Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Naim Frashėri...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:34

  Pėrshėndetje tė gjithėve:
  Mė poshtė do te keni nderin dhe mundėsinė qė lexoni,
  poezi tė shkrimtarit tė madh tė letėrsisė Shqiptare,
  Naim Frashėrit...
  Poezi nga Naim Frashėri... Frasheri

  J'u uroj lexim tė kėndshėm tė poezive nė vazhdim.

  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat 01 Sep 2007, 01:43, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:35

  Fjalet e Qiririt.

  Nė mes tuaj kam qėndruar
  E jam duke pėrvėluar,
  Qė t'u ap pakėzė dritė,
  Natėnė t'ua bėnj ditė.

  Do tė tretem, tė kullohem,
  Tė digjem, tė pėrvėlohem,
  Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
  Njėri-tjatėrin tė njihni.

  Pėr ju do tė rri tė tretem,
  Asnjė ēikė tė mos mbetem,
  Tė digjem e tė qanj me lot,
  Se dėshirėn s'e duronj dot.

  Unė zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
  Po tė digjem me dėshirė,
  Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.

  Kur mė shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam ndė jetė
  jam nė dritėt tė vėrtetė,

  Unė jam nė shpirtin tuaj,
  Mos mė kini pėr tė huaj,
  M'ėshtė falurė durimi,
  Andaj po digjem si trimi,

  Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
  Tė mos mbeti n'errėsirė.
  Jakėni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,

  Nė shpirt kam dashurinė,
  Pa digjem pėr njerėzinė,
  Lemėni tė pėrvėlohem,
  nukė dua mė tė ftohem,

  Dua ta djek trupn' e kretė
  Pėr atė zotn' e vėrtetė.
  Me zjarr ta djek mushkėrinė
  E tė tretem pėr njerinė,

  Bashkė me gėzimt tė tija
  tė vete te perėndia.
  Unė dua njerėzinė,
  Mirėsin' e urtėsinė.

  Nė bėhi shokė me mua,
  Nė mė doni si u dua,
  Njėri-tjetėrin nė doni,
  Tė paudhė mos punoni.

  O zėmėra fluturake,
  Qasju pakė kėsaj flake!
  Mase krahėt t'i pėrvėlon,
  Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.

  Unė duke pėrvėluar,
  Njerėzit i kam ndrituar.
  Kam qėnė mik me njerinė,
  Andaj i di e mė dinė.

  Gjithė tuajt' i kam parė,
  Mėm' e at' e fis e farė,
  Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
  Qė rrininė mė kėtė vėnt.

  Edhe sot nėr ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe unė si ju jam ndruar
  E jam pėrzjer' e ndryshuar,

  Pa jam bėrė shumė herė
  Zjar e uj' e balt' e erė.
  Jam njė shkėndijė pej qielli
  dhe njė drudhėzė pej dielli.

  Edhe ndėr qiej fluturonj,
  Edhe brėnda nė det qėndronj,
  Shumė herė fle nė baltė,
  Diku ndodhem dhe nė mjaltė

  Bėnem qėngj e kec i pirė,
  Lul' e bar e gjeth i mbirė.
  Dua shumė fjalė t'u them,
  Po trėmbem mos i bėnj ujem.
  E ku shkruhenė nė kartė
  Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:35

  Dėshira

  Zot!
  Sot
  Jam,
  Kam,
  Shoh,
  Njoh,
  Rronj,
  Shkonj;
  Kam gas
  Dhe flas
  E them
  Tė kem
  Ditė,
  Dritė,
  Jetė,
  Vetė,
  Ah, dua,
  Qė thua,
  Tė mos vdes,
  Po tė mbes
  Pėrjetė
  Tė ketė
  Shpirti im
  Pa mundim
  Shėndenė
  Tė jenė
  Me mua
  Sa dua.
  Sonte jam gjall',
  E jam mirė,
  Po kam dhe mall
  E dėshirė,
  Zot i vėrtetė
  I gjithėsisė!
  Tė rronj pėrjetė
  Ndaj njerėzisė!
  Ti ke nė dorė,
  Ēdo gjė qė tė duash;
  Nukė je i gjorė,
  Arrin qė tė thuash;
  Pa bėhenė gjithė ē'dua,
  Po tė mė dėgjosh mua,
  Le tė bėhetė thua,
  Dhe gjithė janė bėrė!
  Atė qė thua ti vetė,
  Zot i math e i vėrtetė!
  Ajo bėnetė nė jetė,
  Edhe mbaronet' e tėrė!
  Ti epi jetė njerėzisė,
  Shto e beko dhe bagėtinė,
  Se ti je Zot' i gjithėsisė,
  Nė dorėz' e ke mirėsinė
  Njerėzis' epi jetė tė gjatė,
  Mundimet fare nga jeta ngreji,
  Djepinė shkret' e lugėnė thatė
  Mos e shih kurrė, po mbushur leri.
  Fal
  Dhe ep
  Gjithė ē'ke
  Nga tė mirat,
  E tė pėshtirat
  Hidhi kėtje,
  A vari mė ndonjė grep,
  A mbuloji mė ndonjė mal,
  E lėrė vetėm mirėsitė,
  Fal edhe dritė e jet' e ditė
  Le tė prehet gjithė njerėzija
  E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
  Ligėsitė, djallėzitė e marrėzitė
  Le tė mos rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
  Veē mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
  Urdhėri yt, puna jote, Zotth' i math e i vėrtetė,
  E v^ėrteta le tė rronjė, gėnjeshtra le tė pushonjė
  Bėj si tė duash, ē'tė them unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:36

  Mejtimi.


  Rri mejtohem shumė herė
  Tek perėndon yll'i zjarrtė,
  Edhe hapetė njė derė,
  Soje rrjeth njė drit' e artė.
  Retė, nga pak' e nga pakė,
  Marrėn njė tjatėr fytyrė,
  Bėnenė tė kuqe flakė,
  E deti ndrin si pasqyrė.
  Oh! sa tė bukura janė
  Fushatė qė gjelbėrojnė,
  Qiejtė qė s'kanė anė,
  Luletė qė lulėzojnė,
  Zoqthitė qė flasin belbėr
  E fluturojnė ndė erė,
  Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
  Deti i qet' e i gjerė,
  Lumi qė nxjerr oshėtimė,
  Qė bubullin nėpėr male
  Dhe ikėn me fishėllimė
  Nėpėr fusha me ngadale,
  Brigjet' e veshurė me bar,
  Me lule, me gjeth, me fletė,
  Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
  Ahu me krye pėrpjetė!
  Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
  E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
  Shoh njė plep, njė vith a lis,
  Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
  Hap sytė dhe pėrqark shikonj
  Fushė, limė, brigje, male,
  Edhe tė shkuarat kujtonj
  Njė nga njė, dalengadale.
  Pėr ata qė janė ndarė
  Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
  Edhe mė s'i kemi parė,
  Qė i patmė shpirt edhe shok,
  Zėmėra mė pėrvėlohet
  Edhe them vallė ē'u bėnė,
  Kur shoh qė koha po ndrrohet
  Dhe tė mugėtit ka rėnė,
  Po rrjeth nėpėr hapėsirė
  Edhe sa vete po shtohet,
  Lint nata me errėsirė,
  Dheu e qielli ndryshohet.
  Kėshtu rrotullohet moti,
  Yjt' e hėna sytė hapin
  Dhe pas nomit q'u vu Zoti
  S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
  Lumi me njė psherėtimė
  Ikėn edhe vete nė det,
  Dėgjohet njė bubullimė,
  Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
  Duke shkuar dit' e net,
  E duke ndėrruarė moti,
  Vemi si lumi nė det,
  Nga Zoti, prapė te Zoti.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:42

  Gjuha Jonė.

  Vėllezėr shqipėtarė!
  Tė prekim urtėsinė,
  Tė zėm' udhėn e mbarė,
  Tė ngjallim Shqipėrinė.

  Shqipėria ka qėnė
  Edhe po do tė jetė,
  Po sot nė ditėt tėnė
  Tė metė tė mos ketė.

  E ka nderuar zoti
  Gjithėnjė Shqipėrinė,
  Ish fort mirė qėmoti,
  Do bėhet dhe taninė.

  Sa ishte trimėria
  N'atė kohė tė vjetrė,
  Kish emrė Shqipėria,
  Sa s'kish nonjė vėnt tjetrė.

  Sa burra kordhėtarė
  Ka nxjerrė Shqipėria
  Mė pastaj e mė parė,
  Q'i shkruan istoria!

  Ajo ish koh' e zjarrtė
  Dhe kish mundime tepėr,
  Po sot pėndė dhe ***tė
  Na duhet, nukė tjetėr.

  O burra, shqipėtarė,
  Tė marrim dituritė,
  Se s'ėshtė koh'e parė,
  Tani lipsetė dritė.

  Tė shkruajm' gjuhėn tėnė,
  Kombinė ta ndritojmė,
  Gjithė ē'ėshtė e ē'ka qėnė
  Ngadalėzė ta msojmė.

  pa shihni ē'gjuh' e mirė!
  Sa shije ka e hije,
  ē'e bukur'edh'e lirė,
  Si gjuhė perėndie.

  Shum'e bardhė kjo ditė
  Pėr gjithė shqipėtarėt,
  Do na sjellė njė dritė,
  Qė s'e kishin tė parėt.

  Kjo dritė do na bjerė
  Tė gjitha mirėsitė
  Dhe gjithė do t'i ngrerė
  Dėmet e marrėzitė.

  Si lum kush zė tė mbjellė,
  Lum kush vė kėtė pemė!
  Se kjo ka pėr tė pjellė,
  S'mbulohetė me remė


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:50

  BAGĖTI E BUJQĖSI.
  (Pjesa e parė)

