Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Naim Frashėri...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:53


  DIT’E ZEZĖ...

  U gdhi njė ditė, njė dit’e zezė,
  Engjėllit’ gjithė me lot po qanin,
  Pėrpara Zotit shihnin njė rezė,
  Rrinin tmeruar edhe zi mbanin.

  Dheu qe mbuluar ane njė errėsirė,
  E tėrė bota ish egėrsuar,
  Dielli e hėna ishin nxirė,
  Qielli ishte i trubulluar.

  Ish bėrė sterrė tej-pėr-tej jeta,
  E ishte njė tmer, tmer i mėrzitur,
  Se kishte humbur gjith’e vėrteta,
  Se gjithė bota isht’e mahnitur!

  Paudhėsija dhe ligėsija
  Ishte bėrė mbret mbi det tė shkretė!
  Dhe tė kėqijat e padija
  Kishin zėnė vėnt pėr tė vėrtetė!

  Ish njė mynxyrė mbi njerėzinė!
  Sepse gėnj eshtra po prist’e qepte,
  E kish verbuar fare njerinė,
  Edh’ e vėrteta po mirt’e jepte.

  Dritėz’e bukur e Perėndisė
  Nd’anėt e rripės kishte qėndruar,
  Dhe errėsira e ligėsisė
  Nga tė gjith’anėt e kish rrethuar.

  Lufton gėnjeshtra me tė vėrtetėn,
  Dhe errėsira dritėn luftonte,
  Qė t’erresonte sė gjithash jetėn,
  Dhe djallėzija tė mbretėronte.

  Po derdhej gjaku, gjak i bekuar,
  Qjelli kish hedhur cipėn e zisė.
  Pėrpara syve tė Perėndisė,
  Ėngjėjtė qanin duk’e tmeruar.

  Yj edhe qiej! qysh s’u-rrėzuatė?
  E si s’u bėtė cop’e thėrime?
  Diell e Hėnė pėr se qėndruatė?
  E nuk’u bėtė si zėmra ime?

  Zot i jetės, shumė durove,
  Shumė durove, o zėmėr-gjėrė,
  Po na tė gjorėt na pėrvėlove,
  Na perzėllite zemrėn e mjerė!

  Njeri i ndyrė, komb’i mėrzitur!
  Imam Hysenit i heth shėgjetė?
  Nukė di se ē’bėn, je i mahnitur?
  E kė godit kshu? Zotn’e vėrtetė?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:53


  BESOJMĖ...

  Besojmė Zotnė q’ėsht’ i vėrtetė,
  Se gjithė ē’shahem ėsht’ ay vetė,
  Dhe falėtore kemi njerinė,
  Atje e gjejmė dhe Perėndinė.
  Ėngjėllė thuhetė vetij’e mirė,
  Dhe djalli ėshtė pun’e pėshtirė.
  Njeriu s’vdes’ po vetėm ndėrrohet,
  Dhe shpirt i ndyrė kurrė s’gėzohet.
  Njerin’e bėri Zoti tė lirė,
  Po duhet kurdo tė bėnjė mirė,
  Dhe i dha mėndjen qė tė peshonjė.
  Dhe tė paudhat t’i largėsojnė.
  Tė mos pėrflasė, tė mos qėrtonja,
  Tė jet’i urtė, me nder tė rronjė,
  Shpirti na thotė tė bėjmė mirė,
  E tė rnos kemi kurrė dėshirė,
  Pėr tė kėqia kurrė nė jetė,
  Tė jemi t’urtė e tė vėrtetė.
  Fort lark tė jemi nga marrėzija,
  E tė mos rrojmė si bagėtija.
  Falje ne kemi vėllazėrinė
  Dha dashurinė e njerėzinė,
  Se udh’ e drejtė e Perėndisė,
  Nuk’ ėshtė tjatrė, veē njerėzisė.
  Po tė nderojė njeriu njerinė,
  E ka nderuar dhe Perėndinė
  Nė zėmrėt tėnė e gjejmė Zonė,
  Shtėpi e tij ėshtė zėmra jonė.
  Tė dil nė shesh desh Zot’i vėrtetė,
  Bėri njerinė dhe atje ėshtė vetė.
  Njė njeri qė njeh vethen e tija,
  E di se ē’ėshtė dhe Perėndija.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:54


  UJĖT E BEKUARĖ...

  Ejani kėtu, o shokė,
  Mblidhuni kokė pėr kokė,
  Pini tė bėhem trakė,
  Tė na shohė Perėndija!

  Kėtej e tutje s’gėnjehem,
  Me tė rreme mė s’rrėmbehem.
  Dua tė pi e tė dehem,
  Ku ėshtė vera dhe rakija?

  Ujthit’e bekuar!
  Nga qjelli na ke buruar?
  Zot’i math tė ka dėrguar
  Qė tė ēelēė zemrėn tėnė?

  Lule mbijn’ tek pikon tinė,
  Ti na bje batbardhėsinė
  Edhe gasthin’e gaxhinė,
  Haps’i tyre t’ėshtė dhėnė.

  Ti neve na e bje nderė,
  Nga mendimet duke nxjerė,
  Na fluturon nėpėr erė,
  E na pjek me Perėndinė!

  Gjithė ē’janė na mundojnė,
  Shpirtin na e pėrvėlojnė,
  Na tretin e na kullojnė,
  Vetėm ti e do njerinė.

  Dashurinė duke mbjellė,
  Dhe kėngėtė duke pjellė,
  E gas tė math duke sjellė,
  Mjerėsija na mbulohet.

  Tė kėqijatė harrohen.
  Dhe mejtimetė s’mbarohen.
  Edhe brengatė s’mejtohen,
  Njeriu qesh e gėzohet.

  Jakėnl, shokė, tė rrimė,
  Rreth druvezes’e tė pimė,
  Se tė nesėrmen s’e dimė,
  Na arriti pleqėrija.

  Koha po shkon e mė s’kthehet,
  Njeriu i zi gėnjehet,
  Me punė tė rrema merret,
  Dhe e mbulon babėzija!

  Gjithė jetėn nukė rrojmė,
  Shpirtinė pse t’e mundojmė?
  Pa qasuni tė kėndojmė,
  Se na plasi buz’ e shkretė.

  Shkel e shko zėmėra ime.
  Mos bjerė nė hidhėrime,
  E nė breng’e nė mejtime,
  Mos tė gėnjenjė kjo jetė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:56


  PĖRPARA KRISHTITĖ

  Djalėth njeriu i Perėndisė
  Fytyra jote mua mė tregon
  Ah! tė kėqijat’e njerėzisė,
  Qė ka punuar edhe punon.

  Se kjo fytyrė
  Ėshtė pasqyrė,
  Dhe na rrėfen,
  E s’na gėnjen.

  Gjithė ē’ka hequr njeriu i mjerė
  Nga veth’e tinė a nga i vėllaj
  Qė kanė vrarė e kanė prerė
  Pa gjyq, pa fjalė, pa pasurė faj.

  Zot, ti ke vuar
  Edhe s’ike pushuar,
  Nga njeriu hoqe,
  Pėr tė u pėrpoqe.

  Ti u pėrpoqe pėr njerėzinė,
  Dhe dashurinė e bėre besė,
  Njeriut vure nam miqėsinė.
  Qė kur tė lindet gjer sa tė vdesė.

  Pėr kėtė fjalė
  Tė qofsha falė,
  Se njerėzija
  Ė Perėndija.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:57


  ZONJ’E FATIT...

