Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Sergei Esenin - Poezi...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 22:57

  Te nderuar miq, anetare dhe ju vizitore te ketij forumi:
  Po e hap kete teme enkas per te postuar disa nga poezite e poetit Sergei Esenin.

  Shpresoj qe tju pelqejne sadopak vargjet qe do te lexoni ne vijim.

  Kalofshi mire...


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:12


  Leter nenes


  Gjalle je, nenloke? Edhe une
  Gjalle jam. Shendet me pac, shendet!
  Drite e befte krejt kjo mbremje e lume
  Izben tende, qe me mall me pret.

  Thone se je ligur e je tretur
  Nga meraku im, po nuk ankon,
  Se, peshtjelle me nje shall te vjeter,
  Fillikate rruges shpesh kalon.

  Dhe kur mugetire e kalter bie,
  Nje vegim i zi te kall ty frike,
  Sikur ne nje sherr diku ne pije,
  Vjen dikush e ma keput me thike.

  Kot, e dashur, vuan kaq, besome,
  Brenga t’i fanit keto nder sy.
  S’jam aq pijanec i lig sa c’thone,
  Si do vdes pa te te pare ty?

  Une jam po foshnje, si nje here,
  Dhe nje shprese vec ushqej ne gji:
  T’iki nga ky tym e kjo potere,
  Te shtepiza jone aty te vij.

  Dhe do vij, kur kopshti yne i bardhe
  Anekend te vishet me blerim.
  Vetem ti, si tete vjet me pare,
  Mos me zgjo aq heret ne agim.

  Mos e zgjo ate qe shkrumb iu bene
  Endrrat e moshes plot hare.
  Me ka vrare jeta mjaft, o nene,
  Dua vec te shlodhem e te fle.-

  As t’i lutem Zotit mos me thuaj,
  Si dikur ne t’arten mituri.
  Ti ke mbetur ngushellim per mua,
  Drite e parrefyer, vetem ti!

  Ndaj merak ti mos m’u bej aq teper,
  Tek e liga mendjen mos e co,
  Dhe aq shpesh me shallin tend te vjeter
  Fillikate rruges mos kalo.

  Brengosem kur te shoh me sy,
  Nga dhembja zemra s’di te heshte.
  S’ka mbetur me per ne te dy
  Vec bakri i shelgjeve ne vjeshte.

  Te tjera buze, une e di,
  Ta thithen afshn’ e perveluar.
  Tani rogon vec pakez shi
  Nga shpirti yt pergjysme shuar.

  Po pune e madhe! Frike s’ndiej.
  Diku mendimin duke tretur,
  Nje lloj gezimi prape e gjej,
  Packa se mes batakut mbetur.

  Per buzeqeshje e qetesi
  As e kam ndrydhur jeten time.
  Pak rruge shkelem kushedi,
  Po kemi bere kaq gabime.

  O c’jete qesharake kjo,
  Plot paradokse dhe genjeshtra!
  Varreze kopshti, pa shiko,
  Meshteknave u zbardhin eshtrat!

  Ashtu do mbesim edhe ne,
  As do lulojme, as do zhurmojme.
  Kur dimri lule s’ka, perse
  Per to te rrime e te vajtojme?

  C’ke qe me ngerdheshesh? Doren pse ma tund?
  Ty as neper mendje nuk te shkoj gjekund.

  Kam nje mike tjeter, kaq, besoj, e di,
  As t’i hodha syte, as erdha tek ti.

  Dola kendej pari, jo se s’rrija dot,
  Desha vec dritaren te shikoja kot.


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:12


  Yjet


  Yje te qarte, yje te lartme!
  Cka mbani ne vete, c'fshihni?
  Yje, perqendrim idesh te thella
  Si shpirtin fort ma roberoni?

  Yje te shpeshte, yje te afert!
  Mos cka keni te bukur, siperane?
  Qe me rremben, yje te qiellit,
  Me force diturite ne flakadane?

  Dhe perse keshtu, kur ju shkelqeni
  Mahnitur ne qiell, krahapur n'perqafje?
  Shikoni me kujdes si zemren ma prekni
  Yje qiellore, te largetit yje!


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:13

  Lamtumirė miku im
  Miku im i shtrenjte,lamtumire!
  Ty ketu ne shpirt te kam,ta dish!
  Fati po na ndan sot pa deshire,
  Po diku do shihemi serish!

