Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Frederik Rreshpja...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:14

  Kthehu (1)

  Ngado qe sillem, pikellimi eshte aty te porta
  dhe prapeson shpirtrat.

  Te dritarja nje shi i huaj, i verber, pa zhurme.
  Mbase jane shirat qe kane rene dikur,
  mbase jane kufomat e shirave:
  Cdo gje eshte e trishtuar sonte.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:14

  U beme te huaj

  U beme te huaj per njeri-tjetrin.
  Po iki, dhe me humbje perseri.
  Lamtumire, o Ksanti i kesaj dite!
  Troja ime eshte ky perendim qe digjet.

  Lamtumire Troja ime e pafat!
  Tani i perkas nje bote moderne.
  Ndofta diku nje i verber madheshtor
  ka per t'a kenduar tere kete urrejtje.

  Pra po iki, por me humbje perseri.
  Dhe per ty do te behem i huaj.
  E verbra madheshtore me syze Hong Kongu,
  beje nje Iliade per mua!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:14

  Te pres

  Bilbil qe rri zgjuar ne pyllin me pisha,
  pres e pres te dritarja e zerit tend
  qe celet ne muzg.

  Tutje shtrihet hena,
  mbi nje bote te mbushur me mungesen tende.
  Pres dhe zemra me dhemb,
  te dritarja e zerit tend,
  ne kete muzg xhamthyer.

  O shteg i gjelber! Po perse valle,
  tere kjo pritje nxorri thiken kunder meje?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:14

  Rri sonte te une!

  Hena mbi lume vizaton
  nje ure per endrrat e yjeve;
  Reja gri, si mall i harruar,
  ve kryet mbi duart e pyjeve.

  Ti erdhe neper udhen e henes,
  celi gonxhe edhe pragu i portes.

  Rri sonte te une,
  sa te behen trendafilat e drureve te vdekur!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:15

  Lerme te vij me ty

  Ne fushe ecin ciganet dhe mbi supe
  daullet u varen si kufoma,
  ku shpirtrat e shkretetires
  s'kane per t'u zgjuar kurre.

  Nga cerdhja e shiut fluturoi
  kenga e reve tere gjeme.

  Lerme te vij me ty!
  Ky eshte muzgu im i fundit.
  Une vij tek ti te vdes, s'e ke kuptuar?

  Me duhet te vdes dhe me duhet pastaj
  te shperndaj gjakun tim mbi trendafilat.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:15

  Kujtimi yt

  Hena po shuhet ne pellembet e gjetheve
  dhe trendafilat vdesin ne muzg.
  Fusha ul supin te era,
  por mua vetmia me pret te porta, egersuar.

  Ulerin vetmia te porta, ulerin
  dhe iken neper dhembje, trembur, ti.

  Keshtu, gjithmone, ardhja jote eshte tere ikje
  dhe une ndiej mbi gjoks sikur me kalon nje tren.

  Hena e shqyer ne dhembet e vetmise
  cirret si egersire te porta.
  Ylli i fatit tim lotoi ne dritare,
  ku shkon, ku shkon, cfare te thirri keshtu?


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:16

  Ndjese

  Me mbeti pa thene ajo fjale.
  Ndoshta shkallet e kesaj nate, deri te Hena,
  do t'i ngjisnim dore per dore.

  Tani te Hena shkoj i vetem.

  Askush s'do te na shohe dore per dore.
  Dhe vetem, per nje fjale te pathene!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:16

  Rri e rri

  Ylli i mbremjes,
  ti me kengen tende ne kafazin e muzgut,
  me kujton syte e saj,
  ne ngjyren e detit kur ikin anijet.

  Rri e rri, druri i pritjes celi gjethe;
  Zogjte e trishtimit dalin te dyert e cerdheve.

  Druri i pritjes u vesh me vjeshte;
  Rrufete u bien kambanave,
  ne ajrin e ngjyer me mbremje.

  Druri i pritjes u be dimer;
  Celi debora lule te era.

  Vetem tani qe u sosen stinet
  e kam kuptuar qe dashuria ime s'te sjell me ne kete bote;
  Megjitheate, cdo dite ngre ura e rruge.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 00:16

  Udha e liqenit

  Une kam kaq nevoje per ty:
  me shume se ky liqen per perrenjte!
  Se dora ime nuk ra rastesisht mbi supin tend,
  si bien duart e shelgjeve te reja mbi supet e valeve.

  Dhe ne qofte se ndonjehere iken (mos e thuaj!),
  ashtu si ikin e nderrojne drejtim perrenjte (ah, mos e thuaj!),
  diku ne brigjet e shpirtit tim do kumboje
  kenga e lashte popullore e liqeneve te thare,

  duke imagjinuar ardhjen tende, si nder legjenda,
  ne formen e shiut ose ne formen e veses,
  mbi reren e oreve, bile mbi vite te tera:
  se dora ime nuk ra rastesisht mbi supin tend,
  si bien duart e shelgjeve te reja mbi supet e valeve!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:33

  Pres

  Keshtu cdo nate te pres ty, si skllav;
  Rri e veshtroj yjet si ngrejne statuja
  mbi pirgjet e keshtjellave qe vizatojne erresiren.