  Moj plaka lozonjare,
  Qė ndjek fatn’e njerėzisė,
  Dhe mas’e pesh s’ke fare,
  Po me shkop tė marrėzisė.

  Moj, po me ē’sy e me ē’faqe
  Mė qasesh prap’e mė ēfaqe?

  Tė shoh qė vjen po si hie
  Niga dale, si qen i qetė
  Edhe hi syvet mė shtie
  T’u thaft’ ajo dor’ e shkretė!

  Ata sy tė zgurdulluar
  T’i shoh, o e mallėkuari

  S’je e verbėrė si thonė,
  Qė s’sheh, s’di se ē’bėn nė jetė;
  S’je e shurdhėr, pasha Zonė!
  Dėgjon posi djalli vetė,

  Po je e keqe dhe shtrigė,
  E pahes’e zėmėr ligė!

  Ti f jalėtė i ke kthyer,
  Pandaj na ke pėrvėluar,
  A! popo! ē’na ke gėnjyer!
  Njeri s’tė ka trashėguar.

  Dhe kur ndrin, ndrin si lugati,
  Pandaj s’tė ka qėndrim fati.

  Jakė, se jam dėshėruar,
  E mė s’e duroj dot vrerė,
  Qesh, mos rri e zemėruar,
  Makar pėr njė copė herė.

  Qesh njė herė, o leshra krėnde,
  Me tė qarė nuk’u dėnde?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:59


  ABAZ ALIU...

  Engjėll! qė m’u qasė pranė
  Nga i madhi Zot,
  Pse mė rrėfen Qerbelanė?
  A do tė derth lot?

  Moj fush’e Qerbelasė!
  Qė mė rri ndėr sy,
  Plot me gjak t’Ali-Abasė,
  Vallė ē’ėsht’ ay?

  Ē’ėsht’ ay qė shkon kaluar,
  Ikėn si veriu,
  Me dy-tri foshnja nėr duar?
  Ėsht’ Abas-Aliu!

  Shpije foshnjatė nė lumė,
  Se s’durojnė dot,
  I ka marrė etja shumė,
  E qajnė me lot!

  Ujėt ua kanė prerė
  Janė nė shtrėngim,
  Si tė varfėr e tė mjerė.
  Nė zi, nė hidhėrim.

  Mė ē’do an’ i ka rrethuar
  Kombi faqezi,
  Komb’i lik i xnallėkuar,
  Posi mizėri!

  Nėpėr mest tė ushtrisė
  Tė armikut shkon,
  Si ėngjėll i Perėndisė,
  Nd’erė fluturoni

  Shigjetat si breshėrimė
  I vinė ngado,
  Ay po si vetėtimė
  Ikėn nėpėr ’to.

  Shėrbtor’e njerėzisė
  Shigjeta s’e ēpon
  Edhe nder’e trimėrisė
  Zoti e mburon.

  Ē’ikėn ay kal’i shkretė,
  Mi dhė nuk shkel
  Nga potkonjtė q’ikėn shpejtė
  Zjar e flak’i del!

  Moj kafshėz e uruar,
  Mos shkel pėr mi dhė.
  Se’shtė gjaku i bekuar,
  Ikė nėpėr rė!

  Frat, o more lum’i shkreti
  Mos kėndo pa qaj,
  Derth lot e rėnko pėr jetė,
  Mos qesh paskėtaj;

  Se Hysejn’e Fatimesė
  Me faret tė ti,
  E vranė komb’i pabesė,
  Kombi faqezi.

  Abas Aliu zu’ Tomorė,
  Erdhi afėr nesh,
  Shqipėrija s’mbet e gjorė,
  Se Zoti e desh.

  Hysejni desh njerėzinė,
  Dhe pėr tė u vra,
  Pėr tė shpėtuar njerinė
  Ra nde Qerbela.

  Hysejni ’shtė dashurija
  Qė fatbardhėson,
  Buron soje miqėsija,
  Qe na lartėson.

  Jeziti ’shtė egėrsirė,
  Qė sjell ligėsi,
  Dhe s’del soje pun’e mirė
  Po dėm edhe zi.

  Kushdo qė bėn mirėsinė
  E ka njerėzi
  Ka besuar Alinė,
  Dhe udhėn e ti.

  Gėnjeshtra ’shtė Mavijeja,
  Qė prish edhe sot,
  E drejta ’shtė Fatimja,
  Dhe i madhi Zot.

  E liga ėshtė Mervani
  Qė nxin e shkretėn,
  Djallėzija ’shtė Syf jani,
  Qė dhe sot dėrmon.

  Imamėtė dymbėdhjetė
  Nga der’e Aliut,
  Hoqn’e vuanė ndė jetė
  Por nder tė njeriut.

  Zotėrinj! ju qofsha falė!
  Qė hoqtė pėr ne,
  Na latė vetėm njė fjalė
  Pėr bes’e fe.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:00


  FYELLI...

  Pa dėgjo fyellin ē’thotė
  Tregon mėrgimet e shkreta,
  Qahet nga e zeza botė
  Me fjalė tė vėrteta.

  Qė kur se mė kanė ndarė
  Nga shok’ e nga miqėsija,
  Gra e burra kanė qarė
  Nga ngashėrimet e mija!

  Krahėrore e kam ēpuar
  E kam bėre vrima vrima,
  Dhe kam qar’ e kam rėnkuar
  Me mijėra psherėtima!

  Dhe me botėn e gėzuar
  Bėhem shok edhe marr pjesė,
  Dhe me njerės tė helmuar
  Bėnem mik me besa-besė.

  Puna si do qė tė bjerė
  Unė qanj me mallėngjime,
  Mė ēdo vėnt e kur-do-herė
  Psherėtin zėmėra ime!

  Gjithė bota mė dėgjojnė
  Po sė jashtėmi mė shohin,
  Dėshirėn s’m’a kupėtojnė
  Zjar’ e brendėshmė s’m’a njohim.

  Njerėzit me mua rrinė,
  Unė qanj’ e mallėngjehem,
  Po dufn’ e pshehtė s’m’a dinė
  Andaj kurrė s’pėrdėllehem.

  Gjith’ ata qė janė ndarė
  Fyellit shokė ju bėnė,
  Shkallėt’ e tij disa farė,
  Na shkalluan mėndjen tėnė.

  Rrėmet i njerėzisė!
  Zėr’ i fyellit s’ėsht’ erė,
  Ky ėsht’ zjarr’ i dashurisė
  Qė i ra kallamit mjerė!

  I ra qiellit e ndriti,
  I ra zėmrėsė e nxehu,
  I ra verės e buēiti,
  I ra shpirtit, dhe e dehu.

  I dha erė trėndafilit
  I dha dritė bukurisė,
  I dha kėngėtė bilbilit,
  I dha shije gjithėsisė.

  Ay zjar i ra nė qiej,
  Edhe duke pėrvėluar,
  U bėnė kaq yj e diej,
  Qė i mba Zoti ndėr duar,

  Nga ky zjar Zot’ i vėrtetė,
  Qė ka ngehur gjithėsinė,
  Hoth njė shkėndijė nė jetė,
  Dhe bėri soje njerinė.

  More zjar i bekuar!
  Unė me ty jam pėrzjerė,
  Pa jam tretur e kulluar,
  Po tė kam shpirt, mos mė lerė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:01


  ZĖMĖRA...

  Retė kur bėnenė sterrė
  Edhe era kėrcėllimė,
  Dheu bėnetė skėterrė
  Edhe qjelli vetėtimė.

