Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+4
Klea@Love
oarian
Odeta
Scarface
8 posters

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:42


  Po edhe sikur...  Po edhe sikur ditet te binin
  ne humneren e neteve,
  perseri, prape ka nje pus
  ku prehet qetesia.

  Dhe duhet te ulesh
  buze erresires
  dhe me durim te peshkosh
  driten qe bie atje.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:42


  S'te dua
  S'te... dua vetem sepse te dua,
  de prej dashurie e mos dashurie vij,
  prej pritjes kur nuk te pres,
  prej akullit ne zjarr shkon zemra ime.

  Te dashuroj sepse vetem ty te dashuroj,
  pa kufi t'urrej dhe duke t'urryer te lutem,
  dhe masa e dashurise time shtegtare
  eshte te mos te shoh
  dhe te dashuroj si i verber.

  Ndofta do ta djege drita e janarit,
  rreze e vertete, tere zemren time,
  duke me vjedhur celesin e qetesise.

  Ne kete ndodhi vetem une vdes
  e do te vdes prej dashurise ,
  sepse te dua,
  te dua ne gjak e ne zjarr.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:42


  Koha


  Dita perbehet prej shume ditesh,
  dhe ora perbehet nga minutat e nxitueshem te voneses,
  dita formohet nga harresate sperdredhura,
  nga metalet, nga qelqet, teshat qe jane hedhur ne qoshe,
  nga paralajmerimet e letrave qe kurre nuk mberriten.

  Dita eshte liqeni ne pyllin e se Ardhmes,
  liqen qe e ka mbuluar gjethi, perkujdesi,
  tingujt e mbytur qe zhyten ne uje,
  sikur te ishin qielli.

  Ne breg
  mbesin gjurmet e praruara te dhelpres se mbremjes...
  Dita ne shndritjen e saj grumbullon luspa, peshperima,
  papritur c'do gje lind si ndonje rrobe
  qe na perket neve, dhe si ndonje vezullim i paket,
  qe priti sa ti vinte ora e vet dhe po vdes,
  me urdher te nates, duke u rrotullisur ne terr.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:43


  Ketu te dua  Ketu te dua.
  Ne pishat e errta qe era ngaterron
  Ndricon hena mbi ujrat e vrullta.
  Pershkruhen dite te njejta qe ndjekin njera-tjetren.

  Mjergulla shkrihet ne figura kercimi.
  Nje pulbardhe argjendi shkeputet nga perendimi.
  Ndonjehere nje vele. Larte, lart yje.

  Ose kryqi i zi i nje anije.
  Vetem.
  Ndonjehere me kap agimi, dhe i njome eshte madje edhe shpirti im.
  Tingellon, e ritingellon deti i larget.
  Ky eshte nje port.
  Ketu te dua.

  Ketu te dua dhe me kot horizonti te fsheh.
  Po te dashuroj midis ketyre gjerave te ftohta.
  Ndonjehere puthjet e mia shkojne mbi ato anije te renda,
  qe vrapojne neper det atje ku nuk arrijne.
  Shikohem qe tashme i harruar si keto spiranca te vjetra.
  Moli eshte akoma me i trishte kur e prek mbremja.

  Jeta ime stermundohet me kot e uritur.
  Dua ke nuk kam. Ti je kaq e larget.
  Merzitja ime lufton me perendimet e lehta.
  Por nata arrin e fillon e palevizshme.
  Hena rrotullon shiritin e saj te endrrave.

  Yjet me te medha me shohin me syte e tu.
  E sepse une te dua, pishat ne ere,
  duan te kendojne emrin tend me fletet e tyre.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:43


  Nese me harron
  Nese me harron,
  ateherė te dish
  nje gje.

  Ti e di si eshte:
  kur veshtroj Henen e kristalte, degezen e kuqe
  te vjeshtes kermill ne dritaren time,
  kur prane zjarrit prek
  hirin e shperbere
  ose trupin gervishtes te drurit,
  gjithcka me sjell tek ti,
  gjithcka qe ekziston: aromat, drita, metalet,
  barka nisur drejt ishujve te tu qe me presin.

