Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:28

  TĖ TĖ DEGJOJ ZĖRIN!

  Tė tė dėgjoj zėrin, tė lexoj prej teje
  mezi po pres, se ato kanė vlerė !
  Ti je mė e shtrenjta qė krijon njė zeje,
  madhėshtia jote - si flladi nė verė !

  Prej teje mėsova tė kultivoj kėngė
  dhe pėrqafime tė fus nė poezi!
  Tė nxjerr nga gjoksi njė peshė tė rėndė
  qė pėrmbyste shpirtin vreri i zi!

  Ti je bėrė rreze qė vjen nga qielli
  mė mbush me nektar gjithė vetminė !
  Nė zemrėn time - e zjarrtė si Dielli
  kėndell imazhe tė ndjej rininė !

  Tė pres me mall se mė jep mesazhin
  tė dal nė pritje tė tė dėgjoj zėrin !
  Kush nuk do tė tė shikojė imazhin
  qė shenjtėrisht me rremben tė tėrin!?


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:29

  PERSE ME KE HARRUAR?

  Heshtja jote mė ka krijuar shkretėtirė
  Heshtja jote mė e rėndė se vdekja !
  NUk e di pėrse ndjehem kaq i ngrirė
  Pa pergjigje qenka e rendė prekja!

  Tė kam pritur neteve tė tė dėgjoj zėrin
  Tė kam pritur tė dalish nė linjė, te me shkruash fjalė !
  Damarėt mė ka ngrirė ajo heshtje - tė tėrin !
  Pėr ēdo ēast ndjehem se s'jam mė i gjallė !

  Pėrse nuk mė thua ēka hyri nė mesin tonė ?
  Kush shpalli ndalime ! Jam i trazuar !
  Kjo heshtje - nė jetėn time eshte bėrė jehonė ,
  Sa mė mbyt malli - pėrse mė ke harruar ?!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:30

  TĖ PREHEM PRANĖ TYRE!

  Mesnatė ishte ! Nė Elgjin isha !
  Nė shtėpinė e djalit tim tė madh !
  Nė dritare dola tė vėshtroj gjėrėsive
  Ku shtriheshin rrugėt, dhe njė livadh!

  Atje ai me nuse, me mbesat dhe nipin
  Jetojnė me vite, kalojnė me muaj !
  Mė kėrkuan tė shkoj , e shtėrngova rripin
  dhe shkova mallin me ta tė shuaj!

  I pashė dhe i laga me lot mallėngjimi !
  Ma shumė mbesėn qė mban emrin e saj!
  Edhe nipi im Albin - ėshtė njė datė kujtimi !
  tė njėjtė ditėlindjen - e kemi uzdajė !

  Atje nė Elgjin ! Ku shtriheshin gjėrėsitė
  Ku lidheshin arteriet e gjėra tė rrugėve pėr n'Amerikė !
  E ndjeja nje zė ndonėse nga largėsitė
  Kthehu mė thosh ! Mos harro fėmijtė !

  Kthehu ! Me gjithe djalin, me mbesat me nipin !
  Se zė fėmijėsh dua tė ketė nė shtėpi!
  Ngritesha nga gjumi dhe e ēliroja rripin
  por, cka mė shtėrngonte aq fort nuk e di !

  Njė muaj sa njė shekull m'u bė se ishte i gjatė
  Njė muaj nė Elgjin kur shkova nė vizitė !
  Tė dashurit e mi i pata ēdo ditė e cdo natė
  lot e mall pėr vargje , frymėzim pėr inxhitė !

  Ndaj, sa herė kur largohem nga vatra e lindjes
  mė ndjekin pas tė dashurit me lutje pėr kthim!
  Se gjithmon i pėrbetuar i qendroj asaj bindjes :
  Tė prehem aty pranė tyre ku kam shenjėvarrim !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:30

  SI MUNDE?!