  Zė njė shi me rrėmbim shumė,
  Qė zbret nga ret’ e mbyt dhenė,
  Bje qiejshit si lumė,
  Pa vete tė gjejė denė.

  Vinė pėrrenj t’e rrėketė,
  Edhe uj’ i trubulluar
  Vė pėrpara ē’gjė tė jetė,
  E ē’gjen mb’ udhė duke shkuar.

  Ashtu dhe zėmėra ime
  Nxjerr gjėmim’ e vetėtima,
  Zjar e flak’ e mallėngjime,
  Derth gjaknė me psherėtima.

  N’avull ngrihetė pėrpjetė
  Prej zėmėrsė ngaha zjari,
  Edhe lotėt si rrėketė
  Derdhenė syvet sė qari!

  Miz’ e mbyturė nd’ ujė!
  Djell’ i shpresėsė nė daltė,
  Do pushonjė kjo rrėmujė,
  E nukė mbetesh nė balte.

  Shiu bje, dheu gjelbėrohet,
  Dhe vera vjen e gjen varrė,
  Varri me fletė mbulohet
  Dhe rrėkeja shkon t’a marrė!

  Det i thell’ e pa anė!
  Qė ke mbrenda gjithėsinė,
  Nga ty dalin gjith c’janė,
  Edhe prapė tek ty vinė.

  Gjer sa tė vinj’ e tė bjerė
  Pik’ e shpirtit t’im si lumi,
  Nė det tė math e tė gjerė
  Zemrėn t’ime s’e ze gjumi.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:02


  TĖ VDEKURITĖ...

  Jakė, mejtim, jakė,
  Dua tė mejtohem,
  Tė rri tė qetohem,
  Edhe tė qanj pakė.

  Moj koh’ e shkuar,
  Kurdo qė tė kujtonj,
  Pėrsėri e lėndonj,
  Zemrėn e lėnduar.

  Vallė ku na vanė,
  Gjithė ata shokė,
  Q’i patėm mi kokė
  Ku jan’, ah! ku janė?

  Qysh humpnė pėr jetė,
  Edhe mė s’i pamė?
  Ah! me ’ta pse s’vamė
  Na lanė tė shkretė!

  Kur ishin tė gjallė,
  Sa shumė i donim,
  Me njė shpresė rronim!
  Si tė mundim vallė?

  Pa qysh t’i harrojmė?
  Zėmra s’na duron
  Shpirti ndaj kėrkon,
  Pa ’ta si tė rrojmė?

  Tė gjith’ njė qemė,
  E njė zėmėr kishim,
  Gjithė nė shpirt ishim,
  Neve pas pse mbemė?

  Tė shumėt’ u ndanė,
  Po vallė ku vanė?
  Pėr jet’ u mėrguan?
  A po u ndryshuan?

  Ndėr sy po mė rrinė!
  Ah! sikundėr qenė,
  Mė vjen sikur flenė,
  Pandeh se do vinė.

  I kam ndėr mėnt dhe sot
  Me shtat, me fytyrė,
  E zeza mynxyrė!
  Tė arthtė keq, o Zot!

  Mė vjen shumė herė
  Sikundėr do tė vinė,
  Tė gjejnė shtėpinė
  Ata dhe njė herė.

  Tė na pėrqafojnė,
  E diē tė na thonė,
  Si kishim zakone,
  Dhe me ne tė rrojnė!

  Po kur mė kujtohet,
  Qė janė tė vdekur,
  Nė dhet janė tretur,
  Zėmra mė tmerohet.

  I kemi mbuluar,
  Ah! nė dhet tė shkretė,
  Njeriu nė jetė
  Lintka pėr tė vuar!

  Lint me ngasherime,
  Rron me hidhėrime,
  Heq shumė mundime,
  Vdes me psherėtime,

  Dhe gjer sa tė vdesė,
  Rrihet e pėrpiqet,
  Kurrė nuk’ i hiqet
  Dhe e shkreta shpresė.

  Zėmra na ’ėshtė vrarė,
  Dy copa ’shtė bėrė
  S’e kemi tė tėrė,
  Se dy ėshtė ēarė.

  Njė copė ka shkuar
  Dhe ka zėnė varrė,
  Ng’ ata ėshtė ndarė,
  Ndė dhė ’shtė mbuluar,

  Zot i vėrtetė!
  Me sa hidhėrime
  E me ē’mallėngjime
  Rron njeriu n’jetė!

  Tė dashurit tanė
  Dheut krahėt shtruan!
  Na e pėrvėluan
  Zemrėn, na e ndanė.

  I kemi mbuluar
  Po shpirti qė s’vdes,
  S’ka mbrėm’ e mėngjes,
  Ku ka fluturuar?

  Se vdekja s’e zė dot,
  Po ku vallė qėndroj?
  Nė burimt tė tij shkoj,
  A, tek i madhi Zot?

  Si lumi qė kėlthet
  Me shum’ oshėtimė
  E me ulėrimė
  Vete prapė nė det.

  Munt tė na bashkojnė
  Krahėthit’ e vdekjes,
  Ku ’shtė vėnd’ i pjekjes,
  Ndėr ’ta tė na ēojnė.

  Kėtu duhet besa,
  Mendje pa pusho,
  Se zėmra m’a do,
  Dhe s’mė pritet shpresa.

  Kush dha hidhėrimnė,
  Na dhuroj dhe besėn,
  E tė kemi shpresėn,
  Kur heqim mundimnė.

  U kam shumė mallė,
  Kėtu mė s’i shoh dot,
  Shpreh nek i madhi Zot,
  Do t’i gjenj tė gjallė.

  Vdekja po na thėrret!
  Sado tė mėnojmė,
  Varr’ i ftohtė na pret,
  Atje do tė shkojmė!

  Si lum ajy qė rron
  Njeri i vėrtetė
  Nė jetė tė shkretė,
  E shpirtin s’e helmon.

  Pa lulet q’u-thanė,
  E nuk’ i shohėm sot,
  Vinė prapė mot,
  Shpirtin gjali’ e kanė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:03


  BILBILI...

  Hėna plot pesė-mbėdhjetė.
  N’anėt tė qjellit po ndrin,
  Bota ėshtė gjith’ e qetė,
  Gjėsendi nuk’ pipėrin.

  Qielli ėsht’ i qėruar,
  I kulluar po si ari,
  I fjetur e i qetuar,
  Syri s’nginjetė sė pari.

  Ka rrjedhurė si uj’ ergjėndi
  Mė tė gjith’ anėt njė dritė,
  Dhe prej soje gjithė vėndi
  Ėshtė bėrė posi ditė.

  Buruar njė uj’ i artė,
  E dhen’ e ka xbukuruar,
  Majat’ e malit tė lartė
  Dhe gėrxhet i ka zbardhuar!

  Mi brigj’ e mi shesh’ e drurė,
  Dhe pėrmi det drita bije,
  E mi shkėmbėnj e mi gurė.
  Dhe vise qė jan’ nė hije.

  Nata ėshtė fort e qetė,
  Dhe gjith’ i ka zėnė gjumi,
  Vetėm pėrrenj t’e rrėketė
  Ligjerojnė, edhe lumi,

  Qė oshėtin duke shkuar,
  Nxjer njė zė plot ėmbėlsirė,
  Dhe ikėn duke kėnduar,
  Sa vete bukur’ e mirė.

  Veriu fryn pakė nga dale,
  Njerės, kafshė, shpes’ e fletė,
  Pyje, shkėmbinj, fusha, male,
  Tė gjithė janė tė qetė.

