Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:42

  ASAJ QĖ EMRIN S'IA THEM

  Nuk tė harron kjo zemra ime,
  Edhe sytė i kam plot vaj !
  Gjithmon endem nė shtegtime
  Me ty jam e kurrė s'tė ndaj!

  Befas ne kur tė takohemi
  Dua unė tė tė buzėqes !
  Vallė ! Do tė pėrqafohemi ?
  Ashtu siē bėnim ēdo mėngjes!

  Gjithēka bėra unė pėr ty.
  Edhe shkronjat tė largoj!
  Kur tė vdes nė kėtė largėsi
  Emrin tėnd do tė theksoj!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:43

  MOS MĖ THUAJ...!

  Mos me thuaj se mė verbohen sytė....
  Se rri gjatė nė linjė si vasha nė dritare,

  Mė befason kjo ndarje kaq e ndytė,
  siē ndahen nga jeta vrasjet magjistare.

  Matanė detit, nė shtigje tė gjeta
  njė natė kur befas tė shkrova njė postim !

  Po ku ta dija une se do t'mė pushtojė gėrsheta,
  Dhe pamja jote enxhull me gjithė atė shkėlqim!

  As qė m'u kujtua se del si hanė majėmalit
  as qe e ndjeva se mund te behesh blerim

  Nga lartėsitė kur zdirgjesh si Bardha e Temalit
  si shqiponjė versulesh pushton shpirtin tim!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:43

  DERI NĖ AGIM

  Natės ia grisa erėsirėn per Ty
  meditimet me mbajten deri ne agim
  as drita nga lotėt s'kam nė sy
  bulezon dashuri - dhembja ne shpirtin tim!

  Nuk kam shkronja te shkruaj ate qe ndjej
  ne meridiane me ngec klithma qe s'pran
  reqethja deri ne palcė ka hy - dhe nė dej
  nje qiriri qe digjet i ngjan!

  Njė varrė mė e madhe perdite e per ditė
  njė mall mė ndez te te kem pranė
  nėse kjo s'mundet , le ta dijnė brezėritė
  se per ty dhe mushkėritė m'u thanė !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:44

  BUZĖQESH PĖR AURORĖN!

  Nuk mund tė hiqem nga mesnata
  se si yll ti befas del!
  Dua tė tė jap gjithmon urata
  por, pa fjalė gjithmonė ngel!

  Me thua se je nė shestime!
  - Sot kėtu , nesėr atje!
  I tjetėrsuar tė pres ndėr agime
  dhe lotet - mė rredhin rrėke!

  Nuk mė kupton ti nga largėsia
  tė ndjej Diell me rreze shumė,
  Vuaj se mė djeg shumė dashuria
  Kur bėn acar e kur ka furtunė!

  Se nuk kam fat unė mire e di
  jam i krijuar kėshtu tė vuaj !
  Linda krijesė nė tragjedi
  Dhe ato plagė kurrė s'i shuaj!

  Ti e di , dhe mė ndjej tė lutem`
  Jam unė ai qė tė fal kurorėn !
  Nėse si meteor kėputem !
  Buzėqesh pėr aurorėn!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:44

  MONOLOG

  Nuk pata gjumė nė sy se isha nė monolog
  Errėsira e natės derdhet si pushtim
  Ti e gjalle me zjarr mungove nė dialog
  Nė kraharor tė ndjeva si gurrė shpirti im!

  Unė shtegetari i netėve - tė kerkoj nė terr
  Mė dridhen gjymtyret , mė mbyt pikėllimi,
  Jam krenar si shkėmbi ndaj nuk mė shperthen vrer
  Perse nė monolog me Ty mė pėrshendet agimi!

  Ti mbetesh gjithmon njė jehonė largėsie
  Qė hapat i ben si drenushė nė vrap.
  Nė kėto ēaste errėsire si alarm miresie
  Me salutime kanjushe - zemren mė ke hap!.


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:46

  PAFUNDĖSI

  Prej kohesh je berė banore nė mua
  Edhe dritė - je bėrė, Diell e Hėnė!
  Nė atė Kala ngritje, qė ti mė thua :
  - Vetėm vullkan vargjesh ke lenė !

