Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+7
R€B€KA
SyKaltra
Scarface
Odeta
Romina
Studentja
Administratori
11 posters

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jan 2010, 12:20

  ANDON Z. CAJUPI

  Shqipetar!

  Shqiperin' e mori turku,
  i vu zjarr!

  Shqipetar, mos rri, po duku,
  shqipetar!

  Mjaft punove per te tjere,
  o fatkeq!
  Kujto vendin tek ke lere
  dhe tek heq.

  Te ka bere perendia
  luftetar,
  si s'te lodhi roberia,
  shqipetar!

  Erdhi dita te ngresh koke,
  te kerkosh
  lirine, bashke me shoke
  te leftosh!

  Mos beni si keni bere
  gjer me dje,
  por te leftoni te tere
  per Atdhe.

  Peseqind vjet kemi rruar
  me pahir,
  Lidhure me kemn' e duar
  me zinxhir!...

  Myslyman' e te krishtere
  jemi keq!
  Te ngrihemi qe te tere,
  djem e pleq!

  Te ngrihemi te deftojme
  trimeri;
  ja te vdesim ja te rrojme
  per liri!

  O moj Shqiperiz' e dashur,
  memedhe,
  Te shoh me buze te plasur,
  si me sheh.

  U shkretove anembane,
  Shqiperi,
  se shqiptaret s'kane
  dashuri.

  Gjithe djemte qe ke qare
  dhe mban zi,
  per Morene jane vrare,
  per Turqi!

  Zhvish rrobat e roberise,
  memedhe,
  vish armet e trimerise
  se ke ne!

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jan 2010, 12:21

  MIGJENI

  KANGA E RINIS

  Rini, thueja kangės ma tė bukur qė di!
  Thueja kangės sate qė tė vlon nė gji.
  Nxirre gėzimin tand' tė shpėrthejė me vrull...
  Mos e freno kangėn! Le tė marri udhė.
  Thueja kangės, rini, pash syt e tu...
  Tė rroki, tė puthi kanga, tė nxisi me dashnu
  me zjarrm tand, rini... Dhe tė na mbysi dallga
  prej ndjenjash tė shkumbzueme q'i turbullon kanga.
  Rini, thueja kangės dhe qeshu si fėmi
  Kumbi i zanit te pėrplaset pėr qiellė
  dhe tė kthejė prap te na - se hyjt ta kanė zili

  e na tė duem fort si tė duem njė diell.
  Thueja kangės, Rini! Thueja kangės gėzimplote!
  Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jan 2010, 12:22

  ISMAIL KADARE

  Njė Vajzė

  Duke tė puthur, pa tė dashur
  Nė shpirt ai ty tė plagoi
  Buzėpėrgjakur nga tė kuqtė e tu,
  si vrasės tinėz shkoi

  Krenar qė ty "tė shtiu nė dorė"
  Gjith' shokėve emrin tėnd ua tha.
  Pranė gotės sė birrės pėr ty folėn
  nė park, tė dielave ata.

  Dhe ti e vetme mbete, bosh
  mbenė sytė e ty nė net bilbilash
  Si sheshi i shkretė, ku posa ndodhi
  Njė katastrofė automobilash.

  Tani kur shkon Rrugės sė Dibrės
  Ata me sy tė ndjekin pas
  Pataj me bėrryl i bien shokut
  "E sheh filanen? E ka pas..."

  Dhe ti ul kokėn shpejton hapin
  T'arrish tek shoqja sa mė shpejt
  Tė pėrsėrisėsh fjalėt standart:
  "Ah, njėlloj janė tė tėrė djemtė"

  Tė dyja t'ulura pranė radios
  Do ndizni heshtur njė cigare
  tek supi i saj, nėn fjalė lajmesh
  njė ēast dremitja do tė t'marrė

  Dhe do tė tė ēojė tek njė rrugė tjetėr
  M'e gjerė, m'e bukur dhe mė e re
  Atje nė sfond fabrikash, njerėzit
  Nga kembėt s'do tė tė venė re.

  Atje ku t'ecėsh midis turmash
  Nė njė grup djemsh, ndoshta midis
  Dikush me brryl do t'i bjerė shokut:
  "E sheh filanen? Ishim miq..."
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jan 2010, 12:23

  DRITERO AGOLLI

  Heshtje

  Kujdes me fjalėn, zonjėz me ēantė
  Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri
  Pushteti i fjalės ėshtė i veēantė
  Gatuan male dhe kakėrdhi.