  Maji ka sjellė nga Zoti,
  Shumė bekim e urata,
  Ėshtė xbukuruar moti,
  Dhe n’ar’ ėshtė veshur nata.

  Lulet kanė lulėzuar,
  Vjen njė erė fort’ e mirė,
  Drurėtė janė ngarkuar,
  Dhe barratė kanė mbirė.

  Dhitė, kecėrit e dhėntė
  Edhe shqerat jan’ tulitur,
  Rrinė zgjuar vetėm qėntė,
  Nėpėr ledhe janė shtritur.

  Se nga dėgjonet thėllėza
  Qė thotė tri katėr fjalė,
  Nėpėr brinj’ e nėpėr rrėza,
  Dhe deti ka pakė valė.

  Njė zė tjatėr tani dėgjonj!
  Qė zėmrėnė m’a pėrvėlon!
  U-doqēė, mė s’munt tė duronj!
  Bilbili ka zėn’ e kėndon!

  Qiej, yj e dhė, pushoni,
  Tani juve kush u dėgjon,
  Vini veshn’ edhe dėgjoni,
  Bilbili, bilbili kėndon.

  Bilbil! e di se ē’dua,
  Andaj zėri i bukur yt,
  M’a dogji shpirtinė mua,
  Edhe gjumė s’mė hyn nė syt!


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:05


  NJĖ LUL’ E VISHKURĖ, A NJĖ VASHĖZ’ E VDEKURĖ...

  Pse mba mėri? s’e mar dot vesh,
  Pėrse s’mė flet si njė herė?
  Pse s’mė shikon? pse nukė qesh?
  Ē’rri kok’ unjur dhe e mjerė!

  Sa e qeshur mė qe dije!
  Tė xbardhte gusha si kartė;
  Buza me gas ē’tė kish hie!
  Mė ishnje si fill’ artė!

  Popo! si mė je shėmtuar!
  Tė ka zėnė varfėrija,
  Mė je tretur e kulluar!
  Ku fluturoj bukurija?

  Tė shoh tė fishkurė pėr dhė,
  pa shpirt, pa gjak, pa fytyrė,
  Na le, o lulezė, na le!
  Vdekje! ē’je njė mynxyrė!!

  Qė lott’ e syvet s’i shikon,
  S’vė vesh nė mallėngjime,
  Je e shurdhėr, nukė dėgjon,
  Ah! je plot me hidhėrime!

  Sa na dhemp e shkreta jetė!
  Ndonėse nuk’ e pėlqejmė,
  E pandehini tė vėrtetė,
  Me gjėsendi s’e ēkėmbejmė!

  Tė korr’ o lulez’ e gjorė,
  Tė hedhė nė jetet tjatėr,
  E nga neve hoqe dorė!
  Mė s’na ke t’ėnt’ as tė afėr!

  Ah! dh’ ata qė kanė shkuar,
  Zėmėrnė zhur na e bėnė,
  E kemi tė pėrvėluar,
  Zėmra prej guri s’ka qėnė.

  Paskėtaj buza mė s’mė qesh,
  Se zėmra m’ėsht’ e lėnduar,
  Zot’ i vėrtetė! tė mė ndjesh,
  Jam djegur e pėrvėluar.

  Qiej! veshuni nė tė zi!
  Edhe ju yj mė mos ndrini!
  Hėnė, mos del pėrsėri!
  Gjithė tė helmuar rrini.

  Nxihu, o diell’ i shkretė!
  Ditė, rrobėn’ e natės hidh!
  Thahu e ti po dhė pėr jetė,
  Ti lumė, qetohu, mos klith.

  Tė mbarohetė kjo jetė!
  Tė mbretėronjė pushimi!
  Tė bijemė nė tė qetė!
  Tė gjenjė funt hidhėrimi!

  Rrojmė kėtu me mundime.
  Me ah, e me psherėtima,
  Me breng’ e me mallėngjime.
  Me vaj e me ngashėrima.

  Mė sė fundi hyjmė nė dhet,
  Edhe kurrė mė s’na gjejnė!
  Bijem e humbasėm nė det,
  Dhe valėtė na rrėmbejnė!

  Tė rrėmbyen edhe tynė,
  Lulez’ e bukurisė!
  T’a sheh tė venitur synė,
  Mė ke fytyrėn’ e zisė!

  Kur dhė shpirtinė ti pshonje,
  Me njė psherėtimė si zjari,
  Gjithė ē’jan’ i pėrvėlonje
  Nukė mbetej as njė fill bari.

  Vallė ku do tė tė shpijen,
  Nė qiej, pėrpara Zotit?
  A kėrkojnė tė tė shtijen
  Prapė nė duart tė motit?

  Tė linē pėr tė vdekur prapė,
  E tė vdeē, qė prapė tė linē,
  Edhe kėshtu vėr’ e vapė,
  Gjithėnjė tė veē’ e tė vinē?

  A po pėr jetė do tė shkosh,
  Mosqėnja tė tė mbulonjė,
  Edhe ti jetėn fa harosh,
  Dh’ ajo ty tė haronjė?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:06


  GJUHA JONĖ...

  Vėllezėr Shqipėtarė!
  Tė prekim urtėsinė,
  Tė zėm’ udhėn’ e mbarė,
  Tė ngjallim Shqipėrinė.

  Shqipėrija ka qėnė,
  Edhe po do tė jetė,
  Po sot nė ditėt tėnė
  Tė metė tė mos ketė.

  E ka nderuar Zoti
  Gjithėnjė Shqipėrinė,
  Ish fort mirė qėmoti,
  Do bėhet dhe taninė.

  Sa ishte trimėrija
  N’atė kohėt tė vjetrė,
  Kish emrė Shqipėrija,
  Sa s’kish nonjė vėnt tjetrė.

  Sa burra kordhėtarė
  Ka nxjerrė Shqipėrija,
  Mė pastaj e mė parė
  Q’i shkruan Istorija.

  Ajo ish koh’ e zjartė,
  Dhe kish mundime tepėr,
  Po sot pendė dhe kartė
  Na duhet, nukė tjetėr.

  Burra Shqipėtarė,
  Tė marim dituritė,
  Se s’ėsht koh’ e parė,
  Tani lipsetė dritė.

  Tė shkruajm gjuhėn tėnė,
  Kombinė t’a ndritojmė,
  Gjithė ē’ėsht’ e ē’ka qėnė
  Nga dalėzė t’a msojmė.

  Pa shihni ē’gjuh’ e mirė!
  Sa shije ka e hije,
  Ē’e bukur’ edh’ e lirė,
  Si gjuhė Perėndije!

  Shum’ e bardhė kjo ditė
  Pėr gjithė Shqipėtarėt,
  Do na sjellė njė dritė,
  Qė s’e kishin tė parėt.

  Kjo dritė do na bjerė
  Tė gjitha mirėsitė,
  Dhe gjithė dot’ i ngrerė
  Dėmet’ e marrėzitė.

  Si lum kush zė tė mbjellė!
  Lum kush vė bėtė pemė!
  Se kjo ka pėr tė pjellė,
  S’mbulohetė me remė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:07


  KORĒA...

  Vėllezėr Shqipėtarė!
  Gėzohi! qė erdh kjo ditė,
  Kaq’ e mir’ e kaq’ e mbarė,
  Qė sjell gjithė mirėsitė.

  Kjo ėshtė dit’ e rėzė,
  Qė bije vėllazėrinė,
  E dėbon jetėn e zezė,
  Dhe ndarjen’ e marrėzinė.