  O malet' e Shqipėrisė e ju o lisat' e gjatė!
  Fushat e gjėra me lule, q'u kam ndėr mėnt dit' e natė!
  Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
  Ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pylle tė gjelbėruar!
  Do tė kėndonj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
  O vendėthit e bekuar, ju mėndjen ma dėfreni.
  Ti Shqipėri, mė ep nderė, mė ep emrin shqipėtar,
  Zėmrėn ti ma gatove plot me dėshirė dhe me zjarr.
  Shqipėri, o mėma ime, ndonėse jam i mėrguar,
  Dashurinė tėnde kurrė zemėra s'e ka harruar.
  Kur dėgjon zėthin e s'ėmės qysh e le qengji kopenė,
  Blegėrin dy a tri herė edhe ikėn e merr dhenė,
  Edhe nė i prefshin udhėn njėzet a tridhjetė vetė,
  E ta trėmbin, ajy s'kthehet, po shkon nė mes si shigjetė,
  Ashtu dhe zėmėra ime mė le kėtu tek jam mua,
  Vjen me vrap e me dėshirė aty nėr viset e tua.
  Tek buron ujėt e ftohtė edhe fryn veriu nė verė,
  Tek mbin lulja me gas shumė dhe me bukuri e m'erė,
  Ku i fryn bariu xhurasė, tek kullosin bagėtija,
  Ku mėrzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.
  Atje lint diell' i qeshur edhe hėna e gėzuar,
  Fat' i bardh' e mirėsija nė atė vėnt janė mbluar;
  Nat'atje'shtė tjatrė natė edhe dita tjatėr ditė,
  Nė pyjet' e gjelbėruar, atje rrinė perėnditė.
  Mendje! merr fushat e malet, jashtė, jashtė nga qyteti,
  Nga brengat, nga thashethemet, nga rrėmuja, nga rrėmeti.
  Tek kėndon thėllėza me gas edhe zogu me dėshirė,
  E qyqja duke qeshur, bilbili me ėmbėlsirė,
  Tek hapetė trėndafili, atje ma ka ėnda tė jem,
  Bashkė me shpest edhe unė t'ia thėrres kėngės e t'ia them;
  Tė shoh kedhėrit' e shqerrat, deshtė, cjeptė, dhėntė, dhitė,
  Qiellin' e sbukuruar, dhenė me lul'e me dritė.
  Vashė bukurosh'e bariut! qė vjen me llėrė pėrveshur,
  Me zemėrė tė dėfryer e me buzėzė tė qeshur,
  Me dy shqerėza ndėr duar, tė bukura si dhe vetė,
  Nė sythit tėnt e shoh gazė, qė s'e kam gjetur ndė jetė.
  Dashi sysk e me kėmborė, q'e ke manar, po tė vjen pas,
  Dhe qeni me bes' i larmė tė ndjek me dėshir' e me gas.
  Dashē Perėndinė, pa mė thua, a mos na pe bagėtinė?
  - Pash' atje pas mė tė gdhirė,... ja atje pėrtej tek vinė!
  O! sa bukuri ka tufa!
  Sa gas bije bagėtija!
  Vinė posi mblet' e plotė! I bekoftė Perėndija!
  Nėpėr shesh' e nėr bregore janė pėrhapurė shqerrat,
  E kecėrit nėpėr rripat dhe nė gjethet e nė ferrat;
  Sa me vrap e me gas bredhin edhe lozin shok me shok,
  Aty pėrhapenė me nxit aty mblidhenė prapė tok,
  Edhe prapė tufė-tufė pėrhapenė duke bredhur,
  Duke ikur me vrap shumė, duke lojtur, duke hedhur.
  Nxitojn' e s'lodhenė kurrė edhe, kur i merr urija,
  Secili futet nė tufė, suletė ne mėm' e tija,
  Posa gjen mėmėn e dashur edhe me vrap i hyn nė gji,
  Rri mė gjunjė dhe zė sisėn e qumėshtin e ėmbėl pi;
  Pa e ėma me mall shumė, ndo dhi qoftė a ndo dele,
  Bir' e vetėm e merr nė gji me gas e me pėrkėdhele.
  Sa tė mirazė ke dhėnė, Zot i math e i vėrtetė!
  E ē'nom tė bekuar vure pėr ēdo gjė q'ėshtė nė jetė!
  Sa mė pėlqen blegėrima, zėr'i ėmbėl' i bagėtisė,
  Qėngji edhe kec'i bukur, qė rri mė gjunj' e pi sisė!
  Pėrhapurė bagėtija nėpėr sheshe, nėpėr brinja,
  Nėr lajthi e nėpėr dushnja, ndėr murriza, nė dėllinja;
  Bijen zilet' e kėmborėt e fyelli e xhuraja,
  Dheu bleron e gjelbėrojnė fusha, male, brigje, maja,
  Edhe gjithė gjė e gjallė ndjen nė zemėr njė dėshirė,
  Njė gas t'ėmbėl' e tė shumė, o! sa bukur e sa mirė!
  Pelėn e ndjek mėz'i bukur, lopės i vete viēi pas,
  Dellėndyshja punėtore bėn folenė me tė math gas,
  Ogiēi ikėn pėrpara, i bije tufės nė ballė,
  Me zemėr tė ēelur shumė vete si trimi me pallė,
  Zoqtė zėnė kėng' e valle dhe po kėrcejn' e kėndojnė,
  E nėpėr dega me lule si ėngjėllit fluturojnė,
  Larashi ngrihet pėrpjetė, thua q'i shpie Perėndisė
  Njė lėvdatė tė bekuar pėr gėzimt tė gjithėsisė,
  Qielli sa ėsht' i kthiellt e sa ėshtė sbukuruar!
  E dielli sa ndrin bukur mbi lulet tė lulėzuar!
  Gjithė kėto lule ē'janė, qė u ngjallė menjėherė?
  Ngaha qielli ke xbritur? Ver', o e bukura verė!
  Ēdo lulezė ka me vehte njė emėr e njė fytyrė,
  Njė bukuri, njė mirėsi, njė shtat, nj'erė e njė ngjyrė,
  Si dhe ēdo dru e ēdo pemė, edhe ēdo bar e ēdo fletė;
  Sa ėshtė e bukur faq' e dheut! S'tė zė syri gjė tė metė
  . Gjithė kjo bukuri vallė nga dheu tė ketė mbleruar,
  A me tė matht tė ti' Zoti pej parajs'e ka dėrguar?
  Veē njė njeri shoh pa punė dhe tė mjer' e tė brengosur,
  Tė kėputur, tė mjeruar, tė grisur e tė rreckosur;
  Lipėn i gjori pa shpresė, se atje e pru pėrtimi,
  S'i ka mbetur gas nė zemrė, se s'i la vėnt idhėrimi.
  Eshtė njeri, si dhe neve, po epini, o tė pasur,
  E mos e lini tė urėt dhe tė mjer' e buzėplasur,
  Se pėrtimn' e zi, q'e pruri tė gjorėn mė kėtė ditė,
  Nuk' e dimė vet' e zgjodhi, apo ia dhanė Perėnditė.
  Edhe pėr njė mizė, kur heq, i vjen keq njeriut tė mirė,
  Zėmėra s'thuhetė zėmrė me mos pasurė mėshirė.
  Ah! edh' atje tej mbi udhė i duket i shkreti varri,
  Rrethuar me lul'e me bar, njė tė gjori udhėtari,
  Qė ka vdekur i ri shumė e ka rarė lark shtėpisė,
  Mėrguar nga mėm' e motrė dhe pej gjithė njerėzisė
  ; Njė zok i helmuar mi varrt i rri si mėmėzė dh'e qan,
  Ndarė nga tė gjithė shokėt edhe zi pėr tė mjerė mban.
  Tomor! o mal i bekuar, fron i lartė, qė rrij Zoti,
  Pas fesė vjetrė qė kishinė shqipėtarėtė qėmoti,
  Dhe ti Mali-Plak i lartė, qė me syt' e tu ke parė
  Luftėra tė mėdha shumė e punė qė kanė ngjarė.
  O malet' e Shqipėrisė, qė mbani kryet pėrpjetė,
  Tėmerr e frikė pėrhapni, pėrpini qiejt e retė!
  Tė patundurė pėrjetė jini, pa, kur oshėtini,
  Udhėtarit nė zemėr frikė tė madhe i vini;
  Keni shkėmbėnj, gėrxhe, lisa, lumėnj dhe dėborė ndė gji,
  Pėrsiprė lulez' e gjethe dhe brėnda ergjėnt e flori,
  E ju fusha bukuroshe edhe tė majm'e pėllore,
  Ju sheshet e lulėzuar, ju bregore gjelbėrore,
  Q'u fali Zoti tė mira, u mba me shumė pekule,
  U dha bar e gjeth e veri, zoq e flutura e lule,
  Zemėrn' e varfėrė time aty ndėr ju e kam mbluar,
  Tek buron nga gjithi juaj uj'i ftoht' e i kulluar;
  Jam lark jush i dėshėruar edhe s'e duronj dot mallė,
  Po s'e di si dua unė do t'u shoh njė herė vallė?
  Tė paskėsha vrapn' e veriut, tė kisha krahė pėllumbi,
  Nxitimn' e lumit me valė, q'ikėn me vėrtik si plumbi,
  E tė vija nė gjit tuaj, nj' ujė tė ftohtė tė pinja,
  Edhe nėpėr ato hije njė copė herė tė rrinja,
  Syt' e ballit t'i xbavitnja, zėmėrėnė ta dėfrenja,
  Gazė, qė paēė njėherė, prap' aty ndėr ju ta gjenja.
  Opopo! Kshu pse mė vini pėrpara syve pa pushim,
  O ditėt' e djalėrisė, o moj kohėz' e tė rit tim?
  O flutura krahėshkruar, qė fluturon nėpėr erė,
  As merr dhe zėmrėnė time me vehtezė dhe ma shpjerė
  Nėr malet tė Shqipėrisė, tek kullosėn bagėtija,
  Tek i fryn bariu xhurasė, tek mė rrinė mėnt' e mija,
  Ku shkon me zile tė madhe ogiēi pėrmes lajthisė,
  Pa zjen e oshėtin mali ngaha zėr'i bagėtisė;
  Marrėnė vrapn' e nxitojnė, derdhen nė gjollė pėr kripė,
  Dhėntė ndėr shesh'e ndėr brigje, dhitė nė shkėmb e nė rripė.
  Bariu plak krabėn nė dorė edhe urdhėron tė rinjtė,
  E ata gjithė punojnė, ngriturė mė bres pėrqinjtė;
  Ca bėjnė vathėn e shtrungėn, ca ngrehin tėndėn e stanė,
  Kush sjell gjeth e karthj' e shkarpa, sicilido ndih mė nj'anė;
  Kush pėrvjel, kush qeth sheleknė, kush mjel dhitė, kush mjel dhėntė,
  Njėri merr ushqen kėlyshnė, jatėri pėrgėzon qėntė.
  Stopani, bėr'i zi sterrė, shikon bulmetn' e bekuar,
  Tunt, bėn gjalpė, djathė, gjizė edhe punon pa pėrtuar;
  Udhėtar' e gjahėtorė, q'u bije udha ndėr male,
  U ep mish, qumėsht, kos, dhallė, ajkė, djathė, bukėvale...
  Kec'i mbeturė pa mėmė dhe i varfėr' e i shkretė
  Mėnt mėmėnė, qė ka mbetur pa bir e pa gas nė jetė.
  Dėgjohet nga mez'i pyllit krism' e sėpatės s'druvarit,
  E sharrėsė qė bėn lėndė, edhe fyell'i shterparit.
  Shterpari s'i qaset stanit, po nėr pyje bij'e ngrihet,
  Nėpėr maja, nėr bregore, rri, kėndon a gdhėnt, a shtrihet;
  S'i trembetė syri kurrė, vetėm ajy dit' e natė,
  Nga ujku e nga kusari s'ka frik', as nga lis'i gjatė,
  As nga shkėmbėnjt' e nga pylli, as gogolėtė s'e hanė,
  Armėtė ka shok e vėlla, mėm' e motėrė xhuranė;
  Miqt' e ti shqeratė janė, kecėrit, dhitė, dhėntė,
  Cjeptė, ziletė, kėmborėt, deshtė e mė tepėr qėntė,
  Qė s'flenė, po rrin' e ruajn bagėtinė dhe barinė,
  Kur e shohin, tundin bishtin dhe me gas tė math i vinė;
  S'e hanė njerin' e mirė edhe mikun' e udhėtarė,
  Se i njohėn; po tė liknė, egėrsirėnė, kusarė.
  Vjen nata, e lė nė t'errėt, del hėna, i pėrhap dritėn,
  Vjen mėngjesi, sbardhėllehet, lint' dielli, i bije ditėn.
  Yjtė, hėna, dielli, shėnja, lindin e prapė perėndojnė,
  Gjithė ē'lėvrijnė nėr qiej, pėrpara syvet i shkojnė.
  Mblidhen ret' e hapėsira bėnetė e zezė sterrė,
  Vetėtimat e gjėmimet nisin e shiu zė tė bjerė;
  Bariu vė gunėn nė kokė, z'eshkėn me herėt tė parė,
  Ndes shkarpat sakaqėherė, e lisnė fyl, dhe bėn zjarrė;
  Fishėllen e thėrret qentė sicilin me emėr veēan,
  Pa, kur derdhetė Baliku, ujkun' e zė edh'e pėrlan,
  Se bisha, qė bije dėmnė, errėsir' e mjergull kėrkon,
  Papo bariu shum' ahere vė re dhe mba vesh e dėgjon,
  Dhe sokėllin me zė tė madh, tunden malet e shkėmbenjtė,
  Gumzhitin pyjet' e veshur e oshėtijnė pėrrenjtė!
  Esht' e lehtė dhi e stanit, qė kullot gjethen e malit,
  Dhe bij'e fle majė shkėmbit e pi ujėthit e zallit;
  Dhi e shtėpis' ėsht' e plokshtė, fle nė vath' e nėnė strehė
  E pi ujėt e rrėkesė edhe shtrihetė nė plehė;
  Esht' e butėz' edh'e qetė dhe e urtė si manare,
  Nuk' ėshtė si malėsorja, andaj i thonė bravare.
  Nė pshat, posa sbardhėllehet, sheh njė plakėzė tė gjorė,
  Ngrihet, hap derėn ngadale, e del me kusi nė dorė,
  Rri nė derėzėt tė shtrungės, dhe djali duke dremitur
  I nget bagėtin' e delen, i mjel plakėz' e drobitur.
  Plaku lė shkopnė mėnjanė e bėn gardhin a zė shteknė,
  Bariu vė tufėn pėrpara, vasha pėrkėdhel sheleknė,
  Nusja pshi e ndreq shtėpinė edhe bėn bukėn e gjellėn,
  I shoqi sheh kanė, lopėn, viēnė, demnė, kalėn, pelėn,
  Mushkėn, qė ėsht' e harbuar edhe bashkė me gomarė
  Rrahėnė tė hedhin murė, tė hanė bimėn a barė.
  Njė grua vete nė krua, e jatėra zė tė tuntnjė,
  Njė sheh pulat, miskat, rosat, dhe tjatėra bėn ētė muntnjė.
  Na hyjnė shumė nė punė kafshėtė dhe bagėtija,
  Na i dha nė kėtė jetė shok' e ndihmės Perėndija.
  Tė mos ishte gjė e gjallė, njeriu s'rronte dot nė jetė,
  Do tė vdiste nga uria, do t'ish lakuriq e shkretė;
  Gjė e gjallė na vesh, na mbath dhe na ushqen e na xbavit,
  Kur shtohet e vete mbarė; jetėnė tėn' e pėrsėrit.
  Edhe dheu, qė na ep drithė, sido ta kemi punuar,
  Nukė pjell mirė si duam, po s'e patmė plehėruar.
  O shokėtė e njeriut, Zoti u shtoftė e u bekoftė!
  Dhe shpirti im mik pėrjetė, sindėkur ka qėn' u qoftė.
  Kafshėt, edhe bagėtinė, qė u ka kaqė nevojė,
  Njeriu duhetė t'i shohė, t'i ketė kujdes, t'i dojė.
  Tė mos t'i mundojmė kurrė, po si fėmijė t'i kemi,
  Eshtė mėkat edhe fjalė tė ligė pėr to tė themi.
  Dellėndyshe bukuroshe, qė thua mijėra fjalė,
  Dhe tė k'ėnda vahn' e lumėn, qė vjen me vrap e me valė,
  A mos vjen nga Shqipėria? Eni vjen pej Ēamėrie
  Me kėto milėra fjalė e me gluhė perėndie?
  Apo vjen nga Labėria, pra mė duke kaqė trime,
  Edhe fjalėtė qė thua mė gėzojnė zėmrėn time,
  Q'ėshtė thier, bėrė posi njė pasqirė,
  Duke kėputur nga cmagu, qė s'e kanė vartur mirė,


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat 01 Sep 2007, 01:52, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:51

  BAGĖTI E BUJQĖSI.
  (Pjesa e dytė)

