Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Jim Morrison - Poezi

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:32


  Me fal baba


  Pse pij?
  Qe te mund te shkruaj poezi

  Nganjehere kur cdo gje eshte e cthurrur
  Dhe cdo gje e shemtuar terhiqet
  Ne gjume te thelle
  Ndodh nje zgjim
  Dhe cdo gje qe mbetet eshte e vertete
  Meqe trupi eshte i derrmuar
  Shpirti behet me i forte

  Me fal baba se e di
  c'bej
  Dua te degjoj poezine e fundit
  Te poetit te mbrame.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:32


  Fundi  Ky eshte fundi
  Mike terheqese
  Ky eshte fundi
  Mikja ime e vetme, fundi
  I projekteve tona, fundi
  I gjithe realitetit egzistent, fundi
  Asnje siguri as goditje te befasishme, fundi
  Syte e mi nuk do te puthin me te tutė
  Perpiqu te imagjinosh
  Lirine e shfrenuar
  Kerkimin e deshperuar
  Te prekjes te nje te panjohuri
  Ne nje toke te shkrete
  Vuajtja jote endet ne kerkim ushqimi
  Nder tokave anti-krisht
  Midis shikimeve idiote e femijesh te cmendur
  I gjithe gjeneracioni i ri eshte i cmendur
  Dhe nuk ben tjeter vecse te prese permbytjet e veres
  Rreziku ben si spond per qytetin
  Te leshuar drejt autostrades perendimore
  Ne kurrizin e shpifur te gjarperit
  Deri tek liqeni
  Liqeni mijevjecar
  gjarperi eshte i gjate
  Shtate milje
  Mos ki frike nga ai
  Eshte i vjeter, ka reflekse te ngadalta
  Dhe lekurat e ngrira
  Perendimi eshte zgjidhja me e mire
  Eshte toka e drejte
  Transferohemi atje dhe nuk mendojme per kusurin
  Autobuzi blu
  I bjen notave te thirrjes
  Autobuz i trishtuar
  Germezon timbrat e senjalit tone
  Ku dreqin do na coje shoferi
  Vrasesi u zgjua para mengjesit
  Veshi cizmet
  Dhe vodhi nje maske ne galerine e gjerave te vjetra
  Keshtu i maskuar vertitej neper koridore
  Duke kalur nga foleja e motres
  Dhe nga strofkulla e vellait
  Sillej midis salloneve
  Me ne fund gjeti deren e duhur
  Dhe pergjoi brenda
  "Baba?"
  "PO bir!"
  "Dua te vras!"
  "Nene dua te ...!"
  Hajde shpirt shfrytezo kete rast me ne
  Mos e le te iki
  Merre kete fat me ne
  Dhe leshohu midis kraheve te sedileve
  te autobuzit blu
  Autobuz blu, autobuz i trishte
  Ky eshte fundi, mikja ime terheqese
  Jemi ne fund, mikja ime, fundi
  Me vjen keq te te hap prangat
  Edhe pse do te kishe prere duart, se sa te me
  ndiqje
  Ja ku fiken qeshjet dhe genjeshtrat jo-ofenduese
  Skaduan netet e lejuara per te vdekur
  Ky eshte me te vertete fundi ...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:33


  Kuzhina e shpirtit
  Ora lajmeron orarin e mbylljes
  Duke na kujtuar tja mbathim:
  Do te kisha mbetur ketu gjithe naten.
  Makina te mbushura me shikime dredherojne ngadale
  Midis shenjave me sy hipokrite te dritave
  Truri yt futet ne krize per te paparashikuarat prej 4 lekesh
  Ka mbetur vetem nje skute
  Ka mbetur vetem nje.
  Me ler te flej ne kuzhinen tende te shpirtit,
  Me ngroh mendjen time me soben tende mikpritese
  Nese do kesh kurajon tme largosh tutje
  Do tme duhet te clirohem nga pylli i neoneve .
  Gishtat e tua te holle si minare te vogla
  Flasin nje gjuhe qe nuk arrij te kuptoj
  Fsheh zhgenjimin ne nje cigare tjeter
  Shoqeruese harrese
  Me ndihmon te harroj
  Me meson te harroj
  Dhe un tentoj te harroj
  Me ler te fle ne kuzhinen tende te shpirtit
  Mendja ime do te shkrihet afer sobes tende ftuese.
  Nese do me perzesh, un do te vdes
  Mbytur nga disa neone.
  Krenariai kembengul
  Ne largimin tim larg nga ty,
  Por un do te doja te qendroja ketu
  Gjate gjithe nates, gjate gjithe nates se gjate.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:33


  E di se c'bej  C'ben ti ketu?
  C'do?
  A deshe muzike?
  Ne mund te muziktojme.

