Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+7
R€B€KA
SyKaltra
Scarface
Odeta
Romina
Studentja
Administratori
11 posters

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:24

  Pershendetje te nderuar anetare.
  Ne kete teme, do te postojme vetem poezi nga poetet me te shquar dhe me ne ze te letersisre shqiptare neper dekada.
  Shpresoj qe edhe ju te jepni sadopak kontributin tuaj ne kete teme.

  Lexim te kendshem.


  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Sat 23 Jan 2010, 11:25, edituar 1 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:24

  MIGJENI

  Poema e Mjerimit


  Kafshate qe s'kaperdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshate qe te mbete ne fyt edhe te ze trishtimi
  kur shef ftyra te zbeta edhe sy t'jeshilta
  qe t'shikojne si hije dhe shtrijne duert e mpita
  edhe ashtu te shtrime mbrapa teje mbesin
  te tan jeten e vet derisa te vdesin.

  E mbi ta n'ajri, si ne qesendi,
  therin qiellen kryqat e minaret e ngurta,
  profetent dhe shejtent ne fushqeta te shumngjyrta
  shkelqejne. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulen e vet t'shemtueme,
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
  balli qe e ka, syt qe e shprehin,
  buzet qe me kot mundohen ta mshefin -
  jane femite e padijes e flite e perbuzjes,
  t'mbetunat e flliqta rreth e perqark tryezes
  mbi t'cilen hangri darken nje qen e pamshirshem
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishem.

  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetem zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e nje shprese
  t'shkyem dhe te coptuem me t'dalun bese.

  Mjerimi terbohet n'dashuni epshore.
  Neper skaje t'errta, bashke me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
  lakuriqen mishnat, si zhange; t'verdhe e pisa,
  kaperthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojne, perpijne, thithen, puthen buzet e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaperthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajne fillin t'marret, sherbtoret dhe lypsat
  qe neser do linden me na i mbushe rrugat.

  Mjerimi ne dritzen e synit t'kerthinit
  dridhet posi flaka e mekun e qirit
  nen tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen nder mure plot danga,
  ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
  tu' nduke gjite e shterruna t'zezes ame,
  e kjo prap shtazane, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rande.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetem lengon,
  e ama s'e don, por vetem mallkon.
  Vall sa i trishtueshem asht djepi i skamit
  ku foshnjen perkundin lot edhe te fshamit!

  Mjerimi rrit femin ne hijen e shtepive
  te nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashke me zoja flejne ne shtretent e lumnis.

  Mjerimi pjek femin para se te burrnohet,
  don ta msoje t'i iki grushtit q'i kercnohet,
  atij grusht qe n'gjume e shterngon per fytit
  kur fillojne kllapite e etheve prej unit
  dhe fetyren e femis e mblon hij' e vdekjes,
  nje stoli e kobshme ne vend te buzqeshjes.
  Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe femia n'bark t'dheut mbaron.

  Mjerimi punon, punon dit e nate
  tu' i vlue djersa ne gjoks edhe ne balle,
  tue u zhigatun deri n'gjuje, n'balte
  e prap zorret nga uja i bahen pale-pale.
  Shperblim qesharak! Per qindenje afsh
  ne dite - vetem: leke tre-kater dhe "marsh!".

  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzet e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin permendore e nje tregtis s'ndyte,
  qe asht i gjikuem te bije ne shtrat vet i dyte,
  dhe per at sherbim ka per te marre do franga
  nder carcafe, nder fetyra dhe ne ndergjegje danga.

  Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
  -jo vec neper banka dhe ne gja te patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbe,
  mund qe t'len kujtim diten e dikurshme
  kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohes, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithcka u ndi nje i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qe vdiste nen tra.
  Keshtu nen kambet'rande t'zotit t'egersuem -
  thote prifti - vdes ai qe con jete te dhunuem.

  Dhe me keto kujtime, ksi lloj fatkeqesinash
  mbushet got' e helmit ne trashigim brezninash.
  Mjerimi ka moter ngushulluese goten.
  Ne pijetore te qelbta, prane tryezes plot zdrale
  te neveritshme, shpirti me etje derdh goten
  n'fyt per me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nen tryeze qan-qeshet ne forme tragjikomike.
  Tź gjitha hallet skami n'gote i mbyt
  kur njiqind i derdh nje nga nje ne fyt.
  Mjerimi ndez deshirat si hyjet errsina
  dhe bajne tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

  Mjerimi s'ka gezim, por ka vetem dhimba,
  dhimba paduruese qe t'bajne t'cmendesh,
  qe t'ap in litarin te shkojsh fill' e t'varesh
  ose bahe fli e mjere e paragrafesh.