  Apo vjen nga fush'e Korēės, nga vėnd'i mir' e i gjerė,
  Pej zembrėsė Shqipėrisė, qė del gjithė bot' e ndjerė?
  A mė vjen pej Malėsie, pej Skrapari, pej Dobreje,
  Nga Vijosa, nga Devolli, pej Vlor' e pej Myzeqeje?
  Tė munjam tė fluturonja e tė kishnjam krahė si ti,
  Me gas tė math do t'i vinjam Shqipėrisė brėnda nė gji!
  Pėr me marrė drejt Shkumbinė edh' Elbasan' e Tiranėn,
  E me ardh ke ti, o Shkodrė, tė shof Drinin e Bujanėn,
  Kostur, Pėrlep, Fėllėrinė, Dibrė, Ipek e Jakovėn,
  Mat' e Ysqyp e Prėshtinė dhe Mirėdit' e Tetovėn;
  Krojėnė e Skėnderbegut, q'i ka pas dhan ner Shqypnisė,
  Tue bam me trimni luftė, e m'e munt mren e Tyrqisė.
  Durres, o qytet i bukur, qė je kėrthiz' e mėmėdheut!
  Edhe ti Leshi me emrė, qė ke eshtrat e Skėnderbeut!
  Burrat tuaj aqė trima do ta lenė vall' Ylqinė
  Edhe gjithė shqipėtarėt ta mbanjė armiku ynė?
  Nukė mė ngjan e s'e besonj, kam te zoti shumė shpresė,
  Shqipėria kėtej-tutje kshu po nukė do tė mbesė.
  Dua tė dal majė malit, tė shoh gjithė Arbėrinė,
  Vėllezėrit shqipėtarė, qė venė nė pun' e vinė,
  Burrat trima me besė dhe shpirtmir' e punėtorė,
  Dhe fushatė gjithė lule e malet me dėborė.
  O fushazėtė pėllore, qė m'ushqeni Shqipėrinė,
  Do tė kėndoj bukurinė tuaj edhe bujqėsinė.
  Ti perndi e ligjėrisė, qė rri nė malt tė Tomorit,
  Unju posht' e mė ndih pakė, o motra im'e tė gjorit!
  Mė ke leshrat tė florinjta e tė ergjėndtė krahrorė,
  Ball' e gush' e faq'e llėrė dhe kėmb' e duar dėborė;
  Sikundėr do malėsorėt dhe pyjet e bagėtinė,
  Duaj edhe fusharakėt dhe arat' e bujqėsinė,
  Edhe ti, o mėmėz' e dheut, q'i fale dheut aq' uratė,
  Sa pjell mijėra tė mira e kurrė s'mbetetė thatė,
  I dhe lul'e bar e gjethe, bim' e drith' e pem' e drurė,
  Mlodhe gjithė bukuritė edhe kanisk ia ke prurė.
  Tė keqen, o symėshqerė, shikomė njė herė nė syt!
  Si lulet' e si bilbili edhe unė jam djali yt
  . Gjithė kėto farė lulesh e kėtė tė bukur erė,
  Kėtė mblerim, kėto gjyrė vallė nga ē'vent'i kesh nxjerrė!
  O sa e madhe bukuri! As mė thua ku e more!
  O bukuroshe, t'u bėfsha, ngaha gjiri yt e nxore?
  Apo me dorėt tė bukur e more nga gjir'i Zotit,
  Nga qielli, nga parajsa, nga prehėr' e plotė i motit?
  Kudo shkel kėmbėza jote, gėzohet vendi e mbleron,
  Tekdo heth sythit e qeshur, bukuri' atje lulėzon!
  Ti zbukuron faqen' e dheut, ti do e ushqen njerinė,
  Mė tė gjallė, dhe pas vdekjes e pret duke hapur gjinė!
  Vjen dimėri, t'i than lulet, ti me njė frym' i ngjall prapė,
  Napėnė q'u heth pėrsiprė, ua heq me ver' e me vapė.
  Bujkun e xgjuan me natė edhe vė pėrpara qetė,
  Nisetė pa zbardhėllyer pėr punėzėt tė vėrtetė;
  Mer pluarin e parmėndėn, zgjedhėn, tevliknė, hostenė,
  Kafshėn, farėn, shoknė, bukėn, trajstėnė, lakrorė, qenė...
  Shėrbėtor'i mėmės' sė dheut, q'e ka zėmrėnė plot shpresė,
  Del kur hapet trėndafili dhe bari 'shtė gjithė vesė;
  I falet Zotit t'vėrtetė dhe zihet nga pun' e mbarė,
  Zėmėrzėn e ka tė bardhė dhe tė qruar e tė larė.
  Pa lodhur e pa kėputur, pa djersė e pa mundime,
  Njeriu i gjorė nė jetė nukė gjen dot as thėrrime,
  Si tė punosh dit' e natė e tė bėsh ē'duhenė gjithė,
  Ahere kėrko nga Zoti tė t'apė bukėz' e drithė.
  Njeri, puno, mos psho kurrė dhe lark nga makutėrija,
  Zėmėrnė kije tė gjerė, mos ki keq, pa t'ep Perndija.
  Puna ka duk e uratė, Zot'i math e ka bekuar,
  Njerinė mi faqet tė dheut e dėrgoi pėr tė punuar.
  Ver' o e bukura verė, qė na vjen nga i madhi Zot
  Me mirėsi, me bukuri, me gas tė math, me duar plot,
  Sindėkur ēel trėndafilė, e i fal bilbilit zėnė,
  Ashtu na bije nga qielli njė gas nė zėmėrt tėnė.
  Zot'i e i vėrtetė pėr tė ushqyer njerinė,
  Pėr tė zbukuruar dhenė, pėr tė shtuar mirėsinė,
  I dha zjarr e flakė diellit, i fali dhe shinė resė,
  Bėri dimėrin e verėn dhe zemrės san' i dha shpresė.
  Pėr tė arriturė rrushnė ē'ka punuar Perėndija,
  Qielli, dheu, dielli, shiu, njeriu, tėrė gjithėsija!
  S'ėshtė ēudi pse na dėfren ver' e bukur zemrėn tėnė;
  Ē'ka punuar Perėndija edhe njeriu, sa e bėnė!
  Ju shokė, kur pini verėn, mos dehi, mos zėmėrohi,
  Mos u zihni, mos u shani, mos lėvdohi, mos qėrtohi,
  Se pėrēmoni Perėndinė, q'i ka falur hardhisė rrush,
  Edhe kėrkon dashurinė e ndodhet pshetazi ndaj jush;
  Po gėzohi, prehi, qeshni, duhi, xbaviti, dėfreni,
  Flisni fjalė tė pėlqyer, loni, kėndoni, kėrceni,
  Bėjeni zėmrėn tė gjerė edhe shtoni dashurinė,
  Mirėsinė, njerėzinė dhe besėn e miqėsinė,
  Se nė breng' e nė tė keqe, nė punė e nė tė pirė,
  Mirretė vesh njeriu i lik, njihetė njeriu i mirė.
  A e shihni gjithėsinė, yjtė, Diellinė, Hėnėn, Dhenė,
  erėn, retė, kohėn, Kashtėn' e Kumtėrit, Shėnjėn,
  Si janė pėrveshur gjithė edhe lėēijn' e punojnė,
  Njėri-tjatėrit i ndihin, ashtu punėn e mbarojnė.
  Nė mest tė kėti rrėmeti, tė punėtorėve shumė,
  Njeriu duhet tė lėēinjė, apo tė bjerė nė gjumė?
  Mundohetė punėtori, po nė zemėrzėt tė qetė
  Sa gas tė math ndjen, kur njėra qė hoth, i pjell dymbėdhjetė!
  Kur e sheh kallin' e plotė tė kėrrusurė nga barra,
  Dhe parajsėn e vėrtetė tė tfaqurė nėpėr ara,
  Kur heth lėmėn e mbleth toknė, ndan bykn' e kashtėn mėnjanė,
  U heth kuajve e qevet, qė janė lodhur, tė hanė,
  Kur e pėrmbush plot shtėpinė me drith' e me gjė tė gjallė,
  Shtrohet me uri nė bukė e ha me djersė nė ballė.
  Sheh pjergullnė, manė, fiknė, thanėnė, arrėn, ullinė,
  Mollėn, dardhėn, pjeshkėn, shegėn, vadhėnė, ftuan, qershinė,
  Kumbullatė, zerdelinė, ngarkuar me pemė gjithė,
  Oborrė plot gjė tė gjallė, shtėpinė mbushur me drithė,
  Dhe zėmėra i gėzohet, pa i faletė Perėndisė,
  Q'e ēpėrblen punėn e djersėn e mundimn' e njerėzisė.
  Qysh rroit mblet' e uruar dhe ven' e vin e lėēijnė,
  Ca huallinė ndėrtojnė, ca nėpėr lule shėndijnė.
  O ē'punė me mėnt punojnė, sa bukur e bėjn' e mirė!
  N'apin dyllėtė, q'ep dritė, dhe mjaltė fjesht' ėmbėlsirė.
  Dhe punėtorėt' e mirė m'atė mėndyrė punojnė,
  Edhe gjithė njerėzija me mundimt t'atyre shkojnė;
  Njėri mih, jatėri lėron, njėri mbjell, jatėri prashit,
  Kush t'harr, kush korr, kush mbledh duaj, kush shin, kush sharton, kush krasit,
  Njė bėn pluar' e sėpatėn, njė parmendėn, njė shtėpinė,
  Njė pret e qep, njė merr e ep, njė mbath, njė shikon mullinė,
  Ēdo njeri njė farė pune bėn nė mest tė shoqėrisė,
  Kjo ėsht' udh' e Perėndisė, ky ė nom i gjithėsisė.
  Edh' ajo miza pėrdhese, ē'i duhetė pėr tė ngrėnė,
  Eshtė rrahur e pėrpjekur e me kohėz' e ka vėnė.
  Ka njė punė tė punonjė si ēdo gjė q'ėshtė nė jetė,
  Kshu e ka thėnė me kohė Zot'i math e i vėrtetė.
  Bujku mundohet nė verė, po nė dimėr rri e prėhet,
  Sheh shtėpizėnė mė kamje, edhe zėmėra i bėhet,
  Gratė tė gjitha punojnė n'avlėmėnt e nė tė tjera,
  Edhe jashtė fryn e bije, por kur na trokėllin dera:
  Eshtė nj'udhėtar i gjorė, qė ka mbetur nė dėborė,
  I kanė ngrirė tė mjerit vesh' e goj, e kėmb' e dorė;
  Ngrihet i zot'i shtėpisė edhe tė huajthin e merr,
  E vė nė kryet tė vatrės me njerėzi, me tė math nder,
  Posa e shohėnė qė vjen, i ngrihen gjithė fėmija,
  Se tė huajnė mė derė na e dėrgon Perėndia,
  Pa i bėjnė zjarr e ngrohet edh'e mbajnė me tė mirė,
  I sjellin shtresė tė flerė edhe tė ngrėn' e tė pirė.
  Kėshtu tė huajt' e miqtė njeriu q'ėshtė i uruar
  I pret me krahėror hapur e i pėrcjell tė gėzuar.
  Nė verė qė ēelen lulet, qielli ndrin si pasqyrė,
  Sbukurohetė faq'e dheut e merr mijėra fytyrė;
  Pa ngjallenė mė ēdo lule, mė ēdo bar e mė ēdo fletė
  Gjėra tė gjalla me mijė, rroitin nga dheu si mbletė.
  Shpest' e mizatė kėndojnė e kuajtė hingėllijnė,
  Lulet' e bukura m'erė si ar e si flori ndrijnė,
  Bujku nget pėndėn e lėron, mbjell a bėn gati ugarė,
  Kalorėsi i shkon njatė dhe i thotė -- puna mbarė
  -- Papo merr anėn e lumit me zėmėrė tė gėzuar,
  Kėndon, fishėllen e vete ngadalė, duke mejtuar;
  Vė re lumėn e kulluar, qė ikėn me ligjėrime,
  E ndėr ment tė ti i bije ca t'ėmbla shumė mejtime.
  Vashazėtė bukuroshe, posi shqerratė manare,
  Si kapėrollet e malit, si thėllėzatė mitare,
  Venė tė lajnė nė lumė gjithė tok duke kėnduar,
  Me gas nė sy e nė buzė e me lulezė nėr duar;
  Pėrveshin llėrėt' e bardha dhe tė majm'e tė perndijta,
  Pulpazėtė bukuroshe e kėmbėzėt' e kėrthijta.
  Dellėndyshja qė fluturon e ndehetė pėrmi lumė,
  U afrohetė si mike e u thotė fjalė shumė,
  Dhe mėshqer' e pėrkėdhelur vjen nė lumė tė pij' ujė,
  A tė prėhetė nė hije, a tė bėnjė gjė rrėmujė.
  Bari, bima vatur mė bres e bujku shum' i gėzuar,
  Si bariu kur merr kėrthinė edh'e pėrkėdhel ndėr duar.
  Bilbili ia thotė bukur, lumi vete gjithė valė,
  Ep erėn e Perėndisė trėndafili palė-palė.
  Veē njė vashėz' e mjerė qan tė motrėnė, q'e ka lėnė,
  O! ėshtė mbuluar nė dhe vashėza fytyrėhėnė!
  Mėma dhe motėra mbetur nė zi e nė vaj tė shumė,
  Dhe shqerra manarez' e saj, e pėrzieshmez' e pėr lumė!
  Tė kėput shpirtinė plaka, kur zė dhe nėmėron e qan,
  Ah, i ziu njeri nė jetė sa heq e sa duron e mban!
  Vashėn vėrtet e mbuluan, po shpirt'i saj nė qiej shkoi,
  Hapi krahėthit e lehtė, nė hapėsirat fluturoi;
  Bukuri e saj u pėrzje me bukurizėt tė prillit,
  Me fjalėzėt tė bilbilit, me erėt tė trėndafilit,
  Gjėsendi s'humbetė kurrė e gjė s'vdes me tė vėrtetė,
  Mase ndryshohenė pakė, po janė nė kėtė jetė;
  As shtohet, as pakėsohet, as prishetė gjithėsija,
  Vdesėn e ngjallenė prapė si gjith' edhe njerėzija.
  Kėtu janė gjithė ē'janė e gjithė ē'gjė munt tė jetė,
  Engjėllitė, Perėnditė dhe ajy Zot'i vėrtetė!
  Se njė trup e njė shpirt ėshtė gjithėsia, qė s'ka anė,
  Tė gjallė edhe tė vdekur gjithė brėnda nė tė janė.
  Perėndija njerin' e parė e mori prej dore vetė,
  E zbriti mi faqet e dheut, q'ish me lulez' e fletė,
  Mė tė drejtėnė tė themi, mbi faqet tė dheut e ngriti,
  E bėri tė zotthin' e dheut edhe kėshtu e porsiti:
  Nga kjo baltė tė kam bėrė, rri kėtu, mė paē uratė,
  Mos u loth e mos psho kurrė, po pėrpiqu dit' e natė,
  Sheh si punon gjithėsija? Ashtu tė punosh edhe ti,
  Tė mos rrish kurrė pa punė e tė vėsh duartė nė gji.
  Mos u bėj i lik e i keq, i paudh' e i pabesė,
  I rrem, i ndyrė, i dėmshim, i rėnduar e pa shpresė,
  Mėrgohu nga tė kėqijat, pej ēdo farė ligėsije,
  Pej nakari, pej lakmimi, pej vjedhjeje, pej marrėzije,
  Mos vra, mos merr tek s'ke vėnė, edhe ki nom dashurinė,
  Bes' e fe ki urtėsinė, tė drejtėnė, mirėsinė.
  Nė bėfsh mirė, liksht s'gjen kurrė, po, nė bėfsh liksht, mos prit mirė,
  Ki dėshirė pėr tė mirė dhe nė zemėrė mėshirė,
  Ji i but', i urt', i vyer e mos u bėj kurrė makut,
  I egėr e i mėrzitur dh'i mahnitur si madut,
  Mos ju afro dhelpėrisė, po sė drejtėsė iu nis pas;
  Nė dėgjofsh fjalėt' e mija, do tė jesh gjithėnjė nė gas.
  Nga gjithė ē'pat gjithėsia, tė kam dhėnė dhe ty pjesė,
  Nė u bėfsh si them, i mirė, emr'i math do tė tė mbesė.
  Tė kam dhėnė mėnt tė mėsosh, tė vėrtetėn me tė ta shohē,
  Dhe zėmėr' e vetėdijė, tė mir' e tė drejtėn ta njohē,
  Do tė tė lė dhe nevojėn, udhėn tė tė tregonjė,
  Tė tė ndihnjė mė ēdo punė, tė tė psonj' e tė tė zgjonjė.
  Gjithė tė mirat qė janė, kėtu nė dhet i kam mbuluar,
  Po gjėsendi nė shesh s'nxjerr dot pa dirsur e pa munduar;
  I gjen tė gjitha me kohė, po rrėmo thell' e mė thellė,
  C'do gjė qė tė duhet, kėrkoje, barku i ti do ta pjellė.
  Sa gjėrėrazė tė vlera do tė gjesh ti kėtu brenda,
  Edhe pėrsipėrė soje, e sa do tė t'i ket ėnda!
  Me fuqit qė tė kam dhėnė, them qė tė vinjė njė ditė
  Tė marrē udhėn e sė mirės e tė gjesh tė madhe dritė,
  Tė marrē vesh dalengadalė sa punėra qė kam bėrė,
  Diell, hėnė, yj, dhe, qiej e gjithėsinė tė tėrė!
  Po qė u bėre i urtė, mua mė ke afėr teje,
  Ndryshe, qofsh i mallėkuar edhe mėrguar prej meje!
  Tė parit tėnė perndia kėto fjalė vetėm i tha,
  I fali gjithė tė mirat, i dha uratėn dhe e la.
  Det i p'an'i mirėsisė, q'emrin tėnd s'e zė dot ngoje,
  Qysh e ngrehe gjithėsinė pa lėnė farė nevoje!
  Fali njeriut urtėsinė, mirėsinė, njerėzinė,
  Butėsinė, miqėsinė, dashuri, vėllazėrinė;
  Epu sheshevet lul' e bar dhe pyjevet gjeth e fletė,
  Resė shi, aravet bimė e mos lerė gjė tė metė,
  Fali erė trėndelinės, manushaqes, trėndafilit,
  Kalliut bukė, mizės pjesė, zogut ngrėnie, zė bilbilit,
  E drurėvet epu pemė dhe uratė bagėtisė,
  Dėrgo dhėmbj' e kujdes pėr to nė zėmėrt tė njerėzisė;
  Epi pjergulls' e vėshtit rrush dhe vozėsė fali verė,
  Mos e lerė pa tė kurrė, kurrė thatė mos e lerė;
  Fali diellit flak e zjarr dhe hėnės e yjet dritė,
  Edhe detit uj' e kripė, gjithėsisė jet e ditė.
  Yjtė le tė vinė rrotull dhe njerėzit tė punojnė,
  Tė dėfrejn' e tė gėzohen dhe si vėllezėr tė shkojnė.
  Tregomu dhe shqipėtaret udhėn e punės sė mbarė,
  Bashkomi, bėmi vėllezėr edhe fjeshtė shqipėtarė,
  Falmi, falmi Shqipėrisė ditėn e bardh' e lirisė,
  Udhėn e vėllazėrisė, vahn' e gjithė mirėsisė.
  Nxirr tė vėrtetėn nė shesht, paskėtaj tė mbretėronjė,
  Errėsira tė pėrndahet, gėnjeshtėra tė pushonjė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:54

  Pellazgėt - Shqiptarėt

  Ishte njė ditė
  Qė pellasgjitė
  Posi njė dritė
  Mbuluan dhenė
  Duall ng' Asia
  Si mizėria
  Dhe me ania
  E hodhė denė.

