Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Frederik Rreshpja...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:05

  Jubile

  Ketu cdo gje ka nderruar:
  Vjen feminija ime dhe nuk ka ku mbeshtet
  kryet.

  Cun i vogel dhe i trishtuar,
  a e ke ditur cfare pleqeri e mallkuar te priste?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:05

  Ekloge

  Po kthehen barinjte por henen e harruan ndezur ne mal.
  Yjet vene qirinj neper udhet e zogjve,
  mbi delet e heshtura.

  Kur isha femije bisedoja me delet,
  qe me flisnin gjera te mencura.
  Cudi! Kur rritemi dhente nuk flasin me.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:06

  Yjet e detit

  Shpirterat e anijeve, djemte e detit ne varre te kalter,
  mbuluar nga nata e ujrave...
  Tani jam bir i ajrit si ne diten e pare te botes,
  i mallkuar ne menyren biblike.

  Jo, nuk ka Itake ne kete bote.
  Tani jam bir i henes, tere ishujt e tjere jane te rreme.

  Shpirtrat e ujit te shtyre nga dhembja
  veshtrojne qe prapa shirave,
  por une s'kam per t'u kthyer me kurre;
  Me kurre nuk kam besim ne asnje breg.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:06

  Shtepia e kenges

  Shtepi e vjeter kulmrrezuar si fati im,
  shtegu i mbuluar me lule-harrese.
  Shkoi dhe bardi plak me lahute,
  me syte prej mermeri te verber.

  Tani edhe mua tek balli
  cdo dite me rendon nje mermer i verber;
  Po shkoj edhe une mbi lule-harrese,
  po shkoj edhe une ne shtegun e vjeter.

  O shtepi kulmrrezuar, c'qe ky fat?
  Syte e mermerte i kemi pase,
  por koha jone ka Kuaj Prej Druri,
  koha jone nuk ka Iliade.

  C'te kendojme iliada te stisura?
  C'te kendojme Akilet e genjeshtert?
  Homerin e bene heronjte,
  Homerin nuk e beri talenti.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:06

  Fund vere

  Vera qe shkoi i pikelloi qiejte,
  sic pikellohem une per ty.
  Mbi plazhet e shkreta, tere dhembje
  ulerijne rrufete, me kuje.

  Diku anes qyteteve me mjegull
  u shfaqen karvanet e tetorit,
  folklori i harruar i qeraxhinjve
  dhe mushkat ngarkuar me shi.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:07

  Ajer

  Eshte nje ajer qe tingellin. Keputen telat,
  dhe une akordoj violinat e reja ne ere.

  Eshte nje ajer plot shtigje qe i dine vetem zogjte
  dhe mbi shpine mban rete, shiun, avionet dhe stinet.

  Eshte nje ajer qe neteve ve vello te zeze
  dhe perserit zerat e te vdekurve qe mban ne kujtese,
  qe nga dita e pare e botes.
  Eshte nje ajer ku une ngjyros ylbere,
  qe shirat nuk i kane njohur kurre.

  Kam bredhur kudo neper bote,
  po nuk eshte e njejta gje.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:07

  Zogjte

  Gruri fle nen debore.
  Fusha tere dimer nen yjet e ftohte.
  Vetem zogjte sillen si avione te hutuar.
  Ku e keni aerodromin, o zogj?

  Trokiti ne dritare dimri i kontinentit,
  dhe ti kujtove se jam une qe po vij.
  Jo, dimri e ka shtepine ne fushe,
  vetem une e kam shtepine tek ti.

  Por, kur vijne zogjte mos harro
  te hapesh dritaret tejembane
  se, sigurisht, zogjte nuk jane dimer,
  as aerodrome nuk kane.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:07

  Motivi i gruas se kurbetlliut

  Po te pres ketu, te ky shelg,
  nen qiellin e zi qe mezi e mbeshtjell nata.
  Yjet e pare rane mbi duart e mia,
  qe i kam vene kryq te kryet e heshtjes.

  Kam kaq kohe qe rri ketu per ty, (bile me vite),
  si Statuja e Pritjes, gdhendur ne mermer te bardhe dhembjeje,
  duke degjuar ankthin e eres,
  qe therret dike hapesirave.