  Mire, atehere.
  Nese pak nga pak s`do me duash me,
  pak e nga pak s`do te te dua as une.

  Nese dikur me harron, mos me kerko me kot,
  sepse atehere do te te kem harruar.

  Po pritja u duk e gjate dhe e marre
  valvitja e flamujve
  te jetes sime,
  dhe vendos
  te me harrosh ne bregun
  e zemres ku kam rrenjet,
  dije se
  ate dite,
  ate ore,
  do t`i ngre krahet
  do shkul rrenjet e mia
  per diku tjeter

  Por
  nese cdo dite,
  cdo ore,
  ndjen se je perjetesisht e imja
  me embelsi te paprekshme,
  nese cdo dite nje lule cel
  ne buzet e tua per te me kerkuar,
  ah, e dashura ime, ah, e imja,
  ne shpirtin tim ndizet perseri ai zjarr
  tek une asgje nuk shuhet, as harrohet,
  dashuria ime jeton ne dashurine tende, e dashur,
  dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
  te mbeshtjelle nga te mite.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:43


  Ne buzet e tua


  Nė buzėt e tua-njė luzmė me ėndrra
  Tek i pashė ashtu,mė fėrgėlloi zėmra
  Edhe zėmėrimin e ke tė magjishėm
  Ndaj mora guximin,tė putha fuqishėm…
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:44


  U ndeza flake


  Ndjenjat dhe mendimet m’u ndezėn flakė
  Njė vetėtimė gėzimi ra mbi zemrėn time
  Ah,ta hajė dreqi!Harrova qė jam plak?!
  Renda pas tė bukurės,si nė rininė time.

  Dhe ē’them e shkruaj,jo,jo:nuk ėshtė ėndėrr
  Por realitet i prekshėm,si ta zėshė me dorė!
  Qe njė bukuri:shpatė mė ēau nė zemėr
  Aq u lumturova(qiellin zushė me dorė?!)

  Por lumturia zgjati fare pak
  Qe si njė dremitje,si tė mbyllje sytė!
  E ku ka lumturi,kur je si unė plak?
  Tek vjershėn e mbyll,bėhem si i dytė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:44


  Zu...


  Zu tė dridhej i tėrė trupi
  Thuaj se mė mbete nė dorė?!
  Po unė mos vallė isha harbuti,
  Nė ēast dhe t’u bėra "doktor"

  Buzėn time vura mbi tėnden
  Melhem mė qe buza a ilaē
  Dridhjen kėmbeve me ėndjen
  Gjithshka mė dhe si"haraē…"
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:45


  Sa...


  Sa e bukur qė qe ėndrra,
  Aq neveritės ėshtė realiteti!
  Ēorbė-ēorbė m’u bė mėndja
  Ah,ėndrrėn kush ma treti!

  Ma treti,ma humbi,ma ēbėri
  Realiteti?Ky dreq i neveritshėm?!
  Ta dini,ta dini ē’mė bėri?
  Mė ndau me miken:sa frikshėm!…
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:45


  Toka tek ti


  E vogel
  trendafile,
  trendafilke,
  nganjehere,
  ashtu e vockel dhe lakuriqke,
  me dukesh
  nje dore
  e ashtu mund te te perfshij
  e ne buze te te coj,
  po
  menjehere
  kembet e mia prekin te tuat dhe buza ime, buzet e tua,
  je rritur,
  te ngrihen shpatullat porsi dy kodrina,
  lodrojne gjinjte e tu ne gjoksin tim,
  krahu im zgjatet sa te ta permbledhe
  vijen e holle te belit si henez e re:
  ne dashuri si uji i detit je leshuar:
  mezi i perfshij syte me te pafundem se qielli
  e perkulem te puth token mbi buzet e tua.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:45


  Sonet i ri per Helenen


  Kur tė plakesh, vogėlushe (Ronsardi ta ka thėnė)
  Do kujtosh vargjet qė tė kam recituar
  Tė butėt gjinj tė trishtur qė femijėve ju kanė dhėnė,
  Ato sythe tė fundit tė jetės tėnde tė mbaruar.

