Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 37
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:48

  Ervin Hatibi - Deshire dhe Heshtje

  Tej dritares eshte ngrohte
  njerez jan ulur ne tavolina
  qyteti nis e del prej vetes
  ne rruge bredhin klube e makina
  Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
  s'eshte e then te jem as vete i dyte
  me miq te rastit po te mbushet nata
  nje vend do gjej ku the clodh syte.
  Kam ftohte e s'te shoh prane
  mendoj, mendoj se si
  avujt e ngrohte te frymes time
  si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
  ne enderr vijne, e qete kendojne
  e une me syte pak mbyllur ri
  koken ngre lart, degjoj ngadale
  kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
  E di se hesht hija ime
  e di se lotet s'flasin kur
  ata ata degjojne vec fjalet e mia
  ne heshtje qendrojn dhe ata si une
  Pas pak ngadal do te iki
  qe lotet te shkoj ti fshi diku
  ketu prane mbase atje larg
  pas pak ngadal do kethehem une
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 37
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:49

  Dritero Agolli - Berberi

  Shume njerez ka qethur berberi ne jeten e gjate
  atje ne floktoren e ktheses se ruges NAIMI
  shume vdiqen fatmire a te ngrate
  shume u vrane ,u burgosen dhe jeten u mori mergimi.

  Qethi djaj e fisnike ,e kusare dhe mjaft deputete
  dijetare e memure,kaptere e plot gjenerale
  presidente te shkuar e te ardhshem,dramaturge e poete
  kardiologe e xherahe,e dentiste qe shkulin dhembe e dhemballe

  Ah,nga gjithe mullaret me koka cna mbeten
  po te bente berberi nje album nga koket e qethura
  sigurishte do i hapej nje nam tere jeten
  si poetit te shquar ne librin me vjersa te zgjedhura.

  Ja ky flok i takonte filan presidenti
  filan presidenti qe vdiq a mbaroi i burgosur
  keto balluke i mbante kusari me i madh i qytetit
  kurse ato me tutje nje pusht i brengosur.

  Keshtu do lexonin te zgjedhurat floke si liber
  nga vetite e prodhimit te leshit ne kokat shqiptare
  lere lere berberi vertete do te bente nje Bibel
  po te kishte ne koken e vet dy-tri pare


  Edituar pėr herė tė fundit nga K@LoR5i nė Thu 01 Apr 2010, 02:51, edituar 1 herė gjithsej
  K@LoR5i
  K@LoR5i
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 36
  Mosha : 37
  Vendndodhja : ---==:@:==---
  Profesioni : ---==:@:==---
  Pikėt : 114
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ---==:@:==---

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga K@LoR5i Thu 01 Apr 2010, 02:51

  Drita Como - Vetmia...

  Vetmia eshte zilja e telefonit
  Dhe nje ze i huaj qe kerkon dike tjeter
  Vetmia eshet e diela e zbrazet
  Me biseda boshe dhe pa diell

  Vetmia eshte te shikosh pas xhamit
  Njerez qe nxitojne ne mbremje
  Merzia e gjate para gjumit
  Dhe vapa ne netet pa hene

  Vetmia eshte te duash shume
  Dhe te mos kesh cfare te duash
  Te mos kesh kujt t'i falesh dy lule
  Dy fjale te mira te mos kesh kujt tia thuash

  Te jesh kudo i tepert, i huaj
  Mik i paftuar ne bote , hije
  Pa nje kujtim qe te beje te vuash
  Pa nje shprese per ate qe do vije

  Po ankthi i diteve te mia pa ty
  Ankthi im i perhershem
  Per te gjitha ato qe i di dhe s'i di
  -Kjo eshte dicka tjeter

  Minutat qe ikin ngadale-ngadale
  renduar nga ajo qe quhet pritje
  Renduar nga ai qe quhet mall
  Dhe qe nuk llogaritet...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Tigri Fri 21 May 2010, 23:19

  Zhuliana Jorganxhi - Eterit...
  Etėrit na ikėn…
  Nė ditėvite tė ndryshme.
  Me vdekje tė thjeshta,
  si jeta e tyre.


