Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:18

  DIELLI PĖRMBUSH CIKLIN E TIJ JETĖSOR


  Yjet lindin, jetojnė njė periudhė tė caktuar kohe dhe pastaj vdesin. Dielli jonė ka njė jetė tė kufizuar. Para se gjithėsia tė ndeshet me fundin e saj, Dielli mund tė ketė pėrmbushur ciklin e tij jetėsor, qė, si pasojė, don tė thot se edhe Toka do tė duhet tė vdes.

  Dielli vlerėsohet tė jetė 5 miliardė vjet i vjetėr. Nė ēdo sekond, ai shėndrron 564 milionė tonė hidrogjen nė 560 milionė tonė helium. 17 Katėr milionė tonė tė materies sė mbetur shėndrrohet nė energji. Kur e arrin fazėn nė tė cilėn do tė djegė dhe tė harxhojė hidrogjenin e tij, fundi i Tokės do tė ketė arritur. Nė kėtė fazė, hidrogjeni i bollshėm nė bėrthamėn e Diellit do tė zėvendėsohet nga heliumi dhe temperatura e bėrthamės do tė rritet prej 20 milionė gradėve tė tanishme nė 100 milionė gradė Celsius. Ndėrsa bėrthama e Diellit tė tejnxehet, shtresat e jashtme tė tij do tė zgjerohen dhe ngjyra e tij do tė marr njė ngjyrim tė kuq nė vend tė ngjyrės sė tij tė verdhė tė zakonshme. Nė kėtė mėnyrė, Dielli do tė bėhet njė "gjigant i kuq."

  Shkencėtarėt bėjnė kėto parashikime: Dielli, aq jetik pėr jetėn tokėsore, do tė fryhet dhe do tė zgjerohet nė hapėsirė; planetet e sistemit tonė diellor do tė ndizen flakė; dhe planetet e vogla afėr tij do tė asgjėsohen. Pėrkundėr faktit se temperatura e jashtme e Diellit do tė mbetet e njėjtė, planetet e afėrta do tė preken sė tepėrmi prej rrezatimit tė nxehtėsisė sė tij, qė shkaktohet nga vėllimi i rritur i tij.

  Sė pari Merkuri dhe pastaj Venera do tė digjen dhe asgjėsohen.

  Vazhdimėsia e jetės nė Tokė varet nga ruajtja e shumė barazpeshave ekzistuese tė gjithėsisė. Pėr shembull, po t'i afrohej Toka pak mė shumė Diellit, e gjithė jeta nė tė do tė vdiste. Pra, Toka do tė prekej tejet shumė nga Dielli qė zgjerohet shumė para se atė ta arrinin periferitė e jashtme tė tij. Kur Merkuri dhe Venera tė jenė kapluar nė flakė, tė gjitha kushtet natyrore tė Tokės do tė jenė shkatėrruar dhe e gjithė jeta nė tė do tė jetė asgjėsuar. Pėr njė kohė shumė tė shkurt, nxehtėsia e jashtėzakonshme do t'i avullojė oqeanet dhe do t'i shkrijė shkėmbinjėt dhe malet, tė cilat sė shpejti do tė shėndrrohen nė gazėra. Nė ēast, planeti do tė digjet dhe do tė shėndrrohet nė njė grusht hiri tė shpėrndarė nėpėr gjithėsi. Shkencėtarėt arritėn nė kėtė pėrfundim pasiqė studiuan yjet qė kanė njė madhėsi tė ngjashme me atė tė Diellit tonė. Shumė yje tė largėta po shėndrrohen nė "gjigant tė kuq," tė cilėt shkaktojnė shumė ngjarje tė jashtėzakonshme nė gjithėsi. 18 Kur Dielli gjigant tė ketė djegur lėndėn e tij djegėse, nuk do tė jetė mė nė gjendje tė mbajė peshėn e shtresave tė tij tė brendshme dhe ato do tė fillojnė tė rrėnohen nė drejtim tė bėrthamės, duke prodhuar mė nė fund njė yll tė vogėl, tė dendur dhe tė ftohur tė quajtur xhuxh i bardhė. Pasiqė tė jetė shėndrruar nė njė xhuxh tė bardhė, do tė ftohet ngadalė pėr miliarda vjet, duke u bėrė pėrfundimisht aq i ftohtė sa qė mė s'do tė rrezatoj dritė.

  Profesori i Fizikės Teorike dhe autori i shquar shkencor Poll Dejvis shpreh shqetėsimet e tij nė lidhje me nivelet e energjisė nė rėnie tė Diellit nė kėtė mėnyrė:
  Sa i pėrket Diellit, qartė se nuk mund tė vazhdojė sė djeguri me gėzim dhe pafundėsisht. Vit pas viti rezervat e lėndės djegėse tė tij bien, ashtuqė mė nė fund do tė ftohet dhe dobėsohet. Nė tė njėjtėn mėnyrė zjarret e tij duhet tė jenė ndezur vetėm para njė kohe tė kufizuar: ai nuk posedon burime tė pashterrshme tė energjisė. 19

  Si pasojė e natyrshme e kėtij procesi, katastrofa qė do tė rrjedhė nga Dielli ėshtė e pashmangshme. Pėrveē kėsaj, hulumtimet zbulojnė shumė faktorė tjerė qė do tė mund tė shkatėrronin Tokėn.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:18

  METEORĖT

  Gjithėsia pėrmban me miliona meteorė tė mėdhenjė dhe tė vegjėl qė lėvizin. Pasojat e pėrplasjes nė mes tė tyre dhe njė planeti ndryshojnė, nė pajtim me masėn e meteorit tė pėrfshirė nė pėrplasje.

  Shkencėtarėt vlerėsojnė se prej 1,000 tonė deri nė mė shumė se 10,000 tonė tė materialit meteorik bie nė Tokė ēdo ditė. Mirėpo, pjesa mė e madhe e kėtij materiali ėshtė shumė e vogėl Ć¢ā‚¬“ nė trajtėn e mikrometeoridėve apo grimcave nė formė pluhuri prej vetėm disa mikromilimetrash madhėsi. 20 Dhe pjesa mė e madhe e mbetur shėndrrohet nė hi pjesėrisht pėr shkak tė fėrkimit me tė cilin ndeshen me tė hyrė nė atmosferė. Me fjalė tė tjera, atmosfera e Tokės na mbronė nga katastrofat e mundshme pėr ēdo ditė. Mirėpo, ėshtė paksa mė shqetėsues fakti se disa meteorė janė mjaft tė mėdhenjė sa tė asgjėsojnė gjithė jetėn nė Tokė. Shkencėtarėt kanė treguar se goditjet e meteorėve nė tė kaluarėn e Tokės kanė ndryshuar pamjen e saj gjeologjike dhe ekologjike nė masė tė madhe.
  Njė meteorit, qė vlerėsohet tė ketė pasur njė diametėr prej 60 kilometrash (37 milje), eksplodoi nė atmosferė mbi Tunguska nė Siberi nė vitin 1908 dhe shkatėrroi rreth 2,000 km2 (770 milje katrorė) tė pyllit. Forca e tij shpėrthyese ishte 1,000 herė mė e fuqishme se bomba atomike e lėshuar nė Hiroshimė. Pėr fat tė mirė, ai eksplodoi mbi njė rajon kryesisht tė pabanuar. Po tė kishte eksploduar mbi Kullėn e Ajfellit, me siguri se do tė kishte mbytur mbi 10 milionė njerėz. 21

  Kjo ngjarje ua pėrkujtoi njerėzve kėrcėnimin e madh tė fakteqėsive katastrofike natyrore. Ja se si ndodhi:
  Nė orėt e hershme tė mėngjezit tė 30 Qershorit tė vitit 1908, nė Siberinė qendrore, njė top i zjarrtė gjigant u pa duke lėvizur me shpejtėsi nė qiell. Kur preku horizontin, ndodhi njė shpėrthim tejet i madh. Rrafshoi me tokė rreth 2,000 kilometra katrorė (770 milje katrorė) tė pyllit dhe dogji me mijėra drunjė sa qel e mbyll sytė afėr vendit tė goditjes. Prodhoi njė valė goditėse atmosferike qė pėrshkoi Tokėn dy herė. Pėr dy ditė pastaj, kishte aq shumė pluhur tė hollė nė atmosferė sa qė njeriu mund tė lexonte gazetėn natėn pėr shkak tė dritės sė shpėrndarė nė rrugėt e Londrės, 10,000 kilometra (6,200 milje) larg. 22

  Dėshmitarėt okular mund tė na informojnė nė lidhje me fatkeqėsitė tjera tė mundshme:
  Isha i ulur nė verandėn e shtėpisė nė stacionin tregtar tė Vanovarės nė kohėn e mėngjezit dhe duke shikuar nė drejtim tė veriut. Posa ngrita sopatėn time pėr tė vendosur rrethin nė fuēi, kur papritur…qielli u ēfarė mė dysh dhe lartė mbi pyll e tėrė pjesa veriore e qiellit u duk tė jetė e mbuluar nė flakė. Nė momentin kur ndieva njė nxehtėsi tė madhe, sikur kėmisha ime tė ishte ndezur flakė…desha ta heq kėmishėn dhe ta hudh atė, por nė atė moment ndodhi njė shpėrthim nė qiell dhe njė krismė e fuqishme u dėgjua. Mė hodhi nė tokė rreth tre sajenė (rreth 7 metra apo 23 fut) larg nga veranda dhe pėr njė moment e humba vetėdijen. Gruaja ime vrapoi jashtė dhe mė barti nė kasolle. Krisma u pasua nga njė zhurmė sikur gurėt tė binin prej qiellit apo sikur kėrsitjet e armėve. Toka u dridh dhe kur u shtriva pėrtokė mbulova kokėn, sepse frikėsohesha qė gurėt do t'mė binin nė kokė. Nė atė moment kur u hap qielli, njė erė e nxehtė, si tė vinte prej topit, fryejti pas kasolleve nga ana e veriut. La gjurmėn e saj nė tokė…23

  Ne nuk e dijmė se prej nga do tė mund tė vinte apo tė godiste meteori i ardhshėm.

  Sipas shkencėtarėve, nė ēdo dy shekuj njė meteor i madhėsisė sė atij tė Tunguskės pėrplaset me Tokėn, njė fakt qė pasqyron afėrsinė e fatkeqėsive tė tilla. Nuk ekziston ndonjė arsye pse pėrplasja e ardhshme nuk do tė duhej tė ndodhte nė njė rajon tė populluar dendur. Nė kohėn e sotme, shkencėtarėt janė shumė tė brengosur nė lidhje me pasojat e mundshme tė njė pėrplasjeje tė tillė, sepse:
  Po tė ndodhte njė pėrplasje e tillė sot do tė mund tė merrej gabimisht, veēanėrisht nė panikun e momentit, pėr njė shpėrthim bėrthamor. Pėrplasja e kometės dhe topi i zjarrtė do tė nxiste tė gjitha efektet e njė shpėrthimi bėrthamor prej njė mega-tonėsh, duke pėrfshirė edhe renė nė formė tė kėpurdhės, me dy pėrjashtime: nuk do tė kishte rrezatim gama apo mbeturina radioaktive. 24

  Pėrplasja e njė objekti tė tillė masiv nė njė qytet tė madh do tė mund tė mbyste me miliona njerėz. Po tė binte nė oqean, pėrsėri do tė ishte njė gjė tmerrėsisht e rrezikshme, sepse shpejtėsia dhe masa e tij do tė krijonte valė tė baticės qė do tė shkatėrronte rajonet e populluara tė rripit tė bregdetit.

  Gjithashtu, mundėsia qė meteorė shumė mė tė mėdhenjė tė ndeshen me Tokėn ėshtė tejet e mundshme dhe tė bėn tė mendosh pėr kėtė. Shkencėtarėt e konsiderojnė njė ngjarje tė tillė si tė pashmangshme dhe thonė se do tė ishte nė gjendje tė shkatėrrojė kontinente tė tėra dhe tė mbush atmosferėn me gazėra helmuese. Ata poashtu lehtė e pranojnė se janė duke e kėrkuar njė zgjidhje pėr kėtė me pėrkushtim.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:19

  ASTEROIDET DHE KOMETAT

  Shkencėtarėt theksojnė se mundėsia e njė pėrplasjeje nė mes tė Tokės dhe disa prej asteroideve tė njohura rritet pėrditė. Dankėn Smith, asistent profesori pėr teknologjinė e hapėsirės nė Univerzitetin e Salfordit thot se shkencėtarėt kishin identifikuar mė shumė se njė mijė asteroide, tė madhėsive tė ndryshme, qė kanė orbita rreth Diellit qė kalojnė rrugėn e Tokės. Shkencėtarėt thonė se asteroidet e mėdha kanė goditur Tokėn mė parė dhe ėshtė vetėm ēėshtje kohe para se ndonjėra tė godas Tokėn pėrsėri. 25

  ēdo vit, shumė copėza tė mbeturinave godasin planetin tonė, por shumica e tyre janė aq tė vogla sa qė digjen nė atmosferė pa shkaktuar rrezik, tė pavėrejtura prej nesh. Mirėpo, njė sasi e kėtij materiali ėshtė mė e madhe se qė atmosfera mund tė durojė.

  Gjeologu Valter Alvarez regjistron ngjarjet e mundshme tė njė komete (meteor - yll qė kėputet) qė hyn nė atmosferėn e Tokės nė librin e tij "T-Rex dhe Krateri i Fatkeqėsisė/ Vdekjes" ku ai pėrshkruan botėn 65 milionė vjet mė parė:
  Fatkeqėsia po vinte nga qielli, nė trajtėn e njė komete apo asteroidi tejet tė madh Ć¢ā‚¬“ ende nuk jemi tė sigurt ēfarė ishte. Me sa duket dhjetė kilometra mespėrmes, duke udhėtuar dhjetėra kilometra nė sekond, energjia e tij e lėvizjes kishte aftėsinė shkatėrruese tė njėqind milionė bombave hidrogjenike. Poqese ishte asteroid, ishte njė shkėmb i plogėsht i dhėmbėzuar nga krateret, i errėt dhe ogurzi, i padukshėm deri nė momentin e fundit para se tė godiste. Poqese ishte njė kometė, ishte njė top akulli i ndytė, qė nxjerr jashtė gazėra tė avulluara nga nxehtėsia e Diellit, dhe lajmėroi fatkeqėsinė qė afrohej me njė kokė ndriēuese dhe njė bisht shkėlqyes tė pėrhapur pėrgjatė gjysmės sė qiellit, duke e ndriēuar natėn dhe nė fund tė dukshėm madje edhe gjatė ditės me afrimin e Armagedonit (Mbarimit tė botės). 26

  Shkencėtarėt besojnė se njė trup shumė i madh qiellor (sipas tė gjitha gjasave njė kometė) u pėrplas me Tokėn 65 milionė vjet mė parė dhe la gjurmė tė shumta. Bazuar nė kėtė pėrvojė dhe nė pėrplasjet pasuese, ėshtė e mundshme tė parashikohen ngjarjet qė pasojnė njė pėrplasje tė tillė dhe pasojat e mundshme pėr planetin tonė.

  Energjia potenciale e njė komete para pėrplasjes ėshtė e barabartė me 100 miliardė megaton TNT, e cila do tė bėjė qė ajo tė avullohet pėr sekonda dhe mund tė lėrė njė krater 40 kilometra (25 milje) tė thellė. Si krahasim, njė bombė hidrogjenike ka forcėn e 1 megatoni TNT. Nė kulminacionin e luftės sė ftohtė, kishte 10,000 armė tė tilla. Nė anėn tjetėr, forca potenciale e njė komete ėshtė 10 milionė herė mė e madhe se forca e gjithė eksplozivėve qė ekzistonin nė atė kohė.

