Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:53

  Gjykimi i dy grupeve

  Gjykimi i mosbesimtarėve, tė cilėt nuk ndjekėn rrugėn e Allahut dhe shkuan ose pas dėshirave dhe epsheve tė tyre ose pas vlerave tė shtrembėruara apo besimeve tė shoqėrive tė tyre, do tė jetė me tė vėrtetė shumė i vėshtirė. Atė Ditė, nuk do tė ketė mėshirė apo keqardhje pėr ta dhe asnjė fuqi s'do tė jetė nė gjendje t'u jap fund vuajtjeve tė tyre. Arsyeja kryesore pėr kėtė ėshtė se ata nuk respektuan kufijtė e pėrcaktuar nga Allahu, edhepse atyre u dėrguan pėrkujtues dhe se ata nuk do tė kishin vepruar ashtu po tė ktheheshin prapa nė Tokė. Kjo e vėrtetė zbulohet nė vargjet vijuese:

  Sikur tė mund t'i shihje ata kur janė duke qėndruar para Zjarrit dhe duke thėnė: "Ah, sikur tė mund tė ktheheshim (nė dynja) pėrsėri, nuk do t'i mohonim Faktet e Zotit tonė dhe do tė ishim prej besimtarėve!" Jo, (s'ėshtė ashtu) po atyre u doli nė shesh ajo qė e mbanin fshehtė mė parė, prandaj edhe sikur tė ktheheshin ata do tė pėrsėritnin atė qė e kishin tė ndaluar, e s'ka dyshim se ata janė gėnjeshtarė. (Sure En'am: 27-28)

  Ndėrsa janė duke dhėnė llogari pėr veprat e tyre, Xhehennemi flakėrues i pret ata. Ata do tė dėrgohen nė Xhehennem si shpėrblim pėr atė qė vepruan gjersa ishin gjallė, sepse:

  Dhe kur fletėt tė jenė shpaluar, Dhe kur Qielli tė jetė hequr, dhe kur Zjarri tė jetė ndezur fort, dhe kur Xhenneti tė jetė afruar, atėherė ēdo njeri do ta dijė se ēka ka vepruar. (Sure Tekvir: 10-14)

  Vargjet tjera zbulojnė se besimtarėt do tė kenė njė gjykim tė lehtė:

  O njeri, vėrtet ti pėrpiqesh me njė pėrpjekje tė madhe qė ēon te Zoti yt, e Atė do ta gjesh. E sa i pėrket atij tė cilit i japet Libri i tij nga e djathta, atij do t'i bėhet njė llogari e lehtė dhe do tė kthehet te familja e vet i gėzuar. (Sure Inshikak: 6-9)

  Besimtarėt tė cilėt kanė jetuar jetėrat e tyre nė pajtim me vullnetin e Zotit tė tyre, i Cili i krijoi dhe udhėzoi ata nė rrugėn e drejtė, do t'iu falen gjynahet e tyre nga Allahu i Gjithėmėshirshėm, i Cili ka shpallur se do t'ua falė gjynahet dhe t'i shėndrrojė ato nė mirėsi pėr ata tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira. Atė Ditė, Zoti jonė do t'iu drejtohet besimtarėve, tė cilėt tashmė kanė marrė atė qė u ishte premtuar:

  O ti shpirt i bindur plotėsisht, kthehu te Zoti yt i vetėkėnaqur e i pranuar! Hyn nė turmėn e robėrve tė Mi! Hyn nė Kopshtin (Xhennetin) Tim! (Sure Fexhr: 27-30)

  Nė kėtė mėnyrė, ata do tė jenė tė shpėtuar prej zjarrit tė pėrjetshėm tė Xhehennemit me mirėsinė dhe pėlqimin e Tij dhe hyjnė nė Xhennete pėrplot shpėrblim tė pambarim. Pėrgjigja e tyre pėr tė "hyrė nė Xhennet" shpallet nė Kur'an:

  E ata (tė Xhennetit) do tė thonė: "Falėnderuar qoftė Allahu, i Cili pėrmbushi premtimin e Tij ndaj nesh dhe na e la nė disponim tokėn e Xhennetit qė tė vendosemi aty ku tė duam! Sa i mirė ėshtė shpėrblimi i atyre qė vepruan drejtė!" (Sure Zumer: 74)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:54

  MOSBESIMTARĖT NĖ DITĖN E GJYKIMIT

  Gjendja e tyre fizike


  Nė Ditėn e Gjykimit, njerėzit do tė ngriten dhe rikrijohen. Fytyrat e besimtarėve do tė shfaqin dritėn dhe bukurinė unike pėr besimtarėt, ndėrsa fytyrat e mosbesimtarėve do tė bėhen tė shėmtuara:

  Edhe nė kėtė botė i kemi pėrcjellė ata me mallkim, kurse nė Ditėn e Ringjalljes ata do tė jenė tė pėrbuzur dhe tė shėmtuar. (Sure Kasas: 42)

  Mirėpo, shumė vargje tė tjera rrėfejnė se pluhuri, trishtimi dhe errėsira do tė mbulojnė poashtu fytyrat e mosbesimtarėve:

  Atė ditė do tė ketė edhe fytyra tė pluhurosura, tė mbuluara nga errėsira e zezė. E tė tillėt janė ata mohuesit, mėkatarėt. (Sure 'Abese: 40-42)

  E ata qė bėnė gėnjeshtėr ndaj Allahut, do t'i shohėsh nė Ditėn e Ringjalljes, fytyrat e tyre tė nxira. A nuk ėshtė nė Xhehennem vendi i kryelartėve? (Sure Zumer: 60)

  Nxirja e fytyrės ėshtė njė fenomen metafizik. Ata njerėz tė cilėt braktisėn njė jetė tė ndershme, njė jetė qė jetohet sipas vullnetit tė Allahut, sepse jeta e jetuar sipas dėshirave tė tyre vetjake siguron vetėm poshtėėrim.