  Do jem aq larg sa duart e tua si dyllė
  Do lėrojnė kujtimin e rrėnojave time xhveshur
  Tė kuptojnė se mund tė bjerė borė nė pranverė
  Dhe se bora e pranverės bie mė e dendur.

  Unė do jem aq larg se dashuria dhe dhimbja
  Qė mė parė ti derdhja nė jetė amfora tė plota
  Ishin tė dėnuara tė vdisnin nė duart time...

  Dhe do jetė vonė se mė iku adoleshenca
  Vonė sepse lulet veē njėherė japin esenca
  Dhe sepse ndonėse mė thėrret do jem aq larg...
  oarian
  oarian
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 10
  Mosha : 41
  Vendndodhja : london
  Profesioni : shume profesione asnji dipllome
  Pikėt : 5
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 23/08/2008
  Humor : humoristat shkodran

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga oarian Fri 23 Jan 2009, 11:21

  Odeta shkruajti:kjo me pelqen me shume se te gjitha. hera e pare qe po e lexoj ne shqip, e kam lexuar ne anglisht dhe me ka pelqyer shume.
  Nese me harron
  Nese me harron,
  ateherė te dish
  nje gje.

  Ti e di si eshte:
  kur veshtroj Henen e kristalte, degezen e kuqe
  te vjeshtes kermill ne dritaren time,
  kur prane zjarrit prek
  hirin e shperbere
  ose trupin gervishtes te drurit,
  gjithcka me sjell tek ti,
  gjithcka qe ekziston: aromat, drita, metalet,
  barka nisur drejt ishujve te tu qe me presin.

  Mire, atehere.
  Nese pak nga pak s`do me duash me,
  pak e nga pak s`do te te dua as une.

  Nese dikur me harron, mos me kerko me kot,
  sepse atehere do te te kem harruar.

  Po pritja u duk e gjate dhe e marre
  valvitja e flamujve
  te jetes sime,
  dhe vendos
  te me harrosh ne bregun
  e zemres ku kam rrenjet,
  dije se
  ate dite,
  ate ore,
  do t`i ngre krahet
  do shkul rrenjet e mia
  per diku tjeter

  Por
  nese cdo dite,
  cdo ore,
  ndjen se je perjetesisht e imja
  me embelsi te paprekshme,
  nese cdo dite nje lule cel
  ne buzet e tua per te me kerkuar,
  ah, e dashura ime, ah, e imja,
  ne shpirtin tim ndizet perseri ai zjarr
  tek une asgje nuk shuhet, as harrohet,
  dashuria ime jeton ne dashurine tende, e dashur,
  dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
  te mbeshtjelle nga te mite.
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Klea@Love Wed 08 Sep 2010, 10:40

  Kenge dites se lumtur

  Kėtė herė mė lini tė jem i lumtur
  nuk ka ndodhur gjė askujt,
  nuk jam askund,
  ndodh qė jam i lumtur
  deri nė kėndin mė tė thellė tė zemrės

  duke ecur,duke fjetur o duke shkruar
  ē’tė bėj,jam i lumtur.
  jam mė i shfarosur sa bari nė lėndina
  lėkur rudhur si njė pemė e zhubrosur
  nėn ujė ,zogjtė majave,
  deti si njė unazė rreth belit tim
  prej buke dhe guri,e bėrė toka
  ajri kėndon si njė kitarė.

  Ti nė krahun tim mbi rėrė,je rėrė,
  ti kėndon dhe je kėngė.
  Bota ėshtė sot shpirti im
  kėngė dhe rėrė,bota sot ėshtė nė gojėn tėnde,
  mė lini nė gojėn tėnde dhe mbi rėrė
  tė jem i lumtur
  tė jem i lumtur sepse po,
  sepse marr frymė dhe sepse merr frymė,
  tė jem i lumtur sepse prek gjurin tėnd
  dhe mė duket sikur prek lėkurėn e kaltėr tė qiellit
  dhe freskinė e saj.
  Sot mė lini tė jem i lumtur me ajrin dhe tokėn,
  tė jem i lumtur me ty,me gojėn tėnde,
  tė jem i lumtur.

