Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Poezi te Jacques Prevert.

  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:25

  Jacques Prevert -Profesori, Nxenesi Hamlet!

  Nxenesi Hamlet
  (duke kercyer prej vendit)
  He... Cfare... Me falni... Cfare po ndodh... Cfare ka... C'eshte?...

  Profesori
  (i pakenaqur)
  Nuk mund te pergjigjeni <> si gjithe te tjeret?
  E pamundur,ju jeni akoma neper re.

  Nxenesi Hamlet
  Te jesh apo te mos jesh neper re!

  Profesori
  Mjafton.Jo shume naze.Dhe me zgjedhoni foljen jam,si gjithe te tjeret,kjo eshte e gjitha qe ju kerkoj

  Nxenesi Hamlet
  To be...

  Profesori
  Ne shqip,ju lutem,si gjithe te tjeret.

  Nxenesi Hamlet
  Mire,zoteri.(Ai zgjedhon)
  Une jam apo nuk jam
  Ti je apo nuk je
  Ai eshte apo nuk eshte
  Ne jemi apo nuk jemi...

  Profesori
  (teper i pakenaqur)
  Po jeni ju qe nuk jeni,miku im i shkrete!

  Nxenesi Hamlet
  Eshte e sakte,zoti profesor
  Une jam <> nuk jam
  dhe,thelle thelle,he,po ta mendosh,
  Te jesh <> mos te jesh
  Kjo eshte mbase gjithashtu ēeshtja.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:26

  Jacques Prevert - Fjalimi mbi paqen

  Nga fundi i nje diskutimi shume te rendesishem
  burri i madh i Shtetit duke u penguar
  mbi nje fraze te bukur boshe
  bie brenda
  dhe i hutuar me gojen e madhe te hapur
  duke ju marre fryma
  tregon dhembet
  dhe karia e dhembeve te arsyetimeve te tij paqesore
  e acaron kaq nervin e luftes
  ēeshtja delikate e parase.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:27

  Jacques Prevert - Mengjesi

  Ai e hodhi kafen
  Ne filxhan
  Ai hodhi qumeshtin
  Ne filxhanin e kafes
  Ai hodhi sheqerin
  Ne kafen me qumesht
  Me lugen e vogel
  E perziu
  E piu kafen me qumesht
  Dhe e la filxhanin
  Pa me folur
  Ai e ndezi
  Nje cigare
  Beri rrathe
  Me tymin
  Hodhi hirin
  Ne tavell
  Pa me folur
  Pa me shikuar
  U ngrit
  Ai vuri
  Pallton e tij te shiut
  Sepse binte shi
  Dhe u nis
  Nen shi
  Pa nje fjale
  Pa me shikuar
  Dhe une mora
  Koken time ne dore
  Dhe qava
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:28

  Jacques Prevert - Gaforrja

  Ai thote jo me koke
  por ai thote po me zemer
  ai thote po atyre qe do
  ai i thote jo profesorit
  ai eshte ne kembe
  e pyesin
  dhe te gjitha problemet i jane drejtuar
  papritmas e qeshura e marre e ze
  dhe ai i fshin te gjitha
  shifrat dhe fjalet
  datat dhe emrat
  frazat dhe kurthet
  dhe me gjithe kercenimet e mesuesit
  nen uuute e femijeve shembullore
  me shkumesa te te gjitha ngjyrave
  mbi derrasen e zeze te fatkeqsise
  ai vizaton fytyren e lumturise.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:29

  Jacques Prevert - Familjare

  Mamaja ben triko
  Biri ben lufte
  Ajo e merr kete krejt natyrale mamaja
  Po babai ēfare ben babai?
  Ai ben biznes
  Gruaja e tij ben triko
  Biri i tij luften
  Vete biznes
  Ai e merr kete krejt natyrale babai
  dhe biri dhe biri
  Cfare gjen biri?
  Ai nuk gjen absolutisht asgje biri
  Biri mamaja e tij ben triko babai i tij biznes ai luften
  Kur te kete mbaruar luften
  Ai do te beje biznes me babain e tij
  Lufta vazhdon mamaja vazhdon ajo thur triko
  Babai vazhdon ai ben biznes
  Biri eshte vrare ai nuk vazhdon me
  Babai dhe mamaja shkojne ne varreze
  Ata e marrin kete krejt natyrale babai dhe mamaja
  Jeta vazhdon jeta me trikon luften biznesin
  Biznesi lufta trikoja lufta
  Biznes biznes biznes
  Jete dhe varreze
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:29