  E sikur tė donim Ne, do ta ngrisnim lartė me (dituri), por ai nuk iu largua Tokės dhe ndoqi tekat dhe epshet e tij. Shembulli i tij ėshtė si ai i qenit, tė cilin nėse e pėrzė ai e nxjerr gjuhėn, po edhe nėse nuk e pėrzė, ai sėrish e nxjerr gjuhėn. Ky ėshtė shembulli i atyre qė i konsideruan tė rreme Argumentet Tona. Ti rrėfe tregimet (ymetit tėnd) nė mėnyrė qė ata tė mendojnė. (Sure A'raf: 176)

  Ata qė lejojnė qė tė sundohen prej dėshirave tė tyre vetjake do tė jenė tė poshtėėruar nė Ahiret si shpėrblim pėr mendjemadhėsinė e tyre nė Tokė. Pėrveē shėmtisė sė tyre fizike, ata poashtu do tė jenė tė turpėruar, sepse:

  Atė Ditė sheh fytyra tė pėrulura, (Sure Gashije: 2)

  Mosbesimtarėt, tė cilėt shpėrfillėn vargjet pėrkundėr kėrcėnimit, nuk i zbatuan ato dhe nuk donin tė pėrmirėsoheshin, do tė pėrjetojnė habinė e tė qenit tė pėrulur dhe tė paaftė nė njė moment tė papritur. Ata e meritojnė ndėshkimin e tyre dhe kėshtu gjendja e tyre atė Ditė do tė jetė shumė e vėshtirė. Allahu do t'i pėrmbush premtimet e Tij, sepse sundimi i Tij ėshtė i drejtė. Vargjet thonė:

  …Nė Ditėn e Ringjalljes Ne do t'i tubojmė ata duke i tėrhequr zvarrė me fytyra pėr dhe, tė verbėr, memecė dhe tė shurdhėr. Vendi i tyre do tė jetė Xhehennemi. Sa herė qė tė pushojė Flaka, Ne do t'ua shtojmė atė. (Sure Isra: 97)

  Ai (qė nuk besoi) do tė thotė: "Zoti im, pėrse mė ngrite tė verbėr, kur unė isha me sy?" Ai (Allahu) do tė thot: "Ashtu si i harrove ti Argumentet Tona qė t'i ofruam, ashtu je ti i harruar sot". (Sure Ta Ha: 125-126)

  Nė Kur'an, Allahu rrėfen se fytyrat e besimtarėve do tė jenė tė pėrulura nga turpėrimi:

  Dalin prej varreve tė tyre si karkaleca tė shpėrndarė e me shikim tė pėrulur. (Sure Kamer: 7)

  Shprehja nė sytė e tyre dhe pamja e tyre qė ngjallė frikė do t'u japet atyre nė atė Ditė. Allahu i pėrshkruan ata si nė vazhdim:

  Ditėn kur i fryhet Surit (bririt) dhe atė ditė Ne do t'i tubojmė mėkatarėt symavijosur (tė verbėr, tė shėmtuar). (Sure Ta Ha: 102)

  Kur'ani poashtu shpall se ata tė cilėt ishin mendjemėdhenjė ndaj tė Dėrguarve tė Allahut dhe vargjet do t'u vehen (si shenja) nė hundat e tyre:

  Ne do ta dėmkosim atė nė noēkė (nė hundė). (Sure Kalem: 16)

  Ky ėshtė njė burim i rėndėsishėm i turpit, sepse tė quajturit e hundėve tė tyre "noēka" dhe tė qenit i damkosur (i shenjuar) mjafton pėr tė zbuluar poshtėėrimin dhe shėmtinė e tyre nė Ahiret. Ndėrsa besimtarėt do tė jetojnė nė Ahiret nė ambiente tė rehatshme, mosbesimtarėt do tė fillojnė njė jetė tė turpėrimit tė pėrjetshėm. Kur'ani zbulon gjithė kėtė, si nė vazhdim:

  Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara) qė e shikojnė Zotin e tyre. Atė ditė ka edhe fytyra tė vrazhda qė presin t'u thyhet kurrizi (tė shkatėrrohen). (Sure Kijame: 22-25)

  Nuk ka mundėsi pėr t'u fshehur apo pėr tė ikur. Allahu zbulon se mosbesimtarėt, tė cilėt njihen aty pėr aty nga pamja e tyre, do tė mbėrthehen pėr balluket dhe kėmbėt e tyre dhe do tė hudhen nė Xhehennem.