  Kur'ani zbulon se nė Ditėn e Gjykimit do tė ketė dridhje tė tmerrshme, se gjithēka do tė rrafshohet dhe se oqeanet do tė vlojnė. Pėrplasja me njė kometė apo njė asteroid do tė mund tė shkaktonte gjithė kėto fatkeqėsi. Valė masive sizmike do tė trazonin shtratet e oqeaneve, duke shkaktuar rrėshqitje tė tokės dhe valė vigane tė baticės. Shkencėtarėt bėjnė vėrejtje se valėt e mėparshme tė baticės tė shkaktuara nė kėtė mėnyrė ishin tė njė madhėsie tė tillė sa qė lanė gjurmėt e tyre nė shtratin e oqeanit.

  Hulumtimet mė tė reja zbulojnė se njė objekt i madh qė ra nė Gjirin e Meksikos krijoi valė tė baticės tė njė shkalle tė gjerė qė u drejtuan nga Florida. Ndėrsa lėviznin nė drejtim tė cakut tė tyre, ato u bėn edhe mė tė mėdha dhe rrezikuan bregun e detit. Ato nė fund shkatėrruan rajone tė mėdha tė pyjeve. Edhepse shumė njerėz jetojnė sikurse vdekja e tyre dhe Dita e Gjykimit s'do tė vijnė kurrė, nuk ka asnjė arsye pse njė katastrofė e tillė s'do tė duhej tė ndodhte. Pėr shembull, njė ditė para se tė ndodhte katastrofa e pėrmendur mė lartė, dheu qė mbulonte brezet e mėdha tė tokės sė Amerikės dhe Meksikos ishte pjellor; mirėpo, posa ato goditėn, e tėrė ajo u katandis si mos mė keq. 27
  Katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, Allahu zbuloi se nė Ditėn e Gjykimit qielli do tė ndahet mė dysh (do tė ēahet) (Sure Hakka: 16) dhe do tė jetė sikurse kallaji i shkrirė (Sure Me'arixh: Cool. Ky skenar i ngjanė efekteve tė njė komete apo njė meteori tė madh qė pėrplaset me Tokėn.

  Poll Dejvis, nė librin e tij Tre minutat e fundit, thot se njė komet nė njė shteg qė ēon te pėrplasja me Tokėn do tė rrezatojė njė dritė aq tė fortė sa qė atmosfera do tė fillojė tė digjet nga lart dhe tė shkrihet si metal. Ai poashtu thot se gazėrat qė do tė lirohen nė boshllėkun e hapėsirės do tė krijojnė njė tornado. Kėto thėnie janė plotėsisht tė ngjashme me atė qė thuhet nė Kur'an, si nė vazhdim:

  E kur tė ēahet qielli e tė bėhet i kuq si vaji i shkrirė. (Sure Rahman: 37)

  Shkrirja dhe rrjedhja e qiejve si kallaji i shkrirė apo si vaji i shkrirė na pėrkujton njė lėng tė nxehtė, tė rrjedhshėm dhe tė dendur. Nė njė rast tė tillė, qielli do tė merrte njė ngjyrė tė kuqe tė nxehtė. Siē thekson Dejvis, atė Ditė gazėrat e tejnxehura do tė mund tė formonin tornado dhe nga kjo ngjasimi me njė ngjyrė tė kuqe rozė ėshtė i qartė.

  Allahu do tė sjellė Ditėn e Gjykimit nė njė kohė tė paracaktuar dhe do t'i pėrmbushė premtimet e Tij. Kėto ngjarje mund tė ndodhin njė nga njė apo tė gjitha pėrnjėherė. Gjėra tė ngjashme kanė ndodhur mė parė, sepse tė dyja si asteroidet ashtu edhe kometat kanė shkaktuar dėme tė kufizuara dhe herave tjera dėme gjithėpėrfshirėse. Vetėm Allahu e di kohėn e tė ardhmės.
  Shkencėtarėt parashikojnė se njė asteroid do t'i afrohet Tokės nė vitin 2028. Sipas tyre, nėse ai bie nė Oqeanin Atlantik, Amerika dhe Evropa do tė fundosen; nėse bie nė tokė, do tė jetė shumė mė shkatėrrimtar. Asteroidet qė do tė hynin nė atmosferė do tė shkaktonin tėrmete dhe erupcione vullkanike, pluhuri i tė cilave do ta mbėshtjellte Tokėn me errėsirė. Astronomėt theksojnė se madje edhe afėrsia e njė komete tė tillė do tė paraqiste njė rrezik tė madh pėr Tokėn. 28
  Shkencėtarėt i referohen kometės Suift-Tatėll, e cila kaloi pranė Tokės nė vitin 1993 dhe pritet tė kthehet nė vitin 2126. Llogaritjet sugjerojnė njė mundėsi tejet tė madhe tė pėrplasjes, pasiqė pritet tė kaloj pranė vetėm dy javė largėsi Ć¢ā‚¬“ njė takim me tė vėrtetė shumė i afėrt Ć¢ā‚¬“ dhe shumė shkencėtarė janė vėrtetė tė shqetėsuar dhe tė brengosur pėr njė shmangje aq tė afėrt.
  Orbitat e paqėndrueshme tė kėtyre objekteve krijojnė njė lėvizje tė vazhdueshme, qė don tė thot se Toka dhe planetet tjera janė vazhdimisht nė rrezik. Sipas ekspertėve, Suift-Tatėll apo ndonjė objekt tjetėr mė nė fund do tė ndeshet me Tokėn. Disa prej tyre do tė mund tė shkaktonin shkatėrrim edhe mė tė madh se tė gjitha armėt bėrthamore tė njerėzimit sė bashku. Ne nuk e dimė vetėm se kur do tė ndodhė kjo.

  Dejvis thot: "kur tė ndodhė kjo, do tė jetė lajm i keq pėr njerėzit. Do tė ketė njė ndėrprerje tė vrazhdė dhe tė pashembullt nė historinė e species sonė." Ai thot se njė pėrplasje gati me siguri do tė shėnonte fundin e njerėzimit. 29 Ai merret gjerėsisht me kėtė temė nė librin e tij Tre minutat e fundit, nė tė cilin ai deklaron se mė 21 Gusht tė vitit 2126, Suift-Tatėll do ta godas Tokėn dhe nė kėtė mėnyrė do tė shpallė ditėn e fundit tė planetit tonė. Ekziston njė ngjashmėri tė madhe nė mes tė asaj qė ai rrėfen dhe qė Allahu zbulon, si nė vijim:
  Data: 21 Gusht, 2126
  Fundi i Botės
  Vendi: Toka

  …Koka e vogėl e kometės zbulon fuqinė e tmerrshme shkatėrruese tė saj. Po i afrohet planetit tė Tokės me njė shpejtėsi marramendėse prej 40,000 miljave nė orė, 10 milja pėr ēdo sekond Ć¢ā‚¬“ njė trilion tona akulli dhe shkėmbinjėsh, e pėrcaktuar tė godas me njė shpejtėsi 70 herė shpejtėsia e zėrit.

  …Drejtpėrdrejt mbi pikėn zero (epiqendrėn e shpėrthimit), qielli ēahet mė dysh. Njė mijė milje kub ajėr pėrplasen tutje. Njė gisht i flakės pėrcėlluese mė i gjerė se njė qytet lėvizė nė formė harku nė drejtim tė tokės dhe pesėmbėdhjetė sekonda mė vonė ngulet nė Tokė. Planeti dridhet me njė fuqi prej dhjetė mijė tėrmetesh. Njė valė goditėse e ajrit tė zhvendosur pėrshkon sipėrfaqen e globit, duke rrafshuar ēdo ndėrtesė, duke bėrė hi e pluhur gjithēka qė i ndodhet nė rrugė. Terreni i rrafshėt pėrreth vendit tė pėrplasjes ngritet nė njė unazė malesh tė lėngėta disa milje tė larta, duke shfaqur zorrėt e Tokės nė njė krater qindra milje tė gjatė. Muri i shkėmbinjėve tė shkrirė derdhet jashtė, duke e mbuluar pejzazhin si njė mbulesė qė lėvizė ngadalė…

  Pėrbrenda vet kraterit, triliona tonė shkėmbinjėsh avullohen. Shumė mė tepėr spėrkatet lartė, njė pjesė e saj hidhet lartė nė hapėsirė. Edhe mė shumė ėshtė flakur pėrgjatė gjysmės sė njė kontinenti pėr tė rėnė poshtėė me qindra apo edhe me mija milje larg, duke shkaktuar shkatėrrim tė madh nė gjithēka nėn tė. Njė pjesė e lėndės sė shkrirė qė hidhet jashtė bie nė oqean, duke shkaktuar dallgė gjigante qė vetėm sa e rritin ērregullimin qė pėrhapet.
  Njė shtyllė e gjerė e pluhurit pėrhapet nė atmosferė, duke e mbėshtjellur diellin pėrgjatė tėrė planetit. Tani drita e diellit zėvendėsohet me njė shkėlqim ogurzi drithėrues tė njė miliardė meteorėve, qė e pjekėn tokėn nėn to me nxehtėsinė e tyre pėrcėlluese, pasiqė materiali i zhvendosur kthehet furishėm prapa nė atmosferė nga hapėsira. 30
  Padyshim se ky pėrshkrim nuk ėshtė larg tė vėrtetės. Vetėm njė kometė mund tė shkaktojė njė dėm tė tillė, por ne nuk e dimė se kur do tė pėrplaset me Tokėn. Pa marrė parasysh se sa njerėzit pėrpiqen tė mohojnė ekzistencėn e Ditės sė Gjykimit, mund t'iu kundėrvihet si njė mundėsi qė ėshtė mė e afėrt se qė e mendojnė ata, sepse Kur'ani zbulon se:

  Vetėm Allahut i takon fshehtėsia e qiejve dhe e Tokės! ēėshtja e Orės (Kijametit) ėshtė larg vetėm sa hedh njė shikim, ose edhe mė afėr. Allahu ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo send. (Sure Nahl: 77)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:19

  VRIMAT E ZEZA

  Nė kohėn e sotme, shkencėtarėt besojnė se vrimat e zeza me masė enorme ekzistojnė nė qendėr tė shumė galaktikave. Forca e tyre e madhe gravitacionale gllabėron rrezatimin vetjak tė tyre dhe gjithēka tjetėr qė vie brenda fushės sė saj, njė veprim qė vetėm se rritė mė shumė madhėsinė e saj dhe forcėn e saj gravitacionale. Ato mund tė tėrheqin brenda yje shumė herė mė tė mėdha se ato, planete, vrima tė zeza mė tė vogla dhe madje edhe galaktika tė tėra. Pasiqė planeti jonė lėvizė me shpejtėsi nė boshllėkun e pafund tė hapėsirės, njė ditė do tė mund tė hynte nė zonėn e gravitacionit tė njė vrime tė zezė.

  Vrimat e zeza janė dukuria mė e ngjeshur qė tėrheq brenda ēdo gjė. Forca e tyre gravitacionale ėshtė aq e fuqishme sa qė asgjė qė ndodhet nė udhėn e saj s'mund t'i ikė. Sikurse njė fshesė elektrike, vrimat e zeza gllabėrojnė gjithēka nė spektrin e tyre gravitacional: planetet, satelitėt, asteroidet dhe madje yjet. Me tė hyrė tė tyre nė kėtė fushė tė gravitacionit, ato nuk mund tė ikin.

  Pse vrimat e zeza gllabėrojnė ēdo gjė?

  Siē e dimė, secili objekt ushtron njė forcė tė caktuar gravitacionale. Pėr shembull, nėse e hedhim njė gur lartė, do tė ngritet lartė derisa tė humbas shpejtėsinė e tij dhe pastaj bie nė tokė me anė tė forcės sė gravitacionit. Qė njė objekt t'i shmanget gravitacionit tė Tokės, duhet tė tejkalojė njė shpejtėsi tė caktuar nė njė drejtim (shpejtėsi). Nėse njė raketė don tė lirohet prej gravitacionit tė Tokės, duhet tė arrijė njė shpejtėsi qė mund ta mposhtė gravitacionin: 11.2 kilometra (7 milje) nė selond.

  Pėr t'iu shmangur njė vrime tė zezė, objekti duhet tė lėvizė mė shpejtė se shpejtėsia e dritės. Mirėpo, pasiqė asgjė nuk mund tė tejkalojė shpejtėsinė e dritės, asgjė s'mund t'i shmanget gravitacionit tė njė vrime tė zezė, as edhe tufat e dritės qė lėvizin me njė shpejtėsi prej 300,000 kilometrave (190,000 miljave) nė sekond. Pasiqė as edhe drita s'mund t'i shmanget, vrimat e zeza janė gjithmonė tė errėta. Nuk ekziston asnjė arsye pse planeti jonė qė lėvizė me shpejtėsi tė mėdha nėpėr hapėsirė, s'do tė duhej tė futej nė fushėn gravitacionale tė njė vrime tė zezė. Nė tė vėrtetė, shkencėtarėt nė Amerikė kanė zbuluar ekzistencėn e dy vrimave tė zeza aktive nė qendrėn e galaktikės sonė, secila duke qenė nė gjendje qė tė gllabėrojė me miliona yje mė tė mėdha se Dielli jonė.

  Shoqata e astronomėve amerikan sė voni botoi njė raport shkencor nė tė cilin thot se njėra prej vrimave tė zeza ėshtė mu nė qendėr tė galaktikės sonė, vetėm 26,000 vite drite larg prej Tokės (njė vit drite ėshtė gati 9.5 trilion kilometra apo pothuajse gjashtė trilion milje). Quhet "Shigjetari A" apo "Ylli-A," 31 dhe ėshtė poaq i madh sa sistemi ynė diellor, por ka njė masė me miliona herė mė tė madhe. Bazuar nė llogaritjet, masa e saj ėshtė 2.6 miliardė herė ajo e Diellit dhe gllabėron yjet me njė shpejtėsi prej 965 kilometrave (600 miljeve) nė sekond. Ky padyshim ėshtė njė zbulim i rėndėsishėm dhe paraqet njė rrezik tė madh pėr planetin tonė.
  Vrima tjetėr e zezė, "Besnikja e vjetėr (Old Faithful)" ka njė formė sferike, ėshtė shumė mė e madhe dhe ėshtė 40,000 vite drite larg. Ajo i nganė njė monstrumi tė pangopshėm qė gllabėron tė gjitha yjet nė afėrsi tė saj.

  Fakti se Ylli-A gllabėron yjet nė rrethinėn e tij me njė shpejtėsi prej 965 kilometrave (600 milje) nė sekond tregon se forca e tij gravitacionale rritet me secilin yll qė gllabėron. Prandaj, nė fund tė kėtij procesi, shpejtėsia e shkallėzuar me tė cilėn ajo tėrheq objektet brenda saj do tė arrijė njė madhėsi tė pabesueshme.

  Pasiqė vrimat e zeza gllabėrojnė dritėn, ato nuk mund tė shihen apo perceptohen madje edhe me anė tė teleskopėve mė tė zhvilluar dhe teknologjisė tjetėr. Prandaj, shkencėtarėt duhet tė pėrcaktojnė ekzistencėn e tyre pėrmes hulumtimeve dhe matjeve. Duke pėrdorur mjete tė tilla, shkencėtarėt tashmė kanė vėrtetuar ekzistencėn e disa vrimave tė zeza. Mirėpo, ka shumė tė ngjarė se ende nuk janė zbuluar shumė mė tepėr sosh pasiqė niveli i tanishėm i hulumtimeve ėshtė i pamjaftueshėm.

