Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Frederik Rreshpja...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:33

  Vinjete

  Nje shelg i vetmuar, mbuluar me dimer
  Braktisur nga zogjte dhe gjethet:
  Era, si keter kercen mbi drurin
  Me bocen e shiut nder dhembe

  Netet e lumtura, si zilka
  Tringellijne ne deget e kujteses…
  Vizatohen ne sfond te vetetimave
  Henezat qe hengren dhente e vjeshtes

  Rene nga xhami i thyer i qiellit
  Kristal i akullit yllezon neteve
  Dhe mbi pastelet e bores mardht
  Shelgu i trishtuar, fatkeq si Serembe


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:33

  Pergjithmone

  O ajr i mbremjes mbeshtillme, erdhi ora te vdes perseri.
  Kur te mbyllen syte e mi, nuk do te kete me det
  Dhe varkat e loteve kane per te ngecur ne stere.
  Shkoj dhe shirat po i le te kyēura
  Por do te ktherm perseri ne ēdo stine qe te dua.
  Une kam qene trishtimi i botes.
  O ajr i mbremjes mbeshtillme, erdhi ora te vdes perseri.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:34

  Vjeshte 1990

  Qane dreri ne korije dhe lotet behen shi
  Trishtohet era mbi shkemb
  Nuk ka me gjethe te gjelbra. Po bien
  Enderrat e pyjeve nje nga nje

  Ikin zogjte nga shkretimi i drureve:
  Lamturmire, o pyje te Ballkanit!
  Vec nen nje ferre kalteron ende
  Vjollca e fundit e kenges se bilbilit

  Ardhte nje vjeshte pa shtegetim zogjsh!
  Ardhte nje Zot, vented ore mbi stinet!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:34

  Fati im

  Nje ujevare e vogel vetmon lart ne mal
  Dhe lot me ylberet.
  Mjegulla e holle, ndane dritares sime
  Qan me lot shiu.

  Shpirti i vjeshtes, ne shkretetiren e gurit
  Ulerin i trishtuar.
  Vdekja e ylbereve me ra ne qiell
  Dhe vdekja e gjetheve ne duar.

  Tere shtegetaret po ikin, ti o zog, mos shko!
  Te gjithe e kemi nga nje palme qe diku na therret
  Dhe udhe e vjeter rri varur mbi shkrepa,
  Si patkoi i fatit tek dera e kenges.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:34

  Shi hene

  Si arlekin qe del per shetitje
  Ne kopshtin e harruar te feminise,
  Hena e pikelluar neper re
  Shkel mbi deget e shirave.

  Liqeni i vetmuar ne breg te nates,
  Shqetesohet ne krahet e eres
  Dhe thelle sirena e dallges se kalter
  Loton mbi fytyren e fjetur te legjendes.

  Yjet ne asfalt si perendim i thyer.
  Dhe plepat si murgjer te zinj.
  Fshehur pas drureve diku pergjon
  Vrasesi i vjeter, trishtimi.

  Eh, mundet qe thika e trishtimit
  Diku perdhe ka per te me lene,
  Fshehur nen nje perendim te thyer
  Fshehur nen shira hene...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:35

  Bjeshket e namuna

  Bjeshket e Namuna,
  Magji e gurte, vizatuar me shqetesim.

  Dhembja e nje rapsodie te harruar
  Renkon brenda eres, diku.
  Dhjetori pikon neper pishat.
  Qe mbine mbi rinine e Omerit.

  Rete mbi hone
  Tundin patershanat e shiut,
  Zbardhin ne fund te perrenjve eshtrat e vetimave.

  O, ku je tretur ti qe bere tere kete kob te zi
  Vec per nje puthje te lene pergjysme?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:35

  Mos e mallko me ndarje kete nate

  Mos e mallko me ndarje kete nate!
  S'duhet te ndahemi ne kete peizazh me ere,
  Nen keto re te qiellit rrenoje.
  Argjendi i dhembshur i ketij peizazhi.
  Ne shpirt si medalion do te te rendoje.