  Kriminelėt do tė njihen nga tiparet e tyre, andaj me rrėmbim kapen pėr flokėt dhe pėr kėmbėt e tyre. (Sure Rahman: 41)

  Nė njė hadith, Profeti ynė, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, pėrshkruan gjendjen e mosbesimtarėve nė kėtė mėnyrė:
  Anas ibn Malik rrėfeu se njė person tha: "I Dėrguar i Allahut, si do tė bėhen mosbesimtarėt tė tubohen nė Ditėn e Ringjalljes (duke u tėrhequr zvarrė) nė fytyrat e tyre?" Pėr kėtė ai tha: "Ai i Cili ėshtė mjaft i fuqishėm t'i bėj ata tė ecin nė kėmbėt e tyre, ėshtė mjaft i fuqishėm t'i bėj ata tė tėrhiqen zvarrė nė fytyrat e tyre nė Ditėn e Ringjalljes." (Sahih Muslim)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:54

  Ata s'do tė lejohen tė flasin

  Mosbesimtarėt do t'i marrin librat e tyre me njė habi dhe keqardhje tė madhe. Thirrjet e tyre "Vetėm sikur!" dhe "Mjerė pėr ne!" tregojnė se ata do tė jenė tė vetėdijshėm pėr kotėsinė e pendimit tė tyre. Nuk ka kurrfarė kuptimi tė rėnkojnė dhe ankohen, siē u thuhet nė vargun vijues:

  Ditėn kur fytyrat e tyre do tė pėrmbysen nė zjarr do tė thonė: "Ah sikur ta kishim adhuruar Allahun e respektuar tė Dėrguarin!" (Sure Ahzab: 66) Allahu do t'iu pėrgjigjet lutjes sė tyre, thirrjeve, tė qarave dhe britmave tė tyre pėr ndihmė me kėto fjalė:

  "Sot po ju lėmė tė harruar, ashtu sikurse ju e harruat takimin e kėsaj Dite…" (Sure Xhathije: 34)

  Pėrkundėr gjithė kėsaj, ata do tė vazhdojnė t'i bėjnė kėrkesa Allahut: t'i dėrgojė ata nė mbretėrinė e mosqenies, t'i lejojė qė tė japin gjithēka ata kanė si shpagim pėr t'i ikur vuajtjes dhe madje tė dėrgohen nė Tokė pėr t'i korrigjuar tė kėqijat qė kanė bėrė. Kur'ani thot:

  Vetėm sikur t'i shihje mėkatarėt se si ulin kokat e tyre tė turpėruar para Zotit tė tyre: "Zoti ynė, tash pamė dhe dėgjuam, na kthe pra edhe njė herė dhe do tė bėjmė vepra tė mira. Vėrtet tash jemi tė bindur". (Sure Sexhde: 12)

  Ata do tė luten me pėrgjėrim pėr tė shpėtuar veten nga ndėshkimi tronditės. Por Allahu zbulon se ata kurrė nuk do t'i ndryshojnė mėnyrat e tyre tė vjetra tė jetėsės dhe se tani nuk ekziston asnjė mėnyrė qė ata tė shpėtojnė vetveten. Mosbesimtarėt kanė bėrė gjynahin mė tė rėndė: kryengritje kundėr Allahut, i Cili i krijoi dhe i furnizoi ata. Prandaj, atyre nuk u lejohet tė mbrojnė vetveten. Allahu thot:

  Atė Ditė ėshtė shkatėrrim pėr mohuesit! Kjo ėshtė Dita nė tė cilėn ata nuk do tė thonė asnjė fjalė tė vetme dhe atyre as nuk do t'u lejohet qė tė arsyetohen. Atė Ditė, mjerė ata qė pėrgėnjeshtruan! (Sure Murselat: 34-37)

  Allahu nuk do tė flas me ta, nuk do t'i mbrojė dhe nuk do t'i pastrojė ata si pasojė e asaj qė ata kanė vepruar, sepse:

  Ata qė fshehin nga Libri atė qė shpalli Allahu dhe pėr tė fitojnė shumė pak, ata nė barqet e tyre fusin vetėm Zjarr. Atyre Allahu nuk do t'u flasė nė Ditėn e Ringjalljes dhe as nuk i shfajėson ata. Ata do tė kenė ndėshkim tė rėndė dhe tė padurueshėm. (Sure Bekare: 174)

  Ata qė pėr njė vlerė tė paktė e shesin besėn e dhėnė Allahut, ndryshojnė edhe zotimet e tyre, tė tillėt nuk kanė pjesė (mėshirė) nė botėn tjetėr, dhe nė Ditėn e Ringjalljes Allahu nuk do t'ju flas atyre, nuk do t'i shikojė ata dhe nuk do t'i pastrojė (prej barrės sė gabimeve). Ata do tė kenė njė dėnim tė dhimbshėm. (Sure Ali Imran: 77)

  Ai do tė thotė: "Heshtni aty e mos Mė folni!" (Sure Mu'minun: 108)

  Zemėrimi i njerėzve nuk mund tė krahasohet me zemėrimin e Allahut ndaj mosbesimtarėve. Pavarėsisht se sa mund tė tėrbohen njerėzit, hakmarrja e tyre ėshtė e kufizuar, ndėrsa ajo e Allahut tejkalon aftėsinė tonė tė tė kuptuarit. Kjo hakmarrje arrin kulmin me njė shpagim tejet tė dhimbshėm, shpagim qė tejkalon kufijtė e intelektit dhe imagjinatės sonė. Kur'ani e zbulon kėtė fakt, si nė vazhdim:

  Atyre qė nuk besuan do t'u thuhet: "Hidhėrimi i Allahut pse u ftuat tė besoni e ju nuk besuat (nė dynja), ėshtė mė i madh se urrejtja juaj ndaj vetes". (Sure Gafir: 10)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:55

  Ata janė tė frikėsuar

  Frika dhe pendimi i amshueshėm i mosbesimtarėve fillon kur engjujt e vdekjes marrin jetėrat e tyre. Asnjėri prej tyre nuk mund t'i shmanget kėsaj, sepse kjo ėshtė kapja e tyre e fundit dhe, pas vdekjes sė tyre, ata do tė kalojnė nėpėr portat e amshueshmėrisė. Nė atė moment, njė frikė e papėrshkrueshme do ta kaplojė tėrė qenien e tyre dhe do tė kuptojnė se ndėshkimi i premtuar sapo ka filluar. Siē thot Allahu nė Kur'an:

  Vetėm sikur tė mund t'i shihje mizorėt kur janė nė agoni tė vdekjes, e engjujt kanė shtrirė duart e veta duke ju thėnė: "Shpėtoni pra vetveten (nėse mundeni)! Sot do tė pėrjetoni dėnimin e turpshėm pėr shkak se e thoshit tė pavėrtetėn pėr Allahun, dhe ndaj Argumenteve tė Tij ishit kryeneē. (Sure En'am: 93)

  Pasiqė e kanė lėnė gjithė pasurinė e tyre tokėsore, e cila ėshtė bėrė e pavlerė dhe e pakuptim, ata do tė kuptojnė se asnjė prej thesareve tė tyre dhe njerėzit nė tė cilėt ishin mbėshtetur s'mund t'u ndihmojnė. Siē tregon ky ajet, ata do tė jenė krejtėsisht tė vetmuar, sepse:

  Nė tė vėrtetė ju erdhėt te Ne njė nga njė (tė vetmuar), ashtu si ju krijuam Ne sė pari, duke lėnė prapa gjithēka qė Ne u patėm dhėnė. Nuk po shohim se i keni me vete ndėrmjetėsuesit tuaj, tė cilėt i mendonit pėr ndihmues tuaj dhe i shoqėronit Allahut. Ėshtė kėputur lidhja mes jush dhe mbaroi ajo ēka mendonit (qė ata janė ndėrmjetėsues apo zotėra tjerė). (Sure En'am: 94)

  Pasiqė duart dhe kėmbėt e tyre janė tė lidhura, ata nuk do tė jenė nė gjendje tė kontrollojnė apo tė ruajnė trupat e tyre, tė cilėt ata aq shumė i deshėn dhe menduan se mund t'i kontrollojnė dhe t'i pėrdorin pėr tė pėrmbushur dėshirat e tyre. Ata s'mund tė bėjnė ēfarė dėshirojnė. Vargjet zbulojnė se ata do tė thirren tė bien nė sexhde para Allahut, por se ata nuk do tė jenė nė gjendje ta bėjnė kėtė:

  Nė Ditėn kur ashpėrsohet ēėshtja deri nė kulm, e ata ftohen pėr tė bėrė sexhde, por nuk munden. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin). (Sure Kalem: 42-43)

  Allahu ėshtė poseduesi i ēdo gjėje dhe ēdo gjė ndodhė nė pajtim me vullnetin e Tij. Mosbesimtarėt do tė thirren tė bien nė sexhde dhe kėshtu ata do tė ndiejnė pendim dhe dhimbje pėr vonimin e kėsaj ēėshtjeje gjersa ishin gjallė. Kėta njerėz, tė cilėt ishin shumė mendjemėdhenjė pėr t'i rėnė nė sexhde Allahut nuk do tė jenė nė gjendje ta bėjnė kėtė tani, edhepse ata do tė dėshironin ta bėnin kėtė. Ata do tė zėhen, do tė thirren pėr tė dhėnė llogari dhe do tė dėrgohen nė Xhehennem.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:55

  Ata ndiejnė pendim

  Ata qė mohojnė takimin me Allahun (nė ditėn e gjykimit) kanė humbur, ashtu qė, kur t'u vijė Momenti (kijameti) papritur, do tė thonė: "Tė mjerėt ne pėr atė qė lame pas dorė atje!" Ata do t'i bartin gabimet e veta nė shpinė. Sa e shėmtuar ėshtė ajo qė bartin ata! (Sure En'am: 31)

  Njerėzit shpesh ndiejnė keqardhje, por madje edhe nėse mund tė korrigjojnė ata qė kanė bėrė, pėr njė arsye krenaria e tyre i ndalon ata qė ta bėjnė atė. Ata mendojnė se dinė mė sė miri dhe mbyllin veshėt e tyre ndaj gjitha kėshillave. Por atė Ditė, ata do tė ndiejnė keqardhje pėr sjelljen e tyre.
  Edhe pse ata do tė luten pėrplot pendim tė kthehen prapa nė Tokė pėr t'u pėrmirėsuar, kėrkesa e tyre do tė refuzohet. Ata do tė kuptojnė se pasuria, fėmijėt, shokėt, traditat, ideologjitė dhe tė gjitha gjėrat tjera pėr tė cilat u pėrpoqėn dhe tė cilat i mbrojtėn nuk kanė kurrfarė vlerė dhe se vetėm ato vepra tė bėra pėr kėnaqėsinė e Allahut kanė vlerė tė vėrtetė. Por ky ndėrgjėsim nuk do t'u sjellė atyre kurrfarė dobie mė.
  Disa do tė pėrpiqen qė tė fshehin pendimin e tyre pėr shkak tė krenarisė sė tyre, si vijon:

  Secili njeri qė ka dėmtuar veten (duke mos besuar), po tė ishte e tij ēdo gjė qė ekziston nė Tokė, ai do ta flijonte atė (pėr tė shpėtuar). E kur e shohin dėnimin, ata fshehin dėshprimin (nga hutia). Atėherė bėhet gjykimi i drejtė mes tyre dhe nuk u bėhet padrejtė. (Sure Junus: 54)

  Edhepse ata e dinė fajin e tyre, ata prap pėrpiqen tė fshehin pendimin e tyre. Ata marrin pikėrisht atė qė meritojnė, sepse drejtėsia e Allahut e kėrkon kėtė. Allahu do t'i ndajė besimtarėt dhe mosbesimtarėt atė Ditė. E tėrė ajo qė mosbesimtarėt pėrjetojnė nė Ditėn e Gjykimit ėshtė pasojė e parapėlqimit tė rrugės sė Shejtanit mbi atė tė Allahut dhe diēka qė ėshtė me tė vėrtetė e merituar, sepse:

  E kush do tė paraqitet me punė tė kėqia (me besim tė gabuar), ata do tė hidhen tė pėrmbysur nė fytyrat e tyre nė Zjarr, (u thuhet:) "Ju nuk shpėrbleheni me tjetėr pos me atė qė punuat." (Sure Neml: 90)

  Shumė elementė do tė shkaktojnė kėtė pendim. Pėr shembull, takimi i tyre me ndėshkimin e Allahut, tė qenit i vetmuar, dėshmia e lėkurave tė tyre kundėr tyre, shėmtimi i tyre, ndjenja e llahtarit tė vuajtjes sė pėrjetshme, tė pamurit e Xhehennemit dhe tė kuptuarit e mallkimit qė i pret ata, tė pamurit e hyjnive tė rrejshme qė ata i pasuan verbėrisht dhe nė tė cilėt besuan qė zhduken papritur dhe duke parė se Shejtani, rrugėn e tė cilit ata me kėmbėngulje ndoqėn, i ka braktisur ata poashtu. Kur'ani tregon nė hollėsi atė qė Shejtani do t'u thot pasuesve tė tij atė Ditė me kėto fjalė:

  E pasi tė kryhet ēėshtja, shejtani do t'u thotė: "Vėrtet, Allahu ju pat premtuar premtim tė vėrtetė, e unė ju pata premtuar dhe nuk e pėrmbusha premtimin. Po unė nuk pata kurrfarė pushteti ndaj jush (qė t'ju detyroj), pėrpos qė ju thirra (nė rrugė tė gabuar), e ju m'u pėrgjigjėt; atėherė, pra mos mė qortoni mua, po qortoni veten. Unė nuk mund t'ju shpėtojė juve, e as ju nuk mund tė mė shpėtoni mua. Unė mohoj shoqėrimin tuaj qė mė bėtė mua mė parė (mė adhuruat nė vend tė Allahut)." S'ka dyshim, mosbesimtarėt do tė kenė dėnim tė dhimbshėm. (Sure Ibrahim: 22)

  Besimtarėt do tė vėshtrojnė gjendjen e dėshpėruar tė mosbesimtarėve, ndėrsa mosbesimtarėt do t'i shikojnė besimtarėt me bisht tė syve, pasiqė kokat e tyre do tė jenė tė ulura nga turpi dhe pendimi. Ky realitet zbulohet nė njė varg:

  Do t'i shohėsh ata duke iu afruar atij (zjarrit) tė frikėsuar nga nėnshtrimi, se si shikojnė me bisht tė syrit vjedhurazi. Ata qė besuan do tė thonė: "Vėrtet, tė humbur janė nė Ditėn e Ringjalljes ata qė e humbėn vetveten dhe familjen e vet!" Mizorėt janė nė dėnim tė pėrjetshėm. (Sure Shura: 45)

  Shkalla e pendimit nė Ahiret ėshtė shumė mė e madhe pėr t'u krahasuar me ēkado nė Tokė. Nuk ka kthim dhe as shpėtim nga ky pendim, sepse ai ėshtė fundi i shkatėrrimit tė pashmangshėm dhe tė pandalshėm tė mosbesimtarėve, tė cilin ata janė tė shtyrė ta bartin nė shpatullat e tyre. Ky shkatėrrim dhe pendim ėshtė pasojė e mohimit tė tyre tė Allahut, i Cili i krijoi ata dhe pastaj ju ofroi gati gjithēka qė ėshtė nė Tokė pėr ta shfrytėzuar. Kjo rrugė e mohimit pėrcaktoi destinacionin pėrfundimtar tė tyre nė Ahiret: Xhehennemin. Aty, ata do tė pėrjetojnė pėrjetėsisht ēdo pikėllim, dhimbje dhe shqetėsim qė mund tė merret me mend pėr tė cilat mė me dėshirė nuk do tė kishin menduar. Ndėshkimi i Allahut do t'i pėrball ata me tėrė fuqinė e tij.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:56

  Ata grinden nė mes vete

  E duke u grindur mes vete nė tė, ata thonė: "Pasha Allahun, njėmend ne kemi qenė krejtėsisht tė humbur", kur juve (idhuj) ju kemi barazuar me Zotin e botėve. Neve nuk na humbi kush tjetėr vetėm se kriminelėt (prijėsit). E tash pėr ne nuk ka ndonjė ndihmės (ndėrmjetėsues). Nuk ka as ndonjė mik tė sinqertė. E, sikur tė mund tė kthehemi (nė dynja) edhe njėherė, do tė bėheshim besimtarė. Nė kėtė (qė u pėrmend) ka argumenta tė bindshme, po shumica e tyre nuk besuan. (Sure Shu'ara: 96-103)

  Mosbesimtarėt do tė ndeshen me njė vuajtje tė pėrmasave tė pakrahasueshme. Ata do tė jenė tejet tė zemėruar pėr gjendjen e tyre dhe tė tėrbuar ndaj njerėzve qė i larguan nga rruga e Allahut. Ambiciet e tyre mė tė mėdha, si pasuria dhe pozita, do tė kenė humbur gjithė kuptimin. Ata do tė jenė tė tėrbuar ndaj udhėheqėsve tė tyre, tė cilėt i larguan prej rrugės sė Tij dhe do tė pėrpiqen tė distancohen prej tyre. Grindja nė mes tė atyre qė i udhėhoqėn dhe atyre qė i pasuan zbulohet, si vijon:

  Dhe (sikur tė shihnin) kur do tė largohen ata qė u prinin prej atyre qė i ndiqnin (paria largohet prej atyre qė u shkuan pas), e tė gjithė e shohin dėnimin dhe kėputen lidhjet nė mes tyre. E Ata, tė cilėt u patėn shkuar pas do tė thonė: "Ah, sikur tė na lejohej njė kthim (nė dynja) e tė largohemi prej tyre (prijėsve) siē u larguan ata tash prej nesh!" Kėshtu Allahu do t'ju paraqesė veprat qė janė dėshprim pėr ta, e ata nuk kanė tė dalė prej zjarrit. (Sure Bekare: 166-167)

  Ditėn kur fytyrat e tyre do tė pėrmbysen nė zjarr e thonė: "Tė mjerėt ne, ta kishim adhuruar Allahun e respektuar tė Dėrguarin!" Dhe thonė: "Zoti ynė, ne i dėgjuam udhėheqėsit tanė dhe tė parėt tanė, por ata na shmangėn nga rruga e drejtė". Zoti ynė, jepu atyre dėnim tė dyfishtė dhe mallkoj ata si ėshtė mė sė keqi! (Sure Ahzab: 66-68)

  Allahu thekson se udhėheqės tė tillė janė njė prej faktorėve qė i largojnė njerėzit prej besimit nė Tė. Njerėzit qė konsiderohen superior pėr arsye tė vlerėimit tė njerėzve tjerė dhe jo pėr arsye tė vlerėsimit tė Allahut, kanė ndikim tė jashtėzakonshėm mbi pasuesit e tyre. Njerėzit qė ju binden kėtyre udhėheqėsve joshen tė jetojnė sipas vlerave tė pėrkohshme tė kėsaj botė dhe kėshtu ēojnė dėm jetėrat e tyre. Mirėpo, tė paaftė pėr tė njohur gabimet e tyre nė Tokė, ata pėrkrahėn njėri tjetrin nė mosbindje ndaj Allahut dhe jetuan nė pėrputhje me besimet e tyre. Kur tė shfaqet lajthitja e tyre nė kėtė Ditė, ata do tė fillojnė tė fajėsojnė njėri tjetrin. Pavarėsisht prej kėtyre akuzave, asnjė palė nuk do tė shpėtoj prej ndėshkimit tė Xhehennemit.

  Allahu pėrshkruan udhėheqėsit e tillė me kėto fjalė:

  Dhe ata i bėmė prijėsa qė thėrrasin pėr nė Zjarr dhe nė Ditėn e Ringjalljes atyre nuk do t'u ndihmohet. Edhe nė kėtė botė i kemi pėrcjellė ata me mallkim… (Sure Kasas: 41-42)

  Nė Ditėn e Ringjalljes ai (faraoni) i prinė popullit tė vet dhe i fut nė Zjarr. Sa i shėmtuar ėshtė ai vend i ofruar. (Sure Hud: 98)

  Mosbesimtarėt do tė dėshirojnė qė tė ekzistonte njė largėsi aq e madhe sa nė mes tė Lindjes dhe Pėrėndimit nė mes tyre dhe udhėheqėsve qė ata i pasuan. Allahu shpall se:

  Kush mbyll sytė para kėshillave tė Zotit, atij ia shoqėrojmė njė djall qė nuk i ndahet kurrė. E ata (djajt) do t'i shmangin nga rruga e drejtė, kurse (jobesimtarėt) mendojnė se janė duke i udhėzuar. E kur tė vijė ai (jobesimtari) para Nesh, do tė thotė: "Ah, tė kishim qenė larg mes vete sa lindja me pėrėndimin! Sa shok i keq je ti!" Dhe sot, pėr shkak se ishit zullumqarė, shoqėrimi juaj nuk do t'ju bėjė dobi nė vuajtjet tuaja. (Sure Zuhruf: 36-39)

  Njerėzit nuk do tė duan t'i njohin disa prej atyre qė i deshtėn, qė iu besuan apo me tė cilėt ishin tė lidhur me epsh gjersa ishin gjallė; ata do t'i mohojnė tė tjerėt dhe do t'i akuzojnė tė tjerėt. Kur'ani thot:

  Ai (Ibrahimi) tha: "Ju pėrqafuat, veē Allahut, idhuj vetėm sa pėr bashkėjetėsė mes jush nė jetėn e kėsaj botė, e nė Ditėn e Ringjalljes (ndryshon gjendja) ju do tė refuzoni njėri-tjetrin dhe do tė mallkoni njėri-tjetrin. Fundi juaj ėshtė zjarri, pėr ju nuk do tė ketė ndihmues." (Sure Ankebut: 25)

  Kur'ani rrėfen argumentet tjera tė tyre, si vijon:

  (Rojeve tė Xhehennemit do t'u thuhet:) "Ju tė dy (engjujt) hidheni nė Xhehennem secilin mohues kryeneē, secilin pengues tė veprave, mizor e tė dyshimtė nė fe, i cili Allahut i shoqėroi Zot tjetėr. Pra hidheni atė nė vuajtjet mė tė rėnda." E shoku i tij i pandashėm (djalli) thot: "Zoti ynė, unė nuk e shmanga atė prej rrugės sė drejtė, por ai vetė ka qenė i humbur larg." Ai (Allahu) thot: "Mos u grindni tash para Meje, se Unė mė parė ju tėrhoqa vėrejtjen. Tek Unė nuk ndryshon fjala (vendimi) dhe Unė nuk jam zullumqar pėr robėrit e Mi". (Sure Kaf: 24-29)