  Shumė shkencėtarė besojnė se Dielli jonė ka njė binjak, i cili me sa duket u shėndrrua nė vrimė tė zezė. Arsyetimi qė qėndron pas kėtij supozimi ėshtė se tė gjitha yjet tjera nė sistemin tonė diellor ekzistojnė nė grupe prej dy, tre dhe pesė sosh, pėrveē Diellit tonė. Provat qė e mbėshtesin kėtė janė tė konsiderueshme dhe po analizohen. Duke qenė se Dielli ėshtė vetėm 150 milionė kilometra (93 milionė milje) larg prej Tokės, rreziku i mundshėm ėshtė i pamohueshėm. Thėnė shkurt, nuk ekziston ndonjė arsye pse Toka tė mos bie nė fushėn gravitacionale tė njė vrime tė zezė nė ēdo moment.

  Shumė shkencėtarė besojnė se njė vrimė e zezė do tė asgjėsojė Tokėn duke e gllabėruar atė. Madje edhe nėse Toka i shmanget kėtij fundi, ekziston njė rrezik i madh qė njė vrimė e zezė tė kalojė pranė sistemit tonė diellor. Dhe ē'do tė ndodhte nėse njė vrimė e zezė t'i afrohej qetėsisht sistemit tonė diellor? Njė gjė e tillė do tė ndryshonte orbitat e shumė planeteve, gjė qė natyrisht do tė ndikonte nė barazpeshėn e Tokės. Qindra e madje edhe mijėra asteroide do tė mund tė ndikoheshin nga njė forcė e tillė gravitacionale. Shumė prej tyre do tė gllabėroheshin nga vrima e zezė dhe qindra apo mijėra sosh do tė binin nė Tokė.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:20

  ALLAHU ĖSHTĖ I GJITHĖFUQISHĖM


  Pėr shumė vite, njerėzit janė pyetur se si do tė vdes gjithėsia. Shumė mundėsi na shfaqen nė mendje, por Allahu mund tė bėj qė kjo tė ndodhė pa asnjė shkak dhe krejt papritur. Mundėsitė e zbuluara me anė tė hulumtimeve shkencore pėrbėjnė njė paralajmėrim dhe na japin mundėsinė qė tė mendojmė dhe t'i drejtohemi Allahut para se tė vie ajo Ditė e vėshtirė sipas vullnetit tė Tij. Besimtarėt janė tė sigurt se Dita e Gjykimit do tė ndodhė nė kohėn e paracaktuar nė praninė e Tij. Tė gjithė njerėzit do ta pėrjetojnė atė, sepse do tė jenė tė pėrfshirė nga i Gjithėfuqishmi, si nė vazhdim:

  Ose, mund tė bėjmė qė ti ta shohėsh atė qė Ne u premtuam (dėnimin), ngase ata janė tė pėrfshirė plotėsisht nė fuqinė Tonė. (Sure Zuhruf: 42)

  Shumė ngjarje mund tė bėjnė qė rregulli ekzistues i Tokės tė rrėnohet dhe e tėrė jeta tė asgjėsohet. Veē kėsaj, me kalimin e kohės, shkaqe madje edhe mė tė mundshme u shtohen atyre qė tashmė ekzistojnė. Shumė shenja tregojnė se bota jonė ėshtė duke lėvizur me shpejtėsi drejt fundit tė saj tė paracaktuar, madje edhe nėse shumica e njerėzve e mohojnė ekzistencėn e Ditės sė Gjykimit. Kur'ani e vė nė pah kėtė tė vėrtetė nė vargun vijues:

  S'ka dyshim se Ora (momenti/kijameti) do tė vijė pa tjetėr, por Unė e kam fshehur atė qė secili njeri tė shpėrblehet pėr atė qė ka bėrė. (Sure Ta Ha: 15)
  Shkencėtarėt kanė arritur njė konsensus, tė bazuar nė tė dhėnat shkencore, se gjithėsia do tė asgjėsohet. Gazetat, revistat, programet televizive dhe mediumet tjera shpesh i informojnė njerėzit pėr zbulimet mė tė reja shkencore. Hulumtuesit tė cilėt janė tė vetėdijshėm pėr kėto fakte po kėrkojnė mėnyra pėr tė parandaluar fatkeqėsi tė tilla pėr tė vonuar vdekjen e gjithėsisė. Njė tjetėr fushė e hulumtimeve pėrqendrohet nė ndryshimet e mundshme qė do tė mund tė ndodhnin nė Tokė dhe nė atė se cilat do tė ishin efektet e tyre pėr jetėn po ta godiste njė katastrofė e tillė. Tė dhėnat qė rezultojnė bartin njė ngjashmėri mahnitėse me shumė ngjarje tė parashikuara nė Kur'an.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:21

  PASI TĖ VDES GJITHĖSIA


  Nė Ditėn e Gjykimit, ēdokush do ta shoh realitetin qartė. Mosbesimtarėt do tė jenė tė pėrballur me realitetin e Ahiretit nė tė cilin ata nuk besuan kurrė, u zmbrapsėn nga tė menduarit pėr tė dhe e refuzuan. Ata do tė shohin pasojat e gabimit tė tyre dhe do tė kėrkojnė rrugėdalje me kėmbėngulje; mirėpo, nuk do ta gjejnė. Ata do tė kenė takuar njė fund shkatėrrimtar dhe do tė jenė pėrplot pendim. Kur'ani rrėfen psikologjinė e tyre nė hollėsi.

  Tė pėrballur me Ditėn e Gjykimit, dėshiruan apo jo, ata do tė jenė dėshmitarė tė ngjarjeve unike pasi t'i fryhet Surit: tė shkatėrrimit tė Tokės dhe qiejve dhe tė shkatėrrimit tė gjithėsisė dhe gjithė asaj qė ajo pėrmban. Pasi tė ketė pėrfunduar kjo, Allahu do t'i rikrijojė qiejtė, botėn dhe njerėzimin pėrsėri. Allahu, i Cili krijoi qiejtė, Tokėn dhe tė gjitha botėrat, padyshim se ka fuqi tė krijojė tė ngjashme me to, sepse:

  A nuk e kuptuan ata se Allahu qė krijoi qiejt e Tokėn ėshtė i plotėfuqishėm qė tė krijojė ashtu siē janė ata, dhe Ai u ka caktuar afatin (e vdekjes e tė ringjalljes) nė tė cilin nuk ka dyshim? Por zullumqarėt nuk deshėn tjetėr, vetėm tė refuzojnė. (Sure Isra: 99)

  A nuk e dinė ata se Allahu qė krijoi qiejt dhe Tokėn dhe nuk u lodh nė krijimin e tyre, ka fuqi t'i ngjallė tė vdekurit? Po, Ai ėshtė i plotfuqishėm pėr ēdo send. (Sure Ahkaf: 33)

  Ngjarjet e Ditės sė Gjykimit do tė sjellin qiej tė rinjė dhe njė botė tė re, sepse ky ėshtė vullneti i Tij. Njerėzit do tė sillen nė praninė e Tij pėr tė dhėnė llogari pėr gjithė ēka kanė punuar, sepse:

  Ditėn kur toka ndryshohet nė tjetėr tokė, e edhe qiejt nė tjerė qiej, e ata (njerėzit) tė gjithė dalin sheshazi para Allahut, Njė, Mbizotėruesit. (Sure Ibrahim: 48)

  Kjo Ditė e vėshtirė pėrkufizohet si "Dita e Shpėrblimit," "Fundi i Botės," apo "Dita e Fundit" nė Kur'an. Toka dhe qiejt e krijuar pėrsėri do tė jenė tė amshueshme dhe njerėzimi do tė ringjallet. Besimtarėt dhe mosbesimtarėt do tė ndahen dhe do tė dėrgohen nė vendet e tyre pėrkatėse nė jetėn e pėrjetshme. Askush, pėrfshirė edhe mosbesimtarėt, s'do tė jetė i huaj nė kėtė ditė.

  Besimtarėt, tė cilėt u pėrgatitėn pėr jetėn e tyre nė Ahiret, do tė gjejnė ngjarjet e kėsaj Dite saktėsisht ashtu siē i parashikoi Kur'ani dhe do tė kenė prehjen e pranimit tė asaj qė Allahu u premtoi. Nė anėn tjetėr, mosbesimtarėt do tė pėrjetojnė njė frikė, pendim dhe shqetėsim tė pashpjegueshėm, sepse ata i kaluan jetėrat e tyre duke iu kundėrvėnė sistemit tė Allahut. Por nė kėtė moment ata do tė jenė tė vetėdijshėm pėrplot dhimbje pėr gabimin e tyre. Ata do tė jenė ballė pėr ballė me tė vėrtetėn pėr tė cilėn njė kohė menduan me fjalėt "ēka nėse kjo ėshtė e vėrtetė" nė pasiguri dhe frikė. Ata do t'i fillojnė ēastet e tyre tė para tė ndėshkimit tė tyre tė pėrjetshėm, i cili s'mund tė parandalohet apo tė shmanget dhe janė tė gjykuar qė ta pėrjetojnė kėtė gjendje pėrgjithmonė, sepse:

  Si e mohoni Allahun, e dihet se ju ishit tė vdekur, e Ai ju ngjalli, mandej ju bėn tė vdisni e pastaj ju ringjall, e mandej tek Ai do tė ktheheni? (Sure Bekare: 28)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:22

  TINGULLI I DYTĖ I SURIT DHE DITA E RINGJALLJES


  E atyre qė iu ėshtė dhėnė dija dhe besimi thonė: "Ju keni qėndruar aq sa u pat caktuar Allahu deri nė Ditėn e Ringjalljes. E kjo pra ėshtė Dita e Ringjalljes, por ju ishit qė nuk e pranonit." E atė ditė pėr ata qė bėnė zullum, arsyetimi nuk u bėn dobi e as qė kėrkohet prej tyre tė justifikohen. (Sure Rum: 56-57)

  Allahu u dėrgoi tė Dėrguarit e Tij gjithė popujve gjatė historisė pėr t'i bėrė me dije pėr ekzistencėn e Tij dhe pėr Ditėn e Gjykimit dhe pėr t'i thirrur nė besim. Por siē zbulon Kur'ani, pėrveē njė pakice tė vogėl, shumica e njerėzve zgjidhėn pėr tė mos besuar, kundėrshtuan Allahun dhe tė Dėrguarit e Tij dhe mohuan ringjalljen, siē zbulojnė vargjet nė vazhdim:

  Ata u betuan nė Allahun, me betimin e tyre tė fortė se Allahu nuk e ringjall atė qė vdes! Po, (i ringjall) ai ėshtė premtim i Tij i prerė, por shumica e njerėzve nuk e dinė. I ringjall pėr t'ua sqaruar atyre atė pėr ēka pėrēaheshin dhe pėr t'ua bėrė me dije atyre qė nuk besuan se me tė vėrtetė ishin gėnjeshtarė. (Sure Nahl: 38-39)

  (Paria e popullit tė Nuhit tha:) "E nėse i pėruleni njė njeriu qė ėshtė si ju, vėrtet, atėherė do tė jeni tė humbur e tė mashtruar. Mos vallė ai po ju premton se pasi qė tė vdisni, tė bėheni dhe e eshtra (tė kalbur), do tė nxirreni tė gjallė?" Sa larg e larg ėshtė sendėrtimi i asaj qė premtoheni! Nuk ka tjetėr, pos jetės sonė tė kėsaj botė, vdesim, lindim dhe ne nuk do tė ringjallemi." (Sure Mu'minun: 34-37)

  Njėra prej arsyeve kryesore qė qėndron pas mohimit tė tyre ėshtė se ata e konsiderojnė kėtė jetė si jetėn e vetme qė ekziston. Ky gjykim i gabuar i shtynė ata tė mendojnė se ekziston vetėm mosqenia pas vdekjes, gjė qė u jap atyre zemėr ta refuzojnė ringjalljen, ngjarjet e shpallura nė Kur'an dhe Ditėn e Gjykimit, edhepse tė gjitha gjallesat dhe bota do tė vdesin. Kur'ani jap shumė shembuj, disa prej tė cilėve janė dhėnė mė poshtėė:

  Ai na solli Neve shembull, e harroi krijimin e vet e tha: "Kush i ngjall eshtrat duke qenė ata tė kalbur?" Thuaj: "I ngjall Ai qė i krijoi pėr herė tė parė, e Ai ėshtė shumė i dijshėm pėr ēdo krijim. Ai qė prej drurit tė gjelbėr ju bėri zjarrin, e ju prej tij ndezni." A nuk ėshtė i fuqishėm Ai, qė krijoi qiejt e Tokėn, tė krijojė njerėz sikundėr qė i krijoi ata? Po, Ai ėshtė krijuesi, i dijshmi. Kur Ai dėshiron ndonjė send, urdhėri i Tij ėshtė vetėm t'i thotė: "Bėhu!" dhe menjėherė bėhet. I lartė ėshtė Ai. Nė dorėn e Tij ėshtė pushteti mbi ēdo send dhe vetėm te Ai do tė ktheheni. (Sure Ja Sin: 78-83)

  Nga argumentet e Tij ėshtė edhe toka qė ti e sheh tė thatė (shkretėtirė), e kur Ne i lėshojmė asaj shiun, ajo gjallėrohet e shtohet. S'ka dyshim se Ai qė e ngjalli atė, do t'i ringjallė tė vdekurit. Padyshim Ai ka mundėsi pėr ē'do gjė. (Sure Fussilet: 39)

  Madje edhe krijimi i njerėzimit nė vetvete ėshtė njė provė e rėndėsishme e ringjalljes. Secili person u shėndrrua nė njė qenie komplete prej njė spermatozoidi tė vetėm dhe njė vezoreje. Fakti se, me kalimin e kohės, njė qelizė e vetme bėhet njė qenie qė mendon, sheh dhe gjykon pa asnjė ndėrhyrje njerėzore ėshtė njė tregues i qartė i krijimit. Allahu e krijoi njerėzimin prej asgjėsė dhe ashtu Ai mundet me lehtėsi tė ribashkoj eshtrat e derdhur tė secilit person pėr ta rikrijuar atė. Njerėzit qė shpėrfillin kėtė krijim e injorojnė vet ekzistencėn dhe arsyen e tyre dhe e refuzojnė ringjalljen e tyre me njė guxim djallėzor. Ky ėshtė njė akt i paturpėsisė sė madhe, sepse njerėzit e tillė marrin njė qėndrim kundėr Allahut dhe do tė ballafaqohen me kėtė realitet nė Ahiret. Pas Ditės sė Gjykimit, pėr tė cilėn njerėzit do tė bėhen tė vetėdijshėm me tingullin e parė tė Surit, tingulli i dytė do t'i bėjė me dije ata se ringjallja ka ardhur. Duke dalur prej varreve tė tyre, ata do tė qėndrojnė duke pritur nė fillimin e jetėrave tė tyre tė pėrjetshme, siē e bėn tė qartė vargu vazhdim:

  Dhe i fryhet Surit dhe bie i vdekur ēka ka nė qiej dhe nė tokė, pėrveē atyre qė do Allahu (tė mos vdesin), pastaj i fryhet atij herėn tjetėr, dhe ja, tė gjithė ata tė ngritur e presin (urdhėrin e Zotit). (Sure Zumer: 68)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:22

  VEĒORITĖ E DITĖS SĖ GJYKIMIT


  Allahu do ta shkaktojė Ditėn e Gjykimit me tė njėjtėn lehtėsi me tė cilėn Ai krijoi Tokėn, qiejt dhe njerėzimin. Njė ngjarje e tillė pohohet me fjalė tė tilla si "jashtė ēdo dyshimi" dhe "i sigurt/i padyshimtė." Kėto fjalė, tė cilat shprehin njė gjė absolutisht tė sigurt, shtojnė frikėrespektin e besimtarėve pėr Allahun dhe pėrpjekjet e tyre nė Tokė dhe u japin pėrgjigje dyshimeve dhe refuzimit tė mosbesimtarėve pėr atė Ditė nė mėnyrėn mė tė qartė.

