Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Sharl Bodler - Poezi

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:01


  Sharl Bodler - Albatrosi


  Shpesh pėr zbavitje, detarėt nė lundrim,
  Marrin albatrosė, ca zogj tė mėdhenj deti
  Qė ndjekin anijen me pėrtim nė rrugėtim
  Kur kjo rrėshqet mbi zgavra tmerri.
  Sapo mbi dėrrasa, ata i lėshojnė,
  Kėta mbretėr tė hapėsirės sė kaltėr
  Ulin me dhimbje flatrat qė bardhojnė,
  Si lopata lundrimi nė rėrėn e lagėsht.
  Ky udhėtar me krahė bėhet i plogėt
  Shformohet dhe shėmtohet, s'ka mė bukuri,
  Dikush i prek me llullė sqepin e dobėt,
  Tjetri e pėrtall, ēalon pėrbri tij.
  Poeti ngjason, me kėtė princ kaltėrsish,
  Qė sfidon shigjetarin, pėrqesh stuhinė
  Po kur nė tokė ai ulet sėrish
  Krahėt gjigandė si pengesa i rrinė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:01

  Sharl Bodler - Prehje shpirterore


  O dhimbje, shtrohu pak, tregohu me e qete.
  Ti po kerkoje mbremjen; ja, zbriti ngadale,
  Nje atmosfere e erret dyndet mbi qytet,
  Dikujt i sjell qetesi, te tjereve nje andralle,

  Ndersa turma zuzare e vulgut u nis,
  Nen fshikullimen e Qejfit, xhelatit tinzar,
  Te mbarset me pendime, ne llurbe te orgjise,
  Dhimbje, nema doren, eja ketu prane,

  Larg tyre, Shih si perkulen te firet vite,
  Mbi ballkonet e qiellit, me veshje arkaike;
  Nga ujerat duke dale, Hidherimi buzeqesh;

  Shih, dielli poshte ures pergjumet ne heke,
  Nga lindja si qefin po zvarget, mba vesh,
  Mba vesh e dashur, Nata po capit lehte.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:02

  Sharl Bodler - Ciganėt nė udhėtim
  Me sytė xixėllues, agimi pa zbardhur,
  Rrugėt i mori tribuja fatndjellėse.
  Te vocrrit mbi supe o duke u shuar etjen,
  Me nektarin qė del prej gjinjve tė varur.
  Ngadal’ ecin burrat me armė tė praruara,
  Ndan’ qerreve ku xhinsi i tyre ėsht’ rrasur,
  Horizonteve i bredhin syte e bufatur,
  Nga keqardhja pėr ėndrrat e harruara.
  Prej foles’ sė thellė, bulkthi i mahnitur,
  I veshtron tek shkojne dhe zėrin ka ngritur;
  Sibela, qė i do, madhon fushat e blerta
  Lulėzon djerrinat dhe nxjerr nga guri vese,
  Para endacakėve,qė dihet ē’do i presė,
  E njohura tablo e ardhmėrive t’errta.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:04