  Mjerimi s'don mshire. Por don vetem te drejt!
  Mshire? Bije bastardhe e etenve dinake,
  t'cilt n'mnyre pompoze posi farisejt
  i bijne lodertines me ndjejt dhelparak
  tu' ia leshue lypsiti nje grosh te holl' n'shplake.

  Mjerimi asht nje njolle e pashlyeme
  n'balle te njerzimit qe kalon neper shekuj.
  Dhe ket njolle kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejne pacavrat qe zune myk nder tempuj.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:25

  NAIM FRASHERI :

  Fjalet e Qiririt

  Ne mes tuaj kam qendruar
  E jam duke perveluar,
  Qe t'u ap pakeze drite,
  Natene t'ua benj dite.

  Do te tretem, te kullohem,
  Te digjem, te pervelohem,
  Qe t'u ndrinj mir' e te shihni,
  Njeri-tjaterin te njihni.

  Per ju do te rri te tretem,
  Asnje cike te mos mbetem,
  Te digjem e te qanj me lot,
  Se deshiren s'e duronj dot.

  Une zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurre s'dua te shuhem,
  Po te digjem me deshire,
  Sa te munt t'u ndrinj me mire.

  Kur me shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam nde jete
  jam ne dritet te vertete,

  Une jam ne shpirtin tuaj,
  Mos me kini per te huaj,
  M'eshte falure durimi,
  Andaj po digjem si trimi,

  Se ma k'enda t'u benj mire,
  Te mos mbeti n'erresire.
  Jakeni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,

  Ne shpirt kam dashurine,
  Pa digjem per njerezine,
  Lemeni te pervelohem,
  nuke dua me te ftohem,

  Dua ta djek trupn' e krete
  Per ate zotn' e vertete.
  Me zjarr ta djek mushkerine
  E te tretem per njerine,

  Bashke me gezimt te tija
  te vete te perendia.
  Une dua njerezine,
  Miresin' e urtesine.

  Ne behi shoke me mua,
  Ne me doni si u dua,
  Njeri-tjeterin ne doni,
  Te paudhe mos punoni.

  O zemera fluturake,
  Qasju pake kesaj flake!
  Mase krahet t'i pervelon,
  Po dhe shpirtin ta shenjteron.

  Une duke perveluar,
  Njerezit i kam ndrituar.
  Kam qene mik me njerine,
  Andaj i di e me dine.

  Gjithe tuajt' i kam pare,
  Mem' e at' e fis e fare,
  Si tani gjithe i kam nder ment,
  Qe rrinine me kete vent.

  Edhe sot ner ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe une si ju jam ndruar
  E jam perzjer' e ndryshuar,

  Pa jam bere shume here
  Zjar e uj' e balt' e ere.
  Jam nje shkendije pej qielli
  dhe nje drudheze pej dielli.

  Edhe nder qiej fluturonj,
  Edhe brenda ne det qendronj,
  Shume here fle ne balte,
  Diku ndodhem dhe ne mjalte

  Benem qengj e kec i pire,
  Lul' e bar e gjeth i mbire.
  Dua shume fjale t'u them,
  Po trembem mos i benj ujem.
  E ku shkruhene ne karte
  Fjalet' e gjuhese zjarrte?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:26

  FAN STILIAN NOLI

  Anes Lumenjve

  Arratisur, syrgjynosur,
  Rraskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shprese,
  Anes Elbe-s, anes Spree-se.
  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anes detit i palare,
  Anes drites i papare,
  Prane sofres i pangrene,
  Prane dijes i panxene,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se c'e shempne derbederet,
  Mercenaret dhe bejleret,
  Se c'e shtypne jabanxhinjte,
  Se c'e shtrythne fajdexhinjte,
  Se c'e pren' e se c'e vrane,
  c'e shkretuan anembane,
  Nene thundren e perdhunes
  Anes Vjoses, anes Bunes.

  cirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, carmatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres nje shenj' e pres nje drite,
  Pres me vjet' e pres me dite,
  Se c'u tera, se c'u mpaka,
  Se c'u cora, se c'u mplaka,
  Lark prej vatres dhe prej punes,
  Anes Rinit, anes Tunes.
  cakerdisur, baterdisur,
  Perpelitur dhe zalisur,
  enderonj pa funt, pa shprese,
  Anes Elbe-s, anes Spree-se.

