Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Fatmir Gjata...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:03

  Pėrshėndetje tė nderuar anėtarė dhe
  ju vizitorė tė kėtij forumi...

  Nė vijim tė kėsaj teme do te mundeni
  aė tė lexoni, gjithsesi edhe tė shkruani
  poezi tė poetit Fatmir Gjata...

  Lexim tė kėndshė.

  Sinqerishtė pėr ju:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:03


  MARATONOMAKU

  (Kėngė partizane)
  Dėshmorit Kristo Isak

  Nė burg tė lidhur me zinxhirė,
  Xhelati s’tė pėrkuli dot,
  Kėpute prangat n’errėsirė
  Dhe shokėve u dole zot.
  Nė zjarr e flak’ me trimėri
  Nė Dardhėn tėnde derdhe gjak,
  vrapove drejt lirisė ti,
  o Kristo, maratonomak!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:04


  KĖNGA E PARTIZANIT BENKO


  Dielli shkon tė flejė
  Matanė Lenijes.

  Me shtambat nė dorė,
  Thurur si kurorė,
  Shkojnė mbushin ujė
  Te burim’ i fshatit
  Vajzat ndajnat’herė.

  Te burimi mbledhur
  Dy a tre ēapkėnė
  Rrugėn kanė zėnė.

  Benkon djal’n e ri,
  shokėt gjithė zili
  e pyesin me afsh:
  - As na thuaj, mė qafsh,
  Cila tė pėlqen?

  Vajzat u shpėrndanė
  Porsi turtulleshat
  Kur i ndjek gjahtari.

  Minushi mė prapa
  E shpejtoi hapin.
  Benkua nga prapa
  Ia arriu ēapin.

  - Mos e merr rrėmbyer,
  Moj vetullmbėrthyer.
  Minushe… tė dua!
  Nėmi shtambat mua.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:04


  FRYN VERIU


  Me tėrbim po fryn veriu
  E ēdo gjė po shkul,
  po borigėn majė malit
  dot nuk e pėrkul!

  Fryn murlani e stuhia
  Ēdo gjė e pėrlan,
  po boriga, si selvia
  kokėn lart e mban!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:05


  SHQIPĖRIA ĖSHTĖ E VOGĖL


  Digjet zjarr e digjet flakė,
  qielli seē u nxi!
  Digjet zjarr e digjet flakė
  Nėna Shqipėri!

  Digjet vendi im i shtrenjtė,
  Nėna Shqipėri
  Po brigada partizane
  Ka zėnė pusi!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:05


  RINI, RINI...

  (Kėngė partizane)

  Rini, rini pėrpara ti!
  Si dielli shkrep e vetėti,
  si zjarr rrufeje para shko,
  pėr vatėr e nder, rini, lufto!

  Lufto armik
  Lufto barbar,
  me trimėri
  porsi shqiptar,
  lufto, lufto,
  ti robėrinė,
  fito atdhenė,
  fito lirinė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:06


  KUSHTRIMI...

  (Kėngė partizane)

  Qė nga gjokset djaloshare
  Del kushtrimi shqipėtar,
  ngrihen grushte, hapen varre,
  pėr fashizmin gjakatar.

  Zėri i pushkės me furi
  Po buēet sot anembanė,
  se luftojnė pėr liri
  shokėt tanė partizanė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:06


  PLAKU DHE I RIU...

  (Kėngė partizane)

  Po i thotė plaku:”Shko!
  Atje tej, nė mal, lufto!
  Gjith’ rinia po tė thrret,
  gjith’ rinia po tė pret
  qė ka zjarrin m’u nė gji,
  qė derdh gjakun pėr liri.
  Nisu biro, mos pėrto,
  rrėmbe armėt, vendin mbro!”

  “Do tė shkoj, se jam shqiptar
  E do djeg me flakė e zjarr,
  Do ta bėj unė shkrumb e hi
  Tė mallkuarėn robėri…
  Dhe atje mbi shkėmb e gur
  Do tė ngre t’kuqin flamur,
  E nė u vrafsha do thėrres:
  Pėr liri, unė po vdes!”
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:07


  HAKMARRJE...

  (Kėngė partizane)

  Po ngrihet njė zė nga fundi i varrit
  Si dielli kur shkrep e hapet mbi dhe:
  “Hakmarrje, hakmarrje, nė grykė barbarit, -
  Pėrpara o popull, mbi tė si rrufe!”

  “Hakmarrje rini!,
  dėshmori thėrret,
  ai ra pėr liri
  mbi truallin e vet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:08


  ATO MAJA RRIPA - RRIPA...

  (Kėngė partizane)

  Ato maja rripa-rripa seē gjėmojnė,
  ndizet lufta pėr liri e derdhet gjak,
  janė trimat partizanė qė luftojnė,
  janė bijt’ e Shqipėrisė qė marrin hak.

  Sot po dridhet tirania anembanė,
  sot po digjet e po bėhet shkrumb e hi,
  se u mbushėn malet plot me partizanė,
  se u ngrit sot gjith’ rinia pėr liri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:08


  MALLI SEĒ MĖ MORI


  Oh, kėtij Nėntori,
  oh, kėtij Nėntori,
  malli seē mė mori
  shoqe e dashur, moj!

  Po nga fundi i tij,
  po nga fundi i tij,
  pritmė do tė vij,
  shoqe e shtrenjtė, moj!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:08


  DO TA PRES

  (sipas motiveve popullore)

  Trėndafilin mbolla
  M’u nė kopshtin tim,
  Nė mal e pėrcolla
  Partizanin trim.