  Ata qė pėrbuzėn rrugėn e drejtė tė besimtarėve do tė jenė tė habitur kur nuk do t'i gjejnė besimtarėt pranė tyre atė Ditė, siē pėrshkruhet mė poshtėė:

  Dhe (plėngprishėsit) thonė: "ē'ėshtė qė nuk po i shohim disa burra qė ne i konsideronim prej tė kėqijve. E qė i kemi pas marrė ata nė tallje? A mos na u ka larguar shikimi prej tyre?" Kjo armiqėsi nė mes banuesve tė zjarrit ėshtė e vėrtetė. (Sure Sad: 62-64)

  Gjersa ishin gjallė, grindjet e tyre nė mes vete kurrė nuk morėn fund dhe, nė tė vėrtetė, ata errėsuan vet jetėrat e tyre. Nė tė vėrtetė, ata tė gjithė janė tė vetėdijshėm pėr vrazhdėsinė qė ia shkaktuan njėri tjetrit. Ata nuk gjetėn qetėsi madje nė mesin e tė afėrmve tė tyre apo nė mjedisin e tyre dhe prapseprap nuk pushonin sė grinduri. Ndėrsa besimtarėt gjithmonė jetojnė nė kėnaqėsi kėtu dhe nė Ahiret, mosbesimtarėt gjithmonė jetojnė nė njė gjendje tė shqetėsimit dhe pakėnaqėsisė. Ata do tė pranojnė dhimbje nga tė gjitha anėt, si edhe do tė grinden vazhdimisht me ata tė cilėt i konsiderojnė tė afėrt.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:56

  Ata janė tė turpėruar

  Mendjemadhėsia ndaj Allahut do tė sjellė poshtėėrim. Ata qė nuk besojnė nė Ahiret, qė mohojnė ekzistencėn e qartė tė Allahut dhe jetojnė jetė tė shfrenuar do ta paguajnė njė ēmim tė rėndė si shpėrblim pėr atė qė punuan. Pasiqė ata nuk e konsiderojnė ndėshkimin e Tij tė besueshėm dhe kėshtu nuk mendojnė pėr tė, ata bėhen shėrbėtor tė Shejtanit duke rėnė nė grackėn e taktikave tė tij devijuese dhe kėshtu ēojnė kot jetėrat e tyre. Nė vend se ta jetojnė jetėn si njė sprovė, ata e jetojnė atė si njė kauzė boshe. Mendjemadhėsia e tyre i shtyri ata tė bėjnė shumė gjynahe, si luftimi i Allahut dhe hulumtimi i mėnyrave pėr ta mohuar Atė. Kjo padyshim se ėshtė njė gjynah i madh, gjynah qė do tė shpie drejt njė vuajtje dhe poshtėėrimi tė madh nė Ahiret.

  Qartė, mosbesimtarėt janė nė gabim. Ata kurrė nuk hetojnė burimin e dhuntive tė Allahut apo se si e fituan ata pasurinė e tyre dhe e marrin si tė drejtė tė tyre t'i gėzojnė kėnaqėsitė e jetės pa pėrkujtuar dhe pa falėnderuar Krijuesin e tyre. Por pasojat e njė mendjemadhėsie tė tillė do tė jenė tė mėdha. Vargjet zbulojnė:
  E nė Ditėn kur ata qė nuk besuan paraqiten pranė zjarrit (e u thuhet): Ju i shfryėzuat tė mirat nė jetėn e dynjasė dhe i pėrjetuat ato, e sot, pėr shkak se keni bėrė mendjemadhėsi nė tokė pa tė drejtė dhe pėr shkak se nuk respektuat urdhėrat e Zotit, do tė shpėrbleheni me dėnim nėnēmues. (Sure Ahkaf: 20)

  Ata qė kalojnė jetėt e tyre duke ndjekur botėn dhe qė kurrė nuk mendojnė pėr Ahiretin do tė poshtėėrohen nė Ditėn e Gjykimit dhe pastaj. Allahu zbulon kėtė tė vėrtetė nė vargjet nė vijim:

  A tė erdhi ty lajmi pėr belanė qė kaplon (kijameti)? Atė ditė sheh fytyra tė pėrulura, tė lodhura e tė rraskapitura (nga mundimi). (Sure Gashije: 1-3)

  Mandej, nė Ditėn e Ringjalljes Ai i turpėron ata dhe thotė: "Ku janė ata qė m'i bėnit shokė Mua dhe pėr hirė tė tyre grindeshit?" E ata qė ishin tė zotėt e dijės, do tė thonė: "Vėrtet, sot turpėrimi dhe e keqja i pėrfshiu jobesimtarėt". (Sure Nahl: 27)

  Atij i dyfishohet dėnimi Ditėn e Ringjalljes dhe aty mbetet i pėrbuzur pėrgjithmonė. (Sure Furkan: 69)

  Ata qė e vazhdojnė luftėn e tyre ndaj Allahut me njė paturpėsi tė shėmtuar shpėrfillin Ditėn e Gjykimit. Ata jetojnė tė pavetėdijshėm pėr planin qė Allahu ka sajuar pėr ta, njė plan qė ėshtė i pakrahasueshėm. Vetėm grupe tė vogla njerėzish pranuan dhe pastaj jetuan nė pėrputhje me thirrjet e tė Dėrguarve.