  S'kam besuar se mė ik si era
  S'kam menduar tė jetoj pa ty
  S'besoj es erdhi pranvera
  Derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy
  Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe
  Nė gjum mė bie ndėrmend
  Kur flej
  Mė duket tė kam pranė
  Kur qeshi mė duket mė shikon
  Kur qaj mė duket mė pajton
  Eja pranė meje


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:31

  PSE HESHT...

  Unė hesht ti hesht
  Kush tė flasė
  Unė qeshi ti qesh
  Kush tė kujtoj
  Tiktaket e zemrės
  Nuk pushojnė

  Ēdo gjė ndryshon
  Kur njėri-tjetrin
  Nuk dashurojmė

  Tė dua pse hesht
  Tė dashuroj pse s'flet


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:31

  KUR FLET ATDHEU JUAJ

  M'i plagosėn pranverat,
  Gėzimin vetėm ma shuan,
  Nė emėr tė demokracisė m'u vardisėn
  Mu nė trung mė qėllun.

  Nxituan tė hyjnė nė histori
  Disa "heronj" tė rinj,
  Por historia s'mund tė bėjė kurrė miq
  Ata qė shitėn shpirtin tim.


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:32

  DASHURIA IME

  U linde si feniks nė zemrėn time,
  Dhe zjarre pėrhape nė shpirtin tim
  Ma mbushe jetėn plot gėzime,
  E unė fitova njė amshim.

  O Zot, o shpirti im,
  O, jeta ime e shtrenjtė,
  O, fat i syve tė mi e gėzim,
  Kulm i dėshirave tė mia besim.

  Para teje shpirti po shkrihet, e di,
  Dhe nė vetmi zemra mė tretet,
  Sikur tė gjithė i shohin eshtrat e mi,
  E mu vetėm tė vdes mė mbetet.

  Me zgjove nga vdekja, mė the
  jeto,
  Preke shpirtin tim dhe i the gėzo,
  Ke jetėn time qė e la pa gaz.

  Po unė nuk do tė vdes,
  Se dua tė jetoj.
  Sa tė jem gjallė do tė pres,
  Do tė jetoj edhe kur ti vdes.


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:32

  KUR MBAROJNĖ ĖNDRRAT

  E ndjej se gjindem nė kurthenė
  E asaj qė e quajnė jetė.
  Dhe emocionet e ilozionet pėr te
  Ngadalė po shuhen.

  E di se duhet tė vazhdojė
  Por nuk e bėjė dot.
  Mundohem ta afroj ate
  Qė dikur kishte kuptim
  Por nuk arrijė.

  Pėr mua ishte dielli
  Qė ngrohte me qenien e saj
  E hėna krahas syve tė kaltėrt
  Humbte ndriqimin e zakonshėm
  Ishte ajo.
  Ajo qė mė jepte forcė
  E shpresė
  Edhe atėherė kur e kisha humbur.
  Fillova tė besoj nė engjuj
  Se shifsha ēdo ditė.
  Kur e humba,
  Humba margaritarin tim,
  Humba vetėn,
  Diellin,
  Lulen,
  Hėnėn
  Dhe gjithēka kisha nė zemėr.


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:33

  VAJI I ASAJ PA EMĖR

  Shtrėngimin e urrejtjeve tua
  Pėr qirinjėt e djegur
  I shpėrlan loti...
  E loti abuzon organin e kohės,
  Por jo gjatė.
  Se pasioni yt
  Shembė kullat e vetmisė
  Dhe kthen besimin e humbur,
  Tė shkėmbijt e rrahur
  Nga stina e thyer.
  Dhe shpirti flen,
  Kur skeletet e kalbura tė skamjės
  Shndėrrohen nė unaza tė komplikuara
  Nė theshtėsinė e kėtij fundshekulli


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:33

  NĖ VARGJE BIE HESHTJA

  Nuk e di perse nė vargje bie heshtja,
  apokalipsi ndjehet si kur bie era
  megjithse nė thellėsi te zemrės ec si breshka
  njė syth i ndjenjės qė e sjell pranvera!