  Por ti do me shume
  Ti do dic dhe dike te ri
  A kam te drejte?
  Mendoj se po
  E di se c'do
  ti do ekstaze
  deshira dhe endrra

  Gjerat qe nuk jane krejtesisht ashtu sic duken
  une te udheheqi kendej,ai te terheq andej
  nuk po i kendoj nje vashe imagjinare
  po te flas te,vetes sime
  le ta rikrijojme boten
  pallati i shtatzanise po digjet.

  Shiko.Percille si digjet
  Ngrohu ne thengjillin e vale.

  Je teper e re per te qene e moshuar
  dhe s'ke nevoje per te keshilluar
  do t'i shohesh gjerat ashtu sic jane.
  Ti me perpikmeri e di se c'bej
  Gjithcka.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:33


  Njerez qe shkojne per ski  Njerez qe shkojne per ski
  T’I shpetojne mekatit dhe mocalit te qyteteve
  Shoh placenten e yjeve te mbremjes
  Nga kuverta ne shpinen e tyre
  Permes Ekuadorit
  Dhe zbatojne rituale per te zhvarrosur te vdekurit
  - Zanafille e rrezikshme
  Te presesh ose te kerkosh burrerine
  Te ndricuar ne nje arme
  Te vrasesh femijerine, pafajsine
  Ne nje cast.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:34


  Fuqi
  Unė mund tė bllokoj tokėn nė
  Trajektoren e saj. Isha unė ai qė
  hoqi makinat blu.


  Unė mund tė bėhem i padukshėm apo i vogėl.
  Unė mund tė bėhem gjigand dhe i pasur dhe tė arrij
  gjėrat mė ekstreme. Unė mund tė ndryshoj
  ecjen e natyrės.
  Unė mund udhėtoj kudo nė
  hapsirė dhe nė kohė.
  Unė mund tė zgjoj tė vdekurit.
  Unė mund tė ndej gjėrat e botėve tė tjera,
  nė thellėsi tė mendjes sime,
  dhe tė mendjes tė tė tjerėve.

  Unė mundem.

  Unė jam.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:34


  Hapja e valixhes  Moment i Liris sė ngujuar
  kur mėndja hapet dhe
  gjithėsi e pafund' shfaqet
  & shpirti ėshtė lėshuar tė endet
  shkėlqime & tė ngatėrruara kėrkime
  kėtu dhe atje pėr mėsues & shokė

  Moment i Liris
  si i burgosuri
  pėrpėlitje qepallash nėn Diell
  si insekt mole
  nga vrima e tij
  udhėtimi i parė i njė fėmije
  larg prej shtėpie

  Ky Moment i Magjishėm Lirie
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:34


  Kopshti i ndare  Jam i lodhur nga dyshimi
  Tė jetoj ne dritėn e njėfarė
  Jugu
  Lidhje mizore
  Servilat kanė fuqinė
  njėrėz tė shpifur dhe gratė e tyre vulgare
  shtrojne mbulesa mbi
  marinarėt tonė
  (Po ti ku ishe ne orėn tonė te varfėr?)
  Duke pėrdredhur mustaqet
  apo duke ē'fletuar nje luledele?
  jam i lodhur nga fytyra te rrepta
  qė mė fiksojnė nga kulla televizive
  dua trėndafila ne kopshtin tim; kuptove?
  Fėmijė dhurata, rubina
  duhet tani tė marrin vendin
  te huajve tė abortuar nė baltė
  kėto mutantė, vakt gjaku
  pėr bimėn e mbjellur

  Po presin te na cojnė nė
  kopshtin e ndarė
  E di sa e zbehur dhe e shfrenuar esksituese
  vjen vdekja nė njė orė te cuditėshme
  e papritur, e paparashikuar
  Si njė mik i frikshem mė shumė se miqėsor qė
  ke marrė nė krevat
  Vdekja na bėn ėngjėj tė gjithė ne
  dhe na jep krahė
  ku kishim shpatulla tė lėmuara si korba
  kthetra
  Mjaft para, mjaft veshje luksi
  Kjo mbretėri tjetėr ėshtė shumė mė e mirė
  derisa dyftyrsia jote tė tregojė incstin
  dhe bindjen e lirė nė njė ligj idiot
  Nuk do shkoj
  Preferoj njė festė me miq
  Kundrejt Familjes sė Madhe
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:35


