Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  historia e kosoves

  behar kaceli
  behar kaceli
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 31
  Mosha : 41
  Vendndodhja : tirane
  Profesioni : teolog
  Pikėt : 280
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 14/02/2008
  Humor : po

  historia e kosoves Empty historia e kosoves

  Mesazh nga behar kaceli Mon 18 Feb 2008, 22:33

  Vilajeti i Kosovės


  historia e kosoves 180px-VilajetiKosova
  Vilajet i Kosovės 1877


  Vilajeti i Shkupit mė vonė i Kosovės ishte njė ndarje administrative gjatė sundimit tė perandorisė Osmane. Krijimi i tij ėshtė bėrė mė 1873 i njohur si Vilajeti i Prizrenit ku e kishte edhe qendrėn. Nė kėtė kohė Vilajeti i Kosovės shtrihej nė territoret e Kosovės sė vitit 2000, sanxhakut tė Dibrės, sanxhakut tė Shkupit dhe sanxhakut tė Nishit. Nė veri dhe veri-lindje kufizohej me Serbinė, nė jug-lindje me Maqedoninė, nė jug me vilajetin e Manastirit, nė jug-perėndim me vilajetin e Shkodrės, ndėrsa nė veri-perėndim me Malin e Zi dhe Bosnjėn.


  Tabela e pėrmbajtjeve
  //  Historia

  Gjatė viteve tė Krizės Lindore (1875-1878), ky vilajet pėsoi ndryshime tė shpeshta, si nė sipėrfaqe po ashtu edhe nė administrim. Mė 1875 nė hapėsirėn e vilajetit tė Kosovės hynte vetėm Kosova e vitit 2000 dhe qendra e vilajetit u zhvendosė nga PrizreniPrishtinė. Mė 1877 vilajeti shtrihej nga Dibra deri nė Nish.


  Demografia

  Struktura e popullsisė sė vilajetit, pėrbėhej nga shumica shqiptare si dhe nga njė numėr serbėsh dhe maqedonas. Numri i banorėve nė vitin 1921 ishte 490 500 frymė. Ku 62,0 % e kėsaj popullsi pėrbėhej nga shqiptarėt, 26,7 % serbėt dhe 3,9 % turqit.


  Administrimi

  Nėn administrimin e Vilajetit tė Kosovės hynin disa sanxhaqe si:


  • Sanxhaku i Shkupit : kazaja Shkup, Kumanovė, Kaēanik, Shtip, Radovish, Koēan, Kratovė, Peēevė, Egri-Palankė.

  • Sanxhaku i Prizrenit : kazaja Prizren, Lumė, Tetovė.

  • Sanxhaku i Pejės : kazaja Pejė, Gjakovė, Guci, Beranė, Tėrgovishtė.

  • Sanxhaku i Prishtinės : kazaja Prishtinė, Mitrovicė, Vuēitėrnė, Gjilan, Preshevė.

  • Sanxhaku i Pazarit tė Ri : kazaja Pazari i Ri, Senicė, Kolashin, Akovė, Novi Varoshi, Prepoljė.
  Administratorėt zyrtarė:


  • . deri mė 1893 : Ibrahim Edem Pasha

  • 1894-1899 : Hafiz Mehmed Pasha

  • 1900-1902 : Reshad Bey Pasha

  • 1903-1904 : Shakir Pasha Numan

  • 1905-1907 : Mehmed Shefket Pasha

  • .. . . . 1908 : Hadi Pasha

  • 1909-1910 : Mazhar Bey Pasha

  • .. . . . 1911 : Halil Bey Pasha

  • .. . . . 1912 : Ghalib Pasha

   Ora ėshtė Sun 27 Nov 2022, 23:21