  Lamtumire mik,pa fjale e lote!
  Vetullat ti ngrysesh,s'ka perse.
  Vdekja s'eshte gje e re ne bote.
  As te rrosh nuk eshte gje e re.


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:13


  Loti


  Dje per nje kupe me vere
  Me nje husar qendrova
  I heshtur e me shpirtin vrer
  Ne rruge larg veshtrova

  "Perse ne rruge", ai me thote
  "Shikon e nuk ben ze?
  Ti s`ke percjellur gjer me sot
  Ndonje njeri ne te"

  E ula koken i nemitur
  Me duf i peshperita
  "Husar,e shtrenjta me ka ikur..."
  Se thelli psheretita

  Ne kupeze nje pike lot
  Prej syrit sec me
  "Per vajza qan ti foshnje kot?
  Mblidhe veten" trimi me tha

  Husar ti brenge s`pe ne jete
  Nga une pra mesoje:
  "Mjafton nje pike lot, medet,
  Qe kupen t`a helmoje!..."


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:13


  Mos me braktis  Me jep doren te shkruaj
  Te marre krahe mendimi.
  Me jep pulsin e zemres
  Mos te ngrij trishtimi
  Me jep buzet e tua
  Puthjen ta jap une
  Eja , nxito hapat
  Mos ke humbur udhe ?


  Shkretetire e bore , hena farfurin
  Vendi anembane , dergjur ne qefin
  Dhe meshtenkat qajne, pyjeve pa jete
  Kush keshtu ka vdekur ?
  Mos valle une vete ?


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:14


  Ndermend sjell...  Ndermend sjell e dashur gjithmone
  Shkelqimin e flokeve te tua,
  Erdh koha qe neve u ndame;
  E rende ka qene per mua.

  Kujtoj ate mbremje vjeshtore
  E zhurma gjethesh te thate
  Le te ishin te shkurtera ditet,
  Se hena na ndrinte me gjate.

  Mbaj mend si me the ti nje mbremje:
  "Do shkojne te kalterat vjete
  Dhe ti do t'me harrosh ,i dashur
  Do shkosh kushedi me nje tjeter."

  Dhe sot dega e mbushur me lule
  Per ty c'me kujtoi prap mua.
  Sa embel me lule mbulova
  Dikur kacurrelat e tua.

  Dhe zemra ty pa te braktisur
  Nje tjeter duke dashuruar,
  Porsi nje rrefenje te dashur
  Gjithmon' te kujton pa pushuar.


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:14


  Puthme, moj e dashur


  Puthme moj e dashur puthme
  Gjer ne dhimbje gjer ne gjak
  S’e duron dot ftohtesiren
  Zemra ndezur zjarr e flake

  S’eshte kupa e permbysur
  Mes gazmoreve per ne
  Ti nje gje kupto moj mike
  Vec nje here rron mbi dhe

  Shih ne mes te erresirs
  Henen qe shkelqim vershon
  Sikur t’ish nje korb I verdhe
  Permbi toke fluturon

  Puthme de se kalbesia
  Kengen time ma kendoi
  Ka te ngjare qielli lart
  Fundin tim parashikoi

  Eh moj force qe venitesh
  Do te vdes kjo s’ka dyshim
  Vetem dua t’I puth mikes
  Buzet gjer ne fundin tim

  Qe pa turp edhe pa drojtje
  Embelsisht kur t’enderroj
  Tok me shushurima vishnjesh
  "Jam e jotja" – te jehoje

  Qe si shkuma permbi kupe
  Drita mos na shuhet ne
  Ndaj kendo moj mikja ime
  Vec nje here rron mbi dhe


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:15


  Njeriu u zi


  Ah, mik, o mik,
  Jam shumė, shumė i vrarė.
  S’e marr vesh nga m’u shpik kjo lėngatė kėshtu.

  S’e marr vesh,
  Fishkėllin nėpär fushėn pa jetė erė e marrė,
  Apo mos, si gjethnaja nė pyll,
  Po mė bie alkooli nė tru.

  Koka veshėt m’i tund,
  Siē i tund zogu flatrat;
  Bėn tė ikė prej qafės,
  S’duron dot aty.
  Njė i zi, njė i zi,
  Njė njeri krejt i zi,
  Sterrė i zi,
  Vjen e m’ulet te shtrati.
  Njė njeri sterrė i zi
  S’po mė lė tė mbyll sy.

