Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Frederik Rreshpja...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:57

  Diku, kudo

  Shi, ti femije i vockel qe qan prej mijera vjetesh
  per diten tende te pangushelluar.
  Shfaqet dhe zhduket Itaka
  nen pasione vetetimash.

  Zot, jam tmerresisht i vonuar!
  Tani duhej te isha diku pertej shiut.
  Tek dritarja, femija lakuriq,
  me veshtron me syte prej uji.

  Perdite me duhet te nxitoj drejt dickaje qe nuk eshte,
  por nuk jam nje Odise i shpikur.
  Eh, Itaken time e kam shpikur vete,
  se kam nevoje te domosdoshme per ishuj.

  Me veshtron me sy prej uji,
  te dritarja, femija lakuriq.
  Bien Itakat e legjendave,
  pas bregut madheshtor te vetmise.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:57

  Plani i mesnates

  Kendova nje kenge te zymte si nata e Sahares.
  Kurdohere te rera
  cel nje mesnate, si palme.

  Shpalla nje qiell per ty,
  ne lashtesi.
  Keshtu i shpallnin konstelacionet, perendite.

  U fola lehte yjeve per dashurine tende,
  si kurdohere, nje keops,
  pergjon ne periferi te kenges.

  Po kurdohere ka mes kenges nje mesnate si palme,
  qe s'me le te behem sahare.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:58

  Perdite ikin stinet

  Nje vetime e plagosur ra diku,
  si shpata e nje klithme,
  mbi token e lodhur prej qiejve,
  verbuar nga bronxi i shirave.

  Fluturuan tri rosa ne qiell,
  tri re dhe tri erera.
  O ju shpirtrat e pyjeve,
  mbeshtjellur me dimrin e dhembjes.

  C'te bej ne kete peisazh?
  Shpjermeni te lumi qe vdiq.
  Nese kufomen e tij s'e kane shpene
  ererat ne qiell.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:58

  Fat

  Une per fatin tim pikellohem vete,
  s'dua te pikellohet kush per fatin tim.
  Me ndjek pas Perendia e Humbjes,
  me mermerin e thyer ne luftera pa kuptim.

  Mirepo une jam pagan i vjeter;
  Pa kete fat te keq nuk ndjehem mire.
  Cdo njeri e ka nje fjale ku ve kryet,
  kam dhe une nje prehje per dhembjen time.

  E c'do te preferoja tjeter pervec luftes,
  i ndjekur pas nga ky fat budalla?
  Vertet qe kam fituar shume pak ne kete jete,
  por humbjet i kam patur te medha.

  S'dua te trishtohet kush per fatin tim,
  se per fatin tim trishtohem vete:
  mermeri i thyer i Perendise se Humbjes,
  tere lavdia ime kjo do jete!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:59

  Sidoqofte

  Sidoqofte ky mengjes do te me vdese ne duar.
  Sidoqofte, njerezit do ta shpikin disi nje mengjes,
  ashtu sic kane shpikur detet, yjet, shiun
  dhe shume gjera qe nuk egzistojne.

  Nata eshte hija jote,
  qe ti nuk arrite dot ta mbledhesh ende.

  Sidoqofte, une mund te shkruaj lirika moderne,
  po tani eshte teper vone te shpik gjera qe nuk egzistojne,
  si pershembull lumturia,
  apo femije te bukur, shira lulesh e gjera te tilla,
  per te cilat Zanafilla fajeson perendine.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:59

  Pershendetje

  Eci anes detit e pershendes anijet
  ne mesditen e ndricuar si kishe.
  Eshte keq kur nuk ta kthejne pershendetjen,
  apo kur nuk ka asnje anije,
  por eshte me keq ende,
  kur ti kalon bri detit e nuk pershendet.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:59

  Anija e bardhe

  Cdo nate shoh ne enderr nje anije te bardhe
  dhe anijethyerit e vdekur.
  Tani e tutje ata jane te vdekurit e mi.

  Cdo nate lutem per ta, pasi nuk e di ku fillon endrra,
  perderisa te gjithe ne jetojme ne nje anije te bardhe.

  Anija e vdekur iken tutje,
  kurse anijethyerit rrine me kembe ne funddet.

  Ne te gjithe jemi anijethyer,
  une vete rri me kembe ne funddetin tim.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:59

  Prag

  Vajton qyqja ne mal te thate,
  numeron ditet e mia;
  Iken perroi tutje ne verberine e tij,
  dridhet lisi plak nga lemeria.
  Vajton qyqja per hallet e botes,
  por mua dimri i fjales me pret tek porta.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:00

  Naten ne pyll

  Renkon pylli nga shtrengata,
  si tavani i drurte i feminise;
  Korridoreve te gjelberta lekundet
  shamia magjike e gjyshes.

