Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 26 Jul 2010, 08:54

  VARGJE PER VENDIN TIM


  Kam mall per natyren e Shqiperise ,
  fushat
  e mbuluara me mendafsh argjnedi,
  ndonjeher edhe ne te kuqe florishent,
  vjole
  e thelle ,jeshile dhe blu.

  Malet me kurore blerimi
  me
  freski shpirti deri ne mushkri,
  pyjet me degezime pranvere
  te
  celura bukur per c'do stine.

  Ujrat, detet ,perla te vertete
  ku
  shikohet dhe guri i fshehte.
  E gjithe natyra e vendit tim
  margaritar
  pa mbarim.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Tue 03 Aug 2010, 02:53

  DOJA EDHE NE SHQIPERI


  Muzgu ne drita te forta
  sic bie bukur perendimi
  kthen perrreth oranxhe.

  Vezullon ne c'do cep
  Filadelfia
  merr forme gjallerie.

  Hyjne e dalin njerez
  neper makina
  edhe ne kafenete.

  Shqiperi ne ty doja
  te qendroja si ne Filadelfia
  ne dricim oranxhe.
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 07 Aug 2010, 02:25

  Perhsnedtje e nderuar Myvela.
  Lexova poezite e tua te postuara me lart, dhe nuk me beri zemra qe te largohesha nga keto vargje kaq te bukura, pa te falenderuar thelle nga shpirti, per ndjenjen e mallit te derdhur kaq mjeshterisht neper vargje poezish.

  Te uroj suksese ne vazhdim.


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 07 Aug 2010, 03:49

  Daniela pershendetja juaj dhe vleresimi eshte frymezim per mua ,jo thjesh per vleresimin e shkrimeve te mia por me ngjall emocione se bashkekombesja ime vendos marrdhenie dashamiresie me mua.
  Deshiroj te kemi vazhdimisht korespondenca.
  Ju uroj edhe une shendet te bukur si jeni dhe vet harmoni , gezim ne shpirt.
  te perqafoj nga larg
  me mirenjohje myvela
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Thu 12 Aug 2010, 12:51

  PREJARDHJA IME

  Prejardhja ime
  vjen nga Adami,
  nga njeriu i pare
  ne toke.
  ZOTI e krijoj
  prej balte, i dha shpirt.
  E krijoj per tu krijuar
  nje glob ne gjithesi.
  Popujt u shtuan,
  pushtuan gjithe
  token e ketij
  rruzulli tokesor.
  Stergjysherit e mi
  u linden ne nje
  vend te vogel
  ne
  Shqiperine e madhe.
  Keta linden ne nje
  qytet me kulture,
  me art dhe histori.
  Dhe prinderit e mi
  po ketu u linden,
  ne qytetin tim
  Shkoder.
  Ne femijet e tyre
  quhemi shkodran.
  E dua kete qytet
  eshte amaneti i
  stergjysherve te mi
  brez-pas- brezi.
  E dua kete qytet
  eshte qyteti im
  i embel,
  por dua te gjithe
  Shqiperine e madhe.
  Eshte atdheu im.
  Nuk duroj dot
  dhe nje gjemb mos
  t'i hyje ne kembe
  shperthej me zemrim.
  E dua te bukur
  te lulezuar .
  sikur dhe vet jeta.
  Falenderoj
  te madhin ZOT
  qe me mundesoj
  per te jetuar
  dhe per te mesuar
  te verteten e
  prejardhjes sime.  te Shkodres.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 23 Aug 2010, 07:19

  KUR MEDITOJ

  Kur dua te meditoj
  dal te shkallet
  pi kafen e mengjesit
  shoqeruar me nje gote uji.

  Pran meje kalojne njerez
  edhe me makina
  me pershendesin,
  une ulur pi kafen e mengjesit.

  E- di ,-eshte bukur te meditosh!
  sidoemos kur pi kafen e mengjesit
  shoqeruar me uje,
  c'do gje per rreth vetem hije.

  Kur meditoj
  filxhanin nuk e kuptoj,
  goten perseri e mbush,
  rrotulloj filxhanin bosh.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 23 Aug 2010, 07:20