  Nė sy del si shkėndijė, si ylberi,
  nė rezeshpresa tunduese bėhet sfera.
  Dal i plagosur nga humnera unė i mjeri
  Per vargje e per shtigje tė tjera!

  Nuk me shtrydh ajo kllapia e muzgut
  sėndertoj imazhin pėr buzeqeshje,
  nė kodrėn Ftohtėsinė qė i shtrihet lugut
  nga qielli dhurate i vijnė reshjet!

  Shperthen nga nėntoka gjithkah blerimi
  si zemrės sime qė i ngulet kornizė njė gur !
  Dhe endem nė shtigje tė jetės - qė kujtimi,
  tė bėjė dritė pėr zemrėn qė e pata dikur.


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:34

  BUZEGREMINES

  Te pashe buzgreminės,
  I shashtrisur thirra:"NDAL"!
  Sa u dridha prej rrepinės,
  zemra plasi, nuk jam gjallė!

  Sa e pash ne mundim veten?
  Ty ne atė rrokullimė !
  Ma mirė unė te shkoj te tretem
  Se ti te behesh viktimė !

  Kjo jehone qe del nga honi,
  Te shfaq syrin te perlotur !.
  Me thuaj zemėr ēka ka ndodhur ?
  Ne kete jetė kaq te ndotur !!!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:34

  KĖSHTU VRITET PAFAJSIA!

  S'ka ēast qė s'lindin vargje
  jam rob i varur per poezi,
  kerkojnė keto vise e keto pragje
  te shkruash e tė bėsh risi !

  Tek ecja ne rrugė me makinė
  me lindi befas njė varg pshertimė!
  Nje drenushe e pafajshme si vetetime
  u ndesh perpara e ra n'lendinė

  Njė deng lotesh se di nga erdhi
  sa shpejt nė gjendjen time nderroj stina !
  Vėrshimlot dhe drenusha derdhi
  mė shurdhoj atė ēast oshėtima!

  Nė shpirt ndjeva njė barrė tė madhe
  Ishte plaga e viteve tė mia
  E barta me vite deri nė kėto ēaste
  Te shkruaj se kėshtu vritet pafajsia !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:34

  PA TĖ - JAM I GJALLĖ - I VARROSUR!

  Shkojnė ditėt, netėt unė sėrish nė vetėmi
  Me vargje zbus mallin, pikėllimin!

  Ka mbetur shumė nė kėtė tirani
  nė kėtė shtėrngatė e bėj udhėtimin!

  Endem rrėpirės tė ngjitem nė majė
  atje ku shqipet mund tė ngjiten ,

  Vetėm njė shpresė mė krijon uzdajė
  mė thotė do te vij tė tė bashkangjitem!

  Cilėn pergjigje tė jap ! Jam i paditur!
  Ajo - akuzėn time nuk mund ta kuptojė !

  E ndjej! Ėshtė yll qė ndez njė zemėr tė fikur
  Nė udhėn e jetės sėrish tė rrugėtojė !

  Ndaj ndjehem i vrarė , ndjehem i plagosur
  Pėr Tė ! E, pa Tė, jam i gjallė -i varrosur !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:35

  QENIE E RRALLĖ

  Nė boten time je qenie e rrallė
  edhe pse si frymemarrje - tė mendoj shpesh
  Je bere shi vere qe thatesirėn ringjallė
  del ylber qė pas rrėmetit buzėqesh!

  Pa fjalėn tėnde paskėtaj nuk e di
  Do t'mė mbese fije gėzimi nė vepėr ?
  Mos nis rrėmeti i pikėllimit - orgji,
  tė ringrisė tendat nė pikėllimin e vjetėr !

  Je berė diell pėr mua , mė bleron trupi
  Edhe vargjet e kengėve - dashuri kanė per jetėn !
  Nė ėndėrrėn mrekulli qė sa shpejt humbi
  nė parajsė si shenjt tė dy ramė e fjetėm!