  Nuk munden tė rrijnė mbyllur frymėzimet
  Edhe n'horizont del njė rrugė - njė shteg
  Je bėrė si Afrodita qė ka sjellė agimet !
  - Unė Dionis qė ec nga bregu nė breg!

  Rend ditėve, dhe netėve nuk lodhem
  Si te hyj nė atė Shpirtkala magjik !
  As Kodi i Davinēit, as buzėqeshja e Monalizės,
  Atė shteg nuk e hapin ! Se eshte energjik!

  Nuk ka asgje nga tradita , e veēanta sot !
  Me jehonė nga largesia - di tė tė rrembejė !
  Nga gjithė pėrmbytja qė tė mbulon kot
  Magji lavdinė mund tė tė rikthejė !

  E ndjej se nė perėndim, mėngjesi afrohet !
  Ku ka ngjarė kjo vepėr pėr jetėn risi ?
  Atė vetė Ajo e di qė vjen - edhe kur largohet...!
  njė shpresė i ndez shpirtit Tim - tė mos behet hi !

  Hej! Klith ! Kur dita shkon! Dhe prapė nata !
  Nė kėtė vetminė time tė paparė !
  Sėrish nis ēasti me mall - mė godit shtėrngata !
  Vallė! Do tė vijė momenti pėr ta parė... ?

  Kėshtu ēdo ēast endem nė shtigje tė kėrkimit
  Unė Dionis i pėrvuajtur nė pafundėsi !
  Ti - Afroditė qė ndez zarrin e blerimit
  Tė rikthehet jeta ime - tė mos bėhem hi...!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:46

  MĖ NDODHI MUA!

  Me ndodhi mua te provoj ne jete
  rrebeshe qe mė mbyten si dallge e shi,
  Mė ndodhi mua tė provoj nė jetė
  Pas hidherimit, acarit - dhe ėmbėlsi!

  Mė ndodhi nė jetė tė provoj
  Pushteti me ndoqi, pastaj dashuria !
  Gjithcka qe me ra munda ta harroj !
  Nuk harrohet kurrė nostalgjia!

  Ajo mė ka vėnė nė pėrballim tė gjatė
  mė shperthejnė lot, mė lagin fytyrės !
  Edhe ditėn , edhe ne te errėsires natė
  portretin ia shoh, ia ndjej zerin e lyres!

  Me ndodhi nė jetė tė provoj
  si mbetet bosh stoli i dashurisė,
  Edhe atėherė kur per darke sofren shtroj
  me pjaten e mbushur vargje tė poezisė !

  Dhe vjen befasisht Ajo nga largesia
  te ndezė flakadanin e hijeshisė !
  E pyes po perse gjithmon keshtu je nisur?
  - Tė sheroj shpirtin prej nostalgjisė...!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:47

  PER TY BEHEM I RI

  Me perzihen ceshtjet, me lindin shume gjera
  Verdalle shkojne se kerkojne jete !
  Ua vrau tragjedia rrjedhat qe une bera
  Ndaj shtyhen e grinden te bejne nje rrjete!

  Aligeri e shpjegoj ne Komedi dhe ferrin
  une ne kete jete e bera ne periudhe !
  Nese dita barazohej ndonjehere me terrin
  Ne ate muzg gjithmon me dilte nje udhe!

  Ne kalvaret e jetes nuk ngeca ne mister
  Ne lartesi te ecjes nuk ngeca une aspak!
  Me barren e pikellimit u zhduka nga ai ferr
  Te arrij tek Shpirti - jo si varr humbak.

  Tash kur endem i rilindur neper vargje
  Te them e dashur, per Ty jame bere i ri !
  Eja si kanjusha - fluturo mbi pragje
  Se nuk e pranoj vetmine - kurresesi!

  Jo ! Pa ty gjithcka eshte asgje! Si mister !
  Pa ty une jam ai poeti tragjik !
  Prania jote eshte parajsa! Dal une prej ne ferr ,
  Ne horizontin e blerimit tend te ik!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:48

  DO TE VDES ORFE!