  Dhe nje ze vengon nga lumi,
  Me bucet, me zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pelcet, kercet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjemon trumbeta.
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e punetore,
  Qe nga Shkodra gjer ne Vlore!

  Ky ilac e ky kushtrim
  me ben djal' e me ben trim,
  me jep forc' e me jep shprese,
  anes Elbe-s, anes Spree-se.
  Se pas dimrit vjen nje vere,
  qe do kthehemi njehere,
  prane vatres, prane punes,
  Anes Vjoses, anes Bunes.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shprese,
  anes Elbe-s, anes Spree-se.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:26

  GJERGJ FISHTA

  Gjuha shqype

  Porsi kanga e zogut t'veres,
  qi vallzon n'blerim te prillit;
  porsi i ambli flladi i eres,
  qi lmon gjit e drandofillit;
  porsi vala e bregut t'detit,
  porsi gjama e rrfes zhgjetare,
  porsi ushtima e nji termetit,
  ngjashtu a' gjuha e jone shqyptare.
  Ah! po; a' e ambel fjala e saje,
  porsi gjumi m'nji kerthi,
  porsi drita plot uzdaje,
  porsi gazi i pamashtri;
  edhe ndihet tue kumbue;
  porsi fleta e Kerubimit,
  ka'i bien qiellvet tue flutrue
  n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi kete gjuhe te Perendis',
  trashigim, qe na la i Pari,
  trashigim s'ia len ai fmis;
  edhe atij iu thafte, po, goja,
  qe perbuze kete gjuhe hyjnore;
  qi n'gjuhe t'huej, kur s'asht nevoja,
  flet e t'veten e len mbas dore.
  Ne gjuhe shqype nanat tona
  shi prej djepit na kane thanun,
  se asht nje Zot, qi do ta dona;
  njate, qi jeten na ka dhanun;
  edhe shqyp na thane se Zoti
  per shqyptare Shqypnine e fali,
  se sa t'enden stina e moti,
  do ta gzojn kta djale mbas djali.
  Shqyp na vete, po pik' ma para,
  n'agim t'jetes kur kemi shkue,
  tue ndjeke flutra neper ara,
  shqyp ma s'pari kemi kndue:
  kemi kndue, po armet besnike,
  qi flakue kane n'dore t'shqyptarevet,
  kah kane deke kta per dhe t't'Parvet.
  Ne kete gjuhe edhe njai Leka,
  qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xuni,
  ne kete gjuhe edhe Kastriota
  u pat fole njatyne ushtrive,
  qi sa t'drise e diellit rrota,
  kane me kźne ndera e trimnive.
  Pra, shqyptare cdo fes qi t'jini,
  gege e toske, malci e qyteta,
  gjuhen t'uej kurr mos ta lini,
  mos ta lini sa t'jete jeta,
  por per tź gjithmone punoni;
  pse, sa t'mbani gjuhen t'uej,
  fisi juej, vendi e zakoni
  kane me u mbajte larg kambes s'huej,
  Nper gjuhe shqype bota mbare
  ka me ju njohte se c'fis ju kini,
  ka me ju njohte per shqyptare;
  trimi n'za, sikurse jini.
  Prandaj, pra, n'e doni fisin,
  mali, bregu edhe Malcija
  prej njaj goje sod t'brohrisim:
  Me gjuhe t'veten rrnofte Shqypnia!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:27

  NDRE MJEDA

  Gjuha shqipe

  Permbi za qe lshon bylbyli,
  gjuha shqipe m'shungullon
  permbi er' qe jep zymbyli,
  pa da zemren ma ngushllon.

  Nder komb' tjera, nder dhena tjera,
  ku e shkoj jeten tash sa mot,
  vec per ty m'rreh zemra e mjera
  e prej mallit derdhi lot.

  Nji kto gjuhe qe jam tue ndie,
  jan' te bukra me themel
  por prap' kjo, si diell pa hije,
  per mue t'tanave iu del.

  Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
  me zbardh, Shqipe, zanin tand,
  e ku Drinit a burimi
  qe shperndahet kand e kand.

  Geg' e tosk', malsi, jalliaqi
  jan' nji komb, m'u da, s'duron;
  fund e maj' nji a Shqipnia
  e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

  Qofte mallkue kush qet ngatrrime
  nder kto vllazen shoq me shoq,
  kush e dan me flak' e shkrime
  cka natyra vet' perpoqi.