  Dhe ky sterrė njeri
  Mban njė libėr tė ndotur nė duar.
  Papo, krrusur mbi mua,
  Si murg mbi dikė nėn qefin,
  Seē fillon mė lexon
  Pėr njė palo rrugaē tė mallkuar
  Dhe nė shpirt mė kall tmerr e mė ngrin.
  Ky njeriu i zi,
  Sterrė i zi!

  "Pa dėgjo, pa dėgjo –
  Nis mė thotė, -
  Te ky libėr ka plot
  Endėrrime dhe plane.
  Ky njeri paska rrojtur
  Nė njė vend tė botės,
  Ku harbojnė gjithkund sharlatanė.

  Dhe, pėr dreq, n’atė vend
  Esht’ e pastėr dėborė e dhjetorit,
  Papo qerthuj gazmoė
  Sajojnė tufanėt atje.
  Ky njeri paska qenė
  Ndėr horrat, mė horri,
  Ndėr ata qė takohen
  Fort rrallė mbi dhe.

  Ish i pashėm,
  Madje dhe poet.
  Mbase pak i fuqishėm,
  Por qė mbresė tė linte nė zemėr;
  Dhe ky quante vashėz fisnike,
  Mikeshėz tė vet,
  Njė dyzet e kusur vjeēe femėr.

  Mendje e shkathėt dhe duar,
  Ja ē’duhet, - thoshte ai, -
  Shpirtrat e plogėt janė fatzes gjithėnjė.
  Tjetėrsohu me gjeste,
  Ja ē’ka mė fort rėndėsi;
  Do tė vuash paksa,
  Por, s’ka gjė!

  Nė shqotė e shtrėngatė,
  Nė thėllimet e jetės,
  Ndėr humbjet e rėnda,
  Kur mezi i mban lotėt,
  Tė shtiresh i qeshur, i qetė,
  Ja ky ėshtė arti m’i lartė nė botė!"

  "O njeriu i zi!
  Mos e zgjat, se durimi m’u sos!
  Ti nuk je polumbar,
  Ndaj tė zhytesh mė tej mos guxo!
  As mė duhet nė qėnkej dikur
  Njė poet skandaloz;
  Gjej tė tjerė e lexoua kėto!"

  Njeriu i zi
  Mė vėshtron gjithė krupė,
  Sytė i bėhen jeshilė prej vrerit,
  Sikur do tė mė thotė
  Se s’jam veē kusar i paskrupullt,
  Qė mendjen rri vras
  Qysh t’i turrem, si brac, ndonjėrit.

  Ah mik, o mik,
  Jam shumė, shumė i vrarė.
  S’e marr vesh nga m’u shpik kjo lėngatė kėshtu.
  S’e marr vesh,
  Fishkėllin nėpėr fushėn pa jetė erė e marrė,
  Apo mos, si gjethnaja nė pyll,
  Mė ka rėnė alkooli nė tru.

  Nata e akullt.
  Hesht udhėkryqi tutje.
  Vetėm fill po qėndroj nė dritorez.
  Mysafirė nuk pres tė mė vijnė.
  Fusha, mbuluar me pluhur gėlqereje tė butė.
  Si kalorės mbi kuaj,
  Drurėt nė kopėsht po rrinė.

  Diku qan njė zog nae i harruar.
  Po trokojnė kalorėsit e drunjtė.
  Pa u drojtur aspak,
  Prpaė njeriu i zi
  Vjen mė rri nė kolltuk i shpenguar,
  Ngre cilindrin paksa,
  Pastaj rendigotin flak.

  "Pa dėgjo, - mė gėrthet
  E mė sheh nė fytyrė,
  Papo duke u pėrkulur,
  M’afrohet mė shumė. –
  Batakēi tė kėtillė
  S’mė ka zėnė syri,
  Qė tė vuajė kot
  Pėr gjumė.

  Ah, dhe mbase gabohem!
  Por, ē’hėnė pėrjashta! Vėshtro:
  I dehuri vallė
  Ē’ dashka ende qė tė kotet?
  Ndoshta, me kofshėt e trasha,
  Fshehtas tė vjen "ajo"
  Dhe ti do tė rrish t’i lexosh
  Ndonjė vjershė tė mekur, plot lotė.