  Mallkime, lutje  Mallkime,lutje
  Asfiksi e cuditshme, bastarde me nje koke
  Vazhdoj te pres ty te ngrihesh
  Princesha te beshme, te kolme, te dhjamura
  Derra te tredhur kopeshti, veterane budallenj
  Te shenjtet, lakra te pazakonta
  Nikoqire te frikesuar dhe individualiste
  Zyrtare te cveshur barnash
  Humbesit buzeshtreguar dhe
  Shkerdhatat tregtare epshore
  Militantet e mij te pispillosur
  Tere ky rregull I cuditshem monstrash
  Zoteronjte artin e zvarritjes se bimeve kacavjerrese
  Ne ju mirepresim ne procesin tone
  Ja ku jane komedianet
  Veshtrojini ata tek buzeqeshin
  Shihini ata te vallezojne per nje milje indiane
  Veshtrojini xhestet e tyre.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:35


  Forma eshte nje engjell
  Forma ėshtė ėngjėlli i shpirtit
  nga kali te njeriu, te djali
  & sėrish nga e para.

  Muzikė, seks & ide janė
  rrymat lidhėse

  Miqėsi kalimtare

  Kallauz i shpirtit prej
  trurit t’dhjamur tinėzar
  te perėndimi i diellit.

  Stėrvituni.

  Mirsevini nė natė
  Mirsevini nė tė mirėn, e tė thellėn
  Tė zymtėn, Natėn amerikane.

  Ku burri gjen kohė pėr tė vdekur;
  Qelibari i hedhur

  Gjurmėt e ndyra tė njė horri

  Njė fushė, me rrangulla
  pis tė zi.

  yje tė kėrrusur kanė fatin e
  numrave

  Zot na ndihmo.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:35


  Nate amerikane
  Miresevini ne naten Amerikane
  Ku qente kafshojne per te gjetur zerin
  Fytyren, fatin, famen
  Te zbutura nga nata

  Ne nje te qete, te bute, luksoze
  Veture
  Autostopistet pergjate autostrades se madhe
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:36


  Ca, per te dale matane
  Ti e di, dita naten shkaterron
  Nata diten me dysh ndan
  Vrapova te fshihem,
  te ēaj, per te dale matan'.

  Ndoqem kenaqsite deri ketu
  Thesaret atje i fshehem
  Kur thirrem,
  ti ende mend e mban
  Ēaj, per te dale matan'.

  Gjeta nje ishull ne krahet e tu
  Nje atdhe ne syte e tu e gjeta
  krahe qe na prangosen
  Sy qe genjeshtra thane
  Ēa, per te dale matane

  Skena bera
  Javė pas jave
  Ditė pas dite
  Orė pas ore
  Shtegu eshte i drejte
  I gjere, i thelle, mondan
  Ēa, per te dalė matan'.
  Ēa, per te dale matan'.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:36


  Dite te cuditshme
  Dite te cuditshme na kane gjetur
  dite te cuditshme na kane kapur
  ato po na shkurtojne gezimet e castit
  do luajme apo do gjejme nje qytet tjeter?

  veshtrime te cuditshme mbulojne
  dhoma te cuditshme
  Zera qe zbulojnefundin e lodhshem
  e zonja e shtepise zgerdhihet
  klientet e saj flejne si mekatare
  degjome te flas per mekatin
  dhe ti e di!

  Trupa konfuze
  kujtime te shperdorura
  ndersa i arratisemi dites
  drejt nje nate te gurte.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:36


  Amerika  Veshur ne drite dielli
  e trazuar ne deshira
  duke vdekur nga ethet
  -trajta te ndryshkura te nje Perandorie
  pushtues te bujshem
  shenime te pamata
  shpresedhenese te gezimit.
  -Te panevojshme,vullnetplote dhe pasive
  te bashkuar me dyshimin
  perjetesuar ne monumente te medha lavdie
  -Si te ka ndryshuar ty
  lehtesisht tjetersuar
  Lyps per meshire.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:37


  Duke pritur diellin  Ne vezullimin e pare te Edenit
  u derdhem poshte ne det.
  Qendruam atje ne bregdetin e lirise
  duke pritur diellin
  Nuk mund ta ndjesh tani
  qe pranvera shkoi
  tani eshte koha te rrojme nen
  kete diell difuziv.
  Duke pritur diellin
  Kjo eshte jeta me e cuditshme qe kam njohur
  A nuk e ndjen?
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:37


  Udhėkryqet


  Udhėkryqet :
  vėnde ku fantazmat
  jetojnė tė vidhen nė
  veshėt e udhėtarėve
  duke i bėrė kureshtar
  pėr fatet e tyre.