  PREJARDHJA IME

  Prejardhja ime
  vjen nga Adami,
  nga njeriu i pare
  ne toke.
  ZOTI e krijoj
  prej balte, i dha shpirt.
  E krijoj per tu krijuar
  nje glob ne gjithesi.
  Popujt u shtuan,
  pushtuan gjithe
  token e ketij
  rruzulli tokesor.
  Stergjysherit e mi
  u linden ne nje
  vend te vogel
  ne
  Shqiperine e madhe.
  Keta linden ne nje
  qytet me kulture,
  me art dhe histori.
  Dhe prinderit e mi
  po ketu u linden,
  ne qytetin tim
  Shkoder.
  Ne femijet e tyre
  quhemi shkodran.
  E dua kete qytet
  eshte amaneti i
  stergjysherve te mi
  brez-pas- brezi.
  E dua kete qytet
  eshte qyteti im
  i embel,
  por dua te gjithe
  Shqiperine e madhe.
  Eshte atdheu im.
  Nuk duroj dot
  dhe nje gjemb mos
  t'i hyje ne kembe
  shperthej me zemrim.
  E dua te bukur
  te lulezuar .
  sikur dhe vet jeta.
  Falenderoj
  te madhin ZOT
  qe me mundesoj
  per te jetuar
  dhe per te mesuar
  te verteten e
  prejardhjes sime.  ZeMra
  ZeMra
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 17
  Mosha : 36
  Pikėt : 47
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/08/2010

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga ZeMra prej Wed 25 Aug 2010, 00:06

  shum te bukura te lumte
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 25 Aug 2010, 11:32

  Te pershendes ZEMRA me kete shprehje te ngrohte gje e cila me jep shtytje per nje vazhdim me te bukur.
  Dhe ty suksese ne c'do aspekt te jetes tende!
  nana myvela
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 30 Aug 2010, 12:32

  SHQIPONJA E SHQIPERISE

  Shqiponja simboli i trimerise,
  simboli i Shqiperise.
  Shume flamuj valviten
  ne qender ne Filadelfia.
  Flamuri i kuq me shqiponje
  i pari eshte flamuri im.
  E lekund era
  shqiponja fluturon lart,
  dhe perseri kthehet
  ne vendin e saje.
  Me shkelqejne syte
  me gufon zemra
  marr aparatin
  dhe nje fotografi bej.
  Flas me shqiponjen
  sot po me dukesh me krenare
  krahet i ke hapur fort
  perfaqeson vendin ton.
  Me mer edhe mua
  pran atdheut tim
  te dy te valvitemi
  deri ne fluturim.
  Te fluturojme shume lart
  te shikojme Shqiperine,
  te qendrojme ne male
  uje nga burimet te pime.
  Te marrim eren e fushave
  dhe oksigjenin e pyjeve
  te shetisim ne c'do cep
  dhe perseri te kthehemi .
  Te qendrojme ne valvitje
  ne vendin e flamureve .
  U pershendeta me shqiponjen
  e gezuar dhe e mallengjyer
  shqiponja nga lart nxorri lot
  t'me vizitosh perseri, kam nevoje.
  Perseri do te vi,te jap fjalen e nderit
  te shetisim neper Shqiperi
  te marrim dhe t'i dhe une
  nga nje gur te mbajme ne dore.  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 25 Sep 2010, 14:13


  NE C'DO KEND MARR BUKURITE E VENDIT TIM

  E morra bukurine e Shqiperise
  nga dritarja e syve te mi.
  Zuri vend ne shpirt.
  Dhe zemra u qetesua
  si femi e tundur ne djep.

  Dashuria u mbyll ne zemer.
  Dritarja perseri perpinte.
  Te gith atdheun ane e kend!

  Nga shkelqimi qe me rrethonte
  pran dritares se syve te mi.
  Eren, pemet, dallget me vershim
  dhe me tutje femije ne lendine.

  Dritarja e pangopur gllaberonte
  ditet mallengjyse te shpirtit .
  Te mbaj dritaren perher hapur
  te marr gjithca nga vendi im!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 25 Sep 2010, 14:27
  Shushuritjet e luleve ndjeja
  dhe aromen e agimit te kalter
  neper kuroren e ylberit
  lulet japin kudo arom freskie.

  Dhe qielli lulet perpiu,
  u kthye ne nje kopesht magjik
  per te gjithe qe kishin boshllek
  nga nje luge gelltiten polen.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 25 Sep 2010, 22:49

  Urime dhe pergezime e nderuar Myvela per keto vargje qe me te vertete permallojne pa mase shpirtin e cdo kurbetqari, qe ndodhet jashte vendlindjes.

  Sukese ne vijim.

  Sinqerisht me respket:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Pictur10
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Klea@Love prej Sun 26 Sep 2010, 00:54

  Sinqerisht po i lexoja edhe me lan pa fjale shum shum te bukura duket shpirti i Penes se Arte Te uroj suksese ne vazhdim Myvela

  Me rrespekt Klea@Love
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 26 Sep 2010, 01:15

  Saimir, faleminderit per ket urim te sinqert ! Si me qene bashk ne nje tavoline si nana me djalin e vet, duke qar dertet qe na mundojne.
  Kur nuk e kisha mendu largimin nga atdheu qe ashte me te vertet nje dert i madh !

  te perqafoj si nane
  myvela
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 26 Sep 2010, 01:22

  Klea@love Sot morra edhe uimin tuaj ,bashk edhe me urimin e Saimirit e ban dy urime te ngrota.
  Te falenderoj ngrohtesisht!
  Ne kete cast ndjehem e emocionuar njekohesisht e mallengjyer ,dhe po i shkruaj keto rreshta me pika loti.
  Sinqerisht po me duket sikur po bajme muhabet ,sikur po pijme kafen e mengjezit bashkarisht.
  Te uroj edhe une qof mire perher!
  te perqafoj nga larg
  myvela
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Thu 30 Sep 2010, 09:29

  NE DRITARE QENDROJ C'DO MENGJES

  Hap dritaren c'do mengjes
  te marr buzeqeshjen e
  qiellit tim te kalter.