  Me fjalėn rrjedhin pėrrenj me mjaltė
  Pikojnė ēezma me helm tė zi
  Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
  Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

  Nga fjala humbėn Judė e Pilatė
  Strategė e mbretėr me mbretėri
  Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
  Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

  Kur fjala nxiret nga buzėt jashtė
  Si dallėndyshja s'vjen nė shtėpi
  Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
  Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

  Unė fjalėn vetė e shtroj nė kartė
  Dhe brenda syve se ē'ėshtė e di...
  Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
  Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jan 2010, 12:24

  BARDHYL LONDO

  Atdheu eshte dhimbje

  Atdheu s'eshte sa sedilja e makines tende,
  sa karrigia e zyres,
  sa dhoma komode

  A me degjon,
  ti qe me flamur te ri u gdhive ne mengjes,
  per ta ndryshuar, ndoshta, prape ne mbremje?

  Atdheu s'eshte loje kalamajsh.
  Atedheu eshte dhimbje.
  O Zot,
  Dhembje!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Scarface Sat 06 Feb 2010, 11:30

  Kush ta fali bukurine.

  Kush ta fali bukurine
  Qe t'e me trerosh te zine!

  Kur te pashe per te vluar,
  Pellumbeshe pende-shkruar,
  Bubu!plumb ne kraharuar,
  Plumb qe vret dyke gjemuar!

  Mbledhur shoqet me nje qoshe,
  Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
  Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

  Pa me syckezat e tua,
  Sy-larme!c'me fole mua.

  Leshrave t'ju binte hija,
  Yll i ndezur me shkendija,
  Ndezur mun ne mes ne balle,
  Te me vesh ne dhe te gjalle.

  LASGUSH PORADECI
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Scarface Sat 06 Feb 2010, 11:32

  Xhevahiri i fjales...

  Mė kėrkove rrugėve tė Korēės.
  Perėndimi ulej atė ēast kėmbėve tė saj,
  thyente kokėn nėpėr kalldrėme,
  gurėt bėheshin fjalė xhevahir.
  Nė kėrkim tė tyre nuk e di
  mė gjete a tė gjeta.

  Erdhi njė kohe,
  qė besuam se erdhi,
  diku nė njė cep dhjetori 'nentedhjete,
  besuam se gjetėm rininė e shpirtit tė humbur,
  nėn dritėn e xhevahirit tė fjalės sė lirė
  nuk e di,
  mė rigjete a tė rigjeta.

  Eshtė njė kohė tani,
  qė nuk e di nė ėshtė...
  Rrugėve tė botės
  enigma e fjalės na bėn ende shėnjė.
  Rend unė a rend ti,
  tė kėrkoj a mė kėrkon,
  nėn dritėn e xhevahirit tė gjuhes sonė,
  tė gjej a mė gjen
  nuk e di...

  Do vdes duke tė kėrkuar,
  do vdes duke tė gjetur,
  nėn driten e njė xhevahiri,

  ZHULIANA JORGANXHI
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Scarface Sat 06 Feb 2010, 11:33

  Gjithshkaja ime...

  Vaje te kaltra per ty me leshojne floket
  dhe goja s'eshte vec nje pasqyre e krisur
  prej dhimbjesh te dala nga mishi me shkulje
  prej asaj qe te kam pushtuar kurre per mos te te leshuar.
  O dendesi bari e gjelber e kraherorit tend
  o drure te eger aromeleshues te kembeve te tua,
  o krahe qe vetem krahe dhe vetem krahe leshoni,
  o ti,qafe e bute dhe e forte njeheresh
  O ti gjithcka,gjithckaja ime,
  gjithckaja e nates sime,e dites sime,
  ti,gjithcka
  O rruzull i erret ,o rruzull i verber,o rruzull shkaterrues
  i sedres sate te kafshuar.
  Te gjitha ju,gjithcka te ti.
  Vete ti:
  Qendro,me veshtro,
  mos me vdis ne duar
  Nje toke nje here e gjetur
  kurre me s'eshte harruar!


  MIMOZA AHMETI
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Scarface Sat 06 Feb 2010, 11:34

  Afrohu...