  Te shikoja butėsinė qė e pate mbi ēepalla
  dhe buzėqeshjet e gjumit si margaritari !
  Sa i lumtur isha, sikur sėrish u ringjalla
  dhe dola nga ėndėrra sikur dal nga varri !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:35

  KĖRKOJ...!

  Kerkoj tė them njė fjalė
  qė skalit njė zemėr !

  T'ia hapė horizontin qė ka blerimi !

  Ajo nuk ėshtė ėndėrr
  ėshtė qenie me emėr

  bėhet yll agimi nė shtigje gėzimi!

  Njė buzėqeshje e saj
  e shuan etjen time,

  nė shpirtin shkretėtirė prej zjarri !

  Ndaj unė krijoj vargje
  qė shfaqin shumė gėzime

  si lulet e pranveres - ugari!

  Janė rima, simbole, janė kurorė
  arrijnė t'ia stolisin bukurinė

  per mirėsinė qė ka, per vepren qė bėn !

  Ashtu dalin yjet nė aurorė,
  dhe grinden me errėsirėn ,

  si unė qė me shpirt i bėhem kurban!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:36

  NĖSE METAFORAT TE DUKEN KONTRASTE!

  Sa herė nga malli mė pėrloten sytė....
  Aq herė dal tė tė shikoj nė dritare,
  je bėrė pėr mua - njė befasi e dytė,
  qė shėron dhembjen si magjistare.

  Nuk je fajtore ti per plaget e shkreta,
  E di se te takon ēdo uratė,
  Ēdo herė nė meditime pėr Ty perse mbeta
  pos vargjesh s'kam tjeter dhurate !

  -Pėrse s'kam gjume nga frymėzimet
  s'tė bėj me faj ty qė tani fle nė qetėsi !
  Vetėm tė them se mė kaplojnė mjerimet
  pa ta thenė njė fjalė , dot nuk rri!

  E si te te shikoja atė ēerpik syri si liqeni
  atė ballė qė ndriēon si dielli n'agim !
  Per buzėn , edhe vargje tė shkruaj - si Migjeni,
  Per ty ėshtė pak dhe - pranvera nė blerim!

  Ndaj, mė ndjej se si jam kėto caste
  per ty se di cilin varg te bej me rime!
  Nėse metaforat tė duken kontraste,
  ashtu e shikoj jetėn - me oshėtimė ...!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:37

  PĖR NJĖ SHPIRT SI ZANA!

  Nė rrjedhen e Lanės vargjet dhe rimat i ndaj
  Per hirin e blerimit , i them zjarr Asaj!

  - Jam ujėvara ! Thotė. Nuk dua te te shuaj !
  Beru zjarr qė s'shuhesh dhe per mua shkruaj!

  Ia kthej nje pergjigje por, del e pėrmbytur
  se me mbulon malli nė atė mrekulli tė ndritur!

  Ndaj ndjehem i dehur! Jo ! S'mė ka zėnė rakia!
  Ėshtė urragani rrėmbyes me kodin : Dashuria!

  Ka vėrshuar pėrmasėn me vargjet pėrkushtime
  Si Lana qė nuk ndalet nė pranverė nga vershime!

  Ndjej dhembshuri qė nuk jam pranė saj
  ēdo ēast ta sodisja e sytė kurrė mos ia ndaj !

  Ta ndjente Tomorri , ta ndjente edhe Lana ,
  pėrse ndjenja ime zjarr - pėr njė shpirt si Zana!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:37

  TĖ DAL NĖ PRITA!

  Mesnatė! Jashtė dhomės grindet janari
  Njė llavė vullkani mė ndez kraharorin,
  Ka mbuluar fushat dhe malet acari
  nė shenjester ėshtė vėnė dhe koftori!

  Nė vargjet e mia ringritet njė kor
  simfoni e fjalėve koordinon dashurinė
  Se gjumi i natės s'mė zė me zor
  Dirigjenti i frymėzimit mė sjell ndjesinė !