  U rrenua gezimi, lumturia qė kisha
  e ndjeva se nuk jam nė shpirt i qetė !
  Ia shkrepen vetėtimet, dhe bubullimat
  Njė shi me tufan i nisi rrėketė !

  U krijuan vershime ne fusha e gjithkah
  me permbytje dhe shpirti im ishte mbush !
  Ku e di ? Do tė dal gjithė kjo nė pah,
  Te lexohet dhembja - qė se ndjen askush!

  Se jam nė shestime , se jam nė pritė
  Dhe kurrė s'do tė vijė njėherė ai ēast
  Une e di , por cilit t'ia adresoj mėritė -
  tė tė takoj Ty - nuk kam asnjė rast!

  Kush me mallkoj tė mbes Sizif unikat
  Ku bėra te keqe nė kėtė mbidhe !
  Nuk e ndal kurrė vajin per Ty Euridikė
  me lyren poetike do te vdes Orfe !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:48

  ĖNDĖRROJ...!

  Ėnderroj si te jetoj me ty bashke
  Nuk dua te ketė aspak largėsi!
  kjo bindeje eshte shume e lashte
  qysh kur u krijua kjo gjithesi!

  Mbase une isha ai Adami i parė
  Ē' mund te ishe ti nė atė kohe te vjetėr ?
  Mė behet se nga zemra njė pjese kam ndarė
  dhe tani perpiqem ta ngjallė nė letėr!

  Po ! Pa ty edhe shpirtin e kam shkretėtirė !
  Pa ty edhe drita e diellit mė verbon!
  Ti behesh hana bėn dritė nė errėsirė
  Bėhesh ilaqi qė plagėn e shėron!

  E di! Kjo eshte e shkurter ! Kjo jete me vret!
  E di se vetmia ime per Ty behet vrer!
  Une do te mbes po ai qe ne shekuj pret
  Edhe diten e gjykimit per ty fajin merr!

  Gjithcka une di !Dhe diten e vdekjes po!
  Por, se di me Ty a do te jetoj bashke !!!
  Edhe s'behet kurrė mos me thuaj : Jo !
  se per ty shkoj flake zi zjarri me kashte !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:49

  KOHE NEVERIE!

  Kohe neverie ! Qe te prish gjakun!
  Makiazh hipokrit - pa asgje nė brendi !
  E ka pertha ndjenjėn, e ka shuar oxhakun,
  Me irrnim nė pamje, me blozė dhe hi!

  Nuk ka asnjė pamje , ka dalė nga binari
  E shikoj se si bėhet skllavėria !
  Nga binaret dal siē del ushtari
  Nga rreshti kur i mbaron ushtria!

  M'u shurdhuan veshet! Nga zėri lajkatar !
  Une e di brendine e misterit ku rri!
  Nė jetė te jetėve s'isha gėnjeshtar !
  S'iu perkula shpirtit qe e quaja gjithėsi!

  Unė bera gjithcka! Isha kryeneē!
  Pa gjumė qėndrova per vargun meditim!
  Se dua kėte jetė tė ndarė veē e veē ,
  si skllav - kėrkoj njė shteg pėr bashkim!

  Mos me quaj te ēmedur, s'mė ka zėnė rakia !
  Nuk jam narcis , nuk vuaj nga fobia !
  Me ka pushtuar nje forcė! Ėshtė dashuria!
  Pushteti i saj mė i fortė se gjithėsia!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:49

  KAM FOL ME YJET!

  E ndjej ēdo ēast se si rrėmbehem
  E ndjej pėrse dua tė vij tek Ti!
  Nė ėndėrr tė shoh sa mė zė gjumi
  Dhe klith ēdo ēast : O Perėndi!

  Jam unė Lasgushi qė kthehem nė ekstazė
  Si Migjeni rend pas vargjeve , pėr rimėn !
  Se Ti - mė bėre jetėn perifrazė,
  tek gurgullon si Krua qė s'ndal oshtimėn!