  Pikėrisht sikurse nė tė kaluarėn, shumica e njerėzve ose e refuzojnė haptazi ose kanė braktisur religjionin e vėrtetė pėr njė tė rrejshėm tė bazuar dhe tė shkrirė me traditėn dhe folklorin. Mirėpo, nuk ka ndonjė shpjegim tė arsyeshėm pėr ata qė dinė tė mendojnė dhe tė gjykojnė normalisht pėr tė shpėrfillur mundėsinė e Ditės sė Gjykimit. Tė dhėnat shkencore gjithashtu sugjerojnė sė fundi i Tokės ėshtė afėr. Disa njerėz vazhdojnė tė shpėrfillin kėtė fakt sepse ata nuk e njohin dhe nuk e vlerėsojnė Allahun ashtu siē duhet dhe kėshtu devijojnė prej udhėzimit tė vėrtetė tė Kur'anit dhe nuk mendojnė se do tė japin pėrgjegjėsi pėr veprimet e tyre atė Ditė.
  Besimtarėt, tė cilėt veprojnė me frikėrespekt ndaj Allahut, janė tė vetėdijshėm pėr fundin qė po afron, ndėrsa ata tė cilėt ndjekin udhėzimin e unit tė tyre egoist shpėrfillin kėtė tė vėrtetė madhėshtore. Allahu zbulon kėtė realitet si nė vazhdim:
  Thuaj: "Allahu ju jap jetė dhe ju bėn tė vdisni, e pastaj do t'ju tubojė nė Ditėn e Ringjalljes pėr tė cilėn nuk ka dyshim. Por shumica e njerėzve nuk e dinė kėtė. (Sure Xhathije: 26)

  Ata tė cilėt e shpėrfillin tė vėrtetėn, pėrkundėr tė qenit vazhdimisht tė thirrur nė religjion, munden vetėm ta kuptojnė plotėsisht fundin rrėnqethės qė i pret ata nė Ditėn e Gjykimit. Vetėm kur ata tė pėrballen me gjithė atė qė mohuan do ta shohin qartė boshllėkun e pėrpjekjeve tė tyre:

  (Nė Ditėn e Kėrcėnimit, atyre do t'u thuhet:) "Ju ishit tė pavėmendshėm pėr kėtė (ditė), e Ne ua tėrhoqėm perdėn tuaj dhe sot shikimi ėshtė i mprehtė." (Sure Kaf: 22)

  Arsyeja pse ata nuk mund ta kuptojnė kėtė Ditė madhėshtore ėshtė se ata besojnė tej masė nė udhėzimin e epsheve dhe mendimeve tė tyre, janė tė pėrkushtuar vetėm ndaj dėshirave dhe interesave tė tyre vetjake dhe ia kthejnė shpinėn tė vėrtetės, duke verbuar kėshtu vetėdijet e tyre, tė cilat do tė mund t'ua largonin perdet e mosdijes sė tyre.
  Allahu zbulon se njerėzit tė cilėt kėrkojnė dynjanė ndjekin unet e tyre egoiste dhe shpėrfillin vetėdijet e tyre. Si pasojė, ata nuk posedojnė arsye. Ky ėshtė kuptimi qė qėndron pas thėnies Kur'anore qė tė tillėt do t'i kenė zemrat e mbyllura, gjė qė e bėn tė pamundshme pėr ta tė shohin dhe ta dallojnė tė vėrtetėn. Por, nė Ditėn e Gjykimit, ata do tė jenė dėshmitarė tė ekzistencės dhe madhėshtisė sė Allahut, si edhe tė vėrtetėsisė sė premtimit tė Tij.

  Po tė besonte njė person nė Ditėn e Gjykimit dhe nė ngjarjet e saj madje edhe pėr njė moment apo tė merrte parasysh mundėsinė e vėrtetėsisė sė saj vetėm pėr njė sekond, ai ose ajo do tė ndiente njė frikė tė papėrshkrueshme. Duke e refuzuar mundėsinė e ekzistencės sė Ahiretit qė nga fillimi apo duke mos menduar kurrė pėr tė bėn qė disa njerėz tė ēorientohen dhe tė mendojnė se do tė hyjnė nė njė gjendje tė mosqenies pas vdekjes. Pasiqė ata nuk mendojnė pėr frikėn e tė shėndrruarit nė mosqenie, e kanė mė lehtė tė besojnė kėtė se sa tė besojnė nė Ditėn e Gjykimit dhe nė Ahiret. E tillė ėshtė strategjia e Shejtanit, sepse ai kėrkon t'i ndalojė njerėzit pėr tė mos menduar pėr gjėra tė tilla dhe i nxitė ata tė shpenzojnė kot jetėrat e tyre tokėsore me dėshira pėr superioritet tė paarritshėm dhe dėshira pėr pasuri tė madhe. Kjo ėshtė njėra prej arsyeve kryesore pse njerėzit e injorojnė Ahiretin. Mirėpo, realiteti i tij do tė ngjallė pendim dhe frikė rrėnqethėse, sepse ata do tė jenė tė paaftė t'i shmangen kėsaj Dite tė vėshtirė, meqė:

  Me qafat e zgjatura, sy tė ngujuar, duke shpejtuar drejt Thirrėsit. Mosbesimtarėt do tė thonė: "Kjo ėshtė ditė e vėshtirė!" (Sure Kamer: Cool
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:23

  RINGJALLJA E TĖ VDEKURVE


  Dhe i fryhet Surit dhe bie i vdekur ēka ka nė qiej dhe nė tokė, pėrveē atyre qė do Allahu (tė mos vdesin). Pastaj i fryhet atij pėr herė tė dytė, dhe ja, tė gjithė ata tė ngritur e presin (urdhėrin e Zotit). (Sure Zumer: 68)

  Siē theksohet nė kėt ajet, kur i fryhet Surit pėr tė dytėn herė, varret do tė zbrazen. Pasiqė askush apo asnjė forcė nuk mund ta pėrballojė apo vonojė urdhėrin e Zotit tonė, tė gjithė tė vdekurit do tė ringjallen, pėrkundėr mohimit tė tyre se njė gjė e tillė do tė ndodhte ndonjėherė. Kur'ani thot:

  Nga argumentet e Tij ėshtė qė me fuqinė e Tij bėri tė qėndrojė (pa shtyllė) qielli e Toka, mandej kur t'ju thėrret juve me njė tė thirrme prej tokės, ju menjėherė do tė dilni. (Sure Rum: 25)

  Ata (idhujtarėt nė dynja) thonė: "A thua do tė bėhemi pėrsėri kėshtu si jemi edhe pasi tė jemi bėrė eshtra tė kalbur, tė ngrėnė prej krimbave?" Ata thonė: "Atėherė, ai kthim do tė jetė dėshpėrues pėr ne!" Po ajo (ringjallja) nuk do tė jetė tjetėr pos njė Thirrje (Klithje) e Madhe, dhe ata pėrnjėherė do tė gjendjen mbi sipėrfaqen e tokės, tė zgjuar krejtėsisht! (Sure Nazi'at: 10-14)

  Njerėzit sillen sikurse kjo botė do tė ekzistojė pėrgjithmonė. Ky ėshtė njėri prej gabimeve mė tė mėdha tė jetėrave tė tyre, sepse ajo i shtynė ata tė mendojnė se rregulli mahnitės i botės, i krijuar prej Allahut, ėshtė i vetmjaftueshėm dhe i amshueshėm. Por pasiqė vdesin, do tė shohin se vdekja nuk i jap fund gjithēkaje, mė tepėr, ėshtė fillimi i jetėrave tė tyre tė amshueshme. Duke besuar se do tė hynin nė mbretėrinė e mosqenies, ata papritur mbėrthehen nga llahtari kur tė dėgjojnė tingullin e dytė tė Surit. Shkrimet e veprave tė tyre ende nuk janė shpalosur, dhe as qė kanė shijuar atė qė ėshtė ndarė pėr ta. Sidoqoftė, ata thonė "Tė mjerėt ne!" dhe ngriten prej varreve tė tyre. Nė realitet, ata e dinin se kjo ditė do tė vinte. Kur'ani pėrshkruan frikėn e tyre atė Ditė, si vijon:

  E thonė: "Tė mjerėt ne! Po kush na ngriti prej ku ishim tė shtrirė nė varre?" Kjo ėshtė ajo qė na premtoi i Gjithėmėshirshmi dhe e vėtetuan tė Dėrguarit. (Sure Ja Sin: 52)

  Tani ėshtė tepėr vonė, sepse jetėrat e tyre nė Tokė nuk japėn as kėnaqėsi tė vėrtetė dhe as rehati tė vėrtetė dhe gjithēka qė ata kishin bėrė deri atėherė vetėm se pėrgatiti pėr ta kėtė ditė mė tė vėshtirėn prej tė gjithave.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:23

  Ata do t'i drejtohen Thirrėsit


  Atė ditė, ata do tė shkojnė pas Thirrėsit, e nuk do t'i largohen fare atij. Para tė Gjithmėshirshmit do tė ulen zėrat e nuk do tė dėgjohet tjetėr pos njė zė i ulėt (pėshpėritje). (Sure Ta Ha: 108)

  Kur njerėzit tė dalin prej varreve tė tyre dhe fillojnė tė vrapojnė nė drejtim tė njė thirrje, ēfarė ata kurrė mė parė nuk kanė ndėgjuar, ata s'do tė ndalojnė sė vrapuari derisa tė arrijnė vendin prej nga u thirrėn. Besimtarėt do tė arrijnė tė kėnaqur dhe tė qetė, ndėrsa mosbesimtarėt do tė arrijnė sikurse tė kishin parandjerė atė qė i pret, duke thėnė vazhdimisht "Kjo ėshtė njė ditė e vėshtirė!" (Sure Kamer: Cool. Tani ėshtė koha pėr t'u tubuar dhe asgjė s'mund ta ndalojė kėtė. ēdokush qė ka jetuar ndonjėherė do tė tubohet dhe do tė fillojė tė lėvizė me shpejtėsi, me habi dhe bindje ndaj Allahut, drejt ndėshkimit tė tyre. Ikja dhe kthimi nė Tokė janė tė pamundshme dhe i gjithė pendimi i padobishėm. Frika dhe llahtari do ta mbėrthejė tėrė qenien e tyre, sepse:

  Ditėn kur duke u ngutur dalin prej varreve, sikur nguteshin te idhujt, me shikimet e tyre tė pėrulura tė kapluara nga poshtėėrimi. Ajo ėshtė Dita qė u ishte premtuar. (Sure Me'arixh: 43-44)

  (Ata thonėSmile "Pasi tė vdesim ne, tė bėhemi dhe e eshtra tė kalbur, do tė ringjallemi prap? Edhe tė parėt tanė tė hershėm?" Thuaj: "Po, bile ju do tė jeni tė nėnēmuar!" (Sure Saffat: 16-18)

  Mosbesimtarėt, tė cilėt ishin tė pavėmendshėm ndaj kufizimeve tė Allahut, qė ishin mendjemėdhenjė dhe tė pabindur nė Tokė, tani do tė bėhen shumė tė bindur dhe tė nėnshtruar. Ata do pasojnė thirrjen pa kushtėzim, sepse do tė jenė tė paaftė tė veprojnė sipas vullnetit tė tyre. Ata do t'i jenė nėnshtruar Allahut dhe do t'i pėrulen vullnetit tė Tij, deshėn apo jo, sepse jeta e udhėhequr nga egoja qė ata jetuan nė dynja tani ka marrė fund. Ata do ta kuptojnė qartė paaftėsinė e tyre para Allahut, ashpėrsinė e ndėshkimit tė Tij dhe tė vėrtetėn qė del nga kjo:

  Pra, largohu prej tyre. Ditėn kur Thirrėsi u kumton atyre njė gjė tė tmerrshme. (Sure Kamer: 6)

  Tė gjithė njerėzit mė nė fund do ta kuptojnė se nuk kanė mundėsi tjetėr veēse t'i binden Allahut dhe t'i pėrulen vullnentit tė Tij. Ata s'do tė jenė nė gjendje tė veprojnė ndryshe, madje edhe po tė dėshironin.

  Kjo Ditė e premtuar ėshtė njė ditė jashtėzakonisht tragjike pėr mosbesimtarėt. Llahtari i Ditės sė Takimit dhe pėrvoja e frikshme e ngritjes prej varreve ėshtė e pamohueshme. Njerėzit do t'i shohin paraardhėsit e tyre duke u pėrballur me tė njėjtin realitet me tė cilin ata pėrballen dhe se Allahu ka mbajtur premtimin e Tij.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:24

  Ata do tė jenė si karkaleca tė shpėrndarė


  Shembull i keq u takon atyre qė nuk besojnė nė botėn tjetėr, ndėrsa Allahut i takon shembulli mė i lartė. Ai ėshtė Fuqiploti, I Urti. (Sure Nahl: 60)

  Siē thuhet nė kėtė ajet, secili shembull i dhėnė prej Allahut e pėrshkruan kėtė rrethanė nė mėnyrėn mė tė ngjeshur dhe nė mėnyrėn mė tė mirė. Pėr kėtė arsye, Kur'ani thekson se secili prej ajeteve tė tij ėshtė "Urtėsi e pėrsosur" (Sure Kamer: 5). Duke e marrė parasysh kėtė fakt, ēdo pėrshkrim i dhėnė nė Kur'an na bėn tė mundshme qė tė pėrfytyrojmė Ditėn e Gjykimit dhe gjendjen e njerėzve.