  Jacques Prevert - Kenge ne gjak

  Ka njolla te medha gjaku ne bote
  ku shkon gjith ky gjak i perhapur?
  a eshte toka qe e pi dhe dehet
  dehje e ēuditshme atehere
  kaq e matur... kaq monotone...
  Jo toka nuk dehet
  Toka nuk rrotullohet gabim
  ajo shtyn rregullisht veturen e saj te vogel kater stinet e saj
  shiun... boren...
  bresherin... kohen e bukur...
  ajo nuk eshte asnjehere e dehur
  mezi i lejon vetes here pas here
  nje vullkan te vogel fatkeq.
  Ajo rrotullohet toka
  rrotullohet me pemet e saj... me kopshtet e saj... shtepite e saj...
  ajo rrotullohet me njollat e medha te gjakut
  dhe te gjitha gjallesat rrotullohen me te dhe gjakosen...
  Ajo ajo s'do t'ia dije
  toka
  Ajo rrotullohet dhe te gjitha gjallesat fillojne te ulerijne
  ajo s'do t'ia dije
  ajo rrotullohet
  nuk ndalon se rrotulluari
  dhe gjaku nuk ndalon se rrjedhuri...
  Ku shkon gjithe ky gjak i shperndare
  gjaku i vrasjeve... gjaku i luftrave...
  gjaku i mjerimit...
  dhe gjaku i njerezve te torturuar ne burgje...
  gjaku i femijeve te torturuar qetesisht prej babait dhe mamase se tyre...
  Dhe gjaku i njerezve qe gjakosen nga koka neper biruca...
  dhe gjaku i puntorit
  kur puntori rreshket dhe bie nga ēatia
  Dhe gjaku qe vjen e qe vershon me vale te medha
  me te porsalindurin... me femine tjeter...
  E ema qe bertet... femija qan...
  gjaku rrjedh... toka rrotullohet
  toka nuk ndalon rrotullimin
  gjaku nuk ndalon rrjedhjen
  Ku shkon gjithe ky gjak i shperndare
  gjaku i te rrahurve... i te poshteruarve...
  i te vetvrareve... i te pushkatuarve... i te denuarve...
  dhe gjaku i atyre qe vdesin keshtu... aksidentalisht
  Ne rruge kalon nje i gjalle
  me gjithe gjakun e vet brenda
  papritur ja tek eshte i vdekur
  dhe gjithe gjaku i tij eshte jashte
  dhe te gjallet e tjere bejne te zhduket gjaku
  ata e marrin trupin
  por eshte ngulmues gjaku
  dhe atje ku ishte i vdekuri
  shume me vone krejt i zi
  pak gjak qendron akoma
  gjak i mpiksur
  ndryshk i jetes ndryshk i trupave
  gjak i mpiksur si qumeshti
  si qumeshti kur rrotullohet
  kur rrotullohet si toka
  si toka qe rrotullohet
  me qumeshtin e saj... me lopet e saj...
  me te gjallet e saj... me te vdekurit e saj...
  toka qe rrotullohet me pemet e saj... te gjallet e saj... shtepite e saj...
  Toka qe rrotullohet me martesat...
  varrimet...
  guackat...
  regjimentet...
  toka qe rrotullohet e rrotullohet
  me perrenjte e saj te medhenj prej gjaku.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:30