  Kam fol me yjet - pėr Ty sa gjatė !
  Mė than ca fjalė , mė dolėn lot !
  Vezulluan me dritė e ndriēuan atė natė,
  Por, unė nuk tė gjeta , tė kėrkova kot!

  Sikur tė tė kisha tė tė fus nė gji !
  Me ty kėtė jetė ta nisja nga shkretėtira !
  Ēfarė vargjesh do tė lindnin ! Jo nuk e di !
  E di se ti gjithmon erėmira - ndėr ma tė mira!

  Mė ktheve njė rruge ku vdekje nuk ka !
  Atje ku per erosin pėrfalen poetėt !
  Dashuria edhe nė tokė - gjallė tė mban
  Ditė e dritė tė bėhen netėt !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:50

  JAM NĖ MEDITIM!

  Mė ka mbuluar heshtja , jam nė meditim!
  Dikund njė dritė shprese e shikoj .
  Mė bėhet se nga nata dal nė agim
  sa dua ai mėngjes tė agoj!

  E dua ta shoh qiellin tė paster nga retė,
  vetėm njė yll atje lart tė ndrisė !
  Tė prehem nga ankthi, tė jetoj i qetė,
  ashtu si del dielli pas stuhisė !

  Mjaft i ndarė ! Mjaft larg dashurisė !
  Ēdo ēast vetmia mallin mė shtoj!
  Edhe jehona pėr rrjedhėn e mirėsisė
  Tė pret me kurorė- tė tė pushtojė!

  Tė tė marrė, tė jetosh pranė meje!
  Mos i mendoj shtigjet ku je, si kalon!
  Se Ti mė rrjedh si gjaku nė deje,
  Per Ty zemra dhe gjaku mė vlon!

  Kėshtu si jam , ndėr ēaste s'tė harroj!
  Pa Ty ketė jetė kot e kalova!
  Nė shtigje e linja pa ndal tė kėrkoj
  nga lotėt qė rrjedhin - sytė i verbova!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:51

  MEDITIM PĖR ILIRINĖ

  Nė troje tė mbiemrit
  na varėn njicė,
  tė hyjmė mistereve -
  tė mbesim pakicė !

  Nė pėrmasė tė At Dheut -
  ngritėn kryqa, kisha !
  Tė thonė : Jemi si :
  trupi e kėmisha!

  Pastaj na mbėrthyen
  me ligjet - dėrė,
  pėrse na ndanė
  nga Tėrėsi e gjėrė !

  Ē'ka s'u ra nė mendje
  pėr tė bėrė zi,
  ta zhbėjnė nė damar -
  Trungun Iliri !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:52

  PĖRKUSHTIM PER NJE MIKE

  1.
  Te kam mike ! Shoqe padyshim.
  Por, te kam edhe dic me shume!
  Mos e merr kete si trishtim,
  se te ndjeje kendshem si rrjedhe ne lume!

  2.
  Ja une pengu i kesaj gjerėsie,
  jam si peshku pa uje!
  Pa zerin tend oj Z..... ime
  cdo cast me duket muaj!

  3.
  Si tu bindem fjaleve se vetem mike...!
  Aq pak hapesire ne shpirtin tim!
  Ti je qenie po aq unike
  nje shekull pak eshte per pushtim!

  4.
  Kaq ! E dahur Z.... E Tir Anes,
  kaq them dhe hesht si guri shekullor!
  Sa vone ky fat i plasur lindka -
  kjo peng heshtjeje behet kurorė !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:52

  EDHE KUR NA N'DANĖ

  Kurrė nuk te takova ne rruge pos ne ara e livadhe
  ishin lotet djersa dhe puna me akord
  si te flisnim per deshiren qe ndrydhej por ishte e madhe
  te dilte atje ku kishte driten e pamjes nje lord!

  Gjithcka ne heshtje zhvillohej nga perndjeka me sy
  e lexonte shpirti shpirtin dhe krijonim nje linjė
  rrembeheshim ne shtigje ashtu jetonin nen dry
  Une si Ademi e, Ti Hava e krijuar nga nje brinjė !