  Keshtu cdo nate zbresin nga druret perendite ilire,
  me tunikat e prera nga mjegullat e lashta
  dhe lulekambanat si per mort tingellojne.

  Dhe eshte nje zog i zi qe mallkon,
  me zerin e baladave te pergjakura.

  Keshtu cdo nate vjen verdalle neper kopesht nje hije,
  me nje qiri prej hene ne dore.

  Por, ah! Kur te vish ti,
  une do te jem tretur neper keshtjellat e ftohta,
  qe vizatuan egersisht erresirat.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:34

  Peisazh vjeshte

  C'u merzite ti se do iki une,
  c'u merzite ti se verdhuan gjethet!
  Ja, diademen e vjeshtes do t'a nxjerr nga pellgu,
  ne korien e arte si garderobe mbreti.

  Po te le keshtu, ne kete vjeshte...
  Se kete ndarje kam ruajtur per ty.
  Ti e ke ditur qe une tek stinet kam shtepine,
  ti e ke ditur qe une edhe pak behem dimer.

  Se vjen nje kohe e kjo nate behet rere;
  Eh, rere dhe plazh i zi!
  Kali i erresires me krifen prej shiu
  hingellin rrotull ne hapesire.

  Se ikin patat shtegetare prej telajos se Van Gogut,
  se ngrijne akull pellgjet e vdesin,
  se vijne ererat e rrembejne gjithcka,
  ne korien e arte si garderobe mbreti


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:34

  Peisazhet e nates

  Zhduken druret me folé e me gjethe
  dhe luleve u rrezohen ngjyrat;
  Nata gdhend ne ajer statujat e hijeve.

  Eja ti, tere drite si dashuria!
  Hidh ngjyra mbi lulet,
  ver rregull mbi peisazhet e botes.

  Nese nuk vjen,
  do te tretem neper keshtjellat e ftohta,
  vizatuar brutalisht nga nata,
  sepse mengjesi nuk vjen asnjehere.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:35

  Pėr njė vjollcė

  Ēeli vjollca e vogėl mbi gurishte
  si njė ylber mbi planete tė panjohura

  Kėshtu kam ėndėrruar edhe unė dikur
  tė bėhem ylber mbi akuafortėn e kohės vizatuar egėr
  po tėrė ato qė thashė
  u tretėn nė kujtesėn e palexueshme tė ajrit.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:35

  Druri i portes

  Lulezoi druri i portes se vjeter.
  Ah, druri i vdekur celi lule!
  Ti keputi dhe me to bej kurore,
  per mua qe te prita deri ne vdekje.

  Pashe ngjyren e gjakut dhe... lot,
  qe celen ne te tera gjerat prej druri.
  E kuptova qe thika e pritjes me preu
  ne brinje, kur cela gjethe si palmat.

  Te prita, te prita...
  Derisa celen kameliet e mortjes te porta.
  Ti mblidhi dhe me bej nje kurore,
  mua, qe deri ne vdekje te prita.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:35

  Vdekja e Lores

  Rri ne muzg sikur te jane rrezuar koherat persiper,
  gati per perjetesi.
  Nuk me flet. I ke premtuar vdekjes, e kuptoj.

  Por ti ne kete bote erdhe per mua, jo per qiejte.
  Kemi qene perhere bashke, qe te rinj,
  dhe tani me le!

  Mua me trishtojne stinet. Ti e ke ditur,
  dhe me boten me ndan nje udhe me kilometra vetmi.

  Kemi thene gjera qe s'kane per t'u kuptuar kurre.
  Kemi ecur ne tere shekujt, para piramidave.
  Emrat tane kane qene gdhendur
  edhe kur nuk kishim shkembinj.

  Por keto s'kane per t'u perseritur me kurre.
  Si ungjijte.

  Te dy kemi qene gjithmone te bukur, por ti tani,
  je akoma me e bukur, keshtu, me pak vdekje ne sy.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:36

  Gjithmone

  Eshte gjithmone nje trendafil,
  ndoshta edhe prej reje,
  ose i bere nga zeri im.

  Eshte gjithmone nje yll qe fle e gdhihet te dritarja ime
  dhe nje zog qe iken nga kafazi i qiellit,
  eshte edhe hija jote ngjyregri qe lulezon.
  Hija jote gjithmone me ka kujtuar
  ngjyren e aeroporteve braktisur nga avionet.