  Ēeli trėndafili,
  ēeli bukuri,
  edhe trimi im
  erdhi nė shtėpi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:09


  O TI ZJARRI PARTIZAN

  (Kėngė)

  O ti zjarr nė mes tė pyllit,
  O ti zjarr qė s’ke tė shuar,
  Ngrohi trimat partizanė
  Qė pėrreth tė kanė qėndruar.

  Sa tė ketė armiq tė huaj
  E tradhtarė nė vatan,
  Ndizu, ndizu, mos u shuaj,
  o ti zjarri partizan!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:09


  FORCA JONĖ SHTOHET...


  Mbi bar shkėlqen loti,
  vesa mėngjesore.
  Akoma po flenė
  Malet madhėshtore.
  Kush kėtė mėngjes
  Nė pyll do dėgjohet?
  Njė djalosh i ri
  Me ēetėn bashkohet.

  Ecin partizanėt
  Rrugės pa mbarim
  Edhe kėnga e tyre
  Ngrihet si kushtrim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:10


  EJANI KĖTU


  Eci nė ngricė, hunda mė skuqet,
  nė akull rrėshqas e vritem nė gju,
  po shkoj nė shkollė kur, ja dėgjoj”
  “Eja, mblidhuni kėtu, kėtu!”.

  Kėnga i lidhi brezat si mur,
  Si valė lumi kalojmė ne:
  “Eja, mblidhini kėtu, kėtu,
  bashkė me ne!”.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:10


  DESHIRE


  Tridhjet’ e njė Dhjetor dyzet e tre.
  Mesnatė... Vit i Ri...
  Dikush, diku njė gotė ngre,
  tek Ura e Kovaēit unė roje rri!

  Shkėmbinjtė ka mbuluar bora,
  Kapota mė ėshtė bėrė gur,
  Mbi pushkė mė ka ngrirė dora,
  Me mend urime thur:
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:11


  NĖ NJĖ STAN...


  Gjithė natėn rri pa mbyllur sy mbi djep.
  Lėngon nga ethet njė fėmijė.
  Pres diellin me rreze nė sqep,
  nga hatullat e hapura tė vijė.

  Ne ngrihemi tė zemėruar e pa gjumė
  Betejave tė ashpra pėrmbi mina shkojmė,
  Me dashurinė partizane lumė
  Fėmijėt nėpėr djepe mbrojmė!

  E kush guxon ta prishė kėtė buzėqeshje?!...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:11


  MIGJENI...

  Si shumė shpejt ra pena jote,
  Si shumė shpejt mbaroi zemra qė lėngonte!
  S’u fik mendimi yt i ri dhe i guximshėm,
  pa mbeti vargu yt rebel e i pathyeshėm!
  Tė rralla toka lindi djem si ti,
  nė gjinė e vet tė mban me dashuri,
  E varfra, krenarja toka jonė
  Si gur tė ēmuar tė gjerdanit tė ka pronė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:12


  ORE, PARTIZAN...

  Kapėrceva jazin, mė ra shamia nė ujė.
  - Ore, partizan, ta kam gjetur unė!
  Ngjita malin lart, kisha etje shumė.
  - Ore, partizan, tė jap tė pish unė!
  Hyra nė njė pyll, mė vinte pėr gjumė.
  - Fli, o partizan, roje qėndroj unė!
  Sulmova llogoret, mora plagė shumė.
  - Ore, partizan, ilaē bėhem unė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:12


  TREGIM I KORRIERIT...

  Po ecja qėmenatė
  Mes shkrepave pa udhė,
  Takova te burimi
  Njė vajzė qė mbushte ujė.

  I thashė:”M’u dogj xhani,
  Moj vajzė me kaēurrela,
  Pak ujė partizanit
  Tė lutem, nga bucela!”.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:12


  DASHURIA...

  Tringėllin njė zilkė mushke,
  Diku kėndon bulku
  Po nga krisma e njė pushke
  Dridhet tėrė muzgu.

  Tringėllin njė zilkė mushke
  Vargjeve tė mia
  Po nga krisma e njė pushke ndizet dashuria

  Dashuri si kėngė e ėmbėl,
  e ashpėr, e zjarrtė,
  dashuri e tokės mėmė
  sa shekujt e gjatė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:13


  SODITJE...

  Nėn kėmbėt e Moravės
  Shtrihet Korēa ime plakė
  Dhe mbi pyllin e Dėmbravės
  Ngrihen lart reflekse flakė.

  Digjet djepi im i blertė,
  qė mė tundi si njė zog,
  digjet zjarr mėhall’ e shkretė,
  nė qerpik mė ngrin njė lot!

  Eh, duro, moj Korēė plakė,
  Edhe pak,
  Edhe pak!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:13


  SHOQĖNI E MOTRANI...

  (kėngė)

  Mbushja ujė te burimi,
  humba mendt’ e mia,
  seē m’u thye, moj, bardhaku
  dhe mė ra shamia.

  Kur kaluan aty pranė
  Djem e vajza tok,
  qė tė gjithė si azganė,
  shpirti seē m’u drodh!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Administratori Wed 28 Nov 2007, 03:14


  KALTĖRSI...

  Liqeni i Pogradecit,
  si lot i rėnė nga qielli!
  Penėn e ngjyej nė tė,
  qė vargu tė ndrijė si dielli!
  Tė jetė i thellė e i pėrvėluar,
  si zemra e komitėve,
  Tė jetė i kulluar
  Si ti,
  o ēerdhe e nositėve!

  Sponsored content


  Poezi nga Fatmir Gjata... Empty Re: Poezi nga Fatmir Gjata...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:54