  Pas pakė herė,
  Duke pėrzjerė
  Ca me tė tjerė,
  Bėnė elinėt,
  Dhe duke ndarė
  Syresh njė farė,
  Si ka tė ngjarė,
  Bėri llatinėt.

  Edhe tė tjerėt
  E mė tė ndjerėt,
  Tė papėrzjerėt,
  Pellasgjinj mbenė
  Maqedhoninjtė
  E ilirinjtė
  E mollosinjtė,
  Gjith' ata qenė.

  Dhe ata janė
  Prindėrtė tanė,
  Pastaj na thanė
  Na shqipėtarė
  Mundim tė themi
  Ne ata jemi,
  Atė gjak kemi,
  Si dhe shtyparė. { tiparin }

  Thot' Herodoti,
  Nė Tomor zoti
  Shtėpi qėmoti
  Kishte Dhodhonė
  Eshtė m'e vjetėr
  Ngaha ēdo tjetėr,
  Shumė mė tepėr,
  Kjo gjuha jonė.

  Ne kurdoherė
  Burra tė ndjerė
  Edhe tė vlerė
  Jemi treguar;
  Me grekėrinė
  Dhe me Persinė,
  Me gjith' Asinė
  Kemi lėftuar.

  Me Lekėn vamė, { Aleksandri i math }
  Muntmė Daranė,
  Datėn i dhamė { frikėn }
  Gjithė Asisė
  Burr' u dėftyem,
  Tė gjith' i thyem,
  Pėrmbys e kthyem
  Fron' e Persisė.

  Tė tėrė dhenė,
  Den' e sterenė,
  Sa kombe qenė
  Nė kėmb i vumė
  Dhe mbretėruam
  Kudo qė shkuam,
  Tekdo lėftuam,
  Vėndin e zumė.

  Me Pirron vamė
  Romės i ramė,
  Llatint' i vramė
  E i tmeruam;
  Me Skėnderbenė
  Tyrqve sa qenė
  U dhamė dhenė
  Dhe i dėbuam.

  Kush i goditi
  Posi petriti
  E i cfiliti
  Tyrqit, barbarėt?
  Bota s'kuxonte
  Qė t'u qėndronte,
  Po kush lėftonte?
  Ne shqipėtarėt.

  Pastaj u ndruam,
  Se s'kupėtuam
  Dhe nuk e ēquam
  Tė mirėn tėnė
  Gjaknė pėr botė
  E derthmė kotė,
  Njeri ē'tė thotė?
  Nuk ishte thėnė!

  Mbajtmė Tyrqinė,
  Ngjallmė Greqinė,
  Ndihm' Italinė.
  Po Shqipėrinė?
  Pse s'u munduam?
  Pėr kė lėftuam?
  Neve ē'fituam?
  Ē'kemi taninė?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:56

  TRATHĖTORĖTĖ

  Shokė, kemi ne mest tėnė
  Shum' armik' e trathėtorė!
  Popo! mos u qoftė thėnė!
  Veē qė s'kanė gjė nė dorė.

  Harruanė mėmėdhenė
  Dh' e lanė kombinė tėnė
  E njė tjatėrė na gjenė!
  Popo! mos u qofte thėnė!

  Lanė zonjėn e lėvduar
  E zunė njė kurvė shtrigė,
  Tė ndyr' e tė mallėkuar,
  Tė fėlliqur e tė ligė.

  Lanė mėmėn tė xhveshur
  Dhe mundohenė pėr botė,
  Pa dhe bota duke qeshur
  U thotė: mundohi kotė!

  Qysh u bėnė Efialtė
  E nuk e njohin tė mirėn,
  Uthullėn pandehin mjaltė
  Edhe dritė errėsirėn!

  Buk' e mėmėdheut zėntė
  Tradhėtorėt e pabesė!
  Dhe Zoti dėrrmėn u dhėntė,
  Kurrė mos paēinė pjesė!

  Miqt' armiq i kanė bėrė,
  Armikėtė miq i zunė,
  Qysh janė fyell tė tėrė!
  Ē'ėshtė kjo e madhe punė!

  Fajn' e math kur do ta njohin
  Njerėzit e mallėkuar?
  Dritėnė pse nuk e shohin,
  Apo janė tė verbuar?

  Janė sė gjithash tė marrė
  Dhe tė liq me tė vėrtetė,
  Mėmėdheut bėjnė varrė,
  Po do tė bienė vetė,

  Se mbretėron e vėrteta,
  S'del kurrė gėnjeshtr' e shkretė
  T'ish ashtu, qe prishur jeta,
  S'kish mbetur gjė e vėrtetė.

  Ata turpinė fitojnė,
  Nderr' e tyre posht' e hedhin
  Dhe armikėtė gėzojnė
  E nė errėsirėt bredhin.

  Nuk ėshtė kurrė haruar
  Dh'e mira dh'e lig' e shkretė,
  Tė gjitha janė paguar,
  S'ka mbeturė gjė nė jetė.

  Lerini, pa do ta gjėjnė,
  Tė vėrtetėn do ta njohin,
  Se tani s'e dinė c'bėjnė,
  Janė tė verbėr e s'shohin.

  O, popo ē'turp kanė marrė!
  Janė bėrė tradhėtorė
  Dhe s'janė mė shqipėtarė,
  Se nga kombi hoqnė dorė.

  Me tė huajnė u bėnė,
  Me armikn' e Shqipėrisė,
  S'duanė gjuhėnė tėnė
  Armikėt' e Perėndisė!

  Ndjej, o Zot, se nukė dinė
  Se ē'bėjnė, janė mahnitur,
  Rrahin tė prishin shtėpinė
  Pun' e lig' edh' e mėrzitur.

  Tė gjorėt janė nė gjumė,
  Tė vėrtetėnė s'e dinė,
  Do tė mundohenė shumė,
  Pasdaj mėnttė do t'u vinė.

  Vėllazėrin' e harrojnė
  Dhe kombin e mėmėdhenė,
  Dhe armikėtė dėgjojnė
  Edhe s'dinė se ku venė.

  Hiqni dorė, hiqni dorė!
  Mblithni mėntt' e tupėrohi,
  Mos u bėni trathėtorė,
  Se pasdaj do tė pendohi.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 01:57

  Emri i Zotit

  Zot i vėrtetė,
  Bota e tėrė
  Gjithė ē'ke bėrė
  E ē'ka nė jetė
  Tė gjitha ē'janė
  Yje dhe diej,
  E dhé e qiej,
  Njė gjuhė kanė,
  Qė thotė emrin tėnt!

  Ngado qė shikonj,
  Atė emėr dėgjonj.
  E shoh mė ē'do vėnt.
  Dheu, qė rrimė ne,
  Duke mbleruar,
  E kam dėgjuar,
  Qė thotė se ē'je.
  Yjtė me dritė,
  Duke kėrcyer,
  E duke kthyer,
  Nat' edhe ditė,
  Re me gjėmim
  Zoqtė me fjalė,
  Deti me valė,
  Lumi me rrėmbim
  Lulja me erė,
  Dhe me bukuri,
  E me mituri,
  Kur ēel nė verė,
  Emrin tėnt thonė,
  Ty tė tregojnė
  E tė lėvdojnė,
  Ty gjithė monė!
  Po njeriu, o Zot!
  S'ta di emrin tėnt,
  Se s'gjendet me mėnt.
  Ah! S'e thotė dot;
  Njeriu nukė munt,
  Se gjuhė s'i dhe
  Qė tė thotė ē'je,
  O fuqi pa funt!
  Dielli kur del,
  A tek perėndon,
  Zogu kur kėndon,
  E gjethi tek ēel,
  Bukur tregojnė,
  Emrin qė ke,
  Rrėfejnė ē'gjė je,
  Dhe mė gėzojnė.
  Nė gjithė botė
  Vetėm njeriu s'di
  Rri si ēilimi
  E s'mundet ta thotė!
  Me zė tė zjartė,
  Donja tė flisnja,
  Edhe t'i grisnja,
  Retė si kartė,
  Si vetėtima;
  Apo si lumi,
  Qė s'e zė gjumi,
  Me oshėtima!
  Falmė nga togu
  Q'ėshtė e ē'shohėm
  Nga gjithė ē'njohėm,
  Zėn' e njė zogu,
  Tė rri mė njė vėnt,
  Edhe mė lerė,
  Tė them njė herė,
  Njė herė emrin tėnt.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:00

  Falja.

  Zot i math e i vėrtetė
  Qė kreve ē'shohėm nė jetė,
  Edhe tė tjerė qė janė
  Pa funt pa krye pa anė,
  Edhe kudo je ti vetė,
  Syri yn tekdo shikon,
  Qė nga lint e gjer tek pėrndon,
  Mė ēdo vėnt tė sheh fuqinė,
  Urtėsin' e madhėrinė,
  Falna gjithė mirėsitė,
  Epna dituri e dritė,
  Tregona udhėn' e mirė,
  Mos na lerė n'errėsirė,
  Dhurona gjithė tė mirat,
  Mėrgona nga tė pėshtirat.

  Zot! falna vėllazėrinė,
  Dashurin' e miqėsinė,
  Epna dėshirė tė msojmė,
  E tė mirat tė punojmė,
  Bėna tė but' e tė qetė,
  E tė urt' e tė vėrtetė,
  Jetėnė ta trashėgojmė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:01

  Zonj' e fatit.

  O moj plaka lozonjare,
  Qė ndjek fatn' e njerėzisė
  Dhe mas' e peshė s'ke fare,
  Po me shkop tė marrėzisė.

  Moj po me ē'sy e me ē'faqe
  Mė qasesh prap' e mė ēfaqe?

  Tė shoh qė vjen posi hije
  Ngadalė si qėn i qetė
  Edhe hi syvet mė shtije,
  T'u thaft' ajo dor' e shkretė!

  Ata sy tė zgurdulluar
  T'i shoh, o e mallėkuar!

  S'je e verbėrė, si thonė,
  Qė s'sheh, s'di se ē'bėn nė jetė,
  S'je e shurdhėr, pasha Zonė!
  Dėgjon posi djalli vetė.

  Po je e keqe dhe shtrigė,
  E pabes' e zėmėrligė.

  Ti fjalėtė i ke kthyer,
  Prandaj na ke pėrvėluar,
  A, popo, ē'na ke gėnjyer!
  Njeri s'tė ka trashėguar.

  Dhe kur ndrin, ndrin si lugati,
  Prandaj s'tė ka qėndrim fati.

  Jakė, se jam dėshėruar
  E mė s'e duronj dot vrerė,
  Qesh, mos rri e zėmėruar,
  Makar pėr njė copė herė.

  Qesh njė herė, o leshrakrėnde,
  Me tė qarė nuk u dėnde?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:02

  Perėndija.

  Ē'sheh, ėshtė zot'i vėrtetė,
  Ē'dėgjon, ėshtė zėr'i tija,
  Gjithė ē'ka e s'ka nė jetė,
  Eshtė vetė perėndia.

  Mos shiko valėtė p'anė,
  Mos tė gėnjenjė rremeti,
  Tė tėra njė burim kanė,
  Gjithė ngrihen pej njė deti.

  Nė det tė math e tė gjėrė
  Ēdo valė qė tė sheh syri,
  Atje ėshtė deti tėrė,
  Po valėtė mirė qyri.

  Kur ta zėsh gjėnė tė bėrė,
  Esht' ashtu me tė vėrtetė,
  Po ta vėsh re gjat' e gjėrė,
  Esht' ajy bėrėsi vetė.

  Dhe kush flet edhe ē'gjė flitet,
  Ē'duket e s'duket nė jetė,
  Dhe kush sheh dh'ajo qė shihet,
  Zot' i vėrtet' ėshtė vetė.

  Se e tėrė gjithėsia,
  Qė nuk' i gjėndetė fundi,
  Eshtė vetė perėndia,
  Pėr atė s'ka vėnt gjėkundi.

  Eshtė nė shesht perėndia,
  I verbėri s'munt ta shohė,
  Ajo ėshtė gjithėsia,
  I dituri munt ta njohė.

  Pe njė lulezė kur shohim
  Dhe tė vėmė re njė fletė,
  Me dituri munt ta njohim
  Q'atje 'shtė zot' i vėrtetė.

  Eshtė nė shesht perėndia,
  Sicilido munt ta njohė
  Po s'e mbuloi e padija,
  Njeriu tekdo munt ta shohė.

  Kush do ta shohė tė tėrė,
  Tė shohė mirė njerinė,
  Vethen' e tij re tė vėrė,
  Atje e gjen perėndinė.

  Dhe parajsi dhe skėterra,
  Dhe engjėlli edhe djalli,
  Edhe gjithė ē'ka tė tjera,
  Janė brėnda tek i gjalli.

  Ajy qė ka mirėsinė,
  Ka perėndin' e tė mirat,
  Edhe kush ka djallėzinė,
  Ka djallė e ligėsirat.

  Mė ēdo anė e kėrkova,
  Thashė: ku 'shtė perėndia,
  Po mė pasdaj e mėsova,
  Qėnke ndaj mej' e s'e dija.

  Kėrkonja gjetkė ta gjeje
  Zotn' e math e tė vėrtetė,
  Ajy qėnėkej ndaj meje,
  E paskėsha unė vetė!

  Me fjal' e me agjėrime
  Nuk e gjen dot perėndinė,
  As me kreshm' e me kungime,
  Si punojn' ata qė s'dinė

  Trajstėn' e ke plot me bukė,
  Edhe hiqesh si i mjerė,
  Dhe ke zėn' e thua nukė,
  E lipėn derė mė derė.

  Eshtė ndaj teje i gjallė,
  Ti e kėrkon nėpėr gurė,
  Nė tė rrem' e nė pėrrallė,
  Andaj nuk' e gjen dot kurrė.

  Pa s'vdes kurrė perėndia,
  Po kush vdes nė jetė vallė?
  Gjė s'vdes, sepse gjithėsia
  Eshtė gjithėnjė e gjallė.

  Qeshė diell, ishnja hėnė,
  U bėsh' uj' e balt' e erė,
  Yll e zok e dash kam qėnė,
  Pa dhe njeri shumė herė.

  Sa det i math e i gjerė
  Edhe sa mijėra valė!
  Sicil atje do tė bjerė,
  Prapė soje do tė dalė.

  Mijėra shpirtėra ngrihen,
  Bijen mijėra tė tjera,
  Vjen dimėri, lulet pshihen,
  I nxjer prapė nė shesht vera.