  Sharl Bodler - Kufoma

  Tė kujtohet, shpirt, se syri ē’na zuri
  At’ mėngjes tė ėmbėl vere!
  Nė njė kthesė tė njė udhėze guri,
  Mbetur njė kufomė shqerre.
  Me kėmbėt drejt kaltėrsive tė ngritura,
  Si ndonjė grua e ndyrė,
  Pėrtharė, shėmtuar thundėr rronitura,
  Barkun nga gazrat fryrė.
  Dielli zhurriste kėrmėn e shkretė,
  Pėrvėlonte pa mėshirė,
  Pėr ta dėrmuar nė miliona pjesė
  T’ia kthente mėmės Natyrė.
  Qiejt sodisnin mahnitėsen mbetje,
  Si e vyshkur margaritė.
  Stėrfrikshėm nderej, ti the, ajo heshtje,
  Sa po tė binte tė fikėt.
  Mizat zhuzhitnin, tė vėna nė ndjekje;
  Gėlonte e zeza ushtri,
  Turm’ e qullėt, e krimbave tė vdekjes
  Gėzonte tė fundit gosti.
  Si njė valė her’ ngrihej e her’ binte,
  Kėrkėrinte me pėrtesė,
  Thua bufatjes sė qelbur do dilte,
  E shumfishuar gjallesė.
  Pėrreth ndjeheshin tė ēuditshėm tinguj,
  Si t’ujit dhe tė erės,
  Sikur grimca indesh dilnin nė vrunduj,
  Prej trupit tė ftoht’ tė shqerės.
  Trajtat zhdukeshin, nuk mbetej gjė tjetėr
  Nga ėndėrr’ e xhavalitur,
  Si bien nga pėlhur’ e pikturės sė vjetėr,
  Bojrat mė par’ plasaritur.
  Mbrapa ferrave njė qen i zgjebosur,
  S’na ndante sytė e vėngėr,
  Gati t’rrėmbente pran’ trupit tė sosur,
  Copėn e mishit tė lėnė.
  -Oh tmerr! dhe ti do shndrohesh njė ditė,
  Kalbur si kjo cofėtirė,
  Dielli im, e bukura e syve dritė,
  E dashura ime e mirė.
  Po! Kėshtu o Perendeshė gjith’ hire,
  Shpejt, pas tė fundit shėrbesė,
  Posht’ barit tė gjelbėr, nėn ato blire,
  Kjo gjėmė do tė tė presė.
  Atje, o shpirt, thoji larvės t’mallkuar.
  Qė vjen pėr tė tė puthur,
  Nė mendj’ e zemer nuk ėsht shformuar,
  Engj’llushja ime e bukur.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:05

  Sharl Bodler - Loja
  Nė ndenjėset prej belluzi, tė plakurat lavire,
  Verdhane, vetull-ngjyer, me sytė pa shkėlqim,
  Prej lapėzave ju varen tė ndritshėm zinxhirė
  Plot gurė e xhingla qė lėshojn’ tringėllim.
  Ndanė tryezave tė blerta tė mėkurit portrete
  Gojė me dhėmbė tė rėna, tė ngrira buzeqeshje,
  Dhe gishta qė dridhen nga njė e skėterrshme ethe,
  Mbi gjokset qė ofshajnė, o thellė nėpėr xhepe.
  Nėn tavanėt e ndohtur njė rrjedh’ e vertetė
  E qindra shandanėsh qė shndritin jo pak,
  Mbi ballet e vrejtur tė tė shquarve poetė,
  Qė vijn’ pėr tė humbur ē’kan’ fituar me gjak.
  Kjo ėsht’ e errta tablo qė mu shfaq njė natė,
  Tmerrėsisht e qartė para syve zhbirues,
  Dhe unė vetė, nė njė kėnd tė sallės sė pamatė,
  I ftohtė, i heshtur, tėrhequr pas vesit tundues.
  Zili kam kėta njerėz me pasion tė paepur,
  Gėzimin vdekėtar tė tė moēmeve lavire,
  Qė tė gjithė vijn’ tė shesin pa rreshtur,
  Dikush nderin e brezave, e kush tė sajat hire!
  Dhe zemra mė dridhet nga zilia dhe tmerri,
  Pėr tė gjorėt qė ethshėm vetvehten e prishin,
  E me dėshir’ zgjedhin atė q’ofron ferri,
  Mė mirė vuajtjen pa fund se HICIN!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:06

  Sharl Bodler - Ballkoni
  Ndjell’se kujtimesh, mbi gjith’ dashnorėt e dashur,
  Pėr ty tė gjitha dhelet, tek ti perkushtimin!
  A tė kujtohet vallė prekja e pėrmallur,
  Embėlsia e mbrėmjeve kur prisnim agimin
  Ndjell’se kujtimesh, mbi gjith’ dashnorėt e dashur!
  Netėt e ndriēuara nga tė kuqtė thėngjij,
  Muzgjet nė ballkon, me njė t’argjendtė tis,
  Zemrat nė njė rrahje, tek unė tė butėt gjij,
  Tė pavdekshmet fjalė nė vesh tė ēuēuris
  Net’ve tė ndriēuara nga tė kuqtė thėngjij.
  Sa tė bukur diejt nė ato perėndime!
  Qeniet njėsh tė bėra me t’pafundmen botė!
  Sikur i pėrpija tė shpirtit kundėrmime
  Kur mbi ty pėrkulesha o yll magjiplotė.
  Sa tė bukur diejt nė ato perėndime!
  Terr i natės rritej si njė gardh i dendur
  Flakėn e syve tė tu ndienja n’errėsirė,
  Nė buzė pija pezmin,nektarin e mbledhur,
  Kofshėt e tua tė ngrohta me duar perfshirė,
  Terr’ i natės rritej si njė gardh i dendur.
  Une kam mėsuar t’ju jap jet’ kujtimeve
  Ēasteve kur ballin mbaja nė prehrin tėnd.
  Po ku ta kėrkoj ėmbėlsin’ e hireve
  Pėrpos se tek ti, ku, nė c’tjetėr vend?
  Unė kam mėsuar t’ju jap jet’ kujtimeve.