  Por me gjuhe kaq t'mocme e mjera
  si nj'bij' kjo qe pa prind mbet:
  per t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
  s't'kishte kush per moter t'vet.

  E njat tok' qe je tue gzue,
  e ke zan' tash sa mij' vjet,
  shqiptaria, qe mbet mblue
  sot nen dhe, edhe shqip flet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:28

  FATOS ARAPI

  Atdheu

  Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje.
  Nje prill i pikelluar ne shpirt.
  Atdheu eshte kryqi , eshte kryqi
  E mban - dhe te mban ty ne shpirt.

  Atdheu eshte toka e premtuar.
  Ti shkel si nje zot dhe se ka nden kembe.
  Atdheu ska fjale , ka sy te trishtuar.
  Vdes dashuria ne dashuri qe te cmend.

  Atdheu eshte buka e uritur.
  Te iken nga duart e dot nuk te ngop
  Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur
  Me syte n'erresire vetveten kerkon.

  Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
  Nje jete drejt tij shkon me bese qe lind.
  Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
  Ne nje pike loti lirine e lind.

  Atdheu yt i vogli , i vogli
  ai hyjnori i pavdekshmi si loti
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:29

  ESAT MEKULI

  POPULLIT TIM

  Deshta, shum' kam dasht-dishrue
  qe me keng te trimnoj, me fjalen tende te ndrydhun
  te ngrej fuqite prej gjumit...
  Kendova (dhe kur m'ishte ndalue)
  se liria do te vinte edhe per ty, te perbuzun.

  Kendova mbi ditet fatlume qe do te lindshin, pa dhun,
  n'agimin e lirise per ty me popujt ketu e ngjeti,
  mbi forc te bashkimit mbare:
  mbi vrullin tand te meshehun
  -une, biri yt dhe-poeti.

  Po! N'errsinen e shtypjes se rande sa shkambi,
  ndegjova thirrjet qe te bana me dal n'drite-
  pse per liri-me tjere
  ke dhane dhe ti
  djers e gjak si etnit.

  Kam dhane, i dashtun...Dhe sot, ne liri-
  kur thembra e gjaksorit s'na shkel dhe dora pa
  pranga mbeti,
  me ty kendoj mbi fuqine e ngjadhun nen yllin qe na pri'
  -une, biri yt besnik dhe-poeti.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:29

  PASHKO VASA

  O moj Shqypni, e mjera Shqypni

  O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
  Kush te ka qite me krye n'hi?
  Ti ke pas qene nje zoje e rande,
  Burrat e dheut te thirrshin nane.
  Ke pase shume t'mira e begati,
  Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
  Gja e vend shume, ara e bashtina,
  Me arme te bardha, me pushke ltina,
  Me burra trima, me gra te dlira;
  Ti nder gjith shoqet ke qene ma e mira.
  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i shqyptarit gjithmone i zoti
  Ke qene per lufte e n'lufte ka dekun
  E dhune mbrapa kurr s'i mbetun.
  Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
  I ka Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
  I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
  Nder lufta t'rrebta gjithekund ka ra,
  Me faqe t'bardhe gjithmone asht da.

  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
  Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
  E nji fjale t'ambel askush s'ta flet.
  Si mal me bore, si fushe me lule
  Ke pas qene veshun, sot je me crule,
  E s'te ka mbetun as em'n as bese;
  Vet e ke prishun per faqe t'zeze.
  Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,
  Nder nji qind ceta jeni shpernda;
  Sa thone kam fe sa thone kam din;
  Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
  Do thone: " Jam grek", "shkje"-disa tjere,
  Por jemi vllazen t'gjith more t'mjere!
  Priftnit e hoxhet ju kane hutue,
  Per me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n'voter,
  Me ju turpnue me grue e moter,
  E per sa pare qi do t'fitoni,
  Besen e t'pareve t'gjith e harroni,
  Baheni robt e njerit t'huej,
  Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej.
  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog nder leqe!
  Qani ju trima bashke me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
  E s'i ka mbetun as buke as mish,
  As zjarm ne voter, as drite, as pishe;
  As gjak ne faqe, as nder nder shoke,
  Por asht rrexue e bamun troke!
  Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
  M'ata sy t'bukur q'dini me qa,
  Eni t'vajtojme Shqypnine e mjere,
  Qi mbet' e shkrete pa em'n, pa nder;
  Ka mbet e veje si grue pa burre,
  Ka mbet si nane, qi s'pat djale kurre!
  Kujt i ban zemra m'e e lan' me deke
  Ket fare trimneshe, qi sot asht meke?
  Kete nane te dashtun a do ta lame,
  Qi njeri i huej ta shklase me kambe?
  Nuk, nuk! Kete marre askush s'e do
  Kete faqe t'zeze gjithkush e dro!
  Para se t'hupet keshtu Shqypnia,
  Me pushke n'dore le t'dese trimnia!
  Coniu, shqyptare,prej gjumit coniu,
  Te gjithe si vllazen n'nji bese shterngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
  Qysh prej Tivarit deri n'Preveze,
  Gjithkund lshon dielli vap'edhe rreze,
  Asht tok' e jona, prind na e kane lane
  Kush mos na e preki, se desim t'tane
  Te desim si burrat qe vdiqne motit
  Edhe mos marrohna perpara zotit.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:30