  Edhe kur na ndane nga torturat, serish jetuam bashke
  Nga qelia e burgut shikonim jeten me liri
  ne trotuaret e qyteteve serish dolem si legjenda e lashtė
  tė flisnim per kohėn pa tufan e shi!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:53

  ME URREJTJE NUK NDERTOHET KALAJA

  Nuk del nga e keqja nje risi e re
  se shemtia kurrė nuk ka gėzim !
  Me anatema nuk behet lumturi dhe hare
  por nisin lotet me vuajtje , hidherim!

  Ndalu shiko nje horizont qe do Diell
  mos ndiz zjarrin te bej tym e hi!
  Ne ugarin e fjales miresi kur mbjell
  te rriten shpresat per dashuri!

  Me urrejtje nuk ndertohet Kalaja
  Me shpifje nuk ka lumenj qe gurgullojnė !
  Jane shtigje qe te shpiejne tek belaja
  Jane vepra qe nje dite te shkretojnė !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:54

  PA TY NIMFA IME

  Si flutra nė livadhe qė endet jam bėrė
  kėrkoj metaforė pėr nektar nė varg

  Edhe kur ėshtė acar e kur bie borė.
  Mė shpie frymėzimi larg e sa mė larg!;

  Dhe endem nė shtigje, pėr yje s'pyes lartėsi
  Kundroj gjithkah - botėn ku ndodhet Ajo

  Nimfa qė befas iku dhe mė la bulza n' dashuri
  me pėrshėndetje - fjalėt : Nė parajs mė kėrko!

  Ku t'i gjejė shtigjet, atė portė si ta hap
  me vargje bėj kodin pėr dryrin e saj

  Njė shekull Sizif nė rrugė me vrap
  dashurinė me pikėllimin si gur i mbaj!

  Dhe rend me zjarr - ēka t'i bėj etjes
  nuk shuhet vullkani me rrjedha loti

  Pa Ty Nimfa ime - as zgjimit , as fjetjes
  s'ia them urimin qė e sjell motmoti!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:54

  ZEMRA SE DI PĖRSE VUAN

  Natė
  Nė mendime mendja gjithcka me bluan,
  Me proza, me vargjet pėrzihet.
  Vetėm zemra s'e di pėrse vuan
  nga vullkani i dashurisė ēdo ēast shkrihet !

  Natė !
  Sylynjari i etjes nė kalvar tė shpirtit,
  mban ditarin se asnjėherė s'kam gjumė
  nga fillimi deri nė fund tė motmotit
  ndjej gjithcka nga pak, lumturi dhe dhunė ..

  Natė!
  Nga syri loti merr udhen te dredhet
  Nė faqe le gjurmet nuk pushon ne mjekėrr
  se dridhet ajo dhe fillon e zverdhet
  si gruri kur piqet, si thekėr !

  Natė !
  Drejt errėsirės drejtohen shikimet,
  Njė rrezeshpresė i lidh me lartsinė tek yjet
  Derdhet shpirti nė ekstazė pa fund,
  pėr Muzėn qė mbulon me blerim fushat, pyjet.


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:55

  ME VRAP U NISA TE TE SHOH

  Me vrap u nisa te tė shoh
  po s'tė pashė dot
  njė shkretėtirė pėrpara
  - mė doli dhe njė lot !

  Mbeta meit pa fjalė
  nuk e di ēka ndjeva nė brendi,
  mė kishte ngrirė gjithēa
  apo vullkan u bėra s'di!

  Ishte ēast i gjatė si shekull
  po ti nuk arrite dot
  u ktheva me peshėn e vetmisė
  kujtim tė lash njė lot !

  Nėse do tė dalė blerimi
  mbi shtatin tėnd tė shtrirė,
  Le tė tė flasė kujtimi:
  - Tė dua shpirti im i mirė !

  Le tė ngryset qielli
  le tė derdh dhe shi,
  zgjohu dashuria ime
  se mė bėre hi!