  Padyshim, premtimi i Allahut ėshtė i vėrtetė dhe tė gjithė shembujt dhe skenat e pėrshkruara do tė bėhen realitet. Pėr shembull, Kur'ani krahason njerėzit qė dalin prej varreve me karkalecat e shpėrndarė, si nė vazhdim:

  Dalin prej varreve tė tyre me shikim ė pėrulur, si karkaleca tė shpėrndarė. (Sure Kamer: 7)

  Kjo alegori na bėn tė mundshme qė tė pėrfytyrojmė atė moment nė mėnyrėn mė tė mirė. Mizėrimi i karkalecave ėshtė unik. Karkalecat qė migrojnė udhėtojnė nė mizėri tė mėdha dhe shkaktojnė dėme nė shkallė tė gjerė. Karkalecat mund tė fluturojnė ndėrmjet 1,500 dhe 1,800 metra (4,900 Ć¢ā‚¬“ 5,900 fut) mbi tokė dhe ata zbresin nė formė tė resė. Mizėritė e karkalecave mund tė migrojnė nė distanca tė mėdha shumė shpejtė dhe mbesin nė fluturim pėr periudha tė gjata. Disa mizėri mbulojnė njė rajon tė njė madhėsie 75 x 15 milje (120 x 25 kilometra), dhe pėrmbajnė rreth 150 miliardė karkaleca. 33

  Siē theksohet nė kėto vargje, me miliarda njerėz shfaqen nė tokė si tė kishin rėnė nga qielli pasiqė e dėgjojnė surin dhe, si karkalecat, do tė fillojnė tė lėvizin sė bashku drejt thirrėsit. Kur'ani pėrmend se:

  Nga argumentet e Tij ėshtė qė me fuqinė e Tij bėri tė qėndrojė (pa shtylla) qielli e Toka me urdhėrin e Tij. Mandej kur Ai t'ju thėrret juve me njė tė thirrme prej tokės, ju menjėherė do tė dilni. (Sure Rum: 25)

  Kjo ėshtė njė pamje mahnitėse, sepse tė gjithė njerėzit tė cilėt kanė jetuar ndonjėherė do tė dalin prej varreve tė tyre, do tė tubohen tė gjithė pėrnjėherė dhe do tė presin gjykimin e paraparė pėr ta.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:24

  Duke i mbajtur kokat e ngritura, ata do tė vrapojnė drejt njė vendi


  Nė atė Ditė, kokat e mosbesimtarėve do tė jenė tė ngritura lart, sytė e tyre tė mbėrthyer vetėm nė njė vend dhe do tė vrapojnė si tė ishin tė hipnotizuar. Ata janė duke lėvizur vetėm nė mėnyrėn e pėrcaktuar prej Allahut dhe me fytyrėn drejtuar me fytyrė tė kthyer drejt thirrjes. Nė pajtim me vullnetin e Allahut, ēdo njeri pėrveē besimtarėve, tė cilėt janė tė sigurt, do tė mbėrthehen nga njė frikė e madhe:

  Dhe nė ditėn e kijametit secili do t'i paraqitet Atij i vetmuar. Nuk ka dyshim se atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, i Gjithėmėshirshmi do t'u dhurojė (nė zemrat e tyre) dashurinė e Tij. (Sure Merjem: 95-96)

  Mosbesimtarėt do tė vrapojnė me frikė dhe habi, tė paaftė t'i shiqojnė tė tjerėt apo vetveten. Atyre madje as nuk ju shkon ndėrmend ta bėjnė kėtė. Nė Ditėn e Gjykimit, pasuria, fėmijėt apo ambiciet tokėsore do tė humbin vlerėn e tyre. ēdokush do tė jetė nė njė gjendje tė bindjes sė pakushtėzuar dhe e vetmja gjė e vlefshme ėshtė besimi. Allahu pėrshkruan gjendjen e mosbesimtarėve nė atė moment nė kėtė mėnyrė:

  E ti kurrėsesi mos e mendo Allahun si tė pakujdesshėm ndaj asaj qė veprojnė keqbėrėsit. Ai vetėm ėshtė duke i lėnė ata deri nė njė Ditė nė tė cilėn sytė shtangen (mbesin tė hapur). (Atė ditė), ata tė ngutur e duke i ngritur kokat e tyre lart, nuk lėvizin sytė e tyre (pėr tė shikuar), e zemrat e tyre janė tė zbrazėta (nga frika). (Sure Ibrahim: 42-43)

  ē'ėshtė me ata qė nuk besuan? Ata vrapojnė para teje, me qafa tė zgjatura dhe sy tė shtangur. Ulen nė grupe nė tė djathtė e nė tė majtė teje? A dėshiron secili prej tyre tė hyjė nė Xhennetin e begatshėm? (Sure Me'arixh: 36-38)

  Mosbesimtarėt s'do tė jenė nė gjendje tė pėrpiqen tė shpėtojnė vetveten apo madje tė mendojnė pėr kėtė. Zemrat e tyre do tė jenė tė zbrazėta dhe ata do tė jenė tė vetėdijshėm pėr fundin qė i pret ata. Njerėzit qė ngriten prej varreve tė tyre pėr t'u gjykuar dhe vrapimi i tyre do tė pėrfundojė me tubimin e tyre nė praninė e Zotit, si nė vazhdim:

  Para Zotit tėnd ata do tė rreshtohen nė rreshta: "Keni ardhur te Ne ashtu siē ju krijuam pėr herė tė parė. Po me tė vėrtetė! Edhepse keni pohuar se Ne nuk do tė pėrcaktojmė njė kohė pėr ju."(Sure Kehf: 48)

  Pjesa mė e madhe e njerėzve nuk besuan se ky takim do tė ndodhte ndonjėherė. Por nė atė Ditė madhėshtore, ata do tė mbėrthehen dhe do tė kuptojnė vėrtetėsinė e saj dhe se nuk mund t'i shmangen asaj.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 00:25

  TUBIMI PĖR GJYKIM


  Allahu e ka projektuar kėtė moment tė tė vėrtetės, ashtu siē i ka hije fuqisė dhe madhėshtisė sė Tij, tė cilėn mosbesimtarėt e shpėrfillėn dhe iu shmangėn gjatė gjithė jetės sė tyre, ndėrsa besimtarėt pėrgatiteshin pėr tė. Xhibrili dhe tė gjithė engjujt do tė mblidhen nė rreshta pėr gjykimin, tė gjithė njerėzit do tė gjykohen me drejtėsi dhe ata qė flasin do tė jenė nė gjendje tė flasin vetėm tė vėrtetėn:

  Atė ditė Xibrili dhe engjujt qėndrojnė tė rreshtuar, askush nuk flet pos atij qė e lejon i Gjithėmėshirshmi, dhe i cili e thotė tė vėrtetėn. (Sure Nebe': 38)

  Siē zbulon Allahu, Ai do t'u tregojė madhėshtinė e Tij shėrbėtorėve tė Tij nė nivelin mė tė lartė dhe tetė engjuj do ta mbajnė fronin e Tij:

  Dhe engjujt qėndrojnė nė skajet (anėt) e tij, e atė ditė, tetė (engjuj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit tėnd. Atė ditė ju do tė ekspozoheni (para Zotit), duke mos mbetur i fshehtė asnjė sekret i juaji. (Sure Hakka: 17-18)

  Tė gjithė njerėzit qė dalin prej varreve do tė hyjnė nė praninė e Allahut nė turma:

  S'ka dyshim se Dita e Vendimit ėshtė caktuar: Dita kur i fryhet Surit, e ju vini grupe-grupe. (Sure Nebe': 17-18)

  Kur'ani zbulon se fytyrat e besimtarėve do tė rrezatojnė dhe ata do tė vėshtrojnė Zotin e tyre, ndėrsa mosbesimtarėt as qė do tė ngritin kokat e tyre pėr shkak tė turpit qė ndiejnė. Sjellja e tyre nė atė moment do tė jetė si nė vazhdim:

  E fytyrat (e mėkatarėve) e turpėruara, i pėrulen tė Pėrjetshmit, tė Gjithfuqishmit, sepse ka dėshtuar ai qė barti padrejtėsinė. (Sure Ta Ha: 111)

  Kur u shtojmė me miliarda njerėz tė cilėt janė duke jetuar tani gjithė njerėzve tė cilėt jetuan nė tė kaluarėn dhe do tė jetojnė nė tė ardhmėn, mund tė fitojmė pėrshtypjen pėr pamjet mahnitėse tė masės sė pafund tė njerėzve qė ngriten prej varreve tė tyre. Njerėzit do tė mblidhen, shohin dhe kuptojnė qartė njėri tjetrin, ēfarė kanė bėrė dhe ēfarė ėshtė duke ndodhur, sepse shikimi i tyre do tė jetė i mprehtė:

  (Nė Ditėn e Kėrcėnimit, do t'u thuhet atyre:) "Ju ishit tė pavėmendshėm pėr kėtė (ditė), e Ne ua tėrhoqėm perdėn tuaj dhe sot shikimi juaj ėshtė shumė i mprehtė. (Sure Kaf: 22)

  Tė gjithė njerėzit qė njeriu ka njohur ndonjėherė do tė jenė aty. Tė famshėm apo tė rėndomtė, tė pasur apo tė varfėr, i gjithė njerėzimi do tė mblidhet nė praninė e Allahut, pa asnjė gjurmė tė namit apo pozitės sė tyre nė dynja. Vetėm besimtarėt nuk do tė ndiejnė pendim.
  ēdo personi, madje edhe nėse shėnuan njė epokė apo shkruan historinė, do t'i vie keq dhe do tė pėrjetojė tė njėjtėn frikė pėr shkak tė ashpėrsisė sė ndėshkimit tė tyre nė praninė e Tij. Ata mund tė kenė qenė presidentė, muzikantė, artistė apo tė pasur. Por superioriteti i tillė nuk ka mė vlerė dhe tė hollat, zyra dhe shenjat tjera tė shkėlqimit tė dynjasė do tė humbasin vlerėn e tyre. Me fjalė tė tjera, si tė admiruarit ashtu edhe admiruesi do tė jenė nė tė njėjtėn pozitė, sepse:

  Atė Ditė Ne i tubojmė tė gjithė sė bashku… (Sure Junus: 28)
  Thuaj: "Allahu juve ju jap jetėn dhe ju bėn tė vdisni, dhe mandej, do t'ju tubojė nė Ditėn e Ringjalljes pėr tė cilėn nuk ka dyshim, por shumica e njerėzve nuk e dinė kėtė." (Sure Xhathije: 26)

  Atė Ditė, pozita dhe pasuria tokėsore nuk do tė kenė kurrfarė vlerė, askush s'do t'i ndjekė gjurmėt e tjetrit dhe askush nuk do tė pėrpiqet t'i lė mbresa kujtdoqoftė tjetėr. Aristokratėt, tė pasurit, sunduesit dhe bosėt do tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr mėkatet e tyre nė tė njėjtėn mėnyrė si tė gjithė njerėzit e rėndomtė dhe e vetmja epėrsi do tė jetė afėrsia e njeriut me Allahun. Gjithė njerėzit do ta kuptojnė qartė se asgjė nuk ka kurrfarė vlerė veē pėrpjekjes pėr tė fituar miratimin dhe kėnaqėsinė e Allahut. Dhe, siē rrėfen Kur'ani, mosbesimtarėt tė cilėt ndeshen me kėtė realitet nuk do tė jenė nė gjendje tė kthehen nė jetėrat e tyre tė mėparshme pėr t'u korrigjuar apo pėr tė ndihmuar njėri tjetrin:

  E kur i fryhet Surit, atėherė, nė atė Ditė nuk do tė ketė lidhje familiare mes tyre e as qė do tė pyet kush pėr njėri-tjetrin. (Sure Mu'minun: 101)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:48

  MOMENTI I GJYKIMIT


  Kur'ani zbulon qėllimin e vėrtetė tė jetės njerėzore nė kėtė mėnyrė:

  O njeri! Vėrtet ti pėrpiqesh me njė pėrpjekje tė madhe qė ēon te Zoti yt, dhe do ta gjesh Atė. (Sure Inshikak: 6)

  Ngjarje tė tilla si shkuarja nė univerzitet, diplomimi, martesa apo tė pasurit e fėmijėve konsiderohen si pika kthese nė jetėn e njė personi. Njerėzit me ambicie tokėsore llogaritin ditėt, bėjnė plane dhe pėrgatiten pėr ditėn kur do t'i realizojnė qėllimet e tyre. Ata pranojnė se jetėrat e tyre janė tė pėrshtatura pėr arritjen e kėtyre qėllimeve dhe se ata jetojnė pėr t'i realizuar qėllimet e tilla. Por nė tė vėrtetė, njerėzimi u krijua pėr t'i shėrbyer Allahut. Edhepse ata nuk e pranojnė kėtė, thellė nė veten e tyre janė tė vetėdijshėm pėr kėtė. Mirėpo, njerėzit e marrin kėtė jetė si tė pėrjetshme dhe e kalojnė atė ose duke u pėrpjekur pėr ta harruar apo pėr ta injoruar plotėsisht arsyen e krijimit tė tyre. Pa marrė parasysh se ē'bėjnė gjersa janė gjallė, pikėsynimi pėrfundimtar i tyre ėshtė prania e Allahut: momenti i drejtėsisė nė Ditėn e Gjykimit.

  ēdo ditė qė kalon na sjell pak mė afėr asaj Dite. ēdo orė, ēdo minut dhe sekond ėshtė njė hap i ri drejt ringjalljes dhe gjykimit. Ky pėrparim, i cili nuk mund tė kthehet mbrapsht apo tė ndaloj, ndiqet nga ēdokush, sepse:

  Padyshim se te Ne do tė kthehen. Dhe atėherė llogaria e tyre ėshtė vetėm detyrė e Jona. (Sure Gashije: 25-26)

  Kur tė vjen ajo kohė, ēdo gjė do tė arrijė pėrfundimin e saj dhe nuk do tė ekzistojė asnjė mėnyrė pėr t'u kthyer prapa dhe pėr t'u korrigjuar. Tė gjithė ata tė cilėt e shpėrfillėn tė vėrtetėn, qė ju tregua atyre pėrmes vetėdijės sė tyre, do tė pėrjetojnė njė shkallė mė parė tė panjohur tė habisė dhe panikut. Tė gjithė ata tė cilėt nuk e pranuan ekzistencėn dhe njėsinė e Allahut do t'i nėnshtrohen njė ndėshkimi tė pashembullt, sepse tė Dėrguarit e Tij i paralajmėruan dhe i bėn me dije ata se si tė jetojnė dhe u bėn thirrje nė religjionin e vėrtetė. Pėr mė tepėr, Allahu u dha kohė dhe mundėsi tė mjaftueshme pėr tė menduar dhe pėr tė gjykuar pėr tė vėrtetėn e cila ju tregua atyre, sepse:

  …Po a nuk u dhamė juve jetė aq sa qė ai qė ka dashur tė mendojė, ka mundur tė mendojė?… (Sure Fatir: 37)

  Tani koha ka kaluar dhe momenti i tė vėrtetės ka arritur. Allahu, i Cili ka qenė dėshmitar i ēdo gjėje qė secili person ka bėrė gjatė jetės sė tij apo tė saj, ėshtė mė pranė secilit person se sa damari i qafės sė tyre. Dhe tani secili ėshtė vėrtetuar pėr atė se Kush i krijoi ata, pse i krijoi, ēfarė kėrkohej prej tyre dhe se ata do tė kthehen tek Allahu. Ata zgjodhėn tė mashtrojnė vetveten me njė guxim djallėzor, edhepse ishin tė vetėdijshėm pėr kėtė dhe do tė ndėshkohen nė pėrputhje me atė qė vepruan. Atė Ditė, secilit do t'i tregohet se ē'kishin vepruar dhe ē'kishin shtyrė pėr mė vonė:

  Nė ditėn kur Allahu i ringjall ata tė gjithė, i njofton me atė qė kanė punuar, sepse Allahu ka mbajtur ato shėnime, edhe pse ata i kanė harruar. Allahu ėshtė Ai qė sheh dhe pėrcjell ēdo gjė. (Sure Muxhadele: 6)

  Atė ditė njerėzit shfaqen tė ndarė nė grupe qė tė shpėrblehen pėr veprat e tyre. E kush punoi ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. (Sure Zilzal: 6-Cool

  Allahu u bėn thirrje njerėzve qė tė pėrgatiten pėr momentin e tė vėrtetės: "…ēfarėdo vepre tė mirė qė e punoni, Allahu di pėr tė. Dhe pėrgatituni me furnizim, e furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria (takva)…" (Sure Bekare: 197). Ata tė cilėt dėgjuan vetėdijet e tyre dhe e pasuan thirrjen e Allahut nuk do tė njohin frikė apo pikėllim atė Ditė, ndėrsa mosbesimtarėt do tė pėrjetojnė njė pendim me tė cilin nuk do tė mund t'i lajnė gjynahet. Siē e thekson Kur'ani:

  Dhe atė Ditė sillet Xhehennemi, e atė Ditė njeriut i bie nė mend; por si do t'i ndihmojė atij pėrkujtimi? Dhe thotė: "Ah, i gjori unė! Sikur tė isha parapėrgatitur pėr jetėn time!" Atė Ditė askush nuk do tė dėnojė sikur Ai. (Sure Fexhr: 23-25)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:48

  ASKUJT NUK DO T'I BĖHET PADREJTĖSI


  Dhe Toka do tė ndriēojė me Dritėn e Dėlirė tė Zotit tė vet, Libri do tė vėhet pranė, do tė sillen pejgamberėt e dėshmitarėt, do tė kryhet mes tyre gjykimi me drejtėsi, dhe atyre nuk do t'u bėhet padrejtėsi. (Sure Zumer: 69)

  Pafundėsia e kėsaj Dite do tė pasqyrojė madhėshtinė, drejtėsinė e pagabueshme tė Allahut dhe atributet e Tij tė al-Xhabbar (Imponuesit) dhe al-Kahhar (Nėnshtruesit) dhe tė al-Muntakim (Hakmarrėsit). Pėrderisa nė Tokė, drejtėsia e Tij do tė sundojė gjykimin mbi veprimet dhe shpėrblimin apo ndėshkimin e tyre pėrfundimtar. ēdokush do tė pranojė drejtėsinė e mbėshtetur nė vendosjen e "peshores sė drejtė":

  Nė Ditėn e Ringjalljes Ne do tė vėmė Peshoja tė Drejta, dhe askujt nuk do t'i bėhet asnjė e padrejtė. Edhe nėse ėshtė (vepra) sa peshoja e njė kokrre tė melit, Ne do ta sjellim atė. E mjafton qė Ne jemi Llogaritės. (Sure Enbija: 47)

  ēdo vepėr do tė vendoset nė kėto peshoja, tė cilat do tė vendosin pėr vuajtjen e amshueshme apo shpėtimin e amshueshėm ose lumturinė e njeriut. Njerėzit tė cilėve veprat e mira u peshojnė mė rėndė do tė shkojnė nė Xhennete, por atyre tė cilėve veprat e mira u peshojnė mė pak do tė pranojnė njė ndėshkim tė frikshėm: do tė hudhen nė Xhehennem. Vargjet thonė:

  E sa i pėrket atij qė i rėndohet peshoja e veprave tė tij, ai do tė ketė njė jetė tė kėndshme. Ndėrsa, atij qė ka peshojėn e lehtė tė veprave tė tij, vendi i tij do tė jetė nė Havije. E ē'ėshtė ajo qė do tė njoftoi ty se ē'ėshtė ai (Havije)? Ėshtė zjarri me nxehtėsi shumė tė lartė. (Sure Ka'ria: 6-11)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:49

  GRAHĖSI (DREJTUESI) DHE DĖSHMITARI


  Dy engjuj do tė vinė me secilin person pėr gjykimin e tyre nė Ditėn e Gjykimit, sepse:

  (Nė atė Ditė) secili njeri do tė vijė bashkė me njė grahės (drejtues) dhe njė dėshmitar. (Sure Kaf: 21)

  ēdo vend do tė jetė i ndriēuar me dritėn e Allahut nė Ditėn e Llogarisė. Dėshmitarėt dhe tė Dėrguarit tė cilėt do tė dėshmojnė do tė jenė tė gatshėm. Profetėt tė cilėt i kėshilluan dhe i pėrkujtuan njerėzit pėr detyrėn e tyre pėr t'i shėrbyer Allahut dhe dėshmitarėt tjerė do tė jenė me ata tė cilėt do tė gjykohen nė atė Ditė. Kėta dėshmitarė nuk do tė bėjnė asnjė tė padrejtė.

  Askush nuk do tė jetė nė gjendje tė pohoj se ata nuk e kishin ditur se detyra e tyre ishte t'i shėrbejnė Allahut, sepse secili pjesėtar i njerėzimit ka qėnė i bėrė me dije pėr kėtė fakt nga tė Dėrguarit e Allahut. As qė do tė jenė nė gjendje tė mohojnė, nė praninė e Tij, atė qė kanė vepruar. Tė gjitha veprat e tyre tė mira si edhe veprat e kėqija do tė vėhen nė dukje. Madje edhe nėse e mohojnė tė vėrtetėn, dėshmitarėt do tė jenė tė drejtė dhe do t'i nxjerrin nė shesh gėnjeshtrat e tyre. ēdo komb do tė jetė i pranishėm me librin dhe udhėheqėsin (imamin) e vet nė kėtė rregullim madhėshtor nė praninė e Zotit tonė. Nė kėtė Ditė, nė tė cilėn tė gjitha kombet qė prej Ademit, paqja qoftė mbi tė, do tė tubohen, urtėsia e madhėrishme dhe drejtėsia e pafund e Allahut do tė shfaqet nė mėnyrėn nė tė cilėn do tė drejtohet gjykimi, si vijon:

  Dhe (atė ditė) e sheh secilin popull tė gjunjėzuar, secili popull thirret te Libri i vet: "Sot do tė shpėrbleheni pėr atė qė keni vepruar". (Sure Xhathije: 28)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:49

  DĖSHMITARĖT E PAPRITUR


  Atė Ditė, dėshmitarėt pėr tė keqen e kryer nga gjynahqarėt fajtor do tė jenė tė pranishėm. Pėrveē besimtarėve, engjujt tė cilėt regjistruan tė gjitha veprat e njeriut dhe dėshmitarėt tjerė tė sjellur aty nga Allahu, dėshmitarėt e papritur do tė dėshmojnė poashtu kundėr mosbesimtarėve. Kėto janė shenja mahnitėse tė sundimit absolut tė Allahut, madje edhe kur njerėzit menduan se janė vetėm. Nė mesin e atyre qė do tė dėshmojnė do tė jenė shqisat dhe lėkura vetjake e tyre, tė cilat ata i konsideruan si tė tyre, do t'i tradhėtojnė ata dhe vetėm sa do tė shtojnė shkatėrrimin psikologjik tė mosbesimtarėve. Disa vargje qė bėjnė fjalė pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

  Nė Ditėn kur armiqėt e Allahut tubohen pėr nė Zjarr dhe janė tė rrethuar, derisa i afrohen atij (Zjarrit), kundėr tyre do tė dėshmojnė: tė dėgjuarit e tyre, tė pamurit e tyre dhe lėkurat e tyre pėr ēdo gjė qė ata kanė punuar. Ata lėkurave tė tyre do t'u thonė: "Pėrse dėshmuat kundėr neve?" dhe ato do tė thonė: "Allahu qė ēdo sendi ia ka dhėnė tė folurit na dha edhe neve. Ai ėshtė qė u krijoi juve herėn e parė dhe vetėm te Ai do tė ktheheni. Ju nuk fshiheshit (kur bėnit mėkate) prej tė dėshmuarit kundėr jush tė tė dėgjuarit tuaj, tė pamurit tuaj dhe lėkurave tuaja, bile ju menduat se Allahu nuk di shumė gjėra qė ju bėnit. Mendimi juaj i gabuar, tė cilin e patėt ndaj Zotit tuaj, ėshtė ai qė ju shkatėrroi dhe tani jeni me tė dėshpruarit." Nėse bėjnė durim, Zjarri do tė jetė prap vend i tyre! E nėse kėrkojnė tė kthehen nė atė qė e dėshiron (nė kėnaqėsinė e Zotit), atė nuk do ta arrijnė. (Sure Fussilet: 19-24)

  Njerėzit mund tė gjejnė njė shpjegim bindės (si edhe jobindės) pėr ēkado qė veprojnė dhe madje mund ta bėjnė veten tė besojnė nė tė. E vetmja gjė qė dėshirohet nė njė moment tė tillė ėshtė bindja e vetvetes apo palės tjetėr. Me fjalė tė tjera, ata besojnė nė atė qė dėshirojnė, sajojnė njė logjikė pėr ta mbėshtetur atė dhe japin shpjegime duke u mbėshtetur nė tė. Pėr kėtė arsye, ndoshta provat qė ata pėrdorin pėr tė mohuar ekzistencėn e Allahut janė bėrė tė vlefshme pėr ta dhe i kanė shtyer ata tė bėjnė njė luftė tė vendosur kundėr besimtarėve.

  Por asnjėra prej kėtyre shpjegimeve apo provave nuk do tė ketė asnjė vlerė nė Ditėn e Gjykimit. Ata do tė shohin se sa tė pavlefshme dhe arrogante janė kėto shpjegime dhe do tė kuptojnė pėrballė dėshmisė sė shqisave dhe lėkurės sė tyre se nuk mund tė mbajnė asgjė tė fshehtė. Gjėrat qė kanė menduar qė askush nuk i kishte parė, gjėrat e bėra nė fshehtėsinė mė tė madhe, do tė zbulohen njė nga njė dhe do tė pranohen nga vet trupat e tyre.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:50

  ATA DO TĖ THIRREN TĖ JAPIN LLOGARI VETĖM

  Vėē kėsaj, ata tė cilėt pritėn tė pranojnė ndihmėn e shokėve tė tyre do ta gjejnė veten duke dhėnė llogari "vetėm" pėr veprat e tyre. Kjo do tė bėj qė mosbesimtarėt tė kuptojnė kotėsinė e tė shpresuarit se kushdo apo ēkado pėrveē Allahut do t'i ndihmojė ata. Ata do tė pranojnė shpėrblimin e duhur tė njė gabimi tė tillė. Kur'ani zbulon realitetin e tė dhėnit tė njė llogarie tė tillė i vetmuar, si nė vazhdim:

  Dhe nė Ditėn e Ringjalljes secili do t'i paraqitet Atij i vetmuar. (Sure Merjem: 95)

  Tė jesh i vetmuar ėshtė njėri prej mendimeve mė tė frikshme pėr njerėzit, veēanėrisht nė kohėra tė vėshtirėsisė. Ėshtė e dhimbshme tė jesh i vetmuar, madje edhe nė kushtet e jetės nė Tokė. Nė Ahiret, vetmia nuk do tė jetė problemi i vetėm. Mė e keqja do tė jetė frika e fuqishme e mosbesimtarėve pėr momentin e drejtėsisė, sepse ata do tė jenė tė vetėdijshėm pėrplot dhimbje pėr tė keqen qė kanė bėrė. Askush tė cilit ata mund t'i besojnė apo prej kujt mund tė kėrkojnė ndihmė dhe mbėshtetje nuk do tė gjindet pranė dhe madje as edhe pjesėtarėt mė tė besueshėm dhe mė tė afėrt tė familjes nuk do tė interesohen pėr ta. Gjithēka do tė kthehet mbrapsht dhe madje edhe trupat e tyre do tė fillojnė tė dėshmojnė kundėr tyre. Njė vetmi e tillė ėshtė vėshtirė tė pėrshkruhet.

  Tė shpresuarit se hyjnitė e tyre tė rrejshme dhe shokėt do t'u ndihmojnė ishte njė gabim; njė tjetėr gabim ishte besimi i tyre se gjynahet e tyre tė fshehta dhe veprat e liga nuk do tė dilnin nė shesh nė Ditėn e Gjykimit. Nė realitet, Allahu ėshtė dėshmitar i gjithė asaj qė ata kanė punuar gjersa ishin gjallė, sepse:

  Atė Ditė ju do tė ekspozoheni (para Zotit), duke mos mbetur i fshehtė asnjė sekret i juaji. (Sure Hakka: 18)

  Dhe, secili njeri do tė shpėrblehet me atė qė ka vepruar, e Ai mė sė miri e di se ē'punuan. (Sure Zumer: 70)

  Tė gjitha gjynahet e mosbesimtarėve do tė jenė plotėsisht tė ekspozuara. Njerėzit qė gėnjyen gjatė jetėrave tė tyre madje edhe familjet e tyre dhe shokėt mė tė afėrt, qė bėn mashtrime dhe ndėrmorėn ēdo rrezik tė pėrfytyrueshėm pėr tė kėnaqur egoizmin e tyre, tė cilėt mohuan tė Dėrguarit e Allahut dhe nuk i pranuan fjalėt e tyre, duke menduar se gjėra tė tilla kurrė nuk do tė dilnin nė shesh, do tė thirren pėr tė dhėnė llogari tė vetmuar, sepse:

  Ditėn kur do tė gjurmohen tė fshehtat dhe njeriu nuk do tė ketė as forcė e as ndihmues. (Sure Tarik: 9-10)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:50

  S'KA MIQĖSI, FAMILJE APO AFĖRSI


  Atė Ditė, njerėzit nuk do tė kenė forcė apo mundėsi pėr t'u marrė me kėdo tjetėr pos me vetveten. Njerėzit madje nuk do tė mendojnė as pėr familjet e tyre, tė cilat aq shumė i deshtėn dhe nė tė cilat patėn besim. Pėr shkak tė lemerisė qė ndiejnė, ata janė krejtėsisht tė preokupuar me vetveten. Lidhjet nė mes tyre dhe paraardhėsve tė tyre, pėr tė cilėt ishin aq krenar, pėr tė cilėt pėrgatitėn trungje familiare dhe mėsuan historinė e tyre, do tė rėndohen, sepse:

  Dhe kur i fryhet Surit (herėn e dytė), atė Ditė nuk do tė ketė lidhje familiare mes tyre e as qė do tė pyet kush pėr njėri-tjetrin. (Sure Mu'minun: 101)

  Fortesat e forta nė tė cilat ata besuan dhe kėrkuan strehim, si pasuria e familjes dhe zyrat e tyre, tė gjitha do tė shkatėrrohen. Ata qė kėrkuan epėrsi dhe fuqi prej titujve tė stėrgjyshėve tė tyre apo qė trashėguan pasuri, tė cilėt menduan se do tė pėrfitojnė prej njė jetė tė largėt prej parimeve morale dhe religjionit dhe madje e konsideruan kėtė si njė shenjė epėrsie, tani do tė kuptojnė gabimin e tyre. Kėtė Ditė, vetėm besimi ka vlerė.

  Nė shoqėritė e ndara nga vlerat e religjionit, faktori mė i rėndėsishėm qė miqėsia tė zhvillohet dhe tė vazhdojė ėshtė interesi. Interesi kėrkon qė tė investohet dhe tė garantoj tė ardhmėn e njeriut, tė fitojė para, pozitė dhe lidhje. Por nė Ditėn e Gjykimit, askush nuk do tė jetė nė gjendje tė kėrkoj kėnaqėsi, ambicie dhe dėshirė dhe kėshtu tė gjitha miqėsitė do tė harrohen pėrnjėherė. Kur'ani thot:

  (Atė Ditė) asnjė mik i mirė nuk do tė pyet pėr mikun e tij. (Sure Me'arixh: 10)

  Frika do tė jetė aq e madhe sa qė secili do tė heqte dorė nga gjithė ēka ka vetėm tė mund t'i shmangeshin ndėshkimit tė frikshėm. Pėr mė tepėr, pasuria pėr tė cilėn ata bėn gjithēka pėr ta siguruar do tė ketė humbur joshjen e saj. Ata do tė japnin gjithė pasurinė e Tokės, po tė ishte e tyre, sė bashku me pasurinė e tyre, pėr t'i shpėtuar dėnimit. E gjithė prona qė ata kishin dhe ruanin me aq kujdes do tė ketė humbur kuptimin e saj. Ata do tė shpenzonin gjithė pasurinė e tyre pėr hirė tė Allahut pa asnjė mėdyshje, por tani ėshtė tepėr vonė.