  Ato tinguj, oh ē’afshe, ato puthje pareshtje,
  A do mund t’i shoh e ti ndjej pėrsėri
  Tė dalin nga shpirti, si nga e detit heshtje
  Ata diej tė zjarrtė qė ngjiten n’ajri?
  O ē’ tinguj! O ē’afshe! O ē’puthje pareshtje!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:07

  Sharl Bodler - Bizhute
  Dashnorja krejt cullak dhe duke m’ditur vesin
  Kish’ varur gjithe ē’kish’ tė vyerat stoli
  Ball’lartė, krenare, ndonėse di qė e shesin,
  Si njė skllave Maoresh nė ditėt plot lavdi.
  Kur belin e tundėn, bashkė e ndjek ritmin
  Moria rrezartė perlash si pasqyra
  Mė ēojn’ nė ekstazė, mė ngalasin shpirtin,
  Sendet ku njėsohen tingulli dhe ngjyra.
  E shtrirė, gjithe nur; mė fton me dashuri,
  Tek shtrati mbėshtetur, djall’zisht buzėqesh,
  Pasioni im i thellė e rrok gjith’ ėmbėlsi
  Siē ledhaton vala, bregun qė i bje ndesh.
  Syt’ ngulur tek unė, e zbutur tigreshė,
  Lehtas e ndryshon ngjyrėn e shikimit
  Her’ si njė lavire, her’ si virgjėreshė
  Zemrėn mė drith’ron, art i pėrēudnimit.
  Ah llėrėt dhe pulpat, po vithet e shalėt,
  Rreshqitse si vaji, si mjellm’za lakuar,
  Syri i pėrpin, njė ēast veshtrimi ndalet
  Thithat edhe gusha si musht i bekuar.
  Do t’i le tė lirė k’ta engjej prej djalli
  Pėr tė prishur paqen qė n’shpirt mė ka derdhur
  Pėr ta zbritur posht’ nga ai fron kristali,
  Ku qetėsisht, vetėm ,gjith’ hire ka ndenjur.
  Dhe mė duken mpleksur, nė tė re shtatore,
  Vithet e drenushės me kurmin si djalosh,
  Bel i holl’, fundshpinėn tregon rrumbullore,
  E sedefta cipėz, nė parajsė tė josh.
  Dhe kur flakėz e llambės mė nė fund jep shpirt,
  Veē zjarri nė vatėr dritė hedh mbi mure,
  Kuqėlon tė zeshk’tėn lėkurė qė shndrit
  Ēdo gjuhėze flake qė lodron dėfryer.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:08