  T’a lusimė kėtė ditė
  Qė bekoj Zot’ i vėrtetė,
  Dh’ e dėrgoj me shumė dritė.
  T’i mbes emėri pėr jetė.

  Sot e vumė gurr’ e parė.
  E bekuar ėsht’ kjo ditė,
  Zot’ i madh e pruftė mbarė,
  E na dhėntė urtėsitė!

  Hapu, Lapu errėsirė!
  Pa jakė tėhu o dritė!
  Se arriti koh’ e mirė,
  U gdhi nata u bė ditė.

  Sot niset njė tjatrė jetė,
  Tė rremenė posht’ e shtije,
  Mbretėron f jal’ e vėrtetė
  Dhe tė mirat gjith’ i bije.

  Zot’ i math qoft’ i lėvduar!
  Q’e nxjer nė shesh tė vėrtetėn,
  Se ajo sij ka buruar,
  Pa e ka ndituar jetėn.

  Lumja ti, moj Korē’ o lule,
  Q’i le pas shoqet e tua,
  Si trimi nė ball’ u sulė,
  T’a paēim pėr jetė hua.

  Kushdo qė ėshtė sot burrė,
  Dhe Shqipėtar i vėrtetė,
  Emėri s’i shuhet kurrė,
  Dhe nderi i rron per jetė.

  Gjuha jonė sa e mirė!
  Sa e ėmbėl! sa e gjerė!
  Sa e lehtė! sa e lirė!
  Sa e bukur! sa e vlerė!

  Kjo’ shtė mėm’ e mirėsisė
  Qė bije qytetėrinė,
  Gasthin’ e vėllazėrisė,
  Njerėzin’ e miqėsinė.

  S’jemi Grekėr as Bullgarė,
  As gjė tjatėr nukė jemi,
  Jemi vetėm Shqipėtarė,
  Njė kėt’ emėr nder’ e kemi.

  Ky emr’ ėshtė shum’ i mirė,
  Se mė s’jemi tė gėnjyer,
  Nuke jemi n’errėsirė,
  E njohmė gjen’ e vjyer.

  Perėndija na e lėnte!
  Pėr jetė t’a trashėgojmė,
  Edhe kurrė mos e dhėntė!
  T’a humbim a t’a harrojmė.

  Tė lemė mėmėnė tėnė
  E tė marimė njė shtrigė!
  Zoti mos e pastė thėnė!
  Pun’ e keq’ e shum’ e ligė.

  O! sa qenė tė gėnjyer,
  Ata qė vuan pėr botė,
  Turp tė math kanė rrėfyer
  Punuanė fare kotė.

  Pa mejtoni, o tė gjorė,
  Efialtin, Pafsaninė,
  Qė u bėnė trathėtorė,
  Dh’ e gjėnė mė Perėndinė.

  Nga gjithė ē’kemi kėnduar,
  Pėr tė njohur vetėhenė,
  Kaqė gjė kemi mėsuar:
  Tė nderojmė mėmėdhenė.

  Se njerzit gjithė vdesin,
  Po jeta s’mbetet e shkretė,
  Gjuha, Mėmėdheu mbesin,
  Tė patundura pėr jetė.

  Me zėmėrė tė gėzuar,
  Dhe me gjithė shpirt uroni!
  Zotėrinjt’ e Zotėruar!
  Gjithė pėrnjėherė thoni:

  Rroft’ e qoftė Shqipėrija!
  Dhe kombi e gjuha jonė
  Lulėzoftė diturija!
  Edhe ndihmės paēim Zonė!

  Edhe Sulltanit tė mirė,
  Mbretit t’math q’e kemi atė
  Dhe ka pėr neve mėshirė
  E pėrpiqet dit’ e natė.

  Zoti jet’ e dit’ tė dhėntė
  Dhe qėllimet ja mbarofte!
  Me nder pėrmi front e lėnte!
  Dhe gjithėnjė e gėzoftė!


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:09


  PERĖNDIJA...

  Ē’sheh ėsht Zot’ i vėrtetė,
  Ē’dėgjon ėshtė zėr’ i tija,
  Gjithė ē’ka e s’ka nė jetė
  Ėshtė vetė Perėndija.

  Mos shiko valėtė p’anė
  Mos tė gėnjenjė rrėmeti,
  Tė tėra njė burim kanė,
  Gjithė ngrihen pej njė deti.

  Nė det tė math e tė gjėrė,
  Ē'do valė, qė tė sheh syri
  Atje ėshtė det’ i tėrė,
  Po valėtė mirė qyri.

  Kur fa zėsh gjėnė tė bėrė,
  Ėsht’ ashtu me tė vėrtetė,
  Po t’a vesh re gjat’ e gjėrė,
  Ėsht’ ajy bėrėsi vetė.

  Dhe kush flet, edhe ē’gjė flitet,
  Ē’duket e s’ duket nė jetė,
  Dhe kush sheh, dh’ ajo qė shihet
  Zot’ i vėrtet’ ėshtė vetė.

  Se e tėrė gjithėsija,
  Qė nuk’ i gjėndetė fundi,
  Ėshtė vetė Perėndija,
  Pėr atė s’ka vėnt gjėkundi.

  Ėshtė nė shesht Perėndija,
  I verbėr! s’munt t’a shohė,
  Ajo ėshtė gjithėsija,
  I dituri munt t’a njohė.

  Pe njė lulezė kur shohim,
  Dhe tė vėmė re njė fletė,
  Me dituri, t’a njohim,
  Q’atje ’shtė Zot’ i vėrtetė.

  Ėshtė nė shesht Perėndija,
  Sicili do munt, t’a njohė,
  Po s’e mbuloj e padija,
  Njeri tekdo munt t’a shohė.

  Kush do t’a shohė tė tėrė,
  Tė shohė mirė njerinė,
  Vethen’ e tijre tė vėrė,
  Atje gjen Perėndinė.

  Dhe Parajsi dhe Skėterra,
  Dhe engjėlli edhe djalli,
  Edhe gjithė ē’ka tė tjera,
  Janė mbrenda tek i gjalli.

  Ajy qė ka mirėsinė
  Ka Perėndin’ e tė mirat,
  Edhe kush ka djallėzinė,
  Ka djallė e ligėsirat.

  Mė ēdo anė e kėrkova,
  Thashė, ku ’shtė Perėndija?
  Po mė pastaj e mėsova,
  Qenka ndaj mej’ e s’e dija!

  Kėrkonja gjetkė t’a gjejė
  Zotn’ e math e tė vėrtetė,
  Ajy qėnėkej ndaj meje,
  E paskėsha unė vetė!

  Me fjal’ e me agjėrime
  Nuk’ e gjen dot Perėndinė,
  As me kreshm’ e me kungime,
  Si punojn’ ata qė s’dinė.

  Trajstėn’ e ke plot me bukė
  Edhe hiqesh si i mjerė,
  Dhe ke zėn’ e thua nukė
  E lipėn derė mė derė!

  Ėshtė ndaj teje i gjallė,
  Ti e kėrkon nėpėr gurė,
  Nė tė rrem e nė pėrrallė
  Andaj nuk’ e gjen dot kurrė.

  Pa s’vdes kurrė Perėndija
  Po kush vdes nė jetė vallė?
  Gjė s’vdes, sepse gjithėsija
  Ėshtė gjithėnjė e gjallė.

  Qeshė diellė, ishnja hėnė,
  U bėsh’ uj’ e balt’ e erė,
  Yll e zok e dash kam qėnė
  Pa dhe njeri shumė herė.