  Nė vend se ta pėrdorin pasurinė e tyre nė rrugėn e Allahut, ata gjatė jetėrave tė tyre tė shkurtėra e pėrdorėn pėr pėrfitimet dhe pasionet e pėrkohshme tokėsore nė njė pėrpjekje tė kotė pėr t'u siguruar se emrat e tyre, veprat dhe pozita do tė pėrkujtoheshin dhe ruheshin pasi tė vdisnin. Dhe kėshtu ata e shpėrfillėn kėtė ditė tė vėshtirė. Kur'ani zbulon kėtė situatė pa rrugėdalje, si nė vazhdim:

  E sikur tė ishte e atyre qė nuk besuan, e tėrė ajo ēka ka nė Tokė e edhe njėherė aq, do ta jepnin si kompensim pėr t'i shpėtuar dėnimit tė tmerrshėm nė Ditėn e Ringjalljes. E prej Allahut do t'u prezentohet (lloji i dėnimit) ēka as nuk kanė mundur ta mendojnė. (Sure Zumer: 47)

  Ai (Ibrahimi) tha: "Ju pėrqafuat, veē Allahut, idhuj vetėm sa pėr bashkėjetėsė mes jush nė jetėn e kėsaj botė. Por nė Ditėn e Ringjalljes, ju do tė refuzoni njėri-tjetrin dhe do tė mallkoni njėri-tjetrin. Fundi juaj do tė jetė zjarri, pėr ju nuk do tė ketė ndihmues." (Sure Ankebut: 25)

  Pėrkundėr tė qenit pjesėmarrės tė shumė dyftyrėsive, asnjė mosbesimtar nuk do tė pranojė se miqėsitė e tyre ishin tė rrejshme. Pėr shumicėn prej tyre, miqėsitė dhe dashuria qė pėrjetuan ishin "tė ndryshme prej gjithė tė tjerave." Nė realitet, ata tė gjithė bėnė gabimet e njėjta dhe nuk pėrjetuan besnikėrinė e vėrtetė, madje as nė Tokė. Pėr mė tepėr, ofertat qė ata do tė bėjnė nė atė Ditė pėr tė ndaluar ndėshkimin e tyre tė merituar zbulon qėndrimin e tyre ndaj miqėsisė. Familjet dhe shokėt e tyre, pėr tė cilėt ata u ndienė aq tė fuqishėm gjersa ishin gjallė, do tė konsiderohen si shpagim i mundshėm. Ky fakt zbulohet nė Kur'an, si nė vazhdim:

  (Atė Ditė) asnjė mik i mirė nuk do tė pyet pėr mikun e vet, edhepse ata mund tė shohin njėri tjetrin. Krimineli do tė dėshirojė sikur tė paguante dėnimin e asaj Dite me bijtė e vet, me gruan e vet dhe me vėllain e vet, apo edhe me tė afėrmit e tij tek tė cilėt ai mbėshtetej. Edhe me krejt ēka ka nė tokė, vetėm qė tė shpėtonte. Jo, kurrėsesi, ajo (para) ėshtė Ledhdha - Flaka (emėr i Xhehennemit). (Sure Me'arixh: 10-15)

  Duke e bėrė kėtė shpagim, mosbesimtarėt do tė shfaqin mė nė fund karakterin e tyre tė vėrtetė. Tė gjithė njerėzit do tė kuptojnė se madje edhe miqėsitė mė tė ngushta nė Tokė ishin tė bazuara nė interes. Dhe, pėr shkak tė konfliktit tė qartė tė interesit tė shfaqur nga ajo Ditė, kėto miqėsi do tė kenė humbur gjithė vlerėn e tyre. Allahu u dha atyre tė gjitha tė mirat qė kishin pėr t'i sprovuar ata pėr njė kohė tė paracaktuar. Fakti se ata i ofrojnė ato si shpagim pasi tė ketė mbaruar koha zbulon pėrsėri paaftėsinė e mosbesimtarėve pėr tė kuptuar realitetin.
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:51

  SHPĖRNDARJA E LIBRAVE TĖ VEPRAVE


  Tė gjitha veprat regjistrohen nga dy engjuj: njėri nė tė djathtė dhe njėri nė tė majtė. Secili person pranon librin e veprave tė tij apo tė saj nė Ditėn e Gjykimit. Asnjė vepėr e vetme nuk mund tė mohohet, sepse asgjė nuk ėshtė lėnė jashtė kėtij libri. Dhe, ky ėshtė libri qė do t'i bėjė me dije njerėzit pėr atė qė ata kanė pėrgatitur pėr veten e tyre nė Ahiret. Besimtarėt do ta pranojnė atė nė duart e tyre tė djathta dhe mosbesimtarėt do ta pranojnė atė nė duart e tyre tė majta. Askujt nuk do t'i bėhet padrejtėsi, sepse secila vepėr, pa marrė parasysh se sa e vogėl, do tė merret parasysh. Besimtarėt pranojnė librat e tyre me gėzim tė madh dhe ua kalojnė atyre qė janė afėr pėr t'i lexuar. Allahu thot nė Kur'an:

  Atė ditė ju do tė ekspozoheni (para Zotit), duke mos mbetur fshehtė asnjė sekret i juaji. Kujt t'i japet Libri i vet nga e djathta e tij, ai do tė thotė: "O ju, ja, lexoni librin tim! Unė kam qenė i bindur se do tė jap llogarinė time." Dhe ai atėherė ėshtė nė njė jetė tė kėnaqshme, nė njė Xhennet tė lartė. Pemėt e tij i ka krejt afėr. (E thuhet) "Hani e pini shijshėm, ngase nė ditėt e kaluara ju e pėrgatitėt kėtė!" (Sure Hakka: 18-24)

  Profeti thot kėtė pėr shpėrblimin e besimtarėve: "Vėrtetė, Allahu nuk sillet nė mėnyrė tė padrejtė ndaj njė besimtari nė lidhje me virtytet e tij. Ai do t'i ndante atij (mirėsitė e Tij) nė kėtė botė dhe do ta shpėrblente atė nė Ahiret." (Sahih Muslim)
  Nė anėn tjetėr, mosbesimtarėt do tė jenė tė turpėruar dhe do tė kenė frikė tė madhe. Librat e tyre, tė cilėt ata do t'i pranojnė me duart e tyre tė majta, do tė pėrmbajnė gjithēka qė ata punuan gjatė jetėrave tė tyre dhe kėshtu do tė jenė pėrplot vepra tė cilat Allahu nuk i miraton. Vargu mė poshtėė zbulon frikėn dhe habinė e tyre kur pėrballen me kėtė realitet, si nė vazhdim:

  Dhe vihet Libri (i veprave), dhe i sheh mėkatarėt tė frikėsuar nga shėnimet qė janė nė tė dhe thonė: "Tė mjerėt ne! ē'ėshtė puna e kėtij Libri qė nuk ka lėnė asnjė vepėr tė vogėl e as tė madhe pa e pėrfshirė?" Dhe gjithēka qė vepruan do ta gjejnė aty, dhe Zoti yt nuk do t'i bėjė asnjė tė padrejtė askujt. (Sure Kehf: 49)

  Mungesa e frikės ndaj Allahut, tė pėrshkruarit e shokėve Atij, vėnja e miratimit tė njerėzve tjerė mbi tė Tijin, tė gėnjyerit, kumari, kurvėria dhe tė gjitha gjynahet tjera do tė regjistrohen nė librat e tyre. Pasiqė ata nuk e kanė vlerėsuar Allahun me vlerėsimin e duhur pėr Tė, ata besojnė se mund tė jetojnė si tė dėshirojnė me dyftyrėsinė e tyre dhe se mund tė parashtrojnė disa vepra tė mira sa pėr t'u dukur qė ata bėnė si faktorė pėr falje. Kėshtu, frika dhe hutia i pret ata tė cilėt nuk e adhuruan Allahun apo tė cilėt vetėm u bėnė se e adhurojnė Atė, sepse qėllimet e tyre janė poashtu tė regjistruara. Pendimi i pashpresė i mosbesimtarėve ėshtė qartė i kuptueshėm nga ajo qė ata thonė, si e zbulon Kur'ani:

  Ndėrkaq, kujt i japet Libri i tij nga e majta, ai do tė thotė: "O i mjeri unė, tė mos mė japej fare Libri im dhe tė mos dija fare se ēka ėshtė llogaria ime! Ah, sikur tė kishte qenė vdekja e parė mbarim i amshueshėm pėr mua! Pasuria ime nuk mė bėri fare dobi. U hoq prej meje ēdo kompetencė imja." (Sure Hakka: 25-29)

  Njė ajet tjetėr pėrshkruan dallimin nė mes tė besimtarėve, tė cilėt besuan Allahun dhe Ahiretin pa asnjė dyshim dhe u pėrgatitėn pėr momentin e tė vėrtetės dhe tė mosbesimtarėve, tė cilėt harruan pėr Ahiretin dhe ia kthyen shpinėn Allahut dhe besimtarėve, si nė vazhdim:

  E sa i pėrket atij tė cilit i japet Libri i tij nga e djathta, ai do tė llogaritet me njė llogari tė lehtė dhe do tė kthehet te familja e tij i gėzuar. E sa i pėrket atij tė cilit Libri i tij i japet pas shpinės, ai do tė dėshirojė shkatėrrimin e vetvetes, por do tė hyjė nė Zjarr tė ndezur fort. Ai ishte i gėzuar nė familjen e vet, dhe mendonte se nuk ka pėr t'u kthyer kurrė. Po, nė tė vėrtetė, Zoti i tij gjithnjė e ka vėshtruar atė! (Sure Inshikak: 7-15)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:51

  NJERĖZIT DO TĖ NDAHEN


  Momenti i pritur nga ata tė cilėt jetuan nė pajtim me kufijtė e Allahut ka arritur. Besimtarėt do tė pėrjetojnė gėzimin e pranimit tė asaj qė u ishte premtuar, ndėrsa mosbesimtarėt do tė pėrjetojnė njė frikė tė madhe tė papėrshkrueshme, tė tillė qė kurrė mė parė nuk e kanė njohur. Besimtarėt nuk do ta pėrjetojnė kėtė frikė. Kur'ani zbulon se besimtarėt dhe mosbesimtarėt do tė ndahen nė kėtė Ditė, sepse:

  Kjo ėshtė Dita e Dallimit (nė mes tė sė drejtės dhe tė gabuarės) qė ju e mohonit. (Sure Saffat: 21)

  Kur'ani zbulon se njerėzit do tė ndahen nė grupe: "Shokėt e tė Djathtės" (besimtarėt) dhe "Shokėt e tė Majtės" (mosbesimtarėt). Nė mesin e besimtarėve, janė ata tė cilėt ishin nė ballė tė luftės nė rrugėn e Tij dhe qė ishin afėr Tij. Kur'ani iu referohet atyre si tė tė pėrparėm:

  Atė Ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara), qė e shikojnė Zotin e tyre. Atė Ditė ka edhe fytyra tė vrazhda, qė presin t'u thyhet kurrizi (tė shkatėrrohen). (Sure Kijame: 22-25)

  E Shokėt e tė Djathtės, kush janė Shokėt e tė Djathtės? Po Shokėt e tė Majtės, kush janė Shokėt e tė Majtės? Ndėrsa tė Pėrparmit. Ata janė tė dalluar (janė nė ballė). Ata janė mė tė Afėrmit (te Zoti). (Sure Vakia: 8-11)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:52

  XHEHENNEMI DO TĖ SHFAQET


  Atė Ditė, ēdo njeri do tė jap llogari pėr atė qė ka vepruar. Ata tė cilėt e kuptojnė se janė paracaktuar pėr Xhehennem (Ferr) do tė jenė pėrplot keqardhje pėr parapėlqimin e njė jetė tė shkurtėr ndaj asaj tė amshueshme. Gjersa jetonin jetėrat nė rehati tė rrejshme, duke besuar se nuk do tė ndėshkoheshin, se Dita e Gjykimit nuk do tė ndodhte dhe se Allahu nuk do t'i ndėshkonte ata, Allahu i kaploi ata nė njė moment tė papritur. Tani ēdo gjė ka marrė fund dhe vendi i secilit ėshtė pėrcaktuar. Besimtarėve dhe mosbesimtarėve, para se tė ndahen, do t'u shfaqet Xhehennemi. Atė Ditė, ēdo person do tė gjunjėzohet pėrreth Xhehennemit, do ta ndiejė vlimin dhe zemėrimin e tij tė frikshėm dhe do tė jetė dėshmitar i pamjeve tė tij rrėnqethėse. Atėherė do tė shpėtohen besimtarėt, ndėrsa mosbesimtarėt do tė lėhen tė gjunjėzuar, si nė vazhdim:

  Njeriu pyet: "Pasi tė vdes, njėmend do tė nxirrem i gjallė (do tė ringjallem)?" Po, a nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atė mė parė kur ai ishte asgjė? Pasha Zotin tėnd, Ne do t'i tubojmė (pas ringjalljes) ata bashkė mė djajtė dhe do t'i afrojmė ata rreth Xhehennemit tė gjunjėzuar. Pastaj, nga secili grup Ne do t'i kapim ata qė kishin qenė mė jorespektues ndaj tė Gjithmėshirshmit. E Ne e dijmė mė sė miri se cili prej tyre e meriton mė sė shumti tė hudhet nė tė. Dhe nuk ka asnjė prej jush qė nuk do t'i afrohet atij. Ky ėshtė vendim i kryer i Zotit tėnd. Pastaj, do t'i shpėtojmė ata qė ishin ruajtur prej mėkateve dhe zullumqarėt (keqbėrėsit) do t'i lėmė aty tė gjunjėzuar. (Sure Merjem: 66-72)

  Ėshtė e qartė se ekziston urtėsi e madhe nė shfaqjen e Xhehennemit besimtarėve. Kur ata e shohin gjendjen e Xhehennemit nga afėr, ata do ta kuptojnė plotėsisht dallimin dhe bukurinė e besimit qė u ėshtė dhėnė atyre nga Allahu, sepse Xhehennemi ėshtė aq i frikshėm sa qė shpėtimi i qenies sė tyre prej mundimeve tė tij ngjallė njė ndjenjė tė njė lumturie dhe mirėnjohjeje tė plotė. Atyre u ėshtė dhėnė mundėsia tė krahasojnė Xhehennemin dhe Xhennetin dhe kėshtu dinė tė ēmojnė shumė mirė vlerėn e dhuntive tė amshueshme dhe tė kėndshme tė Xhennetit. Vetėm me anė tė krahasimit mund tė kuptohet plotėsisht vlera e asaj qė dhurohet. Nė pajtim me kėtė, njė pjesė e urtėsisė nė krijimin e Tokės si njė vend sprovimi ėshtė mėsimi. Nė Tokė, njerėzit mėsojnė tė drejtėn dhe tė gabuarėn, tė bukurėn dhe tė shėmtuarėn, tė mirėn dhe tė keqen duke i parė tė gjitha dhe duke bėrė krahasime. Ata janė nė gjendje ta bėjnė kėtė sepse Allahu u ka dhėnė atyre aftėsi pėr tė gjykuar, pėr tė pėrdorur vetėdijen e tyre dhe mbi tė gjitha, tė kenė frikėrespekt ndaj Tij.
  Nė Ditėn e Gjykimit, tė gjithė besimtarėt, "krijesat mė tė mira" (Sure Beijine: 7), do tė ndahen pėrjetėsisht prej mosbesimtarėve, "krijesave mė tė kėqija" (Sure Bejjine: 6), si nė vazhdim:

  Dhe kur tė Dėrguarve u ėshtė caktuar koha (pėr tė dėshmuar)? E pėr cilėn ditė atyre u ėshtė caktuar koha? Pėr Ditėn e Dallimit (nė mes tė mirės dhe tė keqes/tė drejtės dhe tė gabuarės). E ku e di ti se ēka ėshtė Dita e Dallimit? Atė Ditė ėshtė shkatėrrim pėr ata qė pėrgėnjeshtruan. A nuk i kemi shkatėrruar Ne popujt mė tė hershėm? Dhe pastaj pas tyre ua shoqėruam tė tjerė mė tė vonshėm. Ne ashtu bėjmė me kriminelėt. Atė Ditė ėshtė mjerim i madh pėr ata qė pėrgėnjeshtruan. (Sure Murselat: 11-19)

  Dita e Dallimit fillon me vdekjen, vazhdon me ringjalljen dhe gjykimin dhe pėrfundon me dėrgimin e njerėzve nė banesėn e tyre tė pėrjetshme. Kur'ani e pėrshkruan udhėtimin e besimtarėve dhe mosbesimtarėve nė vendbanimin e tyre tė pėrjetshėm me kėto fjalė:

  Agonia e vdekjes i vjen me atė tė vėrtetėn (i zbulohet ēėshtja e ahiretit). Kjo ėshtė ajo prej sė cilės ke ikur! Dhe i fryhet Surit. Ajo ėshtė Dita e Kėrcėnimit. Dhe do tė vijė secili njeri bashkė me tė dhe grahėsi edhe dėshmitari. (I thuhet:) "Ti ishe i pavėmendshėm pėr kėtė (ditė) e Ne ta hoqėm perdėn tėnde dhe tash ti sheh shumė mprehtė." E shoku (pėrcjellėsi) i tij do tė thotė: "Kjo ėshtė qė unė e kam tė gatshme pėr ju (regjistri i veprave)." Ju tė dy (engjujt) hidheni nė Xhehennem secilin mohues kryeneē, secilin pengues tė veprave tė mira, mizor e tė dyshimtė nė fe, i cili Allahut i shoqėroi Zot tjetėr. Pra hidheni atė nė vuajtjet mė tė rėnda." E shoku i tij (djalli) thotė: "Zoti ynė, unė nuk e shmanga atė prej rrugės sė drejtė, por ai vetė ka qenė i humbur larg". Ai (Allahu) thotė: "Mos u grindni para Meje, se Unė mė parė ju tėrhoqa vėrejtjen pėr Kėrcėnimin. Tek Unė nuk ndryshon Fjala (Vendimi) dhe Unė nuk jam zullumqar pėr robėrit e Mi." Atė Ditė Ai i thot Xhehennemit: "A je mbushur?" E ai thot: "A ka ende?" Ndėrsa besimtarėve tė ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afėr. Kjo ėshtė ajo qė u premtohet pėr secilin qė pendohet dhe qė e ruan besėn e dhėnė, pėr secilin qė i ėshtė frikėsuar tė Gjithėmėshirshmit pa e parė dhe ka qenė i kthyer te Ai me zemėr tė sinqertė. (U thuhet) Hyni nė tė tė shpėtuar. Kjo ėshtė Dita e Amshueshmėrisė sė Pėrjetshme. (Sure Kaf: 19-34)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:52

  JETA E VĖRTETĖ FILLON ME VDEKJEN


  Ekziston njė dallim nė mes tė asaj qė besimtarėt, tė cilėt kalojnė jetėrat e tyre duke iu bindur urdhėrave tė Allahut, pranojnė si shpėrblim pėr bindjen e tyre dhe asaj qė mosbesimtarėt, tė cilėt ēojnė jetėt e tyre nė ndjekje tė dėshirave tė tyre, duke e harruar Allahun dhe Ditėn e Gjykimit, marrin si shpėrblim pėr refuzimin e tyre. Ky dallim bėhet i njohur nė momentin e vdekjes. Ndėrsa engjujt marrin jetėrat e besimtarėve me kujdes, jetėrat e mosbesimtarėve i marrin nė njė mėnyrė tejet pikėlluese. Engjujt pėrshėndesin besimtarėt dhe u japin atyre lajmin e mirė pėr Xhennetin dhe ua nxjerrin shpirtėrat me butėsi. Tė gjithė besimtarėt vijnė pėrballė portės sė jetės sė pėrjetshme (vdekjes), duke qenė tė pėrgatitur pėr tė gjatė gjithė jetės tė tyre, duke e njohur pashmangshmėrinė e saj.

  Nė anėn tjetėr, mosbesimtarėt takohen me vdekjen me sėmbime dėrrmuese tė keqardhjes, duke qenė se ishin pėrpjekur qė t'i shmangen gjatė gjithė jetės sė tyre, edhepse ishin tė vetėdijshėm pėr ekzistencėn e saj dhe prapseprap e kishin injoruar realitetin e saj. Rojet e Xhehennemit i kapin ata, duke goditur fytyrat dhe shpinat e tyre, duke nxjerrur me ashpėrsi shpirtėrat e tyre, qė shkakton shumė dhimbje dhe pastaj i dėrgojnė ata nė njė ndėshkim poshtėėrues dhe pėrvėlues. Njė ajet thot:

  Vetėm sikur t'i kishe parė engjujt kur ua marrin shpirtin atyre qė mohuan (do tė shihje tmerr), duke i goditur fytyrat dhe shpinat e tyre (para dhe prapa): "Shijoni ndėshkimin e Djegjes!" (Sure Enfal: 50)

  Besimtarėt janė pėrgatitur pėr kėtė Ditė gjatė gjithė jetės sė tyre dhe i janė lutur Allahut qė Ai t'mos i turpėroi ata, siē tregon ajeti vijues:

  (Ata tė cilėt pėrkujtojnė Allahun thonėSmile "Zoti ynė, jepna atė qė na e premtove nėpėrmjet tė Dėrguarėve Tuaj, dhe mos na turpėro nė Ditėn e Ringjalljes. Vėrtet, Ti je Ai qė nuk e shkel premtimin!" (Sure Ali Imran: 194)

  Ngjarjet e Ditės sė Gjykimit shtojnė frikėrespektin e besimtarėve ndaj Allahut, por Ai zbulon se Ai do t'i mbrojė ata prej tė keqes sė asaj Dite tė vėshtirė, sepse:

  "Vėrtetė Ne i frikėsohemi (dėnimit) tė Zotit tonė nė njė Ditė qė fytyrat i bėn tė zymta dhe qė ėshtė shumė e vėshtirė." Po Allahu i ruajti ata prej sherrit tė asaj Dite dhe u dhuroi shkėlqim nė fytyra e gėzim tė madh. (Sure Insan: 10-11)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:52

  BESIMTARĖT NĖ DITĖN E GJYKIMIT

  Gjendja e tyre fizike


  Nė Ditėn kur i sheh besimtarėt dhe besimtaret qė drita e tyre flakėron para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre. (U thuhet:) "Myzhde e juaj sot janė Xhennetet nėn tė cilat rrjedhin lumenj, aty do tė jeni pėrgjithmonė. E ajo ėshtė Fitore e madhe. (Sure Hadid: 12)

  Besimtarėt do tė jenė tė mbrojtur prej frikės sė kėsaj Dite dhe fytyrat e tyre do tė jenė rrezatuese me gėzim dhe besim qė do tė pranojnė shpėrblimin e tyre. Ata do tė jenė "duke u qeshur dhe duke u kėnaqur" (Sure Abese: 39). Kur'ani pėrshkruan shprehjet e ndryshme tė fytyrės tė besimtarėve dhe mosbesimtarėve, si nė vazhdim:

  Atyre qė bėjnė vepra tė mira, u takon e mira (xhenneti) edhe mė tepėr (e shohin Allahun). Fytyrat e tyre nuk i mbulon pluhuri i zi as nėnēmimi, ata janė banues tė xhennetit, aty janė pėrgjithmonė. E ata qė bėnė tė kėqija, dėnimi i sė keqes ėshtė aq sa ėshtė ajo, ata i mbulon poshtėėrimi. Ata nuk mund t'i mbrojė kush nga Allahu, fytyrat e tyre, porsi t'i kishte mbuluar ndonjė copė e errėt e natės. Ata janė Banues tė pėrjetshėm tė Zjarrit. (Sure Junus: 26-27)

  Mosbesimtarėt do t'i lusin me pėrgjėrim besimtarėt pėr pak dritė, edhepse ata i kishin luftuar ata gjersa ishin gjallė. Kuptimi i kėsaj drite ėshtė ndriēimi, shpėtimi dhe gėzimi. Kjo dritė qė rrezaton prej atyre qė e kanė merituar Xhennetin nuk do t'ju sjell dobi mosbesimtarėve, pa marrė parasysh se sa shumė e dėshirojnė atė. Pasiqė burimi i saj janė veprat e mira nė Tokė, mosbesimtarėt, tė cilėt nuk kanė bėrė vepra tė tilla, nuk do tė pėrfitojnė asgjė. Pėr kėtė arsye, atyre do t'u thuhet tė kthehen prapa nė Tokė pėr tė gjetur diē. Kur'ani na informon:

  Ditėn kur hipokritėt dhe hipokritet atyre qė besuan u thonė: "Na pritni (ose na shikoni) tė ndriēohemi prej dritės suaj!" Atyre do t'u thuhet: "Kthehuni prapa (nė dynja) e kėrkoni dritė!" Atėherė vihet ndėrmjet tyre njėfarė muri qė ka njė derė, e brendia e tij ėshtė mėshirė (Xhenneti), e ana e jashtme e tij ėshtė dėnimi (zjarri). (Sure Hadid: 13)

  Besimtarėt do tė shpėrblehen pėr pėrpjekjet e tyre pėr tė fituan kėnaqėsinė e Allahut gjersa ishin gjallė, dhe ata do tė jenė shumė tė kėnaqur me kėtė (Sure Gashije: 9). Allahu do t'u pėrgjigjet pėrpjekjeve tė tyre nė mėnyrėn mė bujare. Kjo ishte ajo qė ata shpresonin dhe prisnin dhe ata do tė jenė mirėnjohės pėr kėtė dhe thonė: "…Falėnderuar qoftė Allahu, i Cili premtimin e Vet e bėri realitet ndaj nesh dhe na e la nė disponim tokėn e Xhennetit qė tė vendosemi aty ku tė duam…"(Sure Zumer: 74).
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi Sun 28 Sep 2008, 09:53

  Shpėrblimi i besimtarėve

  Atyre qė nuk besuan, u ėshtė bėrė e hijshme jeta e kėsaj botė dhe bėjnė tallje me ata qė besuan. Por nė Ditėn e Ringjalljes, ata qė u ruajtėn (besimtarėt) do tė jenė mbi ta. Allahu i jap (shpėrblim) pa masė atij qė do. (Sure Bekare: 212)

  Siē mund tė shohim prej kėtyre vargjeve, besimtarėt tė cilėt pėrmbushėn detyrėn e tyre ndaj Zotit tė tyre pa e parė Atė, tė cilėt pritėn gjykimin nė frikė do tė jenė nėn mbrojtjen e Tij. Njė tjetėr varg qė u jap lajmin e mirė besimtarėve se do tė jenė tė mbrojtur nė atė Ditė ėshtė dhėnė nė vazhdim:

  …nė Ditėn kur Allahu nuk e turpėron Pejgamberin e sė bashku me tė as ata qė kanė besuar. Drita e tyre do tė ndriēojė para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre, e ata do tė thonė: "Zoti ynė, pėrsose dritėn tonė pėr ne dhe falna neve! Vėrtet, Ti je i plotfuqishėm pėr ēdo send". (Sure Tahrim: Cool

  Ndėrsa mosbesimtarėt do tė jenė tė pėrulur ashtu siē nuk ėshtė parė kurrė mė parė, besimtarėt nuk do tė dijnė pėr frikė. Ata do tė jetojnė gėzimin dhe kėnaqėsinė e pranimit tė asaj qė Allahu u ka premtuar dhe do t'u japen librat e tyre nė duart e tyre tė djathta dhe do tė presin tė qetė pėr t'u drejtuar nė Xhennet. Allahu iu pėrgjigj atyre me shpėrblime tė pafund, u mori jetėrat e tyre me kėnaqėsi dhe i mbrojti ata prej Ditės sė Llogarisė. Allahu zbulon se Ai u dhuron mirėsi dhe pėrparim besimtarėve nė veēanti, sepse:

  Thuaj: "Kush i ndaloi bukuritė dhe ushqimet e mira qė Allahu i krijoi pėr robėrit e Tij?" Thuaj: "Ato janė nė kėtė botė pėr ata qė besuan, e nė Ditėn e Ringjalljes janė tė posaēme pėr ta. Kėshtu Ne i sqarojmė argumentet njė populli qė kupton. (Sure A'raf: 32)

  Pasiqė gjykimi tė ketė kaluar dhe zjarri i Xhehennemit t'u jetė shfaqur atyre, besimtarėt do tė drejtohen pėr nė Xhennet:

  E ata qė ishin tė devotshėm ndaj Zotit tė tyre, sillen nė grupe te Xhenneti, e kur arrijnė aty, dyert e tij i gjejnė tė hapura dhe roja e tij u thotė atyre: "Paqja qoftė mbi ju! Qofshi tė shpėtuar! Ishit tė pastėr, andaj hyni nė tė, aty do tė jeni pėrgjithmonė. (Sure Zumer: 73)

  Kur'ani tregon nė hollėsi shpėrblimet qė besimtarėt do tė pranojnė nė jetėn e amshueshme tė Ahiretit. Njė shembull ėshtė dhėnė mė poshtėė, si vijon:

  Ata tė devotshmit do tė jenė nė Kopshte tė Kėnaqėsisė, tė kėnaqur me atė qė u dha Zoti i tyre dhe qė i ruajti Zoti i tyre nga vuajtja e Xhehennemit. (U thuhet) Me tė mirė hani e pini, pėr atė qė vepruat mirė. Ata janė tė mbėshtetur nė koltukė tė renditur dhe Ne u shoqėruam atyre hyri symėdha. E ata qė vetė besuan, e edhe pasardhėsit e tyre ishin me besim, Ne atyre do t'ua shoqėrojmė pasardhsėsit e tyre dhe asgjė nuk u pakėsojmė nga veprat e tyre (prindėrve). Secili njeri ėshtė peng i asaj qė ka punuar. Ne atyre u shtojmė tė mirat me pemė e me mish qė ata e dėshirojnė. Aty njėri-tjetrit ia zgjasin gotėn, aty nuk ka fjalė tė kota e as mėkat. Nė mesin e tyre qarkullojnė shėrbėtorėt si tė ishin margaritarė tė ruajtur. Dhe njėri-tjetrit i qasen duke i pyetur (pėr punėt e tyre nė dynja). (Kėta) Thonė: "Ne edhe kur ishim nė familjet tona, ishim ata qė frikėsoheshim. E Allahu na dhuroi tė mira dhe na ruajti prej dėnimit tė erės sė nxehtė tė zjarrit. Ne mė parė ishim ndėr ata qė e lutėm Atė, e Ai ėshtė Bamirės, Mėshirues". (Sure Tur: 17-28)

  Sponsored content


  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės) - Faqe 2 Empty Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 08 Dec 2022, 23:25