  Milet i lezetshėm poetėt!
  I dua vėrtet! –
  Pothuaj tė gjithė
  Tė njėjtit avaz ia thonė:
  Njė kursanteje, me puēėrza ballit,
  Njė pėrbindėsh me flokė tė gjatė i flet
  Pėr botėra e botėra,
  Kapluar prej epshesh gjithmonė.

  Na ishte dikur nė njė fshat,
  S’mė kujtohet tani,
  Nė njė familje tė thjeshtė fshatare,
  Diku nė Kalugė a Rjazan –
  Nuk e di –
  Njė djalė sykaltėr
  E me flokė si ar...

  Dhe ky djalė u rrit,
  U bė dhe poet,
  Mbase pak i fuqishėm,
  Po mbresė tė linte nė zemėr,
  Dhe quante vashėz fisnike,
  Mikeshėz tė vet,
  Njė dyzet e kusur vjeēe femėr".

  O njeri sterrė i zi!
  Mysafir shėmtarak!
  Kėtė nam e ke ti qysh prej kohėsh,
  Jo unė!
  Mbushem me mllef,
  Zemėrohem, tėrbohem
  Dhe turinjve
  Ia vesh me bastun...

  Hėna vdiq,
  Kaltėron nė dritorėz agimi.
  Ah, moj natė, moj natė!
  Ē’ishe sonte kėshtu kaq e zhgrryer?
  Vetėm fill rri tani, me cilindėr nė kokė,
  Nė dhomėzėn time.
  Vetėm fill...
  Me pasqyrėn e thyer


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:15


  VETEM MES RRAFSHINES SE SHKRETE  **
  Mos mė shani. Kėshtu erdhi puna!
  S’di me fjalėn tė bėj tregti.
  Po e ndjej tė rėnduar si shumė
  Kėtė kokė me leshrat flori.

  Fshati s’mė tėrheq. Ca mė tepėr,
  As qyteti s’mė josh...Mori fund:
  Do flak tutje gjithēka, do lė mjekėr,
  Si rrugaē do tė bredh nga tė mund!

  Do hedh torbėn nė sup pėrngaherė
  Dhe pėr vjersha mė kokėn s’do ēaj;
  Ku ka kėngė mbi kėngėn e erės,
  Qė harbon nėpėr fushėn pa skaj!

  Erė rrepkash do qelbem e qepėsh,
  Do shfryj hundėt me duar, t’i kall
  Lemeri mugėtirės sė Stepės;
  Si i lojtur, gjithēka do ta tall!

  Dhe do ndihem mė lehtė e mė mirė,
  Kur tufanet tė rri t’i dėgjoj;
  Sepse s’mund, pa kėsi mrekullirash,
  Kėtė jetė mbi dhe ta kuptoj.

  **

  Fati im u vendos. Asnjėherė
  Nė tė dashurat fusha s’do tė kthej.
  Fėshfėritjen e flatrave n’erė
  Tani plepave mė s’do t’ua ndjej.

  Sa s’po shembet, pa mua, shtėpia,
  Qeni plak mė ka ngordhur. Ē’tė pres?
  Me sa duket e tha perėndia
  Nėpėr udhėt e Moskės tė vdes.

  Mė pėlqen ky qytet i pėrbaltur,
  I mufatur, i mplakur disi,
  qė Azia kupolat e larta
  Ia ka ngjyer gjithkund me flori.

  Kurse natėn, kur hėna ndrit natėn,
  Me ē’djall drite, e di veē ajo,
  Te rrugicė e tavernės hedh hapat,
  Sepse shpirti tavernė veē do.

  Dhe nėn duhmėn e saj, gjersa gdhihet,
  U kändoj, gjithė dhembje nė gji,
  Prostitutave vargjet e mia,
  Me banditėt tek dėndem e pi.

  Zemra dridhet e rreh flakė e ndezur.
  Rrumbull krejt nis pėrēart edhe flas:
  „Jam si ju edhe unė, o vėllezėr,
  S’kam ē’tė bėj, tani s’kthehm dot pas!"

  Sa s’po shembet, pa mua, shtėpia,
  Qeni plak mė ka ngordhur. Ē’tė pres?
  Me sa duket, e tha perėndia
  Nėpėr udhėt e Moskės tė vdes.

  **

  Ē’mė mundon me freskinė tėnde
  Dhe pse pyet sa vjeē jam vėrtet?
  Kam nė shpirt njė lėngatė aq tė rėndė,
  Saqė ndihem njė i verdhė skelet.

