Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Poezi te poetit Herman Hesse...

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:20

  Pershenetje te gjitheve.
  Ne mesazhet qe do te vijojne pergjate kesaj teme do te keni mundesine
  qe te lexoni disa nga poezite e poetit Herman Hesse.

  Shpresoj qe tju pelqejne sadopak.
  Lexim te kendshem...
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:21


  Nėnės sime...


  Kaq shumė kisha pėr tė tė thėnė
  Po mbeta larg e larg mėrguar
  Nė kėto ditė, e dashur Nėnė,
  Mė mirė ti mė ke kuptuar.

  Pėr ty dhuratėn kam menduar
  Edhe punuar gjat' e gjatė,
  Porse mė mbet kėtu, nė duar.
  Ti mbylle sytė kėtė natė.

  Por ndjej se, duke e lexuar,
  Mė zbutet dhimbje e kėsaj zije.
  Mirėsia jote e patreguar
  Mė lidh me ty me mija fije.
  Edhe ēdo natė e njėjta ėndėrr

  Nė ėndėrr ti mė rri kaq larg
  Si mė rreh zemra, ta dish!
  O Nėnė, Nėnė, vallė s'di
  Tek unė si tė vish?
  E njėjta ėndėrr net pėr net!
  Si mė rreh zemra, ta dish!
  O Nėnė, Nėnė, pėrse nuk do
  Kėtu, tek unė, tė vish?
  Nė fushat

  Nė qiell enden retė pafund,
  Nė fushat fryjnė e fryjnė thėllime,
  Nė fushat endet e endet gjithkund
  Fėmia i humbur i nėnės sime.
  Nė rrugė era fryn gjethet e thata,
  Nė pemė zogu klith me vajtim,
  Atje, matanė malesh tė larta,
  Ndodhet, diku, atdheu im.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:22


  Trishtim...


  Ē'mė ngrohte gjer dje plot shije,
  Sot vdekja e mban nė gji.
  Lule pas lulesh bien
  Nga pemė e trishtimit tani.

  I ndiej si bien, bien
  Si borė qė rrugėn mbulon,
  Dhe hapat mė nuk ndihen,
  Njė heshtje e gjatė afron.

  Nė qiell s'ka yje as hėnė.
  Nė zemėr s'ka dashuri.
  Gjer tutje njė heshtje ka rėnė
  Dhe bota u mplak e u mpi.

  Kush mbron dot zemrėn njė fije
  Nga koha plot ligėsi?
  Lule pas lulesh bien
  Nga pemė e trishtimit tani.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:24

  Kėnga e vdekjes sė Abelit...

  Dergjet mbi bar Abeli i vrarė,
  Vėllai Kain e braktis e shkon.
  Vjen njė zog, ngjyen sqepin mė parė
  Nė gjak, tmerrohet, fluturon.
  Zogu fluturon mbi botėn pėrreth,
  Fluturimi ėsht' i frikshėm, klithmė e tij tė rrėqeth,
  Vajton njė vajtim pa mbarim:
  Pėr Abelin e bukur, pėr vdekjen e tij,
  Pėr Kainin e mbrapshtė e shpirtzi,
  Pėr vitet e rinisė sė tij pa kuptim.

  Shpejt do t'ia ngulė Kaini shigjetėn nė gii,
  Shpejt do tė ndezė luftra dhe sherre ai
  Nė ēdo fshat e qytet e ēdo skaj,
  Do krijojė armiq pėr t'i vrarė, pastaj,
  Do urrejė ata dhe veten i dėshpėruar,
  Do pėrndjekė ata dhe veten i munduar
  Nė ēdo rrugė duke shkuar gjersa fundi tė afrojė,
  Ēasti kur Kaini vetveten tė shkatėrrojė.

  Zogu fluturon dhe me sqepin e pėrgjakur
  Klith kujėn e vdekjes mbi botėn mbarė,
  E dėgjon atė Kaini, e dėgjon Abeli i vrarė,
  E dėgjojnė njė mijė nėn kėtė qiell pėrhapur,
  Po dhjetė mijė e mė shumė s'e dėgjojnė pėrreth,
  Pėr vdekjen e Abelit ata s'duan tė dinė.