  Na ikėn…
  Cdo ditė e mė shumė
  ua numėrojmė tė mirat…
  Ku ishim mė parė
  ne bijtė, ne bijat?!

  Tani, qė s’i kemi,
  ah, dhe njė ēast t’i kthenim!
  Tė bėjmė ca rrugė
  andej nga Liqeni,
  t’iu japim njė kafe,
  qė s’ua dhamė te “Rinia”
  dhe tutje mė shumė
  t’iu bėjė pleqeria…
  Rradhėve mos t’i lodhim
  nė asnjė lloj dyqani,
  Mbrėmja mos heshtojė
  me sy tek ekrani.
  Tė nisim udhė bisedash
  pėr botėn anembanė,
  njė gotė, ēdo mbrėmje
  ta pimė me etėrit tanė…

  Cfarė s’japim,
  t’iu jepnim,
  ato, qė dot s’ua dhamė!
  Tė urtėve,
  tė pafjalėve,
  tė mirėve,
  etėrve tanė!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Tigri Fri 21 May 2010, 23:20

  Fan S. Noli - Anes Lumenjeve...
  Arratisur, syrgjynosur,
  Rraskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Ku e lam’ e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anės detit i palarė,
  Anės dritės i paparė,
  Pranė sofrės i pangrėnė,
  Pranė dijes i panxėnė,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se ē’e shempnė derbederėt,
  Mercenarėt dhe bejlerėt,
  Se ē’e shtypnė jabanxhinjtė,
  Se ē’e shtrythnė fajdexhinjtė,
  Se ē’e pren’ e se ē’e vranė,
  Ē’e shkretuan anembanė,
  Nėnė thundrėn e pėrdhunės
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Ēirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, ēarmatosur,
  As i gjall’, as i varrosur,
  Pres njė shenj’ e pres njė dritė,
  Pres me vjet’ e pres me ditė,
  Se ē’u tera, se ē’u mpaka,
  Se ē’u ēora, se ē’u mplaka,
  Lark prej vatrės dhe prej punės,
  Anės Rinit, anės Tunės.
  Ēakėrdisur, batėrdisur,
  Pėrpėlitur dhe zalisur,
  ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Dhe njė zė vengon nga lumi,
  Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pėlcet, kėrcet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjėmon trumbeta.
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar’ e punėtorė,
  Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

  Ky ilaē e ky kushtrim
  mė bėn djal’ e mė bėn trim,
  mė jep forc’ e mė jep shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Se pas dimrit vjen njė verė,
  qė do kthehemi njėherė,
  pranė vatrės, pranė punės,
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes’ e shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Tigri Fri 21 May 2010, 23:26

  Arshi Pipa - Lamtumire
  Mos loto, q’i n’kujtese
  Te ruej pa turbullue
  Kqyrjen tende plot shprese
  Magdalene e pikellue!


  Mos qaj! Fisnike zija
  kur veten nuk e shpalle
  Ashtu nga dashunija
  ti vdiqe tue u ngjall.

  E zymte asht dita e motit
  Nuk dij a kem’me u pa….
  N’se jo,ti lutju Zotit,
  Se mire na jemi nda.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Tigri Fri 21 May 2010, 23:27

  Bardhyl Londo - Tetor Tiranas

  Na jane mbaruar fjalet.
  Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
  C’te bejme?
  te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
  ne pallat te Kultures?
  Tavoline e zakonshme
  tej dritares qyteti vishet ne muzg.
  nje gote uje per te dy,
  kafja jote mbetur pergjysme,
  imja pire me fund.
  pergjysme, pergjysme, pergjysme,
  fjala,
  buzeqeshja,
  ledhatimi,
  si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
  perjetesisht nga takimi.
  Sa here t’i puthja syte e bukur,
  papritur binte briri i kushtrimit.
  Kohe e ashper :
  Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
  te ndare na duhej te vdisnim


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Tigri Fri 21 May 2010, 23:28

  Faik Konica - Flamuri
  Skenderbeu kur jetonte
  Shqipėria lulėzonte.