  Djalė fshati, njė herė e njė kohė
  Endėrroja mė tym se njė ditė
  Do tė bėhem i pasur, i njohur,
  E rreth vetes do mbledh dashuritė.

  Po, i pasur u bėra, dhe tepėr.
  Njė cilindėr qė kisha s’e kam;
  Prej kėmishės, njė gjoks mė ka mbetur
  Dhe potinjat s’mė kanė as taban.

  Edhe fama mė poshtė s’mė bie:
  Nga Parisi nė Moskė, emri im
  Zbatharakėve tmerrin u shtie,
  Si njė sharje plot mllef e pėrēmim.

  Dashuria? Ē’mė vjen pėr tė qeshur!
  Ti mė puth: akull unė, akull ti.
  Njenja ime, pėr dreq, ėshtė rreshkur,
  Ndenja jote tė ēelė nuk di.

  S’ėshtė ende kohė e brengės pėr mua,
  Po edhe nė ardhtė, aspak s’mė mjeron!
  Mė i florinjtė se leshrat e tua,
  Ndėr bregore laboti zhurmon.

  Ah, nė atė zhurmėrim sikur t’isha,
  Si njė herė e njė kohė, dhe sot,
  si ēunak, nė padi tė humbisja,
  T’ėndėrroja mė tym ashtu kot.

  T’ėndėrroja, po veē diēka tjetėr,
  Qė as toka, as bari s’e njeh,
  Qė nuk di si ta quash me emėr,
  Se me fjalė dot zemra s’e shpreh.


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:17

  Pa Titull

  Duart e sė dashurės, dy mjelma
  Kredhur nė ar tė flokėve tė mi.
  Anekėnd nė kėtė botė njerėzish,
  Kėnga s’ka mbarim pėr dashuri.

  Dikur edhe unė kam kėnduar
  Dhe sėrishmi shpirti mė kėndon;
  Fjala vlagė merr nė kraharuar
  E ndėr vargje ėmbėlsisht buron.

  Po kur shterr kjo vlagė krejt, dhe zemra
  Mbetet si njė shkėmb floriri i shkretė,
  Vetėm hėnė e Teheranit kėngės
  S’mund t’i japė ngrohtėsi dhe jetė.

  Unė s’di si do mė vejė halli:
  Do mė djegė Shaga shkrumb e hi,
  Apo, kur tė plakem, i pėrmallur
  Do kujtoj ē’kėndova nė rini?

  Ka njė ēap tė tij sikush nė botė,
  A diēka qė na pėlqen vėrtet.
  Njė persian, qė kėngės keq ia thotė,
  Kurrė nga Shirazi s’mund tė jetė.

  Sa pėr mua dhe pėr kėngėn time,
  thoni vetėm kaq: do kish krijuar
  Kėngė mė tė mira, plot kumbime,
  Nga dy mjelma po tė kish shpėtuar.


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:17

  Pa Titull

  Brengnosem kur te shoh ne sy
  Nga dhimbja zemra s'di te heshte
  S'ka mbetur me per ne te dy
  Vec bakri i shelgjeve ne vjeshte.

  Te tjera buze,une e di
  Ta thithen afshin e perveluar
  Tani rigon pakez shi
  Nga shpirti yt gjysem shuar.

  Po pune e madhe!
  Frike s'ndiej
  Diku mendimet duke tretur
  Nje lloj gezim prape e gjej
  Packa ne mes batakut mbetur

  Per buzeqeshje dhe qetesi
  As e kam ndryshur jeten time
  Pak rruge shkelem kushedi...
  Por kemi bere kaq gabime

  O c'jete qesharake kjo
  Plot paradokse dhe genjeshtra
  Verreze kopshti,pa shiko,
  Meshtenkave u zbardhin eshtrat

  Ashtu do mbesim edhe ne,
  As do lulojme as do zhurmojme
  Kur dimri lule s'ka
  Perse per to do rrime vajtojme?


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:17

  Pa Titull

  Ē’ke qė mė ngėrdheshesh? Dorėn pse ma tund?
  Ty as nėpėr mendje nuk tė shkoj gjėkund.

  Kam njė mike tjetėr, kete, besoj, e di,
  As t’i hodha sytė, as erdha tek ti.

  Dola kėndej pari, jo se s’rrija dot,
  Desha vec dritaren tė shikoja kot


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:18

  Pa Titull

  Mos kafsho ti gishtin kur me sheh ne sy
  Dashuroj nje tjeter, nuk kam gje me ty.

