fjalėt e tua si i marrė,
  I shkula prej gjoksit tėnd,
  Dhe si notė muzike,
  Mbetėn nė pentagram.

  Puthjen qė mė dhe mbrėmė,
  Thellė shpirtit e ēlirove,
  Trete mall e fshive hije,
  Strukur nė zjarr djalėrie!

  Puthjen qė mė dhe mbrėmė!…


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 21 Feb 2012, 23:50

  Mirėmėngjes dashuri

  Mirėmėngjes dashuri,
  Qė me ngjyra tė ylberta,
  Mė ndjell pranė buzėve tė tua,
  Aty ku pėrulen gjithė Perėnditė!
  Ofshamat e shpirtit tėnd,
  Si ca tinguj dekadence,
  Do tė lėngėzojnė frymėn,
  Per tė lagur mollėn e pėrflakur,
  Qė s’ka afat skadence!


  ________________________________
  Poezi nga Kozeta Zylo... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Kozeta Zylo... Empty Re: Poezi nga Kozeta Zylo...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 05 Jun 2020, 13:32