  Ishe e fortė, ish e zonjė
  Kish nė flamur njė shqiponjė

  Njė shiponjė me dy krerė
  Ai lirisht hapej nė erė.

  Kur armiku na vėrvitej
  Flamuri i kombit ngrihej

  Gjėmonin njė mij trumbeta
  Suleshin treqind mij veta.

  Derdhjin gjakun si tė marrė
  Qė tė mbaheshin Shqipėtarė.

  Derdhjin gjakun pa peshuar
  Pėr flamunrin e bekuar.

  Po trimat shkuan pėrjetė,
  Shqipėria mbet e shkretė

  Trimat shkuan edhe vanė
  Kordhėt po ndryshken mėnjanė.

  Kordhėt ndryshkėn e nė baltė
  Na ra flamuri i naltė!

  Na ra flamuri i naltė
  Mbeti e u kalb nė baltė!

  Sot kan dalė ca zuzarė
  Qė ulėrtinė shqipėtarė,

  Po kėtė emėr e lanė
  U bashkuan me aganė

  E punojnė nat’ e ditė
  Qė tė mebtemi pa dritė,

  O zuzar, o tradhėtorė
  Ne na bėjtit shėrbėtorė,

  Na e vuatlitė lirinė
  E na shkeltė Shqipėrinė.

  Rrėmbyet e po rrėmbeni
  Gjith se ē’patmė e se ē’kemi!

  Po mjaft! Koha ėsht afėr,
  Kur tė ndizet luft’e ashpėr,

  Lufta tri her’e bekuar
  Qė na ka pėt tė shpėtuar,

  Jo luftė kundrė Turqisė,
  Jo kundrė mbretit Shqipėrisė,

  Po luftė pėr ca zuzarė
  Qė u lindnė shqipėtarė

  E, armiq tė Shqipėrisė,
  I fryjnė dritės sė lirisė,

  S’na lėnė dhe ne tė tjerėt,
  T’dalim nga gjum’i errėt,

  Po ē’dėgjojnė ven’ e thonė,
  E ē’shohin e tradhėtojnė

  Eshtė turp prej kėsi krimbash
  Tė mundohet njė komb trimash!

  Ngrehuni, o shqipėtarė,
  T’i shtypim kėta zuzarė!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 05 Aug 2010, 01:41

  Vasil Tabaku - VENDLINDJA

  Mbi krahėt e zogjve
  Ikėn ėndrrat e para
  …njė tufė shumėngjyrėshe
  Me cicėrima

  Atje
  Mbi folezat e njė lisi
  Kam kėngėt e mia fėminore
  Fletėt
  Gjithė vijėza lapsi
  Dhe emrin
  Qė tashmė e kam harruar
  Tė njė vajze..

  Atje
  Mbi pasqyrat e lėvizshme
  Tė krojeve
  Ėshtė fytyra e bukur
  E nėnės sime
  Ashtu, me dy gėrsheta
  Njė vjollcė buzėqeshjeje
  Dhe dy pika diell
  Mes qerpikėve

  Mbi krahėt e zogjve
  Kthen malli im
  Mall shtegtar
  Nga njė lis
  Tek njė ēerdhe
  Nga njė prag
  Tek njė rrugė
  Nga njė emėr
  Tek njė gjeneratė e tėrė...


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 05 Aug 2010, 01:42

  Alfred Perona – Nena…

  E pashe nenen
  Mbas shume e kaluar vitesh.

  Guxim s’kisha ta shihja
  Ne sy.

  Asaj, syte i plasnin
  Nga dhimbjet

  Sikur ishte ne enderr
  E qanim te dy.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 05 Aug 2010, 01:46

  Ismail Kadare - Une pashe lulet e para...