  S'duan tė dinė as pėr Kainė,
  As pėr gjakun qė nga shumė plagė rrjedh,
  As pėr luftėn qė ishte gjer dje,
  Pėr atė nė romane sot lexojnė se ē'qe.
  Pėr tė gjithė tė ngopurit, tė gėzuarit,
  Tė fortėt, tė palatuarit,
  Pėr ata s'ka Kain, as Abel, as vdekje mizore
  Dhe luftėn e ēmojnė si kohė madhore.

  Kur ky zog vajtimtar fluturon pėrmbi ta,
  E quajnė ndjellakeq, ogurzi,
  Veten e ndjejnė tė fortė ata
  Dhe zogun e vogėl e zėnė me gurė,
  Gjersa tė heshtė dhe tė zhduket ai,
  Ose ia krisin muzikės qė mos dėgjohet mė,
  Se zėri i tij i trishtuar i bezdis gjithnjė.

  Ky zog sot si askurrė
  Me sqep tė pėrgjakur vend mė vend fluturon
  Vajtimi tij pėr Abelin tejpėrtej kumbon.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:24


  Nė mjegull...


  Sa ēudi tė endesh nė mjegull!
  Ēdo gur e kaēubė nė vetmi,
  Asnjė dru s'i sheh drurėt e tjerė,
  Vetėm gjithkush rri.

  Plot miq bota ime pat qenė
  Kur jeta kish dritė ende;
  Tani qė kaq mjegull ka rėnė
  Asnjėrin s'e shoh as mė sheh.

  I menēur nuk ėshtė, pa fjalė,
  Ai qė terrin s'kupton,
  Se si fshehtėsisht ngadalė
  Nga gjithēka e veēon.

  Sa ēudi tė endesh nė mjegull!
  Jeta bėhet vetmi.
  Asnjeri nuk njeh njerėz tė tjerė,
  Vetėm gjithkush rri.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:25


  Natė vetmitare...


  Ju, vėllezėr tė shpirtit tim,
  Njerėz tė mjerė larg dhe pranė,
  Nėn kėtė qiell me yje pa anė
  Qė n'ėndėrrime gjeni ngushėllim;
  Ju tė plakur pa njė fjalė
  Nėpėr netė yjezbehtė,
  Duarduruar mbaheni ngadalė
  Dhe ruani dhe vuani vetė,
  Turmė e mjerė, e gabuar,
  Lundėrtarė pa yll e pa fat,
  Tė huaj e prapė me mua bashkuar,
  Ma ktheni pėrshėndetjen qė ju jap!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:25


  Gėnjej...


  Gėnjej! Gėnjej! Nuk jam aq plak
  Ende nuk jam velur nga jeta,
  Se njė trup gruaje mė bėn sado pak
  Tė mė rahin pulsi e mėnt'e shkreta.

  Pėr gratė me zjarr vazhdoj t'ėndėrroj,
  Pėr ca dosido e ndonjė hirperije,
  Pėr njė valzer brilant qė dot s'e harroj
  Edhe pėr net dashurie.
  Pėr njė dashuri ėndėrroj madje,
  Njė tė heshtur, tė dlirė, hirplot.
  Ajo, e para, e shenjtė qe.
  Pėr tė dhe sot mund tė qaj me lot.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:26


  Kėngė Dashurie...


  O ti qė po ta them nuk po di
  Se ē'pate bėrė me mua.
  Nga ditėt largohem tani,
  Se vetėm natėn dua.

  E art' ėshtė nata pėr mua
  Si asnjė ditė pastaj.
  Atje ėndėrroj pėr njė grua
  Dhe flokėt e verdha tė saj.

  Atje ėndėrroj lumturinė
  Qė prej njė vėshtrimi u stis
  Dhe kėngė dėgjoj tė mė vinė
  Qė nga i largti Paradis.

  Atje shikoj retė dhe rri
  Kundroj gjithė natėn sa dua.
  O ti qė ta them nuk po di
  Se ē'pate bėrė me mua.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:26


  Lutje...