  Dua ti harroj sot fjalet
  le te flasin vete veshtrimet,
  le te flase dora qe dridhet,
  ketu mbi kitaren time.

  Se kur erret bie nata
  nje drite ndizet brenda meje,
  njerezit fytyrat fiken,
  asgje tjeter s'ndjej vec teje.

  Neper jave rrjedh trishtimi
  cigaren prape kam filluar
  nuk je ndryshe nga te tjerat
  vetem une kam nryshuar.

  E terhqeh imazhin tend,
  dhe veten neper gjume
  jemi bashke, por ne agim,
  i vetem mbetem une.

  Te shoh me qarte kur ti je larg,
  afrohu te te dua
  dhe nese kjo eshte loje
  nuk me pelqen te luaj.

  Dicka mire e kam ditur
  vajzat vdesin porsi lulet
  nje petal qe me solli vjeshta
  permbi floke vjen e me ulet.

  Te shoh me qarte kur ti je larg...

  ERVIN HATIBI
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Scarface Sat 06 Feb 2010, 11:36

  Eterit...

  Etėrit na ikėn...
  Nė ditėvite tė ndryshme.
  Me vdekje tė thjeshta,
  Si jeta e tyre.

  Na ikėn...
  Cdo ditė e mė shumė
  Ua numėrojmė tė mirat...
  Ku ishim mė parė
  Ne bijtė, ne bijat?!

  Tani, qė s'i kemi,
  Ah, dhe njė ēast t'i kthenim!
  Tė bėjmė ca rrugė
  Andej nga Liqeni,
  T'iu japim njė kafe,
  Qė s'ua dhamė te "Rinia"
  Dhe tutje mė shumė
  T'iu bėjė pleqeria...
  Rradhėve mos t'i lodhim
  Nė asnjė lloj dyqani,
  Mbrėmja mos heshtojė
  Me sy tek ekrani.
  Tė nisim udhė bisedash
  Pėr botėn anembanė,
  Njė gotė, ēdo mbrėmje
  Ta pimė me etėrit tanė...

  Cfarė s'japim,
  T'iu jepnim,
  Ato, qė dot s'ua dhamė!
  Tė urtėve,
  Tė pafjalėve,
  Tė mirėve,
  Etėrve tanė!


  ZHULIANA JORGANXHI
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Scarface Sat 06 Feb 2010, 11:37

  Eja Trishtim...

  Eja, trishtim ,
  eja me hapa fletesh qe bien nga deget,
  eja me hapa shiu qe keputet nga fletet...
  Eja trishtim ,
  eja me hapa tingujsh qe dridhen ne mbremje,
  eja me hapa zemrash qe rrahin me dhimbje...
  Eja , trishtim,
  o preher i embel qe nuk me braktise kurre,
  o strehe e qetesise sime,
  o enderrime te mia,
  o gji i shpreses sime.
  Eja , trishtim,
  trishtim ,
  eja.


  BILAL XHAFERRI.
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga SyKaltra Tue 02 Mar 2010, 00:45

  Dhimitraq Papando - Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!...

  Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!
  Nė dritarezėn e shpirtit
  Lul’ e ftoit mė troket…

  Jam a s’jam, e ku ta di,
  Nėpėr ėndėrr, a jam zgjuar?
  Frym’ e prillit mbi ēati,
  Mė sjell gaz tė paprovuar.

  ...Kam njė brengė qė mė vret.
  Nėpėr telėzat e zemrės,
  Ndjej njė flutur qė mė nget.

  Dal nė rrug’ e jam i ndrojtur.
  Vajz e fqinjit pas dritares,
  Mė vėshtron me sy pėrlotur.

  Pse u tremb edhe pastaj
  Shkoi me vrap, u mbyll nė dhomė?!
  …Dora ime e pafaj,
  I preku gjoksin e njomė…
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga SyKaltra Tue 02 Mar 2010, 00:47

  Mimoza Ahmeti - Ishte njė rrugė

  Ishte nje rruge ku vazhdimisht kaloje,
  ti,e dashur,
  ti,e bukur,
  ti,ekstravagantja ime,
  e te tjereve,ekstravagante,
  e share,e poshteruar,e komplimentuar,
  si historia e nje pikture te cmuar.

  Dhe s'dije as vete perse
  te iknin floket ne liri,
  ndersa kembet te shkelnin ne morg
  te dashurive kufomoide,
  qe gjithsesi paten mani
  t'i ekzaminonin gojet e qytetit.