  E kupton dhe vet e me mire e di
  Se kerkoj nje tjeter dhe nuk vij tek ti.

  Afer kur te shkova, s'u trondita fare
  thjesht te hodha syte, si ne nje dritare.


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:18

  Pa Titull

  Ti s'me do ? S'te dhimbsem sado pak ?
  Nuk ta mbushkam syrin apo si ?
  Prapseprap ti ndizesh e merr flake
  Tek shterngohesh supeve te mi

  Mike epsh e tera , lajka s'dua
  As i vrazhed nuk te sillem dot
  Vec me thuaj sa keshtu si mua
  Puthur e shternguar ke gjer sot ?

  Une e di te gjithe hije u bene
  Dhe s'ta shuan zjarrin pa mbarim
  Preher pa u ulur ti s'ke lene
  Si po rri tani ne preherin tim

  Ne keto caste ndonje tjeter
  Sjell ndermend ti syckat kur pulit
  Mos pandeh se po merzitem teper
  Tjeterkend kam dhe une ne shpirt

  S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte
  Po nje flake casti, vec ta dish
  Si te njoha rastesisht i qete
  "Mirembetsh" do te them serish

  Edhe ti do marresh udhen tende
  Do besh pluhur diten plot merzi
  Vecse mos lakmo ti prishesh mendjen
  Kujt s'ka njohur puthje e dashuri

  Krah per krahe me ndonje tjeter djale
  Udhes kur te shkosh ti ku ta dish ?
  Ndoshta dhe une do te kem dale
  Per shetitje, e shihemi serish

  Ti me fort pas tjetrit do te ngjeshesh
  Dhe me kryet ulur ftohtesisht
  "Mirembrema" do me peshperitesh
  Ndersa une "Mirembrema Miss"

  Dhe asgje nuk do me turbulloje
  S'do me dridhet shpirti per asgje
  Kush ka dashur s'mund te dashuroje
  Kush eshte djegur s ' mund te digjet me