  Sharl Bodler - Ftesė pėr udhėtim

  Vogėlushe, motėrzo,
  ėmbėlsinė nė mendje ēo,
  qė tė ikim larg, tė jetojmė tė dy!
  Tė duhemi, kėnaqėsi tė marrim,
  tė duhemi, e tė kemi varrin
  nė vendin qė ngjan me ty!
  Diejt n'lagėshti zhytur,
  nga kėto qiej n'mjegull mbytur,
  Pėr shpirtin kahėhirėė prej natyre
  misterioze nė tė parė,
  si tė syve tė tu tradhėtarė,
  qė shkėlqejnė mes lotėve tė tyre.
  Atje gjithēka ėshtė rregull, bukuri,
  Luks, epsh dhe qetėsi.
  Mobilje shkėlqim-mbuluar,
  nga vitet krejt lėmuar,
  do ishin stoli pėr dhomėn tonė;
  Lulet qė rrallė lulėzojnė,
  aromėn e tyre bashkojnė,
  me cilėndo aromė,
  tavanėt larmishėm zbukuruar,
  pasqyrat pamje kulluar,
  shkėlqim i jetės nė Lindje,
  gjithēka do t'i ishte shprehur
  shpirtit nė mėnyrė tė fshehur,
  me gjuhėn e mėsuar nė gjindje.
  Atje, ku gjithēka ėshtė rregull, bukuri,
  Luks, epsh dhe qetėsi.
  Mbi kėto kanale hidh shikimin,
  mbi ato anije qė dremitin,
  e me pamje endacaku,
  Janė pėr tė tė plotėsuar
  dhe atė qė mė pak ke dėshiruar.
  Vijnė nga sė largu
  Ć¢ā‚¬" Diejt qė pėrėndojnė
  arat mbulojnė,
  kanalet, qytetin n'tėrėsi,
  me nenexhik e me ar i stolisin,
  njerėzia dremisin
  nė njė dritė plot ngrohtėsi.
  Atje ku gjithēka ėshtė rregull, bukuri
  Luks, epsh, e qetėsi.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:08

  Sharl Bodler - Asaj qe shkoj

  Rreth meje rruga ulėrin edhe bucet.
  E gjat'e hollė, sterrė, kujė madhėshtore,
  Njė grua shkoj me njė fustan tė zi pėr dorė,
  Q'e kolovitte poshtė'e lart me salltanet.

  Si ėngjėll, si statuj'e gjallė vetėtin.
  Si i shastisur dhe i cakėrdisur unė,
  Nga syr'i saj si qjell qė mbrun furtunė
  Thėthinja mjaltė qė magjeps, dėfrim qė grin.

  Ia shkrepi dhe u-err. Moj flutur e farosur,
  Qė me vėshtrimin tėnt mė bėre flag'e furrė,
  S'tė shoh mė vallė veē nė jetėn e pasosur?

  Ah, gjetkė, tutje, tepėr vonė, nofta kurrė,
  Se unė s'di ku ike, ti ku shkonj's'e di,
  Tė desha, moj, e dinje, vetė moj, dhe ti.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:09

  Sharl Bodler - Kapaku i tenxheres


  Kudo qė vete nėpėr tok'e nėpėr det,
  Ku klima ngroh, e dielli tė ngrin mynxhrė,
  Dishepull i Jesujt, a derr pa selamet,
  Lipės i humbur, a miliunar i fryrė.

  Fshatar a qytetar, i ckafėt a tembel,
  Me trurin qė lėvrin, a qė gėrret e fle,
  Njeriu, lėmsh prej njė mysteri teveqel,
  Mė kot pėrpjet'i drithtėruar syt'i ngre.

  Dhe qjelli si kube qėndron prej shpelle gufe,
  Tavan i ndritur prej njė operaje bufe.
  Ku ēdo xhambaz mi pellk prej gjaku po kėcen.

  Pėr mėkatarin tmerr, pėr murgun shpres'e murme,
  Qjelli kapak po e mbulon tenxheren zhurme
  Ku e padukur njerėzi'e zezė zjen.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:09


  Stolite


  E ėmbla ime qe shtrirė krejt nudo, ashtu siē m'a donte shpirti
  e nė trup s'kish lenė gjė tjetėr veē stolitve tė saj tingėlluese
  e fort tė ēmuara qė i jepnin njė pamje e ajėr tepėr triumfues,
  tė tillė si ai i skllevėrve tė Morėve nė ditėt e tyre mė tė lumtura....

  E, kur kėto stoli tunden e hidhen me njė zhurmė tallėse
  nė njė botė vezulluese plot dritė metali e zafiresh,
  ndjej tė hyj nė ekstazė e tė humbas nė tėrrbim
  mes gjėrash ku tingujt pėrzihen nė dritė e harrim...

  E, ajo e shtirė mbi divan, e dorėzuar nė ledhka dashurie
  qeshte krejt e lėshuar e hareshėm nga lumturia,
  qeshte me dashurinė time, tė thelle e tė embėl si deti,
  qė ngjitej drejt saj si dallga mbi shkembėnj...