  FILIP SHIROKA

  Shko Dallendyshe...

  Udha e mbare se erdh pranvera,
  shko, dallendyshe tue fluturue,
  prej Misirit n'dhena tjera,
  fusha e male tue kerkue;
  n'Shqipni shko, pra, fluturim,
  shko ne Shkoder, n'qytetin tim.

  Shendet prej meje te m'i falesh
  saj shpise vjeter ku kam le,
  me ato vende rreth t'perfalesh,
  ku kam shkue kohen e re;
  atje shko, pra, fluturim,
  fal me shndet qytetit tim.

  Me ato male, me ato kodra,
  me ato prroje rreth t'perfalesh
  n'ato fusha qe m'ka Shkodra
  te lulzueme, aty t'ndalesh;
  tue kndue me ambelcim,
  fal me shndet qytetit tim.

  T'mujsha dhe un' me fluturue
  dojsha dhe un' me u nise me ty,
  dojsha n'Shkoder me kalue,
  m'e pa prap at'vend me sy!
  Por... ti shko atje... fluturim
  e ti qajma fatin tim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:32

  Poezi tė Budit...

  I madhi zot,qofsh lėvduom


  I madhi Zot,qofsh lėvduom
  pėr gjithė kaqė tė mirė
  qė sė kam u' merituom
  me ndoonjė shėrbetyrė;

  qi mė dhee kaqė hijr
  kėtė kafshė me mbaruom,
  si q paēė zanė fijll,
  gjithėherė tue shkruom.

  Posi mendja mė pėrcijll
  nd'Arbėnė me ua dėrguom,
  pėr kishė e pėr munėshtjir
  pak ndė mend me i trazuom.

  Ata merrė mbė dėshijr
  mkatit me u peenduom,
  posi pemėtė ndė prijll
  ndė shpijrt me lulėzuom;

  e si zogzitė ndė pyyllt,
  Zoti im me tė lėvduom,
  ndjerė vetė nata mbyyllt,
  me njė zaa t'amblėtuom.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:32

  Fan Stilian Noli

  Syrgjyn-Vdekur
  (Per Luigj Gurakuqin)

  Neno moj, mbaj zi per vllane,
  Me tre plumba na i rane,
  Na e vran' e na e shane,
  Na i thane trathetor.

  Se te deshte dhe s'te deshnin,
  Se te qante kur te qeshnin,
  Se te veshte kur te cveshnin,
  Neno moj, te ra deshmor.

  Neno moj, vajto, merr malin,
  Larot t'a permbysne djalin
  Qe me Ismail Qemalin
  Ngriti flamur trimeror.

  Neno moj, m'a qaj ne Vlore
  Ku te dha liri, kurore,
  Shpirt i bardhe si debore;
  Ti s'i dhe as varr per hor.

  Neno moj, c'eshte perpjekur
  Goje-mjalt' e zemer-hekur,
  Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
  Ky Vigan Liberator.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:33

  ISMAIL KADARE

  Kristal

  Ka kohe qe s'shihemi dhe ndjej
  si te harroj une dalengadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin floket dhe gjithcka.

  Tani kerkoj poshte e larte
  nje vend ku ty te te leshoj
  nje strofe a note, a nje brilant
  ku te te le, te puth, te shkoj.

  Ne s'te pranofte asnje varr
  asnje mermer, a morg kristal
  mos duhet valle prape te te mbart
  gjysem te vdekur, gjysem te gjalle.

  Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
  do gjej nje fushe a nje lulnaje
  ku butesisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund te te shperndaje.