  Tani nuk je,
  tani nuk ecen me ne rrugen qe nemitet,
  as hapi yt,
  as trupi yt i madh,
  as goja jote me mpiksje
  neverie dhe pakenaqesie.

  Aty eshte rruga,aty,
  dhe morgu yt i shperbere...
  Kufomat e te dashurave te flakura
  neper bordurat e plakura.
  Tani andej kur kaloj
  mungesen e madhe te orbites sate ndjej,
  dhe jap pershendetje skematikisht
  me ftohtesine e nje kartoni
  te cilin e respektojne per ty.

  Per ty,e dashur,
  per ty,e share,
  per ty,e poshteruar,
  si historia e piktures
  me te cmuar.
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga SyKaltra Tue 02 Mar 2010, 00:48

  Mimoza Ahmeti - Shpirti i ėmbėl

  E kane bere me fjale
  Hena edhe dielli,
  Te na prishin lidhjen,
  Me komand nga qielli.

  Kur te flesh ti gjume
  Une te jem e zgjuar
  Ti te jesh ne ender
  Une e dashuruar.

  Por ti prap ne ender
  Fort me Perqafon,
  Shpirti yt i embel,
  Zgjuar, te mendon
  R€B€KA
  R€B€KA
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 17
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Durres
  Profesioni : pa pune
  Pikėt : 55
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 11/01/2009
  Humor : mjaftueshem

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga R€B€KA Tue 09 Mar 2010, 00:47

  Pershendetje dhe urime njekohesishte per postimin e ketyre poezive te bukura shqipe ne kete teme. Ju uroj pune te mbare ne vazhdim dhe shpresoj qe te postoni edhe te tjera poezi po kaq te bukura ne vijim.
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:30

  Nase Jani - Ditėlindja

  Sa herė mė vjen ditėlindja
  bėhem fėmijė dhe bredh
  mbi kalldrėmet e fshatit...

  Humbas moshėn,
  humbas vdekjet e prindėrve...

  Dhe pllakat e varrit
  i gdhend e i fshi nga kujtesa...

  Xhafo Kurja
  mė tregon pėrralla...
  Mbledh manaferra nga Ripa,
  luaj me top-lecke
  dhe s’di tė shkruaj vjersha...

  Sa herė mė vjen ditėlindja
  humbas veten nga vetja...
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:32

  Martin Camaj - MBRAMJA ASHTĖ LARG

  Mbramja ashtė larg
  e ti je atje mbi kodėr tė blerueme
  ku gurzit qė bashin zhurmė
  i pėrpiu dheu.

  Ti je atje me tė bijėn e heshtjes
  e me shoqe tjera e mendon pėr mue.
  Unė jam nė detin e tingujve

  e ndėr gjujt e mij ndieva
  peshen e tramit tue u ndalue me turr.
  Mandej i lėshova vendin njė tė vjetri
  e mes tallazit tė krahve thashė:
  mbramja ashtė larg e ti andej lumit.

  Heshtja prek qiellin me dorė
  E ti atje mbi kodėr tė blerueme
  njeh gjurmėt e diellit npėr qiell.
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:34

  Agim Doci - NĖ TOKĖN E SHQIPEVE


  Nė horizontin e gjėrė - shikoj kryqat si ngriten,
  Dikur ishte toka e shqipeve jetonte Ilirida !
  Po tani gjithcka e tillė hesht se mbi murnaja ngriten
  Gjaksorė Kaukazi qė bejnė Piramida!

  Piramida ku jetojne firaunėt e zi
  Ata qe na vranė baballarėt e mbushėn bunarėt !
  Keni dėgjuar pėr Jordanėt, Mikalėt! Dhe sa tirani -
  qė ushtruan mbi popull vojvodėt, xhandarėt !

  Keni dėgjuar ju pėr Kėrstet , Millanat, Maēulat !?
  Ata qė me masha shqiptare bėnė krim!
  Ata qė pėrdornin lalashė, si sot Kara- Lulat,
  tė fusin pėrjetėsisht shqipet nė nėnshtrim!

  Keni parė errėsira tė tilla qė shesin namuz !
  Por, janė koke e kembe brenda krimit , kurvėrisė !
  Ata u turrėn pas liridashėsve t'i vrasin me topuz
  pėrse s'pajtohen me Kryqat e makosllavisė!