  Me sytė e saj ēpues tė ngulur mbi mua si njė tiger i zbutur
  me pamje tė pėrhumbur e endėrrimtarė merrte poza lozonjare
  e mė hidhte hidhte shigjeta shikimesh plot ledhka dashurie
  e pamja e saj naive e sensuale shkriheshin plot nur e magji...

  E barku i saj e gjinjtė si dy fryte tė virgjėr erėmirė
  dhe llėrėt dhe kembėt dhe kofshėt e baseni,
  tė lėmuar si fildish, tė valėzuar si qafė mjelme
  shfaqeshin para meje, mermer i paster e plot dritė

  Afroheshin e mė pėrkedhelnin si Engjejt e sė Keqes,
  pėr tė mė prishur qetesinė e prėhjen e shpirtit tim,
  pėr tė mė ēoroditur e rrėzuar nga ai Shkėmb Kristal
  ku isha ulur e prėhesha i qete e vetmitar...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:09


  Nje kalimtareje


  Rruga rreth e rrotull zjente e zhurmonte.
  Veshur nė tė zeza nė dhimbje madhėshtore,
  njė grua shkoi duke tundur plot salltanet,
  kindet e dantellat e fustanit tė saj tė gjatė

  Po pija nė mejhane i pėrhumbur, tapė e ekstravagant
  kur ajo kaloi para meje, me kembė prej statuje e fisnike
  si shqiponjė. E, thellė nė sytė e saj, qiell gri ku lind urugani,
  pashė embėlsinė qė magjeps e epshin qė vret...

  Ish njė vetėtimė verbuese e pastaj u bė... natė!
  O bukuri kalimtare qė mė bėre tė fluturoj me krahė,
  vallė, s'do tė shoh mė, nė kėtė jete a nė eternitet?

  Ajo iku e humbi mes turmės! S'do t'a shihja kurrė!
  Nuk dija ku vinte e as ajo s'dinte ku shkoja unė.
  Por, oh, qeshė i bindur! Po, qeshė i sigurtė!
  Ajo do ish gruaja qė do tė kisha dashuruar...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:10


  Shtrati i dashnoreve


  Shtrati yne do tė jetė i parfumuar
  e divanet perreth, tė thellė si varre
  stolisur plot lule tė rralla
  mbledhur enkas nėpėr qiej.

  Duke djegur prushin e fundit,
  zemrat tona do bėhen pishtarė
  e do hedhin njė dritė tė dyfishtė
  nė zemrat tona si dy pasqyra binjake.

  Nė njė mbremje nė rozė e blu mistike
  ne do tė reflektojme tė njejtėn dritė
  pėrzier plot vaj, rrėnkime e lamtumira.

  Pastaj njė Engjell
  duke hapur portat
  e qiejve do na ringjallė
  e flakėt e shuara do rimarrin jetė,
  e ne do tė jemi pėrsėri sė bashku
  besnikė e tė lumtur...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Scarface Mon 17 Nov 2008, 00:11


  Parfum egzotik


  Kur, sy mbyllur, nė njė mbremje tė vakėt vjeshte
  thith kendshėm aromėn e gjoksit tend tė nxehtė,
  shoh para meje imazhe brigjesh tė lumtura
  qė pėrflaken nė zjarre perėndimesh plot diell.

  Shoh, njė ishull tė bardhė e tė vogel,
  ku rriten pemė tė veēanta plot fruta gjithė aromė;
  burra me trup tė vogėl, por tė fortė e,
  femra me sy tė ēiltėr e plot voluptet...

  Pastaj, aroma e trupit tend, mė ēon fluturim drejt
  klimash mahnitese, ku shfaqet njė port plot vela
  e marinarė tė sapokthyer nga udhėtime tė largėta.
  E, pastaj, nga gjithė kjo endėrr, mes kengėsh detarėsh
  ndjej pėrreth meje tė mė futet gjer nė shpirt thellė,
  parfumi i luleve egzotike qė nė ajėr lodron pėrherė...

  Sponsored content


  Sharl Bodler - Poezi Empty Re: Sharl Bodler - Poezi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 14:59