  Ēka t'i flas vetmisė
  ēdo natė nė ditarė,
  nis befas njė vetėtimė
  lotėt shkojnė zvarrė !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:55

  KĖTO ĒASTE...

  Se si e ndjen kėtė trokitjen time
  jam tiran apo me mėshirė

  nuk mė duron as zemra as shpirti
  edhe ne ndarje s'te them dot lamtumire!

  Kam mall tė tė degjoj zėrin
  Kam mall tė tė fal shikimin

  Se ti je rrezja qe i bėn dritė natyrės
  je pranvera qė i fal blerimin!

  Se ti je dita , je drita e mirėsisė
  Pėrshėndetja e kėndshme qė e marr.

  pa Ty nė rrugėtimin e pėrditshmėrisė
  kujtoj se jam i shkretė si varr !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:56

  PĖR TY

  Vetėm tri shkronja duhet tek njė emėr
  tė ndjeshė dashuri nė shpirt, nė zemėr

  Vetėm tri shkronja tė nisė ajo lumturi
  se pėr tė arriti tė mbajė njė gjithėsi

  Ndaj mbetet imazh nė kėto frymėzime
  tė rrezatojė si perla jeta ime

  Ėshtė intimė e zemrės ku e ruaj
  se s'behet dot e largėt, as bėhet e huaj

  Ka ngec dhe bėn jetėgjatėsinė
  nė rima e vargje gjithmon e puth mirėsinė


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:57

  PARANDJENJĖ

  Mė bredh vetulla diēka ndjell,
  mė bredh ēerpiku vallė ēka fsheh.
  Jam nė mendim se ēka tė mbjell,
  pėr ēdo shteg ka njė breg.

  Erė e ēmėndur, me stuhi,
  jam kalorės hiē pa fat;
  s'shoh as tym mbi asnjė ēati,
  s'mė pret Nimfa nė pallat.

  Si mė zu shiu dhe ky murlan
  Uje i turbėllt del mbi tokė.
  Edhe zemra nė brendi mė qan,
  Nimf' e heshtur sflet me gojė .

  Gjithēka zi! Githēka lakohet !
  ē'ėshte kjo lemeri , kjo kukamė.
  Nuk kam dritė se mė verbohet,
  Syri - zezonė derdh nė ēdo anė .

  E rėndė nata,gjithė kjo dhembje e papritur,
  mė mbolli thinja - rrudha nė ballė
  Nimfa ime nė rini rritur,
  te zbehte buzėqeshjen ngrirė e mban...!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:57

  TI E BLERTA DASHURI

  E di se tė pėrndoqėn sy xhelatėsh
  e di se tė nėpėrkėmbin me tirani
  Ti dhe nga varri del e pehatesh
  mė derdh vizione pėr dashuri !

  E di se rri i ngrysur se s' tė shikoj
  sepse ishe mė e mira nė atė mes
  plasin nga smira , tash unė renkoj !
  Je bėrė pėrjetėsia qė s'vdes !

  Nuk e besova si grinden shpirtrat tė shtypin
  ata qė patėn zemėr pėr krim !
  Unė dal tė bėj sfidė ashtu siē e lypin
  Dashurisė qė ka hije i them agim!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:58

  PRELUD

  Sonte mė djeg malli pėr ty
  endem e rropatem vetmisė,
  nga Maja e Shqipes e mas me sy
  gjithė shtatin e gjerė tė Ilirisė !

  Mė dukesh Nimfė e plagosur
  me kurorė pritjeje tek hesht,
  si pulbardhė liqeni e vrerosur
  pėr natėn qė bie mbi kreshtė !

  Shestime bėj me shpirt e me zemėr
  trup i bie Karadakut - arrijė nė Tomorr !
  E Ti ! Nė Olimp vezullon si Perėndeshė !
  Nė Butrint - shndėrrohesh nė Orė !

  Me ēfarė Lyrash ta nis vargun
  me cilat nota tė bėj rimė ?
  Prelud je bėrė qė drejton harkun
  nė zemrėn time hyn oshėtimė !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 11 Jul 2020, 06:33