  Te te mashtroj ndoshta keshtu
  dhe te te puth te ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:34

  ANDON ZAKO CAJUPI

  Dashuria

  E mban mend, moj Mare,
  dashurin' e pare?
  Njeri nuk e gjegji,
  se jeshme te vegji.
  Une pa ty s'rroje,
  vij' e te kerkoje;
  tl pa mua s'rroje,
  vij' e me kerkoje.
  Ne lule me ere
  putheshim ngahere,
  dhe si burr' e grua
  losnim nene ftua.
  Nje dite, te dyza
  losnim mbylla-syza:
  U fshyem pa dukur
  Cine te besoj tanine,
  perendin' a dashurine?
  Perendi ne kete jete
  eshte dashuria vete.
  ------
  Bukuria jote, lesherat e tua
  posi pende korbi, te gjata
  mbi thua,ballete si diell,
  faqete si molle,qafa jot' e gjate,
  mesi yt i holle,sisete si shege,
  dhembet si thelpenje,buzet si
  burbuqe, syte si geshtenje,
  dora si debore, fjala jote mjalte,
  kurmi yt i derdhur, shtati yt i nalte;
  gjithe me kenaqin, te tera t'i dua,
  po zemera jote u be gur per mua!

  Pika-pika bie shiu
  dhe debora floke-floke,
  vetetin e fryn veriu,
  bresheri kercet mi toke!
  Le te fryje er' e ftohte,
  s'ka c'me ben dimeri mua:
  Dashuria me mban ngrohte,
  se pushtoj ate qe dua.
  Kur fryn era me tallas,
  kur bie debor' e shi,
  sa fle njeriu me gas,
  kur ka mikene ne gji!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:34

  DRITERO AGOLLI :

  Ketu s'do jem

  Ketu s'do jem do jem larguar
  Ne toke I tretur si te tjeret
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin kamarieret

  Dhe neper udhet ku kam ecur
  S'do ndihet kolla ime e thate
  Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
  Nje qipariz si murg I ngrate

  Ti do trishtohesh atehere
  Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
  Dhe kur ne xham te fryje ere
  Do qash me eren dalengadale

  Por kur te jesh merzitur shume
  Ne raft te librave kerkome
  Aty do jem I fshehur une
  Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
  Ti si dikur me mall do qeshesh
  Si nje blerim pas nje rekeje.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 00:35

  MARTIN CAMAJ

  Deshta nji vashe

  Deshta nji vashe
  ne shtepine e vogel rrethue ne shimshir,
  ne shtepine e vogel me lule ne shkalle.
  Fluturova si bleta ne rrezet e para ne ajr
  mbi flatrat e ndjenjes.
  Zemra m'u dridh e dora
  si thimthat e bletes zoge
  ne gjinin e lules, ne aroma,
  kur pin nektar.

  Desha nji vashe me gjakun e ndezun te Jugut,
  me butsine e frymes teme ne muzg
  kur gjoksi binte ne pagje.

  Tash, i vetem zani i kullute i saj nper shtepi
  me duket se me kumbon ne veshe
  ndojhere,
  nji melodi e dashun dikur - ne rini.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 02:18

  HIL MOSI

  Miku im

  Eh miku im,
  Sa dite kemi qe i perkujtojme,
  E sa dite,qe lutemi te jene ne harese.
  Sa jetojm ne ne te vertete?
  Jo me kohe-por me kujtime:
  Nese harojme te kqiat
  Dhe na perkujtohen vetem qastet e mira
  -athere
  Kena jetuar vetem pak qaste,
  Si ngazellim vetem disa dite,
  Si enderr,mezi disa vjet,si dhurate…
  Eh miku im,
  A nuk eshte gjate-te harrohet
  A nuk eshte shkurt – te jesh i gjall?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 02:19

  HIL MOSI

  Kosova ne lufte


  Ah, Shypni, mos thuj mbarova,
  Se djelmt tu edhe jan' gjall'!
  N'kamb asht ēu e rrebt Kosova
  E ban luftėn ball pėr ball.

  Ish nji vjet' ndėr ma tė vshtira,
  Me nji mij nandqind e dhjetė,
  Kur Kosov' mbloj egėrsira,
  Pėr me shbi ēdo bim' mbi dhetė.

  Ish, por sa e nis njathera
  Bota mbar' pėr m'u gjallsu
  Kur me knaqje vjen prandvera
  T'gjith natyren m'e lulzu.