  Nj'ėshtė, po ka shumė ngjyrė,
  Duket sikur s'ka tė ngjarė,
  E sheh fytyrė-fytyrė,
  Po 'shtė i njėjt' e i pandarė.

  Ajy ėshtė trėndafili
  Edhe gjėmb' i trėndafilit,
  Ajy ėshtė dhe bilbili,
  Ajy dhe zėr' i bilbilit.

  Mos shiko ē'rrobė ka veshur,
  Eshtė brenda vet' i qetė,
  Syr' i t'urtit e sheh xhveshur,
  Veē ati s'ka gjė ndė jetė.

  Zoti ėshtė gjithėsia,
  Ajy ėshtė gjithė ē'janė,
  Po kush njeh vethen e tija,
  S'e kėrkon mė tjatėr anė.

  Dhe qelqeja u hollua
  Dhe vena, pa u pėrzjenė
  S'ka ven', ėshtė qelqe thua,
  A s'ka qelqe, ėshtė venė.

  Unė ndaj teje njė pikė,
  O det i gjer' e pa anė!
  Tė hynj brėnda mė vjen frikė,
  Po s'hiqem dot dhe mėnjanė.

  Tė kisha zėn' e bilbilit,
  Gjithėnjė do tė kėndonja
  Bukurin' e trėndafilit,
  Dhe kurrė tė mos pushonja.

  Po ti vetė je, o bilbil,
  Ti je edhe dashuria,
  Ti je edhe trėndafili
  Edhe bukuri e tija.

  Ti je ē'ėshtė jet' e tėrė,
  Ti je vetė gjithėsia,
  Ti vetė njeri je bėrė,
  More fytyrėn e tija.

  Oh! det i math e i paanė,
  Nė njė stamnė qysh ka hyrė?
  Ajy q'ėshtė gjithė ē'janė,
  U mbloth tok mė njė fytyrė.

  Mė ēdo anė qė shikova,
  Pashė mirė qė je vetė,
  Tė gjeta tek tė kėrkova,
  Zot'i math e i vėrtetė.

  Pe trupi shpirt ėshtė bėrė,
  Edhe shpirti trup nė jetė
  Eshtė bėrė, njė i tėrė
  Gjithė ē'ėshtė, ėshtė vetė.

  Paskėtaj, o shokė, kurrė
  Mos kėrkoni perėndinė
  Nėpėr mur' e nėpėr gurė,
  Po shihni mirė njerinė.

  Zėmr' e njeriut nė jetė
  Eshtė vėnd' i perėndisė,
  Esht' atje zot' i vėrtetė,
  Det' i math i gjithėsisė.

  Ajy ėshtė gjithėsia,
  Edhe udh' e perėndisė,
  Eshtė vetėm njerėzia,
  Q'i duhetė njerėzisė.

  Mer dorėn e diturisė,
  Pa ajo do tė tė nxjerė
  Gjer te fron' i perėndisė,
  Ndaj soje do tė tė shpjerė.

  Esht' e vėrtetė kjo punė,
  Mos qėndroni n'errėsirėt,
  Se kėtė s'e gjeta unė,
  E kanė thėnė tė mirėt.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:03

  Nė dashtė Zoti.

  Nastradini ish qetuar
  Dhe po rrij duke mejtuar;
  Po pėrnjėherė u xgjua,
  Sė shoqes i tha: "O grua,
  Nesėrė jam pėr nė veshtė,
  Se s'kam vatur kėtė vjeshtė,
  Sindėkur vinja qėmoti."
  Plaka tha : "Nė dashtė zoti."
  Nastradini i tha : "Unė
  S'e kėllas zotnė nė punė, { s'e kėllas -- s'e fus }
  E shoh vetė punėn time,
  E nuk e vė nėr mundime,
  Qė tė doj' a tė mos dojė,
  Se nukė mė flet me gojė."
  Kėshtu the, o jetėgjatė!
  Papo u ngrite me natė,
  More shportat e gomarė,
  Po s'tė vate udha mbarė!
  Pėr rrush del njeriu i mjerė
  E sjell shkarpa shumė herė.
  Gjithė bota po punonin
  E udhėtė po ndrejtonin.
  Nastradinė kur e panė,
  E zun' e mė nuk e lanė:
  Gjithė ditėn gur' i gjori
  Mbajti edhe pagė s'mori.
  I kėputur, i drobitur,
  I lodhur, i kahėnitur,
  Natėn nė t'errėt u kthye,
  Me pluhurė mbi qyrdye!
  Erth mė der' e trokėlliti,
  E shoqja nga shkalla xbriti,
  Tha : "Kush ėsht' aty mė derė?"
  Pa tha Nastradin' i mjerė:
  "Nė dashtė zoti, jam unė,
  Qė vajē' e s'bėra dot punė!"
  Pa mė nesėret njė fqinjė,
  Q'ish i varfėr e pa linjė,
  Erth e i kėrkoi gomarrė,
  Duke thėnė ca mė parė:
  "Jemi pa buk' e pa ngrėnė,
  Nė mulli drithė kam shpėnė,
  Gjer mė tani ėshtė bluar,
  Po s'kam kafsh', o i uruar."
  Nastradini, pa mejtuar,
  Tha : "Pėr dru e kam dėrguar,
  Ka vaturė qė me natė,
  I varfėri veshgjatė."
  Ajy tha "e kam dėrguar",
  Gomari palli nė quar!
  Fqinja tha : "Pse mė gėnjeni,
  Tė drejtėnė s'ma rrėfeni?
  Ja se ku pėllet gomari,
  Qysh e ka marė druvari!"
  Nastradini tha : "S'kam parė
  Kshu, tė besojnė gomarė!
  Me fjalėn time s'je nginjur,
  Qė jam sot plak e i thinjur,
  Po dėgjon gomarrė ē'thotė,
  Q'ėshtė pa mėnt e flet kotė.
  Njeriu qė dėgjon gomarrė,
  S'e ka punėn mbroth e mbarė."
  Kėshtu tha, po tė vėrtetėn
  E thosh gomari, tė shkretėn.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:04

  Ujku dhe Qengji.

  Ujku pa fe
  Erth nė kope
  Dhe, si s'pa qėn,
  U fut nėr dhėn,
  Njė qėnq zuri
  Zėmėrguri.
  Qėngji i tha:
  "Ore vėlla?
  E po pėrse?
  As mė rrėfe
  Se ē'faj tė kam?
  I vogėl jam."
  Ujku i tha:
  "Do tė tė ha!
  A e mba mėnt
  Mė kėtė vėnt
  Kur mė shave?
  Mė the xhave!" { xhave -- qėn qė leh mė kot }
  Qėngj' i thotė:
  "E ke kotė,
  Unė sivjet
  Jam pėrmbi dhet."
  "Mase, i tha,
  Qe yt vėlla."
  "Vėlla, tha, s'kam,
  I vetėm jam."
  "Fort mir', i tha,
  S'paske vėlla,
  Po jot ėmė
  Ē'pati prėmė { prėmė -- mbrėmė, dje nė darkė }
  Qė mė qėrtoi
  E mė kallėzoi?
  Do mė zinin,
  Tė mė vrinin!"
  Qėngji i tha:
  "Dy muaj ka
  Qė s'mė rron mė,
  Ah, ah, im mė!"
  Dhe s'duroi dot,
  Po qau me lot.
  "E yt atė,
  Njė brigjatė,
  Mė pat vrarė
  Mon' e parė,"
  Tha makuti,
  Shpirtladuti,
  Dhe mė s'mėnoi;
  Mė s'e mundoi,
  Po posht' e vu
  Edhe e zu
  Nga lėfyti
  Edh' e mbyti,
  Se tė ligut,
  Zėmėrshtrigut,
  Nuk i vjen keq
  Pėr njė qė heq. { tė heqėsh -- tė vuash }


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:06

  Parajsa.
  (Pjesa e parė)

