Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  SHQIPERIA BEKON PAVARSINE E KOSOVES

  behar kaceli
  behar kaceli
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 31
  Mosha : 41
  Vendndodhja : tirane
  Profesioni : teolog
  Pikėt : 280
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 14/02/2008
  Humor : po

  SHQIPERIA BEKON PAVARSINE E KOSOVES Empty SHQIPERIA BEKON PAVARSINE E KOSOVES

  Mesazh nga behar kaceli Mon 18 Feb 2008, 21:59

  Shqipėria: Udhė tė mbarė pavarėsisė
  Presidenti Topi, Kryeministri Berisha, Kryetari i PS-sė, Rama, urojnė pavarėsinė e Kosovės


  Menjėherė pas shpalljes sė Kosovės si shtet i pavarur kanė ardhur edhe urimet e para nga politika shqiptare, tė cilėt nė mėnyrė unanime dhe tė sinkronizuar i kanė uruar udhė tė mbarė pavarėsisė sė Kosovės.

  Presidenti Topi

  Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, ka dėrguar urimet mė tė sinqerta pėr drejtuesit dhe pėr popullin e Kosovės. Nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp, Presidenti Topi ka pėrshėndetur deklaratėn e institucioneve tė Kosovės, mbi bazėn e sė cilės Kosova shpall sot pavarėsinė e saj. Dita e sotme, tha Presidenti i Shqipėrisė, ėshtė njė ditė historike jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr tė gjithė rajonin dhe fqinjėt e saj, sepse pėrfundimisht korrigjon gabimet e rėnda historike qė janė bėrė nė kėtė pjesė tė Evropės.

  Kryeministri Berisha

  Menjėherė pas votimit nga Kuvendi i Kosovės tė rezolutės sė pavarėsisė, ka ardhur edhe urimi i Kryeministrit shqiptar, Sali Berisha. Si shqiptarė, tha Berisha, sapo pėrjetuam momentin mė solemn tė kombit, ditėlindjen e vėrtetė tė tij. "Deputetėt e Kosovės votuan pavarėsinė e vendit tė tyre, duke shėnuar kėshtu nxjerrjen dhe vendosjen e Kosovės nė brigjet e lirisė, shpresės, dinjitetit dhe integrimit evropian, pas njė udhėtimi 600-vjeēar sakrificash, sa asnjė komb tjetėr nė histori", tha Berisha. Sipas tij, "kjo ditė, ky moment, detyron ēdo shqiptar tė pėrulet me nderimin mė tė thellė para lumenjve tė sakrificave mbinjerėzore, qė shqiptarėt e Kosovės bėnė pėr liri, dinjitet dhe pavarėsi, tė pėrulemi para lumenjve tė sakrificave qė ata bėnė pėr tė shpėtuar kombin".

  Kryetari i PS-sė, Rama

  Pavarėsisė sė Kosovės nuk i ka munguar edhe urimi i kryetarit tė PS-sė, Edi Rama. Nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp, Rama ėshtė shprehur se sot ėshtė njė nga ato ditėt qė vjen vetėm njė herė nė historinė e njė populli. "Besoj se fjalėt e sotme, tha Rama, duhet tė fillojnė me ata qė luftuan pėr kėtė ditė e qė nuk e arritėn dot. Martirėt, dėshmorėt dhe patriotėt qė ia kushtuan jetėn e tyre ėndrrės sė lirisė e tė pavarėsisė sė Kosovės, meritojnė sot pėruljen e thellė tė tė gjithė neve qė kemi fatin tė jetojmė nė ditėn e realizimit tė kėsaj ėndrre".

  Partitė politike

  Gjithashtu, urimet pėr pavarėsinė e Kosovės kanė ardhur edhe nga drejtuesit e partive tė tjera politike, si tė majta ashtu edhe tė djathta, por edhe nga deputetė tė ndryshėm. Kryetari i LSI-sė, Ilir Meta, e ka cilėsuar pavarėsinė e Kosovės "si njė gėzim legjitim pėr tė gjithė shqiptarėt tė kudondodhur". Meta e konsideroi kėtė ditė historike si njė ėndėrr tė realizuar pėr tė gjithė shqiptarėt. Kryetari i PSD-sė, Skėnder Gjinushi, ka deklaruar se "me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės rivendoset e zgjidhet njė padrejtėsi historike dhe pėr tė gjithė shqiptarėt krijohet mundėsia tė jenė tė barabartė nė Evropėn e Bashkuar". Ndėrsa ish-kryeministri socialist, Fatos Nano, ka uruar dje Kosovėn pėr shpalljen e pavarėsisė, duke e vlerėsuar si njė ngjarje qė do tė paqėsojė edhe rajonin e Ballkanit. Po kėshtu, urimit pėr pavarėsinė e Kosovės i janė bashkuar edhe kryetarėt e partive tė djathta parlamentare.  Kosova


  Kuvendi i Shqipėrisė, seancė tė posaēme pėr pavarėsinė


  Kuvendi i Shqipėrisė ėshtė mbledhur dje nė njė seancė tė posaēme pėr tė ndjekur direkt momentin e miratimit tė rezolutės sė pavarėsisė nga Parlamenti i Kosovės. Seanca ėshtė shoqėruar nga njė atmosfere mjaft festive, atmosferė qė ka shoqėruar tė gjitha trevat shqiptare. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka hapur seancėn ndryshe nga herėt e tjera, nė njė sallė e cila ka qenė e mbushur nga tė gjitha anėt me flamuj shqiptarė. Topalli nė fjalėn e saj tė shkurtėr ka vlerėsuar kėtė ngjarje si fillimin e njė historie tė re pėr Kosovėn. "Nė kėtė ditė tė madhe si shqiptarė na takon tė jemi dyfish tė lumtur e krenarė. Tė celebrojmė sot sė bashku me miqtė e lirisė nė mbarė botėn, jo vetėm triumfin e vlera njerėzore, si tė drejta universale, por me nderim dhe solemnitet tė kujtojmė Ismail Qemalin, Isa Boletinin, Azem Galicėn, Shaban Pulluzhėn, Faik Konicėn, Hasan Prishtinėn, Adem Jasharin, Ibrahim Rugovėn e t‘u themi: "Bac u kry", ėshtė shprehur Topalli. Mė pas, deputetė, ministra, pėrfaqėsues tė trupit diplomatik, intelektualė, qytetarė dhe tė rinj kanė ndjekur nėpėrmjet monitorit tė madh tė vendosur nė krye tė sallės sė Kuvendit momentin kur Parlamenti i Kosovės ka miratuar deklaratėn e pavarėsisė, si dhe miratimin e simboleve kombėtare.

   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 03:18