  Por ti nuk erdhe. Shume shira
  rrodhen mbi syte e mi qe u treten.
  Tani here pas here dal e pres nen qiellin e kengeve,
  si Statuja e Pritjes, gdhendur ne nje mermer te bardhe fjalesh.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:08

  Te debuemit

  Temir u pafshim, Kosove! Ne mbetem pa atdhe!
  Si era e madhe, si zogjte shtegetare,
  endemi kaltersive,
  mes ujnave te hueja pa shpi, pa shprese, pa cak.
  (E, megjithate, na thone qe vemi nder shpijat tona).
  Heu! Po atje s'na pret askush. Nuk kemi
  as te gjalle, as te vdekun atje.
  Temir u pafshim, Kosove! Ne mbetem pa atdhe.

  Rrotullohen valet e detit. Pulebardhat e vonueme,
  si andrra te hueja, zbresin mbi direke.
  Hesht nata e Mesdheut.
  O! Po ku do te sosemi ne te mjeret pa atdhe?
  Qytetet turke ja ku po duken larg.
  Askush s'na pret atje;
  Askush s'na njeh atje;
  Vec, nen nje gur te ftohte, Ali Pasha qe fle.

  Dhe na kujton plaku qe s'jemi pa atdhe:
  ne kemi qiellin tone,
  dheun tone,
  malet, kenget dhe te vdekurit tane.
  Ani, se zemrat tona mbeten germadhe,
  dhe mes germadhave vete e vjen pikellimi.
  Nje dite do te jene tonat
  kasollet, permendoret,
  heronjt“qe anmiku na i ka rivra.
  Ne na debuen nga vatrat tona, po nuk na i marrin dot
  as kenget, as te nesermen,
  as te vdekurit tane,
  o Ali Pasha!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:08

  Kthim ne vendlindje

  Ja u ktheva perseri ne Shkodren e mbreterve
  ngritur gure-gure
  mbi supet lakuriq te nje gruaje,
  nga vellezerit tradhetare.

  Mbi deget e shirave kendojne zogjte.
  Nen pemen e madhe te mesdites,
  gjethe te verdha bien mbi shpirtin tim.

  Pastaj,
  une i hedh drejt qiellit per te bere nje vjeshte.
  Ah, kur ishim te rinj dhe te bukur,
  nuk na vajti mendja kurre te benim nje vjeshte,
  por ti tani nuk je me...

  Tani,
  ti je ne fillim te stineve,
  ndaj nuk me intereson loja e ajrit dhe e diellit
  qe ngrihet mbi re si mbi nje sofer paganesh.

  Shfaqen ne muzg
  trendafilat e thurur me diell;
  Ah, tani edhe trendafilat na kujtojne kamionet me djemte e vrare:
  Sa te bukur dhe te rinj ishin, o Zot!
  Mireupafshim o djem ne nje planet pa diktature.

  Ne ajer,
  shfaqen patriarket e poezise shqipe:
  Bogdani, Fishta, Mjeda dhe Migjeni;
  Eterit e mi sillen ne ajer se varret ua kane thyer.

  Tani,
  edhe mermeri i zerit tim eshte thyer.
  Erdhi mbremja dhe statuja e nates troket
  ne dritaren e vjeter xhamthyer.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:08

  Rozafa e flijuar

  Ule nga supet kete qytet, memezo!
  Keshtu lutej foshnja tek floknaja e gurit.

  Tutje pas mjegulles, perendite ilire
  degjonin ankthin e gurit: imzot,
  si me kembeve me nje qytet,
  ti qe s'me kembeje as me zotat?

  O Medaur! Bekoje kete qytet qe lindi nga nje grua,
  tani qe ra hena e syve te mi.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:09

  Duke u kthyer ne vendlindje

  Ne prag te periferise me rrethuan zogjte.
  Erdha nga fushat, prandaj m'u be kjo pritje madheshtore.

  Miq fluturake, une ju dua!
  Dashuria juaj me ka shqetesuar
  me shume se format moderne te vjershave.

  Ne jeten time kam bere qindra kafaze,
  por kurdohere me porta te hapura.

  Bile dhe feminine e mbaj mend si pellumb,
  pezull mbi paqen mengjesore.