  Kur dorėn e vogėl me jep dhe ajo
  Kaq shumė tė pathėna mė thotė,
  Mos pyeta vallė mė tė kotė:
  Mė dashuron apo jo?

  Nuk dua qė ti tė mė dashurosh
  Po veē tė tė ndjej kėtu, pranė,
  Dhe ndonjėherė, ashtu, si mėnjanė,
  Dorėn tė mė takosh.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:27


  Kėngė pėr tė dashurėn
  nė pranverėn e ftohtė...


  Nė paradhomėn e ftohtė ora troket,
  Shkon tetė, nėntė, dhjetė.
  S'i numėroj, po rri pėrgjoj
  Sa ngadalė koha rėshqet.

  Dhe shkojnė si erė me bor' e stuhi,
  Si trumbė zogjsh nė fluturim
  Po se si shkojnė, s'dua ta di.
  S'mė dhimben gjė, s'mė hynė nė sy,
  Se janė orė qė shkojnė pa ty.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:27


  Sepse tė dua...


  Sepse tė dua, i egėrsuar,
  Po vi tek ti nė kėto nete.
  Me qė ti kurrė s'mė ke harruar
  Dhe shpirtin tėnd mora me vete.

  Me mua ėsht' e mė pėrket pėrfare.
  Tė mira, tė liga, kėtu do t'i shkojė.
  Prej dashuris' sime pėrvėlimtare
  S'ka engjėll qė mund tė tė ēlirojė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:27


  Bisedė mbrėmje...


  Ē'mė vjen ėndėrrimtare nė kėtė vend plot re?
  Ta dhashė zemrėn time nė dorė e ti s'e pe.
  E mbushur ishte plotpėrplot me lumturi
  Dhe ishte kaq e nxehtė - si nuk e ndjeve ti?

  Me njė qeshje tė thashė ma ktheve dosido.
  Njė dhimbje ndjeu ajo... dhe heshti... dhe u ftoh.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:19

  Nate vetmitare

  Ju, vėllezėr tė shpirtit tim,
  Njerėz tė mjerė larg dhe pranė,
  Nėn kėtė qiell me yje pa anė
  Qė n'ėndėrrime gjeni ngushėllim;
  Ju tė plakur pa njė fjalė
  Nėpėr netė yjezbehtė,
  Duarduruar mbaheni ngadalė
  Dhe ruani dhe vuani vetė,
  Turmė e mjerė, e gabuar,
  Lundėrtarė pa yll e pa fat,
  Tė huaj e prapė me mua bashkuar,
  Ma ktheni pėrshėndetjen qė ju jap!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:19

  Gėnjej

  Gėnjej! Gėnjej! Nuk jam aq plak
  Ende nuk jam velur nga jeta,
  Se njė trup gruaje mė bėn sado pak
  Tė mė rahin pulsi e mėnt'e shkreta.

  Pėr gratė me zjarr vazhdoj t'ėndėrroj,
  Pėr ca dosido e ndonjė hirperije,
  Pėr njė valzer brilant qė dot s'e harroj
  Edhe pėr net dashurie.
  Pėr njė dashuri ėndėrroj madje,
  Njė tė heshtur, tė dlirė, hirplot.
  Ajo, e para, e shenjtė qe.
  Pėr tė dhe sot mund tė qaj me lot.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:19

  Kenge dashurie

  O ti qė po ta them nuk po di
  Se ē'pate bėrė me mua.
  Nga ditėt largohem tani,
  Se vetėm natėn dua.

  E art' ėshtė nata pėr mua
  Si asnjė ditė pastaj.
  Atje ėndėrroj pėr njė grua
  Dhe flokėt e verdha tė saj.

  Atje ėndėrroj lumturinė
  Qė prej njė vėshtrimi u stis
  Dhe kėngė dėgjoj tė mė vinė
  Qė nga i largti Paradis.

  Atje shikoj retė dhe rri
  Kundroj gjithė natėn sa dua.
  O ti qė ta them nuk po di
  Se ē'pate bėrė me mua.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:20

  Lutje

  Kur dorėn e vogėl me jep dhe ajo
  Kaq shumė tė pathėna mė thotė,
  Mos pyeta vallė mė tė kotė:
  Mė dashuron apo jo?