  Te marr ajrin e vendit tim,
  te freskohem nga pyjet e larta,
  te marr aromen e luleve ne lendine.

  Te shkel ne rrugicat e femijerise ,
  te shikoj kur fluturojne
  zogjte dhe me tej nje flutur ne petale.

  Dua, edhe sikur nje guralece me balte
  ta mbeshtjell ne dore,
  ka aromen e Shqiperise.

  Te marr serish buzeqeshjen nga vendi im,
  te jem midis njerezve te mi dhe shoqerise,
  te pime freskuse, apo kafen e mengjesit.

  Keto endra kaq te lodhshme
  jo- kurr nuk mund t'i gjej ne mergim
  c'do gje e kendeshme me kthehet trishtim!

  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Klea@Love prej Fri 01 Oct 2010, 10:29

  Sinqerisht me pelqen poezia por me pelqen me shum vullneti jot qe ti ke te shprehesh me keto poezi qe kan nje domethenje jashtzakonisht te qutiteshme qe te bejne per vete.. Te lumte me te vertet te lumte dora edhe mendja qe ti sjell keto poezi ne forum suksese paq gjithmone

  Me rrespekt Klea
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 02 Oct 2010, 12:25

  E dashur Klea, po te drejtohem si vajzez sime ,me beni te gezuar ,te ndjehem mire ne kete forum mes miqsh dhe femijeve te mi !
  Sinqerish me jepni force dhe me teper per te vazhduar ,per te nxjerr nga shpirti, dhe zemra ime c'far mua me mundon ne c;do moment, ne c;do dite dhe ne vite .Me mungoni shume te gjithe ju dashamires, te gjithe qe flasin shqip, me mungon Shqiperia ime e madhe ,me mungojne vajza ime ne Tirane me tre femijet e saj.
  Te pershendes ngrohtesisht ty, dhe te gjithe forumasit !
  Jeni shume te mire!
  Te perqafoj mevla
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 09 Oct 2010, 01:57

  myvela dervishaj shkruajti:Saimir, faleminderit per ket urim te sinqert ! Si me qene bashk ne nje tavoline si nana me djalin e vet, duke qar dertet qe na mundojne.
  Kur nuk e kisha mendu largimin nga atdheu qe ashte me te vertet nje dert i madh !

  te perqafoj si nane
  myvela

  N'a takon qe ta bejm kaq gje te vogel, pasi kemi lexuar vargjet tuaja kaq te bukura dhe te mbushura me mallin e vendlindjes, qe e perjetoj edhe vete qe vite me radhe.
  Gjithsesi edhe njehere me behet shume qejfi qe edhe ti je mire dhe ndjehesh mire kur lexon komentet tona ketu, pas cdo poezie te re qe sjell dhe e ndan me ne, ashtu sikurse edhe mallin.

  Te uroj cdo te mire ne jete dhe familje.

  Sinqerisht me respekt:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 09 Oct 2010, 01:58

  myvela dervishaj shkruajti:NE DRITARE QENDROJ C'DO MENGJES

  Hap dritaren c'do mengjes
  te marr buzeqeshjen e
  qiellit tim te kalter.

  Te marr ajrin e vendit tim,
  te freskohem nga pyjet e larta,
  te marr aromen e luleve ne lendine.

  Te shkel ne rrugicat e femijerise ,
  te shikoj kur fluturojne
  zogjte dhe me tej nje flutur ne petale.

  Dua, edhe sikur nje guralece me balte
  ta mbeshtjell ne dore,
  ka aromen e Shqiperise.

  Te marr serish buzeqeshjen nga vendi im,
  te jem midis njerezve te mi dhe shoqerise,
  te pime freskuse, apo kafen e mengjesit.

  Keto endra kaq te lodhshme
  jo- kurr nuk mund t'i gjej ne mergim
  c'do gje e kendeshme me kthehet trishtim!


  Duke qene se poezia juaj e bukur, me permalloi jashte mase dhe me la pa fjale, nuk kam cfare te te them tjeter pervecse te te uroj suksese te metejshme ne vijim e nnderuar Myvela.