  Dhe tani jam i gezuar qe e di,
  se kam qene ne kujtesen tuaj qe ikte qiejve.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:09

  At Fishtes

  Shkon nje re e bardhe mbi epiken e maleve,
  si shpirti i shqetesuar,
  mbi lahuten e muzgut.

  Shkon mbi mrizin e zanave,
  shpirti i poetit dhe ben kryq,
  mbi epiken e pangushelluar te alpeve.

  Ah, po duart e tua.
  U treten nen rrenjet e lumenjve!
  Mbi syte e tu kaloi Drini dhe ra mbi det...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:09

  Migjeni

  Poshte toka, folklori i braktisur,
  shtigjet e zotave ilire,
  agimet e pergjakur nga thika e hakmarrjes.

  Iken zeri yt, avion mbi alpet e hutuara.
  Nga pas mbetet dicka prej perendie,
  me mushkerite e gerryera si nje Promete.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:09

  Kuajt e marsit

  Atje poshte ne lugine me presin kuajt e marsit
  nen nje hene qe me do.
  Pranvera cdo dite gdhend ne celuloze zerin tim,
  mbeshtjelle egersisht me thikat e gjetheve.

  Isha nisur te vdes per kete toke te lashte
  statujash te gerryera nga uria.
  Kuajt e marsit do te hingellinin mbi mua,
  nen henen e nje nate te prere pergjysem.

  O toka ime, nen nje ajer tingellonjes daullesh!
  Ne cdo gur eshte fshehur nje statuje nene.
  Anes detit ilir, mitet, cdo nate,
  dalin nga amforat me syte plot lote.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:09

  Femijeri

  Celi trendafili i kuq te porta ne mengjes,
  si vetetime.
  Keshtu erdhi dikur nje vajze me shall te kuq
  e trokiti te porta.

  Tani nuk jam me i ri dhe ngjyrat i ngaterroj;
  Ndoshta ky eshte nje trendafil i bardhe,
  ndoshta ky eshte nje trendafil blu.

  Megjitheate e di: erdhi nje trendafil me shall,
  dhe nje vajze celi gjethe tek porta.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:10

  Aerodrom

  Dal e te pres ne breg te nje qielli,
  dal e te pres buze nje reje.
  Veshtroj si rrezohen shirat, ylberet, yjet.
  Zbrit!
  E di qe je diku pas nje mjegulle.

  Vene e vine avionet e botes.
  Po ti, ne c'shira je fshehur valle?
  A ke pare dhembjen time
  si ngjitej me ulurime neper qiej?

  O! Si demon i vetmuar,
  tere shirat e botes i kerkova per ty...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:11

  Shkodres

  Shkodra, dashnorja e shekujve
  Migjeni

  Ja, qyteti im, arnuar me fosile mitesh,
  selija e mbreterve ilire,
  ngritur gure-gure mbi syte e bukur te nje gruaje
  nga pellazget hyjnore.

  U ktheva perseri ne qytetin ku kam lindur.
  Nje shi biblik
  lan prej shekujsh gjakun e perandorive te mundura.

  Ketu, nen nje kryq kam varret e fisit tim,
  mbuluar me heshtje qe lulezon trendafila.
  Po ve zerin tim te bere kurore
  mbi dhembjen qe koha e beri mermer. Amin?

  E kam ditur qe do te vij tek ti,
  neper metropolet e botes.
  Nen trendafila mermeri si ne nje metropol,
  jam trishtuar per jargavanet e portes.
  Nen shirat e heshtur prej najloni,
  me ka marre malli per shirat e tu te qeshur,
  tere rremuje vetetimash...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:11

  Vijne ciganet

  Vijne ciganet me daulle dhe me hene,
  ah, qajne dhe ulerijne.
  Shpejt e shpejt i ngriten cadrat
  rreth shpirtit tim prej uji.

  Isha i ri dhe isha i bukur,
  isha i zjarrte ne dashuri.
  Shume gjera tani i harrova,
  per hene e per magji...

  Ulerijne ciganet me daulle,
  per dhembjet e shkretetirave te largeta.
  Rri zgjuar une ne breg te lumit,
  mallkuar me dashuri dhe me hene.