  Ah, ehu! Do sheje t'kqia
  Jan kah vin' prej ans mbi Le!
  N'vent t'prendvers qė pret Shqypnia,
  Bje mbi tė nj' e rrebt rrufe.

  Prej Azis' tek jan kah lshohen
  Me tėrbim tė madh barbart,
  Pėr me vra, me pre kta ēohen,
  Me turpnu pėr jet Shqyptart.

  E n'Prishtin' atje pik' s'parit
  Krisi topi me duhi,
  Atje gjaku i shqyptarit
  Ra nė tok' me bi pėrsri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 02:20

  AGIM SPAHIU

  Them te verteta ne kete rrafsh verior

  Them vdekjen e territ e ēeljen e agut, them gazin
  e dhimbshėm, zgjimin e hershėm, mundin e gjoksit them,
  tė duarve e shpatullave, mundin e mendjes dhe krejt
  trupin, harenė e pėrditshme, dėnesat e pikėllimin,
  them lotin e syrit e lotin e shpirtit
  dhe gjumin e vonė nė kėtė Rrafsh Verior.
  Them krejt njeriun me gjėmime e vezullime
  e ta besoj ty, Letėr e bardhė - Perėndia ime.
  Para teje falem ēdo orė tė ditės e tė natės,
  t’i besoj fitoret e plagėt, tė vdekurit e tė gjallėt.
  Pėr ta rilindem, shkrihem e digjem e prapė prej tyre rritem.
  Letėr e bardhė ku derdh fjalė shpirt,
  letėr e bardhė ku derdh dritėhijet e njeriut.
  Kur vij te ti rėnduar me tė vėrteta tė thjeshta,
  siē vjen njeriu nga lindja a vdekja,
  rėnduar nga loti a e qeshura,
  jam krejt i bardhė se dua tė mbetem gjallė
  kėshtu siē jam.
  Asgjė s’i fsheh vetes e tė tjerėve, them ēka shoh
  e prek rreth e rreth, pranė meje e larg meje.
  Vlimin tuaj e timin them,
  asgjė qė s’ėshtė juaja dhe imja.
  Them tė vėrtetat e ėmbla e tė idhėta: lakuriqe,
  mjafton qė secili pjesėn e vet tė ketė brenda tyre…
  … Dhe ē’ėshtė juaja tė jetė imja dhe ē’ėshtė imja
  tė jetė e tė gjithėve.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sat 23 Jan 2010, 02:21

  AGIM SPAHIU

  LIRISE


  Te enderrova deri ne cakun e endrres
  dhe u ktheva serish te te enderroj me mire,

  te dashurova deri ne cakun e dashurise
  dhe u ktheva serish te te dashuroj me shume,

  te kendova deri ne tharjen e qiellzes
  e kenga m'u lodh ne gryke, po s'u keput kurre...

  Ta dhashe veten, nje mije here ta dhashe,
  nje mije here kam lindur per ty...

  Me fort s'besoj te te kete dashur njeri,
  LIRI
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 34
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja Sat 23 Jan 2010, 02:45

  Dritero Agolli - Per kujtim

  Une tregoj histori te bukura,
  ti behesh si foshnje kureshtare.
  Shikon me faqe te skuqura,
  dhe hesht e humb fare,

  E di historine e Van-Gogot,
  historine e veshit te tij?
  Ty zemra te rreh si zogut,
  dhe thua ngadale:
  S'e di!

  Van-Gogut i thoshte nje femer:
  "Vinsent,ke veshe te bukur!"
  Dhe qeshte me gjithe zemer,
  siē qesh ti me mua ,
  moj flutur!

  Van-Gogu ne kembe kerceu,
  e nxori thiken nje dite.
  Dhe veshin e bukur e preu,
  dhe tha:
  "Mbaje kujtim moj drite!"

  Habitesh?
  Keshtu ka ngjare,
  nje here ne mengjes.
  Pse trembesh?
  Ai ish i marre.
  Pse trembesh?
  Une veshin se pres!
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 34
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja Sat 23 Jan 2010, 02:47