  Eshte nje mesdite qe zhvendos horizontet
  dhe une ngjyros ylbere,
  qe shirat nuk i kane njohur kurre,
  qe ne diten e pare kur linden shirat.

  Eshte nje mbremje qe thyen muzgun e vet dhe behet dite,
  eshte nje ajer qe tringellin; keputen telat
  dhe une kurdis violina te reja,
  sepse gjithmone eshte e diel,
  madje edhe me vite, kur vjen ti.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:36

  * * *

  Ne vjeshten e brireve te drerit kendojne bilbilat
  perpara bores se pare.
  Pastaj nje stine e re bie nga qiejte
  te xhamat e dritares se vjeter.

  Feminia me kujton motet e shkuar,
  asokohe kur isha ende gjalle.
  Vertiten neper bar, dheut kaf,
  pastaj kendojne neper drure.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:36

  Perse

  Pergjaken kodrat ne perendim;
  Gjak i zi ne gryken e demit te nates.
  Cirret era dimerore mbi syte e tij,
  e ti me vjen me zinxhire ari neper kembe,
  sikur po shkon te Tagora!


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:36

  Qielli i djalerise

  Qielli i djalerise ne sqep te nje zogu,
  ra mbi korijen e fjetur;
  Nga Kashta e Kumtrit bie dhe bie
  terfil i arte i qiejve.

  Kembanezat e yjeve lekunden me haré,
  prere nga hena e majit.
  Qiell i djalerise ne sqep te nje zogu
  u zhduk pas portes se ylbereve.

  Zhduket pas portes se ylbereve djaleria
  dhe mua trishtimi me mbulon,
  nen nje hene qe nuk di te buzeqeshe,
  ne nje bote qe nuk me kupton.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:37

  Det

  Hena iken neper mjegulla
  si varka e dhembjes sime.
  Endrra ime per ishujt e kalter,
  neper dhembje, neper hene!

  Gdhenda ne breg te detit pikellimin tim.
  Vijne dallget dhe behen lote,
  si lotet e miteve te statuja ime.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:37

  Kur vdesin henezat

  Xhindi i vogel i perralles
  hedh yje ne pellgun e hijeve;
  Te dritarja e gjetheve pashe
  henen e shuar nga shiu.

  Kur vdesin henezat, kur vdesin yjet,
  jam si dikur femija i dhembshur:
  Qellon qe qaj i vetmuar
  mbi driten e duarve te henes.

  Qellon qe qaj edhe per zogjte,
  e trokas te germadhat e cerdheve,
  pastaj u shpjegoj zogjve,
  qe edhe une jam ne kete bote pa fole.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:37

  Lamtumire

  Perendite ilire skalitur ne mjegulla
  vdesin ne horizont.
  Fati im prej duralumini,
  neper vdekje perendish.

  Fluturon neper iliaden e shkrepave
  fati im tere gjeme.
  Dhembja ime ulerin neper qiell,
  sa tere avionet e botes.

  Lamtumire! Fati im i rrezuar diku
  do mos ngrihet kurre me.
  Jo, une nuk desha te ik neper qiej,
  une desha te ik neper kenge...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:38

  Vera qe shkoi

  Vera qe shkoi i pikelloi qiejte
  si pikellohem une per ty.
  Mbi plazhet e shkreta, tere dhembje,
  ulerijne rrufete si ballada.

  Diku anes qyteteve me mjegull
  u shfaqen karvanet e nentorit,
  folklori i harruar i qeraxhinjve
  dhe mushkat ngarkuar me shi.

  Ah, vera qe shkoi nuk vjen me;
  Tani filloi stina e gjate e ndarjes.
  Plazheve, mbi beduinin tend,
  bien gjethet e verdha te dites.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:38

  Pastel

  Ra nje sorkadhe me kryqin e nje vetetime te koka.
  Dalengadale u tret te qimitri i shirave.

  Vijne dimrat dhe hane stinet.
  Vetem nje dhembje klith ende mbi shkembinjte...


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 10:38

  Perdite ikin stinet

  Fluturuan tri rosa ne qiell,
  shpirtera te pyjeve te harruar,
  tingulli i kembanes, si gjemim hene,
  kendoi rekuiemin e yjeve te rrezuar.

  Nje vetetime e plagosur ra diku,
  si shpata e nje klithme,
  mbi token e lodhur prej qiejve,
  verbuar nga bronxi i shirave.

  Fluturuan tri rosa ne qiell,
  tri re dhe tri erera.
  O ju, shpirterat e pyjeve,
  mbeshtjelle me dimrin e dhembjes.

  O Zot! Nga c'qiell ra tere kjo dhembje,
  qe henezoi kete dimer?
  Perdite ikin shpirterat e botes,
  perdite fluturojne stinet.


  ________________________________
  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Pictur10

  Sponsored content

  Frederik Rreshpja... - Faqe 5 Empty Re: Frederik Rreshpja...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:33