  Pasha hazret Abdylin e Lidhjes Shqiptare !
  Qė ua dha kushtrimin trojeve tė Shqiptarisė !
  Na kanė prerė nė besė kėto masha tinzare !
  Tek i kėndojnė kryqit tė makorobėrisė !

  Nė dreq vafsh kaurroshkinia prej Karpatesh
  Mė kot shpurdhni me kryqa tė bėni shtet !
  Nė kotėsi tė pėrjetėshme do tė pehatesh
  por nė token e shqipeve s'ka vend per car e mbret!
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:35

  Xhevahir Spahiu - Borxhet e mia

  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe,
  s'eshte asgje mbytja ne lume
  a ne dhomat e gazit,
  i kam borxhe nenes
  qe s'ia ngrita varrin,
  i kam borxhe lisit
  qe s'ja hodha pjergullen,
  i kam borxhe dashurise
  qe i vodha te dielen,
  i kam borxhe krimit
  qe si vura emer.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe,
  i kam borxhe fjales
  qe s'e pashe ne enderr,
  i kam borxhe korbit
  qe s'ia zbardha pendet,
  i kam borxhe vitit '13
  qe s'ia mbylla plaget,
  i kam borxhe ardhmerise
  qe e lashe te pragune
  terrin e nje kohe te larget.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  U kam borxhe te gjalleve,
  u kam borxh te vdekurve,
  gurin e varrit do ta shes,
  te laj borxhet.

  Dhe ve piken ketu.
  Tani mund te flisni per borxhet qe me keni ju.
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:36

  Xhevahir Spahiu - FJALA

  I thane fjales: tani je e lire
  Po fjala s’ kish fuqi t’u thosh : nuk me duhet
  E c’ me duhet
  kur s’ u thashe atehere kur duhet?
  Kam mbetur pa krahe ,
  Kam mbetur pa qiell,
  Jam jete pa enderr,
  Jam enderr pa jete.
  I thane fjales: je e lire
  Veshtire, tha fjala sa veshtire
  Te besosh se je e lire;
  Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
  Pasi ke mbetur cung
  Dhe liria behet burg .
  I thane fjales: liria jeton.
  Fjala ua ktheu :
  S’jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
  I thane fjales: ti je liria
  Per ta kuptuar kete duhet fare pak
  Ajo e besoi,
  Ajo hapi gojen,
  Por ne vend te tingujve
  Prej saj doli gjak
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:38

  Ismail Kadare - Ti qave

  Ti qave dhe me the me zė te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Athere loteve te tu s'ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.
  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
  Athere kuptova c'kisha humbur,
  C'kisha fituar kuptova gjithashtu.
  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.
  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:42

  Raimonda Moisiu - Une e dua jeten, eshte e bukur...

  E vetme ngela nga kamxhikėt e thashethemeve,
  duke duruar dhimbjet nė shpirt , e bėrė kruspull sa gishti…
  Ndėrsa mė qėllojnė me kamxhik i vėshtroj tė gjithė,
  me sytė qė nga Golgota i gozhduar,
  shihte Krishti

  Unė prap e dua jetėn se ajo ėshtė e bukur,
  Dhe me tė ligat e saja, e dua pėrsėri e pėrsėri...
  Le tė mė hajė mėlcinė zhgaba,
  si Prometeut mbi humnerė
  prap…prap e dua jetėn, se jap, marr, bėj dashuri.

  Ti, kamxhik i thashethemeve qė sheh ngado si djalli,
  jam grua,nėnė,motėr… s’tė mallkoj dot,
  po, a ke shpirt, bre tinė ?
  I shikon njerėzit qė ecin mes tmerresh e llahtaresh,
  Lėria aurorėn hyjnore – tė flasin
  pėr jetėn e dashurinė!

  Ndėrsa, pėr « Atė » thua ngado si shtrigė skėterre,
  Se « ėshtė burrė, lahet nga njė kovė ujė »,
  Mua, ngaqė dua me shpirt jetėn, lulet dhe dashurinė
  si Krishtin nė Golgotė,
  mė bėn tė vuaj.

  Ata qė mė dhunojnė pėrditė dashurinė,
  qė nė zjarrin e fjalėve
  kanė njė pashpirtėsirė me dėborė,
  ndėrsa ikin pėrtej, marrin nga unė tė qeshura,
  qė dalin nga thellėsirat e shpirtit tim femėror.