  Kėto thirrje shtuan mosbesimin e tė tjerėve dhe poashtu shtuan barrėn e tyre. Nė fund, Allahu do t'ua shfaq realitetin e Ahiretit gjithė njerėzve nė mėnyrėn mė madhėshtore. Dhe mosbesimtarėt do t'i kuptojnė qartė pasojat e premtimeve tė Allahut. Jetėrat e tyre nuk janė tė amshueshme dhe koha e tyre nė Tokė ka mbaruar. Kėnaqėsitė dhe dėshirat kanė humbur joshjen e tyre dhe i vetmi realitet qė ka rėndėsi ėshtė gjykimi i Tij. E keqja qė ata bėn kundėr Allahut ėshtė shpaguar, sepse Ai i ka gjykuar ata me gjykim tė pėrshtatshėm pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė vuajtje dhe dhimbje. Nė anėn tjetėr, jeta e amshueshme e besimtarėve do t'u tregohet gjithė njerėzve me gjithė shkėlqimin dhe bukurinė e saj.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:57

  PĖRFUNDIM


  Ora e fundit dhe jeta e pėrjetshme qė pason janė realitetet mė tė rėndėsishme qė i presin njerėzit. Pėr kėtė arsye, ky libėr ka theksuar pėrkohshmėrinė e kėsaj jetė. Asgjė nė Tokė, kariera, martesa, pasuria apo prona juaj, nuk ėshtė aq e rėndėsishme pėr ta humbur jetėn tuaj tė pėrjetshme duke i ndjekur ato. E vetmja gjė qė vlen tė ndiqet dhe pėr ēfarė vlen tė jetohet ėshtė kėnaqėsia e Allahut. Allahu do ta fillojė jetėn e amshueshme nė mėnyrėn mė madhėshtore. ēdokush qė takon kėtė Ditė do tė kuptojė se kjo jetė e pėrkohshme ka marrė fund pėrfundimisht dhe do tė kuptojė ekzistencėn e Ahiretit pa mėdyshje.
  Para se ta takojnė kėtė Ditė, secili person duhet tė pėrkujtoj orėn e Ditės sė Gjykimit dhe ēfarė sjellė ajo, edhepse ata mund tė mos kenė menduar kurrė pėr tė.

  Pėrmbajtja e kėtij libri ka pėr qė t'ju ndihmoj qė tė shkėputeni nga puna dhe dėshirat tuaja tė pėrditshme pėr njė kohė nė mėnyrė qė tė mund tė shihni qėllimin e vėrtetė tė jetės suaj. Ai pėrpiqet qė t'ju informoj pėrpara pėr Ditėn e Gjykimit qė ju me siguri do ta takoni. Ky ėshtė njė paralajmėrim i rėndėsishėm, sepse kushdo qė e injoron kėtė Ditė dhe atė qė vjen pas saj do tė jetė dėshmitar i ngjarjeve tė papėrballueshme nė Ditėn e Gjykimit dhe do tė pėrjetojė vuajtje qė s'kanė mbarim nė Ahiret.

  Ju padyshim se do ta takoni kėtė Ditė, tė cilėn Kur'ani e pėrshkruan nė hollėsi. Do tė shihni se tė gjitha ato qė posedoni, madje edhe trupi juaj, do t'ju braktis. Dhe pastaj do tė rikrijoheni. Duhet ta pėrdorni mundėsinė qė Allahu ju ka dhėnė pėr tė fituar shpėrblimin, lumturinė dhe qetėsinė qė ju pret nė Ahiret, i cili nuk mund tė krahasohet me asgjė nė Tokė. E vetmja gjė qė duhet tė bėni ėshtė tė besoni Allahun dhe t'mos keni mėdyshje pėr Ahiretin dhe tė jeni falėnderues pėr tė gjitha tė mirat qė Ai ju dhuron. Nėse nuk e bėni kėtė, do tė pėrjetoni pendim gjithėpėrshkues nė Ahiret, sepse Kur'ani shpall se:

  Ata qė pėrgėnjeshtruan takimin me Allahun (nė ditėn e gjykimit) kanė humbur pėrderisa t'u vijė momenti (kijameti) befas e tė thonė: "Tė mjerėt ne pėr atė qė lėshuam" (nga punėt e mira nė dynja), e duke i bartur gabimet e veta nė shpinė. Sa e shėmtuar ėshtė ajo qė bartin! (Sure En'am: 31)

  Kjo ėshtė arsyeja pse ju duhet tė pranoni se Ahireti ėshtė njė gjė e sigurt dhe prandaj tė pėrgatiteni nė pėrputhje me tė. Vetėm atėherė veprimet tuaj gjatė kėsaj jetė do tė kenė vlerė qė qėndron dhe do tė pranoni njė kthim tė pashembullt nė Tokė si edhe nė Ahiret. Ky shpėrblim do tė jetė mikpritja e Xhennetit, ku mund tė keni gjithēka qė tė dėshironi. Mbani mend se nė Ditėn e Gjykimit gjithkush do tė gjykohet i vetmuar nė praninė e Allahut. Prandaj, bėni pėrpjekjen e duhur dhe pėrgatituni pėr vdekjen dhe atė qė vjen pas saj, sepse do tė pranoni pikėrisht atė qė e meritoni. Mirėpo, shpėrblimi mė i madh ėshtė kėnaqėsia e Tij, sepse:

  O ju qė besuat, keni parasysh frikėn ndaj Allahut dhe le tė shikojė njeriu se ēka ka bėrė pėr nesėr. Keni frikė Allahun. S'ka dyshim se Allahu ėshtė qė e di nė hollėsi atė qė punoni. Mos u bėni si ata qė e harruan Allahun, e Allahu bėri qė ata ta harrojnė vetveten. Tė tillėt janė ata tė prishurit. (Sure Hashr: 18-19)

  Sponsored content


  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 3 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 12:46