  Une pashe lulet e para
  qe celen kudo permbi dhe
  Pashe zogjte e pare shtegtare
  q'u kthyen serishmi tek ne
  Ne brigje, ne kopshte, ne ara
  gjithcka eshte e pare, gjithcka
  Ndermend dashuria e pare
  ato kur i pashe me ra.
  Do vyshken te gjitha te parat
  dhe prap do kthehen ato
  pervec dashurise se pare
  as vyshket, as kthehet ajo.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 05 Aug 2010, 01:47

  Dritero Agolli - Kur njė mėngjes...

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohe


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 05 Aug 2010, 01:50

  Dituri Dizdari - Ishte mbremje...

  Ylli saj, dashuria ime
  la sekondat pa frymė.

  Njė gjeth, ra...
  Hapi yt, vėshtri
  mi buzė qeshja.

  Bashkė me heshtjen, mbrėmja
  gjethe mėrmėrinte...

  Gjithēka, u drodh prej
  ardhjes tėnde.

  Ishte mbrėmje.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 05 Aug 2010, 01:51

  Naim Frasheri - JETA

  Sa e dua gjithė jetėn!
  Se atje gjenj tė vėrtetėn,
  Yjtė, nėnėn, hapėsirėn,
  Tė mugėtit, natėn, ditėn,
  Mėngjezė, djellinė, dritėn,
  Mbrėmėn, dh’atė errėsirėn

  Natėn, kur ėsht’e qetuar,
  Edhe gjėsendi s’dėgjonet;
  Qjellin kur ėsht’i qėruar,
  E hapėsira ndritonet,
  Ret’ e zeza sterrė nd’erė.

  Vapėn, vjeshtėn, dimrin verėn,
  Retė, shinė, dhe lumenjtė,
  Gjėmim, mjėrgullė, pėrrenjtė,
  Dborėn, brėshėrin’e erėn,
  Malet, fushat edhe brigjet,
  Grykat, ēukat edhe shtigjet.

  Oshėtimėn, pyjet, drurėt,
  Shkėmbenjtė, gėrxhet’e gurtė.
  Lulet, barėrat qė mbijnė,
  E shpesėt qė fluturojnė,
  Edhe kėngėra kėndojnė,
  E nė pėr dega lėvrijnė.

  Dhe njerin’e bagėtinė
  Dhe gjithė ē’ėshtė nė jetė
  I dua si Perėndinė,
  Se nga do qė kėthenj sytė
  Shoh atje Zotn’e vėrtetė
  Q’ėshtė njė e s’ka tė dytė.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:27

  Shaban Cakolli - E IMJA ĖSHTĖ KJO TOKĖ

  Ēka shohin sytė
  Dhe shumė mė pėrtej
  Janė trojet e mia
  Gjaku i diellit tim

  Ēka shohin sytė
  Dhe shumė mė pėrtej
  Ėshtė qielli im
  Ėshtė mhėnė e atdheut.

  Ēka shohin sytė
  Dhe shumė mė pėrtej
  Ėshtė fusha e rrafshėt
  Udha e dy Drinėve.


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:32

  Fadil Shyti - Po, nuk qėndruam pėr Atdhe!


  Tė veprojmė si viganėt,
  Pėr trojet tona etnike,
  Nuk bėhet dot, Shqipėria-Shqipėri,
  Pa vepra heroike!
  Kėshtu, ligjėroi profesori ynė,
  Kėshtu shkroi shkrimtari,
  Pa e ribashkuar Shqipėrinė Etnike,
  Diellin s“do ta gėzoj kurrė -shqiptari!
  E mbrojti diturinė dhe nderin,
  Pėrballė rrebesheve tė kohės,
  Qė na i sollėn titistėt kanibalė,
  Besėn e kishte -busullėn e ndritur,
  Hapėronte, sfidonte pėr njė Ideal!
  Nuk pėrkulen pėrballė stuhive,
  Palėt valmire tė Flamurit,
  Nuk pėrkulet kurrėn e kurrės,
  Pėrballė tradhtive; -burri i burrit!