  Derdhet ajo si pikat e shiut nga qielli
  i lagur nga djersa kridhem nė kėrkim !
  Mė del nga majėmalet Ajo si Dielli
  Shkarkon gjithė dritėn sikur vetėtin!

  Pėrflakem nga zjarri ! Digjem behem hi !
  Dhe marr njė ngjyre blerimi si rrita !
  Buzėqeshja e saj mė bėn tė ri
  Te dal nė beteja ! Tė dal nė prita!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:38

  Nė RRUGėN TIME TĖ BLERTĖ!

  Vėshtrimi i syve mė shfaē pėrkushtimin,
  paralajmėrojnė pėr cilėn blerim janė !
  kushtrimi i mallit s'ua zė gjithe shkelqimin
  Se ajo eshte nė zemėr por, s'ėshtė pranė !

  Qerpikėt tė mbjellur si pisha veshtrojnė retė
  Pa skaj derdhet zjarri i dashurisė!
  Ajo reciton e ēiltėr - eshte shenjteria vetė
  Ėshtė kulmi im i perjetėsisė !

  Largėsia mė ndan ,por s'ma zbeh dashurinė
  Pėr Tė mė ndez zjarr, mallin ma shton!
  Njė vel ylberi i shtohet hijeshisė
  Nder mijėra yje ajo vezullon.

  S'ėshtė dėshirė e marrė tė rrish pranė saj !
  As ēmenduri pėrse rri e shkruan vargje !
  Se lind e rrjedh frymėzimi qė e ndaj -
  Me mall nga zemra ime nė pragje!

  Ashtu si rri hapur porta - zemra ime pret !
  Ashtu si yjet qe sodisin nė orėt e mesnatės !
  - Ėshtė bėrė fanar i ndezur ajo - i shenjti portret !
  Ne rrugėn time te blertė - drita e uratės!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:38

  JAM SHTEGTAR I FATIT

  Jam shtegtar i fatit , te trokas pa ftuar
  s'kam durim te pres ,se dua tė tė gjej
  Je bėrė shpirt i shenjtė je zemėr uruar
  ēdo ēast si ozoni nė shpirt tė ndjej!

  Gjithmon me ide kam ardhur pa ftuar
  nėper shkronja, vargje s' kam lėn vend
  trupin tėnd tė pashėm pėr tė pikturuar
  buzėqeshjen e ėmbėl gjithėmon e pėrmend!

  Tė kėrkoj nė ėndėrr , kam ardhur i zhuritur
  kur bėn njė sy gjumė, dhe unė tė pushoj !
  Dhe nga heshtja jote , nga pamja e ndritur
  Tė gjej nektarė jete - plaget te sheroj!

  Nuk e di errėsirėn, agimin se njoh fare
  Me ke mbush me dritė, me blerim pranvere
  Nė kėngėt e mia - je bėrė tel kitare
  qė dredh dashurinė - zemra ndjen potere !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:39

  ĒKA TE SHTOJ MĖ SHUMĖ?!

  Ēka tė shtoj ma shumė ! Me ty ndjehem bukur,
  Gjithe botėkuptimi tė shtron njė permasė,
  Permbajtja per jetėn ėshtė njė sfide e duhur
  Si shetitė qė behen me Benz C klas !

  Nuk je ti ajo pamja qe del pėr pozė bukurie
  Nuk moderon modėn qė del nė ēdo stinė,
  Ti je ajo mendja qe vargjeve u jep shije
  me flatra buzeqeshjeje e ndez kersherinė !

  E tille je bėrė , e afert me mirėsinė
  Per tė hap shtigje jete , shpresės i jep hak !
  Ata qė i vrau jeta - i perfshi nė rimė
  - Mos thyheni zemra ! Me kaq i ve kapak!

  Dhe ndizen deshirat, me vrull jeta nis
  Ti si Ajkuna dukesh - thellesia e mendimit,
  metafora ne vargje stilin e qėndis
  per horizontin e rritės ,shpresės e gėzimit!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:39

  TE LUTEM!