  Jacques Prevert - Deshperimi eshte ulur mbi nje stol

  Ne nje park mbi nje stol
  Eshte nje burre qe therret kur kalojme
  Ai ka syze nje kostum te vjeter gri
  Ai pi nje cigare te vogel ai eshte i ulur
  Dhe therret kur kalojme
  Ose thjesht ju ben nje shenje
  Nuk duhet ta shikojme
  Nuk duhet ta degjojme
  Duhet te kalojme
  Te bejme sikur nuk e shohim
  Sikur te mos e degjonim
  Duhet te kalojme te shpejtojme hapin
  Nese e shikoni
  Nese e degjoni
  Ai ju ben shenje dhe asgje asnjeri
  Nuk mund t'ju pengoje te shkoni te uleni prane tij
  Atehere ai ju shikon dhe qesh
  Dhe ju vuani tmerresisht
  Dhe burri vazhdon te qeshe
  Dhe ju qeshni me te njejten qeshje
  Egzaktesisht
  Me shume qeshni me shume vuani
  Tmerresisht
  Me shume vuani me shume qeshni
  Pandreqshmerisht
  Dhe ju rrini atje
  I ulur i ngrire
  Duke qeshur mbi stol
  Femijet luajne fare prane jush
  Kalimtare kalojne
  Qetesisht
  Zogj fluturojne
  Duke lene nje peme
  Per nje tjeter
  Dhe ju rrini atje
  Mbi stol
  Dhe ju e dini e dini
  Qe kurre me nuk do te luani
  Si keta femije
  Ju e dini qe kurre me nuk do te kaloni
  Qetesisht
  Si keta kalimtare
  Qe kurre me nuk do te fluturoni
  Duke lene nje peme per nje tjeter
  Si keta zogj
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 37
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Denisa Sun 17 May 2009, 23:31

  Jacques Prevert - Tek luleshitesja

  Nje burre hyn tek nje luleshitese
  dhe zgjedh lule
  luleshitesja mbeshtjell lulet
  burri ve doren ne xhep
  per te kerkuar parane
  parane per te paguar lulet
  por ai ve ne te njejten kohe
  menjehere
  doren mbi zemren e tij
  dhe bie

  Ne te njejten kohe qe ai bie
  paraja rrokulliset ne toke
  dhe po ashtu lulet bien
  ne te njejten kohe me burrin
  ne te njejten kohe me parane
  dhe luleshitesja mbetet
  me parane qe rrokulliset
  me lulet qe demtohen
  me burrin qe vdes
  sigurisht e gjithe kjo eshte shume e trishtueshme
  dhe duhet qe ajo te beje diēka
  luleshitesja
  por ajo nuk di si t'ja beje
  ajo nuk di
  nga cila ane t'ja filloje
  Ka kaq shume gjera per te bere
  me kete burre qe vdes
  keto lule qe demtohen
  dhe kjo para
  kjo para qe rrokulliset
  qe nuk ndalon se rrokullisuri.
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 32
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:40

  Jacques Prevert - Adrien


  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  Topin e borės
  qė ma ke hedhur
  nė Chamonix
  dimrin e kaluar
  e kam ruajtur
  Eshtė mbi oxhak
  pranė kurorės sė nuses
  e gjora nėna ime jetėshkurtėr
  qė vdiq e vrarė
  nga i ndjeri im atė
  qė vdiq nė gijotinė
  njė mėngjes tė trishtė dimri
  apo pranvere…
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  e kam pasur gabim e pranoj
  kam ndenjur vite tė tėra
  pa hyrė
  nė shtėpi
  Por ta kam fshehur gjithmonė
  qė isha nė burg !
  Kam pasur gabime e pranoj
  shpesh rrihja qenin
  por tė doja shumė !…
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  Edhe fije kashte
  qenushin tėnd tė vogėl
  qė ka ngordhur
  javėn e kaluar
  e kam ruajtur !
  Eshtė nė frigorifer
  dhe kur e hap nganjėherė
  pėr tė marrė njė birrė
  e shoh kafshėn e gjorė tė pajetė
  dhe kjo mė dėshpėron !
  E pra jam unė qė e kam bėrė
  njė mbrėmje pėr tė kaluar kohėn
  duke tė pritur ty…
  Adrien mos mbaj inat !
  kthehu !
  Nga kulla Saint-Jacques
  jam hedhur poshtė
  pardje
  dhe kam vdekur
  pėr ty
  Dje mė kanė varrosur
  nė njė varrezė shumė tė bukur
  dhe mendoja pėr ty
  Dhe sonte jam rikthyer
  nė apartamentin
  ku ti shėtisje lakuriq
  nė kohėn qė isha e gjallė
  dhe po tė pres…
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  Kam pasur gabime e pranoj
  kam ndenjur vite tė tėra
  pa hyrė nė shtėpi
  Por gjithmonė ta kam fshehur
  qė isha nė burg !
  Kam pasur gabime, e pranoj
  shpesh rrihja qenin
  por tė doja shumė !…
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !

  (perkthyer nga: U.Nerguti)

  Sponsored content


  Poezi te Jacques Prevert. Empty Re: Poezi te Jacques Prevert.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:51