  Suedi, 22. 04. 2010


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:34

  Suzana Kuqi - Fluturimi i njė poeti…

  A ke marrė ndonjėherė fluturim
  si njė zog i lirė nė agim
  shpirtin tėnd a e ke praruar
  me rrezet e diellit ne perėndim…

  A nė njė natė tė bukur me yje
  mbi njė hėnė plot shkėlqim a ke ndaluar
  e me tė dashurin tend atje, a je dashuruar
  Unė kam kalėruar shqiponja
  pėrmes stuhish tė tėrbuara
  kuēedra kam vrarė
  me duart e mia
  e folur me dragonj kam
  nė poezitė e mia …

  A je zhytur ndonjėherė
  thellėsive tė detit blu
  shoqėri delfinave a u ke bėrė
  si njė sirenė e bukur ėndėrruar
  njė ėndėrr
  nė shekuj tė mohuar…

  A je endur nė xhunglėn e harlisur
  me tigra e luanė pranė
  e tė mos trėmbesh prej tyre
  se mendjen ta kish marrė
  ajo lule e bukur e rrallė
  dashurisė pėr t’ja falė
  E kur e ke gjetur
  je penduar e je tėrhequr
  atė bukuri pėr tė mos vrarė..

  A njė nate tė errėt
  yjet a ke mundur
  t’ja qėndisėsh qiellit
  porta tė mrekullueshme
  nė tė tė hapėsh, a ke mundur
  tė udhėtosh pa fund
  drejt universeve tė tjera
  mahnitėse paralele
  e tė shohėsh
  sa e ndryshme do tė ish bota
  nėse njerėzit
  do tė mendonin me zemėr…

  E tė gjesh nė to
  ato fėmijė qė ke humbur
  rrugės sė jetės abortuar
  e tė shohesh e tė vuash
  atė mrekulli jete
  mohuar,
  padrejtėsisht qė nė embrion
  t’i pėrkėdhelėsh,
  tė ē’mallesh me to
  e t’u kerkosh ndjesė
  me lot pendimi
  nė sytė e zemrės
  nė sytė e shpirtit …

  E tė flasėsh me Zotin
  nė rrezen e praruar tė diellit
  e ta ndjesh tė tė flasė
  nė sythin e brishtė e tė gjelbėr
  qė ēel pas dimrit tė zemėruar
  tė tė thote, ja njė filiz shprese
  ngrihu, fatit mos ju pėrul
  ta kam dhėnė jetėn
  pėr te mos u nėnshtruar…

  A e ke ndjerė veten
  zot tė vetes
  e tė mendimeve tė tua
  apo ajo llogari e ftohtė
  tė ėshtė bėrė zot
  e zemrėn ta ka akulluar…

  E ndėrsa ti
  bashkėbiseduesi im i rastit
  mė shet mėnd se ē’ke bėrė
  pas parave rendur
  unė padashur ndjek atė fluturėn
  krahėshkruar
  qė ndoshta mė mirė se ne
  jetėn e ka kuptuar
  edhe se njė ditė tė vetme
  jetė tė dhuruar
  luleve bredhur luleve kaleruar…

  A e ke larė ndonjėhere zemrėn
  nė lot lėndimi e vuajtjeje
  qė nuk janė tė tuat
  tė vuash me tė tjerėt
  nė fatkeqėsi a humbje
  a ta ngrohėsh zemren
  nen rrezet
  e mė tė dlirės buzėqeshje…

  Ndaj tė lutem
  mos mė pyet se ē’kam bėrė
  e ē’plane kam pėr tė nesėrmen
  pėr tė mė kuptuar nuk ke
  kur pa turp do tė tė them
  Jam, mbetem
  e nė fluturim do tė vdes
  i marrosur duke vuajtur
  e duke u lumturuar
  si njė poet…


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:39

  XHEVAHIR SPAHIU - Rekuiem per oren 6...