  Nuk dua qė ti tė mė dashurosh
  Po veē tė tė ndjej kėtu, pranė,
  Dhe ndonjėherė, ashtu, si mėnjanė,
  Dorėn tė mė takosh.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:20

  Kenga per te dashuren ne pranveren e ftohte

  Nė paradhomėn e ftohtė ora troket,
  Shkon tetė, nėntė, dhjetė.
  S'i numėroj, po rri pėrgjoj
  Sa ngadalė koha rėshqet.

  Dhe shkojnė si erė me bor' e stuhi,
  Si trumbė zogjsh nė fluturim
  Po se si shkojnė, s'dua ta di.
  S'mė dhimben gjė, s'mė hynė nė sy,
  Se janė orė qė shkojnė pa ty.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:20

  Sepse tė dua

  Sepse tė dua, i egėrsuar,
  Po vi tek ti nė kėto nete.
  Me qė ti kurrė s'mė ke harruar
  Dhe shpirtin tėnd mora me vete.

  Me mua ėsht' e mė pėrket pėrfare.
  Tė mira, tė liga, kėtu do t'i shkojė.
  Prej dashuris' sime pėrvėlimtare
  S'ka engjėll qė mund tė tė ēlirojė
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:21

  Bisede mbremjeje

  Ē'mė vjen ėndėrrimtare nė kėtė vend plot re?
  Ta dhashė zemrėn time nė dorė e ti s'e pe.
  E mbushur ishte plotpėrplot me lumturi
  Dhe ishte kaq e nxehtė - si nuk e ndjeve ti?

  Me njė qeshje tė thashė ma ktheve dosido.
  Njė dhimbje ndjeu ajo... dhe heshti... dhe u ftoh.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:21

  Nenes sime

  Kaq shumė kisha pėr tė tė thėnė
  Po mbeta larg e larg mėrguar
  Nė kėto ditė, e dashur Nėnė,
  Mė mirė ti mė ke kuptuar.

  Pėr ty dhuratėn kam menduar
  Edhe punuar gjat' e gjatė,
  Porse mė mbet kėtu, nė duar.
  Ti mbylle sytė kėtė natė.

  Por ndjej se, duke e lexuar,
  Mė zbutet dhimbje e kėsaj zije.
  Mirėsia jote e patreguar
  Mė lidh me ty me mija fije.
  Edhe ēdo natė e njėjta ėndėrr

  Nė ėndėrr ti mė rri kaq larg
  Si mė rreh zemra, ta dish!
  O Nėnė, Nėnė, vallė s'di
  Tek unė si tė vish?
  E njėjta ėndėrr net pėr net!
  Si mė rreh zemra, ta dish!
  O Nėnė, Nėnė, pėrse nuk do
  Kėtu, tek unė, tė vish?
  Nė fushat

  Nė qiell enden retė pafund,
  Nė fushat fryjnė e fryjnė thėllime,
  Nė fushat endet e endet gjithkund
  Fėmia i humbur i nėnės sime.
  Nė rrugė era fryn gjethet e thata,
  Nė pemė zogu klith me vajtim,
  Atje, matanė malesh tė larta,
  Ndodhet, diku, atdheu im.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:22

  Ne mjegull

  Sa ēudi tė endesh nė mjegull!
  Ēdo gur e kaēubė nė vetmi,
  Asnjė dru s'i sheh drurėt e tjerė,
  Vetėm gjithkush rri.

  Plot miq bota ime pat qenė
  Kur jeta kish dritė ende;
  Tani qė kaq mjegull ka rėnė
  Asnjėrin s'e shoh as mė sheh.

  I menēur nuk ėshtė, pa fjalė,
  Ai qė terrin s'kupton,
  Se si fshehtėsisht ngadalė
  Nga gjithēka e veēon.

  Sa ēudi tė endesh nė mjegull!
  Jeta bėhet vetmi.
  Asnjeri nuk njeh njerėz tė tjerė,
  Vetėm gjithkush rri.

  Sponsored content


  Poezi te poetit Herman Hesse... Empty Re: Poezi te poetit Herman Hesse...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:32