  Sa det i math e i gjerė!
  Edhe sa mijėra valė,
  Si-cil’ atje do tė bjerė
  Prapė soje do tė dalė.

  Mijėra shpirtėra ngrihen,
  Bijen mijėra tė tjera,
  Vjen dimėri, lulet pshihen,
  I nxjer prapė nė shesht vera.

  Nj’ ėshtė, po ka shumė gjyrė
  Duket sikur s’ka tė ngjarė,
  E sheh fytyrė fytyrė
  Po ’shtė i njėjt’ e i pandarė.

  Ajy ėshtė trėndafili
  Edhe gjemb’ i trėndafilit,
  Ajy ėshtė dhe bilbili,
  Ajy dhe zėr’ i bilbilit.

  Mos shiko ē’rrobe ka veshur
  Ėshtė mbrėnda vet’ i qetė,
  Syr’ i t’urtit e sheh ēveshur
  Veē ati s’ka gjė ndė jetė.

  Zoti ėshtė gjithėsija
  Ay ėshtė gjithė ē’janė,
  Po kush njeh vethen’ e tija
  S’e kėrkon mė tjatėr anė.

  Dhe qelqeja u-hollua
  Dhe vena pa u pėrzjenė,
  S’ka ven’ ėshtė qelqe thua
  A s’ka qelqe, ėshtė venė!

  Unė ndaj teje njė pikė?
  Det i gjėr’ e pa anė!
  Tė hynj brėnda! mė vjen frikė!
  Po s’hiqem dot dhe mė nj’ anė.

  Tė kisha zėn’ e bilbilit
  Gjithėnjė do tė kėndonja
  Bukurin’ e trėndafilit,
  Dhe kurrė tė mos pushonja!

  Po ti vetė je, o bilbil.
  Ti je edhe dashurija,
  Ti je edhe trėndafili
  Edhe bukuri e tija.

  Ti je ē’ėshtė jet’ e tėrė
  Ti je vetė gjithėsija,
  Ti vetė njeri je bėrė
  More fytyrėn’ e tija!

  Oh! det i madh, i pa-anė,
  Nė njė stamnė qysh ka hyrė?
  Ay q’ėshtė gjithė ē’janė!
  U mblodh tok mė njė fytyrė?

  Mė ēdo anė qė shikova,
  Pashė mirė qė je vetė,
  Tė gjeta tek tė kėrkova
  Zot’ i madh e i vėrtetė!

  Prej trupi shpirt ėshtė bėrė,
  Edhe shpirti trup nė jetė,
  Ėshtė bėrė njė i tėrė
  Gjithė ē’ėshtė ėshtė vetė!

  Paskėtaj, o shokė, kurrė
  Mos kėrkoni Perėndinė,
  Nėpėr mur’ e nėpėr gurė,
  Po shihni mirė njerinė!

  Zemr’ e njeriut nė jetė
  Ėshtė vėnt’ i Perėndisė,
  Ėsht’ atje Zot’ i vėrtetė
  Det’ i madh i gjithėsisė.

  Ay ėshtė gjithėsija
  Edhe udh’ e Perėndisė,
  Ėshtė vetėm njerėzija
  Q’i duhetė njerėzisė.

  Merr’ dorėn e diturisė
  Pa ajo do tė nxjerė
  Gjer te fron’ i Perėndisė,
  Ndaj soje do tė tė shpjerė.

  Ėsht’ e vėrtetė kjo punė
  Mos qėndroni n’errėsirėt,
  Se kėtė s’e gjeta unė
  E kanė thėnė tė Mirėt.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:11


  SHPREH...

  Kam shumė shpresė
  Te Perėndija,
  Qė tė mos jesė
  Kshu Shqipėrija,
  Po tė ndritohet
  Tė lulėzohet.

  Pa vjen njė ditė
  Qė tė na sjellė
  Tė madhe dritė
  P’ ajo tė pjellė:
  Qytetėrinė,
  Fatbardhėsinė.

  Vėllazėrija
  Edhe bashkimi
  E njerėzija
  Ėshtė shpėtimi,
  Lum kush t’arrinjė!
  Pa do tė vinjė.

  Qė Shqipėrija
  Do tė ndritohet,
  Dhe ligėsija
  Do tė mėrgohet.
  Jak’ e vėrtetė!
  Pse rri e qetė?

  Pėr Shqipėrinė
  Ditėt e mira
  Paskėtaj vinė
  Shkoj errėsira,
  Lum kush tė rronjė,
  T’a shohė zonjė!

  Se Shqipėtar!
  E gjuh’ e tija
  Venė sė mbari
  Dhe Shqipėrija,
  Lum kush t’a shohė
  Pėr pakė kohė.

  Pa dituritė
  Dhe mbrothėsija
  E mirėsitė
  Dhe njerėzija,
  Do tė burojnė
  Nuke mėnojnė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:12


  TRADHĖTORĖT...

  Shokė! kemi nė mest tėnė
  Shum’ armiq’ e tradhėtorė!
  Popo! mos u qoftė thėnė!
  Veē qė s’kanė gjė nė dorė!

  Haruanė Mėmėdhenė!
  Dh’ e lanė kombinė tėnė!
  E njė tjetėrė na gjėnė!
  Popc! mos u qoftė dhėnė!

  Lanė Zonjėn’ e lėvduar!
  E zunė njė kurvė shtrigė!
  Tė ndyr’ e tė mallėkuar!
  Tė fėlliqur’ e tė ligė!

  Lanė Mėmėnė tė ēveshur!
  Dhe mundohenė pėr botė!
  Pa dhe bota duke qeshur
  U thotė, mundohi kotė!

  Qysh u bėnė Efialtė!
  E nuk’ e njohin tė mirėn,
  Uthullėn pandehin mjaltė
  Edhe dritė errėsirėn!

  Buk’ e Mėmėdheut i zėntė!
  Tradhėtorėt’ e pabesė,
  Dhe Zoti dėrmėn u-dhėntė,
  Kurrė mos paēinė pjesė!

  Miqt’ armiq i kanė bėrė!
  Armiketė miq i zunė!
  Qysh janė fyell tė tėrė!
  Ē’ėshtė kjo e madhe punė!

  Fajn’ e madh kur do t’a njohin
  Njerėzit e mallėkuar?
  Dritėnė pse nuk’ e shohin?
  Apo janė tė verbuar?

  Janė sė gjithash tė marrė!
  Dhe tė liq me tė vėrtetė,
  Mėmėdheut bėjnė varrė,
  Po do tė bienė vetė.

  Se mbretėron e vėrteta,
  S’del kurrė gėnjeshtr’ e shkretė,
  T’ish ashtu, qe prishur jeta,
  S’kish mbetur gjė e vėrtetė.

  Ata turpinė fitojnė
  Nder’ e tyre posht’ e hedhin,
  Dhe armikėtė gėzojnė
  E nė errėsirėt bredhin.

  Nuk’ ėshtė kurrė harruar
  E mira dh’ e lig’ e shkretė,
  Te gjitha janė paguar,
  S’ka mbetur gjė nė jetė.

  Lerini, pa do t’a gjejnė
  Tė vėrtetėn do t’a njohin,
  Se tani s’e dinė ē’bėjnė,
  Jan’ tė verbėr’ e nuk shohin.

  O! popo, ē’turp kanė marrė!
  Janė bėrė tradhėtorė!
  Dhe s’janė mė Shqipėtarė
  Se nga kombi hoqnė dorė!