  Ora 6
  Akrepat si dy krahe te hapur qe presin
  dhe ti s'po vjen
  ti s'po vjen as ne 6 e nje minute
  ne 6 e dy minuta vetmia ish me mua
  une isha me vetmine ne 6 e tre minuta
  ne 6 e kater bota ishte po ajo
  6 e pesa i ngjante 6 e gjashtes si dy pika uji
  6 e shtate, 6 e tete, 6 e nente, 6 e dhjete
  Ti s'po vjen
  S'po vjen
  S'vjen
  ne 6 e pesembdhjete
  hodha syte si dy vetetima ne fushen e ores se qytetit
  akrepat u thyen si dy krahe te nje zogu
  qe s'ekziston

  Une mora pikellimin per dore
  dhe ika


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:41

  BARDHYL LONDO - Epitaf i shtate endrrave

  Dola. ciftet e dashuruara
  putheshin qetesisht ne park.
  Rendin rruget e periferise
  buzet te takonin me bulevardin e madh.
  Nate e bukur, capitej ngadale,
  diellin priste te puthej ne mengjes.
  Qyteti perqafohej me mallin perballe
  pa asnje llogari, pa asnje interes.

  Nate e bukur tmerresisht
  nje nate a vete jeta ish?!

  Jete njerezore-fytyre dashurish.

  " Nata jeton me pasionin e agimit
  e sotmja enderron te nesermen
  Vete hapi i njeriut mbi token time
  trajektore e pasioneve te ndershme
  Nga pasione te bukura njerezore
  lindin, vdesin, rilindin miliona dashuri.

  Do te vdes nga pasioni per te qene njeri!"

  " Te kam besur gjithmone si femija nenes,
  ty, force e pamposhtur e njeriut te mire,
  cdo kohe fytyren e njeriut ka enderruar,
  koha ime ka fytyren e njeriut te lire. "


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:42

  FATOS ARAPI - ELEGJI PER BABANE

  Ti nuk je me.
  As do te na shohesh,
  as do te shohim,baba, me kurre.
  Ti nuk je me..
  Emrin tend e mori ky gur,
  Vdekja - si vdekje ,
  gjithmone e dhimbshme,
  gjithmone e verdhe...

  Me nje kordhele
  tufa kujtimesh ne zemer na lidh.

  Tufa kujtimesh
  edhe elegjish.

  Jam i trishtuar dhe me mori malli.

  Dhe mbi trishtime e mall duke ecur,
  ngjita rrugen e ngushte te fshatit.

  Shtyva deren e varrezes se vogel
  dhe t'erdha te varri...
  C'fjale te pathena do te me fiasesh?
  C'fjale te reja deshiron te degjosh?
  Prej ketij varri
  tani, baba, c'do te me japesh?

  Ate dite te thate janari:
  perpara teje Halil Alija
  e mercenari.
  Prapa shtepia ne zjarr e flake


  Duart e tua ne pranga,
  plak i ngarte?

  Erdha te marr
  cfare perket prei ketij varri.

  Kujtime te dhimbshme.
  Vuajtje krenare.

  Ti mos me thuaj:
  "Biro... iane te trishtuara".

  Baba i gjore!
  Une, pa ato,
  do t'isha ne jete edhe me i trishtuar.

  Dhe kur te vdes
  s'dua asgje
  vec nje varr te thieshte.

  Atje ne bregdet,
  ku neper net
  bisedojne yjet me qiparisat.

  Dhe fjale te kaltra
  flet e shprendan
  deti matane.
  Fjalet qe i njohim,
  qe i kuptojme,
  une
  me babane...


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Daniela Sat 07 Aug 2010, 02:44

  Ferit Ramadani - PA TY NIMFA IME


  Si flutra nė livadhe qė endet jam bėrė
  kėrkoj metaforė pėr nektar nė varg

  Edhe kur ėshtė acar e kur bie borė.
  Mė shpie frymėzimi larg e sa mė larg!;

  Dhe endem nė shtigje, pėr yje s'pyes lartėsi
  Kundroj gjithkah - botėn ku ndodhet Ajo

  Nimfa qė befas iku dhe mė la bulza n' dashuri
  me pėrshėndetje - fjalėt : Nė parajs mė kėrko!