  Pablo Neruda
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Klea@Love Wed 08 Sep 2010, 10:43

  Pablo Neruda (1904 - 1973 )

  Poeti kilian Neruda eshte nga ata te pakte poet te shekullit te XX qe krijuan nje poezi teje mbreselenese dhe energjike.

  Vargu i poetit shquhet per nje denduri metaforike. sensualiteti, muzikaliteti dhe klithma poetike qe e emocionojne lexuesin

  Per krijimtarine e pasur poetike dhe mesazhet e saja universale, kritika e ka quajtur Neruden si "Homeri i shek XX" Me 1971 eshte nderuar me cmimin Nobel.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 21 Sep 2010, 07:03

  FLM znj.klea,qe sollet kete begati ketu
  Lavdrim xira
  Lavdrim xira
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 24
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : Ing
  Pikėt : 49
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 14/10/2008
  Humor : ok

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Lavdrim xira Fri 25 Feb 2011, 21:58

  Shume te bukura.
  hektori
  hektori
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Numri i Postimeve : 2
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 18/04/2012

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga hektori Wed 18 Apr 2012, 06:58

  te mrekullueshme keto vargje te mbajn shpirtin pezull deri ne fund
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Vizitor Wed 03 Apr 2013, 03:56

  Scarface shkruajti:Ngadalė vdes…

  Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
  qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
  qė nuk ndryshon rrugė,
  qė nuk rrezikon,
  qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
  qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.

  Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
  qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
  qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
  qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.

  Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
  qė nuk lexon,
  qė nuk dėgjon muzikė,
  qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.

  Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
  qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
  qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
  qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.

  Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
  qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
  qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.

  E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
  duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
  kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
  se thjeshtė fakti qė marrim frymė.

  Vetėm durimi i paepur
  do tė na bėjė tė arrijmė
  lumturinė mė tė madhe.
  G&T
  G&T
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Sagittarius
  Numri i Postimeve : 1
  Mosha : 35
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 17/08/2013

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga G&T Sat 17 Aug 2013, 11:19

  Ekzisto(mes boteve asgjeja strehe e syve udhetar)

  Kokrizat e jetes se kafshuar perbuzin me neveri apatine e diteve,
  oreksit te saj kembengules I falin lekuren e bardhe .
  Ushqimet e helmeta ne karrocat puritane marrin formen e qenies,
  formen e kraheve te vyshkur te ekzistences.

  Guvat e thara mbi trupa pa fryme,
  gulcojne te calin kuptim.
  E ndjejme guximthi un dhe ti, e vogla e madhe sarkazem e te lires,
  te sapolindures deshire .

  Ne rruge nuk jemi me , udhetare te se tashmes
  Mes hileve, epitafet e genjeshterta shtypin diafragmat prej trendafili,
  ndersa qirinjt e mermerte te mendimit plak ,tek tuk ndalin pulsimet e koherave.

  Pemet recitojne kenget e zilise, kenget e shkelqyeshme te bukurise .
  Ndjeje gezimin e parvazeve diellore, ekzisto!
  Ekzisto per te djeshmen ,per te nesermen ,krijesen e magjepsur ,
  te virgjeren e prekjeve.

  Kafshoje frutin e gjakut te pangjyre!
  Flladeve te aromes mistike, mes zhurmes se pse-ve sharlatane, zvarritu buzagaz!
  Tek nje kafshe a gje e gjalle shtroje sofren e babezise se shpirtit!
  Mbjell materien e plazmuar e muziken tone te shpirtit kendo pa ze!
  Te them ekzisto !Ti dhe lotet e qelqta te endrres valltare.
  Ti dhe gjithesia, me harpen e surreales, tek lodroni mbi zjarr...
  G.T gusht 2013

  Sponsored content


  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 07:03