  Me tė huajnė u-bėnė!
  Me armikn’ e Shqipėrisė!
  S’duanė gjuhėnė tėnė
  Armikėtė e Perėndisė!

  Ndjej’ o Zot se nukė dinė
  Se ē’bėjnė, janė mahnitur,
  Rrahin tė prishin shtėpinė!
  Pun’ e lig’ edh’ e mėrzitur.

  Tė gjorėt janė nė gjumė!
  Tė vėrtetėnė s’e dinė,
  Do tė mundohenė shumė,
  Pastaj mėntė do t’u vinė.

  Vėllazėrin’ e harrojnė
  Dhe kombin e mėmėdhenė
  Dhe armikėtė dėgjojnė!
  Edhe s’dinė se ku venė!

  Hiqni dorė, hiqni dorė!
  Mblidhni mėnt’ e turpėrohi,
  Mos u-bėni tradhėtorė
  Se pastaj do tė pendohi.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Mar 2008, 00:15


  VARFERIJA...

  1.

  Ju tė pasur, kur rrini
  Rreth zjarit me gėzime
  Qeshni, hani e pini,
  Xbaviti me dėfrime.

  Kėceni e kėndoni,
  Dhe ēeli e gėzohi,
  Bėni gaxhi e loni
  Edhe prėhi e ngrohi.

  Ju vjen sė largu afshi,
  Ndė sallonet tė gjerė,
  Shtruarė pej mėndafshi
  Mbushur me gjė tė vlerė.

  Nga ari, nga ergjėndi,
  Nga floriri, nga drita
  Llapėtin gjithė vėndi,
  Tfaqet natėnė dita.

  Zonjat bukuroshe
  Veshur, rrobat’ e arta,
  Vashatė vogėloshe,
  Tė bardha posi karta.

  Djemthit e pėrkėdhelur
  Tė lartė e tė ndruar
  Me zėmėrė tė ēelur,
  Me buzė tė gėzuar.

  Vinė rreth e kėrcejnė,
  Dhe qeshin e kėndojnė,
  Lozinė e dėfrejnė,
  Kohėn me gaz e shkojnė.

  Dhe juve duke parė
  Me sy fatbardhėsinė,
  S’ju vjen fare tė qarė
  Vallė pėr varfėrinė?

  E dini, q’ėshtė jashtė
  Njė plak’ e dobėtuar:
  E pėrgynjyr, e lashtė,
  E mjer’ ė dėshėruar,

  E fishkur’ edh’ e thatė,
  E thinjur e kėrcure,
  E urėt dit’ e natė,
  Dergjetė nėr qivure!

  Njė plak’ q’i vdiq fėmija,
  Edhe mbet e helmuar,
  Se ju shkretua shtėpija,
  Mbet si kandil’ i shuar!

  Njė foshnj’ e varfėruar,
  Pa mėmėz’ e pa atė,
  E gjor’ e dobėtuar!
  E ligur e e thatė!

  Gjithė kėta tė mjerė
  Nė tė kėqija rrojnė,
  Vin’ e lipin mė derė,
  Njė kafshitė kėrkojnė!

  E kur vjen tė kėrkonjė,
  Brengėn s’munt t’a rrėfenjė,
  E rreh tė na dėfrenjė!
  Sa ’shtė turp pėr njerinė,

  Ku shkojm’ e s’kthejmė synė!
  S’dėgjojmė Perėndinė?
  S’ėshtė vėllathi ynė?
  Oh! epni, ju qė kini,

  Kush i ndih varfėrisė,
  Ay q’ep, po e dini,
  Q’i huan Perėndisė.
  T’apim, se vjen njė ditė

  Q’e lemė kėtė jetė,
  Dhe gjen’ e begatitė,
  Vemi nė tė vėrtetė,
  Pėrpara Perėndisė,

  Qė do tė na gjykonjė,
  Urat’ e varfėrisė
  Arrin tė na shpėtonjė.
  Ajo or’ e borinjtė,

  Qė ligjėron e bije,
  Rreth t’i mplaknjė tė rinjtė,
  Buzė varrit na shpije!
  Epni t’u falnjė Zoti

  Juve gjithė tė mirat,
  E tė mos muntnjė moti
  T’ju sjellė tė pahirat.
  Mba unazat nė dorė

  Pa njė farė nevoje!
  Zonjė! shumė tė gjorė
  Vdesėn pėr bukė ngojė!
  Ep t’apė Perėndija

  Tė gjitha mirėsitė,
  Tė tė kenė fėmija
  Shėndet e jet’ e ditė.
  Zot i madh, i vėrtetė!

  E gjithė ju tė Mirėt!
  Mos e lini pėr jetė
  Njerinė n’errėsirėt.

  2.

  Sa jemi Shqipėtarė,
  Kemi gjithė njė besė,
  Jemi gjithė njė farė,
  Dhe rrojmė me njė shpresė,

  S’jemi kurrė tė ndarė.
  Bes’ ėshtė Perėndija
  Pėr gjithė Shqipėtarėt.
  Edhe vėllazėrija,

  Urtėsija, tė mbarėt,
  Fė ėshtė njerėzija.
  Mė ēdo vėnt qė tė jemi,
  Mėmėdhen’ e kujtojmė,

  Edhe kudo tė vemi,
  Kombinė s’e harrojmė,
  Vėllazėrin’ e kemi.
  Si do qė tė na ndajnė,

  Ne jemi tė bashkuar,
  S’mundinė tė na ēajnė,
  Zoti na ka uruar,
  Pa nė kurt dot s’na mbajnė.

  Nė ka pasur nė jetė,
  Trima shumė tė ndjerė,
  E burra tė vėrtetė,
  Kombi yn’ i ka nxjerė,
  At’ e di Zoti vetė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Mon 12 May 2008, 07:13

  BUKURIJA

  1.
  Do tė kėndonj Bukurinė
  E tė lėvdonj Perėndinė,
  Perėndin’ e bukurisė,
  Q’i dha shije gjithėsisė!
  Perėndija bukuroshe!
  Ty tė falem e tė lutem
  Mė vjen nė gji tė tė futem
  Zonja pėrkėdheloshe!
  Qė mė je si mbretėreshė,
  Tė keqen o pėllumbeshė.

  2.
  Zot i vėrtetė!
  Ke mbledhur dritėn,
  Diellin, dritėn,
  Ndė gjithė jetė,
  Edh’ e ke bėrė
  Gush’ e krahruar,
  Faqez’ e ballė,
  Dhe pulp’ e llėrė,
  Sy e qepallė,
  10 Dhe kėmb’ e duar!

  3.
  Nė fytyrėt tėnde gjeta Bukurinė.
  Si ajy qė gjeti nė malt Perėndinė
  Lulezėt e Majit sa janė tė mira!
  Po pėrpara teje m’erdhė tė pėshtira.
  Kur shoh faqezėt’ e tua,
  Ē’vjeft’ i mbetet trėndafilit,
  Zėri yt shpirt mė jep mua,
  Nuk’ i le shije bilbilit.
  Edhe yjt’ e hėna si tė shėmėtuar
  M’u duknė, kur pashė atė syn’e shkruar.
  Purtek’ e florinjtė! shigjet’ e ergjėntė!
  Zėmrėnė m’a dogje, m’i pėrndave mėntė!
  Do tė vdisnja me shumė gas,
  Tė paskėsha pakė shpresė,
  Se do tė thuash ti mė pas,
  Vdiq, pėr mua, pastė ndjesė.