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 23:19


  Sergej Esenini, pėr veten...  Jam njė bir fshatari. Kam lindur mė 21 shtator 1895 nė lokalitetin e Kuzminit tė qarkut tė Rjazanit, po nė gubernėn e Rjazanit.
  Qysh nė moshėn dy vjeē, meqė babai ishte i varfėr dhe kishte shumė frymė nė familje, mė dėrguan te gjyshi nga nėna, i cili ishte mjaft nė gjendje dhe kishte tre djem tė rritur beqarė, me tė cilėt kalova gjithė fėmijėrinė. Dajėt e mi ishin djem ēapkėnė dhe kokėkrisur. Kur u bėra tre vjeē e gjysėm, mė hipėn nė njė kalė pa shalė dhe mė lėshuan revan. Mbaj mend qė u tremba shumė dhe u kapa fort pas jeles sė kalit.
  Pastaj mė mėsuan tė bėja not. Njėri nga dajėt (dajė Sasha), mė merrte nė barkė, mė zhvishte e mė hidhte si kėlysh nė ujė. Unė pėrplasja krahėt si i ēoroditur e i tromaksur dhe, kur mua gati mė mbahej fryma, ai bėrtiste: „Eh kuēkė! S’je pėr asgjė! Fjalėn kuēkė ai e kishte pėrkėdhelje. Mė vonė nė moshėn tetė vjeē, njė daje tjetėr unė i zėvendėsoja shpeshherė qenin e gjahut, duke notuar nėpėr gjole pėr tė kapur rosat e egra. Isha mėsuar pėr bukuri tė ngjitesha nėpėr pemė. Pėr kėtė ua kaloja tė gjithėve. Kur mėllenjat nėpėr mėshtekna nuk e linin ndokėnd tė flinte, unė ngjitesha shpejt dhe merrja ēerdhet. Njė herė rashė, po nuk pėsova ndonjė gjė tė madhe, u gėrvisha pak nė fytyrė e nė bark, po theva njė shtamė me qumėsht qė do t’ia ēoja gjyshit qė po kosiste.
  Midis fėmijėve isha gjithnjė i parė dhe sherrxhi i madh, dhe kthehesha nė shtėpi pėrherė i gervishur. Pėr kėto prapėsira mė bėrtiste vetėm gjyshja, kurse gjyshi mė nxiste nganjėherė edhe vetė pėr sherr dhe i thoshste gjyshes: „Mos e nga moj budallaqe. Ashtu do tė bėhet mė i fortė".
  Gjyshja mė donte me gjithė shpirt dhe dashuria e saj nuk njihte kufi. Tė shtunave mė lanin, mė prisnin thonjtė e mė lyenin kokėn me vaj, se flokėt e dredhur mezi mė kriheshin. Po edhe vaji s’mė bėnte shumė dobi. Pėrherė bėrtisja e madje edhe tani sikur s’para i pres me kėnaqėsi tė shtunat.
  Tė djelave mė dėrgonin gjithnjė nė kishė dhe qė tė siguroheshin se veja vėrtet, mė jepnin 4 kopejka. Dy kopejka pėr naforė dhe dy pėr t’i hedhur te kondizma e Shenjtorit, po unė paguaja vetėm pėr naforėn, kurse te shenjtori bėja sikur hidhja, po s’hidhja gjė dhe ia mbathja nė varrezė e luaja me kalamjtė.
  Kėshtu mė kaloi fėmijėria. Kur u rrita, donin tė mė bėnin mėsues fshati, ndaj mė shpunė nė njė eminar fetar, pas mbarimit tė tė cilit duhej tė shkoja nė Institutin Pedagogjik tė Moskės. Pėr fat tė mirė, nuk ndodhi kėshtu. Metodika dhe didaktika mė kishin ardhur nė majė tė hundės dhe as doja tė dėgjoja mė pėr to.
  Vjersha kam filluar tė shkruaj herėt, nėntė vjeē, por, me ndėrgjegje tė plotė, krijimtarisė i hyra kur u bėra 16-17 vjeē. Dhe vjersha tė kėsaj moshe i kam botuar nė librin tim tė parė "Pėrshpirtja".
  Kur u bėra tetėmbėdhjetė vjeē, habitesha pse gazetat nuk m’i botonin krijimet qė u dėrgoja dhe befas ia mbatha nė Petėrburg. Atje nuk mė pritėn keq. I pari qė njoha ishte Blloku, i dyti, Gorodeckij. Kur takova Bllokun, mė rrodhėn djersėt ēurg, sepse pėr herė tė parė po shikoja njė poet tė gjallė. Gorodeckij mė njohu me Klujevin, qė s’ia kisha dėgjuar ndonjėherė emrin. Me Klujevin u bėmė miq tė ngushtė, miqėsi qė e vazhdojmė edhe sot, pavarėsisht se kemi gjashtė vjet pa u takuar.
  Tani ai jeton nė Viterg, mė shkruan se ha bukė me krunde e se ka mbetur pėr faqe tė zezė dhe se i lutet Zotit qė tė mos vdesė me turp.
  Viteve tė luftės dhe revolucionit, fati mė pėrplasi sa andej kėndej. I rashė Rusisė kryq e tėrthor nga Oqeani i Ngrirė i veriut, e deri nė detin e Zi dhe atė Kaspik, nga Perėndimi nė Kinė, Persi dhe Indi.
  Kohėn mė tė mirė tė jetės sime quaj vitin 1919. Atėherė kaluam njė dimėr me 5 gradė temperaturė brenda nė dhomė. S’kishim asnjė shkop dru.
  Nė PKR nuk hyra asnjėherė, sepse e quaj veten shumė mė tė majtė.
  Shkrimtari im mė i dashur ėshtė Gogoli.
  Kam botuar shtatė libra. Tani po punoj mbi diēka tė madhe, tė titulluar „Vendi i horrave".
  Nė Rusi, kur s’kishte letėr, me Kusikovin dhe Mariengofin i shkruanim vjershat nė muret e manastirit tė Pėrkushtimit, ose i recitonim ku tė mundnim nėpėr bulevard. Amatorėt mė tė mirė tė poezive tona ishin prostitutat dhe banditėt. Me ta ishim miq pėrherė. Komunistėt na urrejnė tmerrėsisht.
  U dėrgoj pėrulėsisht tė fala gjithė lexuesve dhe pakėz vėmendje pėrpara tabelės „Lutem mos qėlloni!"

  Berlin, 14 maj 1922


  ________________________________
  Sergei Esenin - Poezi... Scarfa10

  Sponsored content

  Sergei Esenin - Poezi... Empty Re: Sergei Esenin - Poezi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:35