  Kori i trendafilave derdh lote,
  per daulle dhe per hene, i trishtuar.
  Ah, c'isha i ri dhe i bukur dikur,
  dikur ne nje mars te shkuar!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:12

  * * *

  Kur ishim te vegjel
  i shkruanim njeri-tjetrit neper avione prej letre.
  Tani avionet jane prej duralumini,
  po te tere jane bosh.

  Je ftohur nga druret, metalet dhe rete,
  lartesive te medha.

  Keto shpikje na ndane;
  Ishim aq mire kur qeme te vegjel,
  nuk na duheshin hapesirat dhe largesite.

  Beje nje leter, po jo prej duralumini:
  Kam nevoje per ty, jo per metalet.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:12

  Pema

  Cudi me kete peme qe pikon neteve,
  sikur vajton rrenjet e veta
  ne verberine e tyre.

  Ne kujtesen e gjetheve dhe ne kujtesen e drurit
  rron ende ora kur me the lamtumire.

  Teper vone e kam kuptuar
  varganin e gjate te oreve, te drureve,
  ne rrugen e gjate te fshatit
  ku kemi kaluar.

  Edhe dimrit kur rane gjethet, pema frushullinte
  mbi perrenjte prej hene.

  Cudi me kete peme qe frushullin me duart lakuriq,
  cudi me mua qe nuk te thashe lamtumire.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:12

  Poezia

  Ne ate shteg ku kaloj une e ka kasollen vjeshta,
  bile te gjitha stinet jane fqinje.
  Nje beng, si stradivarus,
  me meson folklorin e zogjve.

  Kasolle prej hene! Nen qiellin tere shi,
  pike-pike mbi catine e kalter,
  trishtimi i djalerise...
  Mbeti tek xhami i plasur i dritares sate
  veshtrimi im i thyer.

  Une vetem u bej nga nje vizite stineve, o njerez,
  kurse zemren e kam tek ju.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:13

  Elegji

  Celen trendafilat ne mengjes
  me petale ne ngjyre te vetetimes,
  dhe mua mu kujtuan kenget e shkuara,
  qe motit kane vdekur, ne nje ajer te vdekur gjithashtu.

  Dal me kot te te pres tek porta qe eshte mbeshtjellur
  me hijen time te prere nga nata qe shkoi.
  Trendafilat vetetijne ne heshtje per gjemen time
  dhe une e di qe ti nuk ke per te ardhur kurre me.

  Por mua keshtu me ze nata, si statuja e pritjes,
  ne nje ajer qe vdes dalengadale dhe dimeron,
  me durimin e mermerit qe pret me shekuj nen shkembinj.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:13

  Dal neteve pa hene i vetmuar

  Mos te vdesesh ne krevat, thoshte babai,
  te vdesesh ne lufte, biri im;
  Sidoqofte nje here do ikesh nga kjo bote,
  por duhet te ikesh si trim.

  Tere trimat e fisit tone kane shkuar
  nga shpata ose plumbi, ne ate bote.
  Kjo eshte nje vdekje qe ia vlen, biri im,
  cdo vdekje tjeter eshte e kote.

  Por une linda ne nje kohe pa shpata,
  kohe komunistash frikacake,
  ndaj me keni pare neteve pa hene te vetmuar neper rruge,
  duke kerkuar fatin qe me la im ate.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:13

  Omeri

  Ata qe dogjen Trojen iken ne nje det bronxi,
  me statujat e arta.
  Ndenji vetem nje aed i verbuar nga zjarri,
  me emrin pellazg Omer.

  Asnje grek nuk e pranoi ne anije rapsodin plak,
  atin e tere poeteve, ndaj u nis drejt Perendimit.
  Ne fshatin me te pare dardanet i dhane vere
  dhe iu luten te kendonte per Patroklin,
  dashnorin e Akilit te bukur.
  Kendo o Muze merine a Akil Kembeshpejtit,
  kendoi poeti i verbuar nga zjarri qe dogji Trojen madheshtore.

  Pas ca vitesh rapsodi pellazg vdiq
  dhe e varrosen, nuk dihet mire,
  ne Tebe, ne Athine, Hiroshima apo New York?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Frederik Rreshpja... - Faqe 4 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:46