  4.
  Kudo ėshtė Bukurija,
  Nė qiej, nė dhė, nė hėnė,
  Nė diell, nė shenjė, nė yje,
  Ndėr lule, ndėr drurė, ndėr pyje,
  Ēdo vėnt qė tė ketė zėnė,
  Atje ēfaqet Perėndija,
  Po kėtu ėshtė e tėrė,
  Dhe ajo tin ėshtė bėrė!

  5.
  Pashė pjeshkėtė ndėr fletė,
  Pa m’u-mejtua gjiri yt,
  Edhe mė mbenė pėrpjetė
  Nė zėmrėt, nė shpirtit, nė syt!
  Jaseminė kur e pashė,
  Q’ish i bardhė si dėborė,
  Pse mė ndjek zemrėn, i thashė,
  E mė ngjan mė atė dorė?
  Dhe nė mejtim tė madh rashė,
  Mė ra nė det mėndja, m’u mbyt,
  Mė la vetėm e tė shkretė,
  Edhe tė mjer’ e tė gjorė!

  6.
  Qiriri meje ka mėsuar
  Tė digjet tė pėrvėlohet,
  Edhe duke pėrvėluar,
  Tė qeshnjė e tė gėzohet,
  Tė bėnetė zjar e flakė,
  Tė tretėt pak’ e nga pakė.
  Ti e msove trėndafilė
  Tė ēelet, tė lulėzohet,
  Tė qeshnj’ e tė zbukurohet,
  T’a pėrvėlonjė bilbilė,
  E f a bėnjė tė pėlcasė,
  Njė fjalė tė mos i flasė,
  Dhe nga kjo t’i vinjė mirė,
  Tė xbukurohet mė mirė,
  E tė mos ketė mėshirė,
  Po t’a lerė dne pa gjumė.

  7.
  Bėrthama jote o hurma!
  Mė rrėfen bukur e mirė;
  Zemr’ e buz-ėmblėsė, mė tha,
  Ėsht’ e fort’ e p’ amblėsirė.
  Po fjalėnė s’ja besova,
  Nuk’ ėsht’ e vėrtetė, thashė,
  Tani holl e kupėtova,
  Se me syt’ e mi e pashė.

  8.
  More shtat i florinjtė!
  Bukurija teje buron,
  Edhe tė rrjedh nga pėqinjtė,
  Gjithė jetėn e xbukuron.
  Mė ecėn me shumė shije,
  Dhe si thellėza mė vėshtron,
  Edhe mė hedh nje shkėndijė,
  Dhe zemrėnė m’ a pėrvėlon.
  Tė keqen e kėmbės sate,
  Tė ju-bėfsha ati syri,
  E leshravet si tėrtėrė,
  E qepallės si gjilpėrė,
  Qė nė zėmėrė mė hyri.
  Ē’pate, qė mė vrave, ē’pate?
  Nga qepallatė jam qarė,
  Po tė vėrtetėn’ e gjeta,
  Vetullat mė paskan vrarė,
  Mė vrau hargu, jo shigjeta.

  9.
  Zėmra jote nė krahrort tėnt
  Ėshtė hekur brėnda n’ergjėnt;
  Dhe nė linj’ ajy krahruar,
  Si ndė dhė gur’ i paēmuar.
  Dielli zėnė me rezė,
  Vera nė qelqe tė zezė,
  Shpirti brėnda nėr qivure,
  Zot’ i madh nėr katrė mure!

  10.
  Do tė shtrihem
  Tė venitem,
  Si kandili kur s’ka vaj,
  Balt’ e pluhur
  Do tė bėhem,
  Tė mė shkelnjė kėmb’ e saj;
  E tė prehem
  Duke puthur
  Atė kėmbė pasandaj.
  As mė thua,
  Ē’ke me mua?
  Pse tė dua paskam faj?

  11.
  Pse heq unė
  Hidhėrime,
  A nė vdekēa, ti mos qaj,
  Vdekja ime,
  S’tė prish punė,
  Haj, e zeza jetė, haj!
  veri! pa hiq i thua
  Sorkadhėsė qafė-gjatė:
  Mė ka thėnė pyllė mua,
  S’mblidhem dot as dit’ as natė!
  Pyetė vallė pėrse,
  Pastaj jak’ e mė rrėfe.
  Bukuroshe! sy-mėshqerė!
  Shikomė njė herė mua,
  Trėndafil’ i kuq me erė!
  E di vallė sa tė dua?
  E mora vdekjen nė sy,
  Do tė vdes, tė vdes pėr ty.

  12.
  ...Mos i hap leshratė n’erė
  Tė m’arratiē mėndjen t’ime,
  Mos mė shiko dhe njė herė,
  Se m’u bė zėmra thėrrime.
  Si thėllėx’ e bukur mos shko
  Mos vėshtro si pėllumbeshė,
  Shpirtinė mos m’a pėrvėlo,
  Mos u tunt si mbretėreshė.
  Me qepallatė si shtijė
  Mos mė vra mos mė plagos,
  Me vėshtrim po si shkėndijė
  Mos mė vdis e mos mė sos.

  13.
  E pashė dije tek shkonte,
  Soje ndritte gjithė jeta,
  Pa hoth syt’ e mė shikonte,
  Duke kthyer si shigjeta!
  Posa pashė Bukurinė,
  Zemrėn’ e varfrė m’a piku,
  Ndjeva nė tė dashurinė,
  Qė mė erdh, dhe mė s’mė iku,
  Pse s’ka fjalė tė dėftenjė
  Dashurin’ e Bukurinė,
  Nuk’ e them dot atė ndjenjė,
  Nuk’ e them dot Perėndinė!
  Mos u mundo kot,
  Nukė thuhet dot.

  14.
  M’iku me vrap djalėrija
  E mė la mbi dhe tė shkretė,
  Mė erdh shtriga pleqėrija
  Fshehtazi, si qen’ i qetė.
  Popo! ē’mė gjet, o shokė,
  Do tė qanj me thes mė kokė,
  7 ditėt e djalėrisė.
  Qė kishit shumė gėzime
  Ratė nė det t’arratisė,
  Mė latė nė hidhėrime!
  Tani jetėnė ē’e dua,
  Mė s’ėsht’ e shkreta pėr mua.
  Ti o bukuroshja ime!
  Tė ritė m’a paē pėr jetė,
  Kurrė mos pafsh hidhėrime!
  Tė dashtė Zot’ i vėrtetė!
  Syri yt mos u-venittė.

  15.
  Vera vate, shkoj,
  Bilbili pushoj,
  Lulet u-thanė!
  Dimėri u-qas,
  Dėborė vjen pas,
  Fletėtė rėnė.
  Gjėsendi mė s’mbet
  Thua pėr mi dhet,
  Shpestė pushuan!
  Zėmra ime zjen,
  E ty mė s’tė gjen
  Pa heq e vuan.

  16.
  Erdh e na gjet
  Vera mi dhet,
  Dhe kėtė herė
  Pėr shumė vjet
  E me shėndet,
  Na gieē, o verė!
  Sa mė pėlqen,
  E ē’mė dėfren
  Luleja mua!
  Ē’mirė mė vjen
  Se shembėllėn
  Faqet e tua.
  Del tė tė shoh,
  Oh! oh! oh! oh!
  sy mėshqerė
  Dua t’a ngroh,
  Se po m’u ftoh
  Zemr’ e mjerė.
  Syri m’u vesh,
  Po del nė shesh,
  Malli m’u shtua,
  Shih, mos mė lesh!
  Popo! kur qesh,
  Ah, sa tė dua!


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Naim Frashėri... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:32