  Ku t'i gjejė shtigjet, atė portė si ta hap
  me vargje bėj kodin pėr dryrin e saj

  Njė shekull Sizif nė rrugė me vrap
  dashurinė me pikėllimin si gur i mbaj!

  Dhe rend me zjarr - ēka t'i bėj etjes
  nuk shuhet vullkani me rrjedha loti

  Pa Ty Nimfa ime - as zgjimit , as fjetjes
  s'ia them urimin qė e sjell motmoti!


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 478f843eb50393eb697b0b8
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Mon 28 Mar 2011, 23:13

  Elinda Marku - Gezim i helmuar
  U mbytėm nė rrethimin
  e krahėve
  lidhur
  me prangat e shpirtit...
  Shijuam helmin e gėzimit tė ėmbėl,
  dhe s'dimė si tė ikim,
  dhe s'dimė ku tė ikim.
  U ndamė...
  Po ndarja s'qenkėrka liri!


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Mon 28 Mar 2011, 23:20

  Lediana Kapaj - Udhėve tė paudha.

  Udhėve tė paudha si tė humbur shtegtojmė,
  kryq e tėrthor dhe e uritur ēapitet shpresa.
  Endėrrat nė ėndėrra tė lėnduar kėrkojmė.
  stėrgjaten pa mėshirė si tėrkuzė,dėshira e mbresa.

  Mėndje e njėmėndėt si e ēmendur marrohet,
  labirinteve tė pafund tė pa anė e pa fill.
  Zemėr e s'provuar si Borėbardha harrohet,
  nė tė ashpėrin,tė brengosurin dhe tė errėtin pyll.

  Vetmi e mallkuar si kuēedra pareshtur sėmbon,
  nė shpirtin e brengosur dhe tė tharė tė ēdo udhėtari,
  Dėshira e lėnduar dhe e etur shteron,
  duke lene pas saj njė mjegull...ku sundojnė veē gurė varri.

  Persiatje e pėrēartur mė nė fund mbaroj,
  pa gjurmė e zhurmė dhe si shumė herė tė tjera,
  si zogu i pranverės nė agim, shpirti vetė fluturoj ,
  nė krahė trishtėsinė,e pėrndoqi njė ēast era!!


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:21

  Migjeni - BALADĖ QYTETSE

  Mbramė
  qiella dhe hyjt e vramė
  njė ngjarje tė trishtueme panė:
  Hije... jo! - por njė grue
  me ftyrė tė zbetė edhe me sy
  tė zez si jeta e saj,
  me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
  me plagė nė gjoks e stolisun
  me veshje dhe me shpirt tė grisun,
  me hije grueje,
  njė kens kėso bote,
  njė fantom uje
  vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
  Dy hapa para, dy hapa mbrapa
  me kambė tė zbathun,
  me zemėr tė plasun.
  Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
  me flokė tė thime,
  me ndjesi tė ngrime.
  (Dikur,
  kur gjit' e saj me kreni
  shpėrtheheshin n'aromė,
  kur ish e njomė -
  atėherė e dashunojshin shum zotni.
  E sot?)
  Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
  nė rrugat e qytetit tonė,
  njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
  shpin i molisun, zemėr e therun,
  njė za vorri, njė jehonė
  qė vallzon natėn vonė
  nėpėr rrugat e qytetit tonė..


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:22

  Abdullah Konushevci - Dhe ikim ikim ikim

  Mbase ikim ikim ikim
  Nga dhomat e mbushura ofshamė
  Dhe dalim shesheve
  Po sheshet janė tė lara nė gjak

  Ndodh largohemi nga rrugėt
  Qė klithin nė fytyra fėmijėsh
  Dhe i mbyllim sytė
  Kur Mezia i ngul ushtėn
  Demit tonė tė Zi
  Nė Mozomazinė e pėrhumbur
  Dheu na rrėshqet nėn kėmbė


  ________________________________
  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 4 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:18