  Autostop pijesh :
  " U thėrras pėrsėri nė errėsirė
  Zotave tė fshehur nė gjak"

  - Hej si na thėrret neve ?
  Ti e di ēmimin tonė.
  Ai asnjiherė nuk ndryshon.
  Vdekja jote do tė jap jetė
  & do tė ēlirojė ty nga
  mizerabiliteti i fatit tė vėrtetė.
  Por ėshtė tepėr vonė.

  - Po qe se tė shoh pėrsėri
  dhe flasė me ty dhe eci me ty,
  nėn shoqerinė tėnde,
  dhe pij mushtin e ajkės sė kazanit
  tė bisedave tė tua
  thashė :

  - Tė riskoj ndryshkjen e shpirtit.
  Tė arrij pėr njė moment
  tė grabis monedhat e floririt
  nė hambarin e anijes sė piratėve
  e tė vendosem diku pėrgjithmonė
  nė lavdinė e pleqėrisė.

  - Si fytyra e tė vendosurve diku
  kurva helmonjėse dhe pijesh
  fitore tė pėrskuqura ushtarėsh,
  gjithsesi me triumfe & helmeta tė ēara,
  lėkundėshėm nėpėr karocat paralitike,
  drejt pragut tė rrugės sė shenjtė.

  (drita e ēakmakut)
  - Atėherė miku im mė tej,
  A mundesh ta pėrqeshėsh vetveten ?!
  - Jo.
  - Shpejtė zėrat tanė duhet tė bėhen Njė,
  ose 1-shi duhet nga skena tė largohet.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:38


  I ikur nė udhėtime  Buri i ikur jashtė, nė udhėtimet pafund tė anijeve,
  T'i shpėtoj mėkatit & thėthirrės tė qyteteve,
  vėshtrues i kėrthizės sė yjeve tė mėngjesit,
  nga kuverta e anijes gjer nė shpinė,
  kryq ekuatorit & interpreton rituale
  qė qartėsojnė nėn fokus vdekjen,
  tė rrezikshmen njohje,
  qė i jep njė raport tė ri tė shkuarės.

  Tė ndihesh nė rrethina tė ē'djallimit tė
  ritualeve tė sė shkuarės,
  tė presėsh, ose kėrkoshė burėrimin
  nėn influencėn e armės, instruktimin
  e vrasjes sė fėmijėrisė mė tej,
  i pavetėdijshėm,
  pėr njė moment...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:38


  Ndiz Flaken Time  Si do te genjeja
  Cfare genjeshtari do ishja
  Nese do te beja te besosh
  Qe kemi arritu majen.
  Hajde zemer, ndiz flaken time
  Jepi mos ki frike, versul flaket e mia
  Provo te ndezesh natėn.
  Momenti i hezitimit kaloi
  Dhe nuk kemi kohe te rrotullohemi ne balte:
  Duhet vetem te provojme, me e keqja mund te humbim
  Dashurine tone ne krahet e nje pirgu funeber
  Jepi zemer, ndiz flaken time
  Ti ke shkrepsin per shpirtin tim
  Dhe flakhedhesin per naten.
  Mjaft me hezitime,
  Hedhim poshte balten
  Dhe luajme ne ruleten e jetes
  Si fishat. Dashuria jone e ndezur
  Hajde zemer, ndiz flaken time
  Versul flaket e mia
  Dhe nata do digjet me ne
  Do isha nje genjeshtar
  Nje mashtrues
  Nese do te thoja qe
  Nuk kemi tjeter gje per te arritur
  Forca kinge, ndezim gjithcka
  Duhet te djegim naten.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:38


  Perendimi i erret Amerikan
  Perendim I erret Amerikan
  Nata si nje komplotuese e madhe
  Ndaj endrres
  Vjen rrotull ne reren kolovitese

  Tijuana, anusi I nates
  Nje karikature e qyteterimit
  ****at jane merzitur ne
  Naten Amerikane

  C’fare do te shohim ne
  Terrin e nates, ne
  Shpellat e ngrira ku jane
  Krijuar endrrat tona?!

  Perpara syve te tu. Profeci pa para.
  Kjo kenge duhet te kete
  Cudine e zakonshme, te trishtueshme
  Te shkembimit te monedhes mbreterore
  Prush I hidhur. Arome tymi pishe!