  Kamxhik i thashethemeve, pėrse nuk fle i qetė?
  Qė unė, e lindura pėr dashuri, bėj me zjarr dashuri ?
  Jep, merr, bėj dashuri dhe ti ..Mė mirė ėshtė, mė beso!
  Se sa si piranikėt qė vjellin
  e ngrihen pinė prap raki

  Lėreni tė mė dashurojė tė dashurin tim…ai ka turp,
  Thashethemeve u ndruhet si njė vajzė e mbyllur, si shėnjt,
  Po unė, e masakruara e kamxhikut ,
  qė nga Golgota,
  tė vijė tė thithė ėmbėlsinė e dy dardhave tė mia,
  I bėj me shėnjė .

  Tė lodrojė me hiret e mia, tė mė gudulisė me afshin
  e fjalėve , tė mė shtėrngojė, tė mė mbajė ngrohtė,
  do t’i duroj unė, i dashuri im, kamxhikėt nė vėndin tėnd,
  sic duronte gurėt e talljet,
  Jezu Krishti nė Golgotė.

  I dashuri im … nuk rroj dot pa kundruar gėrhitjen tėnde pas dashurisė,
  Vuajtjet mė ikin nė cast, kur ti mė puthėn dhe njė herė,
  si shqiponjė tė mbroj unė ty,
  nga kamxhiku i thashethemeve
  Duroj shumė unė…me tė qeshura tė forta…
  si Prometeu mbi humnerė

  Raimonda Moisiu

  Hartford CT USA
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:43

  Eleonora Koka (Gjoka) - Adhurova mengjezin...

  E adhurova mengjezin sot,
  U trullosa fare gezimplote,
  Dhe shkaku kush mund ta thote?

  Frynte fllad pranvere i ngrohte!
  Me vinte qe te zhytesha,
  Ne lumin Hudson me xhakete!

  Ashtu hyra drejt e ne tren,
  Jo si tjeter here por shend e vere,
  Pershendeta, ju a bera me dore,
  Atyre qe prisnin ne platforme,

  Dite te tilla shpesh nuk vijne,
  Jo gjithmone kemi frymezim,
  Le ta quaj nje event te rralle,
  Sikur e bera me te gjithe me fjale,

  Shoferen simpatike ne kabine,
  E pershendeta me ngrohtesi,
  Ajo shpejt ma ktheu, I ndriten syte,
  Ndaj dhe dita ime kaloi me mire!
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:46

  Lasgush Poradeci - Dimėr


  Shpirti im qe sot y mbyll
  Dhe gezimin m'a perzuri.
  Neper mal e neper pyll
  Zu debora prej qekuri.

  Bjene floket nje-nga-nje
  Mi katundin e shkretuar.
  Dyke mardhur nene te
  Dheri fjet e ri mbuluar

  Flet nga-dal e shpirti im,
  Dhe ne zi pikoj si fleta,
  Pa me qit as pipelim
  Tere fili, tere jeta.

  Ne kaq heshtje-e qetesi
  Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
  Psheretin me ze te ti
  Jet' e trembur se mos vdesi...
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 38
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:47

  Evin Hatibi - MERZIA


  Merzia varferon vec pjese te trupit
  Te cilat fshihen nen bust
  Merzia, piedestali qe me larton
  Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
  Te pjek merzia, merzia, merzia
  Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
  Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
  E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
  Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
  ku perdet u ulen
  eshte dhoma e mire e miqve, me veles
  I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
  Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
  ekziston
  Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
  Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
  Merzia, merzia
  Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
  Ku vec mund te humbet
  Vec te mos e prek me trupin
  As te falem me to nuk dua
  Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
  Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
  Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
  pa gjak
  Ku stolat kendonin me ze te harruar
  shatervani...
  Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
  Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
  Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
  Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
  Vec merzira te mira
  Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
  Merzia
  Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
  Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
  eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
  Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
  Ne uje te mbyturish
  Qe t'i kesh per pleqeri
  Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
  nje figure e lojes me letra jam bere
  Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
  Me ca rroba te stolisura fort
  Bust, bust spathi, si fant
  Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
  Tanime merzia si nje gjarper pellumb
  Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
  Ngroh si veze dy kokat e mija
  Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.

  Sponsored content


  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 3 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:45