  O vėllezrė shqipėtarė!
  Pa tė zėm' udhėn e mbarė,
  T'i bijem pas urtėsisė
  Dhe dritės e diturisė,
  Tė mos rrimė n'errėsirė,
  Se nuk ėshtė pun' e mirė.
  Neve qė qemė njėherė
  Nė gjithė botėt tė ndjerė,
  Dhe tė par' e tė lėvduar,
  E tė rėnd' e tė dėgjuar,
  Trima tė fort e tė mirė,
  Tė rrimė sot n'errėsirė.
  . . . . . . . . . . . . .
  Ishin trima prindit tanė,
  Pa emrė pėrjetė lanė.
  Aleksandr'i Math i ndjerė
  Dhe shumė shokė tė tjerė,
  Q'ishinė me tė tė parė,
  Qenė gjithė shqipėtarė.
  Muntnė sė pari Greqinė,
  Pasdaj muntnė dhe Persinė.
  Zunė dhe Hind e Afrikė
  Burratė trima pa frikė.
  Faqen e dheut e fituan,
  Mė ēdo anė mbretėruan.
  Selefqinjtė, Ptolemenjtė, { Selefqinjtė -- dinstia e }
  Gjithė ē'qenė tė mbėdhenjtė, { Seleukidėve (312-64 p.k. nė}
  S'qen' as grekrė as bullgarė, { shtetin e Seleukidėve, me }
  Ishin burra shqipėtarė. { kryeqytet Antiokinė (nė }
  Kombinė tėn e nderuan { Turqinė e sotme). }
  Dhe Evropėn e shpėtuan { Ptolemenjtė -- dinasti qė ka }
  Nga kurt' i zi i Persisė, { sunduar nė Egjipt (305-30 p.k.)}
  Dh'i dhanė nder Shqipėrisė. { Themeluesi i saj, Ptolemeu, ka }
  Pirrua romanėt mundi { qėnė prijės nė ushtrinė e }
  E gjithė jetėn e tundi. { Aleksandrit tė Madh }
  Kostandin'i Math, q'i thonė,
  Dh'ajy ish nga fara jonė.
  Gjithė njerėzit e mbarė,
  Thua, qenė shqipėtarė.
  Shqipėtari ka lėftuar,
  Dhe ajy ka mbretėruar.
  Aleksandr' i Math Greqinė
  E kishte bėrė tė tinė,
  Me luft' e kishin marė
  Prindit tanė kordhėtarė,
  Pa nė Thivė njerės lanė, { Thiva -- Teba, qytet-shtet nė }
  Thivasit u ngren' i vranė, { Greqinė e vjetėr }
  I vranė me tė pabesė,
  Pas zakonit tė Moresė.
  Shqipėtarėt kordhėtarė
  Thivėsė i vunė zjarrė!
  S'i kursyenė gjė zjarit,
  Vetėm shtėpin' e Pindarit,
  Se ish vjershėtor i ndjerė
  Dhe i parė mi tė tjerė.
  Shqipėtarėt pas Greqisė
  Iu lėshuanė Asisė,
  Njeri kurrė nuk i mundi,
  As u qėndroi dot gjėkundi,
  Gjithė pėrpara i vunė,
  Faqen e dheut gjith' e zunė.
  Burr' i math i Shqipėrisė
  Ndėnji nė fron tė Persisė,
  E arratisnė Daranė, { Darai III }
  Njerėzi e ti e vranė!
  Aleksandri dha lirinė,
  E shpėtoi nga xgjedh' Asinė,
  I dha nder dhe Shqipėrisė,
  Mėmės sė ti, q'i dha sisė,
  Pėrkujdesi njerėzinė
  Dhe pruri qytetėrinė,
  Bėri udhė e qytetė,
  Pru gėzim nė gjithė jetė
  Edhe sot Aleksandria
  Na rrėfen punėt e tija.
  Evropėn e ka shpėtuar
  Nga njėxgjedh e mallėkuar.
  Kėto punė shqipėtarėt
  I bėnė, ata tė parėt,
  Ata tė parėtė tanė,
  Edhe emėrė na lanė.
  Edhe Pirroja ish burrė,
  Qė s'ka pasur shokė kurrė.
  Ay romasit i mundi,
  Italinė tėr' e tundi;
  Tekdo qė kishte lėftuar,
  Botėn e kish tėmerruar.
  Kshhu edhe shumė tė tjerė
  Shqipėtar' ishin tė ndjerė.
  Ishte mėm' e trimėrisė
  Edh' e zonj' e urtėsisė
  Shqipėria kurdoherė,
  Qė nxirte burra tė vlerė.
  Trima burra tė vėrtetė
  Sa kanė qėnė nė jetė
  Tė gjithė ajo i polli,
  Trimėria soje dolli.
  Qe dhe njė koh' e njė ditė,
  Qė polli dhe perėnditė,
  I pat pjellė Shqipėria,
  Pa u falej njerėzia,
  Dhe besoninė qėmoti
  Qė nė Shqipėri rrij zoti,
  Vij rremet i njerėzisė,
  E i falej Shqipėrisė.
  Tomori nuk ėsht' i pakė,
  Qė nxjer dhe sot zė pa flakė,
  Se rrininė perėnditė
  Ndė atė natė e ditė!
  Prindit tanė i besonin
  Perėndit' e s'i mėrgonin.
  Perėndi e trimėrisė
  Ishte mėm' e Shqipėrisė.
  Shqipėtari trim me fletė
  Rronte gjithėnjė nė jetė,
  Shigjet' e ti vrėngėllinte,
  Vdekjenė me vet' e shpinte!
  Perėndi e bukurisė
  Me shijėt tė gjithėsisė,
  Q'ėsht' e bardhė si dėborė
  Nuk e lij kurrė Tomorė,
  Flinte nė shtratthit tė artė
  Shtat' i bardhė posi kartė.
  Leshėrat i kish tė arta
  Edhe faqezėt tė zjarta,
  Ballė, gushė, krahėruar,
  Llėrė, pulpė, kėmbė, duar,
  Pej drite ishinė bėrė,
  Sikundėr dhe trup' i tėrė.
  Si dėbor' e kishte gjinė,
  Pa sill nėr mėnt bukurinė! { Prandaj tė sillte ndėr mėnd b. }
  Kur kthehej e tė shikonte,
  Zėmrėnė ta pėrvėlonte.
  Zėn' e kishte si bilbili,
  Faqetė si trėndafili,
  Diellin e urdhėronte,
  Nė gjit tė saj perėndonte,
  Nė shtratthit tė saj e vinte,
  Edh' e mbant' e nuk e linte,
  Tėrė natėn e pushtonte,
  Pa nė mėngjest e lėshonte.
  Hėna kėto duke parė,
  Dhe duke tretur e tharė,
  Ligej fort shum' e drobitej,
  Kahėnitej e venitej,
  Se i haj zėmrėn nakari,
  Qė djek i shkreti si zjarri.
  Perėndi e bukurisė,
  Q'i ip dritė njerėzisė,
  Nga gjir' i saj dritė qitte,
  Hėnėnė e pėrsėritte,
  I ip pjesė bukurie
  Edhe shij' e drit' e hije.
  . . . . . . . . . . . . . . .
  Dhe fqinjėt e Shqipėrisė,
  Armikėt e perėndisė,
  Kshu treteshin nga nakari,
  se ish burrė shqipėtari.
  Sa mbretėrė tė dėgjuar,
  Nė Shqipėri tė uruar,
  Sa burra tė fort' e trima,
  Me vėshtrim si vetėtima,
  Kan' ardhur e kanė shkuar,
  Dh' emri s'u ėshtė haruar!
  Me ta bashk' ish trimėria,
  Dhe me ta ish urtėsia,
  Tė dyj' ato mbretėronin,
  Mėmėdhen' e lulėzonin,
  Ish parrajsė Shqipėria,
  Se ishte gjall mirėsia.
  Bukuri e perėndisė,
  Perėndi e bukurisė,
  Kėmbergjėntė, leshflorinjtė,
  Duke mbledhurė pėqinjtė,
  Nė Shqipėri tekdo shkelte,
  Bari mbint' e gjethi ēelte,
  Dhe luletė lulėzonin,
  E bilbilėtė kėndonin.
  Ajo dhe nė re qėndronte,
  Edhe nd'erė fluturonte,
  Tekdo vij, ip bukurinė,
  E pėrndante mirėsinė.
  Bėheshin mollėtė ftonjtė,
  Portokaletė, lemonjtė,
  Manatė, rrushtė, qershitė,
  Fiqtė, arratė, lajthitė,
  Pjeshka, thana, vadhja, shega,
  Ulliri me shumė dega,
  Gruri, misėri, peceli,
  Elbi, tėrshėra e meli.
  Ish i veshur vėndi gjithė,
  Dhe pill shumė pem' e drithė,
  Drur'i dardhėsė me dardhė
  Ish si zonja sisėbardhė.
  Nėr fushatė luleshumė
  Lumėnj vrapmėdhenj pa gjumė
  Shkoninė duke kėnduar
  Me kanisk tė math nėr duar.
  Ata mėmė kanė renė,
  E ajo ka atė denė.
  Dheu, kafshėtė, bagėtia,
  Shpestė, gjithė njerėzia,
  Pin' ujėt e tyr' e prėhen,
  Dhe bimėrat pa tė s'bėhen.
  Tek shkonte lum' i uruar,
  Q'ishte si ar i kulluar,
  Kafshėtė dhe bagėtia,
  Lėēinin si mizėria.
  Edhe grat' e Shqipėrisė
  Gjithė me foshnjė nė sisė,
  Sicila ish mbretėreshė
  Dh'e bukur si pėllumbeshė
  S'shihnje njė gjė tė shėmtuar
  Dhe pa gas e tė helmuar.
  Edhe vashėzė mes'hollė
  I kuqte faqja si mollė,
  Dorėn q'e kish pej ergjėndi,
  S'e hiqte nga avlėmėndi,
  Gjithė ē'i duhej nė jetė,
  I bėnte tė tėra vetė.
  Nė viset tė Shqipėrisė
  S'kish gjė pėrveē mirėsisė,
  Moskamja dhe varfėria
  E tė tjera tė kėqija?
  Kurrė nė Shqipėri s'ishin,
  Mase dhe emėrė s'kishin.
  S'kish as kurva as kurvarė,
  as tė liq kish as kusarė,
  Gjithėkush vetė punonte,
  E njeri nukė pėrtonte;
  Sicili fort mirė shkonte,
  Haj, pij dhe tepėronte;
  Kėto me djers' i fitonin,
  Mė shumė nukė kėrkonin,
  Se kish duk nga perėndia
  Dhe uratė Shqipėria.
  Ish shumė trim shqipėtari
  Dhe i bukur si fill ari,
  Si burratė edhe gratė
  Ishinė trime me shpate,
  Ish ligė vėllazėria,
  Edhe besė miqėsia.
  Shqipėria gjithė nderė
  Kisht' e ishte shum' e ndjerė.
  Shqipėtari ish i mirė,
  Dhe kish emėr tė pavdirė.
  Shqipėria shum' e vlerė
  Ish e madh' e gjat' e gjerė,
  Se ahere s'ishin shqehtė,
  As maxharėtė, as vllehtė,
  Ishin gjithė shqipėtarė
  Nė atė kohėt tė parė,
  Qeltėtė kishinė fqinjė, { keltėt, galėt }
  Q'ishinė brinjė pėr brinjė.
  Ishte njė tjatrė jetė,
  Shi t'artė shtininė retė,
  Ish njė ver' e gjithėnjėshme
  E njė kohė shum' e bėshme,
  Dhe nė dimėrė vėrritė,
  Qė mbaninė bagėtitė,
  Ishinė plot manushaqe,
  Dheu kish bukuri mi faqe.
  . . . . . . . . . . . . . .
  Shqipėtar' ish i vėrtetė,
  Trim i bukur e i qetė,
  Fjalėnė qė ip, s'e kthente
  E s'doj kurrė tė gėnjente.
  Tė miratė gjithė ē'janė
  I kishin prinditė tanė.
  Bima pillte kallinj tetė,
  Nėntė, dhetė, dymbėdhetė.
  Tė tėrė dhenė ta rrihnje,
  Plak tė kėrrusurė s'shihnje,
  Veē kalliri unjte kokė,
  Nukė dilte pėrmi shokė.
  . . . . . . . . . . . . . . .
  Vasha fill e vetėm shkonte,
  Njeri kurrė s'e shikonte,
  Nė flori ngarkuar shkonje,
  Gjėsendi nukė pėsonje.
  Kish ahere Shqipėria
  Gjithė ē'kėrkon njerėzia,
  Zot'i math e kish uruar,
  Pa ishte fatbardhėsuar,
  Kishtej njerės tė vėrtetė,
  Trima burra pa tė metė,
  Kish kamjen' e dashurinė,
  Mirėsin' e urtėsinė,
  Ish e tėrė njė fėmijė,
  At' e mėm' e bir e bijė,
  Kish bulmet e pem' e drithė,
  Edhe tė miratė gjithė.
  Mijėra vjet kėshtu shkuan,
  Shqipėtarėtė s'u ndryshuan,
  Patnė gjith' ato qė duhen,
  Kishinė nder' e lirinė,
  Pa dhe gjithė mirėsinė,
  Se njeriu e njerėzia
  Ushqehenė nga liria.
  Njeriu lindi i liruar,
  Pasdaj e kanė penguar.
  *
  * *
  Gjithė botėnė romanėt
  E vunė poshtė, veē tanėt
  U pren' udhėn' e s'i lanė,
  Pa shumė lufėtra ngjanė.
  U mbyt nė gjak Shqipėria,
  Po rop s'u bė njerėzia,
  Nuk' u bė rop shqipėtari,
  Po qėndroi si ish sė pari!
  Dha shpirtin e gjakn' e derdhi,
  Nė zgjedhė si kau s'erdhi,
  Mburoi nderr' e Shqipėrisė
  Dhe sendrėn' e njerėzisė!
  Mbajti lirin' e ra vetė,
  Trimėrinė s'e la shkretė.
  Pa kur erdhė egėrsirat
  Me tė gjitha tė pahirat,
  Si hynė, shqeh e tė tjerė,
  Duke vrar' e duke prerė,
  Tė gjithė kombet' i zunė
  Dhe nė kurt tė keq i shtunė,
  Njeri pėrpara s'u dilte,
  Gjithėkush udhėn' u ēilte.
  Vetėm prindit trima tanė
  "Gjer aty, barbar'!" u thanė.
  Dhe kur erdhė nga Asia
  Tė shumė si mizėria
  Tyrqitė, q'ishinė trima
  Dhe binin si vetėtima,
  Pa mė thoni kush lėftonte
  Edhe gjėsendi s'pėsonte?
  Vall' elinėt a bullgarėt! { elinėt -- elenėt, grekėt }
  Apo neve shqipėtarėt?
  Njeri tjatėrė s'kuxonte,
  Veē shqipėtari lėftonte!
  Ajy prap' e ka shpėtuar
  Evropėnė e verbuar.
  Kush nuk e di Skėnderbenė,
  Qė nderojti mėmėdhenė?
  "Lum ti, moj Shqipėri!" thashė,
  Armėt e ti' kur i pashė
  Ndė Belvedere nė Vjenė,
  Sikur pashė Skėnderbenė.
  Dhe sot nga armėt e tija
  Kullon fjeshtė trimėria!
  E di njerėzi e tėrė
  Atė zot ē'punė ka bėrė
  Kur hiqte Skėnderbeu shpatė,
  Trimavet u ipte datė!
  Burra tė veshur nė hekur
  Dhe luftėtarė tė pjekur,
  Q'ishin nė luftė kaluar
  Pėrmi kuaj tė harbuar,
  Kur hiq me kordhėt tė prehtė,
  Q'ishte si pėndėz e lehtė,
  Posi pjepėrin i priste,
  Nė vdekje pa ndjer' i klliste,
  Njerin' e kalėn e ēante,
  Tė dy mė katėr i ndante.
  Mirėsin' e trimėrinė,
  Dhe mėndjen, e urtėsinė
  T'ati zoti njeri kurrė
  S'e ka pasur nonjė burrė.
  Vet' ajy burr' e trim ishte,
  Edhe shokėtė qė kishte,
  Si Tanushi me Uranė,
  E Moisiu me Hamzanė,
  Si Maneshi e Muzaka,
  Qė hidheshin posi flaka,
  E si Lekė Dukagjini,
  Si Perllati, si Mardini,
  Zėnėbisha, Araniti,
  Gjon Koka, q'ish si hastriti,
  Kont, prens, mbretėr e tė tjerė,
  Burra tė vler' e tė ndjerė.
  Qenė trima tė vėrtetė,
  Nuk u bėnė rop nė jetė.
  Opopo! ē'kanė lėftuar,
  E ē'punė kanė punuar!
  Sa mbretėr e prensėr qenė,
  Njohnė tė math Skėnderbenė,
  Zun' udhėn e urtėsisė,
  Ishinė lark marrėzisė,
  Pėr Shqipėrinė lėftonin,
  Madhėritė nuk' i donin,
  Po kishin vėllazėrinė,
  S'e qasninė djallėzinė,
  Pa lan'emėrė pėrjetė,
  Zotėrinjtė e vėrtetė,
  Veē Shqipėrinė mejtonin,
  Tė tjeratė i harronin,
  S'kishin ata thashetheme,
  Tė kėqija e tė rreme,
  Donin gjithė mėmėdhenė
  Dhe kombin' e Skėnderbenė,
  Kush i rrij kundrejt Tyrqisė,
  Veē burrat' e Shqipėrisė,
  As Sėrbij' as Bullgaria,
  As Elladha as Vllahia,
  As Venetia qėndronte,
  As tjatėrė komp kuxonte.
  Evropa ishte e shuar,
  Njerėzit tė mallėkuar,
  Kishin vdekurė nga frika,
  Nga Tyrqit' u binte pika,
  U trėmpnė gjithė me radhė,
  Dhe Vlladisla me Uniadhė,
  Si gjithė kėta tė rinjtė,
  Dhe papa e vyzandinjtė
  Mė njė ditė Konstandinė
  Tyrqit' e zunė dh'e pshinė,
  Kostandinopoj' e ndjerė
  S'u mbajt, po ra menjėherė.
  Grekėrit' ishin tė vdekur,
  S'hanin dot barut e hekur,
  Le tė mbahen me lėvdatė
  Grekėrėtė posi gratė,
  Me fjal' e me thashetheme,
  Janė tė gjitha tė rreme.
  Kishte vdekur njerėzia,
  Rronte vetėm Shqipėria,
  Veē shqiptari lėftonte,
  Njeri tjatėrė s'kuxonte.
  Kordhėtar tjatėrė s'gjenė,
  Tyrqitė, veē Skėnderbenė.
  Skėnderbeu me tė parėt,
  Me tė gjithė shqipėtarėt,
  I qėndruanė Tyrqisė,
  I dhanė nder Shqipėrisė,
  Ata duall' e lėftuan,
  Gjith' Evropėn' e shpėtuan.
  Te Skėnderbeu kishte shpresė
  Aher' Evrop' e pabesė.
  Rrėfe, o mal' i Sopotit!
  Edhe ti, Tomor'i zotit!
  Me oshėtimė tregoni,
  E me vetėtimė thoni,
  Dhe ti, fortes' e Beratit!
  E ju, bregoret' e Matit!
  Folė, fol' o Drin'i shkretė!
  Q'i ke parė me sy vetė
  Tė tėr' ato ligjėrime
  I mer vesh zėmėra ime.
  Kėto gjithė po i dimė,
  Mė tėhu tani tė vimė.
  Pas Skėnderbeut Shqipėria
  Nukė ra nė tė kėqija,
  Se nė kurt' kurrė s'ka rėnė,
  Poshtė njeri s'e ka vėnė,
  Se shqipėtari ish burrė,
  Nėnė zgjedhė s'hyri kurrė.
  . . . . . . . . . . . . . .


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:07

  Parajsa.
  (Pjesa e dytė)

  Nder' e vjeftėnė e mbajti,
  Dhe sedrėnė nuk e ndajti,
  Nuk e harroi mėmėdhenė
  Dhe lirin' e Skėnderbenė,
  I huaj nė vėndit tėnė
  S'shkelte dot, se nuk ish thėnė
  Retė muntte tė pėrpinte,
  Nė Shqipėri s'munt tė vinte;
  Fill e vetėm shqipėtari
  Udhėtonte si m'i pari,
  Me mbledhėt tė pleqėsisė
  Shihej pun' e Shqipėrisė
  Ligė kishin tė vėrtetėn,
  Qė sbukuron gjithė jetėn,
  Kishin udhė urtėsinė,
  Besė kishin njerėzinė,
  Udhėrėfenjės e dritė
  Kishin gjithė mirėsitė.
  Gjithė sa qenė tė parė
  Dhe me mėnt e kordhėtarė,
  Q'i dhanė jetė Tyrqisė
  E nder tė math Shqipėrisė,
  Tė tėr' ishin shqipėtarė
  Sa bėnė punė tė mbarė,
  Si Qyprilit' e tė tjerė
  Burra me emr' e tė ndjerė.
  Shqipėtari mbretėronte,
  Ajy lėftont' e gjykonte.
  . . . . . . . . . . . . . .
  Shqipėria ishte zonjė
  E kishte tė madhe pronjė,
  Shqipėria kurdoherė
  Ka nxjerrė trima tė vlerė,
  Mehmet Alin', Ibrahimnė,
  Gjikėnė, Gjolekė trimnė,
  Rrapon e Ali Pashanė,
  Silahdarė e Shkodranė
  E shumė njerės tė tjerė,
  Si kėta dhe mė tė ndjerė.
  Ishte vash' e Shqipėrisė
  Ajo zonj' e urtėsisė,
  Dora Distra nga Pėrmeti,
  Q'ish nė diturit si deti.
  Gjithė gravet u ka dhėnė
  Nder dhe mėmėdheut tėnė.
  E kush e bėri Morenė?
  Gjithė shqipėtarė qenė.
  S'ish shqipėtar Marko Suli?
  Xhavella e Miauli?
  Bubulina e Kanari?
  Shqipėtar bir shqipėtari.
  Me armėt tė Shqipėrisė
  Iu hoth themeli Greqisė,
  Po grekėrėt e pabesė,
  Qė iu bėnė zot Moresė,
  S'e duanė shqipėtarė,
  Kėrkojnė t'i bėjnė varrė!
  Po kush bėn nė kėtė jetė
  Varr' e shokut, bije vetė.
  Nukė trėmbet shqipėtari
  Nga greku e nga bullgari,
  Nga Mal'i Zi, nga Sėrbia
  Nukė trėmbet Shqipėria.
  S'trėmbet kurrė shqipėtari,
  Dhe sot ėsht' ajy i pari,
  Bota gjith' e kanė parė
  Nė luftėra shqipėtarė,
  Plevna, Shipka s'u harua,
  Koha shumė s'u mėrgua.
  Neve muntmė venetjanėt
  Dhe barbarėt e romanėt,
  Turqinė edhe Persinė,
  Afrikėnė e Hindinė.
  . . . . . . . . . . . . .
  Gjithė njerėzit e dinė
  Kush e bashkoi Italinė.
  Cilėt pėr vdekj' e pėr kokė
  Garibaldi kishte shokė?
  Shqipėtar ishin tė tėrė,
  Ata punė kanė bėrė.
  Edhe sot lul' e Tyrqisė
  Janė djemt' e Shqipėrisė,
  Njerės t'urt' e tė vėrtetė,
  Tė ditur e pa tė metė.
  Edhe sot ėshtė i zoti
  Shqipėtari si qėmoti,
  Ēdo punė qė ka punuar,
  Kurdo e ka trashėguar.
  Kėto tė vėrteta janė,
  E tė rrema brėnda s'kanė
  Njeriu po tė mėsonjė,
  Kėto do t'i kupėtonjė.
  Eshtė fjalėz e vėrtetė,
  Qė tjatėrė komp nė jetė
  S'i arrin dot shqipėtarit,
  Burrit trim e punėmbarit.
  Ka nxjerrė e do tė nxjerrė
  Shqipėria kurdoherė
  Burra t'urt'e tė vėrtetė,
  Ka pasur dhe do tė ketė.
  I ka dhėnė perėndia
  Gjithė ē'donte Shqipėria,
  Se e ka ngrehur pėrjetė
  Zot i math e i vėrtetė.
  Shqipėria s'copėtohet,
  Kurrė nukėvarfėrohet,
  Posi hėna pėrsėritet,
  Kurrė nukė kahėnitet.
  . . . . . . . . . . . . .

