Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  FALEMNDERIMI I KOSOVES

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  FALEMNDERIMI I KOSOVES Empty FALEMNDERIMI I KOSOVES

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 26 Jul 2009, 05:11

  FALENDERIMI
  I KOSOVĖS GRATITUDE OF KOSOVA

  Teksti, muzika dhe interpretimi:
  Demir Krasniqi

  Faleminderit u qoftė
  prej Zotit , Thanks let it be of God ,

  Prej gjithė shqipeve
  t’ Kastriotit – From all Albanian of Kastriot –

  Amerikės e Uashingtonit , Of
  America and Washington ,

  Por ma tepėr Bill Klintonit
  ! But more from Bill Clinton !


  Bijė e bija tė
  Kosovės – Sons and daughters of Kosova –

  Nderojnė lartė
  burrat e botės , Give high respect to men of the world ,

  Qė na i zgjidhėn prangat
  e robėrisė That they unbinded bondages

  Prej barbarėve tė Serbisė
  ! From barbarians of Serbia !


  Bill Klintoni – ai faqebardhė
  , Bill Clinton – a white face man ,

  Nderoi lartė kombin shqiptar
  – He gave a high respect to Albanian Nation -

  Qė n’ robėri n’
  shekuj ėshtė ngopė , That is stuffed in slavery for centuries ,

  Qė n’ liri t’ marshojė
  n’ Evropė ! That in freedom to march into Europe !


  Ēdo shqiptar do tė dėshirojė
  , Each Albanian would like ,

  Qė si babė , tė
  pėrqafojė ! To hug him as a father !

  N’ popullin tonė , Ti, ke
  bėrė emėr , You have made a great name in our pople ,

  T’ mbajmė nė gojė , tė
  mbajmė nė zemėr ! We keep you in our morth , and in our heart!


  I pari qe Viliam Vokeri – The
  first man was William Walker -

  Kur n’ Reēak u bė beteri
  !... When it was a bloodbath in Raēak !

  N’ kėtė masakėr tė paparė
  – In this unseen massacre -

  Derdhi lot , Ai, pėr shqiptarė
  !... He teared on for Albanian !


  Zonja e parė – Medlin
  Olbrajti , The first lady – Medlin Allbriht ,

  Gjithė ēka tha – fjalėn
  e mbajti , All she said – she did

  Lajmėroi Kinėn , lajmėroi
  Moskėn – Informed China and Moscow -

  S’ ka fuqi qė e ndanė Kosovėn
  !... There is no power to divide Kosova !


  Mori fjalė Viliam Koeni
  – William Cohen began his speech -

  Gati ėshtė pėr sulm
  gjithė vendi ! It is ready for attack the whole country !

  Si rrufe vijnė aeroplan’t
  – Like thunder the airplanes come -

  Uesli Klarku , komandant . Wesley
  Clark is Comander .


  Kush ia fshiu lotėt fėmisė
  , Who swept ters to child ,

  Nėpėr kampe t’ Maqedonisė
  ? Through the camp of Macedonia ?

  Motrat tona i pėrqafon – She
  hugs our sisters -

  Zonja Hillari Klinton ! She
  is lady Hillary Clinton !
  Njė spanjoll – Havier
  Solana , A spanish Havier Solana ,

  Burr ma t’ drejtė nuk bėn
  mė nana , More fair fellow mother doesn’t birth ,

  N’ paktin NATO , Ai, sekretar
  – In NATO pact he was secretary -

  Mik i madh qe pėr shqiptarė
  ! He’s a big friend for Albanian !


  Nga Anglia – Toni Bleri , From
  Englan – Tonny Blair ,

  Buzagazi e gojėsheqeri , Sweet
  mouth and smilar – lip- man,

  N’ Parlament , si flamurtar
  – In Parliament like a flag-bearer -

  Zemra i ndizej pėr shqiptarė
  !... His heart was burning for Albanian !


  Toni Bleri e Robin Kuku – Tonny
  Blair and Robin Cook -

  S’ lanė shqiptarėt qė
  t’ i hajė ujku ! Didn’t alow Albanian to be eaten by the wolf !

  Angazhime dhe shumė brengosje
  , Commitments and a lot of grivance ,

  Qė shqiptarėt t’ mos
  kenė shfarosje ! That Albanian shouldn’t have cleansing!


  Qė n’ Kosovė , t’
  mos derdhej gjaku – That shouldn’t be blooshed in Kosova -

  Kontribut dha Zhak Shiraku
  ! Gave a contribution Zhak Shirak,too !

  Bashkė me tė, Yber Vedrini
  – Together with him , Yber Vedrin -

  N’ ballė t’ francezėve
  kudo prini ! He was leading to French – pople everywher!


  Dy gjermanė po derdhin
  vrer – Two German – pople are spillin spleen -

  Pse po bėnė Serbia tmerr
  ?! Why Serbia is doing terror ?!

  I pari qe Gerhard Shrederi
  , The first was Gerhard Shreder ,

  I dyti qe Joshka Fisheri . The
  second was Joshka Fisher .


  Italiani – Masimo Dalema
  , Italian –man Masimo Dalema ,

  Pėr xhelatė – tha
  – do t’ gjejmė mehlema !... For the slaughter we shall find medicine
  !...

  Bashkė me tė, Lamberto
  Dini – Together with him Llamberto Dini -

  Ujėt nėn shkėmb – Sllobės
  ia shtini ! The water under feet put to Slobodan !


  Port – parollin, Xhimi Shia
  , The gate of informing Jimi Shea ,

  Do ta mbajė n’ mend
  gjithė njerėzia , Will remember the whole people ,

  Do t’ kujtojnė se ē’
  ėshtė brifingu – Will keep in mind what the briefing is -

  Si boksierėt n’ mjedis
  ringu !... Like boxers of the ring !...


  Xhimi Shia , nė Bruksel
  – Jimi Shea in Bruxel -

  Sllobodanin e pat n’ duel
  ! He had Slobodan in duel !

  N’ tetėdhjetė runda , si
  hero – On eighty rounds as a hero -

  Mundi Sllobėn: “Pesė me
  zero !...” He defeated Slobodan :”FIVE ZERO”!


  Finlandezi – Ahtisari , Finlander
  – Ahtisary ,

  Ishte n’ rol tė njė gjyqtari
  , He was a role of a judge ,

  I tha Sllobės :”KALIMERO”
  – He said to Slobodan:”KALIMERO” -

  Fitoi NATO : “Pesė me zero
  !...” NATO won :”FIVE ZERO”!  Kėshtu me Sllobėn u nda mejdani
  , So was the duel with Slobodan ,

  Vėrtetoi Kofi Anani – Made
  sure Koffy Annan -

  Mbi gjithė Kombet e Bashkuar
  : On all gathered people

  Pėr DISFATĖ e ka ngushėlluar
  ! He condoled him for falure !


  Pėrktheu:
  Prof. Qazim Aliu

  Gjilan, mė 12 Qershor
  1999.


  *****Nxjerrė nga libri
  autorial :”Shtojzovallet e Gollakut”- Prishtinė, 2005, Nr. 231
  faqe 386-389.

  Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Sun 27 Nov 2022, 22:06