  Se ne ditet me te trishtuara
  Te kam mbrojtur nga pikellimi i qiejt me shi.
  Dashuria ime mund te behej cati e tere botes.
  E cdo vjeshte. E cdo stine.

  Jam i trishtuar. Trendafilat e tu.
  Me mbeten ne duar si plage
  Dhe perendimi rend pas molleve me pishtar
  T'i vere flaken kesaj nate.

  Ndoshta do te kthehesh nje dite,
  Por pas molleve e viteve,
  Atebote perendimi do te kete djegur cdo gje.
  Ah! ne kete bote te madhe, vetem une e ti
  Nuk do te jemi te lumtur me...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:36

  UL KOKEN I LODHUR

  Me therret nje mjegull ulur diku
  Mbi korijen e fjetur qe premton mars
  Dhe pikellimi i debores me gjuj te burimi.

  Mbremja rend drejt qiellit’
  Hena rend drejt nje shtepie reshė.

  O akuarel i levizshem! Ti mua me therret
  Por me erdhi teper vone thirrja jote.

  Koka ime e pabindur tek nje alarm gjethesh
  Qe hedh persiper dy grushta nate!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:36

  TORS

  Dil nga mbreteria e gurit!
  Kam kaq kohe qe trokas tek mermeret.
  Njemije vjet dhe dymije vjet.

  Jemi puthur neper iliadhet e vjetra
  Kur lires i binin homeret.
  0 hene e shiut, e verbera madheshtore!
  Beje nje iliade per mua
  Kur te rrezohet edhe Troja e fundit..

  Rri kyēur ne gur zemra ime
  Njemije vjet dhe dymije vjet.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:37

  DASHURI E HUMBUR

  Dola nga guernika e kesaj nate
  I vrare egersisht,
  Kali i zi i pikellimit
  Ne shtegun e vjeter me priste.

  Kali i zi i pikellimit ē’me rrezoi
  Dhe rashe si ne ballada;
  Gdhendur ne gravurat e vjetra,
  Permbys mbi shqytin e nates.

  I vrare nga nje pranvere e kote,
  Braktisur nga bota e tere,
  Vetem kali i zi i pikellimit vjen rrotull
  Dhe qan per te zotin e vjeter.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:37

  ARLEKINET

  Iken arlekinet e trembur nen ēatine e perralles
  Kur putha per here te pare.

  Qau vajza e vogel: por kushedi
  Ndofta qante feminia. Ne kopesht
  Nga dritarja e perralles, arlekinet
  Veshtronin te trishtuar, tere lote.

  Nuk desha t’i tremb arlekinet e mire,
  Nuk desha por nuk bej ndryshe
  Si nen ēdo molle, bile nen ēdo dru
  Kurdohere nje eve me priste.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:38

  QIELLI I DJALERISE

  Qielli i djalerise ne sqep te nje zogu
  Ra mbi korijen me perralla;
  Nga kashta e kumtrit bie dhe bie
  Terfili i arte i qiejve.


  Kembanat e yjeve lekunden me hare
  Prere nga hena e majit.
  Qielli i djalerise ne sqep te nje zogu
  U zhduk pas portes se ylbereve.

  Zhduket pas portes se ngjyrave djaleria
  Dhe mua trishtimi me mbulon
  Nen nje hene qe nuk di te buzeqeshe,
  Ne nje bote qe nuk me kupton.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:38

  POETI NE SHKRETIRE

  Absurditetet pa asnje mesazh per TV-te e botes.
  Ralle ndonje re, arratisur nga kopeja e reve
  Iken e hutuar nga peisazhi arabik.

  Ai rri aty me koken ne duart e shkretires.
  U ben me dore avioneve.
  Pret nje dallendyshe qe s’ka per te ardhur kurre.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:41

  KENGE LAHUTE

  Me zuri gjumi i balladave
  Dalin etrit pleq ne prag te rapsodive
  Dhe nate e dite nje zog me rri te kryet.