  *
  * *
  Gjithė ē'jemi shqipėtarė,
  Jemi njė fis e njė farė,
  Kemi tė tėrė njė shpresė,
  Njė gjak, njė gjuhė, njė besė,
  Besė kemi perėndinė
  Dhe ligė vėllazėrinė,
  Jemi gjithė shqipėtarė,
  S'jemi tė ēar' e tė ndarė,
  Jemi shtėpi e fėmijė,
  At' e mėm' e bir e bijė.
  Mėmė kemi Shqipėrinė
  Edhe motėr urtėsinė,
  Kemi ndihmės trimėrinė,
  Mėm' e atė perėndinė,
  Se asaj i prumė besė,
  Tė gjith' atje kemi pjesė.
  . . . . . . . . . . . . . .
  S'jemi as turq as kaurė,
  Mos e thoni kėtė kurrė,
  S'jemi grekėr as bullgarė,
  Jemi vetėm shqipėtarė
  Ky emėrė na ep nderė,
  Pa s'na duhenė tė tjerė,
  Kemi gjuhėzėnė tėnė,
  Zot'i math na e ka dhėnė,
  Dhe komp e mėmėdhe kemi,
  Tė humbur nė jetė s'jemi.
  Ajy qė s'do mėmėdhenė
  Dhe kombin e vetėhenė,
  Dhe gjuhėnė qė flet vetė,
  S'ėshtė njeri i vėrtetė.
  Ata quhen tradhėtorė,
  Janė tė mjer' e tė gjorė,
  Faqezes e gėnjeshtarė
  Dhe tė paqėn' e tė marrė,
  E lenė mėnjanė nderė
  E lipin derė mė derė
  Ata janė posi berri
  Edhe tė ndyrė si derri.
  Nder e vjeftė s'munt tė ketė
  Njeriu i tillė nė jetė.
  Gjithė ē'jemi shqipėtarė,
  Jemi njė s'jemi tė ndarė,
  Kėt' emėrė mjaft e kemi
  Dhe na ep nder kur e themi,
  Eshtė emr'i Skėnderbeut,
  Emr'i gjithė mėmėdheut,
  Me kėt' emrė tė bekuar
  Tanėtė janė lėvduar.
  Selenik e tatėpjetė
  Ka qėnė dhe do tė jetė
  Vėnd'i tėr' i Shqipėrisė
  Me ndihmėt tė perėndisė.
  O ju fqinjtė e pabesė!
  Mos bini me atė shpresė,
  Shqipėria s'copėtohet,
  Shqipėtari nukė ndrohet.
  Ju e njihni shqipėtarė,
  E kini parė mė parė,
  Po mos delni nga kufitė
  Edhe lini marrėzitė.
  Qė tė kemi miqėsinė
  Tė gjithė dhe dashurinė,
  S'ka njeri tė marrė pjesė,
  Pėr tė zonė do tė mbesė
  I zoti 'shtė shqipėtari,
  Ajy qė ka qėn' i pari,
  S'ka njeri tjatėrė pjesė,
  Pa nukė ka besa-besė.
  Shqipėria ka tė zonė,
  Q'e ka pasur gjithėmonė,
  Me qėnė gjall shqipėtari,
  Ē'kėrkon greku dhe bullgari?
  Dhe Mal'i Zi e Sėrbia
  Ē'kėrkojnė nga Shqipėria!
  Hiquni, o tė pabesė!
  Se e zeza do t'u presė!
  Djemt' e Skėnderbeut pėrjetė
  Janė burra tė vėrtetė,
  Ē'e pandehtė shqipėtarė?
  Tė vdekur, q'i bėni varrė?
  S'e dini ē'u ka punuar?
  S'mė ngjan t'i kini haruar.
  Kush ia ka me tė pabesė
  Shqipėrisė, do tė vdesė,
  Do tė vdes' e tė humbasė,
  Nga nakari tė pėlcasė,
  Shqipėria do tė rronjė,
  Paskėtaj tė mbretėronjė.
  . . . . . . . . . . . . .
  Nė pastė nėr shqipėtarė
  Pakė grekėr e bullgarė,
  Pakė shqipėtarė janė
  Vallė nėpėr fqinjtė tanė?
  Ne duam vėllazėrinė,
  Dashurin' e miqėsinė,
  . . . . . . . . . . . . .
  Pa luftės s'i trėmbet kurrė,
  Shqipėtari ėshtė burrė.
  Edhe Evropa e tėrė
  Sonte me ne ėshtė bėrė,
  Se tė drejtėn ne e kemi,
  Ne tė zott' e vėndit jemi.
  . . . . . . . . . . . . . .
  Sot pėr sot Maqedhonia,
  Thesprotia, Mollosia,
  Dhardhania, Iliria,
  Paravea, Haonia
  Qė u thoshinė qėmoti
  Bota, po s'u thosh i zoti,
  Bėjnė gjithė Shqipėrinė,
  Edhe fqinjtė ton' e dinė.
  Tani, djemt' e mėmėdheut!
  O tė bijt' e Skėnderbeut!
  Ju, o vėllezėr e shokė!
  Pa mblithni mėnttė nė kokė,
  Xgjuhuni, o shqipėtarė,
  Se afėroi dit' e mbarė!
  Mos vini veshnė nė botė,
  Si tė dojė le tė thotė.
  Gjithė ē'jemi shqipėtarė,
  Jemi njė komp e njė farė,
  Edh' e tėrė Shqipėria
  Eshtė njė si perėndia.
  Lereni mėnjanė fenė,
  Tė shikojmė mėmėdhenė,
  Tė jemi miq nė mest tėnė
  Dhe shokė, si kemi qėnė,
  Ta shtojmė vėllazėrinė,
  Dashurin' e miqėsinė.
  . . . . . . . . . . . . .
  Jemi djemt' e mėmėdheut
  Gjithė dhe tė Skėnderbeut,
  Sicili le tė besonjė
  Sikundėr tė kupėtonjė,
  Po feja tė mos na ndanjė,
  Nė xgjedhė tė mos na mbanjė.
  Pėrpiqi pėr vethet tuaj,
  Mos pėr bot' e pėr tė huaj.
  Eshtė dit' e diturisė
  Sot e koh' e urtėsisė
  S'bėn dot punė marrėzia,
  Padija e foshnjėria,
  Poshtė ndarja e nakari,
  Qoftė lark nga shqipėtari,
  Rroftė bashkimi pėrjetė,
  Q'e fali zot'i vėrtetė!
  Ta kemi vėllazėrinė,
  Miqėsin' e urtėsinė,
  Njė fjalė gjithė tė themi
  E njė dėshirė tė kemi:
  Tė nderojmė mėmėdhenė,
  Gjuhėnė e vetėhenė,
  Shqipėrinė ta shpėtojmė,
  Sė gjithash ta lartėsojmė
  Atė kemi gjithė mėmė,
  Nė tė huaj nuk' e lėmė
  Pa njeri tė mos kuxonjė
  Ta pres' e ta copėtonjė.
  Shqipėri, o jetėgjatė!
  Ty tė kemi mėm' e atė
  Dhe pėr ty do tė lėftojmė,
  Gjersa tė tė trashėgojmė!
  Pėr ty gjithė, dit' e natė,
  Mejtohemi gjer' e gjatė.
  Ti kurrė s'prishesh, s'shkretohesh,
  7 As drobitesh, as pengohesh.
  Mė ke gjithė bukuritė
  E tė tėra mirėsitė:
  Ke fusha me lule shumė,
  Lumėnj tė mbėdhenj pa gjumė,
  Male tė lart' e tė veshur,
  Buzėn' e detit tė qeshur;
  Gjithė gazė ta dha zoti,
  Ta ka falur qė qėmoti;
  Mė je dritėzė nė dritė,
  Me tė gjitha mirėsitė.
  Pėr ty shumė do tė thoshe,
  O Nuseja bukuroshe!
  Ti s'plake kurrė nė jetė,
  Posi perėndia vetė!
  Vdekja edhe pleqėria,
  Shėmėtimi, dobėtia,
  Ty s'ta zėnė dot pėqinė,
  Mėsa zėnė perėndinė!
  Ke pjell' aqė tė vėrtetė,
  Sa s'nėmėrohen nė jetė,
  Pa ke pjellė Skėnderbenė
  E gjithė trimat sa qenė.
  Ke sot djem t'urt' e tė mirė,
  Trima me shumė dė shirė.
  Nukė vdesin shqipėtarėt,
  Janė vet'ata tė parėt.
  Dardha nėnė dardhėt bije,
  Dit' e sotme qe dhe dije,
  Nukė shuhet njerėzia,
  Vdes e ėma, rron e bija,
  Rron i biri, q'ėshtė vetė
  I ati qė qe ndė jetė.
  Trėndafili, qė ep er1%,
  Ēeletė sėrish nė verė.
  Ju priftėrė mjekėr gjatė,
  Q'u quan kombi uratė,
  Uratė e perėndisė,
  Q'ėshtė drit' e gjithėsisė,
  Munt tė bėhi tė pabesė
  Pėr tė mirėt tė Moresė?
  ............................
  Hrroni dot mėmėdhenė?
  E pse? Ē'e kemi Morenė?
  Krishti grek nukė ka qėnė,
  Dhe besėn ata s'e bėnė.
  Dhe ju hoxh' e ju dervishė
  Mos shihni xhami e kishė,
  Si kisha 'shtė dhe xhamia,
  Tekdo ėshtė perėndia,
  Pa tė tėrė njerėzinė
  Zot' i math e ka tė tinė,
  Se pėrpara perėndisė
  Nj'ėshtė tuf' e njerėzisė
  Kush ka zėmrė tė qėruar,
  Munt tė jet' ajy m'i ēquar,
  Se po vetėm urtėsia
  N'afėron te perėndia.
  Ta doni keq perėndinė,
  Po bashkė me Shqipėrinė.
  Shqipėri, tė qofsha falė!
  Tė kam mėm' e mė ke djalė,
  Nė gjit tėnt ngrihem e bije,
  Ti ke fuqi perėndie,
  E mer nė gjit bukurinė
  Dh'e nxjer prapė kur hap gjinė.
  Trėndafil' i kuq me palė,
  Qė nga gjiri yt ka dalė,
  Ėshtė gjaku i njė mbreti,
  Qė prėhje ndė gjit tėnt gjeti.
  Nga tė mos nxjerē lule m'erė
  Ti, qė kėllet kurdoherė
  Ndė gji vetė bukurinė?
  Gjithė tek ti ven' e vinė.
  Parrajs' e vėrtetė vetė
  Ėshtė Mėmėdheu nė jetė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:08

  Korēa.

  O vėllezėr shqipėtarė,
  Gėzohi qė erth kjo ditė
  Kaq' e mir'e kaq'e mbarė,
  Qė sjell gjithė mirėsitė!

  Kjo ėshtė njė dit'e rezė,
  Qė bie vėllazėrinė
  E dėbon jetėn e zezė
  Dhe ndarjen e marrėzinė.

  Ta lusimė kėtė ditė,
  Q'e bekoi zot'i vėrtetė
  Dh'e dėrgoi me shumė dritė,
  T'i mbes'emėri pėrjetė.

  Sot e vumė gurr'e parė,
  Sa'sht'e bekuar kjo ditė!
  Zot'i math e pruftė mbarė
  E na dhėntė urtėsinė!

  Hapu, hapu, errėsirė!
  Pa jakė tėhu, o dritė!
  Se arriti koh'e mirė,
  U gdhi nata, u bė ditė.

  Sot niset njė tjatrė jetė,
  Tė rremenė posht'e shtije,
  Mbretėron fjal'e vėrtetė,
  Dhe tė mirat gjith'i bije.

  Zot'i math qoft'i lėvduar,
  Q'e nxjer nė shesht tė vėrtetėn,
  Se ajo sij ka buruar,
  Pa e ndritur jetėn.

  Lumja ti, moj korē'o lule,
  Q'i le pas shoqet' e tua!
  Si trimi nė ball'u sule,
  Ta paēim pėrjetė hua!

  Kushdo qė ėshtė sot burrė
  Dhe shqipėtar i vėrtetė,
  Emėri s'i shuhet kurrė
  Dhe nderi i rron pėrjetė.

  Gjuha jonė sa e mirė!
  Sa e ėmblė, sa e gjerė!
  Sa e lehtė, sa e lirė!
  Sa e bukur, sa e vlerė!

  Kjo 'shtė mėm' e mirėsisė,
  Qė bije qytetėrinė,
  Gasthin e vėllazėrisė,
  Njerėzin' e miqėsinė.

  S'jemi grekėr as bullgarė,
  Asgjė tjetėr nukė jemi,
  Jemi vetėm shqipėtarė,
  Nė kėt'emėr nderr'e kemi.

  Ky emr' ėshtė shum' i mirė,
  Se mė s'jemi tė gėnjyer,
  Nukė jemi n'errėsirė,
  E njohėmė gjėn' e vjyer.

  Perėndia na e lėntė
  Pėrjetė ta trashėgojmė,
  Edhe kurrė mos e dhėntė
  Ta humbim e ta harrojmė!

  Tė lemė mėmėnė tėnė
  E tė marimė njė shtrigė!
  Zoti mos e pastė thėnė!
  Pun'e keq'e shum'e ligė.

  O, sa qenė tė gėnjyer
  Ata qė vuan pėr botė!
  Turp tė math kanė rrėfyer,
  Punuanė fare kotė.