  Sinqerisht:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 09 Oct 2010, 04:14

  Saimir,tash do te theras ''djali im'' !gezohem pa mase per pershendetjet qe marr prej teje dhe prej te gjithe antareve,gjithashtu jam shume e kenaqur qe ne forum jane te gjithe miq te mire ,dashamires dhe me kryesorja per mua jane te respektueshem.
  Te uroj jet harmoni dhe fat ne at toke ku jeton !
  te perqafoj nana Myevla
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Klea@Love prej Fri 15 Oct 2010, 11:33

  Kjo poezi me beri te kthehem pas edhe te them me te vertet se jam krenare qe jam shqiptare sinqerisht shum e bukur falminderit qe i sjell ketu edhe i ndan me ne e nderuara edhe e rrespektuar Myvela

  NE KERKIM TE GURIT TE CMUAR


  Ka dite nje vajze shume e
  shqetesuar!
  Mendonte c'eshte guri i cmuar?
  Mendoj, por gje nuk zbuloj
  eshte
  vetem pese vjece,nuk kupton!

  Te parku i lodrave luante me shoqet

  dhe filloj te pyeste me rradhe.
  A e dini c'eshte eshte guri i cmuar?
  U
  habiten shoqet dhe njera-tjetren pan!

  Vajza beri fjale me
  moshataren e saje.
  Ishte italiane vajza capkene ,
  kur degjoj
  vajzat te flisnin shqip
  filloj dhe i percmoj ,gjuhen nxorri.

  Vajzes
  shqiptare i,u kujtua fjala e mamit
  Dikur ajo i kishte thene ;
  Gjuha
  jone shqipe eshte aq e bukur,
  eshte gur i rrende i cmuar.

  I
  ,u drejtua shoqes italiane me inat,
  T'i nuk e di, gjuha ime shqipe
  eshte
  e bukur ,gure i cmuar.

  Capkenja italiane qeshi dhe
  i tha:
  Gjuha shqipe eshte gure i cmuar?
  Gjuha italiane eshte e
  bukur.

  Per kete e vogla vajza shqiptare
  pyeti mamin c'eshte
  guri i cmuar?
  Guri i cmuar shpirti i mamit eshte djamant,
  eshte si
  kjo unaze qe ndricon,

  Mami ,gjuha jone eshte e bukur
  si kjo
  unaza jote qe ndricon?
  Po me e bukur se guri djamant,
  me e bukur
  se c'do gur.

  Eshte e rende gjuha jone?
  E rende ne pesh por e
  lehte si lule,
  me e bukur se c'do gjuhe
  kaluar c'do guri qe
  ndricon.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 16 Oct 2010, 11:22

  E dashur Klea, kam kohe pa komunikuar dhe them te drejten kam shume nevoj te komunikoj me te gjithe ju.
  Nuk ju haroj kete te mire qe me jepni kurajo .Por ju jeni nje atdhetare shume e zjarrte qe i pelqeni keto rreshta per vendin tone .Mu mbushen syte me lot me shprehjen tende ;;Jam krenare qe jam shqiptare''.Po vertet jemi krenar per ate vend te cmuar.Nuk ka gje me te shtrenjte se vendi, toka jone!
  Te perqafoj fort myvela.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 17 Oct 2010, 07:33

  FLAMURIN TONE KUQ E ZI
  SHPEJT E ZEVENDESOJME
  ME GJAK TE PASTER TE C'DO SHQIPTARI

  Te gjithe shqiptaret u revoltuan
  per djegjen e flamurit tone.
  E grisen, i vune zjarr
  disa kopuk te felliqur te Serbise.
  Shume te hidhur pa dinjitet ,
  kenaqesi ndjenin per ate xhest.
  U dogj nje flamur ne stadjumin e Italise
  por qendron ne valvitje
  flamuri kuq e zi i lirise.
  Flamuri jone jo nuk preket,
  ne jete te jetev do valvitet.
  Eshte i madh flamuri jone
  mbulon edhe Cameri e Kosove,
  Krahet fort i ka te shtirre
  mbulon edhe femijet neper bote.
  C'do shiptar nga nji distance
  e larget dallohet,
  te vizuar flamurin ne ball e ka.
  Te vizuar ne syte, zemrat
  harta e Shqiperise sone.
  Shume krenar dhe i bukur ky flamur
  eshte me gjak te paster te deshmoreve.
  Do te qendroje ne valvitje
  flamuri i kombit tone
  gjigandi i trimerise dhe historise.
  Kete flamur shpejt e zevendesojme
  me gjak te fresket te c'do shqiptari.
  Edhe zhgaben shpejt e qendisin
  motrat trimereshe te marigose.

  Ne jete te jeteve flamuri kuq e zi!
  Ne jete te jeteve Shqiperi.!
  Ne jete te jeteve te mbahet historia.!
  Ne jete te jeteve shqiptaret e Shqiperise.!


  Sponsored content

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 07:09