  O ti zogu i zi i amanetit,
  Per ku vrapon te besh shi, o zog?
  Dy tre shira rane e u be dimer,
  Dy tre net u deshem dhe u harruam.

  Do te ngrihem e do te marr dynjane
  Por gjumi i balladave nuk me le.

  Dy tre shira rane e u be dimer,
  Dy tre net u deshem dhe u grindem.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:42

  Ku ishe ti?

  Ku ishe ti kur dola i vetėm nėn hėnė?
  Nė ē'hėnė barisnje vallė?

  Ku ishe ti kur vizitova profilin tėnd
  Nė xhamin e muzgut qė krisi dhe u thye me trishtim?

  Pastaj erdhi nata mbushur me mungesėn tėnde
  Pastaj erdhi prap nata
  dhe kėshtu ka pėr tė qenė deri nė ditėn e fundit tė netėve.

  Zbrita tek kroi
  duke mbajtur nė duar vazon delikate tė agimit
  Pashė sytė e tu ruajtur nė kujtesėn e ujrave.

  Lisi plak lėshoi pėrdhe kurorėn e vjeshtės
  Si njė sovran qė abdikon.

  Ani, mua mė zuri ky mallkim.
  Po qysh bėn pylli pa ty? Si del vjeshta?
  A ndofta nuk do tė ketė kurrė mė vjeshtė?
  Atėherė nė emėr tė kujt do tė bien gjethet?
  Nė emėr tė kujt do tė vijnė shirat, mjegullat, ylberėt?

  Ah, zemra ime, eja vėr dorė mbi stinėt!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:42

  Kronikė

  Njė gjethe u bė zog dhe vajtoi mbi ullishte.

  Nga fshati kundruall dolėn pleqtė,
  Rendėn pas shpirtrave qė silleshin nė ajėr
  drejt Kashtės sė Kumtrit

  Tė vrarėt i rreshtuan nė sheshin DEMOKRACIA
  mbėshtjellė me ēarēafėt e dhėndėrisė.

  Por shtypi tha se zgjedhjet qenė tė ndershme,
  tė lira dhe korrekte. Ashtu edhe TV-tė

  Pastaj lanė gjakun
  Te ullishtja me drurėt e pėrdredhur nga dhembja
  Ah! Ullinjtė e Shqipėrisė dhe paqja juaj e mallkuar.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:43

  Pėr njė vjollcė

  Ēeli vjollca e vogėl mbi gurishte
  si njė ylber mbi planete tė panjohura

  Kėshtu kam ėndėrruar edhe unė dikur
  tė bėhem ylber mbi akuafortėn e kohės vizatuar egėr
  po tėrė ato qė thashė
  u tretėn nė kujtesėn e palexueshme tė ajrit.

  Mė me fat janė perėnditė
  qė kthehen tek toka tė skalitur:

  Ti s'ke pėr t'u skalitur kurrė
  e veē ndoshta nė kujtesėn e palexueshme tė ajrit

  Ky qe fati yt prej ylberi
  me njė kryq shiu te koka
  Por fati sundon tėrė popujt e zotave
  tė shumtė si rėra,
  vjollcė e vogėl, o shpirt.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:43

  Rekuiem

  Noton ne perrua me gjethet mbeshtjelle
  Nje dite e vdekur vjeshte
  Dhe shterget e fundit shkuan te ngrire
  Mbi syte e verdhe ne heshtje

  Rrezohet nga druret trishtimi I bores
  Lugina me hene e lyer
  Dhe dreret e eres vene kujen ne dhembje
  Me binjet prej akulli thyer

  Me vdiq dhe kjo vjeshte, me shkoi dhe kjo dite
  Qefini me gjethe thare
  O dimri I drereve me briret ne ere
  Ke vjeshte te qaj me pare?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:44