  Pa mejtoni, o tė gjorė,
  Efialtin, Pafsaninė,
  Qė u bėnė trathėtorė
  Dh'e gjenė mė perėndinė.

  Nga gjithė ē'kemi kėnduar
  Pėr tė njohur vetėhenė,
  Kaqė gjė kemi mėsuar,
  Tė nderojmė mėmėdhenė.

  Se njerėstė gjithė vdesin,
  Po jeta s'mbetet e shkretė,
  Gjuha, mėmėdheu mbesin
  Tė patundurė pėrjetė.

  Me zėmėrė tė gėzuar
  Dhe me gjithė shpirt uroni!
  Zotėrinjt' e zotėruar,
  Gjithė pėrnjėherė thoni:

  Rroft' e qoftė Shqipėria
  Dhe kombi e gjuha jonė!
  Lulėzoftė dituria,
  Edhe ndihmės paēim zonė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:35

  Shkendije e Diellit ndaj Manushaqes..

  Manushaqe bukuroshe,
  Pse s'ngre kryete pėrpjetė,
  Po rri e mpit' edh' e qetė,
  Pse s'zbukuroh e s'shėndoshe?


  Pa shiko lulet' e tjera,
  Q'u ēel' e u lulėzuan,
  Shih, pa shih ē'u zbukuruan,
  I ngjalli pėrsėri vera.

  O lulez' e Perėndisė,
  Qė tė mbolli vetė Zoti,
  Zgjohu tani q'u ngroh moti,
  Erdhi koh' e gjallėsisė ;

  Se dheu anembanė mbleroi,
  E tė vdekurit' u ngrinė,
  Gjithė ē'jan' u pėrsėrinė,
  Zoti nga gjum' i rėnd' i zgjoi.

  Mė dėrgoi dhe tek ti Zoti,
  Qė tė t'ap jetėz' e ditė,
  Tė tė bije shpirt e dritė,
  E tė bėhesh si qėmoti.

  Prej qiellit bukurinė
  Edhe nga parajsa ere
  Tė kam prurė kėtė herė,
  Po hape, pa hape gjinė.

  Hap syt' e qesh dhe gėzohu,
  Se gaz tė math tė kam prurė,
  Mos mė rri si e sėmurė,
  Po ēelu e zbukurohu.

  Shpendėra, hithėra, ferra
  pėrsipėr tė kanė rėnė,
  Dritėnė t'a kanė zėnė
  Me fletė shumė tė gjera;

  Tė kanė kallurė gjemba,
  Qė tė ēpojn' e tė lėndojnė
  Edhe gjaknė t'a helmojnė,
  Qė tė lėvrin nėpėr rremba.

  Dhe ca nga fletet' e tua
  Me tė huaja pėrzjerė,
  Secila do tė tė bjerė
  Dėmn' e vdekjenė pothua.

  Oh! fletėtė qė i rrite,
  Duke nxjerrė nga gjiri yt,
  T'u bėnė si halė nė syt
  Pa m'u fishk' e m 'u drobite!

  Dimėr' t math me dėborė,
  Me tė ftoh t' e me tė ngritė
  E m'e gjithė ligėsitė,
  Tė la tė mjer' e tė gjorė;

  Ah, ta zbriti bukurinė
  Dhe gjellimn' e gjithė ē'kishe,
  Vdiqe, u trete, u prishe,
  Tė thatė tė shoh taninė!

  Po mos u tremp, beėhu trime
  Edhe ki durim e shpresė,'
  E pa silli Zotit besė,
  Dhe kėsaj fjalėsė sime.

  Dheu ishte njė her' i shkretė,
  Gjė tė gjallė nukė kishte,
  Dhe fare i rjepur ishte
  Pa fill bar e pa njė fletė!

  Ndaj soje gjė s'piperrinte,
  Po brenda nė atė brumė
  Ishte njė shpirt i math shumė,
  Qė prit kohė tė buēinte.

  Nga ay shpirt i pa anė
  Gjėrėra pa funt u ngrinė,
  Qė edhe sot ven' e vinė,
  Edhe tė sosurė s'kanė.

  Kush pandeh' tė dil nga dheu
  Gjithė ky rrėmet q'ėshtė sot,
  Oh!preveē se i madhi Zot,
  Qė me dorėt tė ti e kreu.

  Ay, i qofshimė falė
  I dha shpesit fluturimnė,
  Njeriut mendjen e mejtimnė,
  Edhe njerėzi e fjalė.

  Tani mė kanė dėrguar
  Nga fron i lart' i Perėndisė,
  Si engjėllin e Marisė
  Me frymė tė shenjtėruar .

  Mė s'mė mba as gjemp as fletė,
  Se kam ardhur me shume mall,
  Ndė gjithit tėnt dua tė ngjall
  Zotn' e math e tė vėrtetė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 02:38

  Zogu dhe Djali.

  Njė zok tė bukur zuri njė djalė,
  Ay po dridhej dh'e i thosh ca fjalė:
  "Nukė tė vjen keq qė jam i mitur,
  Si ti i vogėl e s'jam dhe rritur?
  Jam bir i vetėm e mėma mė pret,
  E kam lėnė keq brenda nė folet.
  Dheu me dėborė qjith' u mbulua,
  Mė s'ka mbetur dhe gjėkunt pothua!
  Vuanj i gjori dit' edhe natė
  E s'gjenj dot asnjė druthė tė thatė!
  E sheh sa u prish fort i shkreti mot,
  Urie vdiqmė, mė s'durojmė dot,
  Zemėrsė sime i lidhe gur,
  Po mėm' e zezė q'ėsht' e sėmurė?
  Kėrkonj e kėrkonj, e kam qė dije
  Qė s'munt tė gjenj dot gjėzė t'i shpije.
  Ah! kjo e keqe kėtu mė pruri,
  E gracka jote ra e mė zuri!


  Mė pret im mėzė, si ty jot ėmė.
  Tė mos t'i vete, ē'bėnetė prėmė?
  Tė zesthitė na, pėrse na ngini?
  Nė punėt tėnė pėrse s'na lini?
  Kam dhe unė shpirt dhe dua tė rronj,
  Tė lėēinj, tė breth, tė los, tė kėndonj,
  Unė, qė s'kam ment, {si thotė njeriu),
  Kujt i bėra keq? Ē'bėra un' i ziu?
  Le, mos mė mundo, se Zoti tė sheh,
  Tė mirėn' edhe tė ligėn' e njeh,
  E s'do tė ligėn, po do tė mirėn,
  Do butėsinė, nuk' egėrsirėn,
  Tė drejtėnė do dhe urtėsinė,
  S'do faqezinė e babėzinė,
  Mua tė lirė mė bėri Zoti
  pėrse me bėn rob? Nga un, Ē'do ti?,.,.
  Fjalėt' e zogut djali i dėgjoi,
  Qau edh' e puthi, pastaj e lėshoi.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Tue 26 Feb 2008, 01:26


  JETA

  Sa e dua gjithė jetėn!
  Se atje gjenj tė vėrtetėn,
  Yjtė, nėnėn, hapėsirėn,
  Tė mugėtit, natėn, ditėn,
  Mėngjezė, djellinė, dritėn,
  Mbrėmėn, dh’atė errėsirėn

  Natėn, kur ėsht’e qetuar,
  Edhe gjėsendi s’dėgjonet;
  Qjellin kur ėsht’i qėruar,
  E hapėsira ndritonet,
  Ret’ e zeza sterrė nd’erė.

  Vapėn, vjeshtėn, dimrin verėn,
  Retė, shinė, dhe lumenjtė,
  Gjėmim, mjėrgullė, pėrrenjtė,
  Dborėn, brėshėrin’e erėn,
  Malet, fushat edhe brigjet,
  Grykat, ēukat edhe shtigjet.

  Oshėtimėn, pyjet, drurėt,
  Shkėmbenjtė, gėrxhet’e gurtė.
  Lulet, barėrat qė mbijnė,
  E shpesėt qė fluturojnė,
  Edhe kėngėra kėndojnė,
  E nė pėr dega lėvrijnė.

  Dhe njerin’e bagėtinė
  Dhe gjithė ē’ėshtė nė jetė
  I dua si Perėndinė,
  Se nga do qė kėthenj sytė
  Shoh atje Zotn’e vėrtetė
  Q’ėshtė njė e s’ka tė dytė.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Tue 26 Feb 2008, 01:28


  KOH’E SHKUARĖ

  Kam pushuar, jam qetuar,
  E rri mė nj’an’e derth lot,
  Me zemėr tė pėrvėluar,
  Me hulm me hidhėrim plot.

  Si zogu, kur bje e fryn
  Dheu mbushet me dėborė,
  Nėn’ strehėt i mjeri hyn,
  Rri i varfėr e i gjorė.

  Sheh dėborėnė qė bije,
  Edhe zinė qė ka rėnė,
  Botėn pa shij’e pa hije,
  Dhe s’guxon tė nxier zėnė.

  S’sheh gjėkundi lul’e fletė
  Po tė ngrit’e ftohtėsire,
  Jetėnė gjithė tė qetė,
  Gjithėsinė shkretėtirė.

  Dhenė tė bardhė si vezė,
  Dhe pa gjeth’e pa burbuqe,
  Zėmrėzėn’e tij tė zezė,
  Q’e pat si lule tė kuqe.

  Mė s’sheh shok, as fis, as miq.
  As fėmijė, as folezė,
  Shpresėza e tij i vdiq,
  E ju pėrhap posi rezė.

  Pa kokėzėn’e fut nė gjit,
  Mbyll syt e hyn nė mejtim,
  Mejtohet edhe psherėtit
  Me mall shum’e mallėngjim.

  Mos pandeh se fle, a dremit,
  Kur e sheh q’ėshtė qetuar,
  Dhe kėllet kokėzėn nė gjit,
  Ėshtė gjithėnjė i xgjuar.

  Me mėndjezėt tė tij thotė,
  Ah! shkoj, vate, koh’ e mirė,
  Dua e mundohem kotė,
  S’e kthej dot me tė pahirė.

  Ju drurėt’e uruar!
  Ju shoh pa lul’e pa fletė,
  Tė rjepur tė varfėruar,
  Edhe tė that’e tė shkretė!

  Kėshtu si ju edhe unė
  Ndė jetė tė shkret u thashė,
  O! sa fletė m’u-kėpunė,
  Edhe ran’e mė s’ i pashė!

  Edhe ju fusha e male
  Qė nukė prishi e s’ndrohi,
  Edhe ju dale nga dale
  Mė duketė po ndryshojti!

  Ah! dhe ju ishit tė tjerė,
  Yjt’ e bukur, e ti hėnė
  Kur u shikonja njė herė
  Tani njė zi u ka rėnė.

  Moj kohėz’ e djalėrisė
  Sa me vrap ike dhe shkove,
  Hyre nė gjit tė Perėndisė
  Edhe mua mė harove.

  Ti ēdo gjėzė m’a tregove
  Tė bukur e fort tė mirė,
  Edhe gazė m’a shumove
  E m’epnje shumė dėshirė.

  Si t’ja bėnjė zemr’e mjerė,
  Me kohėn gėnjeshtare
  Qė ndrohetė kurdoherė,
  Dhe s’ngjan ime tė parėt fare!

  Duke ikur na rrėmben,
  Gjithė ē’duam e ē’gjė kemi,
  Ah! e shkreta ē’na gėnjen,
  Ashtu si qemė mė s’jemi!

  Le tė bėhet urdhėri yt,
  Zot’ i math e i vėrtetė!
  Po pse tė na mbetet nė syt
  Kjo koh’e shkuar e shkretė?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Tue 26 Feb 2008, 01:28


  DIT’E RE

  Sot ėshtė njė dit’e rėzė qė pėrsėritet moti,
  Lint vera, lint ngrohtėsija, lint Aliu vetė Zoti.
  Ėshtė njė dit’e bekuar, qė rrjedh qiejshit bukurija,
  Del nė sheshi Zot’i vėrtetė, rrėfen fytyrėn e tija.
  Ngjallen tė vdekurit gjithė, mal’e fusha gjelbėrojnė,
  Qielli qesh, dheu gėzohet, dhe lulet lulėzojnė.
  Thonė dimėri na prishi, po s’na humbi dot pėr jetė,
  Erdhi kjo dit’e na gjeti, nuk’e la dhenė tė shkretė.
  Qielli ėsht ndrituar edhe bėrė si pasqyrė,
  Dheu ėshtė zbukuruar, bėrė fytyrė fytyrė.
  Veshur nė bar e nė lule edhe nė gjethe nė fletė,
  Bukuri e Perėndisė ka dal’e duket nė jetė.
  Ujėrat po burojnė, dhe venė duke kėnduar,
  S’shoh gjėsendi tė pėlyrur, gjithė janė lar e ndruar.
  Shqerratė po blegėrijnė, edhe mėmate kėrkojnė,
  Zoqtė nėr gjethe lėvrijnė, dhe kėndojn’e fluturojnė.
  Gjithė ē’janė ngjallen, ēelen, pėrsėriten, zbukurohen,
  Duhen, qeshin, rrojnė, prehen edhe kėndojn’e gėzohen.
  Lint Aliu, ēfaqet dita, del Zoti, vjen e vėrteta,
  Mbleron dheut ėmbėlsira, edhe rojit po si bleta.
  Nė kėtė gosti tė Zotit gjithė bota janė ftuar,
  Tė bėhen njė shpirt njė trup e tė jenė tė pajtuar.
  Ėshtė dit’e dashurisė, ditė e vėllazėrisė,
  Dit’e mbarė e gėzimit, dit’e bardhė e miqėsisė.
  njeri! paskėtaj kurrė fjalė tė ligė mos thuash,
  Po pėrshėndosh gjithė ē’janė, thuaj gėzuash! gėzuash!


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:51


  PĖRSE?

  Pse s’vjen, o dit’e mirė,
  Pse vallė nukė vjen?
  Gjer kur nė errėsirė?
  Mos Zoti tė pėlqen?

  As hidhe gardhe,
  Dhe shpejto pakė,
  dit’e bardhė,
  Dhe jakė, jakė,

  Se tė pres,
  Nukė vdes.

  Jak’o dit’e uruar!
  Qė lind nga perėndon,
  At’an’e ke ndrituar
  E ne pse na haron?

  Dritėz’e jetės!
  Edhe e motit
  Dhe e sė vėrtetės,
  Dhe gaz’i Zotit,

  Ndritėna
  E xgjohna.


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Administratori Fri 29 Feb 2008, 23:51


  ZĖMĖRA...

  Fuqi’ e Perėndisė
  Duketė tek do,
  Se shpirt’i gjithėsisė
  Po ėshtė ajo.

  Ajo ėshtė gjithė ē’janė,
  Ėshtė nė ēdo vėnt
  E duket mė ē’do anė,
  Nė trup e nė mėnt.
  E shohėmė nė qiej,

  Nė shi e nė rė,
  Ndė hen’e nė pėr diej
  Ėsht’ edhe nė dhė.
  Mė tepėr zemrėn tėnė
  Atė ka pėr fron,

  Nuk ja dėgjon zėnė,
  Zemrėn s’e dėgjon?


  ________________________________
  Poezi nga Naim Frashėri... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Naim Frashėri... Empty Re: Poezi nga Naim Frashėri...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:27