  Flake. Nate. Praktike e vecante shumezimi
  Nje shfajesim per krimin …
  Shkolla e larte e mbremjes
  Heshtje ne nje shkolle nate
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:39


  Tė lutem ngremė sa mė lart.  E dashur!
  Kur tė mė djegė zjarri sytė
  Ti do tė zbulosh sa bukur ndritin
  yjtė


  E dashur!
  Kur tė bėhem hi dhe pluhur
  Ti do ta ndjesh me ē’mall tė paskam
  puthur

  E dashur!
  Kur tė mos ma dėgjosh mė zėnė
  Ti do ta shohėsh sa njeri… kam
  qėnė.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:39


  Ze gruaje

  Zė gruaje:
  Pallati i sp**mės duket i ngrohtė sonte.

  Burrė:
  Hėmm… terr, terr, shkretim.

  Grua:
  Verandė mermeri. Sallė madhėshtore vallėzimi
  Buzėqeshje argjend. Trumpeta. Valle.

  Burrė
  Tė dua vetėm ty.

  Grua
  Kjo kohė vjen tek unė si astronaut
  Sjell gjarpėrinj nė orbitėn time.

  Burrė
  Ne mund tė bėjmė mrekullira
  Kur jemi bashkė.

  Grua
  Vetėm

  Burrė
  Me natėn qė na prin.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:39


  Kuaj tropikal


  Deku i poshtėm i anijes
  po digjet.
  Stalla po merr fund
  Fermerėt rendin pėrjashta
  Me kova uji ndėr duar
  Lėkura e kuajve po piqet.
  Ata shqelmojnė muret e stallės,
  ( tmerri nė sytė e kuajve
  mundet tė shqyej ose
  pėrmbyti krejt qiellin.)

  Flokė dėbore filluan mbi
  ata, prej pėrallės tė bien,
  sirenat e kėmbanoreve
  zhurmonin nė majat e direkėve.
  Shumė prej dėshmitarėve
  e kanė tė vėshtirė,
  tė pėrshkruajnė detarėt
  posht flakėve nė hambarė.
  Deku po jepte shpirt nėn flakė,
  koha erdhi anijen pėr tė braktisur.

  Tashmė poshtė thellsisė sė detit
  buzėqeshje tė dėshpėruara flluskonin
  nėpėr ajrin e ftohtė tė natės
  sė shqetėsuar.

  Koridore tropikale
  Thesare tropikale
  ēfarė na ka prurė kaq larg
  prej tė ngrohtit ekuator ?!
  Tashmė qė kemi nevoj pėr diēka
  diēka krejt tė re
  ndėrsa gjithēka tjetėr po mbytet
  mundet tė kalėrojmė gjithēka,
  ndėr sytė e kuajve,
  t'i bėjmė ata tė qajnė,
  t'i vėmė veēse nė gjumė.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:44


  Balada e Morrisonit


  Errėsirė. Natė
  Po digjem qė t’ju ndrit
  T’ju shihni njėri-tjetrit pak fytyrat
  T’u shquani sendeve mė mirė ngjyrat
  Se bota ėshtė e vogėl
  Dhe jeta ėshtė e gjatė

  Errėsirė. Natė
  E dashur,
  Po digjem pambarim
  Sa tė jetojnė peshqit… detet… dheu
  Akujt milionavjeēarė tė Antarktidės
  Do digjem ti tregoj ndėrgjegjen Amerikės.

  E dashur, ēome lart posi pishtar
  Tė lutem, ngremė ti kėshtu
  Pėrmbi ēdo grataēiel!
  Po digjem unė – njė…
  Tek djegin mijėra nxėnės nė Vietnam
  Ku flaka shkon nė qiell.

  E dashur, a mė njeh?
  Jam Morrisoni yt…
  Po Morrisoni jam.

  Mė shpjer ti gjithkund!
  Nė Majami dhe nė Alaska.
  Futmė kėshtu siē jam
  Urė nė flakė
  Galeritė e thella nė Nevada
  Ku lozin me kėrpudha Xhonsonėt
  maskeradė

  Jam njė kamin i ndezur
  Por ti prej frikės mos m’u zbeh
  Ty, jo … s’do tė pėrzhit aspak
  Digjem veē ti tregoj ndėrgjegjen
  Amerikės

  Tė lutem ngremė sa mė lart.


  E dashur!
  Kur tė mė djegė zjarri sytė
  Ti do tė zbulosh sa bukur ndritin
  yjtė


  E dashur!
  Kur tė bėhem hi dhe pluhur
  Ti do ta ndjesh me ē’mall tė paskam
  puthur

  E dashur!
  Kur tė mos ma dėgjosh mė zėnė
  Ti do ta shohėsh sa njeri… kam
  qėnė.

  Sponsored content


  Jim Morrison - Poezi Empty Re: Jim Morrison - Poezi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 24 Feb 2024, 23:12