  Dita e gjahtarėve

  Na zuri mėngjesi nė udhe
  Moj kapelja ime e vjetėr
  Rrugė, re. Pėrpara hieroglifja e madhe e ditės.
  Kyēin e saj e mban nata.
  Lumi Je ėshtė shumė larg
  Po mua pse mė ze malli pėr toka qė nuk i kam parė kurrė?
  Vetėm zėrin e tyre e kam parė te Li Bo.
  Verės qė shkoi kisha njė stap qė u bė shelg te prroi i vjetėr.
  Do vinė zogjtė, do bėjnė fole
  Dhe ne nuk do tė jemi mė tė vetmuar
  Moj kapelja ime e vjetėr.
  Deri nė ditėn e gjahtarėve.
  Gjahtarėve tė mallkuar.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:45

  Dimėr

  Bie dėborė. Rėnkojnė
  Qerret e lodhura si njė kor tragjedish antike
  Nė udhėn e fshatit
  Dhe mua m’u kujtua pabesia jote.
  Sigurish dėborėn e ka shpikur njė hyjni e pabesė
  Mėpastaj Zoti i tradhėtuar vėshtronte
  Fushėn ee mbuluar me qefin.
  Si pėr njė tė vdekur madhėshtor.
  Ah, si tė shkoi ndėrmend pabesia!
  Si tė shkoi ndėrmend dėbora!
  Mė ke dashur shumė.
  Por erdhi njė ditė qė shpike dėborėn.
  Tani udhėt janė zėnė.
  Dhe unė rri e vėrej fushėn ku vdes madhėrisht dashuria.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:45

  Deklaratė shtypi

  Skllevėr mosmirėnjohės, ju deri dje
  Te kėmbėt e diktatorit jeni shtrirė,
  Dhe mė keni quajtur mua skandaloz
  Pėr fjalėn time tė lirė.
  Enveri lėshonte urdhėr-vdekje
  Por prangat m’i keni vėnė ju
  Tani shkruani pėr mua parrulla nėpėr gazeta
  Dhe i varni si prangat nėpėr mure
  Skllevėr mosmirėnjohės dhe tė marrė
  Kope hipokritėsh servilė,
  Unė muret dhe prangat ii pėshtyj,
  unė kam lindur skandaloz dhe i lirė.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:45

  Mike e vjetėr

  Jo, ti nuk je zbardhur mikja ime e vjetėr
  Por amalgami i ēmendur i pasqyrave
  Tė ka mbuluar nė dimėr.
  Ik nga pasqyrat,
  Pellgjet janė mė tė ndershėm
  Sepse tė bėjnė narēiz.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:46

  Mike e vjetėr

  Jo, ti nuk je zbardhur mikja ime e vjetėr
  Por amalgami i ēmendur i pasqyrave
  Tė ka mbuluar nė dimėr.
  Ik nga pasqyrat,
  Pellgjet janė mė tė ndershėm
  Sepse tė bėjnė narēiz.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:46

  Miting per Enver Hoxhen

  Ulerijne servilet dhe injorantet: hosana!
  Turma pa tru te bie nder kembe.
  Si popull i mallkuar, fisi i arberit,
  i bie ne gjunje urdherit tend.

  Asnjeri s'e sheh gjakun qe rrjedh.
  Anes tribunes, si lume.
  Fantazmat e martireve qe ti vrave,
  deshperohen mbi kokat e turmes.

  Por do te vije nje dite kur bronxin tend,
  turma do t'a shqyeje me egersi.
  Dhe do gdhende, per mallkim,
  bronxin e ndonje diktatori te ri.

  1982


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:47

  Peisazh pa ty

  Qan era ne kallamishte me dhembje,
  trishtohet per femijet e vet.
  Hene e arte mesdhetare,
  si zemra ime rri varur mbi pemet.

  Gjethe te verdha rrezohen nga rete e vjeshtes.
  Dikush po iken, por tere keto shira,
  jo, nuk bien per nje ndarje te thjeshte.

  Dritat e portokalleve i lekund era ne muzg,
  mbi detin tere vale.
  O palma,
  per ke festojne keto portokalle?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... Pictur10

  Sponsored content

  Frederik Rreshpja... Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 03:18