  Te lutem mė shiko rrudhat e ballit
  janė libri i jetės qė ka hapur kaptinėn e re
  Nė sy mė dalin lotėt nga malli
  se mė djeg ēdo ēast tė mė fus nė dhe!

  Tė lutem shiko pėrse rrijė nė mendime
  se vargjet qė shkruaj , mos shuhen prej vetmisė !
  Njė vullkan e ka trazuar - permbytet zemra ime
  se dridhet nga linjat qė i shtohen pagjumėsisė !

  Mblidhen gjithe frymėzimet dhe dalin ne log
  Erresira me agimin i mbjell mbi fletore
  Ti nė lartėsi si Hana, unė mbajė monolog
  Per ndjesinė qė kam ta derdh mbi bregore !

  Le te dalin lule, le te rriten bozhure
  gjithkah le te derdhet aroma e dashurisė !
  Shnderrohu nė ylber si harqet e njė ure
  tė lidhish skajet qe i flasin largesise !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:40

  NĖ VARGJE VUAJTJEN TĖ SHPJEGOJ!

  Ku humbe duke u endur nė Kryeqytet
  Nė provincė, se di se si unė meditoj!
  E ndjejnė fushat, mali, lumi, me thonė poet
  Kur per ty, metafora e simbole kerkoj!

  Nuk bej gjumė , por s'vuaj nga pagjumėsia
  Nė shtigje tė kesaj jete shtegtoj
  Unė nuk shikoj ėndėrra si eshte lumturia
  nė vargje gjithė vuajtjen tė shpjegoj!

  U flas brezave qė vijnė ne jetė
  mund tė bėjnė njė kurorėzim tė bekuar
  Se jeta ime edhe kėshtu mund te jetė
  Nga largėsi tė ndryshme tė penguar!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:41

  ĖSHTĖ DASHURIA!

  Se di ēka kam, nuk ndjehem i gezuar
  se di ēka kam , jam i arratisur!

  Kjo vonese e jota mė bėri tė harruar
  Tek peshperis ne vetmi si i krisur!

  Se di ēka kam , jam njė kėrcu
  Kėtė gjendje kurrė se kam pritur !

  Per ketė ku e di a ke dėgju'
  Si mundet tė plasė njė i rritur!

  Si sot, kurrė s'kam pas tėrmet
  Kaq zjarr qė del nga brendia !

  Nėse mė pyet: Pėrse kėshtu ngjet ?
  Tė pergjigjem : Ėshtė dashuria!


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 30 May 2012, 00:42

  ZANORE TĖ HUMBURA MBLIDHJA NĖ SERI!!!

  Tė them se e pastrova ndėrgjegjen.
  nuk desha tė tė shkatėrroj lumturinė !
  Ti mbetesh po ajo lule qė me sjell pranverėn,
  S'ka gje pėrse shpirti im kurrė se ka qetėsinė.

  E gjykoj vetveten se nuk i njoha djajtė
  Ata qė hedhin gur prej bregu nė breg !
  Bera hapat drejt, pa parė djathtė e majtė
  Shpresova tek ti se ma hap njė shteg.

  Nuk te dola pritave, kurrė s'ke pas pusi !
  Shpesh herė kam dėgjuar, por nuk zura besė
  Se fati i jetės qėndron nė rastėsi
  Ashtu si blerimi kur shkėlqen nė vesė!

  Koha nuk u ndal , ajo si lumi rrjedh !
  Ka shėnuar ngjarje , ka ngrit histori !
  Nėpėr net pa gjumė , nė frymėzime bredh
  tė shpjegoj pėr brengėn ! Fatin tim tė zi !

  Dhe Lanėn e pashė! Ajo shumė dallgėzonte !
  Pėrmbytesha unė! Por, s'mė pa njeri!
  Vetėm zemra ime ! Ah! Sa keq pikonte !
  Zanore tė humbura , mblidhja nė seri !


  ________________________________
  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Poeti dhe Shkrimtari, Ferit Ramadani.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 05 Jun 2020, 15:05