  Pjeter Bogdani - Kendonj birre madh


  Kendonj Birrė madh mbė Diellt' tė lumit Atė,
  Qi dergoj gjiut se vet pėr tė shelbuem;
  Veshunė ndė Mish,e gjak bam i begatė,
  Ndė dy natyrė ngjeshun e fort shterguem,
  Me pushtet tė madhė,sa pėr mot tė gjatė
  Rreth shekullit tė shelbon tui besuem,
  Se ky i verteti Krisht Hyj,e Nieri
  Ashtė,e si leu ndėr ne Virgjinet Mri,
  Xihariq me dhanė nji Pėllumb derguem,
  Qiellsit kur vo bashkė ndė Iordant' tė bardhė
  Me tė Shė Gjonė lum meu pagėzuem
  Ashtu Sibila thotė,se ka pėr t'ardhė
  Fajtėrorėt me grisem,e me shelbuem.
  Posi vjollėxa ndė dimėnė pa mardhė
  Ndėrshen: e si Njegullatė palė,palė,
  Reza n'Dielli pėrzė,tue dhanė Malė,
  Tė Dėrejtė jete,e udhė tė pamashtri
  Shekullit,qi shpie mbė Qiellt ka me mspuem
  Gjyq t'amėshuem pa me kallėzuem.
  Shelbues yt Rėshit kur plot memeni,
  Ka me dalė ende Kryqa ndrykė nalxuem,
  Lum,o Dru,e bukura,pa ndonji leqe,
  Ku mplaki u ērish,e s'mbet as nonji e keqe.
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 34
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja Sat 23 Jan 2010, 02:49

  Petro Marko - Te varri i drejtesise


  Te pat rritur me pekule
  drita e jetes... Po tani,
  pse e vdekur ju perkule
  dhunes - arit, pa stuhi?

  Ja... te qan o turm' e gjalle
  qe te humbi. Dhe me hak
  te kerkon. Si thua, valle,
  per t'u ngjallur, do shume gjak?
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 34
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja Sat 23 Jan 2010, 02:50

  Petro Marko - Tungjatjeta Shqiperi

  Tungjatjeta Shqiperi, Nene e fisit mireprites
  per ata qe te nderojne.
  Tungjatjeta Shqiperi, Nene e fisit kryengrites
  per ata qe te lakmojne!

  Ti je Besa, bujaria, Nene e fisit legjendar
  per ata qe te nderojne.
  Ti hakmarrja, Burreria, Nene e fisit zemerzjarr
  per ata qe te shkelmojne!

  Ti o Nene, tere jeten sa kujtohet historia,
  theve prangat qe te hodhi shkelesi dhe barbaria!
  Fryma jote, jeta jote, zemra jote eshte Liria!
  Dhe kur bota ballkanike ra ne zi, ne roberi,
  viset e tua kreshnike nuk i shkeli dot njeri.
  Bijte e tu sorkadhe mali, rritur ererash per trima,
  suleshin mbi invazoret, si ne malet vetetima.

  Ti me shekuj dhe kushtrimin per clirimin e Ballkanit.
  Ti me gjakun e arbereshit skuqe jeten e tiranit,
  shkele ligjet e sulltanit, ngrite zerin per Liri,
  dhe me gaz djemte te kendonin "Tungjatjeta Shqiperi!"
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 34
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Studentja Sat 23 Jan 2010, 02:52

  Ali Asllani - Vetem jeta s'mund te matet  Dhe ajo qė m’u duk mua e pėrhershme shkoj e vate

  Vate jeta ime vate, mė la vetėm njė kujtim
  S’di, i ziu, ē’ėshte kujtimi: Vetėm shkrep si vetėtimė
  e mė ndrit e mė tregon gjurmėzat e zotėris’ sate

  Thone lindi me kemishe, per ate qe paska fate’
  meqe une te dua ty, paskam lindur me kemish’
  s’di, i mjeri ē’eshte kemisha, vetem ish ashtu si ish
  midis mishit dhe kemishes futej dor’ e zoteris’ sate

  Thone paska paraise, gjith’ lulishte e pallate
  tufa, tufa me hyrira, vargje vargje me kumrira
  s’di, i ziu, c’eshte hyria, por hyrirat me te mira
  s’mund te ken’, t’u befsha une, ate zjarr te zemres sate

  Paska vende gji-ergjende e pallate me shtat’ pate
  ku ka defe, ku ka qejfe,
  ku ka ēupa me kaēupa
  s’di, dhe s’di, se c’esht’ kaēupi, me pelqen mė teper kupa
  kur ma mbush e kur ma jep, ajo dore pa mekate

  Dy te tretat e nje kohe, te nje shekulli qe vate
  vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet
  s’di, i ziu, se ku vane, vetem jeta s’mund te matet
  vec me ditet qe kalova, ne prani te zotris’ sate

  Sponsored content


  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 08:39