  Nen tavanin e gjelbert te drureve,
  jam si dikur femije i dhembshur;
  Qelloj qe qaj i vetmuar
  per llambadhen e shuar te henes.

  Qellon qe qaj dhe per zogjte,
  e trokas ne dritaret e cerdheve,
  pastaj ze u shpjegoj zogjve,
  qe jam njeri pa folč.

  1992


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:00

  Larg ne Heinc

  Shpejt e shpejt muret e nates
  ngriten vetmine time.
  Nena ime! Ketu nuk njoh njeri,
  as druret, as folklorin e zogjve.

  Mbi nje kale te vogel gjethesh,
  eglantinat ne enderr me vijne.
  Ah, cdo te me vrase rrufeja e huaj,
  neper shira qe s'i njoh.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:01

  Vetem rera

  Vetem dy re, si dy zogj, zvarriten ne qiell.
  Per ku vrapojne te behen shi, keta zogj?

  Zeri im fytprere ra ne duart e tua,
  zeri im tere jeten i vrare.

  Ti c'pate, dhembja ime, qe ngrite harkun
  te qellosh zogjte kengetare?

  Si shpirti i shkretetires u ula
  mbi trishtimin e kesaj nate vere.
  Tani e tutje, pa ty,
  te tera netet kane per te qene prej rere.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:01

  Ushtari i vjeter

  Pashe femijet ne rruge. Te qeshur,
  te bukur dhe delikate si vazot e cmuara,
  ku nenat fshehin endrrat e tyre.

  Me pane dhe u trishtuan. E kuptuan,
  qe une nuk kam qene kurre femije...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:01

  Horoskop

  Perrenjte zbresin si kope te bardha,
  rendin zogjte ne muzgun e madh te rapsodive;
  Hena hidhet flokeleshuar katarakteve,
  fshihet era si legjende.

  Gur-gur po rritet murana ime, o Zot!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:01

  Shiu i fundit

  Trak-truk. Shi i verber si at i poeteve,
  duke kerkuar keshtjellat.
  Mijera dashuri rendin nen qiellin e ulet,
  takohen dhe ndahen si vetetimat.
  Te dritarja celi si dhembje trendafili.

  O Zot, sa lule te humbura!
  Nje ketu, nje aty, trendafilat e vdekur.

  Pike-pike bien shpirtrat dimerore,
  neper muzgun e ngjyer me ajer.

  Dikur, djale i ri dhe i lumtur, e pata kuptuar,
  qe tere shirat e botes binin per mua.

  Por tani, pas kaq vitesh, sigurisht,
  nuk ka asnje kuptim qe bie shi.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:02

  Kopshti

  Eshte kopshti ku kenga ime ka nje statuje.
  Luanet e thyer te feminise
  pine uje te pusi i vjeter,
  mbi zjarret e trendafilave ngroh duart Saadiu.

  Shpesh nga mitet dalin satiret
  dhe hapin dyert e mbyllura te hijeve;
  Veshtron shtigjet e nates jasemini
  dhe drita e bardhe i rrjedh nga gishterinjte.

  Narcisi ncjerr supet nga gonxhet,
  i pikelluar nga magjia e vet.
  Hena dhe zanat fshihen
  dhe veshtrojne pas gjethesh.

  Eshte kopshti ku kam nje statuje
  bere prej ngjyrash e gjethesh;
  Ndiej ne balle dritat e pranveres
  qe, nga bari, syte e mi gdhend.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:02

  Oret e vona

  Si shtete te vogla kozmosi, tere sherre,
  hartat e reve grinden ne pellg.
  Statujat e legjendave zbresin nga druret
  qe vdesin ne muzg.

  Po une kujt t'i falem,
  kur nuk besoj ne asnje mbremje?

  Besoj qe zogj me nuk ka;
  Ka shume gjera qe vdesin ne muzg.
  Asnjehere nuk kam sosur ku dua,
  kur nata i rrezon urat nje nga nje.

  As trendafilat nuk u bene sivjet.

  Me duket se per kujen qe ngrihet dhe per mbremjen
  me duhet mua te pergjigjem.

  Kjo ndofta vjen se te deshta kaq shume,
  ne ato kohera kur mbremjet nuk kishin lindur akoma.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:02

  Lulekuqet

  A jane plage ato mes grurit?
  A ndonje dhembje e pakuptueshme e planetit,
  qe del herepashere mes ares me grure?

  Se vjen nje kohe,
  kur edhe lulet behen plage ne ajer.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:03

  Shkembi

  Qiriu i henes ne duart e ererave,
  pikon mbi pellgje magji;
  Rane kembanat ne fshat qemenate,
  rane ne te zi.

  Vjen gjaksi, ketu mpreh thiken e shkurter
  dhe qyqja thur kengen e vdekjes.
  Atje e kane kasollen mjegullat;
  Eh, c'trishtim, o Zot!

  Erdh nga pylli me pisha nje korb,
  epik si ne nje ballade.
  Ik, ik mallkim i zi!
  Nje kale i vdekur vrapon neper shpat.

  Jo, s'eshte vrasesi qe mpreh thiken e shkurter,
  po eshte dhembja ime per ty.
  Eh, c'rane kembanat ne fshat qemenate;
  Ik, ik mallkim i zi...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:03

  Kali

  U plak kali i bardhe, i lodhur qemoti,
  tere vdekje u rrezua ne fushen me shi.
  Renkoi ne heshtje dhe vec nje pike loti
  sec rrodhi me dhembje mbi dheun e zi.

  Jo, me nuk do te dale madheshtor ne korije,
  i bukur, krenar, me krifen stuhi,
  me hap elegant. Ne balle c'i kish hije,
  nje henez argjendi e lare me flori.

  Ah, ndofta se mbrami kujtoi me mall
  ate hene argjendi, korijen e gezuar.
  Si shpirti i gezuar i kalit te bardhe
  rrufeja vetoi, shkrepetiu dhe u shua...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:03

  Fenikasit

  Fenikasit arriten ne nje port te panjohur
  dhe mesuan se perendite qene nderruar.

  Ky vend quhej Evrope, per nder te motres se Kadmit,
  mbret i enkelejve, ilireve hyjnore.

  Pastaj iken tutje dhe u bene shpirtra ne qiell.
  Vetem anijet u kthyen ne mirazhe. Si dhe me perpara,
  zotat nuk i pranonin shpirtrat e anijeve.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:04

  Homeri ne te gjithe kohet

  I binte lires neper redaksite e keshtjellave,
  ati i fisit te lashte te poeteve,
  me gjoksin e shkallmuar nga talenti.
  Eh! Sa keq te behesh gjeni per nje gote vere.

  Homeri kishte dramen e syve,
  por kendonte dramat e botes.
  Kendo o muze iliaden e dhunes,
  iliaden e tiraneve akeas!

  Kendo, o muze, tek dyert e gazetave!
  Sa keq te behesh gjeni per nje gote vere!
  Ndodh qe edhe pa dramen e syve
  nganjehere gjenite jane te verber.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:04

  Shtegetar

  Hene s'ka, yje s'ka.
  Ecen vetmia me bijte e saj.

  Asnjeri s'me pret te porta, vetem trishtimi
  dhe trendafilat tere ankth.
  Nata dremit te ajri i dritares,
  ku jane gdhendur syte e mi ne moment pikellimi.

  Hene s'ka, yje s'ka.
  Ecen vetmia me bijte e saj.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:05

  Iso

  Endrra e kaut te zi vertitej mbi duna,
  nen qiellin e Ixhazit te trishtuar.
  Koka e trimit ne dhembet e eres,
  shpata ne duart e shiut.

  Shkerbete e reres, tutje Ures se Qabese,
  hengren syte e nizamit te ri.
  Dhe e Bukura ne Ballkanin me bore,
  ndjeu ne buze puthjen e shkretetires.

  Nje nate te fjetur, nje puthje ne sy...
  Iso per kontinentet: oi; oi!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:05

  Ai qe u kthye nga lufta

  U kthye nga lufta, te varret u ul.
  Vellezerit qene vrare egersisht.
  I qete, i trishtuar ne heshtje u lut,
  me dhembje njesoj per te gjithe.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:05

  Femini

  Asokohe ngjyrat qene shpirtra.
  Ne fund te kopshtit ngrihej olimpi,
  mbi nje mitologji trendafilash.

  Ah, tere trendafilave te botes do t'u bie ne gjunje,
  por ata tinguj nuk do t'i degjoj me kurre.

  Tani jam nje perendi ilire e rrezuar,
  sepse olimpin e trendafilave e humba pergjithnje.

  Por, o Zot, me shume ka humbur
  ai qe nuk ka qene kurre femije.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Frederik Rreshpja... - Faqe 3 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:26